Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie nástenné klimatizácie 2024

28. 3. 2023 Aktualizované

Na zníženie teploty v miestnosti počas horúcich dní mnohokrát už nepomôže ani klasický ventilátor. Vhodným riešením je práve nástenná klimatizácia. Tá okrem chladenia dokáže miestnosť aj vykurovať a dokonca aj odvlhčovač či čistiť vzduch. V riadkoch nižšie vám predstavíme najlepšie nástenné klimatizácie a na čo sa pri ich výbere zamerať.

Najlepšia celkovo

Monobloková klimatizácia s tichým režimom pre váš pokojný nočný spánok.

Najlepší pomer cena/kvalita

Klimatizácia od nemeckého výrobcu ponúkajúca 5 režimov a energetickú triedu A++/A+.

Najlepšia lacná

Cenovo dostupná nástenná klimatizácia do domácnosti aj do kancelárie.

Najlepšie nástenné klimatizácie

Recenzia: Nástenná klimatizácia Sinclair ASM-12PI

Nástenná klimatizácia Sinclair ASM-12PI Pre náročných

Chladiaci výkon: 3,5 kW | Vykurovací výkon: 2,9 kW | Rozloha miestnosti: 25 – 30 m2 | Hlučnosť: 27 – 61 dB | Chladivo: R290 | Energetická trieda: A+/A | SEER/SCOP: 2,60 / 3,60 | Približná cena: 1 890 €

Klady
 • Energetická trieda A+
 • Tichá prevádzka + nočný režim
 • Smart ovládanie prostredníctvom Wi-Fi
 • Elegantný dizajn
 • Jednoduchá inštalácia
Zápory
 • Vysoká cena

Nástenná, alebo tzv. stacionárna klimatizácia Sinclair ASM-12PI je výnimočná tým, že všetko potrebné je ukryté v jednej schránke. Žiadne rušivé bloky na fasáde domu. Túto monoblokovú klimatizáciu dokáže nainštalovať každý trochu zručný majiteľ domu. Na správne fungovanie jej stačia dva vývody v stene.

Klimatizácia Sinclair ASM-12PI je ideálna na chladenie malých aj veľkých priestorov. S chladiacim výkonom 3,5 kW je vhodná pre priestor s rozlohou 25 – 30 m2. Zariadenie z hľadiska vykurovania patrí do energetickej triedy A+, chladeniu je pripísaná trieda A. Keď klimatizačná jednotka dokáže šetriť náklady na energiu, oveľa jednoduchšie sa stláča tlačidlo jej spustenia. Úsporu energie zaručí aj invertorový kompresor v klimatizácii Sinclair a funkcia samoodparovania kondenzátu.

Čo klimatizácia dokáže? Ponúka štyri režimy, a to chladenie, kúrenie, ventilátor a odvlhčovanie, preto je zariadenie vhodné aj do miestnosti s vyššou vlhkosťou. Nastaviť si viete tiež tri rýchlosti ventilátora. Určite oceníte časovač alebo režim „tichá prevádzka“, ktorý je ideálny pre váš nočný spánok.

Nástenná klimatizácia má jednoduchý nenápadný dizajn, vďaka čomu zapadne do každej miestnosti. Ovláda sa pohodlne diaľkovým ovládačom. Všetky potrebné informácie sa potom zobrazia na prehľadnom LED displeji. Zariadenie patrí do skupiny smart zariadení a pomocou Wi-Fi pripojenia ju viete pridať do svojej smart domácnosti.

Recenzia: Nástenná klimatizácia Klarstein Windwaker Eco

Windwaker Eco split klimatizácia recenzia Zlatý stred

Chladiaci výkon: 3,5 kW | Vykurovací výkon: 3,67 kW | Rozloha miestnosti: cca 35 – 40 m2 | Hlučnosť (vnútorná/vonkajšia jednotka): 57 dB/62 dB | Chladivo: R32 | Energetická trieda: A++/A+ | SEER/SCOP: – | Približná cena: 860 €

Klady
 • Energetická trieda A++/A+
 • Moderný a elegantný dizajn
 • Výkon chladenia 3,5 kW
Zápory
 • Trochu vyššia hlučnosť

Potrebujete sa v lete schladiť a v zime zase zakúriť? S týmto vám pomôže splitová klimatizácia Klarstein Windwaker Eco. Jej chladiaci výkon je 3,5 kW, čo postačí pre približne 35 – 40 m2 priestor. Chladenie je zaradené do energetickej triedy A++. V klimatizácii sa nachádza ekologické chladivo R32, ktoré bude o niekoľko rokov povinnosťou v každej klimatizácii.

Dizajn vnútornej jednotky je moderný a elegantný. Toto zariadenie dokáže fungovať v 5 prevádzkových režimoch. Ako nevýhodu sme označili hlučnosť. Vnútorná nástenná jednotka dosahuje až 57 dB, čo je v porovnaní s inými konkurenčnými modelmi o dosť vyššia hodnota. Samozrejme túto hlučnosť dosiahne pri najvyššom výkone, pričom počas bežnej prevádzky bude o niečo nižšia.

Recenzia: Klimatizácia na stenu Olimpia Splendid ARYAL S1 E Inverter 12

Nástenná klimatizácia Olimpia Splendid Lacný základ

Chladiaci výkon: 3,6 kW | Vykurovací výkon: 2,7 kW | Rozloha miestnosti: 30 – 45 m2 | Hlučnosť: 25 – 56 dB | Chladivo: R32 | Energetická trieda: A++/A+ | SEER/SCOP: – | Približná cena: 700 €

Klady
 • Výkon 3,6 kW
 • Ponúka 4 režimy
 • Invertorový motor
 • Energetická trieda A++
 • Do domácnosti aj kancelárie
Zápory
 • Nič zásadné

Nástenná klimatizácia, ktorú si môže dovoliť každý, má označenie Olimpia Splendid ARYAL S1 E Inverter 12. Patrí do skupiny najbežnejších dvojdielnych klimatizačných jednotiek. Veľmi tichá vnútorná jednotka je napojená na vonkajšiu jednotku s kompresorom.

Klimatizácia Olipmia Splendid vykuruje, chladí, zastupuje ventilátor, dokáže v miestnosti znížiť stupeň vlhkosti, a to všetko pri potešujúcej úspore elektrickej energie. Za všetkým hľadajte invertor. Ten nielenže zníži spotrebu a náklady na energiu o 30 % oproti tzv. on/off klimatizácii, pozitívne vplýva aj na životnosť klimatizačnej jednotky. Zariadenie spadá do energetickej triedy chladenia A++energetickej triedy vyhrievania A+.

S chladiacim výkonom 3,6 kW Olimpia predbieha aj drahšie klimatizačné jednotky. Je určená na použitie v miestnosti s rozlohou 30 – 45 m2. Určite oceníte funkciu nastavenia teploty vykurovania. Akokoľvek chladno a mrazivo bude vonku, doma vás bude vítať príjemné teplo. Klimatizácia sa ovláda Wi-Fi modulom, ktorý je súčasťou balenia.

Porovnanie 6 nástenných klimatizácii

Názov Zhrnutie
Top nástenné klimatizácie
1. nástenné klimatizácie - Sinclair ASM-12PI Sinclair ASM-12PI
88 % ★★★★

čítať recenziu
Výkonná monobloková klimatizačná jednotka, ktorú na vonkajšej strane fasády takmer nie je vidieť. Aktuálna cena
2. Windwaker Eco split - nástenné klimatizácie Klarstein Windwaker Eco
81 % ★★★★
čítať recenziu
Kvalitná klimatizácia od nemeckého výrobcu. Aktuálna cena
3. Nástenná klimatizácia Olimpia Splendid Olimpia Splendid ARYAL S1 E Inverter 12
85% ★★★★
čítať recenziu
Klimatizácia na chladenie aj vykurovanie s energetickou triedou A++/A+. Aktuálna cena
4. Toshiba Shorai Premium RAS-B10J2KVRG-E recenzia nástenné klimatizácie Toshiba Shorai Premium

79 % ★★★
čítať recenziu

Klima na stenu so slabším výkonom, avšak výbornou úspornosťou. Aktuálna cena
5. Midea Comfee MSAF509HRD nastenna klimatizacia Midea|Comfee MSAF5-09HRDN8-QE
76 % ★★★
čítať recenziu
Klimatizácia, ktorá si poradí s chladením, vykurovaním a odvlhčovaním vzduchu. Aktuálna cena
6. Midea Comfee 3D-27K TRIO recenzia Midea/Comfee 3D-27K TRIO
 75% ★★★
čítať recenziu
Multi-splitová klimatizácia pre tri miestnosti s možnosťou vykurovania a odvlhčovania. Aktuálna cena

Najpredávanejšie nástenné klimatizácie podľa Heureky

Ako vyberať nástenné klimatizácie do bytu

Každým rokom bývajú leta čoraz viac horúcejšie. Vysoké teploty náš organizmus nezvláda najlepšie preto vždy hľadáme možnosť ako sa schladiť. Vhodným riešením môže byť práve nástenná klima do bytu či domu, vďaka ktorej bude vo vašej domácnosti aj počas horúcich letných dní príjemný chládok.

V nasledujúcej časti článku vám bližšie priblížime na čo sa pozerať a na čo nezabudnúť pri kúpe tohto zariadenia.

Nástenné klimatizácie vs mobilné klimatizácie cez okno

Na trhu nájdete aj mobilné klimatizácie, ktoré taktiež dokážu v miestnosti vytvoriť príjemný chlad. Ich inštalácia je jednoduchšia a je možné ich prenášať. Avšak oproti nástennej klimatizácii nie sú také efektívne. Okrem toho vám v danej miestnosti zablokujú okno, čo znamená, že ho nemôžete otvárať. Samozrejme cenu majú oproti klimatizáciám na stenu o niečo nižšiu. To pre aký typ sa rozhodnete je len na vás a vašich požiadavkách.

nástenné klimatizácie

Nástenné klimatizácie a výkon chladenia

Čo by vás malo najviac zaujímať je práve výkon klimatizácie. Ten je najčastejšie udávaný v kW alebo jednotkách BTU (1 kW = 3412 BTU). Prečo by vás mal výkon najviac zaujímať? Pretože úzko súvisí s veľkosťou miestnosti, kde chcete klimatizáciu umiestniť. Či zvolíte slabší alebo silnejší výkon ako by ste pre danú miestnosť mali, v obidvoch prípadoch bude spotreba energie zbytočne vyššia.

Aký výkon by mala mať klimatizácia závisí hlavne od rozlohy miestnosti. Podľa viacerých zdrojov by na 10 m2 malo pripadať  1 kW výkonu. Avšak okrem rozlohy miestnosti je ďalším faktorom aj jej umiestnenie. Ak sa nachádza na severnej strane, kde sú ešte k tomu stromy a počas celého dňa je v tieni, tak výkon môže byť o trochu nižší.

To isté platí pre opačný prípad (miestnosť na južnej strane, veľa slnka,…), samozrejme vtedy je potrebné zvoliť o trochu väčší výkon. O niečo väčší výkon je vhodné zvoliť aj pre kuchyňu. Tu zase záleží ako často sa v nej varí a koľko má spotrebičov, ktoré produkujú teplo. Na tejto stránke nájdete približné hodnoty pre rôzne typy a veľkosti miestností.

Rozdelenie

Nástenné klimatizácie sa delia na tri typy:

Nástenné klimatizácie bez vonkajšej jednotky

Nástenná klimatizácia bez vonkajšej jednotky ma jednu hlavnú výhodu. Tou je samozrejme o trochu jednoduchšia montáž, keďže nie je potrebné na vonkajšiu stranu steny montovať jednotku. Menšou nevýhodou je však o niečo vyššia hlučnosť. Taktiež nie sú také výkonné, takže sa viac-menej hodia pre menšie objekty.

Splitové nástenné klimatizácia

Tento typ je zložený z dvoch častí. Jednou je vonkajšia jednotka, ktorá v podstate nasáva vzduch z vonku. Tá je prepojená potrubím s vnútornou jednotkou, ktorá už ochladzuje interiér. Kedy je vhodné použiť tento typ nástennej klimatizácie? Ak chcete ochladzovať len jednu miestnosť.

Multisplitové nástenné klimatizácia

Potrebujete ochladzovať viaceré miestnosti? V tomto prípade je vhodnou voľbou multisplitová klimatizácia. Tá je zložená z jednej vonkajšej jednotky a viacerých vnútorných jednotiek, ktoré sú umiestnené vo viacerých miestnostiach.

Hlučnosť

Ďalším parametrom tohto zariadenia je hlučnosť. Samozrejme pri všetkých spotrebičoch v domácnosti, ktoré sú v prevádzke nepretržite, alebo často, sa pozeráme na ich hlučnosť. Ako prvé spomenieme, že viac hlučná je vonkajšia jednotka, v ktorej sa nachádza kompresor. Hodnota hlučnosti pri týchto zariadeniach sa pohybuje v rozmedzí približne od 40 až po vyše 70 dB. Zariadenie s hlučnosťou 70 dB a vyššie je už celkom dosť hlučné a napríklad v noci vás pri spánku môže celkom rušiť. 40 až 50 dB sa dá prirovnať k hlučnosti umývačky počas jej chodu.

Preto odporúčame pri výbere pozerať na čo najmenej hlučné modely. To aká je hodnota hluku v prevádzke závisí aj od výkonu klimatizácie. V popisoch nástenných klimatizácii sa stretnete buď s uvedenou jednou alebo dvoma hodnotami hluku. V prípade dvoch hodnôt je jedna pre vnútornú a druhá pre vonkajšiu jednotku. Na hlučnosť vonkajšej jednotky si taktiež dávajte pozor a to najmä vtedy ak sú v blízkosti vaši susedia. To platí hlavne ak bývate v bytovke.

Energetická trieda nástennej klimatizácie

Tak ako aj pri ostatných domácich spotrebičoch aj nástenná klíma má určenú energetickú triedu, do ktorej spadá. Tá hovorí o tom ako je klimatizácia úsporná a zároveň efektívna. Momentálne sa na trhu stretnete najčastejšie s týmito zariadeniami, ktoré spadajú do triedy A, A+, A++ alebo A+++. Čím viac plus sa pri A nachádza tým je úspornejšia, avšak zvyčajne aj drahšia. Na druhej strane ušetríte na energii. Môžete natrafiť aj na klimatizácie s triedou od B po D, ktoré môžu byť o niečo lacnejšie, no za spotrebovanú energiu zaplatíte o niečo viac.

energeticky stitok nástenné klimatizácie

Energetická účinnosť

Energetická účinnosť klimatizácie na stenu je určovaná dvomi faktormi a to EER (chladenie) a COP (vykurovanie). Tieto faktory určujú koľko elektrickej energie je potrebné dodať pre dosiahnutie určitého výkonu. Tieto faktory sú určované číselnými hodnotami a čím je číslo väčšie, tým je to spravidla lepšie. To z dôvodu, že dané číslo znamená koľko energie vyprodukuje na spotrebovaný 1 kW. Avšak energetická účinnosť závisí aj od iných špecifikácii ako je napríklad teplota v miestnosti.

Nástenné klimatizácie a ich ďalšie funkcie

Aj nástenné klimatizácie majú rad funkcii, ktoré poskytujú vyššiu efektivitu ich používania. Samozrejme čím ich bude mať klíma viac, tým bude pravdepodobne drahšia. Poďme sa teda pozrieť na to aké funkcie a doplnky môže moderná klimatizácia ponúkať.

 • Diaľkové ovládanie – štandardou súčasťou každej nástennej klímy je diaľkové ovládanie.
 • Wi-Fi – klímy s funkciou Wi-Fi majú označenie Smart. Vďaka tejto vymoženosti ju môžete ovládať prostredníctvom mobilného telefónu.
 • Automatické čistenie filtra – klimatizácie v súčasnej dobe obsahujú rôzne typy filtrov, ktoré je potrebné pravidelne čistiť. Okrem hygienických dôvodov má automatické čistenie výhodu nižšej spotreby energie, keďže zanesený filter bráni prietok vzduchu.
 • Režim sleep – v tomto režime sa zníži výkon a tým aj hlučnosť a spotreba energie. Ako to z názvu vyplýva je vhodný pre nočné hodiny, kedy teplota nie je až tak vysoká a nechcete, aby vás hluk pri spaní rušil
 • Automatický režim – táto funkcia zaisťuje v miestnosti teplotu, ktorú si nastavíte. To znamená, že upravuje výkon na základe teploty v miestnosti a teploty, ktorú ste si zvolili vy.
 • Časovač – pomocou časovaču si nastavíte ako dlho má byť klíma v prevádzke, čo zaisťuje lepšiu spotrebu energie.
 • Funkcia „Turbo“ – pri spustení tejto funkcie sa výkon nastaví na maximum čím dosiahnete v miestnosti rýchle ochladenie.
 • Detekcia osôb v miestnosti – táto funkcia nesie názov inteligentné oko. Klíma s touto funkciou detekuje v miestnosti osoby a prúd vzduchu smeruje mimo nich.
 • Funkcia odvlhčovania – vďaka tejto funkcii bude mať vzduch v miestnosti optimálnu vlhkosť. Počas horúcich letných dní predstavuje nižšia vlhkosť väčší teplotný komfort. Avšak klíma s odvlhčovaním je drahšia.
 • Vykurovanie – niektoré klimatizácie majú okrem ochladzovania aj funkciu vykurovania. Niektoré modely by nemali mať problém s vykurovaním aj pri vonkajší teplotách do – 20 °C, no aj tak nie sú také efektívne ako iné formy vykurovania.

Chladivo

Klimatizácia na stenu potrebuje pre jej fungovanie chladivo, ktoré môže byť v podobe plynu alebo kvapaliny. V súčasnosti sa používa moderný typ chladiva s označením R32. To prináša oproti starším typom niekoľko výhod. V prvom rade je šetrnejšie k životnému prostrediu. Je jednozložkové, čo predstavuje jeho menšiu spotrebu v prevádzke. K tomu má ešte účinnejšiu schopnosť chladenia oproti starším typom.

Náš tip

R32 bude o niekoľko rokov povinným chladivom každej klimatizácie. Preto odporúčame zvoliť klimatizáciu, ktorá využíva práve tento typ chladiva.

Montáž nástennej klimatizácie

Montáž nástennej klimatizácie zahŕňa inštalácia vnútornej aj vonkajšej jednotky. Treba počítať s tým, že obidve jednotky sú prepojené potrubím aj káblom, takže sa bude musieť vykonať prierez steny. Postup práce môžu mať firmy rôzne, niektoré uvádzajú, že sa začína montážou vnútornej jednotky a iné zas vonkajšej. Jedno je ale isté, ak sa rozhodnete pre kúpu a následnú montáž, tak počítajte s tým, že budete mať v danej miestnosti celkom dosť prachu. Preto je potrebné miestnosť vopred pripraviť.

Dĺžka trvania montáže závisí od materiálu steny (tehla, panel), ale zväčša by sa to malo stihnúť do dvoch dní. Po montáži jednotiek sa navzájom prepoja potrubím a káblami, taktiež budú napojené na kábel z elektrickej sieti. Následne sa spustí testovanie klimatizácie, aby sa zistilo či všetko funguje tak ako má. Klimatizácia s montážou je samozrejme drahšia, keďže samotná montáž je za príplatok.

Pozor

Klimatizáciu je potrebné naplniť chladivom, s ktorým môže pracovať len certifikovaná osoba. Preto montáž a spustenie do prevádzky nechajte radšej vykonať odborníkov. Zároveň mnohí poskytovatelia uvádzajú, že ak ju nenamontujú oni samotný, tak na ňu neposkytujú záruku.

Údržba – čistenie

Nástenná klimatizácia produkuje chladný vzduch, ktorý dýchame, preto je potrebné venovať čas aj jej údržbe. Ak na čistenie nemáte čas alebo sa nechcete do toho púšťať sami, tak zavolajte odborníkov, ktorý to urobia za vás. Čistenie by sa malo vykonávať jeden až dva krát do roka (pred a po lete). Taktiež v prípade kedy z klimatizácie ide zápach, v miestnosti poletujú nečistoty, nechladí tak ako by mala alebo by pri bežnej prevádzke mala vyššiu spotrebu.

Náš tip

Ak ste čistenie klimatizácie ešte nikdy nerobili, tak odporúčame zavolať odborný servis. V prípade, že ju nedopatrením poškodíte vám záručná doba nepomôže.

Kde kúpiť nástennú klimatizáciu

Nástenná klimatizácia do bytu je špecifický produkt, ktorý je dostupný viac-menej v špecializovaných obchodoch. Na portáli Heureka.sk nájdete tieto zariadenia hneď od viacerých internetových obchodov. Navyše si ich môžete filtrovať podľa ceny, výrobcu a iných parametrov. Výber klimatizácii na stenu nájdete aj na webe Pricemania.sk.

Najobľúbenejšie značky nástenných klimatizácii

Medzi najobľúbenejšie značky tohto zariadenia patria:

Daikin

História značky Daikin siaha až do roku 1924. Momentálne je súčasťou spoločnosti 17 pobočiek rozmiestnených po Európe, Afrike a Strednom východe. Ich činnosťou je výroba zariadení pre vykurovanie, vetranie, mrazenie a chladenie. Na Slovensku je táto značka medzi klimatizáciami pomerne známa a obľúbená.

daikin logo

Panasonic

Značka Panasonic je známa vo svete elektroniky. Okrem televízorov, slúchadiel a iných zariadení sa v ich portfóliu nachádzajú aj nástenné klimatizácie. Tie využívajú moderné chladivo R32 a radu moderných a praktických funkcii.

panasonic logo

Samsung

Ďalšou veľmi známou firmou zaoberajúcou sa výrobe klimatizácii je Samsung. V ich ponuke nájdete množstvo zaujímavých modelov za nižšie aj vyššie ceny.

Logo Samsung

Cenové kategórie

Ceny nástenných klimatizácii začínajú už na 400 € a tie najdrahšie modely si môžete zaobstarať za niekoľko tisíc eur. V riadkoch nižšie sú bližšie opísané jednotlivé cenové kategórie.

Cena do 500 €

Nástenné klimatizácie s cenou do 500 € patria k jedným z najlacnejších. Sú určené pre menšie priestory a nemajú toľko funkcii ako drahšie modely.

Cena od 500 do 1 000 €

V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú zariadenia s už o niečo väčším výkonom, čo znamená, že zvládnu ochladiť aj väčšie priestory. Taktiež u nich nájdete viaceré užitočné funkcie.

Cena nad 1 000 €

Pri cene nad 1 000 € počítajte s kvalitným zariadením s množstvom funkcii. Týmto zariadeniam nechýba ani možnosť vykurovania či odvlhčovania.

Najpredávanejšie nástenné klimatizácie podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 2.7 (3 hlasy)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár