Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie webhostingy – porovnanie 2022

Dátum 30.4.2020 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Pri práci s webovými stránkami sa nezaobídete bez hostingu. Použitie webhostingu je spôsob, ako sprístupniť svoj web širokej internetovej verejnosti bezpečným a spoľahlivým spôsobom. V súčasnosti je na trhu hneď niekoľko poskytovateľov webhostingu a tým najlepším sa budeme venovať v tomto článku.

Najlepší pre menšie projekty

Víťaz – bezkonkurenčná voľba pre menšie projekty.

Najlepší pre väčšie projekty

Skvelá alternatíva, ideálny pre väčšie projekty.

Spoľahlivá alternatíva

Spoľahlivý a flexibilný hosting pre menšie i väčšie projekty.

Najlepšie webhostingy

Recenzia: webhosting Wedos – 1. miesto (najlepší pre malé projekty)

Wedos

Wedos je dobre známym poskytovateľom webhostingu, ktorý ponúka svojim klientom naozaj mnoho. Hlavnou výhodou tohto webhostingu je možnosť prevádzky neobmedzeného počtu domén. Ak ste teda pokročilejším užívateľom a chcete mať na webe sprístupnený viac, ako len jeden svoj projekt, potom je pre vás Wedos dobrou voľbou. Lákavá je aj cena webhostingu, ak vám postačia základné parametre, môžete mať hosting už od 1,25 eura mesačne.

Pri hľadaní objektívnych informácií o Wedose sme našli niekoľko sťažností užívateľov, ktorým vadila občasná menšia spoľahlivosť hostingu. Taktiež je potrebné uvedomiť si, že prostredie na administráciu užívateľských stránok nemusí vyhovovať každému.

Recenzia: webhosting Websupport – 2. miesto (najlepší pre veľké projekty)

Websupport

Tento webhosting, Websupport, je najväčším a najobľúbenejším poskytovateľom hostingu na Slovensku. Pole jeho pôsobnosti je však omnoho širšie a služby tejto spoločnosti využívajú hojne aj ľudia v Česku, Rakúsku alebo Maďarsku. Výhodou je tu variabilita služieb. Používateľ si môže vybrať zo 4 rôznych alternatív. Tie sa líšia technickou náročnosťou, výkonom a ďalšími špecifikáciami. Môžete si tak takmer „na mieru“ nájsť ponuku presne pre vaše potreby. Ceny sa pohybujú od 4,90 eur až po 9,90 eur mesačne v závislosti od toho, či chcete hosting na súkromné alebo podnikateľské účely.

Tomuto webhostingu nie je čo vytýkať, môžeme akurát spomenúť, že je drahší oproti mnohým iným webhostingom.

Recenzia: webhosting Onebit – 3. miesto (spoľahlivá alternatíva pre malé i veľké projekty)

Jedným z osvedčených a spoľahlivých webhostingov je onebit hosting, ktorý získal mnoho prestížnych ocenení (Najlepší PHP hosting, Najvyššia dostupnosť serverov atď.). Ponúka 4 rôzne tarify. Sú určené na rôzne účely použitia ako sú napríklad jednoduché webové stránky, prevádzka aplikácií typu WordPress, a samozrejme aj náročnejšie aj skutočne náročné projekty. To všetko je doplnené o možnosť zostavenia balíčka na mieru. Nechýba tu ani VIP balíček pre tých používateľov, ktorí hľadajú nadštandardný výkon a príplatkové balíčky, ktoré umožnia flexibilne navýšiť niektoré z parametrov vrátane napríklad počtu domén pre multihosting. Bez ohľadu na špecifickosť potrieb používateľa, Onebit webhosting dokáže splniť jeho požiadavky.

Takmer všetky základné parametre korešpondujú cene balíčka/tarify. Od nižšej ceny preto čakajte nižšie hodnoty rôznych parametrov. Niet sa však čoho báť, pretože aj lacnejšie tarify skutočne bez problému zvládajú bežné weby s vysokou návštevnosťou. Dokonca aj najdrahšia tarifa ponúka naozaj veľa a jej cena preto vôbec nie je premrštená. Naopak lacnejšie tarify sú v porovnaní s konkurenciou o niečo drahšie.

Keď chceme spomenúť všetky silné stránky tohto webhostingu, nemôžeme nespomenúť perfektnú dostupnosť a skvelú zákaznícku podporu, ktorá je aktívna naozaj všade vrátane sociálnych sietí a vlastného blogu. Určite stojí za zmienku aj moderné prostredie zákazníckej administrácie, ktorú bohužiaľ kazí nemožnosť pridania novej domény bez asistencie podpory. Na dobrej úrovni je aj zabezpečenie. Jeho slabšou časťou je iba pravidelnosť zálohovania dát a zamedzenia ručnej obnovy výsledných záloh a prístupu k nim. Pravidelné zálohovanie prebieha v predvolenom stave raz týždenne. Dá sa však dohodnúť aj na častejšom zálohovaní podľa požiadaviek používateľa.

Recenzia: webhosting Webhouse

webhosting Webhouse

Firma Webhouse bola založená v roku 2007 na Slovensku. Mýlili by ste sa však, ak by ste čakali, že poskytuje webhosting len tunajším obyvateľom. Spoločnosť je totiž aktívna vo viac ako 40 krajinách sveta a poskytuje hosting veľkému množstvu používateľov. Podobne ako WebSupport, aj Webhouse ponúka klientom viacero ponúk hostingu. Vybrať si môžete hneď zo 4 rôznych variantov, kde najlacnejší stojí len jedno euro mesačne. Veľkou výhodou tejto firmy je free webhosting verzia, teda skúšobná verzia, kde si môžete bezplatne na 30 dní vyskúšať služby Webhouse. Samozrejmosťou je tu nonstop dostupný zákaznícky servis a garancia dostupnosti serverov.

Niektorí používatelia ale so službami zákazníckej podpory veľmi spokojný neboli. Medzi užívateľskými recenziami sa nájdu tiež sťažnosti na občasné vypadávanie webu pri veľkom počte návštevníkov.

Recenzia: Webhostingy

Webhostingy

Ak hľadáte stabilný webhosting, ktorý vás ušetrí výpadkov a ďalších starostí, do úvahy prichádza aj spoločnosť Webhostingy. Táto firma ponúka 4 rôzne varianty služieb, takže si každý používateľ príde na svoje. Pre lepšiu predstavu o cene, za 30 aktívnych domén a 100 GB dostupného priestoru zaplatíte 5,90 eur mesačne. Je to dobrá webhosting cena, najmä ak vezmeme do úvahy aj podporovanú niekoľkonásobnú zálohu dát a taktiež garanciu vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti.

Nevýhodou môže ale byť zákaznícka podpora. Na základe užívateľských recenzií sme totiž zistili, že nie vždy dokáže byť nápomocná.

Recenzia: Hostcreators

hostcreators logo recenzia

Firma Hostcreators začala poskytovať svoje služby v roku 2007. Postupom času sa začala rýchlo rozširovať. Dnes poskytujú až 8 rôznych typov hostingu. Prvým hostingom je tzv. Parkovanie. To je zdarma a slúži na presmerovanie webu a emailov a úpravu DNS. Ďalším v poradí je hosting Mini, za ktorý mesačne zaplatíte len 0,80 €. Samozrejmosťou sú aj hostingy pre náročných zákazníkov a to neobmedzený či virtuálny server. Teda ponuka služieb a ceny sú na skvelej úrovni a dostupné pre ľudí s malým webom až po firmy s rozsiahlymi a zložitými webovými stránkami. Taktiež im nechýba garancia vrátenia peňazí.

Hľadáte kvalitný hosting za prijateľnú cenu so super podporou? Hostcreators môže byť tou správnou voľbou.

 

Podrobné porovnanie webhostingov

Wedos Websupport Onebit Webhouse Webhostingy Hostcreators
Wedos logo WebSupport logo Onebit logo webhouse logo Webhostingy hostcreators logo
Mesačná platba Od 1,25 € Od 4,90 € Od 1 € Od 1 € Od 0,80 € Od 0,80 €
Skúšobná doba zdarma ×
Garancia vrátenia peňazí × ×
PARAMETRE
Priestor na web 100 GB 10 GB ∞/100 GB
Priestor pre databázy Až ∞ Až ∞ Až ∞ Až ∞ Až ∞ Až ∞
Priestor na emaily Až ∞ Až ∞ Až ∞ Až ∞ Až ∞ Až ∞
SSD disky × ×
Podpora WordPress
HTTP/2
Pamäť pre PHP skripty 128 MB N/A 160 MB N/A N/A 256/512 MB
Maximálna doba behu PHP skriptov 90 sec. 600 sec. 60 sec. 90 sec. 30 sec. Možné nastaveniť v vo WebAdmine
PHP 7.0 (aj 8.1)
Maximálna veľkosť databázy N/A 200 MB N/A N/A
Vzdialený prístup k databáze ×
CRON
DOSTUPNOSŤ
Garancia dostupnosti 99,99 % 99,99 % 99,99 % 99,99 % 99,99 % 99,99 %
Kompenzácia
Notifikácia pri výpadku × ×
Upozornenie odstávky
ZABEZPEČENIE
Let’s Encrypt (HTTPS)
Pravidelné zálohovanie
Prístup k zálohe
Antispam
SSL zabezpečenie
Antivírus
PODPORA
Dostupnosť non-stop ×  ×  ×  ×
Způsob e-mail, live chat, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda e-mail, telefon, nápoveda e-mail, telefon, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda

Ako si vybrať webhosting

Webhostingy sa líšia cenou ponúkaných služieb a tiež rôznymi technickými parametrami. Pre menej skúsených zákazníkov sa tak výber správneho webhostingu môže stať pomerne problematickou záležitosťou. Hoci sa mnoho ponúk cenovo drží na lákavých a nízkych cenách, nerozvážne siahnutie po najlacnejšej alebo najpredávanejšej službe môže spôsobiť viac škody, ako úžitku.

Webhosting má veľký vplyv na prevádzku webu, a preto by ste jeho výber nemali brať na ľahkú váhu. Rozhodnutie je dôležité a správna voľba vám do budúcnosti môže ušetriť veľké množstvo problémov. Neľakajte sa však, pretože všetky dôležité informácie sa dozviete v nasledujúcom texte.

Ponuky webhostingu

Faktorov, na ktoré je dobré sa pri výbere webhostingu zamerať, je viac než dosť. Niektoré z nich sú samozrejme viac dôležité a iné zase menej. Všetko sa odvíja od toho, aký náročný ste používateľ a čo vlastne budete potrebovať. Nepodstatné parametre a faktory poskytovatelia webhostingu často udávajú ako prednosti svojich webhostingových ponúk. Všetko tak na prvý pohľad vyzerá dokonale a bez akýchkoľvek obmedzení. V skutočnosti to tak ale nie je a na používateľa čakajú nepríjemné prekvapenia.

Niektorí poskytovatelia webhostingu ponúkajú tiež webhosting zadarmo na vyskúšanie. Takýto free web hosting si samozrejme môžete užívať len s časovým obmedzením. Po vypršaní času si budete musieť zakúpiť služby alebo ich prestať využívať.

Dôležité parametre

Keď premýšľate o základných parametroch, určite myslite na to, či budete chcieť využívať multihosting. Inými slovami, budete web hosting využívať len na prevádzku jedného webu alebo viacerých?

Ak chcete prevádzkovať len jeden web, potom nie je čo riešiť. Takmer každý webhosting na trhu dokáže používateľovi poskytnúť kvalitný hosting pre jednu nenáročnú stránku. Určite preto v takomto prípade môžete vyberať podľa ceny.

Naopak u multihostingu, teda prevádzkovania viacerých stránok, dochádza k deleniu celého výkonu medzi jednotlivé domény. Je preto nutné hodnoty niektorých parametrov pomyselne deliť počtom domén. Týka sa to predovšetkým celkového priestoru pre vaše dáta, počtu PHP procesov a pamäte pre PHP skripty.

Okrem toho sa vám určite vyplatí aj rýchlejšie načítanie webu. Ak vás rýchlosť načítania vašej stránky zaujíma, vyberajte webhosting používajúci SSD disky a HTTP/2 protokol.

Spoľahlivosť

Kolísajúca spoľahlivosť služieb dokáže zatieniť všetky ostatné pozitívne vlastnosti webhostingu. V okamihu, keď je web mimo prevádzky z dôvodu nejakého výpadku totiž nezáleží na ničom inom. Plánované i nepredvídané odstávky nemožno vylúčiť a tým pádom je 100% dostupnosť vašej stránky prakticky nemožná.

Aj napriek tomu by sa mal webhosting snažiť poskytnúť čo možno najlepšiu spoľahlivosť a dostupnosť. Pri neočakávanom výpadku by potom určite  nebola na škodu nejaká forma kompenzácie. Tá je síce väčšinou súčasťou obchodných podmienok, ale hrá v prospech webhostingových spoločností. Takýto záväzok možno čakať až pri drahších virtuálnych serverov, nie u zdieľaných webhostingov.

Zabezpečenie

Ochrana používateľov webu je veľmi častou témou. Bezpečná komunikácia webového prehliadača s webovým serverom je vďaka protokolu HTTPS a bezplatným certifikačným autoritám, ako je Let’s Encrypt, ľahko realizovateľnou záležitosťou. Toto zabezpečenie by malo byť povinnou súčasťou každého webu a tým pádom nevyhnutne aj každého web hostingu, a to najlepšie zadarmo v rámci všetkých taríf.

Nemenej dôležitým prvkom zabezpečenia je aj zálohovanie dát, ktorých obnova môže byť mnohokrát riešením neľahkých problémov. V ideálnej situácii by mala záloha dát prebiehať každý deň. Uchovanie dát by potom malo byť po dobu minimálne jedného týždňa. Prípadné komplikácie treba riešiť bez bezodkladne, a preto by mali byť už vytvorené zálohy dát dostupné používateľom.

Administrácia

Moderné a prehľadné prostredie zákazníckej administrácie je samozrejme príjemným bonusom. Reálne však toto rozhranie nie je využívané tak často. Nie je preto potrebné jeho vzhľadu prisudzovať veľkú váhu.

Zamerať sa tak možno na jednu zo základných operácií, ktorá je bohužiaľ u niektorých webhostingov riešená pomerne nešťastne. Ak je do prevádzky uvádzaný ďalšej web v rámci multihostingu, je nutné túto skutočnosť nastaviť pridaním novej domény či takzvaného aliasu. To sa môže stať jedným z častejších úkonov, ktorý by mal byť realizovateľný práve skrze administračné rozhranie bez asistencie zákazníckej podpory a zadarmo.

Náročný používateľ môže potrebovať zakúpenie viacerých webhostingových taríf. V takomto prípade je veľmi výhodná možnosť využívania viacerých služieb poskytovaných webhostingom pod jedným účtom.

Netechnickí zákazníci určite ocenia automatické inštalátory aplikácií. Tí náročnejší a viac technicky zameraní si zase budú viac rozumieť nástrojom Git, ktorého podporu budú u svojho poskytovateľa webhostingu určite vyhľadávať.

Zákaznícka podpora

Vody internetu vedia byť občas poriadne zradné. Nikto nikdy nevie, kedy nastane problematická situácia, ktorá bude riešiteľná iba za prítomnosti zákazníckej podpory. Dostupnosť zákazníckej podpory je preto veľmi dôležitá. Chcete, aby vami používaný webhosting mal zákaznícku podporu dostupnú non stop, sedem dní v týždni, 24 hodín denne. Problémy si jednoducho môžu nastať aj v ten najnevhodnejší čas, preto na to treba myslieť.

Dôležité by pre vás mali byť aj spôsoby komunikácie so zákazníckou podporou. Najčastejšie máte na výber mail, chat alebo telefón. Každý z týchto komunikačných prostriedkov sa môže hodiť v odlišných situáciách. Náznakom komplexnejšej komunikácia webhostingu s jeho klientmi je jeho aktivita na sociálnych sieťach, vedenie blogu či sekcie noviniek. Dobrým znakom je aj to, ak sa webhosting zúčastňuje aj odborných podujatí.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (28 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pridať komentár