Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » TIPY&TRIKY 

Ako vybrať inteligentnú chladničku

Poznáme smart televízie, mobily a napríklad aj hodinky, no čoraz viac spotrebičov a celkovo elektroniky nadobúda túto inteligentnú funkciu. Trh s chladničkami za týmto trendom nijako nezaostáva a prináša do domácností nového komunikačného spoločníka.

Ak sa nazdávate, že inteligentné chladničky spočívajú na princípe rozmrazovania a zabezpečujú nezávadný chod zariadenia, od toho sú tu úplne iné funkcie. Smart chladnička je vybavená pokrokovou technológiou a na slovenskom trhu sa prvýkrát predstavila len necelý pol rok dozadu. Poďme sa preto pozrieť, čo si pod týmto nadštandardným zariadením vlastne predstaviť a čo od neho očakávať.

Kľúčovú rolu zohráva displej

Práve smart chladničky sú vybavené na vonkajšej časti dverí s displejom, cez ktorý sa všetko centrálne riadi. Túto technológiu môžete vnímať rôzne. Niektorí ju chápu ako istý spôsob odľahčenia dlhých chvíľ strávených pri varení, iní ako formu zábavy a pre niekoho táto technológia prináša prehľad o najaktuálnejších informáciách. Možností ako plochu displeja využiť, je naozaj veľa, či už pôjde o premietanie rodinných fotografií alebo to budú pripomienky s nákupným zoznamom, obrazovka je v tomto pomerne variabilná a prispôsobí sa preferenciám každého.

Inteligentné chladničky

Displej zohráva kľúčovú rolu inteligentnej chladničky.

Zdieľanie obrazu a zvukové možnosti

Vlastníte smart televíziu? Ak nie, postačí vám aj smartfón. Premietať si televízne vysielanie môžete priamo na displeji chladničky alebo pozerať videá vďaka zdieľaniu obrazovky mobilného zariadenia. Audiovizuálny obsah tak sledujete priamo z kuchyne a nezmeškáte žiadne obľúbené programy či dôležité udalosti. Dokonca pri mnohých modeloch nie je potrebné ani inštalovanie podporného softvéru, displej si nič také totiž nevyžaduje.

Ďalšou vymoženosťou displeja inteligentnej chladničky je možnosť vložiť doň priamo hudobný prehrávač. Obľúbené skladby tak môžete prehrávať priamo z dverí chladničky a nemusíte hľadať rádio, spojazdniť telefón alebo to riešiť inými možnými alternatívami.

Informačná nasýtenosť

Získajte tie najaktuálnejšie informácie hneď, ako vstanete ráno z postele a vaše prvé kroky budú viesť práve do kuchyne. Ranné správy na displeji budú vďačným prínosom, ako si uľahčiť prísun informácií a ušetriť navyše aj nejaký čas, ktorý by ste inak vynaložili ich hľadaním.

Plusom pre podaktorých môže byť aj predpoveď počasia napríklad aj v časoch, keď sa počas rýchleho ranného chystania do práce pozabudnete a urgentne sa potrebujete rozhodnúť, čo si obliecť alebo či rátať s dáždnikom. V takom prípade sa stačí pozrieť v kuchyni smerom k chladničke a aktuálnu predpoveď máte ihneď.

Synchronizácia všetkých členov rodiny

Zabúdať by ste však nemali ani na kalendár, ku ktorému môže mať prístup každý člen rodiny. Synchronizácia kalendárov prebieha jednoducho, možnosť prepojiť ho priamo s telefónom je viac ako vítaná. Cieľom takéhoto spoločného kalendára je ahčenie komunikácie, zosúladenie sa v spoločne strávených chvíľach alebo plánovanie nadchádzajúcich udalostí.

Inteligentné chladničky pre nás

Smart chladnička osloví svojimi funkciami skutočne každého.

Hlasový pomocník

Samsung chladnička so smart funkciou sa nazýva aj Family Hub a disponuje aj užitočným hlasovým asistentom s názvom Bixby. Jeho opodstatnenie spočíva v tom, že daný hlasový pomocník vašu osobu identifikuje a prispôsobí rozloženie displeja a celkovú ponuku informácií priamo vám na mieru. Využiť ho môžete napríklad aj pri diktovaní nákupného zoznamu, nakoľko tento systém všetko poznačí a konečný zoznam pripraví.

Zjednodušený plánovač

Zabudnite na magnetky a papieriky miznúce pod útrobami chladničky. Displej ponúka náhradné riešenie a prináša vlastné aplikácie s poznámkami a zoznamom úloh. Ak vaša domácnosť funguje na pravidelnom plánovaní čistiacich prác, pričom jednotliví členovia sa striedajú, so zoznamom úloh si ich nielenže farebne odlíšite, ale celkovo získate oveľa väčší prehľad. Využiť ho však môžete aj pri úplne bežných situáciách, kde svojim deťom oznámite, že majú napríklad aj obed v chladničke.

Dátumový alarm

Vedeli ste o tom, že vám chladnička môže signalizovať trvanlivosť uskladnených potravín? Možno vám to na prvý dojem nepríde potrebné, skúste sa zamyslieť ale nad praktickou stránkou. Vedieť, čo sa nachádza vo vnútri chladničky predtým než ju vlastne otvoríte, ušetrí niečo aj na spotrebe energie, nakoľko nebudete musieť jej obsah neustále skúmať a tým nebude ani unikať von studený vzduch.

Táto funkcia umožňuje okrem bežného prehľadu potravín sledovať aj ich dátum spotreby. Všetko uvidíte priamo na domovskej obrazovke displeja a tento obsah môžete zdieľať aj s vaším telefónom a mať k nemu okamžitý prístup. Do istej miery vám to môže uľahčiť aj samotné nakupovanie a celkové orientovanie sa vo vašich zásobách priamo počas nakupovania v potravinách, nesmiete však zabúdať tento zoznam hlasovými príkazmi alebo manuálnym spôsobom aj pravidelne s vaším telefónom aktualizovať.

Kulinárske odporúčania

Príprava jedla býva často náročná a spoločne s varením si vyžaduje pomerne veľa času. Niekedy však musíme pri samotnej príprave vynaložiť ešte viac úsilia a o niečo si tento proces urýchliť, aby sme nestrávili v kuchyni celé doobedie. Inteligentná chladnička ponúka riešenie aj v takýchto prípadoch a prichádza s inovatívnou aplikáciou. Jej obsah tvoria predovšetkým rôzne inštrukcie a odporúčania a môžete ich využiťuž počas prípravy jedál. A pokiaľ nastane deň, keď nebudete vedieť, čo zrovna variť, postačí vám obrátiť sa na danú aplikáciu a tá vám už niečo podľa vašich predstáv aj odporučí.

Bezproblémové prijímanie hovorov

V každej domácnosti je už pomerne bežné prepájať si jednotlivé zariadenia medzi sebou a získať tak k nim jednoduchší prístup. Inteligentná chladnička túto možnosť ešte umocňuje a je akýmsi sprostredkovateľom. Prostredníctvom dotyku obrazovky alebo hlasovou navigáciou totiž dokáže spravovať zariadenia, spojazdniť ich alebo dokonca aj vypnúť. Čo však pri inteligentnej chladničke využíva drvivá väčšina sú najmä spravovania hovorov. Ak si totiž mobilné zariadenie prostredníctvom pripojenia Bluetooth prepojíte s chladničkou, prijímanie hovorov môžete aj priamo hlasovým pokynom rovno z kuchyne a telefón na tento úkon viac nepotrebujete. Určite poznáte situácie, keď vám zrovna nevhod niekto zavolá a vy ste v procese varenia, ktoré si vyžaduje vašu bezprostrednú blízkosť. V takom prípade je takéto riešenie skutočne vítané a niet sa čomu diviť, že ho využívajú naozaj mnohí.

Inteligentné chladničky doma

S inteligentnou chladničkou bude aj prijímanie hovorov počas varenia jednoduchšie.

Pod inteligentnou chladničkou si treba predstaviť typ tej americkej, ktorá okrem týchto vymožeností disponuje navyše aj obrovskou objemovou kapacitou (takmer 600 l), oceniteľnou hlučnosťou 39 dB a zaujímavými funkciami na uľahčenie jej chodu (Twin Cooling). Pri amerických chladničkách je však dobre známe, že pri ich veľkosti treba rátať so slabším mraziacim výkonom okolo 12 kg / 24 hod. a s väčšou spotrebou energie než pri tých klasických modeloch, čo sa snažia výrobcovia kompenzovať vyššou energetickou triedou. Všeobecne ale platí, že zazariadenia, ktoré držia krok s dobou, si priplatíme.

Za predpokladu, že ste technologicky zdatná rodina s nadšením pre akékoľvek pokroky, pričom pravidelne využívate aj všetky možné smart technológie, je viac ako pravdepodobné, že vás tento model nadchne a stane sa vaším každodenným spoločníkom. Pokrok technológií a ich rozšírenie aj na iné bežnejšie zariadenia bezprostredne hovorí v prospech inteligentnej domácnosti a novému rozmeru bývania, v slovenských domácnostiach však treba rátať so značným omeškaním.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra sa živí online marketingom a písaním mnoho rokov a pevne dúfa, že ani tu sa nestratí a pomôže ľuďom so správnou voľbou. Je trochu marketingový chameleón a nebojí sa púšťať aj do neprebádaných tém zákutí internetu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár