Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Investovanie a obchodovanie komodít

Chceli by ste zarobiť predajom ropy alebo tušíte, že porastú ceny cukru? Komoditný trh vám umožní obchodovať so strategickými surovinami aj dlhodobo investovať do cenných kovov. Úspech však záleží na skúsenostiach, znalostiach aj správnej analýze dostupných informácií. Zoznámime vás s fungovaním komoditného trhu, vysvetlíme hlavné výhody a samozrejme upozorníme na najdôležitejšie riziká.

Investovanie a obchodovanie na komoditnom trhu

Komoditný trh patrí k tým najstarším. Obchodujete s celosvetovo významnými surovinami v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte. Môžete špekulovať s rastom alebo poklesom ceny, prípadne využívať finančnú páku. Obchodovanie sa v praxi príliš nelíši od akciových trhov.

Testado radí

Komodita reprezentuje štandardizovaný druh tovaru alebo suroviny. Zanedbávajú sa rozdiely v kvalite či zložení u jednotlivých producentov.

Všeobecne možno komodity rozdeliť na poľnohospodársku produkciu a priemyselné suroviny. Poľnohospodárska produkcia sa bežne označuje za mäkkú komoditu. Spadá sem napríklad kukurica či obilie, ale aj mäso alebo niektoré rastlinné produkty, napríklad cukor a káva.

Suroviny dôležité pre priemyselnú výrobu spadajú medzi tvrdé komodity. Nájdete medzi nimi ropu, zemný olej alebo rôzne druhy kovov, vrátane zlata a striebra. Drahé kovy však majú medzi komoditami výsadné postavenie. Platí to predovšetkým pre zlato, ktoré sa s obľubou využíva na diverzifikáciu portfólia.

Náš tip

Chcete sa finančne zaistiť alebo zhodnotiť svoje úspory? Zistili sme kam kam investovať peniaze v uplynulom roku a ako to bolo výhodné.

Priamy nákup komodít alebo akcie?

Obchodovať môžete priamo s danou surovinou alebo s akciami podnikov, ktoré danú komoditu produkujú. Hodnota akcií s hodnotou komodity obvykle silne koreluje. Vybrať si môžete aj komoditné fondy ETF. Skúsení investori obchodujú aj v krátkodobom horizonte pomocou CFD.

Komoditné akcie a fondy

Investície do komoditných akcií či fondov patria k najobľúbenejším spôsobom, ako začať investovať na komoditnom trhu. Proti priamemu nákupu surovín navyše akcie nesú dividendy. Platia tu však rovnaké riziká ako v prípade nákupu akýchkoľvek iných akcií. Spoločnosť sa môže dostať do finančných ťažkostí alebo v krajnom prípade zbankrotovať.

Investovanie do komodít

Vývoj ceny kukurice (v USD) v roku 2023 (zdroj: XTB)

Väčšiu diverzifikáciu portfólia umožňujú komoditné ETF fondy. Vyberať je možné medzi portfóliami zameranými na spoločnosti produkujúce jednu špecifickú komoditu alebo diverzifikované fondy kombinujúce viac komodít.

CFD obchodovanie predovšetkým pre skúsených

V prípade CFD (Contract for Difference) nenakupujete priamo vybranú komoditu, iba špekulujete na rast či pokles ceny pomocou rozdielovej zmluvy. Využívate tak vysokú volatilitu väčšiny komodít. CFD obchodovanie však nesie vysoké riziko vzhľadom na značnú neistotu v odhade budúceho vývoja trhu. Je vhodné predovšetkým pre skúsených investorov, ktorí dokážu riziká efektívne hodnotiť a riadia sa funkčnou obchodnou stratégiou.

Testado radí

Volatilita znamená kolísanie hodnoty. Čím je volatilita vyššia, tým výraznejšie sú zmeny hodnoty a ťažšie odhady budúceho cenového vývoja.

Zlato ako bezpečná rezerva

Zlato si udržuje v komoditných obchodoch zvláštnu úlohu. Investícia do zlata je dlhodobo veľmi obľúbená. Často sa využíva na rozšírenie a zabezpečenie portfólia. Pokiaľ s investíciami začínate, bude vás zlato pravdepodobne zaujímať z komoditného trhu najviac. Nie je to prekvapivé, mnoho skúsených investičných maklérov s obľubou využíva zlato ako poistku v čase neistoty na trhu. Cena zlata totiž príliš nekoreluje s cenami akcií ani dlhopismi. Naopak, ak na trhu panujú obavy hodnota zlata obvykle stúpa.

Náš tip

Niektoré banky či investičné spoločnosti umožňujú aj fyzický nákup investičného zlata či iných drahých kovov. Vaša investícia môže mať podobu mince či zlatého zliatku. Nepodceňujte však bezpečnosť a majte na pamäti, že v prípade krádeže sa na cennosti nemusí vzťahovať bežné poistenie domácnosti.

XTB obchodovanie s komoditami

Kedy sa oplatí investícia do zlata?

Cena zlata v dlhodobom horizonte rastie. V roku 2000 stála trójska unca asi 400 dolárov, dnes sa cena pohybuje nad hranicou 2 tisíc dolárov. Výnosy tak prekonávajú bežné sporiace účty a dobre odolávajú aj inflácii.

Náš tip

Trójska unca váži približne 31,1 g. Je to základná váhová jednotka používaná pri drahých kovoch.

XTB investície do zlata

Vývoj ceny zlata (v USD za trójsku uncu) v roku 2023 (zdroj: XTB)

Zlato však v minulosti zažilo niekoľko výrazných trhových prepadov aj dlhodobú stagnáciu. Naposledy medzi rokmi 1980 a 2000. Investícia do zlata v krátkodobom, prípadne strednodobom horizonte je preto pomerne riziková. Najmenšie riziko predstavuje dlhodobá investícia v horizonte desiatok rokov. Môže byť zaujímavú alternatívu k dlhodobému sporeniu.

Náš tip

Cenu zlata v nasledujúcich rokoch pravdepodobne výrazne ovplyvní finančná situácia Ruska, ktoré v nedávnej minulosti výrazne zvýšilo svoje zlaté rezervy. Predpokladá sa, že bude čoskoro predajom zlata kompenzovať hospodárske straty spôsobené vojnou a ekonomickými sankciami, čo zvýši množstvo zlata na trhu a zníži tak jeho cenu.

Ako začať obchodovať s komoditami?

Komodity nie sú úplne vhodnou alternatívou pre začínajúcich investorov. Volatilita je pomerne vysoká, najmä v krátkom období. Ceny väčšiny komodít možno iba odhadovať. Značná neistota sa spája predovšetkým s poľnohospodárskymi produktmi. Cenu silne ovplyvňuje veľkosť úrody, ktorá závisí od zrážok, slnečných dní alebo priemernej teploty. Presná predpoveď je preto veľmi náročnou úlohou aj pre skúsených odborníkov.

Základná obchodná stratégia

Pokiaľ chcete investovať na komoditnom trhu, oplatí sa poznať najdôležitejšie analytické nástroje a súvisiace stratégie, ktoré komoditní investori štandardne využívajú. Bežne sa stretnete s technickou analýzou, ktorá sleduje trhové trendy. Odvodená stratégia sa nazýva Trend Swing. Pre komodity je vhodné využívať aj fundamentálnu analýzu. Vychádza z podrobného rozboru aktuálneho stavu v kontexte súčasnej potreby. Doplnkom potom môže byť psychologická analýza, ktorá odhaduje vývoj trhu na základe všeobecného správania investorov.

  • Technická analýza
  • Fundamentálna analýza
  • Psychologická analýza

Kde získať informácie?

Základný prehľad vám obvykle ponúkne váš broker. Kvalitná investičná platforma vždy ponúka dostatok nástrojov na technickú analýzu, vrátane automatizovaných obchodných transakcií, ktoré uskutočňujú nákupy či predaje podľa nastavených parametrov. Ak napríklad plánujete nákup po tom, čo vybraná komodita dosiahne konkrétnu cenu, nemusíte osobne stále kontrolovať situáciu na trhu. Stačí zadať príkaz.

Pohodlné investovanie do komodít s XTB

Podrobnosti pre fundamentálnu analýzu sa oplatí čerpať z oficiálnych zdrojov. Obvykle ministerstva alebo agentúry venujúce sa konkrétne oblasti. Vždy je výhodné čerpať z viacerých zdrojov. Dôležitú úlohu zohráva aj vaša schopnosť poznatky správne vyhodnotiť.

Náš tip

Hľadáte spoľahlivého brokera s overenou a výkonnou obchodnou platformou? Odporúčame XTB, kde môžete obchodovať so všetkými bežnými komoditami.

Investujte s rozmyslom!

Každá investícia nesie riziko možnej straty. Komoditný trh nevynímajúc. Dobre zvážte, koľko peňazí budete investovať a za akých podmienok. Nikdy neinvestujte všetky svoje finančné prostriedky do jedného nástroja, ale udržujte diverzifikované portfólio.

Pozor

Výnosy z investícií podliehajú zdaneniu. Pri cenných papieroch obchodovaných na burze (a teda aj ETF fondoch) platí, že ak budete kúpené akcie vlastniť viac ako jeden rok, výnosy nebudú podliehať dani z príjmu. Pri podielových fondoch a cenných papieroch neobchodovaných na burze je tzv. časový test stanovený na 3 roky. Ak vyberiete zisky skôr, bude sa tento výber zdaňovať zrážkou vo výške 19 %. Vždy si však vopred zistite, zistite, ako sa zdaňujú výnosy z investícií vo vašom konkrétnom prípade, teda s ohľadom na vaše investičné portfólio. Podrobnosti sa dozviete u svojho brokera alebo vám ich oznámia na Finančnej správe.

Ďalšie zdroje informácií

Aktuálne články a analýzy z finančného sveta ponúka investičná platforma XTB. Informácie pre investorov aj vývoj hodnoty komodít nájdete na financnykompas.sk. Aktuálnu legislatívu poskytuje Národná banka Slovenska a Finančná správa. Vysvetleniu odborných termínov sa často venuje aj Wikipédia.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.4 (20 hlasov)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár