Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

TOP investície v roku 2024

Predošlé roky boli neodmysliteľne spojené s vysokou infláciou, ktorá dokázala znehodnotiť konzervatívnejšie finančné vklady. Hoci NBS aj ďalšie renomované finančné inštitúcie pre tento rok predpovedajú zlepšovanie tejto situácie a stabilné zníženie inflácie, predchádzajúce kolísanie trhu bude mať dopady aj na rok 2024. Pre mnohých investorov bude tento rok znamenať hľadanie nových príležitostí, ktoré sú dostatočne ziskové, ale zároveň ponúkajú menšie riziko. Aktuálne trhové výkyvy môžu byť výrazné a vzhľadom na nedávnu krízu si najmä menší investori nemôžu dovoliť ďalšie straty. Preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov na TOP investície v roku 2024.

Investície 2024

Akcie ako voľba číslo 1

Akcie dlhodobo tvoria základ investičného portfólia mnohých investorov. Reprezentujú cenné papiere, ktoré symbolizujú podiel na vlastníctve akciovej spoločnosti. Ak hodnota spoločnosti rastie, zvyšuje sa aj hodnota akcií. Možnosť do istej miery analyzovať a predpovedať vývoj akcií na základe hospodárenia spoločnosti ponúka výhodný pomer medzi zhodnotením a rizikom. Rok 2024 sa vzhľadom na očakávanú premenlivosť trhu javí ako ideálny čas na investovanie do akcií.

Testado radí

Chcete viac porozumieť investovaniu do akcií? Pre úspech odporúčame štúdium problematiky investícií – ideálne sú k tomu knihy a kurzy o investovaní. Pripravili sme pre vás aj informácie o dividendách.

Akcie výhody a nevýhody

Americké akcie v roku 2024

Finančné problémy v posledných rokoch zasiahli viac Európu, najmä kvôli potrebe riešenia blízkej vojny na Ukrajine a odstrihnutia od dodávok ruského plynu, čo malo výrazné ekonomické dôsledky. V tejto situácii sa investovanie do zaoceánskych akciových spoločností javí ako rozumná voľba pre tých, ktorí hľadajú stabilné a bezpečnejšie zhodnotenie svojich financií.

Americké akcie v roku 2022 zaznamenali výrazné zhodnotenie, čo ich činí atraktívnymi, a aj rok 2023 bol považovaný za optimistický. Technologické firmy ako NVIDIA, Apple, Amazon, Tesla a po predchádzajúcej strate aj META Platforms (Facebook), zaznamenali tradične najvýraznejší nárast.

Nič nenasvedčuje tomu, že by sa aktuálny vzostupný trend amerických akcií mal meniť. Naopak, vzhľadom na prebiehajúce nadšenie z umelej inteligencie možno očakávať rast tých firiem, ktoré sa na túto novú vlnu efektívne napoja.

Náš tip

V našom porovnaní brokerov pre obchodovanie s akciami odporúčame XTB.

Európske akcie v roku 2024

V polovici roku 2022 európske akcie zaznamenali výrazný prepad, čo bolo spojené hlavne s vysokými cenami energií. Napriek mnohým očakávaniam sa však európsky trh začal už v minulom roku spamätávať. Americký trh ešte stále predstihuje výkonnosťou, pričom európskym akciám sa vo väčšine prípadov podarilo „len“ dosiahnuť hodnoty pred ich poklesom. Táto situácia vytvára pre investorov atraktívnu príležitosť na nákup za stále výhodné ceny. Ako vždy je kľúčové zamerať sa na tie akciové spoločnosti, ktoré majú potenciál na rast a prosperovanie.

Zlato v roku 2024TOP investície v roku 2024 Zlato

Ak v roku 2024 hľadáte pre svoje investičné portfólio skôr konzervatívnejšie možnosti než akcie alebo ak si prajete diverzifikovať a uchovať časť svojich úspor bezpečne a s minimálnym rizikom, drahé kovy predstavujú spoľahlivú voľbu. Investičné zlato je dlhodobo považované za uchovávateľa hodnoty, ktoré dokáže chrániť vaše úspory pred infláciou. Preto je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa obávajú opätovného nárastu cien a dávajú prednosť istote pred možnosťou vysokého zhodnotenia – zlato totiž obvykle neprináša tak vysoké zisky ako akcie.

Pre ceny zlata rok 2024 vyzerá priaznivo z niekoľkých dôvodov. V situácii, keď hrozí recesia alebo krátko po zvýšení inflácie, ľudia často hľadajú bezpečný prístav pre svoje úspory, čo sa zvyčajne pozitívne odráža na jeho cene. Zlato môže byť atraktívnym vkladom tiež vďaka nižším úrokovým sadzbám a menovým pohybom – keďže sa obchoduje celosvetovo v dolároch, pokles hodnoty dolára môže urobiť zlato atraktívnejšou investíciou pre investorov mimo USA.

Náš tip

Do akcií, zlata aj ďalších komodít alebo napríklad do kryptomien môžete investovať na jednom mieste cez platformu XTB.

Nehnuteľnosti v roku 2024TOP investície v roku 2024 nehnutelnosti

Nehnuteľnosti predstavujú logickú voľbu hlavne pre väčších investorov, ktorí disponujú väčším množstvom ušetrených finančných prostriedkov a sú schopní investovať vyššie sumy naraz do nehnuteľností s cieľom ich budúceho zhodnotenia. Na postupné odkladanie ušetrených finančných prostriedkov z výplaty, v porovnaní napríklad s akciami alebo zlatom, nehnuteľnosti nie sú vhodné.

Hoci hodnota nehnuteľností rástla počas mnohých predchádzajúcich rokov, koncom roka 2021 sa tempo rastu cien spomalilo a v roku 2022 sa dokonca úplne zastavilo. V súčasnosti však mnohí experti očakávajú obnovenie rastu na realitnom trhu približne v polovici roka 2024. Veľká časť odborníkov predpokladá, že investície do nehnuteľností zaznamenajú medziročné zvýšenie až o 15 percent, s najväčšími výnosmi predovšetkým v oblasti maloobchodných a rezidenčných nehnuteľností. Na druhej strane, v prípade priemyselných nehnuteľností a kancelárskych priestorov sa predpokladá, že situácia sa výrazne nezlepší – po poklese ziskov nemá väčšina veľkých firiem v pláne uskutočňovať významné investície do nákupu alebo prenájmu nových priestorov.

Dlhopisy v roku 2024

Dlhopisy predstavujú pre firmy aj štáty zdroj financovania, zatiaľ čo pre investorov ponúkajú príležitosť na zisk. Charakterizujú sa relatívne istým príjmom, ktorý si zachováva svoju výhodnosť v priebehu času. Dlhopisy sa pomerne dobre vyrovnali s výzvami posledných rokov, avšak v súčasnosti sú ich ceny rekordne podhodnotené. S klesajúcou infláciou je možné očakávať dosiahnutie vyšších ziskov, než to bolo v minulosti.

Je však dôležité mať na pamäti, že nové firmy, ktoré by nedostali úver v banke, predstavujú vysoké riziko. Investícia do takýchto spoločností nemusí vždy skončiť negatívne, ale riziko je v takýchto prípadoch výrazné. Rok 2024, ktorý je stále ovplyvnený predchádzajúcimi ekonomickými stratami a náročnejšími podmienkami pre začínajúce spoločnosti, len potvrdzuje toto pravidlo. Najväčšiu istotu splácania poskytujú štátne dlhopisy, ktoré by aj v prípade budúcich ekonomických výkyvov nemali klesnúť pod úroveň inflácie.

Ďalšie možnosti investovania

Tradične výhodné a to nielen v roku 2024, môžu byť peer-to-peer (P2P) pôžičky, pri ktorých požičiavate peniaze ľuďom priamo, bez sprostredkovania banky, a zarábate na úrokoch. Ďalšou atraktívnou možnosťou sú podielové alebo investičné fondy, ktoré vám ponúkajú už pripravený balíček zložený z rôznych akcií, komodít a ďalších investičných nástrojov. Hoci možno nie sú tak výnosné, ako keby ste svoje peniaze investovali priamo, znižujú však riziko straty v dôsledku nesprávne zvolenej investičnej stratégie. Pri zhodnocovaní vašich financií vám môžu byť nápomocné investičné platformy a plány. Napríklad broker XTB teraz ponúka investičné plány, ktoré predstavujú zaujímavú možnosť aj pre začiatočníkov, navyše bez akýchkoľvek poplatkov.

Náš tip

Pripravili sme pre vás taktiež porovnanie jednorazového a pravidelného investovania.

Čomu sa radšej vyhnúť

Sporiace účty dnes balansujú na hranici výhodnosti. Ak bude trend poklesu inflácie pokračovať, ako to bolo doteraz, súčasné úrokové sadzby, ktoré sú na niekoľkopercentnej úrovni, budú pravdepodobne klesať. Dôležité je tiež všímať si podmienky vedenia bežného účtu, pravidelné používanie kariet a požiadavky na minimálne či maximálne vklady. V každom prípade je možné sporiaci účet v prípade ekonomických zmien zrušiť.

Na druhej strane, vloženie peňazí do stavebného sporenia, ktoré sa nedá predčasne ukončiť bez účtovania sankcií, predstavuje v súčasnom ekonomickom prostredí riziko. Úrok sa môže stať pomerne rýchlo nevýhodným, pričom ani štátna prémia situáciu výrazne nezlepší. To platí aj napriek tomu, že v roku 2024 štátna prémia vzrástla až na 7 % z ročného vkladu, avšak maximálna výška prémie môže dosiahnuť len 70 eur ročne.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (12 hlasov)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár