Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Dielňa

Najlepšie odsávače pilín a prachu 2024 – Recenzie a tipy

Každý kutil sa stretol s neporiadkom, ktorý po práci s drevom ostane. Piliny a prach po celej dielni nepôsobia príliš vábne. Čo s tým? Našťastie existujú odsávače pilín, ktoré zabránia znečisteniu priestorov a ušetria čas upratovaním. Nám sa páči Scheppach DC 500 pre jeho cenu aj parametre.

Najlepší celkovo

Prémiový odsávač s vysokým výkonom, určený pre použitie v náročných profesionálnych stolárskych dielňach.

Najlepší pomer cena/kvalita

Odsávač pilín s dobrým pomerom ceny a výkonu, vhodný pre hobby a poloprofesionálne dielne.

Najlepší lacný

Kompaktný odsávač pilín s vysokým sacím výkonom ako spoľahlivý pomocník do dielne. Tiché a pohodlné používanie.

Najlepšie odsávače pilín a prachu

Recenzie: Proma OP-750 – odsávač prachu s robustnou konštrukciou

Odsávač prachu Proma OP-750 Pre náročných

Výkon (čistý nasávaný vzduch): 1 020 m³/hod. | Príkon: 750 W | Elektrické pripojenie: 230 V | Hmotnosť: 23 kg | Podtlak: 1 400 Pa | Rozmery: 650 × 1550 × 420 mm | Kapacita prachového vaku: 70 l | Približná cena: 304 €

Klady
 • Prémiová kvalita a dlhá životnosť
 • Vysoká mobilita a jednoduchá manipulácia
 • Efektívna filtrácia s kapacitou 70 l

Zápory
 • Vyššia cena
 • Objem prachového vaku by mohol byť vyšší

Proma OP-750 predstavuje špičku v kategórii odsávačov prachu. Tento prístroj je navrhnutý tak, aby uspokojil nároky náročných stolárskych dielní, ktoré si cenia nielen funkčnosť ale aj dlhodobú hodnotu a kvalitu. Tento model zaujme nielen svojou výkonnosťou, ale aj elegantným dizajnom a robustnou konštrukciou.

S príkonom 750 W a teoretickým prietokom vzduchu 1 020 m³/hod, tento odsávač garantuje vysokú efektivitu práce. Jeho mobilná konštrukcia s plastovými kolieskami a kompaktné rozmery uľahčujú presun a umiestnenie v dielni.

Cena tohto odsávača je vyššia, avšak to je dané jeho prémiovou pozíciou na trhu. Zákazníci, ktorí si vyberú Proma OP-750, investujú do produktu, ktorý bude spoľahlivo slúžiť po mnohé roky a zároveň zvyšuje efektivitu a čistotu pri práci s dreveným materiálom.

Ak hľadáte kombináciu výkonu, kvality a nadčasovosti, potom je odsávacie zariadenie Proma OP-750 ideálnou voľbou, hoci si vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu odrážajúcu jeho prémiovú kvalitu.

Recenzia: Scheppach DC 500 – výkonný odsávač pilín

Odsávač pilín Scheppach DC 500 Zlatý stred

Výkon (čistý nasávaný vzduch): 1 150 m³/h | Príkon: 550 W | Elektrické pripojenie: 230 V | Hmotnosť: 15 kg | Podtlak: 900 Pa | Rozmery: 650 × 1430 × 446 mm | Kapacita prachového vaku: 75 l | Približná cena: 150 €

Klady
 • Kompaktné rozmery
 • Dobrý pomer ceny a výkonu
 • Pohodlné kolieska pre ľahkú manipuláciu

Zápory
 • Podtlak by mohol byť vyšší pre ťažšie aplikácie
 • Relatívne menší objem vaku

Scheppach DC 500 je spoľahlivým partnerom v každej dielni, kde sa pracuje s drevom. Ponúka optimálny výkon a kvalitu pre hobby aj poloprofesionálne využitie v strednej cenovej kategórii. S príkonom 550 W a prietokom vzduchu 1 150 m³/h si tento odsávač pilín hravo poradí s nepríjemným prachom a udrží pracovné prostredie v čistote.

Oceníte kompaktný dizajn, ktorý zaručuje ľahkú integráciu do dielne bez zbytočného zaberania priestoru. Pohodlný transport je zabezpečený vďaka pojazdovým kolieskam, čo je veľké plus pre tých, ktorí potrebujú odsávač často presúvať.

Hoci jeho podtlak je stanovený na 900 Pa, čo môže byť limitujúce pre niektoré náročnejšie aplikácie, a kapacita 75-litrového vaku nemusí stačiť pri dlhodobej intenzívnej práci, tieto parametre sú výborné v kontexte jeho cenovej kategórie.

Ak hľadáte spoľahlivú strednú triedu odsávačov pilín, ktorá poskytne dobrý výkon za rozumnú cenu, Scheppach DC 500 by mal byť vo vašom užšom výbere.

Recenzia: Güde GAA 65.1 – odsávacie zariadenie s veľkou nádržou

Odsávač pilín Güde GAA 65.1 Lacný základ

Výkon (čistý nasávaný vzduch): 1 150 m³/hod. | Príkon: 550 W | Elektrické pripojenie: 230 V | Hmotnosť: 21,3 kg | Podtlak: 700 Pa | Rozmery: 460 × 1530 × 182 mm | Kapacita prachového vaku: 65 l | Približná cena: 135 €

Klady
 • Silný motor
 • Kvalitné prevedenie
 • Tichá prevádzka
 • Veľká zberná nádrž
 • Široká škála príslušenstva
Zápory
 • Vyššia hmotnosť

Vysávač pilín Gude GAA 65.1 je perfektný pomocník každého stolára na odsávanie drevnej štiepky vznikajúcej pri rezaní alebo hobľovaní. Má silný motor s výkonom 550 W/P1 a priebežne odstraňuje drevný odpad, čím udržuje pracovisko čisté a chráni motor drevoobrábacích strojov pred poškodením. Konštrukcia s oceľovým rámom a podvozkom s kolesami zaručuje stabilitu a ľahký prenos.

65-litrová nádrž pojme značné množstvo pilín a drevného odpadu, čím znižuje potrebu častého vyprázdňovania. Filtračný vak a zberné vrece zabezpečujú účinné zachytávanie odpadu, zatiaľ čo príslušenstvo ako hadicová redukcia a upevňovacie svorky uľahčujú používanie. Oceníte aj kompaktné rozmery, vďaka čomu sa zariadenie pohodlne zmestí do pracovného prostredia. Klasické 230 V napájanie s 2-metrovým káblom umožňuje jednoduché pripojenie k sieti.

Prevádzka odsávača je relatívne tichá, čím nenarušuje komfort práce. Odsávač je vyrobený z kvalitných materiálov a je navrhnutý pre dlhodobé používanie. V prípade potreby je ľahké zohnať náhradné diely a príslušenstvo.

Najpredávanějšie píly podľa Heuréky

Ako vybrať odsávač pilín

Pokiaľ ste sa aj vy začali obzerať po odsávači pilín, v tomto článku vám poskytneme pár užitočných rád, ako si vybrať spomedzi množstva produktov ten najlepší. Správne zvolený prístroj udrží dielňu čistú a ušetrí nadbytočnú robotu. Bezprašné prostredie pri práci určite ocení každý kutil. Tak prečo si neuľahčiť život?

Na čo potrebujem odsávanie pilín?

Pri výbere zariadenia by ste najskôr mali mať jasno v tom, na aký účel budete odsávač využívať. Existujú odsávače pilín, hoblín, prachu či triesok. Odsávače pilín nájdu využitie pri rôznych drevoobrábacích strojoch, ktoré produkujú odpad v podobe pilín. Odsávače prachu sa môžu používať pri rozličných strojoch, pokiaľ veľkosť prachových častíc nie je menšia ako 0,3 mm. Na trhu nájdeme aj odsávače na odpad vyprodukovaný kovoobrábacími strojmi. My sa však v tomto článku zameriame na odsávanie pilín a odpadu produkovaného pri práci s drevom.

Odsávač pilín nie je šikovným zariadením len na čistenie vzduchu. Oceníte ho aj v prípade, že chcete odpad vznikaný pri spracovávaní dreva zhodnotiť. V spolupráci s briketovacím lisom môže napomôcť k znižovaniu nákladov na kúrenie, resp. môže byť novým zdrojom príjmu pre vašu dielňu.

Taktiež je vhodné odpovedať si na otázku, ako často budem odsávač využívať. Ak je potrebný do dielne, kde jeho využitie bude na každodennej báze, je lepšie zvoliť kvalitnejší stroj. Ak však odsávanie pilín bude využívané len z času na čas, postačí vám menej náročný model.

najlepsie odsavace pilin

Mobilné vs. Pevné

Pri výbere odsávača pilín budete stáť pred rozhodnutím, či si vybrať mobilný alebo pevný model. Vo všeobecnosti sú mobilné odsávače pilín pre bežného používateľa výhodnejšie. Majú kompaktnejšie rozmery, nižšiu hmotnosť a sú vybavené kolieskami, vďaka čomu je s nimi možné jednoducho manipulovať. Mobilné odsávače pilín mávajú tiež nižší výkon v porovnaní s pevnými.

Pevné odsávače pilín nájdu uplatnenie vo väčších dielňach. Používané bývajú na profesionálnejšie využitie. Manipulácia s nimi a ich transport býva značne zložitejší, no na druhej strane disponujú lepším výkonom.

Výkon odsávača pilín

Výkonpríkon odsávanie pilín predstavuje jeden z rozhodujúcich parametrov pri výbere. Čím výkonnejší prístroj je, tým viac drevených pilín a odpadu bude schopný nasať.

Výkon sa už tradične udáva vo Wattoch (jednotka W) a v kontexte odsávačov pilín sa môžete stretnúť s rôznymi hodnotami výkonu. Vždy ho prispôsobujte povahe a charakteru práce, ktorú sa chystáte vykonávať. Pre ľahšiu prácu vám bude stačiť výkon okolo 500 W, ak ale chcete „zapriahnuť“ odsávač pilín do náročnejšej práce, skúste výkon nad 1 000 W.

Prietok vzduchu

Pri odsávanii pilín je dôležitým parametrom aj podtlaksací výkon. Tieto dve čísla vedia dať záujemcovi dobrú predstavu o tom, ako efektívne bude zariadenie piliny a drevené častice odsávať.

Prietok vzduchu, teda sací výkon odsávača pilín sa udáva v m3 za hodinu. Čím je toto číslo vyššie, tým lepšie bude zariadenie schopné odsávať drevený odpad. Lacnejšie odsávače vzduchu disponujú sacím výkonom od 500 do 1 000 m3 za hodinu. Drahšie zariadenia vhodnejšie pre náročnejšiu prácu majú lepšie parametre. Sací výkon u nich môže presahovať aj 2 000 m3/h.

V špecifikáciách odsávačov pilín nájdete aj informáciu o podtlaku, ktorý sa udáva v Pa. Toto číslo taktiež napovedá o tom, ako efektívne bude zariadenie schopné pracovať. Vyšší podtlak = efektívnejšie odsávanie pilín.

najlepsie odsavace pilin piliny a prach

Veľkosť zásobníka

Odsávané piliny sú skladované v zásobníku. Najčastejšie ide o vak rôznych rozmerov a objemu. Práve objem si treba pri výbere týchto zariadení všímať. Malý objem by totiž znamenal otravnú prácu naviac, v podobe častejšej nutnosti vyprázdnenia zásobníka.

Základom, ktorý nájdete v lacnejších odsávačoch pilín, je 75 litrov. Kapacita zásobníka ide hore spolu s cenou a profesionálnejšie zariadenia disponujú zásobníkom s objemom 150 a viac litrov.

Filtrácia

Pri spracovávaní dreva sa uvoľňujú malé drevené častice rôznych veľkostí. Štandardné odsávače pilín sú schopné odsať častice väčšie ako 0,3 mm. To úplne postačí na udržanie dobrej kvality ovzdušia v dielni alebo na zhodnocovanie vzniknutého dreveného odpadu.

Ak by ste chceli odfiltrovať aj menšie častice, potrebovali by ste na to špecializovaný prístroj v podobe filtra vzduchu.

Hadice na odsávanie pilín

Rozmery hadice na odsávanie pilín sú taktiež dôležitým parametrom. Dlhšia hadica pridáva na komforte pri používaní. Porozhliadajte sa preto po hadiciach s dĺžkou aspoň dva metre.

Čo sa priemeru hadíc týka, mal by zodpovedať výkonu zariadenia. Výkonnejšie odsávače bývajú preto spravidla vybavené širšími hadicami.

Náš tip

Samozrejmé je, že odsávač pilín potrebujete na nejaké ďalšie náradie. Pozrite sa na naše články o pokosových pílach, stojanových vŕtačkách či hoblíkoch.

Hmotnosť a rozmery

Hobby dielne v drvivej väčšine prípadov neoplývajú miestom nazvyš. Pri výbere odsávača pilín si preto všímajte aj jeho rozmery. Tieto zariadenia nezvyknú zaberať veľa miesta, no aj napriek tomu si vždy v špecifikáciách radšej informácie o rozmeroch poriadne preštudujte.

Ak potrebujete odsávač pilín a triesok, s ktorým budete často manipulovať, resp. ho prevážať, potom si všímajte aj hmotnosť. S ťažkým zariadením sa vám bude ťažko pohybovať aj keď bude vybavený kolieskami.

najlepsie odsavace pilin a prachu

Hlučnosť

Pri práci s drevom vzniká veľké množstvo hluku. V porovnaní s inými zariadeniami na spracovanie dreva nie je odsávanie pilín veľmi hlučné. Hluk hobľovačky, píly, či iných strojov bude určite významnejší. Ak, ale nechcete hluku v dielni ešte pridávať, potom v špecifikáciách zariadení hľadajte aj informáciu o hluku v decibeloch (db). Pravdou však je, že sa k tejto informácii nie je vždy jednoduché dostať.

Najlepším riešením je preto staviť na istotu a dokúpiť si ochranu sluchu, ktorú budete pri práci v dielni využívať.

Materiál

Kvalita prevedenia by mala byť jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere odsávača pilín. Najčastejšie sa používajú kovyplasty. Konštrukcia býva vyrobená z kovu a pevný plast je použitý na ostatné časti.

Ku kvalite povieme len toľko, že vždy je lepšie vyberať spomedzi výrobkov renomovaných značiek. Iba tak máte istotu, že za svoje peniaze dostanete dostatočnú kvalitu. Viac o najlepších značkách odsávačov pilín sa dočítate nižšie.

Náš tip

Správny kutil vždy niečo potrebuje do svojej dielne. Pozrite si v našich recenziách a tipoch, čo by sa vám hodilo, čo by ste možno potrebovali vymeniť, prípadne doplniť.

Príslušenstvo

K odsávačom pilín si môžete dokúpiť rôzne príslušenstvo. Okrem spomínanej ochrany sluchu pôjde najčastejšie o rôzne hadice, pomocou ktorých budete môcť odsávač lepšie pripojiť na rôzne prístroje. Vďaka tomu bude pre vás práca s odsávačom pilín jednoduchšia a jeho použitie bude variabilnejšie. Určite je preto dobré porozhliadnuť sa po dielni a všimnúť si, na aké prístroje by sa dal odsávač vzduchu použiť. Následne potom dokúpiť (vyrobiť) potrebné hadice a koncovky.

Kde kúpiť

Nakupovanie na internete môže byť plné nástrah. Našim odporúčaním je preto nákup v osvedčených internetových obchodoch. Výbornou voľbou je Heuréka. Ide o porovnávací web, na ktorom si viete nájsť najlepších internetových predajcov a vybrať si vždy tú najlepšiu cenu. Okrem toho na tomto webe nájdete aj hodnotné recenzie reálnych užívateľov, ktoré vám povedia veľa o kvalitách a slabých/silných stránkach produktov. Recenzie užívateľov sa nevzťahujú len na samotné produkty, no aj obchody.

Výborným obchodom, ktorý sa osvedčil nám aj veľkému počtu zákazníkov, je web zvaracky-obchod.sk – ide o špecializovaný obchod s technikou do hobby aj profesionálnych dielní. Okrem priaznivých cien vyzdvihujeme dobrý výber produktov a výborný zákaznícky servis tohto obchodu.

Ak chcete pri kúpe odsávača pilín ušetriť, môže byť dobrým spôsobom aj nákup v bazári. Ak si napíšete do vyhľadávača na Bazoši – odsávač pilín, pravdepodobne nájdete mnoho inzerátov. Pri nákupe v bazári si však treba dávať pozor. Strácate nárok na záruku a vystavujete sa nebezpečenstvu, pretože nikdy neviete, ako sa o daný produkt jeho predošlý majiteľ staral.

Najobľúbenejšie značky odsávačov pilín

Pri nákupe strojov do dielne je vždy dobrým nápadom kupovať len produkty od kvalitných a overených značiek. Za najlepšie značky odsávačov pilín považujeme Holzkraft, Holzmann, Scheppach a Proma. Pár slov o každej z nich si povieme v texte nižšie.

Odsávače pilín Holzkraft

V dielňach s drevom majú svoje nenahraditeľné miesto produkty firmy Holzkraft. Táto nemecká spoločnosť je známa svojimi kvalitnými a výkonnými zariadeniami na prácu s drevom. Kúpou odsávača pilín Holzkraft dostávate do rúk nekompromisnú nemeckú kvalitu a precíznosť.

logo Holzkraft

Odsávače pilín Holzmann

Rakúska značka Holzmann má zastúpenie na trhu s drevospracujúcimi nástrojmi už viac ako 20 rokov. Ponúka širokú škálu rôznych produktov, ktoré sú vhodné pre hobby remeselníkov aj pre profesionálnych majstrov. Poznávacími znakmi strojov Holzmann je kvalita a spoľahlivosť. Rovnaké charakteristiky nesú aj odsávače pilín tejto značky.

logo holzmann

Odsávače pilín Proma

Firmu Proma pozná asi každý domáci majster. Na trhu je od roku 1992 a získala si odvtedy skvelú reputáciu. Kvalita a účelovosť sú piliermi, na ktorých značka stavia svoj úspech. Určite môžeme odporúčať kúpu odsávačov pilín Proma, ktoré ponúkajú skvelý pomer ceny a kvality.

logo Proma

Odsávače pilín Scheppach

Firmu Scheppach asi netreba nijak zvlášť predstavovať. Ide o kvalitnú a tradičnú nemeckú značku. Scheppach produkuje nekompromisné a vysoko kvalitné nástroje do každej dielne. Odsávače pilín Scheppach nájdeme v ponukách obchodov v mnohých cenových kategóriách. Vybrať si tak môžu hobby používatelia aj profesionáli.

logo Scheppach

Cenové kategórie odsávačov pilín

V akých cenách sa pohybujú odsávače pilín a čo od týchto cenových kategórií možno očakávať? Odpoveď na túto otázku ponúkajú nasledujúce riadky.

Cena od 150 do 300 eur

Základné modely odsávačov pilín s nižším sacím výkonom kúpite už pod 300 eur. Vo všeobecnosti pôjde o zariadenia vhodné pre menej náročnú prácu a predovšetkým pre hobby dielne. Profesionálni majstri a nároční používatelia sa budú musieť porozhliadnuť inde.

Cena od 300 do 600 eur

V tomto cenovom rozmedzí nakúpi drvivá väčšina spotrebiteľov. Odsávače pilín tejto kategórie ponúkajú výborný pomer kvality a ceny. Svojim sacím výkonom a ďalšími parametrami sa hodia do hobby dielní aj do rúk profesionálov.

Cena nad 600 eur

Pre náročnejšie práce a vyťažené dielne spracúvajúce drevo bude potrebné zainvestovať viac. Od 600 eur si môžete zaobstarať pokročilé modely odsávačov pilín, ktoré svojim výkonom, objemom zberného vaku a ďalšími charakteristikami budú spĺňať požiadavky aj náročných používateľov.

Najpredávanějšie píly podľa Heuréky

Zdroje:

https://knowledge.axminstertools.com/how-to-choose-dust-extractor/
https://knowledge.axminstertools.com/dust-extractors/
http://www.defuma.com/blog-post/choosing-the-right-dust-extractor-for-your-workshop/

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (10 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár