Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Ostatné

Dezinfekcia na ruky – tipy a recenzie 2024

31. 3. 2022 Aktualizované

Dopyt po rôznych druhoch dezinfekčných prostriedkov stúpa šialeným tempom. Každý sa chce čo najlepšie chrániť a ľudia neváhajú utratiť aj premrštené sumy peňazí. Chceme vás preto hneď na úvod nabádať k nákupu dezinfekcie na ruky z overených webov, aké ponúka napríklad porovnávací web Heuréka. Vyhnete sa tak umelo zdvihnutým cenám, uvidíte zda je dezinfekcia skladom a budete mať istotu, že dezinfekčné prostriedky kupujete za normálnu cenu.

V tomto článku vám povieme, ktoré dezinfekčné prípravky sú účinné, podľa čoho ich vyberať, kde nakupovať a ponúkneme aj typ na podomácky vyrobenú dezinfekciu na ruky.

Najlepšia dezinfekcia na ruky

Obrázok Názov Vlastnosti
Hand Sanitizer antibakteriální gel recenzia Hand Sanitizer Typ: antibakterálny gél
Objem balenia: 50 ml
Približná cena: 3,50 €
Porovnať ceny
Medic 10659 Typ: antibakterálny gél
Objem balenia: 100 ml
Približná cena: 10 €
Porovnať ceny
Burbegel dezinfekčný prípravok recenzia Burbegel Typ: antibakterálny tekutý prípravok
Objem balenia: 1000 ml
Približná cena: 12 €
Porovnať ceny
Clear Hand Typ: antibakterálny gél
Objem balenia: 250 ml
Približná cena: 15 €
Porovnať ceny

Hand Sanitizer – antibakteriální gel, dezinfekcia na ruky (50 ml)

Hand Sanitizer antibakteriální gel recenzia

Typ dezinfekcie: antibakteriálny gél| Objem balenia: 50 ml | Cena: 3,50 €

Klady
 • Účinný baktericídny gél
 • Šikovné kompaktné balenie
 • Cena
Zápory
 • Malé balenie

Dezinfekčný prípravok Hand Sanitizer sa skvele hodí na každodenné nosenie so sebou. Maličké kompaktné balenie vám nebude prekážať vo vrecku alebo taške. Prípravok funguje na báze izopropylalkoholu. Jednorazovo sa používa približne 2-3 ml a plný baktericídny účinok dosiahnete po jednej minúte.

Výhodou tejto dezinfekcie je nízka cena, za ktorú sa predáva. Ide však o maličké, 50 ml balenie, s ktorým si veľmi dlho nevystačíte.

Medic 10659 – antibakteriálny antivírusový gél na ruky (100 ml)

Typ dezinfekcie: antibakteriálny gél| Objem balenia: 100 ml | Cena: 10 €

Klady
 • Účinná gélová dezinfekcia
 • Praktické 100 ml balenie
 • „Čistý“ pocit rúk
Zápory
 • Vyššia cena

Gélová dezinfekcia Medic 10659 je ďalšou účinnou voľbou. Predáva sa v praktickom 100 ml balení, ktoré nie je problém nosiť so sebou. Výhodou tohto produktu je pocit čistých rúk. Prípravok dokonale vsiakne do pokožky a nezanecháva lepkavé ruky.

Za nevýhodu môžeme označiť vyššiu cenu. 100 ml balenie za 10 eur určite nie je lacná záležitosť.

Burbegel – dezinfekčný prípravok na ruky aj rôzne povrchy v domácnosti (1l)

Burbegel dezinfekčný prípravok recenzia

Typ dezinfekcie: antibakteriálny tekutý prípravok | Objem balenia: 1000 ml | Cena: 12 €

Klady
 • Veľké balenie
 • Dobrá cena
 • Účinný etanolový prípravok
Zápory
 • Balenie nie je vhodné na cesty

Ak si chcete kúpiť viac dezinfekcie do zásoby, potom je dobrou voľbou Burbegel dezinfekčný prípravok. Tento prípravok obsahuje 80% etanolu, čo mu dáva vynikajúce baktericídne a proti vírusové vlastnosti. Veľkými výhodami tejto dezinfekcie sú predovšetkým výborná cena a veľké balenie, ktoré vám vystačí poriadne dlho.

Nevýhodou je, že si prípravok budete musieť preliať do menších nádob, aby ste si ho mohli zobrať so sebou. Určite nebudete chcieť so sebou vláčiť litrovú fľašu tohto prípravku.

Clear Hand – antibakteriálny dezinfekčný gél na ruky bez vody 99,9% (250 ml)

Typ dezinfekcie: antibakteriálny gél| Objem balenia: 250 ml | Cena: 15 €

Klady
 • Rozumné 250 ml balenie
 • Vysoká účinnosť
 • Výborné zloženie (zmes alkoholov)
Zápory
 • Vyššia cena

Antibakteriálny gél Clear Hand nás zaujal predovšetkým svojim zložením. Tento prípravok je totiž zložený z etanolu, izopropanolu a propylenu. Rôzne druhy alkoholov majú rozdielne charakteristiky a Clear Hand ich skvele spája. Výsledkom je vysoká účinnosť tohto gélu na dezinfekciu.

Balenie obsahuje 250 ml gélu. Nie je ani veľké, ani malé. Tento prípravok je vyrobený v Nemecku a predáva sa za pomerne vyššiu cenu.

Najlepšia dezinfekcia na ruky podľa Heuréky

Ako vybrať dezinfekciu

V tejto časti sa dozviete všetko potrebné o dezinfekčných prostriedkoch a o tom, ako si ich vybrať. Našim cieľom bolo podať vám aj základné informácie o mechanizme účinku dezinfekcie a v závere sa s vami podelíme aj recept na vlastnú domácu dezinfekciu.

Ako funguje dezinfekčný gél a dezinfekčné mydlo?

Vírus s pomenovaním SARS-CoV-2 spôsobil na celom svete poriadny rozruch. Od decembra roku 2019 sa nekontrolovateľne rozšíril spôsobujúc potenciálne životu nebezpečné ochorenie COVID-19.

Aby sme lepšie pochopili princíp fungovania dezinfekčných prípravkov a mydla, ktoré sú efektívne proti tomuto vírusu, je potrebné uvedomiť si jeho stavbu. Určite ste už videli obrázky „chlpatej gule“, ktoré majú reprezentovať tento nebezpečný vírus. Nemusíme rozumieť všetkým podrobnostiam štruktúry vírusu, dôležitá je pre nás ochranná tuková vrstva, ktorou sú vírusy SARS-CoV-2 obalené. Dezinfekčné mydlo a dezinfekčné prípravky sú efektívne práve preto, že (okrem iného) dokážu pôsobiť proti tejto vrstve.

Umývanie mydlom a vodou

Umývanie rúk mydlom a teplou vodou sa považuje za najúčinnejší spôsob boja proti rôznym nákazám. Účinnou zložkou mydla sú totiž tzv. tenzidy, ktoré dokážu obklopiť čiastočky tuku a iných, vo vode zle rozpustných, látok. Vznikne micela, ktorá už je dobre rozpustná vo vode.

Bežné, ale aj dezinfekčné mydlo sa tak postará o to, aby boli vaše ruky po umytí naozaj čisté. Mydlo pomocou spomínaných tenzidov odstráni všetku špinu, mastnotu a navyše aj naruší ochrannú tukovú vrstvu na povrchu vírusu.

Ak vás zaujíma, či je efektívnejšie tuhé alebo tekuté mydlo, účinnosť je pri oboch typoch rovnaká. Nemusíte sa tiež obávať ani toho, že by na tuhom mydle mohli ostať baktérie alebo vírusy.

Správne umývanie rukov

Ako si správne umyť ruky

To, že je potrebné si umývať ruky, počúvame z každej strany. Je to naozaj tak, mnoho vedeckých štúdií totiž dokazuje, že tento jednoduchý úkon je veľmi efektívny proti rôznym nákazám.

Aby bolo umývanie rúk účinné, je kľúčová správna technika. Všeobecným odporúčaním je umývanie rúk po dobu 40 sekúnd až jednej minúty. Veľmi dôležité je pri umývaní umyť každú časť rúk a pristupovať k tomu naozaj veľmi zodpovedne. Ak by ste vynechali, čo i len najmenší kúsok, mohlo by vás to vystaviť riziku.

V záujme ochrany vašich detí je potrebné vštepovať im dôležitosť umývania rúk už od útleho veku a nielen v tomto období rozšírenia koronavírusu. Nie je totiž nadsadením, keď povieme, že čisté ruky môžu zachrániť životy.

Dezinfekčné prostriedy na báze alkoholu

Použitie gélov a sprejov na dezinfekciu by malo byť riešením len vtedy, ak nemáte prístup k mydlu a tečúcej vode. Dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu sa totiž ukázali ako efektívne v boji proti koronavírusom.

Najdôležitejšie je pri výbere prípravkov tohto druhu sledovať obsah alkoholu. Minimálne by mali obsahovať 60 % alkoholu. Ak by bolo percentuálne zastúpenie alkoholovej zložky nižšie, bol by takýto prípravok neúčinný.

Rovnako si treba dávať pozor aj na použitie dostatočného množstva. Za optimálnu dávku sa považujú aspoň 3 ml prípravku, ktorý je potrebné rovnomerne aplikovať na celé ruky. Aby bola aplikácia prípravku účinná, nesmiete zabudnúť na žiadnu časť ruky. Uistite sa preto, že ste prípravok použili na chrbát ruky, dlane, zápästia a špeciálnu pozornosť venujte aj prstom a nechtom.

Dezinfekčný sprej a dezinfekčný gél

Čo sa zloženia týka, tieto prípravky obsahujú ako funkčnú látku alkohol. Môže ísť o etanol, propanol, izopropanol alebo aj ich rôzne kombinácie. Dôležité je, že všetky sú účinné. Slabinou alkoholových prípravkov je ale ich rýchle odparovanie, čím sa znižuje doba pôsobenia. Z tohto pohľadu sa ako najvýhodnejšie javí používanie propanolu, pretože tento druh alkoholu sa vyznačuje pomalším odparovaním. Vďaka tomu sa predlžuje doba, počas ktorej vás chráni pred baktériami a vírusmi.

Okrem základnej alkoholovej zložky sa v dezinfekčných prípravkoch často nachádzajú aj ďalšie látky, napr. fenoly, ktoré dokážu zlepšiť efektivitu prípravku proti baktériám.

Ako fungujú dezinfekčné alkoholové prípravky?

Princíp fungovania mydla sme si v krátkosti popísali vyššie. Ako ale fungujú alkoholové prípravky na dezinfekciu? V týchto prípravkoch nenájdeme tenzidy (ako v mydle) a ich účinnosť sa opiera o schopnosť zmeniť vlastnosti ochrannej tukovej vrstvy vírusu a zväčšiť jej priepustnosť. Tým sa vírus neutralizuje.

Typy dezinfekčných prípravkov

Najčastejšie sa stretávame s dezinfekčnými prípravkami v nasledovných formách:

Mydlo – áno, aj mydlo je plnohodnotný dezinfekčný prípravok, za predpokladu, že ho používame správne.

Sprej – má výhodu v jednoduchom dávkovaní, môžeme ho použiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Gél – gél je potrebné naniesť v dostatočnom množstve na ruky a aplikovať ho na celú plochu rúk.

Chrániť sa pred vírusmi a baktériami, ktoré sa rozhodli urobiť si prechodný pobyt na vašich rukách môžete aj ďalšími prostriedkami. Obľúbené sú napríklad dezinfekčné utierky alebo dezinfekčná pena.

Bezpečnosť

Dezinfekčné prípravky sú určené na vonkajšie použitie. Nie sú v žiadnom prípade určené na vnútorné užitie. Pri aplikácii si dávajte pozor, aby sa vám nedostali do očí a do nosa. Mohli by totiž tieto časti tela podráždiť a poškodiť. Dávajte si pozor aj na to, že alkohol je horľavina.

Pozor si treba dávať aj v prípade, že máte citlivú pokožku. Niektorí ľudia môžu mať alergické reakcie na dezinfekčné prostriedky. V takomto prípade je najlepšie najprv dezinfekciu otestovať v malom množstve a sledovať, či sa koža zapáli alebo začervená. Ak nie, môžete dezinfekčný prípravok normálne používať.

Kde kúpiť dezinfekčný prípravok?

Smutným faktom súčasnej doby, poznačenej pandémiou koronavírusu, je násilné zvyšovanie cien niektorých predajcov. Na trhu sa objavilo hneď niekoľko predajcov, ktorí neváhajú využiť vysoký záujem a dopyt po dezinfekčných prípravkoch na to, aby cenu priam astronomicky zdvihli. Chceme vás preto nabádať, aby ste nepodporovali takýchto predajcov a radšej navštívili porovnávací web Heuréka. Určite oceníte transparentnosť tohto webu, kde vidíte ceny jednotlivých predajcov pekne zoradené. Máte tak istotu, že si vždy vyberiete tú najvhodnejšiu ponuku. Navyše sú na webe viditeľné aj recenzie produktov aj e-shopov. Heuréka je jednoducho bezpečným a výhodným miestom na nakupovanie, čo je dôvod, prečo ju odporúčame.

Okrem Heuréky je stávkou na istotu aj Pilulka.sk. V tejto lekárni nájdete široký výber produktov, ktoré sú navyše ponúkané aj za výhodné ceny.

Náš tip

Pozor na obchodníkov, ktorí zneužívajú situáciu, a predražujú dezinfekcie.  Vždy konrolujte ceny na Heuréce

Koľko stojí dezinfekčný prípravok

Ako sme naznačili vyššie, ceny týchto produktov sa umelo dvíhajú a niektorí predajcovia to veľmi radi využívajú na to, aby predávali dezinfekčné prostriedky predražene. Nakupujte preto v serióznych obchodoch, ktoré ponúkajú „normálne“ ceny.

Maličké balenie dezinfekčného prípravku si viete v bežnom obchode kúpiť od dvoch eur. V závislosti od veľkosti balenia, zloženie a ďalších faktorov sa cena môže vyšplhať aj na dvadsať eur.

Ako si vyrobiť vlastný dezinfekčný prípravok – rada na záver

Kúpa hotového dezinfekčného prostriedku je jednoduchším a rýchlejším spôsobom, no ak nemáte inú možnosť, môžete si zaobstarať aj doma vyrobenú dezinfekciu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako. Receptúra, ktorú s vami zdieľame, je uverejnená Svetovou zdravotníckou organizáciou. S jej pomocou si môžete aj vy doma vyrobiť plnohodnotnú dezinfekciu.

Na výrobu budete potrebovať:

 • Čistú fľašu s objemom 1 liter
 • 98% glycerín/glycerol
 • Technický alkohol, buď 96% etanol alebo 99,8% izopropylalkohol
 • 3% peroxid vodíka

Návod na výrobu:
Hneď na úvod upozornenie: všetko je potrebné presne odmerať, odporúčame vám preto použitie odmerky s ryskami.

Ak ste sa rozhodli použiť na výrobu 96% etanol, potom do pripravenej fľaše pridajte 833 ml etanolu, 42 ml peroxidu vodíka a nakoniec ešte 15 ml gylcerolu, ktorý bude slúžiť ako zvlhčovadlo. Ak používate ako základ izopropylalkohol, potom ho dajte do fľaše 752 ml, spolu s 42 ml peroxidu vodíka a ďalšími 15 ml glycerolu.

Následne je potrebné (v oboch prípadoch) doplniť destilovanú vodu tak, aby celkový objem zmesi tvoril jeden liter.

A úplne na záver ešte jeden zlepšovák – niekoľko kvapiek teatree oleja dodá tejto homemade dezinfekcii príjemnú vôňu.

Ako vidíte slabinou vyššie uvedeného receptu je potreba zaobstarať si 96% etanol alebo 99,8% izopropylalkohol. Tieto dva alkoholy s tak vysokou koncentráciou len tak niekde nekúpite. V realite sa tak podomácky vyrobené dezinfekčné prípravky opierajú o dostupné druhy alkoholu (viac ako 60 %). Účinnosť takýchto dezinfekcií je prinajmenšom otázna, preto ak máte možnosť, neváhajte si ich zakúpiť z obchodu.

Najlepšia dezinfekcia na ruky podľa Heuréky

Zaujímavé video ako správne umývať ruky

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1256339/pdf/amjphnation00158-0109.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037063/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195670105000447#bib22

https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(05)00282-3/fulltext

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2210600612000585

https://www.cambridge.org/core/journals/infection-control-and-hospital-epidemiology/article/comparative-antimicrobial-efficacy-of-two-hand-sanitizers-in-intensive-care-units-common-areas-a-randomized-controlled-trial/6D3967352B7C71E8EAFA9095E3A87376

https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (7 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár