Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » TIPY&TRIKY 

Podľa akých kritérií vyberať mrazničku

18. 3. 2020 Aktualizované

Aké kritéria podliehajú výberu mrazničky?

Keď vám už súčasná mraznička objemovo nestačí a zvažujete výber tej novej, je vhodné určiť si hneď niekoľko priorít, ktoré zavážia pri samotnom výbere. Reč nie je pritom len o cene či celkovom dizajne, prvoradé by mali byť totiž úplne iné atribúty.

Možno si vyberáte mrazničku podľa toho, či sa vám vizuálom hodí do priestorov bývania. Inokedy je pre vás smerodajná najmä jej obstarávacia cena. Svoje vyhľadávanie týmto požiadavkám zväčša prispôsobujete, kým dôležité atribúty zostávajú úplne nepovšimnuté. Cena a vizuál sú druhoradé, výber mrazničky by ste mali prispôsobiť iným kľúčovým parametrom. Ste však so všetkými oboznámení?

Typizácia mrazničiek

Väčšina z nás si pod mrazničkou predstaví spodnú časť chladničky. Pokiaľ vám to však priestory vášho bývania dovoľujú, rozhodne by ste si mali zaobstarať aj samostatný spotrebič a využiť naplno jeho potenciál.

Existuje však hneď niekoľko typov, pri ktorých je nevyhnutné zvážiť ich praktickosť a využitie. Kým pultová (truhlicová) mraznička je vynikajúcou voľbou v otázke väčšieho objemu, o prehľadnosti však nemožno priveľmi hovoriť. Tá zásuvková (skriňová) patrí zase medzi najvyhľadávanejšie modely a aj napriek tomu, že je objemovo o niečo menšia v porovnaní s tou pultovou, máte o zmrazených potravinách dokonalý prehľad. V prípade, ak hľadáte taký typ, ktorý bude perfektne pasovať do kuchynskej linky, túto požiadavku splní jedine vstavaná mraznička.

Ako vybrať mrazničku

Takýto dokonalý prehľad o potravinách získate so zásuvkovou mrazničkou.

Adekvátne umiestnenie

Výber vhodnej mrazničky by sa mal bezpodmienečne odvíjať aj od toho, kam ju plánujete umiestniť. Všeobecne sa odporúča vynechať priestory, kde sa dlhodobo zdržiavate. Pokiaľ by ste mrazničku umiestnili do spálne, nielenže by vás rušila svojou hlasitou prevádzkou, svietiaca kontrolka by vášmu spánku nijako na kvalite nepridala. Sú však aj také prípady, kedy naše bývanie sťažujú obmedzujúce metre štvorcové a práve v takých situáciách je nemožné hľadať vhodnejšie priestory. Za takéhoto predpokladu hľadajte mrazničku v rozmedzí hluku 36 – 43 decibelov, ktorá nebude výrazne narúšať spánok.

Dostatočný objem vs. zaplnenosť

Jedným z prvoradých kritérií, ktoré je nutné zohľadniť, je mraziaci objem mrazničky. Riadiť sa podľa určených 40 litrov na osobu a podľa toho zvážiť, celkový objem často nestačí. Ak si robíte početnejšie zásoby, prispôsobiť by ste tomu mali aj nároky od požadovaného objemu. Pozor však treba dávať aj na to, že pokiaľ je mraznička zaplnená len z tretiny, prevádzka môže byť podstatne drahšia než u tej preplnenej.

Úspornejšia energetická spotreba

Niektoré spotrebiče využívame len príležitostne, iné bežia nonstop. Kým kávovar sa zapína len v prípade potreby, mraznička funguje takmer nepretržite a jej prevádzku už ani nevnímate. Tento neustále zapnutý spotrebič produkuje množstvo elektrickej energie. Znížiť túto vysokú spotrebu však môžete tým, že siahnete po úspornejšej verzii. Počiatočná investícia sa vám vráti v podobe menšieho množstva energie. Odporúča sa preto siahnuť po energetickej triede A+ alebo vyššej.

Náš tip

Ak chcete znát naše hodnotenie najlepších pultových aj zásuvkových mrazničiek, prečítajte si tento tento článok!

Prostredie v optimálnej teplote

Parametre mrazničky nám často napovedajú, čo zohľadniť aj v prípade vonkajších vplyvov. Napríklad taká klimatická trieda je nápomocná pri vyjadrení vonkajšej teploty určenej na prevádzku mrazničky. Existujú hneď štyri typy a poznáme ich pod nasledovnými označeniami:

T (tropická 18 – 43 ºC)

ST (subtropická 18 – 38 ºC)

N (normálna 16 – 32 ºC)

SN (subnormálna 10 – 32 ºC)

Pri niektorých typoch tohto spotrebiča je ich uvedených hneď viacero, ako napríklad v prípade klimatických tried T-SN, v rámci ktorých bude mraznička optimálne fungovať v prostredí s teplotou v rozmedzí 10 až 43 ºC. Najčastejšou voľbou je normálna klimatická trieda, no ak uvažujete o umiestnení mrazničky na nejakom chladnejšom mieste, vybrať by ste mali tú s označením subnormálnej triedy SN. Je dôležité tento atribút zohľadniť, pri nesprávnej teplote prostredia zvýšite spotrebu energie a výrazne ohrozíte správnu prevádzku mrazničky.

Mraznička optimálna teplota

Optimálna teplota okolia mrazničky zabezpečí jej správnu prevádzku.

Predĺženie životnosti vďaka okoliu

Zabúdať by sa však nemalo aj na okolie mrazničky. Ak túto skutočnosť zohľadníte, môžete zabrániť prehrievaniu mrazničky a znížiť tak riziko z jej nedostatočného zamrazovania. Mraznička by sa nemala nachádzať v blízkosti iných zdrojov tepla. A keďže na podobnom princípe zahrievania funguje aj samotná mraznička, tá by nemala byť nikdy v priamej blízkosti steny. Rátajte preto s niekoľko centimetrovým voľným priestorom. Jedine v takom prípade pôjde o jej bezpečné a správne fungovanie.

Výkonnosť zmrazenia

Aj tento údaj je pre vás podstatný. Označenie mraziaci výkon totiž signalizuje, aké množstvo potravín je schopná konkrétna mraznička zmraziť z teploty nad nulou na teploty v hodnotách -16 až -18 stupňov Celzia. Táto informácia sa uvádza ako konkrétny počet kilogramov za 24 hodín. Kým tie výkonnejšie dokážu behom dňa zmraziť približne 30 kg, pokiaľ hľadáte prístroj s klasickým mraziacim výkonom, postačí vám aj hodnota 8 kg/24 hod.

Akumulačná doba zmrazenosti potravín

Ak ste už niekedy uvažovali, ako dlho zostanú potraviny zmrazené počas výpadku elektrického prúdu, akumulačná doba vám to upresní. Všeobecne sa odporúča zvoliť si mrazničku s akumulačnou dobou aspoň 15 hodín. Pokiaľ však hľadáte vhodnejšieho kandidáta s dlhšou dobou, v rámci ktorej potraviny vydržia zmrazené pomerne veľa času, v rozsiahlej ponuke nájdete aj tie s dobou presahujúcou viac ako 48 hodín. V takom prípade hovoríme však najčastejšie o pultových mrazničkách otvárajúcich sa zvrchu.

Funkcia SuperFrost

SuperFrost, Super Freeze alebo Super mrazenie. Pod všetkými týmito pomenovaniami si možno predstaviť totožnú funkciu. Tá spočíva v rapídnom znížení teploty na kratšiu dobu a využiť ju môžete vtedy, keď do mrazničky vkladáte nové potraviny. Práve tým táto funkcia zabezpečí rýchle a kvalitné zamrazenie a zároveň eliminuje riziko roztopenia už zamrazených potravín. Výhoda tejto funkcie je značná, čím rýchlejšie dokážete potraviny zmraziť, tým dlhšia bude ich čerstvosť.

Koniec manuálnemu rozmrazovaniu

Unavujú vás námrazy vo vnútornom priestore? Vsaďte na technologicky pokročilejšie mrazničky s No Frost systémom. Nielenže predídete nepríjemnej a často obmedzujúcej námraze, ale vyhnete sa aj zdĺhavému manuálnemu rozmrazovaniu. Mraznička bude aj napriek tomu fungovať nepretržite a so systémom automatického odmrazovania len získate. Mraznička bez námrazy nielenže spotrebuje menej energie, ale potraviny budú o poznanie čerstvejšie.

No frost systém

S No Frost systémom je manuálne rozmrazovanie minulosťou.

Signalizácia taktiež veľa napovie

Skúste sa zamerať pri výbere mrazničky na takú, ktorá okrem signalizácie s pomocou svetla bude počas alarmujúcich situácií disponovať aj akustickými signálmi. Upozornenia na výpadok elektrickej energie, zvýšenú teplotu v čase nefunkčnosti mrazničky alebo otvorené dvere viac nebude problém ustriehnuť a práve včasným zabránením možných ťažkostí a ich urýchleným riešením výrazne predĺžite životnosť mrazničky.

Pri výbere mrazničky sa nestačí riadiť len jej obstarávacou cenou a podľa nej prispôsobiť aj zúženie na výber svojich favoritov. Smerodajné sú viaceré parametre a práve tie taktiež na finálny výber mrazničky bezprostredne vplývajú. Okrem vyššie uvedených atribútov je však potrebné nakupovať len u overených predajcov a zabúdať by ste nemali ani na recenzie klientov. Spojenie veľkého priestoru s nízkou spotrebou je v prípade modernej mrazničky ideálnou voľbou, do ktorej sa oplatí investovať. Pred samotnou kúpou by ste však mali mať ujasnené, čo od mrazničky očakávate a za akým účelom ste sa rozhodli si ju zaobstarať.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra sa živí online marketingom a písaním mnoho rokov a pevne dúfa, že ani tu sa nestratí a pomôže ľuďom so správnou voľbou. Je trochu marketingový chameleón a nebojí sa púšťať aj do neprebádaných tém zákutí internetu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár