Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie grafické karty 2020 – test a recenzie

Dátum 7.9.2020 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Ak uvažujete nad kúpou nového počítača, medzi hlavné kroky bezpochyby patrí výber grafickej karty. Do nášho testovania sme zahrnuli 3 najlepšie grafické karty v pomere cena a výkon, ktoré sa oplatí kúpiť. Ak hráte náročné hry alebo pracujete so zložitými programami, ste na správnom mieste! Na záver si môžete prečítať na čo je potrebné pri kúpe grafickej karty myslieť.

Najlepšia celkovo

Vynikajúci pomer cena/výkon robia z tejto brutálne výkonnej grafickej karty jasnú voľbu pre každého milovníka nekompromisného hrania.

Najlepší pomer cena/výkon

Výkonná a úsporná grafická karta, ktorá poteší aj náročnejších hráčov.

Najlepšia lacná

Slušný výkon spolu s tichým chodom robia z tejto grafickej karty výbornú voľbu za priaznivú cenu.


1Najlepšie grafické karty

Recenzia: MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X

MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X recenzia grafickej karty Pre náročných

Výrobca: MSI | Grafický čip: GeForce RTX 2060 | Frekvencia grafického čipu: 1 695 MHz | Rýchlosť grafickej pamäte: 14 000 MHz | Pamäť: 8 GB GDDR6 | Chladenie: Aktívne | Približná cena: 480 €

Klady
 • Mimoriadny pomer cena/výkon
 • Ideálna pre najnáročnejšie hry
 • Extrémny výkon
 • Prekvapivo tichý chod
Zápory
 • Vysoká cena

Ak to myslíte s hraním počítačových hier skutočne vážne, siahnite po novom modeli preslávenej spoločnosti MSI. Tá na trh priniesla extrémne výkonnú hernú grafiku MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X, ktorá je poháňaná grafickým čipom GeForce RTX 2060 a revolučnou RTX platformou.

Tento stroj ponúka 8 GB pamäť typu GDDR6 a 256 bitovú zbernicu. Okrem zvládnutia najnáročnejších titulov je táto karta odporúčaná aj pre hranie virtuálnej reality. Karta ponúka jeden HDMI port a 3× DisplayPort. Ako samozrejmosť berte prítomnosť DirectX 12, NVIDIA Ansel, G-SYNC a HDR.

Výsadou tejto karty nie je iba brutálny herný výkon, ale aj prekvapivo tichá prevádzka. Zásluhu na tom má siedma generácia známeho MSI Twin Frozr chladiaceho dizajnu. Karta si tak zachováva nízku teplotu aj pri extrémnom vyťažení. Táto grafická karta podporuje aj MSI Afterburner, čo je najrozšírenejšia služba pre pretaktovanie grafických kariet na svete. Pomocou tejto funkcie máte úplnú kontrolu nad všetkými vlastnosťami a nastaveniami grafiky.

Pre niekoho môže byť snáď chybičkou na kráse jej väčší rozmer, ale s tým sa u takýchto kariet jednoducho musí počítať. Tak či onak MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X odporúčame všetkým náročným hráčom alebo užívateľom, ktorí kladú dôraz na rýchly chod grafických programov a špičkové detaily.

Recenzia: Asus TURBO-RTX2060-6G

Asus TURBO-RTX2060-6G Recenzia grafickej karty Zlatý stred

Výrobca: Asus | Grafický čip: NVIDIA GeForce RTX 2060 | Frekvencia grafického čipu: 1 365 MHz (1 710 v boost režime)| Rýchlosť grafickej pamäte: 14 000 MHz | Pamäť: 6 GB GDDR6 | Chladenie: Aktívne | Približná cena: 380 €

Klady
 • Vysoký výkon
 • 6 GB GDDR6
 • Nízka spotreba
Zápory
 • Trošku drahšia

Grafické čipy GeForce patria medzi tie z vôbec najvyhľadávanejších. Niet divu, hráči totiž dobre vedia akým spôsobom uspokojiť svoje vysoké herné nároky. S modelom Asus TURBO-RTX2060-6G  to nebude žiadny problém, pretože využíva vysoko výkonný a úsporný grafický čip GeForce RTX 2060. Ak hľadáte silnú mašinku pre hranie hier, toto je vynikajúci variant.

Predovšetkým je to veľkosť grafickej pamäte, ktorá dosahuje neskutočných 6 GB GDDR6 s frekvenciou 14 000 MHz. Hranie hier a používanie náročných grafických aplikácií tak nebude tejto karte spôsobovať ťažkosti. Rovnako tak v súčasnej dobe stále rozšírenejšia virtuálna realita pobeží na grafickej karte od Asusu plynulo a bez trhancov. Zbernica je tu 192 bitová. Však cena karty tomu aj zodpovedá, necelých 380 € nie je úplne málo.

Recenzia: MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC

Recenzia grafické karty MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC Lacný základ

Výrobca: MSI | Grafický čip: GeForce GTX 1050 | Frekvencia grafického čipu: 1 455 MHz | Rýchlosť grafickej pamäte: 7 008 MHz | Pamäť: 4 GB GDDR5 | Chladenie: Aktívne | Približná cena: 164 €

Klady
 • Slušný výkon
 • Tichý chod
Zápory
 • Na bežnú kancelársku prácu zbytočne výkonná a drahá

Ak hľadáte slušný výkon za rozumnú cenu, táto grafická karta vám príde vhod. Predáva sa za veľmi priaznivú cenu, ale pritom obstojí v záťažovom teste aj u novších herných titulov. Medzi jej prednosti patrí vysoký výkon a tichý chod, ktorý ocenia náruživí hráči hrajúci do skorých ranných hodín. Či už hráte pohodové RPG tituly, alebo akčné hry typu Battlefield, grafická karta zvládne slušné maximálne rozlíšenie 7 680 × 4 320 pixelov.

Aktívne chladenie zaisťujú dva rýchle ventilátory, ktoré obstarávajú architektúru Pascal s celkovým množstvom pamäte 4 GB typu GDDR5. Pre rýchly prenos dát karta využíva 128 bitovú zbernicu, ktorej dátová priepustnosť sa môže pýšiť hodnotou 112 GB/s. Ak si kartu kúpite, počítajte s nutnosťou rozhrania typu PCI Express 3.0. Karta ponúka slušnú zmes užitočných výstupov, medzi ktorými nájdete napríklad HDMI 2.0, Dual-link DVI a iné.

2Najpredávanejšie grafické karty podľa Heureky

3Ako správne vybrať grafickú kartu?

Ešte pred návštevou predajne sa dobre zamyslite nad tým, k čomu grafickú kartu potrebujete. Významnú úlohu zohráva aj typ použitého grafického čipu a množstvo pamäte. Rozhodne nezabúdajte ani na frekvenciu jadier alebo šírku pamäťovej zbernice. Na komfort pri hraní a platby za elektrinu má zásadný vplyv tiež spotreba a hlučnosť. V neposlednom rade odporúčame zohľadniť aj kompatibilitu, spôsob chladenia a konektivitu.

Využitie grafických kariet

Hoci máme grafický výkon spojený hlavne s hraním náročných hier, existuje celý rad ďalších činností, pri ktorých je prítomnosť zodpovedajúceho výkonu čipu nevyhnutná. V zásade možno teda rozlíšiť tri základné spôsoby využitia, podľa ktorých by ste mali voliť tiež cenové rozmedzie a parametre zvolenej karty. Viac informácii obsahuje nasledujúca tabuľka:

Plánovaná činnosť Charakteristika Cena
Kancelárska práca Určené na prehliadania internetových stránok, písanie dokumentov a sledovanie filmov. Do 150 €
Hranie hier S týmito kartami si zahráte náročné hry plynule, môžete poľahky streamovať, charakteristický je pre ne vyšší výkon, spotreba, ale aj rozmery. Od 200 € do 1000 €
Profesionálna práca s multimédiami Táto kategória je určená na profesionálnu prácu s multimédiami, ktorá zahŕňa 2D/3D grafiku, strihanie videa a animačnú činnosť, poradia si aj s nepretržitou prevádzkou. Od 1000 € do 4500 €

Zvažujete použitie herného čipu aj pre profesionálnu úpravu videí a vlastné programovanie? Dobre si tento plán premyslite, pretože oba typy čipov rozhodne nie sú zameniteľné. Kým herné modely si dobre poradia s výraznou záťažou po krátky čas, nezvládajú maratóny trvajúce niekoľko desiatok hodín. Navyše si za ich prevádzku priplatíte, pretože nie sú práve šetrné, čo sa týka spotreby energie.

Typ grafického čipu

Ak už si zvolíte grafickú kartu ktoréhokoľvek výrobcu, vždy bude obsahovať čip pochádzajúci z dielne dvojice firiem AMD/ATI alebo NVIDIA. Obe spoločnosti organizujú už viac ako 15 rokov preteky v navrhovaní a tvorbe výkonnejších, úspornejších a menších čipov. Každá si pritom udržiava svoje vlastné výhody aj nevýhody:

 • Grafické čipy AMD/ATI
Klady
 • Dokonalý pomer cena/výkon
 • Výroba dedikovaných kariet pre lacné zariadenia
Zápory
 • Dlhodobo nižší výkon
 • Menšie množstvo optimalizovaných hier
 • Grafické čipy NVIDIA
Klady
 • Najvyšší výkon na trhu
 • Prakticky neobmedzená ponuka optimalizovaných hier
Zápory
 • Vyššia cena

Grafická pamäť a šírka zbernice

Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať zvláštne, práve grafická pamäť patrí k najdôležitejším parametrom vôbec. Udáva totiž, aký veľký tok dát zvláda v danom časovom okamihu model spracovať. Jej nedostatok vedie k oneskoreniam v činnosti prejavujúcim sa sekaním.

Všeobecne platí, že čím väčšia pamäť, tým lepšie. Pre kancelársku prácu alebo hranie menej náročných hier si plne vystačíte aj s 2 GB. Nároční hráči by sa potom mali obzerať po aspoň 6 GB. Najmocnejšie stroje pre profesionálnych hráčov alebo pracovníkov v oblasti grafiky disponujú až 12 GB pamäte pre hladké spracovanie všetkého potrebného.

Okrem veľkosti berte ohľad aj na rýchlosť. Predtým široko dostupné GDDR3 dnes nestačia a odporúčame sa poobzerať po type GDDR5.

Množstvo dát, ktoré je prístroj schopný za jednotku času preniesť z pamäte do čipu na spracovanie určuje šírka pamäťovej zbernice. Za minimum v súčasnosti považujeme 128 bitov, náročnejší jedinci môžu hľadať 256 alebo 384 bitové. Nutné je však podotknúť, že tento parameter výkon ovplyvňuje len veľmi málo.

Frekvencia jadier

Podobne ako jadrá procesora aj grafický čip má určitú frekvenciu. Udáva sa v MHz a definuje počet operácií, ktoré čip spracuje počas jednej sekundy. Všeobecne platí, že so stúpajúcou frekvenciou rastie aj výkon danej karty.

V spojení s procesorom však buďte ostražití. Ak nebudete mať dostatočne kvalitnú CPU, nebude zvládať grafickej karte posielať zodpovedajúce množstvo príkazov a veľké množstvo výkonu karty príde nazmar. Oba komponenty by mali byť v dokonalej harmónii, alebo by ich výkonnostný rozdiel mal byť čo najmenší.

Spotreba a hlučnosť

Každého hospodára zaujíma, koľko za prevádzku svojej elektroniky minie. Spotreba každého zariadenia sa udáva vo Wattoch a grafické karty nie sú výnimkou. Počítajte s tým, že platí priama úmera medzi výkonom a účtami za elektrinu.

Trhajú vás po chvíľke hrania uši a pátrate, či ste náhodou nenechali zapnutý vysávač? Zrejme za to môže vysoká miera hluku vydávaná namáhanou grafickou kartou. Hlučnosť sa obvykle zvyšuje v súvislosti so spustením náročných aplikácií, pretože dochádza k zapnutiu chladiaceho systému. Vzhľadom k tomu, že „grafiky“ samotné bývajú vybavené niekoľkými samostatnými vetráčikmi, na výslednom hluku sa nemalou mierou podieľajú tiež.

Kompatibilita

Ak kupujete nový kus do staršieho počítača, riadne si overte aj ich kompatibilitu. Každý komponent sa pýši inými rozmermi a preto sa nemusia zmestiť do všetkých druhov skríň. Ak navyše doma máte historický exponát, s doskou osadenou starými AGP slotmi, nový model nezapojíte. Grafické karty dnes podporujú výhradne PCI-e formát.

Taktiež si overte, či súčasný zdroj zvládne nový kus hardvéru utiahnuť. Preto skontrolujte príkon karty a spočítajte ho s náročnosťou všetkých ďalších súčastí počítača. Ak výsledné číslo presahuje výkon zdroja, nezostane vám nič, než zvoliť iný kus alebo vymeniť celý zdroj.

Spôsob chladenia

Ak sa pri dlhšom hraní zahrieva váš počítač tak, že by ste na ňom mohli usmažiť vajíčka, nie je niečo v poriadku. Ak vystavíte svojho miláčika takýmto teplotám dlhodobo, zrejme jeho jednotlivé komponenty čoskoro zničíte. Preto by ste mali dbať na jeho kvalitné chladenie.

Menej výkonné čipy využívajú tzv. pasívne chladenie prostredníctvom hliníkových blokov. Tie sa vyznačujú naozaj tichým chodom a účinným odvodom tepla, avšak určite nestačia na chladenie výkonných herných modelov.

Aktívne chladenie má podobu jedného alebo viacerých ventilátorov upevnených priamo na grafickú kartu. Sú síce hlučnejšie a viac víria prach, môžu sa však pýšiť výrazne vyšším výkonom, vďaka čomu zvládnu zraziť teplotu aj u poriadne namáhaných zariadení.

Konektivita grafík

Moderná doba so sebou prináša neustále prepájanie všetkej mysliteľnej elektroniky. Ani počítače nie sú výnimkou a namiesto malého monitora môžete sledovať svoje hranie na obrovských televíznych obrazovkách. Grafická karta však musí ponúkať dostatočnú konektivitu pre pripojenie doplnkových zariadení.

Štandardom je prítomnosť aspoň dvoch HDMI portov, s ktorých pomocou je možné prenášať obraz a zvuk prakticky do všetkých možných zariadení. Môžete pripojiť televízor, monitor, domáce kino, skrátka čokoľvek. V posledných rokoch nahradili a úplne vytlačili starší DVI štandard, ktorý je prítomný len pre prípad, že by ste chceli svoju kartu prepojiť so starším kusom elektroniky.

Špecifickou obdobou HDMI sú tzv. DisplayPorty často známejšie pod skratkou DP. Zvyčajne sa objavujú u monitorov a taktiež podporujú obraz a zvuk vo vysokej kvalite.

Najpredávanejšie grafické karty podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.1 (18 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár