Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie sporáky na tuhé palivo – porovnanie 2022

Dátum 13.10.2022 Kornel Kubík Kornel Kubík

Multifunkčný spotrebič, s ktorým navaríte, napečiete, a podľa záujmu vykúrite miestnosť či celú chalupu. Ako vybrať ideálny sporák na pevné palivo? Pripravili sme pre vás užitočné rady a tipy na TOP sporáky na tuhé palivá v rôznych cenových kategóriách.

Z hľadiska najlepšieho pomeru ceny a kvality odporúčame sporák na tuhé palivo Prity 1P34.

Najlepší celkovo

Sporák na tuhé palivo s výmenníkom vykúri aj väčšie priestory. S preskleným dvierkami a úložiskom dreva.

Najlepší pomer cena/výkon

Elegantný sporák na tuhé palivo, so solídnym výkonom a rúrou s teplomerom.

Najlepší lacný

Pekný dizajn, presklené dvierka ohniska aj rúry na pečenie. Šikovný sporák na tuhé palivo za priaznivú sumu.

Najlepšie sporáky na tuhé palivo

Recenzia: Zvezda Classic Maxi VR 10 – sporák na tuhé palivo s výmeníkom

Zvezda Classic Maxi VR 10 recenzia - sporák na tuhé palivo s výmeníkom Pre náročných

Tepelný výkon: 16 kW | Typ paliva: drevo | Priemer otvoru komína: 130 mm | Rúra na pečenie: áno | Pripojenie na odvod spalín: horné pravé | Rozmery (v × š × h): 88 × 102 × 58 cm | Hmotnosť: 95 kg | Farba: sivá/čierna | Približná cena: 970 €

Klady
 • S teplovodným výmenníkom
 • Vykúri aj vzdialenejšie miestnosti
 • Úložný priestor na drevo
 • Presklené dvierka ohniska aj rúry
Zápory
 • Väčšie rozmery

Sporák na tuhé palivo Zvezda Classic Maxi, ako už názov napovedá, disponuje vyšším výkonom i väčšími rozmermi. Model s teplovodným výmenníkom poskytuje celkový výkon 16 kW, z toho 9 kW do vykurovacej sústavy a 7 kW do priestoru.

Pomocou pripojenia na sústavu radiátorov je schopný vykúriť priestor s veľkosťou 320 m3, vrátane vzdialenejších miestností. Okrem vykurovania slúži i na varenie a pečenie. Sporák má presklenú rúru na pečenie, presklené sú i dvierka ohniska, čo je nielen praktické, ale i estetické riešenie.

Sporák je robustný a z kvalitných materiálov. Na jeho výrobu bol použitý za studena valcovaný oceľový plech. Horná doska pochádza zo 6 mm ocele. Spaľovacia komora je vyložená šamotovými tehlami. Priemer dymovodu meria 130 mm.

Už spomenuté väčšie rozmery sú prednosťou aj obmedzením. Na jednej strane prinášajú viac miesta na varenie i uskladnenie dreva, zároveň ale ukrajujú viac priestoru z miestnosti. Hmotnosť sa vyšplhala na 95 kg. Na záver dodojme, že pochvalu si zaslúži pekný vzhľad v šedých odtieňoch, ktorý zapadne do rôzne ladených interiérov.

Recenzia: Sporák na tuhé palivo Prity 1P34

Prity 1P34 sporák na tuhé palivo recenzia Zlatý stred

Tepelný výkon: 10 kW | Typ paliva: drevo | Priemer otvoru komína: 130 mm | Rúra na pečenie: áno | Pripojenie na odvod spalín: horné ľavé/pravé (podľa variantu) | Rozmery (v × š × h): 80 × 75 × 45 cm | Hmotnosť: 67 kg | Farba: čierna | Približná cena: 750 €

Klady
 • Elegantný dizajn
 • Rúra s teplomerom
 • Presklené dvierka
 • Nezaberá veľa miesta
Zápory
 • Nič podstatné

Sporák na drevo Prity 1P34 dodáva teplo a taktiež spríjemňuje atmosféru. Elegantná konštrukcia na nožičkách s nádychom minulosti a výhľad na plamene sú toho zárukou. Vyznačuje sa pritom slušným výkonom 10 kW, čo stačí na vyhriatie priestorov s veľkosťou do 150 m3. Na varenie je v hornej časti pripravená jedna liatinová varná platnička. Pod ňou je situovaná rúra na pečenie s preskleným dierkami, za ktorými nájdete teplomer.

Sporák je vyhotovený z kvalitného oceľového plechu, ktorý pokrýva žiaruvzdorný lak. Vnútro ohniska je obložené šamotom. Na pripojenie k dymovodu je určený otvor s priemerom 130 cm. Na výstupe zo sporáka nechýba dymová klapka pre reguláciu. Výhodou sú menšie rozmery a nižšia hmotnosť 67 kg. Sporák na tuhé palivo bez väčších ťažkostí prepravíte a umiestnite aj do malej chatky. Navyše, pod telom sporáka je dostatočný priestor na uloženie dreva, ktoré nebude zavadzať.

Recenzia: Sporák na tuhé palivo Zvezda Classic GFS

Zvezda Classic GFS recenzia sporák na tuhé palivo Lacný základ

Tepelný výkon: 6 kW | Typ paliva: drevo/drevené brikety | Priemer otvoru komína: 130 mm | Minimálny ťah komínu: 10 Pa | Rúra na pečenie: áno | Pripojenie na odvod spalín: horné ľavé/pravé (podľa variantu) | Rozmery (v × š ×h ): 89 × 85 × 52 cm | Hmotnosť: 65 kg | Farba: čierna | Približná cena: 460 €

Klady
 • Priaznivá cena
 • Presklené dvierka ohniska aj rúry
 • Jednoduché ovládanie
 • Pekný dizajn
Zápory
 • Bez regulácie pre zimnú/letnú prevádzku

Ak hľadáte sporák na drevo za priaznivú cenu, naše odporúčanie znie Zvezda Classic GFS. Pozornosť upúta už na prvý pohľad pekným dizajnom a presvedčí aj parametrami. Sporák na tuhé palivo využijete na varenie, pečenie i vykurovanie.

Telo sporáku na drevo je vyrobené z oceľového plechu, spaľovacia  komora je obložená šamotovými tehlami. Výkon je 6 kW. V prednej časti je umiestnená klapka pre reguláciu prívodu vzduchu.

Ohnisko aj rúra na pečenie sa nachádzajú za presklenými  dierkami, čo je praktický aj estetický prvok. Nielenže poskytuje neustálu kontrolu nad dianím vo vnútri, ale i spríjemňuje atmosféru pohľadom na plamene. Ak by ste mali pochybnosti o bezpečnosti, sklo dvierok ohniska je schopné odolať teplotám do 850 °C.

Priemer dymovodu je 130 mm, nachádza sa v hornej časti, podľa variantu na ľavej alebo pravej strane. Šporák na tuhé palivo váži iba 65 kg. V dolnej časti nechýba priestor na uloženie dreva.

Porovnanie najlepších sporákov na tuhé palivo

Vzhľad Názov Kľúčové vlastnosti
Sporáky na tuhé palivo
1. Zvezda Classic Maxi VR 10 recenzia Pre náročných Zvezda Classic Maxi VR 10 Tepelný výkon: 16 kW
Typ paliva:  drevo
Výbava: teplovodný výmenník, presklené dvierka, priestor na drevo
Do obchodu
2. Prity 1P34 sporák na tuhé palivá recenzia Zlatý stred Prity 1P34 Tepelný výkon: 10 kW
Typ paliva: drevo/drevené brikety
Výbava:rúra s teplomerom, presklené dvierka ohniska aj rúry
Do obchodu
3. Zvezda Classic GFS recenzia Lacný základ Zvezda Classic GFS Tepelný výkon: 6 kW
Typ paliva: drevo/drevené brikety
Výbava:
presklené ohnisko i rúra na pečenie, priestor na drevo
Do obchodu
4. Alfa Plam 55 Alfa Plam 55 Tepelný výkon: 5 kW
Typ paliva: drevo, drevené brikety, hnedé uhlie
Výbava: priestranná rúra, zásuvka na drevo
Do obchodu
5. Prom Perfekt sporák na tuhé palivo Prom Perfekt Tepelný výkon: 7/11 kW
Typ paliva:
drevo
Výbava:
rúra na pečenie, odkladací priestor
Do obchodu
6. Alma Mons Alma Mons Tepelný výkon: 8 kW
Typ paliva: drevo/drevené brikety
Výbava: rúra na pečenie, presklené dvierka s teplomerom
Do obchodu
7. Donna 90 Donna 90 Tepelný výkon: 5 kW
Typ paliva: drevo/drevené brikety
Výbava: rúra na pečenie, priehradka na odkladanie riadu
Do obchodu

Najpredávanejšie sporáky na tuhé palivo podľa Heureky

Ako vybrať sporák na tuhé palivo

Šporák na tuhé palivá, ako nezávislý zdroj tepla od elektriny či plynu, je ideálne riešenie na chatu alebo do letnej kuchyne. Ide o multifunkčný spotrebič, vďaka ktorému nielen uvaríte a napečiete, ale aj vykúrite obytný priestor. Bonusom k tomu je priam romantická atmosféra a príjemné teplo domova.

Aby po kúpe sporáku na tuhé palivo prevládala spokojnosť, mali by ste pri výbere dbať na niekoľko kľúčových parametrov a vlastností. V prvom rade si ujasnite, na aké účely bude slúžiť (varenie alebo ohrev celého objektu?). Od toho bude závisieť optimálny výkon. Dôležitým aspektom sú rozmery, ktoré musia zodpovedať priestoru, kam chcete sporák na tuhé palivo umiestniť.

Voľba musí padnúť aj pre typ paliva, pozornosť pritom nezabudnite upriamiť ani na parametre pripojenia na komín. Komfort používania a možnosti využitia ovplyvňujú praktické prvky výbavy. Samozrejme, svoju úlohu zohráva kvalita použitých materiálov a taktiež dizajn. Čosi iné je ideálne do drevenej chalupy, než napr. do víkendového domu.

Využitie – na varenie alebo ako zdroj tepla?

Ako sme už vyššie stručne uviedli, skôr než sa zameriate na jednotlivé parametre, najprv si ujasnite, ako prevažne budete sporák na tuhé palivo využívať. Pokiaľ pôjde o varenie a pečenie, prípadne vykúrenie jednej miestnosti, postačí vám sporák na tuhé palivo so základným výkonom. Ak radi a často pečiete, pozornosť radšej upriamte na veľkosť rúry. Nečakajte tu ale presné ovládanie ako v prípade moderného elektrického sporáka, kde všetko jasne a rýchlo nastavíte na dotykovom paneli.

Ak však chcete sporákom na tuhé palivo vykúriť väčší priestor, vyberajte z kategórie modelov s vyšším výkonom, ktoré sú vybavené teplovodným výmenníkom. Ten vám umožní sporák na tuhé palivo napojiť na teplovodné kúrenie.

Typ a spotreba paliva

Čím vlastne môžete kúriť v sporáku na tuhé palivá? Najčastejšie ide samozrejme o sporáky na drevo. Ďalšími variantmi sú drevené alebo uhoľné brikety, prípadne uhlie.

PozorPozor

Vždy dodržujte pokyny výrobcu a nikdy nevkladajte do sporáku palivo, ktoré doň nepatrí.

Nepochybne dôležitým faktorom výberu šporáka je i spotreba paliva. Tá vyjadruje množstvo paliva v kilogramoch za jednu hodinu, ktoré je nevyhnutné na prevádzku pri stanovenom výkone. Vo všeobecnosti rátajte s tým, že čím je sporák výkonnejší, tým viac paliva vyžaduje. Reálna spotreba však bude daná tým, či budete mať záujem využiť plný alebo iba čiastočný výkon sporáku.

Testado radíTestado radí

Kvalita dreva môže vo významnej miere ovplyvňovať spotrebu paliva. Dbajte preto na to, aby drevo bolo dostatočne preschnuté.

Výkon

Výkon patrí medzi kľúčové parametre. Udáva sa vo wattoch a vyjadruje výhrevnosť sporáku na tuhé palivo. V praxi to znamená, že od neho závisí, za akú dobu dokáže zohriať jedlo alebo aký veľký priestor je schopný vykúriť.

Hodnotu výkonu je nevyhnuté prispôsobiť vašim potrebám a veľkosti priestoru, ktorý chcete vykurovať. To znamená, že sa neoplatí vždy hnať za čo najvyššou hodnotou. Príliš silný výkon by znamenal zbytočne vysokú spotrebu. Na druhej strane, pokiaľ zvolíte slabý, sporák na tuhé palivo neposkytne dostatok tepla.

Aký výkon sporáku by ste teda mali požadovať? Orientačne platí, že 1 kW vykúri približne 15 – 20 m³ priestoru. Zdôrazňujeme však slovo orientačne. V realite to závisí od mnohých faktorov, na čele s tepelnoizolačnými vlastnosťami stavby. Zatiaľ čo v prípade chaty či staršieho domu bez zateplenia 1 kW výkonu vystačí iba na 10 – 15 m³, v prípade objektu v nízkoenergetickom štandarde až na 40 m³.

Mali by ste záujem o šporák na tuhé palivo, čo zvládne vykúriť celú chatu či dom? V takomto prípade zvoľte model s teplovodným výmenníkom a výkonom najmenej 10 kW.

Odvod spalín

Skôr než si zaobstaráte sporák na tuhé palivá, premyslieť si je potrebné napojenie na komín. Na aké parametre sa zamerať? Pri výbere sporáku overte požadovaný prevádzkový ťah komína a priemer otvoru komína. Pamätajte na to, že pri inštalácii musíte dodržať bezpečnostné pokyny a zabezpečiť správne napojenie komína, v súlade s návodom.

Dôležitú úlohu pritom zohráva umiestnenie dymovodu. V tejto otázke sa od seba odlišujú nielen jednotliví výrobcovia, ale aj konkrétne modely. Vývod sporáku na tuhé palivo môže byť riešený troma spôsobmi – na bočnej, hornej alebo zadnej strane. Podľa toho, na akej strane sa nachádza, sa stretnete s ľavou alebo pravou verziou. Mnoho modelov sa vyrába v niekoľkých variantoch, niektoré ponúkajú viacero možných vyústení.

Materiál

Sporáky na tuhé palivo sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa vyznačujú sčasti odlišnými vlastnosťami. Najčastejšie ide o oceľové diely alebo liatinové odliatky. Často majú dvojplášťovú konštrukciu.  Z toho istého materiálu, ako telo pece na tuhé palivo, sú zvyčajne  vytvorené aj dvierka. Ani v prípade sporákov na pevné palivo však nechýbajú modely, ktoré majú presklené dvierka.

Rozmery a hmotnosť

Sporáky na tuhé palivo sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Pri výbere je nevyhnutné zohľadniť v prvom rade priestorové možnosti chaty či letnej kuchyne. Najmenšie zoženiete približne so šírkou 80 cm a hĺbkou 60 cm. Ak však máte záujem o väčší priestor na varenie či priestrannejšiu rúru, počítajte s mohutnejšími sporákmi. Tie môžu presahovať šírku jedného metra.

Čo sa týka hmotnosti, najstručnejšia informácia znie, že sporáky na tuhé palivo sú ťažké. Najnižšia váhová kategória začína cca na 70 kg, štandardom je hmotnosť 100 až 200 kg.

Ďalšie funkcie a výbava

Sporáky na tuhé palivo síce nedisponujú bohatou nádielkou funkcií, ako moderné kuchynské spotrebiče. Napriek tomu však jednotlivé modely majú rôzne prvky, ktoré rozširujú možnosti ich využitia, či zvyšujú komfort používania.

 • Rúra na pečenie – býva súčasťou väčšiny sporákov, avšak s rozdielnymi rozmermi. Overte si, či sú pre vás dostatočné. Do mnohých sa zmestí iba malý pekáč.
 • Sklokeramická varná doska– nájdete ju zväčša u modernejších modelov, kde nahrádza liatinové dosky.
 • Teplovodný výmenník– umožňuje pripojiť šporák na radiátory a vykurovať celý objekt.
 • Regulácia prívodu vzduchu – týmto spôsobom ovplyvníte výkon horenia.
 • Zásobník na drevo – ak je súčasťou sporáku, máte palivo po ruke bez toho, aby ste si museli zaobstarať napr. koše na uskladnenie dreva.
 • Vyberateľný rošt – umožňuje zmeniť veľkosť ohniska, a vďaka tomu prispôsobiť úroveň výkonu.
 • Vyberateľný popolník – užitočná pomôcka, ktorá zjednodušuje odstraňovanie popola.
 • Presklené dvierka ohniska – poskytnú vám prehľad o tom, čo sa deje vo vnútri, a k tomu dotvoria atmosféru výhľadom na plamene.

Údržba a čistenie

Aby kuchynský sporák na pevné palivo spoľahlivo slúžil čo najdlhšie, podceňovať nesmiete pravidelnú údržbu a čistenie. To vykonávajte vždy iba za studena. Na vonkajšie povrchy použite mäkkú handričku. Nevyhnutnosťou je odstraňovanie popola. Údržba nie je veľmi náročná, ale vyžaduje kus času i námahy. Odporúčame pritom sa riadiť pokynmi od výrobcu, ktoré si prečítate v návode na obsluhu. Odmenou za správnu údržbu a používanie bude dlhá životnosť, a to až desiatky rokov.

Kde kúpiť

Nákup sa oplatí začať na porovnávači cien e-shopov Heureka. Objavíte tam sporáky na tuhé palivo od množstva výrobcov. Výber vám uľahčí filtrovanie podľa ceny, značky alebo výkonu. Navštíviť odporúčame online obchod Merkury market, kde vás čaká bohatá ponuka sporákov na tuhé palivá, za priaznivé ceny aj pre náročných. Pece na tuhé palivo nechýbajú ani u obľúbených predajcov OBI alebo Hornbach. Ak je pre vás kľúčovým parametrom cena, pozrite si aj ponuky z druhej ruky na Bazári.

Najobľúbenejšie značky

Sporáky na tuhé palivo značky Alfa Plam

Alfa Plam logo

Dlhoročný srbský výrobca. V súčasnosti patrí medzi najväčšie európske spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na sporáky na tuhé palivá. Vyberať si môžete z kvalitných modelov v rôznych cenových kategóriách.

Sporáky na tuhé palivo značky Zvezda

Príjemnú atmosféru minulých čias prinášajú aj sporáky na drevo značky Zvezda. Tie mnohých presvedčia už pri prvom kontakte, a to vďaka vydarenému dizajnu. K dispozícii je viacero konštrukčných i farebných prevedení, pozitívom je cenová dostupnosť.

zvezda logo

Sporáky na tuhé palivo značky Prom

Sporáky na tuhé palivá s označením Prom patria na našom trhu medzi najpredávanejšie. Medzi zákazníkmi bodujú spracovaním a taktiež cenovo priaznivou ponukou.

Cena

Cenový rozsah sporákov tuhé palivo je pomerne široký. Suma rastie spolu s kvalitou použitých materiálov, výkonom a taktiež výbavou, ktorá zvyšuje komfort používania. Aby ste získali orientačný prehľad o situácii na trhu, rozdelili sme sporáky na pevné palivá do troch cenových skupín.

Sporáky na tuhé palivo do 600 eur

Najlacnejšie sporáky na drevo či iné pevné palivá majú väčšinou malé rozmery, nižší výkon, niektoré disponujú iba malou rúrou. Slabšou stránkou býva celková kvalita spracovania a komfort používania. Stvorené na najmä na občasné, menej náročné používanie.

Sporáky na tuhé palivo od 600 do 1000 eur

Stredná cenová hladina prináša najvýhodnejší pomer medzi cenou a výkonom. Oproti predošlej kategórii môžete očakávať nielen väčší výkon, ale aj rozmery rúry na pečenie. Zaobstarať si môžete kuchynský sporák na pevné palivo aj s tepelným výmenníkom.

Sporáky na tuhé palivo nad 1000 eur

Približne od tejto cenovej hranice predajcovia ponúkajú veľké a kvalitné sporáky na tuhé palivá. Oslovia nadpriemerným výkonom, schopným vykúriť pomocou tepelného výmenníku celý objekt. Presvedčia i výbavou s praktickými vymoženosťami, často i pekným vzhľadom, ktorý podčiarkne štýl interiéru.

Najpredávanejšie sporáky na tuhé palivo podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 3.3 (3 hlasy)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár