Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » TIPY&TRIKY 

Retro alebo originál, ktorú chladničku si vyberiete?

Poznáme klasické modely chladničiek, pri ktorých výrobcovia stavili na ich praktickosť. Triedy vyššieho štandardu sa predstavili zase s pokrokovou technológiou a len nedávno sme mali tú česť s retro chladničkami. Tie však nielenže nevieme správne zaradiť, ale nemáme ani len predstavu, čo okrem pekného vizuálu od nich vlastne očakávať.

Prevedenie retro chladničky je určite všetkým známe. Dlhé, úzke a farebne pútavé zariadenia kuchyne, ktoré nadchnú predovšetkým nadšencov retro dizajnu. Mnohí si ale zamieňajú vintage štýl bývania s tým retro interiérovým dizajnom, a to aj napriek tomu, že ide úplne o dve odlišné prevedenia. Vintage nábytok, zariadenia a iné predmety získavajú časom na hodnote aj kvalite a reálne tak predstavujú obdobie, kedy vznikli, bez akýchkoľvek úprav. Tieto predmety často skrývajú vlastný príbeh a práve ten ešte potvrdzuje ich hodnovernosť, kým vek dokazuje zase napríklad aj ošúchaná patina či hrdza a tie sú vnímané predovšetkým ako estetický prvok.

Retro predmety tak iba pôsobia a zväčša napodobňujú päťdesiate až sedemdesiate roky minulého storočia. Inak sú úplne novým a sviežim prvkom bývania, relatívne nedávno vyrobeným a len pôsobia ako tie z minulosti. Kedysi sme okrem rádií najčastejšie natrafili na retro oblečenie a keďže nadšencov tohto štýlu aj naďalej pribúdalo, podľa toho sa prispôsobila aj súčasná ponuka kuchynských spotrebičov, kde majestát kuchyne tvorí najmä retro chladnička.

Retro chladnička prvá

Retro chladnička sa stane unikátom kuchyne.

Vhodnosť umiestnenia

Práve takýto typ najčastejšie asi očakávame v baroch, reštauráciách či iných podnikoch s retro zameraním. Perfektne pasujú k okoliu a svojím farebným stvárnením povyšujú ešte o level vyššie celkový vizuál daného interiéru. Ak vám retro chladnička príde v slovenských kuchyniach ťažko predstaviteľná, môže vás prekvapiť, že sa súčasný slovenský trh orientuje aj na takýto typ a prispôsobuje tomu aj ponuku s hneď niekoľkými typmi.

Najčastejšie však medzi možnosťami nájdeme kombinovanú chladničku a len zriedkavo pôjde o tú monoklimatickú s polovičnou veľkosťou. Oba prípady sa týkajú výlučne len voľne stojaceho typu chladničky.

Retro variabilita

Tak, ako je pre retro štýl typické práve rádio, pre retro kuchyňu je priam nevyhnutné vlastniť v podobnom prevedení aj chladničku. Na výber je ale množstvo kuchynských zariadení a ak sa pre tento štýl rozhodnete, je vhodné tomu prispôsobiť aj výber ostatných spotrebičov od kávovaru, kanvice až po retro sporák. Vytvoríte tak jednotný súlad interiéru, podčiarknete retro štýl a doprajete si návrat do starých dobrých časov.

Volanie milovníkov retro dizajnu vypočula aj jedna z poprednejších značiek a práve chladnička Gorenje ponúka aj na súčasnom slovenskom trhu viacero retro prevedení tohto zariadenia. A keďže tento štýl bývania je typický najmä svojou pestrosťou farieb, prispôsobili sa tomu aj verzie chladničiek. Červená, čierna, krémová či belasomodrá, nájdete naozaj viacero variantov.

Stávka na originalitu

Značka Gorenje za retro mániou nijako nezaostala a svoju exkluzívnu retro ponuku rozšírila aj o výnimočnú edíciu inšpirovanú legendou medzi dodávkami značky Volkswagen Bulli. Chrómované prvky v spojení s unikátnou farbou sú tak medzi retro chladničkami stávkou na originalitu, ktorá nadchne mnohých. Zabudnite na ostrosť hrán a nepríjemné rukoväte. Tieto chladničky sú typické svojimi oblými tvarmi a disponujú pútavou rúčkou, pričom takéto prevedenie ešte viac podčiarkuje celkový retro dizajn. Veď chladničku v takej výraznej červenej alebo v odtieni belasej modrej asi ťažko v bežnej ponuke nájdete.

Retro chladnička druhá

Retro mánia nijako neobišla ani chladničky.

Nie je to len pútavý vzhľad

Ak ste sa nazdávali, že takéto spracovanie stavia predovšetkým len na pekný vizuál, určite budete prekvapení jeho niektorými technickými možnosťami a funkčnou výbavou. To, že to nie je len o pútavom vzhľade, potvrdzujú zaujímavé funkcie napríklad aj pri vyššie spomínanom originálnom kúsku.

Z takých menej bežných vlastností možno spomenúť napríklad CrispZone zásobník s HumidityControl a práve ten spočíva na skladovaní ovocia a zeleniny. Sviežosť a celkovú čerstvosť týchto surovín zabezpečuje najmä nízka teplota a prispôsobivé nastavenie vlhkosti.

Zaujímavá je už pomerne známa Fresh Zone priehradka s najnižšou teplotou vhodná na skladovanie náročnejších surovín ako napríklad mäsa alebo rýb, pričom predĺži ich čerstvosť, zachová arómu a zabezpečí udržanie nutričných hodnôt. A v prípade, že máte často problém potraviny v chladničke usporiadať, oceníte mechanizmus SimpleSlide, v rámci ktorého si môžete police jednoducho prispôsobiť a podľa toho posúvať smerom nahor alebo nadol.

Chladnička bez teplotných výkyvov

Dôkazom pokroku v technológii chladničiek je napríklad aj systém ventilátorov s funkciou IonAir s DynamiCooling. Tá predstavuje dynamické chladenie a distribuovanie ionizovaného vzduchu. Výsledkom je rovnomerne rozložená teplota po celom priestore chladničky a vďaka záporným iónom zase udržiava jedlo svieže o niečo dlhšie. Táto vlastnosť tak zároveň spotrebiteľovi uľahčuje skladovanie, ktoré by pri bežných typoch chladničiek musel dodržiavať. Táto chladnička funguje bez teplotných rozdielov, čím umožňuje ukladať potraviny a varenú stravu podľa vlastných preferencií, používateľ sa nemusí riadiť odporúčaným spôsobom a tomu prispôsobovať.

Šetrná k spotrebe

Výrobcovia stavili okrem dizajnu a zaujímavých funkcií aj na energetickú stránku zariadenia. Tieto chladničky tak často nájdete vo vyšších triedach, niektoré typy sú vysokým energetickým maximom s triedou A+++ a okrem perfektného tesnenia dverí, kvalitnej tepelnej izolácie hovorí v prospech spotreby energií aj invertorový kompresor alebo napríklad aj osvetlenie pomocou LED svietidiel, pričom práve tie sú garanciou dlhšej životnosti a nízkej spotreby. Iné prevedenia nájdete zase aj v klasickej A++ alebo priemernejšej A+ triede.

Technická stránka

Pre tieto chladničky hovorí v určitý neprospech ich menšia objemová kapacita, čomu je prispôsobený aj slabší mraziaci výkon 2 až 5 kg (nanajvýš 8 kg) / 24 hod. Ak hľadáte chladničku s väčším objemom a lepším výkonom mrazenia, retro chladnička vás asi priveľmi nezaujme. Oceniť však môžete všetky typy klimatickej triedy a priemernú optimálnu hlučnosť 40 decibelov. Z hľadiska technických parametrov možno radiť chladničku skôr k tým priemernejším typom.

Retro chladnička tretí

Retro chladnička predstavuje spojenie starých časov s moderným pokrokom.

Retro štýl ponúka možnosť, ako prepojiť staré s novým, pričom dané prevedenia a ich moderné materiály sú reprezentatívne pre dané obdobie a takmer identické so zariadeniami nie tak dávnych časov. Retro chladnička je tak nadčasovým kúskom, s ktorým sa prenesiete späť do minulosti a týmto unikátom jednoznačne dotvoríte celú retro kuchyňu.

Spojenie dizajnu starých dobrých časov s modernou technológiou dnešných dní si získava priazeň nielen nadšencov retro štýlu, ale aj zástancov farebných odtieňov či originálneho prevedenia kuchýň. Ešte pred kúpou by ste ale mali rátať s tým, že v tomto prípade neplatíte za kvalitu, ale najmä za unikátny dizajn a ceny týchto chladničiek sa pohybujú o niečo vyššie, ako je stanovený priemer. Slovenské domácnosti však často stavia na praktickosť a je viac ako pravdepodobné, že dajú prednosť chladničkám s rovnakou ponukou funkcií v nižšej cenovej kategórii. Toto spojenie starých dobrých časov s dnešným pokrokom technológií si však nájde aj v súčasnosti svojich zástancov a ponuka retro chladničiek tu s nami ešte nejaký ten čas pobudne.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra sa živí online marketingom a písaním mnoho rokov a pevne dúfa, že ani tu sa nestratí a pomôže ľuďom so správnou voľbou. Je trochu marketingový chameleón a nebojí sa púšťať aj do neprebádaných tém zákutí internetu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár