Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie webhostingy – porovnanie 2024

9. 11. 2022 Aktualizované

Pri práci s webovými stránkami sa nezaobídete bez hostingu. Použitie webhostingu je spôsob, ako sprístupniť svoj web širokej internetovej verejnosti bezpečným a spoľahlivým spôsobom. V súčasnosti je na trhu hneď niekoľko poskytovateľov. Aké webhostingy ponúkajú a tým najlepším sa budeme venovať v tomto článku.

Najlepší pre menšie projekty

Víťaz – bezkonkurenčná voľba pre menšie projekty.

Najlepší pre väčšie projekty

Skvelá alternatíva, ideálny pre väčšie projekty.

Pre menšie i väčšie projekty

Spoľahlivý a flexibilný hosting pre menšie i väčšie projekty.

Najlepšie webhostingy

Recenzia: webhosting Wedos – 1. miesto (najlepší pre malé projekty)

Wedos

Wedos je dobre známym poskytovateľom webhostingu, ktorý ponúka svojim klientom naozaj veľa. Hlavnou výhodou tohto webhostingu je možnosť prevádzky neobmedzeného počtu domén. Ak ste teda pokročilejším užívateľom a chcete mať na webe sprístupnený viac ako len jeden svoj projekt, potom je pre vás Wedos dobrou voľbou. Lákavá je aj cena webhostingu, ak vám postačia základné parametre, môžete mať hosting už od 1,25 eura mesačne.

Wedos spustil unikátnu službu WMS – Webhosting Managed Server, ktorá má byť odpoveďou na požiadavky zákazníkov webhostingu. WMS predstavuje vyhradený server (aj dedikovaný), kde môžete spravovať viac vlastných webhostingov bez toho, aby boli na sebe závislí. Môžete si napríklad nastaviť iné parametre PHP a webservera.

Pri hľadaní objektívnych informácií o Wedose sme našli niekoľko sťažností užívateľov, ktorým prekážala občasná menšia spoľahlivosť hostingu. Taktiež je potrebné uvedomiť si, že prostredie na administráciu užívateľských stránok nemusí vyhovovať každému. Podpora Wedosu je na vysokej úrovni, prezentujú 24/7/365, čo je nepretržitý support. Väčšinu dotazov však riešia odporúčaním na niektorú z rád zo znalostnej databázy, čo môže byť pre neskúsených užívateľov kameňom úrazu. Nie každý totiž rozumie odbornej terminológii, ktorá sa v odporúčaniach používa.

Recenzia: webhosting Websupport – 2. miesto (najlepší pre veľké projekty)

Websupport

Tento webhosting, Websupport, je najväčším a najobľúbenejším poskytovateľom hostingu na Slovensku. Pole jeho pôsobnosti je však oveľa širšie a služby tejto spoločnosti vo veľkej miere využívajú aj ľudia v Česku, Rakúsku alebo Maďarsku. Výhodou je tu variabilita služieb.

Používateľ si môže vybrať z 5 rôznych alternatív. Tie sa líšia technickou náročnosťou, výkonom a ďalšími špecifikáciami. Môžete si tak takmer „na mieru“ nájsť ponuku presne pre vaše potreby. Ceny sa pohybujú od 1,99 eur až po 22,49 eur mesačne v závislosti od toho, či chcete hosting na súkromné alebo podnikateľské účely. Základný balík vyhovie určite každému, kto potrebuje riešenie pre prezenčný web alebo menší e-shop. Najdrahší biznis balíček ponúka prémiové služby a až o 40 % vyšší výkon, čo pocítite na zvýšenej návštevnosti. Veľkým plusom je aj jednoduchá administratíva, ktorú zvládne každý vďaka aplikácii WebAdmin.

Tomuto webhostingu nie je čo vytýkať, môžeme akurát spomenúť, že je niektoré služby a vyššie profi balíčky sú drahšie oproti iným webhostingom.

Recenzia: webhosting Webglobe – 3. miesto (spoľahlivá alternatíva pre malé i veľké projekty)

Webglobe sa snaží porozumieť virtuálnemu svetu už viac ako 20 rokov a vymakané služby, ako aj spokojní zákazníci sú dôkazom, že to robia správne. Webhostingová spoločnosť vznikla v roku 1999 na Slovensku a za dve desiatky rokov prijala pod svoje ochranné krídla veľa iných webhostingových spoločností, ako napríklad ONEbit, Savana, Hosting90, Webhostingy a pod. Patrí medzi lídrov webhostingu na Slovensku aj v Českej republike.

Ponúkajú silné technické a bezpečnostné zázemie. Balíčky sú nastavené tak, aby si mohol vybrať ten, kto s e-shopom či webom iba začína, ale aj ten, kto potrebuje viac domén, neobmedzený priestor na webe a skutočne prémiové služby. Od nižšieho balíčka očakávajte nižšie hodnoty rôznych parametrov. Niet sa však čoho báť, pretože aj lacnejšie tarify skutočne bez problému zvládajú bežné weby s  vysokou návštevnosťou. Biznis balíček ponúka toho naozaj veľa a jeho cena preto vôbec nie je premrštená. Naopak lacnejšie tarify sú v porovnaní s konkurenciou o niečo drahšie. Páči sa nám, že Webglobe prihodil k tarifám Plus a Ultra 1 x .Sk na 1 rok zadarmo, tiež prekvapujúca až 60 dňová garancia vrátania peňazí. Na druhej strane chýbajú podrobnejšie informácie k webhostingu. Dopátrať sa jednotlivých parametrov, ako je napr. verzie PHP, pamäť pre PHP skripty, upozornenie na odstávku a pod., bolo naozaj náročné.

Na vysokej úrovní majú aj zákaznícku podporu, kde sa k rade na váš problém dostanete rôznymi cestami. Hoci majú priamu telefónnu linku či chat vyhradený iba od určitej hodiny ráno do určitej hodiny večer, sú dostupní aj cez víkendy. Vždy je potom k dispozícií kontaktný formulár, ale aj rozsiahla a prehľadná podstránka „poradňa“ či množstvo blogových článkov, kde sa problematike venujú do hĺbky.

Recenzia: webhosting Webhouse

webhosting Webhouse

Firma Webhouse bola založená v roku 2007 na Slovensku. Mýlili by ste sa však, ak by ste čakali, že poskytuje webhosting len tunajším obyvateľom. Spoločnosť je totiž aktívna vo viac ako 40 krajinách sveta a poskytuje hosting veľkému množstvu používateľov. Podobne ako WebSupport, aj Webhouse ponúka klientom viacero ponúk hostingu. Vybrať si môžete hneď zo 4 rôznych variantov, kde najlacnejší stojí len jedno euro mesačne. Veľkou výhodou tejto firmy je free webhosting verzia, teda skúšobná verzia, kde si môžete bezplatne na 30 dní vyskúšať služby Webhouse. Samozrejmosťou je tu zákaznícky servis, ktorý je na vysokej úrovni, a garancia dostupnosti serverov.

Niektorí používatelia ale so službami zákazníckej podpory veľmi spokojní neboli. Medzi užívateľskými recenziami sa nájdu tiež sťažnosti na občasné vypadávanie webu pri veľkom počte návštevníkov, ako garanciu pri výpadku však ponúkajú predplatné na 1000-násobok dĺžky trvania samotného výpadku.

Recenzia: webhosting Hostcreators

hostcreators logo recenzia

Firma Hostcreators začala poskytovať svoje služby v roku 2007. Dnes poskytujú až 8 rôznych typov hostingu. Prvým hostingom je tzv. Parkovanie. To je zdarma a slúži na presmerovanie webu a emailov a úpravu DNS. Ďalším v poradí je hosting Mini, za ktorý mesačne zaplatíte len 0,80 €. Samozrejmosťou sú aj hostingy pre náročných zákazníkov. Ak vám nestačí žiadna z ponúkaných možností, môžete si vybrať virtuálny server. V Hostcreators si štandardný hosting vyberáte podľa veľkosti vášho projektu – pohrajte sa s posuvníkom „veľkosť webhostingu“. Môžete si tiež nastaviť balík podľa počtu CPU jadier, kapacity RAM alebo kapacity HDD.

Ponuka služieb a ceny sú na skvelej úrovni a dostupné pre ľudí s malým webom až po firmy s rozsiahlymi a zložitými webovými stránkami. HostCreators je vhodný na registrovanie domény, hostovanie blogov, osobných a firemných webov, e-shopov aj veľkých portálov do 100 GB. Pre väčšie portály môžete požiadať o individuálnu cenovú ponuku. Taktiež tu nechýba garancia vrátenia peňazí a 30 dňová skúšobná doba.

 Hľadáte kvalitný hosting za prijateľnú cenu so super podporou? Hostcreators môže byť tou správnou voľbou.

Recenzia: webhosting Exohosting

Webhosting Exohosting

Ďalším z veľkých hráčov na scéne slovenského webhostingu je poskytovateľ Exohosting. Medzi firmami, ktoré dôverujú ich službám, nájdete menšie prezentačné weby, magazíny, drobných online predajcov aj veľké e-shopy, ktorí si práve na stránke Exohosting našli balíček služieb, ktorý im vyhovuje po každej stránke.

Hosting ponúka 3 tarify od základného balíčka až pre súbor služieb a funkcií pre vytvorenie kvalitnej a stabilnej firemnej stránky. Nechýba SSL certiikát Let’sEncrypt a jednoduchá inštalácia vybraných aplikácií, ktorá vám zaberie iba zopár minút. Potrebujete k fungovaniu stránky WordPress, Prestashop alebo Joomlu? Exohosting vás prevedie jednoduchou inštaláciou, aby ste tieto aplikácie mohli používať čo najskôr. Celý web, databázy aj e-maily sa automaticky zálohujú na 14 dní. Škoda len, že ponúkajú iba 10 dňovú skúšobnú dobu. Na preskúmanie všetkých funkcionalít sa nám to zdá málo. Na druhej strane je tu silná zákaznícka podpora, ktorá je k dispozícií 7 dní v týždni.

Recenzia: webhosting Hostinger

Logo webhosting Hostinger

Do nášho výberu sme zaradili aj litovskú spoločnosť Hostinger, ktorá ponúka kvalitný webhosting aj na Slovensku. Hostinger je skupina rôznych hostingových spoločností. Ich služby využíva viac ako 29 miliónov používateľov v 178 krajinách sveta.

Hostinger umožňuje v jednom balíčku za férovú cenu spravovať až 100 webových stránok naraz. Čo nechýba u zdieľaného webhostingu sú SSL certifikát zadarmo, zálohy, jednoduché stiahnutie a inštalácie rôznych aplikácií, nonstop e-mailová podpora. K dispozícii sú 3 balíčky, pričom ich cena začína na 1,49 € bez DPH. Pre medzinárodné projekty je v ponuke cloud hosting, na ktorom je možné prevádzkovať až 300 webov.

Značným a neopomenuteľným mínusom je, že administrácia e-shopu, poradňa aj e-mailová podpora je najmä v anglickom jazyku. Chýba slovenčina aj čeština. Taktiež nie je dostupný telefonický kontakt ani live chat. Ak však hľadáte medzi webhostingy so zahraničnou podporou, práve Hostinger je to správnou voľbou.

Keď budete mať webhosting, je jasné, že budete mať aj www stránky. Ak nie a chcete ich ešte len tvoriť, určite si prečítajte článok najlepšie nástroje na vytvorenie web stránok.

Podrobné porovnanie webhostingov

Wedos Websupport Webglobe Webhouse Hostcreators Exohosting Hostinger
Wedos logo - webhostingy WebSupport logo Webglobe logo - webhostingy webhouse logo - webhostingy hostcreators logo - webhostingy Exohosting logo - webhostingy Exohosting logo - webhostingy
Mesačná platba bez DPH Od 1,25 € Od 1,99 € Od 1,99 € Od 1 € Od 0,80 € Od 1,32 € Od 1,49 €
Skúšobná doba zdarma × ×
Garancia vrátenia peňazí
PARAMETRE
Priestor na web 150 GB (už čoskoro 200 GB) ∞/100 GB 200 GB
Priestor pre databázy 2/5 GB 2 GB 3 GB
Priestor na emaily 5 GB /možnosť rozšíriť až na 160 GB 100 GB
SSD disky
Podpora WordPress
HTTP/2
Pamäť pre PHP skripty 512/1024 MB 512 MB 512 MB 2048 MB 256/512 MB 512 MB 512 MB
Maximálna doba behu PHP skriptov 90 sec. 600 sec. N/A N/A Možné nastaveniť v vo WebAdmine 80 sec. 60 sec.
PHP 8.0 (aj 8.1) (aj 8.1)
Maximálna veľkosť databázy N/A N/A 160 GB N/A N/A
Vzdialený prístup k databáze ×
CRON
DOSTUPNOSŤ
Garancia dostupnosti 99,99 % 99,99 % 99,98 % 100 % 99,99 % 99,9 % 99,9 %
Kompenzácia  ×  ×
Notifikácia pri výpadku × N/A N/A N/A
Upozornenie odstávky N/A N/A N/A
ZABEZPEČENIE
Let’s Encrypt (HTTPS)
Pravidelné zálohovanie
Prístup k zálohe
Antispam
SSL zabezpečenie
Antivírus
PODPORA
Dostupnosť non-stop ×  ×  ×  ×
Spôsob e-mail, live chat, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda e-mail, telefon, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda e-mail, live chat, telefon, nápoveda e-mail, nápoveda
Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet Vyzkoušet

Ako si vyberať webhostingy

Webhostingy sa líšia cenou ponúkaných služieb a tiež rôznymi technickými parametrami. Pre menej skúsených zákazníkov sa tak výber správneho webhostingu môže stať pomerne problematickou záležitosťou. Hoci sa mnoho ponúk cenovo drží na lákavých a nízkych cenách, nerozvážne siahnutie po najlacnejšej alebo najpredávanejšej službe môže spôsobiť viac škody, ako úžitku.

Webhosting má veľký vplyv na prevádzku webu, a preto by ste jeho výber nemali brať na ľahkú váhu. Rozhodnutie je dôležité a správna voľba vám do budúcnosti môže ušetriť veľké množstvo problémov. Neľakajte sa však, pretože všetky dôležité informácie sa dozviete v nasledujúcom texte.

Ponuky webhostingu

Faktorov, na ktoré je dobré sa pri výbere webhostingu zamerať, je viac než dosť. Niektoré z nich sú samozrejme viac dôležité a iné zase menej. Všetko sa odvíja od toho, aký náročný ste používateľ a čo vlastne budete potrebovať. Nepodstatné parametre a faktory poskytovatelia webhostingu často udávajú ako prednosti svojich webhostingových ponúk. Všetko tak na prvý pohľad vyzerá dokonale a bez akýchkoľvek obmedzení. V skutočnosti to tak ale nie je a na používateľa čakajú nepríjemné prekvapenia.

Niektorí poskytovatelia webhostingu ponúkajú tiež webhostingy zadarmo na vyskúšanie. Takýto free web hosting si samozrejme môžete užívať len s časovým obmedzením. Po vypršaní času si budete musieť zakúpiť služby alebo ich prestať využívať.

Dôležité parametre pre webhostingy

Keď premýšľate o základných parametroch, určite myslite na to, či budete chcieť využívať multihosting. Inými slovami, budete web hosting využívať len na prevádzku jedného webu alebo viacerých?

Ak chcete prevádzkovať len jeden web, potom nie je čo riešiť. Takmer každý webhosting na trhu dokáže používateľovi poskytnúť kvalitný hosting pre jednu nenáročnú stránku. Určite preto v takomto prípade môžete vyberať podľa ceny.

Naopak u multihostingu, teda prevádzkovania viacerých stránok, dochádza k deleniu celého výkonu medzi jednotlivé domény. Je preto nutné hodnoty niektorých parametrov pomyselne deliť počtom domén. Týka sa to predovšetkým celkového priestoru pre vaše dáta, počtu PHP procesov a pamäte pre PHP skripty.

Okrem toho sa vám určite vyplatí aj rýchlejšie načítanie webu. Ak vás rýchlosť načítania vašej stránky zaujíma, vyberajte webhosting používajúci SSD disky a HTTP/2 protokol.

Spoľahlivosť

Kolísajúca spoľahlivosť služieb dokáže zatieniť všetky ostatné pozitívne vlastnosti webhostingu. V okamihu, keď je web mimo prevádzky z dôvodu nejakého výpadku totiž nezáleží na ničom inom. Plánované i nepredvídané odstávky nemožno vylúčiť a tým pádom je 100% dostupnosť vašej stránky prakticky nemožná.

Aj napriek tomu by sa mali webhostingy snažiť poskytnúť čo možno najlepšiu spoľahlivosť a dostupnosť. Pri neočakávanom výpadku by potom určite  nebola na škodu nejaká forma kompenzácie. Tá je síce väčšinou súčasťou obchodných podmienok, ale hrá v prospech webhostingových spoločností. Takýto záväzok možno čakať až pri drahších virtuálnych serverov, nie u zdieľaných webhostingov.

Zabezpečenie

Ochrana používateľov webu je veľmi častou témou. Bezpečná komunikácia webového prehliadača s webovým serverom je vďaka protokolu HTTPS a bezplatným certifikačným autoritám, ako je Let’s Encrypt, ľahko realizovateľnou záležitosťou. Toto zabezpečenie by malo byť povinnou súčasťou každého webu a tým pádom nevyhnutne aj každého web hostingu, a to najlepšie zadarmo v rámci všetkých taríf.

Nemenej dôležitým prvkom zabezpečenia je aj zálohovanie dát, ktorých obnova môže byť mnohokrát riešením neľahkých problémov. V ideálnej situácii by mala záloha dát prebiehať každý deň. Uchovanie dát by potom malo byť po dobu minimálne jedného týždňa. Prípadné komplikácie treba riešiť bez bezodkladne, a preto by mali byť už vytvorené zálohy dát dostupné používateľom.

Aj keď to nemá priamu súvislosť a zálohovanie dat je na poskytovaťelovi webhostingu, vy byste na zálohovanie vlastných dát mali myslieť taktiež. Ak sú to fotky, videá či dôležité dokumenty, zkuste zálohovat na externý pevný disk.

Administrácia

Moderné a prehľadné prostredie zákazníckej administrácie je samozrejme príjemným bonusom. Reálne však toto rozhranie nie je využívané tak často. Nie je preto potrebné jeho vzhľadu prisudzovať veľkú váhu.

Zamerať sa tak možno na jednu zo základných operácií, ktorá je bohužiaľ u niektorých webhostingov riešená pomerne nešťastne. Ak je do prevádzky uvádzaný ďalšej web v rámci multihostingu, je nutné túto skutočnosť nastaviť pridaním novej domény či takzvaného aliasu. To sa môže stať jedným z častejších úkonov, ktorý by mal byť realizovateľný práve skrze administračné rozhranie bez asistencie zákazníckej podpory a zadarmo.

Náročný používateľ môže potrebovať zakúpenie viacerých webhostingových taríf. V takomto prípade je veľmi výhodná možnosť využívania viacerých služieb poskytovaných webhostingom pod jedným účtom.

Netechnickí zákazníci určite ocenia automatické inštalátory aplikácií. Tí náročnejší a viac technicky zameraní si zase budú viac rozumieť nástrojom Git, ktorého podporu budú u svojho poskytovateľa webhostingu určite vyhľadávať.

Zákaznícka podpora

Vody internetu vedia byť občas poriadne zradné. Nikto nikdy nevie, kedy nastane problematická situácia, ktorá bude riešiteľná iba za prítomnosti zákazníckej podpory. Dostupnosť zákazníckej podpory je preto veľmi dôležitá. Chcete, aby vami používaný webhosting mal zákaznícku podporu dostupnú non stop, sedem dní v týždni, 24 hodín denne. Problémy si jednoducho môžu nastať aj v ten najnevhodnejší čas, preto na to treba myslieť.

Dôležité by pre vás mali byť aj spôsoby komunikácie so zákazníckou podporou. Najčastejšie máte na výber mail, chat alebo telefón. Každý z týchto komunikačných prostriedkov sa môže hodiť v odlišných situáciách. Náznakom komplexnejšej komunikácia webhostingu s jeho klientmi je jeho aktivita na sociálnych sieťach, vedenie blogu či sekcie noviniek. Dobrým znakom je aj to, ak sa webhostingy zúčastňujú aj odborných podujatí.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.3 (32 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár