Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie grafické karty 2021 – test a recenzie

Dátum 8.2.2021 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Ak uvažujete nad kúpou nového počítača, medzi hlavné kroky bezpochyby patrí výber grafickej karty. Do nášho testovania sme zahrnuli 3 najlepšie grafické karty v pomere cena a výkon, ktoré sa oplatí kúpiť. Ak hráte náročné hry alebo pracujete so zložitými programami, ste na správnom mieste! Na záver si môžete prečítať na čo je potrebné pri kúpe grafickej karty myslieť.

Najlepšia celkovo

Herná grafická karta so špičkovým výkonom pre náročných hráčov.

Najlepší pomer cena/výkon

Výkonná grafická karta za výbornú cenu. Vhodná pre grafikov či tvorcov videí.

Najlepšia lacná

Grafická karta s dobrým výkonom, ktorá poteší priaznivou cenou aj tichým chodom.


1Najlepšie grafické karty

Recenzia: Gigabyte GV-R67XTGAMING OC-12GD

Gigabyte GV-R67XTGAMING OC-12GD recenzia Pre náročných

 

Výrobca: Gigabyte | Grafický čip: AMD Radeon RX 6700 XT | Frekvencia grafického čipu: 2 514 MHz | Pamäť: 12 GB | Chladenie: aktívne | Približná cena: 1 140 €

Klady
 • Skvelý výkon
 • Kvalitný chladiaci systém
 • Pamäť 12 GB
 • Vhodná pre náročné hry
Zápory
 • Vysoká cena

Grafická karta Gigabyte GV-R67XTGAMING OC-12GD je výbornou voľbou pre náročných hráčov. S touto grafickou kartou nebude problémom plynulý chod aj tých najnáročnejších programoch a hier. O to sa postará 12 GB pamäť a grafický čip Radeon RX 6700 XT. Frekvencia grafického čipu je na hodnote 2 514 MHz a v boost režime sa zvýši na 2 622 MHz.

Výhodou je, že v táto grafická karta podporuje technológiu AMD FreeSync, ktorá zabezpečuje plynulejší obraz pri hraní hier. Potrebujete požívať viac monitorov naraz? S touto grafickou kartou je možné mať pripojených maximálne štyri monitory. Okrem spomenutých vlastností má aj kvalitné prevedenie. Pred poškodením ju chráni kovová doska, ktorá zároveň plní estetický tvar.

O chladenie sa stará výkonný chladiaci systém Windforce s tromi lopatkovými ventilátormi. Do negatívnej stránky sme zaradili vysokú cenu, ktorá však odzrkadľuje jej vlastnosti.

Recenzia: AMD Radeon Pro WX 4100

AMD Radeon Pro WX 4100 recenzia Zlatý stred

Výrobca: AMD | Grafický čip: Radeon Pro WX 4100 | Frekvencia grafického čipu: 1125 MHz | Pamäť: 4 GB GDDR5 | Chladenie: aktívne | Približná cena: 280 €

Klady
 • Vynikajúci pomer cena vs. výkon
 • Ideálna pre grafikov/tvorcov videí
 • Tichý chod
Zápory
 • Nevhodná pre hráčov hier

Ak máte záujem o výkonnú grafickú kartu, ale nechce za ňu minúť priveľa peňazí, odporúčame vám AMD Radeon Pro WX 4100. V našom porovnaní uspela v kategórii cena vs. výkon ako najlepšia.

Výkon karty má na starosti 4 GB operačná pamäť typu GDDR5. Šírka pamäťovej zbernice je 128-bitov. Karta AMD Radeon Pro je vhodná predovšetkým pre profesionálov na náročnú prácu s grafikou, 3D modelmi či postprodukciu videí. Nie je teda určená na hranie počítačových hier.

Karta disponuje aktívnym chladením. Pochvalu si zaslúži za tichý chod. Pri práci vás nebude rušiť ani vtedy, keď na ňu budete klásť tie najvyššie nároky. Karta ponúka 4 × mini-DisplayPort. Pozitívom je maximálna spotreba elektriny, ktorá predstavuje hodnotu iba 50 W.

Recenzia: Gigabyte GTX 1050 Ti

Gigabyte GTX 1050 Ti recenzia Lacný základ

Výrobca: Gigabyte | Grafický čip: GeForce GTX 1050 Ti | Frekvencia grafického čipu: 1316 MHz | Pamäť: 4 GB GDDR5 | Chladenie: aktívne | Približná cena: 150 €

Klady
 • Dobrý výkon
 • Dostupná cena
 • Tichá prevádzka
Zápory
 • Nič podstatné

Pre záujemcov, ktorí hľadajú slušný výkon za dostupnú cenu, odporúčame Gigabyte GeForce GTX1050 Ti. Grafická karta poteší nielen veľmi dobrým výkonom, ale aj tichým chodom. Na ten sa môžete spoľahnúť aj pri dlhej a maximálnej záťaži.

Grafická karta je ideálna na hranie hier vo vysokom rozlíšení. Karta s architektúrou Pascal ponúka 4 GB operačnej pamäte typu GDDR5, ktorá pracuje na frekvencii 7008 MHz. Frekvencia grafického čipu je 1316 MHz (v režime boost až 1455 MHz). Čo sa týka rozhraní, k dispozícii je DVI, HDMI a DisplayPort. Pamäťová zbernica je 128-bitová. Aktívne chladenie majú na starosti dva ventilátory s efektívnym systémom.

Ak na záver všetky parametre zhrnieme, výsledkom je konštatovanie, že kvalitnú grafickú kartu si môžete zadovážiť aj za priaznivú sumu.

2Najpredávanejšie grafické karty podľa Heureky

3Ako správne vybrať grafickú kartu?

Ešte pred návštevou predajne sa dobre zamyslite nad tým, k čomu grafickú kartu potrebujete. Významnú úlohu zohráva aj typ použitého grafického čipu a množstvo pamäte. Rozhodne nezabúdajte ani na frekvenciu jadier alebo šírku pamäťovej zbernice. Na komfort pri hraní a platby za elektrinu má zásadný vplyv tiež spotreba a hlučnosť. V neposlednom rade odporúčame zohľadniť aj kompatibilitu, spôsob chladenia a konektivitu.

Využitie grafických kariet

Hoci máme grafický výkon spojený hlavne s hraním náročných hier, existuje celý rad ďalších činností, pri ktorých je prítomnosť zodpovedajúceho výkonu čipu nevyhnutná. V zásade možno teda rozlíšiť tri základné spôsoby využitia, podľa ktorých by ste mali voliť tiež cenové rozmedzie a parametre zvolenej karty. Viac informácii obsahuje nasledujúca tabuľka:

Plánovaná činnosť Charakteristika Cena
Kancelárska práca Určené na prehliadania internetových stránok, písanie dokumentov a sledovanie filmov. Do 150 €
Hranie hier S týmito kartami si zahráte náročné hry plynule, môžete poľahky streamovať, charakteristický je pre ne vyšší výkon, spotreba, ale aj rozmery. Od 200 € do 1000 €
Profesionálna práca s multimédiami Táto kategória je určená na profesionálnu prácu s multimédiami, ktorá zahŕňa 2D/3D grafiku, strihanie videa a animačnú činnosť, poradia si aj s nepretržitou prevádzkou. Od 1000 € do 4500 €

Zvažujete použitie herného čipu aj pre profesionálnu úpravu videí a vlastné programovanie? Dobre si tento plán premyslite, pretože oba typy čipov rozhodne nie sú zameniteľné. Kým herné modely si dobre poradia s výraznou záťažou po krátky čas, nezvládajú maratóny trvajúce niekoľko desiatok hodín. Navyše si za ich prevádzku priplatíte, pretože nie sú práve šetrné, čo sa týka spotreby energie.

Typ grafického čipu

Ak už si zvolíte grafickú kartu ktoréhokoľvek výrobcu, vždy bude obsahovať čip pochádzajúci z dielne dvojice firiem AMD/ATI alebo NVIDIA. Obe spoločnosti organizujú už viac ako 15 rokov preteky v navrhovaní a tvorbe výkonnejších, úspornejších a menších čipov. Každá si pritom udržiava svoje vlastné výhody aj nevýhody:

 • Grafické čipy AMD/ATI
Klady
 • Dokonalý pomer cena/výkon
 • Výroba dedikovaných kariet pre lacné zariadenia
Zápory
 • Dlhodobo nižší výkon
 • Menšie množstvo optimalizovaných hier
 • Grafické čipy NVIDIA
Klady
 • Najvyšší výkon na trhu
 • Prakticky neobmedzená ponuka optimalizovaných hier
Zápory
 • Vyššia cena

Grafická pamäť a šírka zbernice

Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať zvláštne, práve grafická pamäť patrí k najdôležitejším parametrom vôbec. Udáva totiž, aký veľký tok dát zvláda v danom časovom okamihu model spracovať. Jej nedostatok vedie k oneskoreniam v činnosti prejavujúcim sa sekaním.

Všeobecne platí, že čím väčšia pamäť, tým lepšie. Pre kancelársku prácu alebo hranie menej náročných hier si plne vystačíte aj s 2 GB. Nároční hráči by sa potom mali obzerať po aspoň 6 GB. Najmocnejšie stroje pre profesionálnych hráčov alebo pracovníkov v oblasti grafiky disponujú až 12 GB pamäte pre hladké spracovanie všetkého potrebného.

Okrem veľkosti berte ohľad aj na rýchlosť. Predtým široko dostupné GDDR3 dnes nestačia a odporúčame sa poobzerať po type GDDR5.

Množstvo dát, ktoré je prístroj schopný za jednotku času preniesť z pamäte do čipu na spracovanie určuje šírka pamäťovej zbernice. Za minimum v súčasnosti považujeme 128 bitov, náročnejší jedinci môžu hľadať 256 alebo 384 bitové. Nutné je však podotknúť, že tento parameter výkon ovplyvňuje len veľmi málo.

Frekvencia jadier

Podobne ako jadrá procesora aj grafický čip má určitú frekvenciu. Udáva sa v MHz a definuje počet operácií, ktoré čip spracuje počas jednej sekundy. Všeobecne platí, že so stúpajúcou frekvenciou rastie aj výkon danej karty.

V spojení s procesorom však buďte ostražití. Ak nebudete mať dostatočne kvalitnú CPU, nebude zvládať grafickej karte posielať zodpovedajúce množstvo príkazov a veľké množstvo výkonu karty príde nazmar. Oba komponenty by mali byť v dokonalej harmónii, alebo by ich výkonnostný rozdiel mal byť čo najmenší.

Spotreba a hlučnosť

Každého hospodára zaujíma, koľko za prevádzku svojej elektroniky minie. Spotreba každého zariadenia sa udáva vo Wattoch a grafické karty nie sú výnimkou. Počítajte s tým, že platí priama úmera medzi výkonom a účtami za elektrinu.

Trhajú vás po chvíľke hrania uši a pátrate, či ste náhodou nenechali zapnutý vysávač? Zrejme za to môže vysoká miera hluku vydávaná namáhanou grafickou kartou. Hlučnosť sa obvykle zvyšuje v súvislosti so spustením náročných aplikácií, pretože dochádza k zapnutiu chladiaceho systému. Vzhľadom k tomu, že „grafiky“ samotné bývajú vybavené niekoľkými samostatnými vetráčikmi, na výslednom hluku sa nemalou mierou podieľajú tiež.

Kompatibilita

Ak kupujete nový kus do staršieho počítača, riadne si overte aj ich kompatibilitu. Každý komponent sa pýši inými rozmermi a preto sa nemusia zmestiť do všetkých druhov skríň. Ak navyše doma máte historický exponát, s doskou osadenou starými AGP slotmi, nový model nezapojíte. Grafické karty dnes podporujú výhradne PCI-e formát.

Taktiež si overte, či súčasný zdroj zvládne nový kus hardvéru utiahnuť. Preto skontrolujte príkon karty a spočítajte ho s náročnosťou všetkých ďalších súčastí počítača. Ak výsledné číslo presahuje výkon zdroja, nezostane vám nič, než zvoliť iný kus alebo vymeniť celý zdroj.

Spôsob chladenia

Ak sa pri dlhšom hraní zahrieva váš počítač tak, že by ste na ňom mohli usmažiť vajíčka, nie je niečo v poriadku. Ak vystavíte svojho miláčika takýmto teplotám dlhodobo, zrejme jeho jednotlivé komponenty čoskoro zničíte. Preto by ste mali dbať na jeho kvalitné chladenie.

Menej výkonné čipy využívajú tzv. pasívne chladenie prostredníctvom hliníkových blokov. Tie sa vyznačujú naozaj tichým chodom a účinným odvodom tepla, avšak určite nestačia na chladenie výkonných herných modelov.

Aktívne chladenie má podobu jedného alebo viacerých ventilátorov upevnených priamo na grafickú kartu. Sú síce hlučnejšie a viac víria prach, môžu sa však pýšiť výrazne vyšším výkonom, vďaka čomu zvládnu zraziť teplotu aj u poriadne namáhaných zariadení.

Konektivita grafík

Moderná doba so sebou prináša neustále prepájanie všetkej mysliteľnej elektroniky. Ani počítače nie sú výnimkou a namiesto malého monitora môžete sledovať svoje hranie na obrovských televíznych obrazovkách. Grafická karta však musí ponúkať dostatočnú konektivitu pre pripojenie doplnkových zariadení.

Štandardom je prítomnosť aspoň dvoch HDMI portov, s ktorých pomocou je možné prenášať obraz a zvuk prakticky do všetkých možných zariadení. Môžete pripojiť televízor, monitor, domáce kino, skrátka čokoľvek. V posledných rokoch nahradili a úplne vytlačili starší DVI štandard, ktorý je prítomný len pre prípad, že by ste chceli svoju kartu prepojiť so starším kusom elektroniky.

Špecifickou obdobou HDMI sú tzv. DisplayPorty často známejšie pod skratkou DP. Zvyčajne sa objavujú u monitorov a taktiež podporujú obraz a zvuk vo vysokej kvalite.

Najpredávanejšie grafické karty podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.1 (18 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár