Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » PC a kancelária

Najlepšie grafické karty 2024 – test a recenzie

27. 10. 2022 Aktualizované

Ak uvažujete nad kúpou nového počítača, medzi hlavné kroky bezpochyby patrí výber grafickej karty. Do nášho testovania sme zahrnuli 3 najlepšie grafické karty v pomere cena a výkon, ktoré sa oplatí kúpiť. Ak hráte náročné hry alebo pracujete so zložitými programami, ste na správnom mieste! Na záver si môžete prečítať na čo je potrebné pri kúpe grafickej karty myslieť.

Najlepšia celkovo

NVIDIA grafická karta s neporovnateľne najlepším výkonom pre tých najnáročnejších.

Najlepší pomer cena/výkon

Výkonná grafická karta vhodná pre grafické programy aj náročné hry.

 

Najlepšia lacná

Lacná, ale výkonná grafická karta určená pre bežných užívateľov.


Najlepšie grafické karty

Pre náročných

Recenzia: Asus TUF-RTX3090-O24G-GAMING

Recenzia grafickej karty Asus TUF-RTX3090-O24G-GAMING Pre náročných

Výrobca čipu: NVIDIA GeForce | Grafický čip: RTX 3090 | Frekvencia grafického čipu: 1 740 MHz | Pamäť: 24 GB GDDR6X | Chladenie: aktívne | Približná cena: 1 350 €

Klady
 • Neporovnateľne najlepší výkon
 • Pamäť 24 GB
 • Perfektné chladenie
 • Aj náročnejšie hry a úlohy
Zápory
 • Vysoká cena

Grafická karta Asus TUF-RTX3090-O24G-GAMING je pripravená zvládnuť prakticky akúkoľvek hru a úlohu, ktorú jej zveríte. Je vybavená odolným hliníkovým plášťom, obrovským chladičom so šiestimi tepelnými trubicami a trojitými ventilátormi Axial-tech.

Pokiaľ ide o výstupy, táto grafická karta ponúka 3 porty na displej a 2 x HDMI výstup, spoľahlivo tak môžete na kartu napojiť až 5 monitorov. Užite si najlepší herný zážitok a najlepšie herné rozlíšenie s kartou typu GDDR6X s veľkosťou 24 GB, šírkou zbernice 384-bit a rozhraním PCI Express 4.0.

Nastavte si grafiku cez softvér GPU Tweak II, kde môžete upravovať najdôležitejšie parametre karty a monitorovať ju v reálnom čase. Takto ľahko dosiahnete optimálny výkon.

Grafická karta Asus TUF-RTX3090-O24G-GAMING patrí medzi najlepšie dostupné, čo sa odzrkadľuje aj v jej vysokej cene. Ak sa rozhodnete pre takúto investíciu, treba poriadne zvážiť, či využijete jej plný výkon. Možno napokon zistíte, že si vystačíte s kartou nižšej triedy.

Recenzia: MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X PLUS 10G OC LHR

Recenzia grafickej karty MSI GeForce RTX 3080 Zlatý stred

Výrobca čipu: NVIDIA GeForce | Grafický čip: RTX 3080 | Frekvencia grafického čipu: 1 440 MHz | Pamäť: 10 GB GDDR6X | Chladenie: aktívne | Približná cena: 900 €

Klady
 • Vysoký výkon u populárnych hrách
 • Kvalitné spracovanie s kovovou doskou
 • Funkcia Zero Frozr
 • Dá sa použiť aj pre grafické programy
Zápory
 • Vyššia spotreba energie

Chceli by ste perfektný hrací výkon, no finančný strop 1 000 € vás nepustí? V tom prípade pouvažujte o grafickej karte MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X PLUS 10G OC LHR, ktorá je poháňaná Ampere – architektúrou RTX druhej generácie NVIDIA.

Grafické programy a náročné hry pobežia plynulo aj vďaka 10 GB pamäti s frekvenciou 1 440 MHz. Aktívne chladenie zabezpečuje trojslotový chladič s tromi ventilátormi. Tichý chod zas stráži funkcia Zero Frozr, ktorá znižuje hlučnosť zastavením ventilátorov pri nízkej záťaži. Sympatické je 12V RGB podsvietenie. Spotreba energie však stále ostáva na dosť vysokej hodnote, čo je 320 W.

Karta MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X PLUS 10G OC LHR je veľmi dobre vybavená a ponúka slušný výkon. Aj jej spracovanie je veľmi kvalitné, prémiová kovová zadná doska poskytuje peknú vizuálnu úpravu karty.

Recenzia: GIGABYTE GeForce RTX 3060 EAGLE 12G

Recenzia grafickej karty GIGABYTE GeForce RTX 3060 Lacný základ

Výrobca čipu: NVIDIA GeForce | Grafický čip: RTX 3060 | Frekvencia grafického čipu: 1 320 MHz | Pamäť: 12 GB GDDR6 | Chladenie: aktívne | Približná cena: 430 €

Klady
 • Dostatočný výkon
 • Nízka spotreba energie
 • Aktívne chladenie
Zápory
 • Vyššia hlučnosť

Nie každý hráč vyžaduje to najlepšie. Niekto hrá iba pre radosť, aby aspoň na chvíľu zahodil za hlavu starosti všedného života. Takýto gamer si vystačí aj s lacnejšou grafickou kartou, napríklad s GIGABYTE GeForce RTX 3060 EAGLE 12G.

Karta má všeobecne jednu z najnižších spotrieb energie, napájanie si vyžaduje zdroj 550. Grafická karta je vybavená slotom PCI Express x16 4,0 a má 4 výstupy na zapojenie do monitora. Vďaka svojim rozmerom: dĺžke 282 mm, šírke 117 mm a hrúbke len 41 mm pohodlne zapadne do takmer každej počítačovej skrine. Karta prichádza s pamäťovou kapacitou 12 GB. Chladenie má na starosti dvojica protibežných Windforce ventilátorov, ktoré napriek menším rozmerom dokážu bez problémov udržať v zariadení správnu teplotu.

Solídna všestranná grafická karta pre Full HD hranie za prijateľnú cenu má rozhodne svojich fanúšikov. Pri väčšej záťaži je hlučnejšia, čo však karte z najlacnejšej cenovej kategórie vyčítať nemôžeme.

Najpredávanejšie grafické karty podľa Heureky

Ako správne vyberať grafické karty?

Ešte pred návštevou predajne sa dobre zamyslite nad tým, k čomu grafickú kartu potrebujete. Významnú úlohu zohráva aj typ použitého grafického čipu a množstvo pamäte. Rozhodne nezabúdajte ani na frekvenciu jadier alebo šírku pamäťovej zbernice. Na komfort pri hraní a platby za elektrinu má zásadný vplyv tiež spotreba a hlučnosť. V neposlednom rade odporúčame zohľadniť aj kompatibilitu, spôsob chladenia a konektivitu.

Využitie grafických kariet

Hoci máme grafický výkon spojený hlavne s hraním náročných hier, existuje celý rad ďalších činností, pri ktorých je prítomnosť zodpovedajúceho výkonu čipu nevyhnutná. V zásade možno teda rozlíšiť tri základné spôsoby využitia, podľa ktorých by ste mali voliť tiež cenové rozmedzie a parametre zvolenej karty. Viac informácii obsahuje nasledujúca tabuľka:

Plánovaná činnosť Charakteristika Cena
Kancelárska práca Určené na prehliadania internetových stránok, písanie dokumentov a sledovanie filmov. Do 150 €
Hranie hier S týmito kartami si zahráte náročné hry plynule, môžete poľahky streamovať, charakteristický je pre ne vyšší výkon, spotreba, ale aj rozmery. Od 200 € do 1000 €
Profesionálna práca s multimédiami Táto kategória je určená na profesionálnu prácu s multimédiami, ktorá zahŕňa 2D/3D grafiku, strihanie videa a animačnú činnosť, poradia si aj s nepretržitou prevádzkou. Od 1000 € do 4500 €

Zvažujete použitie herného čipu aj pre profesionálnu úpravu videí a vlastné programovanie? Dobre si tento plán premyslite, pretože oba typy čipov rozhodne nie sú zameniteľné. Kým herné modely si dobre poradia s výraznou záťažou po krátky čas, nezvládajú maratóny trvajúce niekoľko desiatok hodín. Navyše si za ich prevádzku priplatíte, pretože nie sú práve šetrné, čo sa týka spotreby energie.

Pre vášnivých hráčov počítačových hier sme pripravili aj ďalšie články. Napríklad herné stoličky, herné notebooky alebo herné slúchadlá.

Typ grafického čipu

Ak už si zvolíte grafickú kartu ktoréhokoľvek výrobcu, vždy bude obsahovať čip pochádzajúci z dielne dvojice firiem AMD/ATI alebo NVIDIA. Obe spoločnosti organizujú už viac ako 15 rokov preteky v navrhovaní a tvorbe výkonnejších, úspornejších a menších čipov. Každá si pritom udržiava svoje vlastné výhody aj nevýhody:

 • Grafické čipy AMD/ATI
Klady
 • Dokonalý pomer cena/výkon
 • Výroba dedikovaných kariet pre lacné zariadenia
Zápory
 • Dlhodobo nižší výkon
 • Menšie množstvo optimalizovaných hier
 • Grafické čipy NVIDIA
Klady
 • Najvyšší výkon na trhu
 • Prakticky neobmedzená ponuka optimalizovaných hier
Zápory
 • Vyššia cena

Grafická pamäť grafickej karty a šírka zbernice

Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať zvláštne, práve grafická pamäť patrí k najdôležitejším parametrom vôbec. Udáva totiž, aký veľký tok dát zvláda v danom časovom okamihu model spracovať. Jej nedostatok vedie k oneskoreniam v činnosti prejavujúcim sa sekaním.

Všeobecne platí, že čím väčšia pamäť, tým lepšie. Pre kancelársku prácu alebo hranie menej náročných hier si plne vystačíte aj s 2 GB. Nároční hráči by sa potom mali obzerať po aspoň 6 GB. Najmocnejšie stroje pre profesionálnych hráčov alebo pracovníkov v oblasti grafiky disponujú až 12 GB pamäte pre hladké spracovanie všetkého potrebného.

Okrem veľkosti berte ohľad aj na rýchlosť. Predtým široko dostupné GDDR3 dnes nestačia a odporúčame sa poobzerať po type GDDR5.

Množstvo dát, ktoré je prístroj schopný za jednotku času preniesť z pamäte do čipu na spracovanie určuje šírka pamäťovej zbernice. Za minimum v súčasnosti považujeme 128 bitov, náročnejší jedinci môžu hľadať 256 alebo 384 bitové. Nutné je však podotknúť, že tento parameter výkon ovplyvňuje len veľmi málo.

Frekvencia jadier pre grafické karty

Podobne ako jadrá procesora aj grafický čip má určitú frekvenciu. Udáva sa v MHz a definuje počet operácií, ktoré čip spracuje počas jednej sekundy. Všeobecne platí, že so stúpajúcou frekvenciou rastie aj výkon danej karty.

V spojení s procesorom však buďte ostražití. Ak nebudete mať dostatočne kvalitnú CPU, nebude zvládať grafickej karte posielať zodpovedajúce množstvo príkazov a veľké množstvo výkonu karty príde nazmar. Oba komponenty by mali byť v dokonalej harmónii, alebo by ich výkonnostný rozdiel mal byť čo najmenší.

Spotreba a hlučnosť

Každého hospodára zaujíma, koľko za prevádzku svojej elektroniky minie. Spotreba každého zariadenia sa udáva vo Wattoch a grafické karty nie sú výnimkou. Počítajte s tým, že platí priama úmera medzi výkonom a účtami za elektrinu.

Trhajú vás po chvíľke hrania uši a pátrate, či ste náhodou nenechali zapnutý vysávač? Zrejme za to môže vysoká miera hluku vydávaná namáhanou grafickou kartou. Hlučnosť sa obvykle zvyšuje v súvislosti so spustením náročných aplikácií, pretože dochádza k zapnutiu chladiaceho systému. Vzhľadom k tomu, že “grafiky” samotné bývajú vybavené niekoľkými samostatnými vetráčikmi, na výslednom hluku sa nemalou mierou podieľajú tiež.

Kompatibilita grafickej karty

Ak kupujete nový kus do staršieho počítača, riadne si overte aj ich kompatibilitu. Každý komponent sa pýši inými rozmermi a preto sa nemusia zmestiť do všetkých druhov skríň. Ak navyše doma máte historický exponát, s doskou osadenou starými AGP slotmi, nový model nezapojíte. Grafické karty dnes podporujú výhradne PCI-e formát.

Taktiež si overte, či súčasný zdroj zvládne nový kus hardvéru utiahnuť. Preto skontrolujte príkon karty a spočítajte ho s náročnosťou všetkých ďalších súčastí počítača. Ak výsledné číslo presahuje výkon zdroja, nezostane vám nič, než zvoliť iný kus alebo vymeniť celý zdroj.

Spôsob chladenia

Ak sa pri dlhšom hraní zahrieva váš počítač tak, že by ste na ňom mohli usmažiť vajíčka, nie je niečo v poriadku. Ak vystavíte svojho miláčika takýmto teplotám dlhodobo, zrejme jeho jednotlivé komponenty čoskoro zničíte. Preto by ste mali dbať na jeho kvalitné chladenie.

Menej výkonné čipy využívajú tzv. pasívne chladenie prostredníctvom hliníkových blokov. Tie sa vyznačujú naozaj tichým chodom a účinným odvodom tepla, avšak určite nestačia na chladenie výkonných herných modelov.

Aktívne chladenie má podobu jedného alebo viacerých ventilátorov upevnených priamo na grafickú kartu. Sú síce hlučnejšie a viac víria prach, môžu sa však pýšiť výrazne vyšším výkonom, vďaka čomu zvládnu zraziť teplotu aj u poriadne namáhaných zariadení.

Konektivita grafík

Moderná doba so sebou prináša neustále prepájanie všetkej mysliteľnej elektroniky. Ani počítače nie sú výnimkou a namiesto malého monitora môžete sledovať svoje hranie na obrovských televíznych obrazovkách. Grafická karta však musí ponúkať dostatočnú konektivitu pre pripojenie doplnkových zariadení.

Štandardom je prítomnosť aspoň dvoch HDMI portov, s ktorých pomocou je možné prenášať obraz a zvuk prakticky do všetkých možných zariadení. Môžete pripojiť televízor, monitor, domáce kino, skrátka čokoľvek. V posledných rokoch nahradili a úplne vytlačili starší DVI štandard, ktorý je prítomný len pre prípad, že by ste chceli svoju kartu prepojiť so starším kusom elektroniky.

Špecifickou obdobou HDMI sú tzv. DisplayPorty často známejšie pod skratkou DP. Zvyčajne sa objavujú u monitorov a taktiež podporujú obraz a zvuk vo vysokej kvalite.

Najpredávanejšie grafické karty podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.1 (19 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár