Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie prilby na bicykel 2024 – Tipy a recenzie

Cyklistika je obľúbeným koníčkom mnohých športovo založených ľudí. Pri páde z bicykla je ochrana hlavy najdôležitejšia. Tú vám vie poskytnúť prilba na bicykel. V nasledujúcich riadkoch tohto článku vám predstavíme najlepšie prilby na bicykel z viacerých kategórii. Ak hľadáte ultraľahkú prilbu na cyklistiku, určite si pozrite Prilba Abus Viantor.

Najlepšia trailová prilba

Ľahká cyklo prilba s perfektnou ventiláciou a s možnosťou nastavenia veľkosti.

Ultra ľahká cyklo prílba

Ultra ľahká prilba na bicykel s výborným odvetrávacím systém s veľkými otvormi.

Najlepšia viacúčelová prilba

Viacúčelová cyklo prilba vhodná na cestu, do mesta aj do lesa.

Najlepšie prilby na bicykel

Recenzia: POC Tectal Fabio – trailová prilba na bicykel

Prilba na bicykel POC Tectal Fabio

 

Typ: trailová | MIPS: nie | Technológia výroby: in-mold | Bezpečnostná norma: EN 1078, CPSC 12.03, AS/NZ 2063:2008 | Hmotnosť: 350 g | Približná cena: 170 €

Klady
 • Vysoká úroveň ochrany
 • Skvelé krytie
 • Dobrá ventilácia
 • Čisté línie
 • Nastaviteľná veľkosť
Zápory
 • Vyššia cena

Hľadáte cyklistickú prilbu, ktorá je pohodlná, poskytuje skvelé krytie a má dobrú ventiláciu? Prilba na bicykel POC Tectal Fabio je známa svojou vynikajúcou ventiláciou a nízkou hmotnosťou. Je navrhnutá tak, aby poskytovala dostatočný vzduchový prietok, čo je dôležité pre pohodlné jazdenie na trailoch, a zároveň je ľahká, čo znižuje zaťaženie hlavy počas dlhých jázd. S hmotnosťou 350g je Tectal jednou z ľahších prilieb na trhu.

Prilba bola navrhnutá s dôrazom na bezpečnosť a pohodlie jazdca. Sedí upokojujúco nízko okolo hlavy a poskytuje ochranu okolo spánkov a spodnej časti lebky. Mriežka z aramidových vlákien poskytuje dodatočnú pevnosť a odolnosť, zatiaľ čo reflexný systém Recco môže pomôcť pri lokalizácii zraneného jazdca v prípade núdzovej situácie. Na pohodlné a bezpečné nosenie vplýva aj ľahký systém nastavenia veľkosti.

Nech vás neodradí vyššia cena. Je dôležité si uvedomiť, že cyklistický prilba POC Tectal bola navrhnutá a vyrobená s dôrazom na najvyššiu úroveň ochrany a pohodlia.

Recenzia: Abus Viantor – ultra ľahká cyklo prilba

Recenzia Abus Viantor

Typ: športová| MIPS: nie | Technológia výroby: in-mold | Bezpečnostná norma: EN 1078 | Hmotnosť: 260 g | Približná cena: 80 €

Klady
 • Ľahká
 • Extrémne vzdušná
 • Inovatívny systém nastavenia
 • Aj pre cyklistov s dlhými vlasmi
 • Odnímateľná a umývateľná výstelka
Zápory
 • Príliš veľa vetracích otvorov môže byť nevýhodou v chladnom počasí

Cyklistická prilba Abus Viantor je spoľahlivý spoločník na všetky vaše cyklistické výlety. S inovatívnym systémom nastavenia môžete prispôsobiť prilbu presne podľa tvaru vašej hlavy. Systém Micro Adjustment je špeciálne navrhnutý tak, aby vyhovoval aj cyklistom s dlhými vlasmi, čo je veľké plus.

Abus Viantor je naozaj plný inteligentných technológií pre väčšiu ochranu a pohodlie, vnútorná výstuha ActiCage je jednou z nich. Táto výstuha tvorí silnú kostru, okolo ktorej je vytvorená štruktúra prilby. Vďaka tomu má prilba jedny z najväčších vetracích otvorov v tejto cenovej kategórii. Tento dizajn zaisťuje vynikajúcu cirkuláciu vzduchu, čo udržuje hlavu chladnú aj počas dlhých jázd. Avšak, táto vysoká úroveň vetrania môže byť počas chladných dní nevýhodou.

Určite oceníte aj odnímateľnú a umývateľnú výstelku, čo uľahčuje čistenie. To prispieva k dlhšej životnosti prilby a zabezpečuje pohodlnú a hygienickú jazdu. Abus Viantor navyše poskytuje vynikajúci komfort za neuveriteľne dobrú cenu.

Recenzia: GIRO Register 2020 – viacúčelová prilba na bicykel

GIRO Register 2020 recenzia

Typ: viacúčelová | Počet ventilačných otvorov: 22 | Možnosť pripevnenia kamery: áno | MIPS: áno | Sieťka proti hmyzu: áno | Technológia výroby: in-mold | Bezpečnostná norma: CPSC BICYCLE | Hmotnosť: 280 g | Približná cena: 47 €

Klady
 • Výborný pomer cena/kvalita
 • Systém MIPS
 • 22 ventilačných otvorov
 • Reflexné prvky
Zápory
 • Vzhľadom na cenu žiadne výrazné nedostatky

Helma na bicykel GIRO Register 2020 prináša viacero kvalitatívnych vlastností, vrátane systému MIPS, ktorý zvyšuje ochranu hlavy pri náraze pod uhlom absorbovaním rotačných síl. Spĺňa bezpečnostnú normu CPSC BICYCLE a je vybavená reflexnými prvkami na zadnej časti. Má odnímateľný šilt pre ochranu očí proti slnečnému žiareniu a jej hmotnosť je približne 280 g.

Vonkajšia škrupina je vyrobená z polykarbonátu s vnútorným materiálom EPS, čo zaručuje dobrú ochrannú účinnosť. Táto cyklistická prilba disponuje 22 ventilačnými otvormi so sieťkou proti hmyzu, čo poskytuje vynikajúce priedušné vlastnosti, obzvlášť v horúcich letných dňoch. Je vhodná pre rôzne štýly jazdy, najmä pre cestnú alebo mestskú cyklistiku a jej dizajn je univerzálny pre mužov aj ženy. V recenziách sa výrazné nedostatky neuvádzajú.

Porovnanie ďalších cyklistických prilieb​

Obrázok Názov Typ Popis
Cyklistické prilby
1. Kellys ZIGZAG

Kellys ZIGZAG lime 2022

Detská Štýlová a odolná detská prilba na bicykel určená najmenším jazdcom. Prilbu tvorí 8 vetracích otvorov, ktoré sú navrhnuté tak, aby lepšie odvádzali teplo. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
2. Cyklo prilba Kellys DAZE Kellys DAZE MTB Všestranná prilba určená pre cyklisotv, ktorí hľadajú jednoduchosť, chcú sa cítiť komfortne a bezpečne. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
3. Cyklo prilba KENNY SCRAMBLER Kenny Scrambler Enduro Cyklo prilba pre enduro a cross ideálna pre dlhé jazdy v náročných terénoch so 17 ventilačnými otvormi. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
4. Downhill prilba W-TEC FS-605 Allride prilby na bicykel W-TEC FS-605 Allride Enduro Špičková integrálna cyklistická prilba pre adrenalínovú jazdu. Veľmi ľahká a pohodlná. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
5. R2 TRAIL Blue 2021 recenzia R2 TRAIL Blue 2021 MTB Prilba na bicykel vhodná pre jazdu v ťažšom teréne. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
6. Cyklo prilba FILA NRK FUN FILA NRK FUN Športová Všestranná prilba nielen na bicykel, ale aj na skateboard, kolieskové korčule a ostatné športy. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
7. Cyklo prilba NILS MTW 291 NILS MTW 291 Unisex Unisex prilba na bicykel v modernom dizajne určená na jazdu po cestách za priaznivú cenu. Porovnať ceny
Viac inšpirácie
8. Kellys JUMPER white-grey 2018 recenzia prilby na bicykel Kellys JUMPER 2018 BMX Kvalitná prilba na bicykel pre jazdenie na BMX bicykli.

Najpredávanějšie prilby na bicykel

Ako vyberať prilby na bicykel

Prilba na bicykel je ochranným prvkom, ktorý dokáže v niektorých kritických situáciách nie len zmierniť následky pádu, ale aj zachrániť život. Nosenie prilby na bicykli je povinnosťou pre deti do 15 rokov. Osoby nad hranicou tohto veku nemusia nosiť prilbu v obci ani mimo nej (podľa novely zákona o cestnej premávke – 1. 12. 2019). Veľa ľudí práve odrádzalo nosenie prilby na bicykli, a preto nastala táto zmena zákona.

Avšak stále platí odporúčanie ju nosiť aj napriek tomu, že to nie je povinnosťou. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá prilba bude pre vás vhodná tak čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete na čo sa pri výbere zamerať.

Testado radí

Pre jazdu na bicykli po cestných komunikáciách a zároveň aj po ľahkom teréne sú vhodné trekingové (crossové) bicykle. Ich konštrukcia a vlastnosti umožňujú pohodlnú jazdu po ceste, ale aj po nespevnených poľných či lesných cestách.

Druhy prilieb na bicykel

Ak ste si mysleli, že prilba na bicykel je univerzálna pre všetky druhy cyklistiky, tak ste boli na omyle. Pre každý štýl bicyklovania existuje špeciálna prilba. Poďme sa pozrieť na to, ktoré to sú.

Cestné prilby na bicykel

Prilba na cestný bicykel má oproti iným typom nižšiu hmotnosť. Taktiež má veľké otvory pre odvetrávanie. Neodporúča sa ju nosiť pri jazde v teréne. To z dôvodu menej spevnených bokov a zadnej časti prilby.

Mestské prilby na bicykel

Prilby pre bicyklovanie po meste majú v podstate skoro tie isté vlastnosti ako cestné. Jediný drobný rozdiel je v dizajne. Ten sa môže trochu líšiť.

Najlepšie prilby na bicykel

BMX prilby na bicykel

Prilby na BMX bicykel predstavujú ochranu celej časti hlavy. Na úkor tejto kompletnej ochrany majú veľmi málo otvorov pre vetranie a vysokú hmotnosť. Avšak pre tento štýl bicyklovania to nie je až taký problém.

MTB prilby

MTB prilby sú podobné cestným až na pár rozdielov. Prvý je ten, že majú zadnú časť a taktiež boky viac spevnené. To z dôvodu, že pri tomto štýle bicyklovania je pravdepodobnejší pád dozadu. Ďalším rozdielom je trochu menšia vetrateľnosť.

Downhill prilby

Downhill prilby alebo taktiež známe pod názvom integrálne prilby predstavujú oproti ostatným druhom najlepšiu ochranu hlavy. Ich súčasťou je aj ochrana brady takže cyklista je chránený pri páde do akejkoľvek strany. Ich cena je však vzhľadom na tieto vlastnosti vyššia.

Ostatné prilby na bicykel

Pre špeciálne disciplíny, ako je napríklad triatlon existujú aj špeciálne upravené prilby. Pre bicyklovanie v čo najvyššej rýchlosti sa používajú aerodynamické prilby na bicykel. Tie maj zadnú časť predĺženú a ich povrchová úprava je hladká a zaoblená. Ich účelom je zaistiť cyklistovi, čo najmenší odpor vzduchu.

Detská prilba na bicykel môže taktiež tvoriť samostatnú kategóriu. Sú charakteristické menšími rozmermi a rôznymi farebnými prevedeniami a vzormi.

Ako vybrať správnu veľkosť

Prilba na bicykel by mala pri nosení sedieť správne na hlave. V prípade zlej veľkosti bude prilba nie len nepohodlná, ale aj menej účinná pri náraze. Nie je na škodu ak viete obvod svojej hlavy prípadne si ho môžete odmerať. Merajte v úrovni približne 2 až 3 cm nad obočím. Ak nemáte krajčírsky meter, tak môžete jednoducho použiť špagát.

Najlepšie prilby na bicykel ako vybrat

Nie všetky značky majú rovnaký rozmer prilieb pri označení S, M a L. Avšak odchýlka môže byť maximálne jeden až dva centimetre. V nasledujúcich bodoch sú orientačne opísané jednotlivé veľkosti:

 • Veľkosť S: 51 – 55 cm
 • Veľkosť M: 55 – 59 cm
 • Veľkosť L: 59 – 63 cm

Ideálne je ak výrobca prilby napíše pri jej veľkosti aj rozmer v centimetroch. Prípadne si môžete zaobstarať prilbu s flexibilným uchytením, ktoré si môžete nastaviť.

Materiál, konštrukcia a aerodynamika

Pri výrobe prilieb sa často používa pre ich výstuž penový expandovaný polystyrén (EPS). Ten sa používa v lacnejších modeloch, a to ako dokáže ochrániť hlavu pred nárazom závisí od technológie výroby. Najlacnejšie prilby sa vyrábajú jednoduchým prilepením EPS k plastovej škrupine. To je pri náraze najmenej účinné. Účinnosť nadobúda pri vstrekovaní (pri vysokej teplote) EPS do škrupiny prilby. Táto metóda je známa pod názvom in-mold.

Drahé prilby majú výstuž z drahších materiálov (kevlar, koroyd, hliník), ktoré sú v kombinácii s EPS. Tie sú pri náraze najúčinnejšie, avšak v niektorých prípadoch majú prilby vyššiu hmotnosť.

Aerodynamika cyklistických prilieb je taktiež veľmi dôležitá. To platí najmä pre cestných cyklistov, ktorí často idú vysokou rýchlosťou. Moderné prilby majú špeciálne povrchové úpravy, aby po nich vzduch kĺzal, čo najľahšie. Ich tvary sú prispôsobené pre, čo najmenší odpor vzduchu. Konštrukcia cyklistických prilieb je tvorená plastovou škrupinou, výplňou, vnútornou vložkou a upínacím pásikom. Škrupina je najčastejšie vyrábaná z plastu alebo polykarbonátu.

Bezpečnosť

Aby ste mali istotu, že prilba na bicykel bude chrániť vašu hlavu najlepšie ako môže, tak si pred jej kúpou overte či spĺňa normu STN EN 1078. Ak áno, tak ju môžete používať s istotou, že prešla bezpečnostnými testami.

Najlepšie prilby na bicykel bezpečnosť

Dĺžka používania prilby sa taktiež podpisuje na jej účinnosti. Je vyrobená z materiálov, ktoré sa pomaly znehodnocujú vplyvom teploty alebo UV žiarenia. Taktiež sa vám určite sem tam stane, že s ňou niekde jemne narazíte, čo má taktiež nepriaznivý vplyv na materiál. Preto je vhodné ju po nejakom čase vymeniť aj napriek tomu, že nie je poškodená.

Odporúča sa vymeniť prilbu po piatich rokoch intenzívneho používania. V prípade len občasného používania sa čas výmeny môže zdvojnásobiť. Pri jej viditeľnom poškodení po silnejšom náraze je výmena potrebná ihneď.

Hmotnosť prilby na bicykel

Pri výbere prilby na bicykel vás bude určite zaujímať jej hmotnosť. Musíte počítať s tým, že ak chcete mať kvalitnú a zároveň ľahkú prilbu, tak si budete musieť priplatiť o niečo viac. Vo všeobecnosti sa odporúča požívať ľahšie prilby pri dlhých cyklistických výletoch. Nosenie ťažkej prilby na hlave po celý deň môže mať negatívny vplyv na váš krk.

Prilby majú hmotnosť približne od 200 g až vyše 500 g. Hmotnosť závisí aj od typu prilby. Cestné budú pravdepodobne najľahšie. Naopak najťažšie budú BMX, mestské alebo integrálne prilby.

Vetranie

Odvetrávanie prilby je veľmi dôležitý faktor. Platí to najmä počas horúcich letných dní. Pri zle odvetrávanej prilbe vám hrozí riziko kolapsu vplyvom vysokej teploty na hlavu. Na odvetrávanie sa sústreďte hlavne ak budete používať prilbu počas celého dňa. Pre krátkodobé používanie (pár hodín) to až tak podstatný parameter nie je.

Zapínanie

Zapínanie prilby je vo väčšine prípadov riešené pásikom so zacvakávacou prackou. Tá by pri nosení prilby nemala spôsobovať cyklistovi nepohodlie. Taktiež sa musí dať v pohode rozopnúť jednou rukou. Vo väčšine prípadov je možné nastaviť dĺžku pásika. Tým si prispôsobíte upnutie, tak aby bolo, čo najpohodlnejšie a zároveň bude prilba pevne sedieť na hlave.

Dizajn prilby na bicykel

Prilby na bicykel majú širokú škálu farieb, vzorov a tvarov. Dizajn závisí hlavne od typu prilby. Cestné a integrálne prilby majú športový dizajn a mestské skôr elegantný. Nikdy neuprednostňujte dizajn prilby na bicykel pred jej funkčnosťou. Ak zvyknete jazdiť aj v noci, tak by jej nemali chýbať reflexné prvky alebo svetlo.

Doplnky

Na prilbu si môžete zaobstarať niekoľko doplnkov, ktoré môžu zlepšiť jej vlastnosti. Z hľadiska bezpečnosti sú určite vhodné reflexné pásiky. Pri jazde v noci alebo za znížených viditeľných podmienok je určite vhodné zadné, blikajúce červené svetielko. Taktiež si môžete na prednú stranu prilby pripevniť svetlo pre lepšiu viditeľnosť v noci. Pre ochranu vašich očí pred slnečným žiarením je možne na prilbu pripevniť šilt.

Najlepšie prilby na bicykel so šiltom

V prípade, že si chcete svoju jazdu zaznamenať sú k dispozícii držiaky na kameru. Tie sa pripevňujú na hornú stranu kamery. Niektorí cyklisti však preferujú umiestnenie kamery na hrudníku. Pre jazdu v chladnejšom období je vhodné použiť čiapku pod prilbu. Tie sú väčšinou z kvalitného materiálu z dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami. V prípade ochrany celej hlavy vrátane tváre môžete použiť aj kuklu.

Náš tip

Počas viacdňových cyklistických výletov určite budete potrebovať úložný priestor pre batožinu. Ten vám poskytnú tašky na bicykel. Ak potrebujete pomôcť s výberom, tak máme pre vás k dispozícii článok Najlepšie tašky na bicykel.

Kde kúpiť prilbu na bicykel

Ponuku prilieb na bicykel má portál Heureka.sk. Tam nájdete vyše 1 200 produktov, všetkých kategórii. Pre jednoduchšie hľadanie máte k dispozícii produktový filter. Pomocou neho si môžete vyhľadať prilby napríklad podľa maximálnej ceny, ktorú ste ochotný investovať.

Populárny eshop Alza.sk taktiež disponuje prilbami na bicykel. V ich ponuke nájdete veľké množstvo produktov až 20-tich značiek. Medzi nimi nájdete lacné aj drahšie prilby. Navyše si môžete zaobstarať aj príslušenstvo k prilbám aj bicyklom.

Aj obchod Sportisimo má vo svojom portfóliu cyklistické prilby. Tie sú z nižšej cenovej kategórie, kde nájdete prilby aj za 15 eur. Avšak v ich regáloch nájdete aj drahšie a kvalitnejšie modely pre náročných používateľov za cenu prekračujúcu 150 eur.

Najobľúbenejšie značky prilieb na bicykel

To od akého výrobcu je cyklo prilba tiež môže pri výbere zohrávať veľkú rolu. Keďže prilba je z bezpečnostného hľadiska veľmi dôležitá, je vhodné ju kúpiť od známeho a overeného výrobcu. Medzi najobľúbenejšie značky patria:

Cyklistická prilba Uvex

Nemecká značka Uvex (ultraviolet excluded) je v oblasti športu veľmi známa a obľúbená. Ich činnosť začala takmer pred sto rokmi. Počas tohto dlhého obdobia vývoja a testovania ich produktov pre športovcov sa dokázali vypracovať na popredného svetového lídra. V ich portfóliu nájdete lyžiarske a slnečné okuliare. Taktiež aj cyklo prilby, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou kvality, pohodlia a bezpečnosti.

Logo uvex

Prilba na bicykel Giro

Značka Giro vznikla v americkom štáte Kalifornia. Počas jej viac, ako 30 ročnej etape fungovania dokázali vyvinúť kvalitné prilby pre cyklistov. Pri ich výrobe používajú najmodernejšie technológie a testujú ich, ako sa len dá. To je zárukou ich funkčnosti a kvality.

Giro logo

Prilba na bicykel Kellys

Slovenska značka Kellys vznikla pred vyše 25 rokmi. Jej zakladatelia sú dvaja bratia Peter a Braňo Divinec, ktorí sú zároveň vášniví cyklisti. Preto pri vývoji ich výrobkov vedia presne zhodnotiť aké vlastnosti by mali spĺňať pre ich maximálnu funkčnosť. V ich portfóliu nájdete okrem bicyklov aj prilby a ich príslušenstvo.

logo KELLYS

Ceny prilieb na bicykel

Ceny prilieb na bicykel sú v rozmedzí od 6 eur až po vyše 300 eur. Čím je cena vyššia tým stúpa aj úroveň ochrany a kvalitatívnych vlastností. V riadkoch nižšie nájdete detailnejšie opísané cenové kategórie.

Cena do 20 eur

V cenovej kategórii do 20 eur sa nachádzajú cyklistické prilby určené viac-menej pre deti. Tie sú rozdelené do viacerých detských veľkostí. Od ceny 15 eur si môžete zaobstarať základné modely prilieb pre dospelých, ktoré sú určené pre univerzálne použitie.

Cena od 20 do 100 eur

Za cenu v tomto rozmedzí si môžete zaobstarať prilbu s pomerne slušnou kvalitou a vlastnosťami. Stále tu nájdete detské prilby na bicykel, ktoré však disponujú vyššou kvalitou. Pri cene približujúcej sa k 80 eurám sa nachádzajú prilby známej a obľúbenej značky Uvex. Ak hľadáte prilbu pre downhill, tak budete musieť prejsť do vyššej cenovej kategórie keďže v tejto sa nenachádza.

Cena nad 100 eur

Pri kúpe prilby za cenu vyššiu, ako 100 eur môžete očakávať vysokú kvalitu pohodlia a bezpečnosti. Taktiež tu nájdete prilby pre všetky štýly bicyklovania.

Najpredávanějšie prilby na bicykel

Zdroje:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bicycle-helmet.html
https://cyklisticke-prilby.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-cyklisticku-prilbu/
https://www.evanscycles.com/coffeestop/advice/helmets-for-different-cycling-disciplines-explained

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.7 (7 hlasov)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár