Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie prilby na bicykel 2020

Datum 23.7.2020 Tomáš Kolesár Tomáš Kolesár

Cyklistika je obľúbeným koníčkom mnohých športovo založených ľudí. Pri páde z bicykla je ochrana hlavy najdôležitejšia. Tú vám vie poskytnúť prilba na bicykel.

V nasledujúcich riadkoch tohto článku vám predstavíme najlepšie prilby na bicykel z viacerých kategórii. V druhej časti sa dozviete na čo sa zamerať pri jej výbere.

Najlepšia integrálna prilba

Integrálna prilba od obľúbeného výrobcu pre náročných používateľov.

Najlepšia viacúčelová prilba

Viacúčelová cyklo prilba vhodná na cestu, do mesta aj do lesa.

Najlepšia športová prilba

Kvalitná športová prilba na bicykel pre dámy za primeranú cenu.

1Najlepšie prilby na bicykel

Recenzia: Uvex QUATRO BLUE matt 2019

Recenzia Uvex QUATRO BLUE matt 2019

Typ: športová | Počet ventilačných otvorov: 17 | Možnosť pripevnenia kamery: áno | MIPS: áno | Sieťka proti hmyzu: áno | Technológia výroby: in-mold | Bezpečnostná norma: EN 1078 | Hmotnosť: 300 g | Približná cena: 100 €

Klady
 • Veľká miera pohodlia
 • Výborná ventilácia
 • Nízka hmotnosť
 • Jednoduché zapínanie
Zápory
 • Chýba MIPS

Športová prilba Uvex QUATRO BLUE matt 2019 sa vyznačuje výbornými vlastnosťami, vďaka ktorým ochráni vašu hlavu pri náraze. Jej škrupina je vyrobená z polykarbonátu a vnútro je vyplnené EPS. Pri vyplňovaní škrupiny bola použitá metóda double in-mold. To predstavuje veľmi dobré protinárazové vlastnosti. Samozrejmosťou je norma EN 1078. Jej súčasťou je šilt, ktorý je možné odobrať.

Prilba je pri nosení pohodlná a dobre sedí na hlave. Disponuje systémom FAS (Fast Adapting System). Ten zabezpečí jednoduché prispôsobenie popruhov k vašej tvári. Po pripevnení bude prilba v polohe, pri ktorej bude pevne držať na hlave a to aj pri páde z bicykla. Upínací sytstém má názov Monomatic. Vďaka nemu sa bude prilba ľahko a rýchlo odopínať jednoducho pomocou jednej ruky.

Ďalšou praktickou vychytávkou je držiak pre kameru alebo LED svetlo. Preto je táto prilba vhodná pre ľudí, ktorí si radi svoje cyklo výlety zaznamenávajú na kameru. Prípadne po upevnení LED svetla bude viditeľnosť počas tmy alebo znížených viditeľných podmienok lepšia. Odvetrávanie tejto prilby zabezpečuje 17 ventilačných otvorov. Princíp ich fungovania je ten, že spredu nasávajú studený vzduch. Ten prilbu ochladzuje a zozadu vychádza teplý vzduch.

Tieto otvory majú sieťku proti hmyzu, takže sa vám v prilbe nemôže usadiť nečakaný návštevník. Vnútro prilby obsahuje antialergénne vypchávky. Na záver musíme len skonštatovať, že táto prilba nemá výrazne negatíva. Možno absencia systému MIPS, ale to sa dá v pohode prehliadnuť.

Recenzia: GIRO Register 2020

Recenzia GIRO Register matná čierna 2020

Typ: viacúčelová | Počet ventilačných otvorov: 22 | Možnosť pripevnenia kamery: áno | MIPS: áno | Sieťka proti hmyzu: áno | Technológia výroby: in-mold | Bezpečnostná norma: CPSC BICYCLE | Hmotnosť: 280 g | Približná cena: 52 €

Klady
 • Výborný pomer cena/kvalita
 • Systém MIPS
 • 22 ventilačných otvorov
 • Reflexné prvky
Zápory
 • Vzhľadom na cenu žiadne výrazné nedostatky

Helma na bicykel GIRO Register 2020 má viacero kvalitatívnych vlastností, ktoré si teraz bližšie opíšeme. Ako prvé musíme určite spomenúť systém MIPS. Tento systém je súčasťou lyžiarskych aj cyklistických prilieb. V prípade nárazu hlavy pod uhlom sa tento systém postará o to, aby prilba absorbovala rotačné sily. To má za následok vyššiu mieru ochrany hlavy a hlavne menšie negatívne následky po náraze.

Z hľadiska bezpečnosti prilba spĺňa normu CPSC BICYCLE. Zadná časť prilby má reflexné prvky. Pre ochranu očí proti slnečnému žiareniu má šilt. Ak vám bude prekážať , tak ho môžete jednoducho z prilby zložiť. Jej hmotnosť je pomerne nízka a dosahuje približne 280 g.

Výrobcovia si dali záležať aj na výbere materiálu a technológii spracovania. Vonkajšia škrupina je z polykarbonátu. Pomocou metódy in-mold bolo vnútro vyplnené materiálom EPS. Vďaka tomu má slušnú ochrannú účinnosť voči nárazu. Ventilácia je na tejto prilbe riešená až 22 ventilačnými otvormi. To je veľké pozitívum, ktoré oceníte hlavne počas horúcich letných dní. Navyše sú tieto otvory vybavené sieťkou proti hmyzu.

Táto prilba sa označuje ako viacúčelová. To znamená, že ju môžete používať pri viacerých štýloch cyklistiky. Najviac sa však, kvôli jej vlastnostiam, hodí pre cestnú alebo mestskú cyklistiku. Taktiež jej dizajn je vhodný pre mužov aj ženy. Do negatívnej stránky tejto prilby nemôžeme pridať žiadne výrazné nedostatky.

Recenzia: BELL Super Air R MIPS 2020

Recenzia BELL Super Air R MIPS čierna 2020

Typ: integrálna | Počet ventilačných otvorov: 18 | Možnosť pripevnenia kamery: áno | MIPS: áno | Sieťka proti hmyzu: nie | Technológia výroby: in-mold | Bezpečnostná norma: CE EN 1078 | Hmotnosť: 640 g | Približná cena: 299 €

Klady
 • MIPS a Flex Spherical
 • Kompatibilita s okuliarmi
 • Výborná ventilácia
 • Nízka hmotnosť
 • Odnímateľný chránič brady
Zápory
 • Vysoká cena

Integrálna alebo downhill prilba BELL Super Air R MIPS 2020 poskytne výbornú ochranu hlavy všetkým nadšencom tohto extrémneho športu. Zjazd kopca vo vysokej rýchlosti a po ťažkom teréne je veľmi nebezpečný a pád v takýchto podmienkach môže mať nepríjemné následky. Táto prilba vám ich pomôže eliminovať. Disponuje technológiou MIPS, ktorá ochráni vašu hlavu pri páde pod uhlom.

Výhodou tejto prilby je odnímateľný chránič brady. To predstavuje výhodu pre ľudí, ktorým by prekážal. Ako ďalšiu výhodu sme označili nízku hmotnosť. Jej hodnota je 640 g, čo je celkom vysoké číslo. Avšak pre tento typ prilby je to pomerne málo. Pri výrobe bola požitá metóda in-mold. Materiál škrupiny je polykarbonát. Zaujímavosťou je, že vrstvy tejto prilby sú vyrobené pomocou unikátnej technológie od výrobcu Flex Spherical.

Tie sa vyznačujú vyššou ochrannou účinnosťou pri náraze a nižšou hmotnosťou. Vetranie prilby zabezpečuje 18 ventilačných otvorov. Avšak pri tejto prilbe treba počítať s tým, že kvôli jej tvaru a konštrukcii nebudú tak účinné, ako napríklad pri cestnej prilbe.

Prilba disponuje aj držiakom na kameru. O komfort sa postará systém Float Fit. Nevýhodou je prilby je vysoká cena, avšak pri tomto type športu by ste nemali šetriť na vlastnej bezpečnosti.

2Porovnanie cyklistických prilieb

Obrázok Názov Typ Popis
Porovnanie cyklistických prilieb
Spokey CHERUB recenzia Spokey CHERUB Detská Obľúbená detská prilba na bicykel s rôznymi vzormi za výhodnú cenu. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
KELLYS BLAZE black matt 2018 recenzia KELLYS BLAZE black matt 2018 Cestná Cestná prilba na bicykel od slovenského výrobcu za nízku cenu. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
Uvex I-VO BLACK 2019 recenzia Uvex I-VO BLACK 2019 Športová Dámska športová prilba od obľúbeného výrobcu s vysokou úrovňou ochrany. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
R2 TRAIL Blue 2020 recenzia R2 TRAIL Blue 2020 MTB Prilba na bicykel vhodná pre jazdu v ťažšom teréne. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
GIRO Agilis MIPS matná čierna-červená 2020 recenzia GIRO Agilis MIPS 2020 Mestská Komfortná cyklo prilba pre jazdenie po meste a cestných komunikáciách. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
Uvex Quatro Integrale Čierna Matná 2019 recenzia

Uvex Quatro Integrale 2019

Enduro Enduro cyklo prilba s moderným a štýlovým dizajnom. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
Kellys JUMPER white-grey 2018 recenzia Kellys JUMPER 2018 BMX Kvalitná prilba na bicykel pre jazdenie na BMX bicykli.

3Najpredávanějšie prilby na bicykel

4Ako si vybrať prilbu na bicykel

Prilba na bicykel je ochranným prvkom, ktorý dokáže v niektorých kritických situáciách nie len zmierniť následky pádu, ale aj zachrániť život. Nosenie prilby na bicykli je povinnosťou pre deti do 15 rokov. Osoby nad hranicou tohto veku nemusia nosiť prilbu v obci ani mimo nej (podľa novely zákona o cestnej premávke – 1. 12. 2019). Veľa ľudí práve odrádzalo nosenie prilby na bicykli, a preto nastala táto zmena zákona.

Avšak stále platí odporúčanie ju nosiť aj napriek tomu, že to nie je povinnosťou. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá prilba bude pre vás vhodná tak čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete na čo sa pri výbere zamerať.

Testado radíTestado radí

Pre jazdu na bicykli po cestných komunikáciách a zároveň aj po ľahkom teréne sú vhodné trekingové (crossové) bicykle. Ich konštrukcia a vlastnosti umožňujú pohodlnú jazdu po ceste, ale aj po nespevnených poľných či lesných cestách.

Druhy prilieb na bicykel

Ak ste si mysleli, že prilba na bicykel je univerzálna pre všetky druhy cyklistiky, tak ste boli na omyle. Pre každý štýl bicyklovania existuje špeciálna prilba. Poďme sa pozrieť na to, ktoré to sú.

Cestné prilby

Prilba na cestný bicykel má oproti iným typom nižšiu hmotnosť. Taktiež má veľké otvory pre odvetrávanie. Neodporúča sa ju nosiť pri jazde v teréne. To z dôvodu menej spevnených bokov a zadnej časti prilby.

Mestské prilby

Prilby pre bicyklovanie po meste majú v podstate skoro tie isté vlastnosti ako cestné. Jediný drobný rozdiel je v dizajne. Ten sa môže trochu líšiť.

BMX prilby

Prilby na BMX bicykel predstavujú ochranu celej časti hlavy. Na úkor tejto kompletnej ochrany majú veľmi málo otvorov pre vetranie a vysokú hmotnosť. Avšak pre tento štýl bicyklovania to nie je až taký problém.

MTB prilby

MTB prilby sú podobné cestným až na pár rozdielov. Prvý je ten, že majú zadnú časť a taktiež boky viac spevnené. To z dôvodu, že pri tomto štýle bicyklovania je pravdepodobnejší pád dozadu. Ďalším rozdielom je trochu menšia vetrateľnosť.

Downhill prilby

Downhill prilby alebo taktiež známe pod názvom integrálne prilby predstavujú oproti ostatným druhom najlepšiu ochranu hlavy. Ich súčasťou je aj ochrana brady takže cyklista je chránený pri páde do akejkoľvek strany. Ich cena je však vzhľadom na tieto vlastnosti vyššia.

Ostatné

Pre špeciálne disciplíny, ako je napríklad triatlon existujú aj špeciálne upravené prilby. Pre bicyklovanie v čo najvyššej rýchlosti sa používajú aerodynamické prilby. Tie maj zadnú časť predĺženú a ich povrchová úprava je hladká a zaoblená. Ich účelom je zaistiť cyklistovi, čo najmenší odpor vzduchu.

Detská prilba na bicykel môže taktiež tvoriť samostatnú kategóriu. Sú charakteristické menšími rozmermi a rôznymi farebnými prevedeniami a vzormi.

Ako vybrať správnu veľkosť

Prilba na bicykel by mala pri nosení sedieť správne na hlave. V prípade zlej veľkosti bude prilba nie len nepohodlná, ale aj menej účinná pri náraze. Nie je na škodu ak viete obvod svojej hlavy prípadne si ho môžete odmerať. Merajte v úrovni približne 2 až 3 cm nad obočím. Ak nemáte krajčírsky meter, tak môžete jednoducho použiť špagát.

Nie všetky značky majú rovnaký rozmer prilieb pri označení S, M a L. Avšak odchýlka môže byť maximálne jeden až dva centimetre. V nasledujúcich bodoch sú orientačne opísané jednotlivé veľkosti:

 • Veľkosť S: 51 – 55 cm
 • Veľkosť M: 55 – 59 cm
 • Veľkosť L: 59 – 63 cm

Ideálne je ak výrobca prilby napíše pri jej veľkosti aj rozmer v centimetroch. Prípadne si môžete zaobstarať prilbu s flexibilným uchytením, ktoré si môžete nastaviť.

Materiál, konštrukcia a aerodynamika

Pri výrobe prilieb sa často používa pre ich výstuž penový expandovaný polystyrén (EPS). Ten sa používa v lacnejších modeloch, a to ako dokáže ochrániť hlavu pred nárazom závisí od technológie výroby. Najlacnejšie prilby sa vyrábajú jednoduchým prilepením EPS k plastovej škrupine. To je pri náraze najmenej účinné. Účinnosť nadobúda pri vstrekovaní (pri vysokej teplote) EPS do škrupiny prilby. Táto metóda je známa pod názvom in-mold.

Drahé prilby majú výstuž z drahších materiálov (kevlar, koroyd, hliník), ktoré sú v kombinácii s EPS. Tie sú pri náraze najúčinnejšie, avšak v niektorých prípadoch majú prilby vyššiu hmotnosť.

Aerodynamika cyklistických prilieb je taktiež veľmi dôležitá. To platí najmä pre cestných cyklistov, ktorí často idú vysokou rýchlosťou. Moderné prilby majú špeciálne povrchové úpravy, aby po nich vzduch kĺzal, čo najľahšie. Ich tvary sú prispôsobené pre, čo najmenší odpor vzduchu. Konštrukcia cyklistických prilieb je tvorená plastovou škrupinou, výplňou, vnútornou vložkou a upínacím pásikom. Škrupina je najčastejšie vyrábaná z plastu alebo polykarbonátu.

Bezpečnosť

Aby ste mali istotu, že prilba na bicykel bude chrániť vašu hlavu najlepšie ako môže, tak si pred jej kúpou overte či spĺňa normu STN EN 1078. Ak áno, tak ju môžete používať s istotou, že prešla bezpečnostnými testami.

Dĺžka používania prilby sa taktiež podpisuje na jej účinnosti. Je vyrobená z materiálov, ktoré sa pomaly znehodnocujú vplyvom teploty alebo UV žiarenia. Taktiež sa vám určite sem tam stane, že s ňou niekde jemne narazíte, čo má taktiež nepriaznivý vplyv na materiál. Preto je vhodné ju po nejakom čase vymeniť aj napriek tomu, že nie je poškodená.

Odporúča sa vymeniť prilbu po piatich rokoch intenzívneho používania. V prípade len občasného používania sa čas výmeny môže zdvojnásobiť. Pri jej viditeľnom poškodení po silnejšom náraze je výmena potrebná ihneď.

Hmotnosť

Pri výbere prilby na bicykel vás bude určite zaujímať jej hmotnosť. Musíte počítať s tým, že ak chcete mať kvalitnú a zároveň ľahkú prilbu, tak si budete musieť priplatiť o niečo viac. Vo všeobecnosti sa odporúča požívať ľahšie prilby pri dlhých cyklistických výletoch. Nosenie ťažkej prilby na hlave po celý deň môže mať negatívny vplyv na váš krk.

Prilby majú hmotnosť približne od 200 g až vyše 500 g. Hmotnosť závisí aj od typu prilby. Cestné budú pravdepodobne najľahšie. Naopak najťažšie budú BMX, mestské alebo integrálne prilby.

Vetranie

Odvetrávanie prilby je veľmi dôležitý faktor. Platí to najmä počas horúcich letných dní. Pri zle odvetrávanej prilbe vám hrozí riziko kolapsu vplyvom vysokej teploty na hlavu. Na odvetrávanie sa sústreďte hlavne ak budete používať prilbu počas celého dňa. Pre krátkodobé používanie (pár hodín) to až tak podstatný parameter nie je.

Zapínanie

Zapínanie prilby je vo väčšine prípadov riešené pásikom so zacvakávacou prackou. Tá by pri nosení prilby nemala spôsobovať cyklistovi nepohodlie. Taktiež sa musí dať v pohode rozopnúť jednou rukou. Vo väčšine prípadov je možné nastaviť dĺžku pásika. Tým si prispôsobíte upnutie, tak aby bolo, čo najpohodlnejšie a zároveň bude prilba pevne sedieť na hlave.

Dizajn

Prilby na bicykel majú širokú škálu farieb, vzorov a tvarov. Dizajn závisí hlavne od typu prilby. Cestné a integrálne prilby majú športový dizajn a mestské skôr elegantný. Nikdy neuprednostňujte dizajn prilby na bicykel pred jej funkčnosťou. Ak zvyknete jazdiť aj v noci, tak by jej nemali chýbať reflexné prvky alebo svetlo.

Doplnky

Na prilbu si môžete zaobstarať niekoľko doplnkov, ktoré môžu zlepšiť jej vlastnosti. Z hľadiska bezpečnosti sú určite vhodné reflexné pásiky. Pri jazde v noci alebo za znížených viditeľných podmienok je určite vhodné zadné, blikajúce červené svetielko. Taktiež si môžete na prednú stranu prilby pripevniť svetlo pre lepšiu viditeľnosť v noci. Pre ochranu vašich očí pred slnečným žiarením je možne na prilbu pripevniť šilt.

V prípade, že si chcete svoju jazdu zaznamenať sú k dispozícii držiaky na kameru. Tie sa pripevňujú na hornú stranu kamery. Niektorí cyklisti však preferujú umiestnenie kamery na hrudníku. Pre jazdu v chladnejšom období je vhodné použiť čiapku pod prilbu. Tie sú väčšinou z kvalitného materiálu z dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami. V prípade ochrany celej hlavy vrátane tváre môžete použiť aj kuklu.

Náš tipNáš tip

Počas viacdňových cyklistických výletov určite budete potrebovať úložný priestor pre batožinu. Ten vám poskytnú tašky na bicykel. Ak potrebujete pomôcť s výberom, tak máme pre vás k dispozícii článok Najlepšie tašky na bicykel 2020.

Kde kúpiť prilbu na bicykel

Ponuku prilieb na bicykel má portál Heureka.sk. Tam nájdete vyše 1 200 produktov, všetkých kategórii. Pre jednoduchšie hľadanie máte k dispozícii produktový filter. Pomocou neho si môžete vyhľadať prilby napríklad podľa maximálnej ceny, ktorú ste ochotný investovať.

Populárny eshop Alza.sk taktiež disponuje prilbami na bicykel. V ich ponuke nájdete veľké množstvo produktov až 20-tich značiek. Medzi nimi nájdete lacné aj drahšie prilby. Navyše si môžete zaobstarať aj príslušenstvo k prilbám aj bicyklom.

Aj obchod Sportisimo má vo svojom portfóliu cyklistické prilby. Tie sú z nižšej cenovej kategórie, kde nájdete prilby aj za 15 eur. Avšak v ich regáloch nájdete aj drahšie a kvalitnejšie modely pre náročných používateľov za cenu prekračujúcu 150 eur.

Najobľúbenejšie značky prilieb na bicykel

To od akého výrobcu je cyklo prilba tiež môže pri výbere zohrávať veľkú rolu. Keďže prilba je z bezpečnostného hľadiska veľmi dôležitá, je vhodné ju kúpiť od známeho a overeného výrobcu. Medzi najobľúbenejšie značky patria:

Uvex

Nemecká značka Uvex (ultraviolet excluded) je v oblasti športu veľmi známa a obľúbená. Ich činnosť začala takmer pred sto rokmi. Počas tohto dlhého obdobia vývoja a testovania ich produktov pre športovcov sa dokázali vypracovať na popredného svetového lídra. V ich portfóliu nájdete lyžiarske a slnečné okuliare. Taktiež aj cyklo prilby, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou kvality, pohodlia a bezpečnosti. Logo uvex

Giro

Značka Giro vznikla v americkom štáte Kalifornia. Počas jej viac, ako 30 ročnej etape fungovania dokázali vyvinúť kvalitné prilby pre cyklistov. Pri ich výrobe používajú najmodernejšie technológie a testujú ich, ako sa len dá. To je zárukou ich funkčnosti a kvality. Giro logo

Kellys

Slovenska značka Kellys vznikla pred vyše 25 rokmi. Jej zakladatelia sú dvaja bratia Peter a Braňo Divinec, ktorí sú zároveň vášniví cyklisti. Preto pri vývoji ich výrobkov vedia presne zhodnotiť aké vlastnosti by mali spĺňať pre ich maximálnu funkčnosť. V ich portfóliu nájdete okrem bicyklov aj prilby a ich príslušenstvo. Kellys logo

Ceny prilieb na bicykel

Ceny prilieb na bicykel sú v rozmedzí od 6 eur až po vyše 300 eur. Čím je cena vyššia tým stúpa aj úroveň ochrany a kvalitatívnych vlastností. V riadkoch nižšie nájdete detailnejšie opísané cenové kategórie.

Cena do 20 eur

V cenovej kategórii do 20 eur sa nachádzajú cyklistické prilby určené viac-menej pre deti. Tie sú rozdelené do viacerých detských veľkostí. Od ceny 15 eur si môžete zaobstarať základné modely prilieb pre dospelých, ktoré sú určené pre univerzálne použitie.

Cena od 20 do 100 eur

Za cenu v tomto rozmedzí si môžete zaobstarať prilbu s pomerne slušnou kvalitou a vlastnosťami. Stále tu nájdete detské prilby na bicykel, ktoré však disponujú vyššou kvalitou. Pri cene približujúcej sa k 80 eurám sa nachádzajú prilby známej a obľúbenej značky Uvex. Ak hľadáte prilbu pre downhill, tak budete musieť prejsť do vyššej cenovej kategórie keďže v tejto sa nenachádza.

Cena nad 100 eur

Pri kúpe prilby za cenu vyššiu, ako 100 eur môžete očakávať vysokú kvalitu pohodlia a bezpečnosti. Taktiež tu nájdete prilby pre všetky štýly bicyklovania.

Najpredávanějšie prilby na bicykel

Zdroje:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bicycle-helmet.html
https://cyklisticke-prilby.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-cyklisticku-prilbu/
https://www.evanscycles.com/coffeestop/advice/helmets-for-different-cycling-disciplines-explained

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (6 hlasov)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár