Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Ako vybrať monoklimatickú chladničku

Chladnička bez mrazničky nepatrí medzi vyhľadávané typy. Ak sa však raz pre ňu už rozhodnete, mali by ste si byť vopred vedomí toho, čo od tohto typu očakávať. Aké má teda monoklimatická chladnička výhody a v čom spočívajú jej nedostatky?

Každá domácnosť vlastní určite aspoň jednu chladničku. Pre mnohé rodiny je výber tohto zariadenia takmer pomerne nenáročný a ešte o niečo jednoduchší je aj samotný proces náhrady. Ak ste totiž s chladničkou už raz spokojní, no blíži sa koniec jej životnosti, siahnete po podobnom type novšieho modelu. Naopak, pokiaľ vás svojimi funkciami a celkovými možnosťami sklamala a nebola pre vás prínosom, už teraz viete, že pri výbere budete hľadať niečo diametrálne odlišné. Prioritou však je vždy prejsť prvotným výberom a ten prispôsobiť vašim požiadavkám a konkrétnym kritériám.

Kombinovaná chladnička s mrazničkou patrí medzi najobľúbenejší variant. V podstate je už akousi populárnou stálicou predaja a siahne po nej väčšina z nás úplne automaticky. Mať chladené ale aj mrazené potraviny po ruke priamo v kuchyni je vítaná voľba a často v otázke dopytu jej ponuka prevláda. Sú ale aj takí spotrebitelia, ktorí nemajú ucelenú predstavu o tom, čo majú od tohto typu spotrebiča okrem základných funkcií očakávať a aké majú byť ich kritériá pri výbere. Kým u niektorých je prvoradá voľba chladničky s mrazničkou, iní dajú šancu aj tej monoklimatickej. Aké mať ale očakávania od tohto zariadenia a s akými obmedzeniami je nevyhnutné rátať?

Monoklimatická chladnička výhody

Kombinovaná chladnička s mrazničkou je najvyhľadávanejším typom.

Z ponuky nevymizne

Tento typ zariadenia je prispôsobený dopytu spotrebiteľov. Chladničku bez mrazničky, teda tú monoklimatickú, nájdeme najmä v komerčných priestoroch, no nebude prekvapením, ak si ju zvolia aj priamo domácnosti. Najčastejšie tak spotrebitelia volia z dôvodu spojenia s mrazničkou v štýle Side by Side, ktorý pomerne hodnoverne pripomína typ americkej chladničky. Táto verzia je ale oddelená a ide o dve samostatné zariadenia. V prípade, že vám prestanú v takomto bezprostrednom spojení vyhovovať, môžete jednoducho oddeliť chladničku od mrazničky a umiestniť ju na iné vhodnejšie miesto.

Pre takúto verziu zariadenia sa rozhodnú aj tí, ktorí majú pre mrazničku vyhradenú už dávno inú miestnosť a nepotrebujú ďalšie mraziace priestory zabudované priamo v chladničke. Inému sa zase zíde jej zmenšená verzia do chaty či malej kuchyne.

Veľkostné odlíšenie

Pre hotely, podniky či iné komerčné priestory je monoklimatická chladnička absolútnou nevyhnutnosťou a ich záujem je hneď niekoľkonásobný. Aj z toho dôvodu táto verzia spotrebiča ešte z trhu nevymizla a určite sa tak nestane ani v najbližšej dobe.

Výroba sa však prispôsobila tomuto typu spotrebiteľa a umožnila mu pri výbere hneď niekoľko veľkostných variant. Či už siahnete po mini verzii chladničky do hotelovej izby, zvolíte strednú veľkosť slúžiacu ako vitrínu alebo to bude tá veľká do ubytovacích priestorov, všetky typy sú v službách žiadané. Výhodou tých menších je, že nezaberajú toľko miesta, kým tie väčšie zase umožňujú viac úžitkového objemu.

Ak sa ale rozhodne aj domácnosť zaobstarať si monoklimatickú chladničku, zväčša to býva v prípade, že rodina vlastní aj samostatnú mrazničku a jej členovia potrebujú viac chladiaceho priestoru. Poďme sa preto pozrieť, v čom sa líši od kombinovanej chladničky.

Veľký objem nie je pravidlom

Pri tomto type možno hovoriť o jednodverovom zariadení, ktoré nemá žiaden priestor pre mrazničku. Aj napriek tomu sa nemusí vyznačovať veľkým úžitkovým priestorom, pri niektorých modeloch vás totiž po kapacitnej stránke vôbec neosloví. A toto tvrdenie platí obzvlášť pri stredných a najmä menších verziách, kým väčší typ dokáže ponúknuť po objemovej stránke oveľa viac.

Moniklimatická chladnička druhá

Nie každá monoklimatická chladnička vám dokáže vyhovieť po objemovej stránke, urobte si preto prieskum súčasnej ponuky.

Šetrnejšia spotreba

Monoklimatická chladnička nedisponuje mrazničkou a slúži tak výlučne na chladenie. Tým pádom možno hovoriť aj o výraznejšie nižšej spotrebe elektrickej energie. Ak ale máte hneď vedľa mrazničku, ktorá sa zrovna neradí do kategórie lepšej energetickej triedy, ste so spotrebou energie úplne na rovnakej úrovni, ak nie ešte horšie.

Kľúčové tak je sledovať údaje na energetickom štítku a podľa toho sa zorientovať v tom, aké náklady možno očakávať pri spotrebe energie jednotlivých zariadení. Menšia spotreba energie sa odráža aj v tom, že samotné zariadenie nebude také prehriate a tým predĺžite aj jeho bezpečný chod. Výrazným pozitívom je aj fakt, že monoklimatické chladničky bez kompresora sa vyznačujú veľmi nízkou hlučnosťou a LED osvetlenie je taktiež vďačným prvkom pri šetrnosti energií.

Funkčná vybavenosť

Toto zariadenie síce nedisponuje mrazničkou, no nijako nestráca na svojom funkčnom vybavení. Ak sa teda nazdávate, že výrobcovia sa orientujú najmä na pokrokové technológie výlučne pri kombinovanej chladničke, prekvapí vás moderné prevedenie aj u tých monoklimatických.

Super chladenie či mrazenie, beznámrazový systém NoFrost, antibakteriálna povrchová vrstva či nulová zóna predlžujúca čerstvosť potravín, to všetko môžete pri týchto typoch taktiež nájsť. Dôležité však je dôsledne hľadať a spraviť si vopred prieskum. Ak máte obľúbenú značku, pozrite si, aká je jej aktuálna ponuka a čo všetko s ňou môžete získať. Či už to bude chladnička Whirlpool alebo Bosch, takmer každý výrobca sa orientuje aj na spracovanie spotrebiča bez mraziacej časti.

Výhody monoklimatickej ledničky

Monoklimatická chladnička nezaostáva ani so svojimi pokrokovými funkciami, u väčšiny nájdete aj systém na predĺženie čerstvosti potravín.

Sťaženosť prístupu

Monoklimatická chladnička väčších rozmerov nie je vhodná voľba v malých priestoroch kuchyne. Zväčša máte totiž od samého vrchu až po spodok možnosti na skladovanie potravín a pri úzkej kuchyni budete mať výrazne sťažený prístup najmä do tých najnižších častí. Niektorí výrobcovia to riešia možnosťou výberu spodných priečinkov, iní volia adaptabilitu políc a ich manuálne nastavovanie prispôsobené vašim potrebám.

Nech už si to upravíte akokoľvek, spodná časť bude aj tak najmenej využívaná. Chcelo by sa vám pravidelne zohýbať a dennodenne vyberať niečo zo spodnej priehradky? Aj z toho dôvodu je väčšinou stavaná tak, že sa tam nachádza najmä uzavretá priehradka veľkosťou prispôsobená na potraviny väčších rozmerov alebo na odloženie početnejších surovín.

Má stále koho osloviť

O chladničku bez možnosti mrazenia prejavuje aj naďalej záujem pomerne slušný počet spotrebiteľov. Pokiaľ by to tak totiž nebolo, asi ťažko by sa aj naďalej v ponuke spotrebičov vyskytovala a ponúkala viacero veľkostných variantov. Napriek tomu, aj naďalej platí, že kombinovaná chladnička má čoraz väčší úspech a tá monoklimatická nemá momentálne čo nové ponúknuť. Aj z toho dôvodu si ju zákazník zvolí najmä z dôvodu osobných preferencií. Ak by však mala čo v budúcnosti ponúknuť, osloviť môže najmä početnejšie rodiny, ktoré si vďaka rozsiahlym priestorovým rozmerom a potrebe úžitkovej kapacity môžu dovoliť vlastniť samostatnú chladničku a mať zvlášť aj objemnú mrazničku.

Za predpokladu, že by sa teda súčasný trh chladničiek začal orientovať práve na túto verziu zariadenia a samostatná výroba ho povýšila ešte o level vyššie s niečím odlišným, bola by tu naozaj slušná pravdepodobnosť, že táto verzia môže kombinovanú chladničku s mrazničkou niekedy v budúcnosti aj zatieniť. Pravdepodobnosť úspechu je tu však malá, každá moderná a funkčná technológia sa objaví najmä na vyhľadávanejšom type, ktorým je kombinovaná chladnička a tá bez mrazničky bude vždy až potom dodatočne o túto úpravu doplnená. Táto energeticky úspornejšia verzia je však aj naďalej u mnohých vítaná.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra sa živí online marketingom a písaním mnoho rokov a pevne dúfa, že ani tu sa nestratí a pomôže ľuďom so správnou voľbou. Je trochu marketingový chameleón a nebojí sa púšťať aj do neprebádaných tém zákutí internetu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár