Najlepšie kamery do auta – porovnanie 2017

V dnešnom svete moderných technológií a sledovacích systémov nájdeme kamery hádam za každým rohom, stĺpom verejného osvetlenia či pri väčšine vchodov. Sledovanie sa tak stáva každodennou súčasťou nášho života a nám nezostáva iné než to akceptovať. Alebo využiť vo svoj prospech.

Príklad z praxe – stojíte na semafore a človek pred vami začne cúvať, nabúra vaše auto a vás označí ako vinníka, pretože ste ho nabúrali zozadu. Nanešťastie nemáte žiadneho svedka a nevina sa vám bude v tomto prípade preukazovať len ťažko. Z tejto situácie vás však bezpečne vyvedie nainštalovaná autokamera.

A práve porovnaním 11 najlepších autokamier dostupných na slovenskom trhu sa zaoberá tento článok. Testované modely sme rozdelili do dvoch kategórií podľa cenovej hranice 75 €, pretože za túto cenu sa už dajú kúpiť relatívne slušné modely. Ak však chcete absolútnu špičku, siahnite po kamerách vyššej triedy.

Ako správne vybrať kameru do auta

Na trhu nájdete relatívne veľké množstvo rôznych značiek, veľkostí, tvarov či druhov kamier. Na nasledujúcich riadkoch vám pomôžeme sa zorientovať v základných vlastnostiach:

1) Kvalita videa (rozlíšenie)

Ak sa s autokamerou chystáte napríklad dokumentovať cestu smerom na dovolenku, určite sa oplatí siahnuť po kamere s Full HD rozlíšením. Bežnému používateľov však bohato stačí aj nižšie rozlíšenie.

2) Veľkosť

Ako všade, aj tu na veľkosti záleží. Pred samotným výberom vhodného modelu je preto dôležité poriadne si rozmyslieť, kde a ako bude kamera umiestnená tak, aby nebránila vo výhľade.

3) Displej

Áno alebo nie?  Kamery s LCD displejom sú väčšie a často aj drahšie, na druhú stranu ponúkajú jednoduchšiu obsluhu a možnosť prehrať záznam. Bohužiaľ kvôli dosiahnuteľnosti displeja sú niektoré možnosti umiestnenia obmedzené.

4) Úložisko

Úložisko v kamere ako také nehrá rolu. Všetky záznamy sú v súčasnosti nahrávané na SD karty a tie možno jednoducho kúpiť, takže keď naplníte jednu, môžete ju vymeniť a bez problémov nahrávať ďalej. Ďalšou možnosťou je tiež v kamere nastaviť slučku. Ak sa karta zaplní, tak nový záber začne postupne nahrádzať starý.

5) GPS

Pomocou tohto modulu môže kamera k videu pridávať aj údaje o polohe a rýchlosti. To ocenia najmä firmy pri kontrole pohybu zamestnancov v služobných automobiloch či rodičia s obavami o bezpečie svojich detí.

6) Detekcia rýchlostných radarov

Pri modeloch vybavených modulom GPS sa často stretávame s funkciou detekcie rýchlostných radarov. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že je táto funkcia nezákonná, nie je to tak. Nepracuje totiž ako bežné nelegálne rušičky radarov. Funguje vďaka spolupráci s databázou radarov a monitorovaných križovatiek. Pred vjazdom do monitorovaného úseku vás modul sám na riziko upozorní.

7) Detekcia pohybu

Pre tých, kto strážia svoje auto ako oko v hlave, je táto funkcia nutnosťou. Zapne totiž nahrávanie kedykoľvek zachytí pohyb okolo vášho miláčika.

8) Nočný režim

Aj keď všetky kamery môžu nahrávať aj v noci (samozrejme vidia len to, čo je dostatočne osvetlené), pre nočných jazdcov je tu modul nočného videnia, realizovaný pomocou schopnosti zosvetliť detaily.

9) Batéria

Nie všetky kamery majú napájanie priamo z auta. Na druhú stranu, batériou napájané modely sú výhodné napríklad so senzorom pohybu, keď potrebujeme, aby kamera mala energiu aj pri vypnutom motore.

10) Automatické zapnutie

Na prvý pohľad banálna vec, sadnúť do auta a zapnúť kameru. Pre väčšinu ľudí sa však po čase táto banalita stane natoľko nepríjemnou, že kameru prestanú používať úplne. Preto je lepšie sa pri výbere poobzerať skôr po modeloch s automatickým zapínaním.

späť na obsah ↑

back to menu ↑

Najlepšie autokamery do 75 € – porovnanie

Lamax DRIVE C3SENCOR SCR 2100GoGEN CC 101Gembird DCAM-007Gembird DCAM-GPS-01TrueCam A4
Lamax Drive C3 Sencor SCR 2100 Gogen CC 101 HD Gembird DCAM-007 Gembird DCAM-GPS-01 TrueCam A4
Užívateľské hodnotenie na Heureke 68 % 72 % bez hodnotenia 65 % 50 % 87 %
Cena (03/2017) 44 € 44 € 44 € 59 € 63 € 74 €
Displej 2,4" 2,7" 1,5" 2,0" 2,0" 2,7″
Pozorovací uhol 140° 120° 110° 120° 120° 130°
G-senzor
GPS modul
Menu vo Slovenčine
Detekcia rýchlostných radarov
Automatické zapnutie
Podporované pamäťové karty Micro SDHC Micro SD Micro SDHC Micro SD Micro SD Micro SD
Optický stabilizátor
Detekcia pohybu
Prisviet ?
Ovládanie jedným tlačidlom
Cyklické natáčanie
FHD video
Batérie
Max. veľkosť SD karty 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB
Zobrazenie mena vodiča
Funkcia WDR
Nočný režim
Parkovacie mód
Video Timelapse
Zadná kamera
Rozmery 72x61x33 87x53x29 115x75x55 55x25x60 120x53x33 99x49x37

Lamax Drive C3

KLADY:
 • Cena
 • Ovládanie jedným tlačidlom
 • Prísvit

ZÁPORY:
 • Chýba nočný režim
 • Chýba funkcia WDR

Za málo peňazí veľa hudby. Ak nehľadáte špičkový model a nechystáte sa investovať veľa peňazí, je Lamax Drive C3 ideálnou voľbou. Za takmer „ľudovú“ cenu ponúkne presne to, čo má autokamera robiť – nahrávať v dostatočnej kvalite.

Samozrejmosťou sú záznam vo vysokom rozlíšení, G-senzor alebo funkcia parkovacieho režimu, či detekcia pohybu. Dobrá svetelnosť objektívu a prísvit pomocou LED diódy umožňujú aj kvalitné nočné nahrávanie.

TrueCam A4

KLADY:
 • Preverená značka
 • GPS modul v cene
 • Schopnosť varovania pred radarmi
 • Prijateľná cena
 • Veľký displej

ZÁPORY:
 • Nemá parkovací režim
 • Nemá schopnosť Timelapse
 • Nemá zadnú kameru

Víťaz nášho prvého porovnania je jednoznačný. TrueCam A4 v sebe kombinuje vysokú kvalitu značky s cenovou dostupnosťou, hoci na vrchnej hranici našej cenovej tabuľky. Má všetko, čo by sme v prípade kvalitnej, ale lacnejšej autokamery očakávali.

Z vlastností stoja za zmienku najmä detekcia pohybu, G-senzor či kvalitný nočný režim. Určite poteší aj zabudovaný GPS modul s možnosťou varovania pred radarmi aj schopnosťou pridávať do záznamu rýchlosť a zapamätať si trasu. Vďaka tomu si po návrate môžete prezrieť, kadiaľ ste išli, a prípadne si budúci cestu naplánovať lepšie.

back to menu ↑

Najlepšie autokamery nad 75 € – porovnanie

Cel-Tec E07TrueCam A5sLAMAX DRIVE C5 DUALTrueCam A6TrueCam A7s
CEL-TEC E07 TrueCam A5s Lamax Drive C5 Dual TrueCam A6 TrueCam A7s
Užívateľské hodnotenie na Heureke 77 % 87 % 80 % 85 % 86 %
Cena (03/2017) 90 € 109 € 109 € 119 € 134 €
Displej  2.7"  2.7" 4,3"  2.7"  2.7"
Pozorovací uhol 148° 130° 140° 130° 130°
G-senzor
GPS modul možno dokúpiť
Menu vo Slovenčine
Detekcia rýchlostných radarov možno dokúpiť
Automatické zapnutie
Podporované pamäťové karty Micro SDHC Micro SDHC Micro SD Micro SDHC Micro SDHC
Optický stabilizátor
Detekcia pohybu
Prisviet
Ovládanie jedným tlačidlom
Cyklické natáčanie
FHD video
Batérie
Max. veľkosť SD karty 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB
Zobrazenie mena vodiča
Funkcia WDR
Nočný režim
Parkovacie mód
Video Timelapse
Zadná kamera
Rozmery 110x45x18 103x51x40 125x65x35 103x51x40 103x51x40

TrueCam A6

KLADY:
 • Zadná kamera
 • Parkovací režim
 • Schopnosť Timelapse
 • Nočný režim
 • Zobrazenie mena vodiča
 • Funkcia WDR

ZÁPORY:
 • Chýba senzor GPS
 • Chýba detekcia radarov

Ako víťaz vyššej cenovej kategórie sa opäť umiestnila kamera značky TrueCam, tentoraz model A6. Jej hlavným ťahákom oproti konkurencii je totiž druhá kamera, určená na monitorovanie priestoru za autom. Takže sa vám už nikdy nemôže stať žiadna nepríjemnosť s nečakanou kolíziou s automobilom za vami, po ktorej by vinník odmietal zaplatiť.

Bohužiaľ, stále sa aj napriek vyššej cene nedočkáme GPS či varovania pred radarmi, oba tieto moduly si však môže zákazník dokúpiť ku kamere zvlášť. Pokiaľ ide o ostatné bežné vlastnosti, kúpou tejto kamery sa neochudobníte ani o jedinú, od G senzora po prísvit či nočný režim. Práve naopak, „A6-ka“ poteší ojedinelými funkciami, ako sú napríklad schopnosť Timelapse či parkovací režim.

back to menu ↑

Najpredávanejšie kamery do auta podľa Heureky

back to menu ↑

Časté otázky

Čo vlastne autokamera je?

Autokamera je malé nahrávacie zariadenie, ktoré si umiestnite za predné alebo zadné sklo. Slúži na nahrávanie jazdy a možných udalostí v jej priebehu, najčastejšie nehôd. Na internete však objavíte aj obrovské množstvo vtipných záznamov z rôznych častí sveta.

Oplatí sa jej kúpa?

Ako pri všetkom, aj tu záleží na človeku. Ak jediné na čo auto využívate, je nedeľná cesta na nákup, nedoceníte kameru ako pravidelný vodič, ktorý najazdí denne desiatky či stovky kilometrov. Na druhú stranu, nehoda sa môže stať kedykoľvek.

Čo je dôležité vedieť?

V prípade, že vaša kamera zachytí nehodu alebo inú udalosť, ktorú si budete chcieť uchovať, nesmiete zabudnúť stlačiť tlačidlo s výkričníkom. Každá kamera ho má a slúži na to, aby nahrávacie slučky aj v prípade stojaceho auta nepremazali už natočené zábery. V prípade lepších kamier je táto nutnosť vyriešená pomocou G-Senzora.

Čo je to G-senzor?

Je to senzor preťaženia – v prípade nárazu do vášho auta zaznamená preťaženie a systém následne automaticky uzamkne nahrávanie, záznam nehody zostane bezpečne zachovaný.

Čo sa stane, ak niekde zaparkujem, kamera bude vypnutá a niekto do mňa nabúra?

Aj na toto konštruktéri mysleli. Lepšie modely sú preto vybavené detekciou pohybu. V prípade, že vám niekto alebo niečo vojde do záberu, kamera sa počas pohybu spustí aj v zaparkovanom a uzamknutom aute.

Môžem záznam z kamery použiť na súde?

Áno. Aj keď veľa ľudí sa mylne domnieva opak.

Umiestnenie kamery

Pri inštalácii je tiež dobré vedieť ako kameru umiestniť. Pokiaľ bude veľmi nízko, môže sa stať, že vytvorený záznam bude kvôli slnečnému svitu znehodnotený. Väčšina drahších kamier rieši tento problém ochrannými vrstvami na objektíve, v prípade lacnejších modelov si budete musieť vystačiť s ochranným náterom v hornej časti čelného skla, prípadne s nejakým vlastnoručným krytom nad objektívom.

back to menu ↑

Záver

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch – staré príslovie, ktoré sa veľmi dobre hodí aj k autokamerám, lebo práve ony sú tu na to, aby okamihy nešťastia zaznamenali a uchránili tých v práve pred zbytočným ťahaním sa po súdoch. Avšak aj s kamerou a v práve je lepšie uvažovať racionálne a zbytočne nikomu nepriťažovať.

Najlepšie kamery do auta – porovnanie 2017
4.5 (90%) 2 votes

Študent 4. ročníka Strednej priemyselnej školy v Zlíne, na ktorú ma zaviedla moja záľuba v elektrotechnike. Okrem radostí študentského života vyplňujem svoj voľný čas písaním článkov, okrem iného aj pre tento web.

We will be happy to hear your thoughts

   Leave a reply