Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie krbové kachle – recenzie a rady 2021

Dátum 10.11.2020 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Tancujúce plamene a teplo dokážu vytvoriť dokonale komfortnú atmosféru. Jedným z najlepších spôsobov, ako ich dostať aj do vášho domova je kúpa krbových kachlí. Okrem príjemného tepla a horiaceho ohňa však môžu priniesť omnoho viac. Môžete si s ich pomocou totiž zohrievať vodu, pripojiť ich na ústredné kúrenie a dokonca aj využiť na podlahové vykurovanie.

Veríme, že sme vás zaujali. V ponukách obchodov je však také veľké množstvo krbových kachlí, že sa výber môže skomplikovať. Pomôckou pri výbere vám bude tento článok, v ktorom sa dozviete všetko potrebné. V krátkosti si predstavíme najlepšie modely krbových kachlí, ktoré si aktuálne môžete zakúpiť a nemalý priestor venujeme aj návodu, ako si vybrať ten správny produkt pre vaše potreby.

Najlepšie celkovo

Pre náročných používateľov sme pridali tento model, ktorý ponúka luxusný dizajn a vysokú kvalitu.

Najlepší pomer cena/výkon

Tieto krbové kachle prinášajúvynikajúci pomer ceny a kvality.

Najlepšie lacné

Základný model krbových kachlí pre menej náročných používateľov.

1Najlepšie krbové kachle

Recenzia: Thorma ALVESTA

Thorma ALVESTA krbové kachle Pre náročných

Maximálny výkon: 12 kW | Hmotnosť: 115 kg | Palivo: drevo, drevené brikety | Priemer dymovodu: 150 mm | Rozmery: 112 × 57 × 39 cm | Približná cena: 1000 €

Klady
 • Zaujímavý dizajn
 • Vysoký výkon
 • Špičková kvalita prevedenia
Zápory
 • Vysoká cena

Ak patríte medzi náročných používateľov, ktorí hľadajú špičkovú kvalitu a nedajú sa vystrašiť vyššou cenou, potom bude pre vás dobrou voľbou Thorma ALVESTA.

Stačí jeden pohľad na tieto krbové kachle a je vám jasné, že sú z iného súdka ako lacnejšie modely. Prírodný kameň, ktorý bol použitý na vonkajšie časti kachlí, vyzerá naozaj luxusne. Svojim dizajnom premení každú miestnosť na krajšiu a vkusnejšiu. Horiaci oheň ešte väčšmi vylepší celkový dojem z kachlí.

Tento model dokáže vytvoriť dostatočné množstvo tepla na vykurovanie dokonca aj väčších priestorov. Maximálny výkon, ktorý dokáže Thorma ALVESTA vyprodukovať je až 12 kW. Keďže je možné intenzitu horenia regulovať, nemusí Alvesta fungovať len ako primárny zdroj tepla. Nominálny výkon je 4 kW, takže kachle skvele poslúžia aj ako podpora hlavného kúrenia.

Za cenu presahujúcu 1000 eur by používateľ mal právom očakávať nadštandardnú kvalitu a vlastnosti. V prípade tohto modelu to aj dostane. Materiály použité na výrobu sú najvyššej kvality a rovnako tak aj spracovanie. Zaujímajú vás aj záporné vlastnosti? Veľa ich tu nenájdete, no najviac do očí bijúca je vysoká cena. Predsa len ide o nemalý peniaz. Kto sa však odhodlá a zainvestuje, dostane za svoje peniaze skvelú protihodnotu.

Recenzia: HS Flamingo ESPO II

HS Flamingo ESPO II krbové kachle Zlatý stred

Maximálny výkon: 12 kW | Hmotnosť: 121,5 kg | Palivo: drevo, drevené brikety | Priemer dymovodu: 150 mm | Rozmery: 84,5 × 42,4 × 35 cm | Približná cena: 600 €

Klady
 • Pekný dizajn
 • Výborná kvalita
 • Dostatočný výkon
 • Stále ešte rozumná cena
Zápory
 • Úchyt dvierok sa nahrieva

Do nášho zoznamu najlepších krbových kachlí sme zaradili aj HS Flamingo ESPO II. Ide o rýdzo český výrobok, ktorý ponúka vynikajúce vlastnosti za stále ešte rozumnú cenu.

V prvom rade vyzdvihneme dizajn. Český výrobca sa rozhodol o odvážnejšie a modernejšie dizajnové prevedenie. Treba povedať, že sa mu to vydarilo. Či už je to farebnosťou, alebo celkovým vzhľadom, tieto krbové kachle jednoducho dodajú interiéru svieži nádych.

Ďalej sa nám na týchto kachliach páčila celková kvalita prevedenia. Účinnosť je tiež na veľmi dobrej úrovni. Tieto krbové kachle si vyžadujú 2,2 kg pevného paliva na hodinu prevádzky. Keďže kachle môžu dosiahnuť výkon až 12 kW, hodia sa aj na vytápanie väčších priestorov.

Aj keď je konštrukčné spracovanie na veľmi dobrej úrovni, chýbala nám tu tepelná izolácia úchytu dvierok. Dávajte si preto pozor, aby ste sa pri ich otváraní nepopálili.

Recenzia: Thalia Bella

THALIA BELLA krbové kachle Lacný základ

Maximálny výkon: 6 kW | Hmotnosť: 80 kg | Palivo: drevo| Priemer dymovodu: 120 mm | Rozmery: 34 × 30 × 27 cm | Približná cena: 230 €

Klady
 • Sympatická cena
 • Pekný dizajn
 • Príjemne vyhreje menšie priestory
Zápory
 • Menší rozmer ohniska

Tešiť sa z horiaceho ohňa a príjemného sálavého tepla kachlí sa môžete aj bez toho, aby ste investovali veľké sumy peňazí. Dôkazom toho sú krbové kachle Thalia Bella.

Plusom týchto kachlí je ich konzervatívny dizajn. Vďaka nemu kachle zapadnú do akéhokoľvek priestoru a dokážu ho oživiť. Estetika samozrejme nie je všetko. Záujemcu o kachle určite zaujíma aj výkon. Ten je v tomto prípade 6 kW. Výrobca udáva, že s týmito kachľami vytopíte približne 60 m2.

Spotreba paliva je približne 2,5 kg na jednu hodinu. Účinnosť tohto zariadenia sa pohybuje okolo 53 percent. Za nevýhodu považujeme menší rozmer ohniska. Na vytápanie menších priestorov sú však tieto krbové kachle ako stvorené.

2Porovnanie krbových kachlí

Aj keď považujeme vyššie uvedené krbové kachle za to najlepšie, čo si na trhu môžete zaobstarať, pri výbere do úvahy pripadá samozrejme viac modelov. Niektoré z nich sme uviedli aj v nasledujúcej porovnávacej tabuľke:

Thalia Bella  HS Flamingo ESPO II Thorma ALVESTA Thorma BASEL II Thorma MERANO Thorma Borgholm
THALIA BELLA krbové kachle Lacný základ HS Flamingo ESPO II krbové kachle Zlatý stred Thorma ALVESTA krbové kachle Pre náročných Thorma BASEL II krbové kachle Thorma MERANO Thorma Borgholm krbové kachle
Približná cena 230 € 600 € 900 € 300 € 280 € 720 €
Maximálny výkon 6 kW 12 kW 12 kW 10 kW 5 kW 10,5 kW
Hmotnosť 80 kg 121,5 kg 137 kg 67 kg 72 kg 115 kg
Palivo drevo, drevené brikety drevo, drevené brikety drevo, drevené brikety drevo, drevené brikety drevo, drevené brikety drevo, drevené brikety
Priemer dymovodu 150 mm 150 mm 150 mm 150 mm 150 mm 150 mm
Rozmery 34 × 30 × 27 cm 84,5 × 42,4 × 35 cm 112 × 57 × 39 cm 88,5 × 42,3 × 35,7 cm 88 × 44 × 37 cm 88 × 44 × 37 cm
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

3Najpredávanejšie kachle podľa Heureky

4Ako vybrať krbové kachle

Ešte pred tým, než sa pustíme do našich tipov o tom, ako si vybrať krbové kachle je dobré si vyjasniť, čo vlastne od nich očakávate. Ďalšou veľmi dôležitou otázkou je, aký typ kachlí sa bude najviac hodiť na splnenie vašich požiadaviek.

Základné rozdelenie krbových kachlí, s ktorým sa najčastejšie stretnete, je rozdelenie na teplovzdušné a teplovodné krbové kachle. Takéto rozdelenie ale nie je dostatočne špecifické a vy by ste mali ďalej rozlišovať krbové kachle podľa účelu použitia. V tomto kontexte môžeme rozlíšiť nasledujúce typy krbových kachlí:

 • krbové kachle ako hlavný zdroj tepla pre dom, chatu či chalupu
 • krbové kachle ako doplnkový zdroj tepla pre prípad, že už váš domov disponuje centrálnym kúrením
 • krbové kachle na príležitostné kúrenie, môže ísť napríklad o občasné kúrenie na chate alebo chalupe, no aj o prípad, kedy krbové kachle primárne zastávajú estetickú a okrasnú funkciu.

Je dobré hneď z úvodu pripomenúť, že kvalitné kachle, ktoré vyberiete rozumne, vám pomôžu ušetriť financie. Aj keď výber určite chcete zobrať do vlastných rúk (čo je aj dôvodom, prečo čítate tento článok), tak aj napriek tomu vám odporúčame porozprávať sa priamo s odborníkom. Možno vám bude vedieť dať hodnotné rady a informácie.

 

Krbove kachle 3

Faktom je, že sa v ponukách eshopov nachádza veľké množstvo rôznych krbových kachlí. Výber tých správnych sa tak môže javiť pomerne zložitý. Tento článok má zastávať funkciu návodu, ktorý vám pomôže vybrať si ten optimálny produkt pre vaše potreby.

Možno vás inšpiruje aj voľba ostatných zákazníkov. Bezkonkurenčne najobľúbenejšie sú keramické krbové kachle, ktoré nájdete aj v našom výbere najlepších krbových kachlí.

Ako rozvádzajú krbové kachle teplo?

Krbové kachle rozvádzajú teplo buď pomocou teplovodného/teplovzdušného výmenníka alebo sálaním/konvekciou. Aby ste si vybrali druh presne podľa svojich predstáv, jednotlivé typy si v krátkosti charakterizujeme:

Krbové kachle s teplovzdušným výmenníkom

Tento typ kachlí disponuje výmenníkom na vzduch. Skvele sa hodia na priame vykurovanie miestností. Keďže horúci vzduch prirodzene stúpa nahor, dobre poslúžia aj pri vykurovaní miestností na poschodí. Samotný výmenník funguje na princípe rôznych komôr a prieduchov, ktoré sú napojené na ohnisko kachlí. Vzduch privádzaný k ohnisku je ohrievaný a následne odvádzaný do jednotlivých miestností.

Ešte spomenieme, že kachle s teplovzdušným výmenníkom nie sú veľmi vhodné pre domácnosti, v ktorých bývajú alergici. Pohyb vzduchu, ktorý je spojený s ich prevádzkou, totiž môže rozvíriť prach a pôsobiť tak na alergikov dráždivo. Jediným riešením tohto problému môžu byť kvalitné vzduchové filtre. Nevýhodou tohto typu kachlí je tiež fakt, že sa kvôli nim ľahšie šíria zvuky v miestnostiach.

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom

Kachle s teplovodným výmenníkom je možné napojiť na podlahové kúrenie alebo radiátory. Rovnako tak je možné ohrievať aj úžitkovú vodu. Vo výsledku je to podobné, ako keď kúrite plynovým kotlom.

Akumulačné krbové kachle

Tiež známe ako sálavé kachle. Najčastejšie bývajú vyrobené z liatiny a kachlí. Majú výbornú akumulačnú schopnosť a vydržia tak vyhrievať aj dlho po tom, čo sa všetko palivo v nich spálilo. Sálavé teplo funguje tak, že neohrieva primárne vzduch, ale okolité predmety. Vplyvom tohto tepla sa tak ohrievajú steny, podlaha a strop, čo má za následok príjemnú teplotu vo vykurovanom interiéri.

Kladom tohto typu kachlí je fakt, že sa vzduch neohrieva prudko, neprepaľuje sa a nedochádza ani k zvíreniu prachu. Nevýhodou je zase fakt, že je tento typ vhodný len na bezprostredné vykurovanie miestnosti, v ktorej sa nachádza. Vzdialenejšie miestnosti bude ohrievať len ťažko.

Teplovzdušné konvekčné kachle

Tieto krbové kachle mávajú špeciálnu konštrukciu tvorenú dvoma plášťami. Spaľovacia komora je tak prepojená s druhým plášťom pomocou medzery s voľným priestorom. V tomto voľnom priestore sa pohybuje studený vzduch, ktorý tam prúdi z miestnosti. Následne sa ohrieva a už zohriaty preniká z otvorov v hornej časti kachlí späť do miestnosti. Pomocou tohto typu kachlí je možné ohrievať aj vzdialenejšie miestnosti, čo je veľkou výhodou. Naproti tomu ich nevýhoda spočíva v pomalšom ohrievaní miestnosti.

Kanadské kachle

Ide o špeciálny druh krbových kachlí, ktoré sa vyznačujú vysokou účinnosťou a ekologickou prevádzkou. Fungujú na princípe pyrolýzy, pri ktorom je drevo premenené na horľavé plyny. Kanadské krbové kachle sú najpokročilejším druhom kachlí, ich jedinou nevýhodou je vysoká cena.

Náš tipNáš tip

Kanadské kachle vám priblíži nasledujúce video.

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom

Pomocou pripojenia krbových kachlí na teplovodný rozvod môžete pomocou jednoduchých kachlí vykúriť nielen jednu izbu, no pokojne aj celý byt, či rodinný dom. Takéto kachle si vedia poradiť aj s ohrievaním vody v bojleri. Všetko toto je navyše možné bez toho, aby ste museli významne zasahovať do bytu alebo domu. Napojiť krbové kachle s teplovodným výmenníkom je možné tiež na rozvody, ktoré už v byte/dome sú prítomné. Nepotrebujete žiaden špeciálny typ radiátorov a skvele si vystačíte s tými, ktoré už doma máte.

Tento fakt určite poteší aj takých záujemcov o kachle, ktorí nie sú spokojní s aktuálnou úrovňou vykurovania zabezpečenou radiátormi. Nemusí ísť nutne o nespokojnosť s vykurovaním samotným. Často sú účty za energie vyššie, než aké by sme si priali. Aj vtedy môže byť zapojenie krbových kachlí a ich využívanie na vykurovanie dobrým riešením.

Ekonomická prevádzka, vďaka ktorej môžete ušetriť, je určite jedným z najväčších lákadiel, prečo si krbové kachle zaobstarať. V niektorých prípadoch môže byť návratnosť investície naozaj rýchla. V určitých situáciách môže stačiť aj jediná sezóna a peniaze za kúpu máte späť.

Výhody teplovodného výmenníka

Najvýznamnejšou výhodou teplovodného výmenníka je fakt, že dokáže požadovaný priestor vykurovať rovnomernejším spôsobom. Jeho používaním sa zbavíte nepríjemných výkyvov vo vykurovaní. Funguje to nasledovným spôsobom. Ohnisko je napojené na systém komôr, ktoré slúžia na rozvádzanie tepla z krbových kachlí priamo do rozvodov. Na rozvod tepla slúži voda. Voda má totiž omnoho vyššiu tepelnú kapacitu ako vzduch. Vďaka tejto vlastnosti dokáže pohltiť veľké množstvo tepla a aj ho následne odvádzať ďalej s vyššou efektivitou.

Kachle vybavené teplovodným výmenníkom môžu byť pripojené ku kotlu, ktorý už máte doma. Je celkom jedno, či ide o elektrický alebo plynový kotol. Takýmto prepojením zlepšíte flexibilitu vo vykurovaní daného objektu. Keď napríklad nie ste doma a nemôžete dodávať palivo do krbových kachlí, kotol bude aj naďalej udržiavať zvolenú teplotu. Rovnako to bude vyzerať aj v noci. Určite vidíte potenciál tejto kombinácie dvoch spôsobov vykurovania, ktorú považujeme za optimálny.

Nemusíte sa báť, že by si kotol a kachle nejako konkurovali. Pomocou termostatu sníma kotol okolitú teplotu. Ak je zvýšená, resp. na požadovanej hodnote, kotol nebude ďalej vykurovať. Zapne sa len v prípade, že by teplota znovu poklesla. Práve táto vzájomná zastupiteľnosť je skvelou výhodou, ktorú oba systémy prinášajú. V prípade poruchy alebo výpadku jedného z nich môže druhý plne zastúpiť funkciu toho druhého.

Krbove kachle 2

Výkon kachlí

Výkon je jedným z najdôležitejších parametrov, ktorým by ste mali v pri výbere venovať pozornosť. Výkon totiž udáva, aký veľký priestor bude možné pomocou kachlí vykurovať. Aj keď je možné riadiť sa podľa údajov, ktoré udáva výrobca (najčastejšie je v popise výrobku tiež údaj o priestore, ktorý je možné vykurovať v metroch kubických), často môže byť dobrým nápadom poradiť sa s odborníkmi. Prepočítať si objem vzduchu v miestnostiach, ktoré chceme kachľami vykurovať, zvládne asi každý.

Komplikácie môžu nastať v prípade, že chceme ohrievať aj vodu v zásobníku. Tu môže byť pomocná ruka pri dimenzovaní naozaj potrebná. Taktiež je pri výpočte potrebného výkonu nutné počítať aj so stratami. Straty tepla v objekte sa líšia v závislosti od rôznych faktorov, ktoré odborníci budú určite dobre poznať. Najväčší vplyv na výšku potrebného výkonu má umiestnenie stavby (nadmorská výška, priemerná teplota), druh a kvalita izolácie objektu a podlahy, druh okien a pod.. Počítajte s tým, že pre rozsiahlejší objekt budete potrebovať krbové kachle s teplovodným výmenníkom a výkonom aj 20 kW.

Dobrou správou je, že vďaka terciárnemu spaľovaniu, ktorým disponuje veľké množstvo moderných krbových kachlí, je možné dosiahnuť efektívnu a ekologickú prevádzku aj v prípade, že sú tepelné straty objektu vyššie.

Bezpečnosť používania

Bezpečnosť netreba nikdy podceňovať. U krbových kachlí s výmenníkom je vyslovene nutné, aby boli tiež vybavené nejakou formou zabezpečenia proti ich prehriatiu. Ak by totiž vypadla elektrina, kachle bez bezpečnostného systému proti prehriatiu by sa mohli nahriať viac ako je bezpečná hodnota. Výsledkom by mohlo byť veľmi významné poškodenie nielen samotných kachlí, no aj okolitého majetku. Najhorším prípadom by mohlo byť aj poškodenie zdravia obyvateľov bytu alebo domu.

Spôsobené by to bolo zastavením pohybu vody pomocou čerpadla. Z toho dôvodu by voda presiahla bod varu, čo by mohlo byť veľmi nebezpečné. Určite preto nekupujte krbové kachle bez bezpečnostného prvku!

Pri niektorých modeloch kachlí sa môžeme stretnúť s pasívnou formou ochrany. Tento typ ochrany spočíva v automatickej regulácii dodávaného vzduchu. V prípade, že by došlo k prerušeniu dodávky elektrickej energie, preruší sa prívod vzduchu do ohniska uzavretím termostatickej klapky. Väčšinou je pasívna ochrana nastavená tak, aby uzavrela prívod vzduchu hneď po tom, čo voda dosiahne teplotu 98 stupňov Celzia. Bez prívodu kyslíka do spaľovacej komory sa proces spaľovania preruší a voda sa nebude viac ohrievať. Zabezpečí sa tak bezpečnosť ako kachlí, tak aj samotného bytu či domu.

Ďalším spôsobom, ako je možné zaručiť bezpečnosť pri používaní krbových kachlí s výmenníkom tepla, je použitie záložného zdroja elektrickej energie. Ten je možné použiť na pohon čerpadla pri výpadku elektriny. Ide o trochu zložitejší a drahší spôsob, ako zaručiť bezpečnosť pri prevádzke, no taktiež stojí za zváženie.

PozorPozor

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom by mali určite disponovať bezpečnostným prvkom!

Typy paliva a ich vlastnosti

Pri výbere krbových kachlí zohráva úlohu aj palivo. Na trhu existujú krbové kachle na rôzne druhy paliva, no najbežnejšie a najobľúbenejšie sú tieto typy:

 • drevo
 • brikety
 • pelety

Mohli by ste zvažovať aj uhlie, no to nebýva najšťastnejšou voľbou. Spaľovanie uhlia so sebou nesie mnohé negatívne efekty. Okrem znečisťovania a nepríjemného pachu medzi ne patrí rýchlejšie zanášanie dymovodov a vyššia náročnosť na skladovanie.

 • Krbové kachle na drevo – tento typ kachlí sa vyznačuje tenkými stenami konštrukcie, čím sa hodia len na spaľovanie dreva ako paliva.
 • Krbové kachle na uhlie a drevo – pri tomto type nájdeme silnejšiu konštrukciu, ktorá umožňuje aj spaľovanie uhlia. Vo väčšine prípadov je ich primárnym materiálom liatina. Výhodou je, že môžete oba typy paliva striedať tak, ako vám to vyhovuje.
 • Krbové kachle na pelety – výhodou je ich samoobslužnosť. Stačí nasypať pelety, nastaviť čas a požadovanú teplotu. Tu vaše starosti končia a o zvyšok sa už postarajú samotné kachle. Pokročilejšie modely sú navyše vybavené aj termostatom, pomocou ktorých dokážu snímať teplotu okolitého vzduchu a následne jej aj prispôsobovať výkon.

Najobľúbenejší typ paliva pri krbových kachliach je nepochybne drevo. Povieme si preto o ňom pár slov. V prvom rade je dôležité, aby drevo určené na vykurovanie bolo kvalitné a riadne vysušené. Navlhnuté drevo sa nebude správne spaľovať. Postupne bude zanášať dymovod, čím si budú kachle vyžadovať zvýšenú údržbu. Navyše je efektívnosť vykurovania takýmto drevom nižšia, budete ho preto musieť spáliť viac. Drevo by sa preto malo pred použitím sušiť aspoň po dobu 2 rokov. Ide o optimálny čas, minimálna doba sušenia by mala byť jeden rok. Za najlepší druh dreva, ktorý je vhodný na spaľovanie v krbových kachliach sa považuje jaseň, buk alebo tiež dub.

Krbove kachle 4

Bez ohľadu na to, aký typ kachlí si vyberiete, nespaľujte v ňom iný druh paliva. Spaľovaním iného druhu paliva, než na aký sú kachle určené by totiž mohol viesť k ich poškodeniu. Aj keby ste ich priamo nepoškodili, znížila by sa efektivita spaľovania a tým aj celého vykurovania.

V kontexte paliva je potrebné myslieť aj na to, že vykurovanie väčších objektov si bude vyžadovať aj väčšie priestory určené na skladovanie paliva. Rovnako aj zásobovanie palivom bude potrebné zabezpečiť frekventovanejšie.

Odvádzanie spalín

Odvádzanie spalín sa uskutočňuje pomocou dymovodu a špecializovaného potrubia. Priemer dymovodu a potrubia úzko súvisí s konkrétnym modelom kachlí a je potrebné ho prispôsobiť. Najčastejšie sa používa 150 mm priemer dymovodu.

Materiály

Rôzne modely kachlí sa okrem ceny tiež líšia materiálmi, z ktorých sú vyrobené. Najlacnejšie bývajú produkty z liatiny a plechu, najdrahšie zase z keramiky.

Spaľovanie

Existuje niekoľko typov spaľovania, ktoré prebieha v moderných krboch.

 • Primárne spaľovanie – de o základný druh spaľovania, ktoré sa deje najmä pri rozkladaní ohňa.
 • Sekundárne spaľovanie – v krátkosti ide o spaľovanie splodín. Má veľký vplyv na kvalitu spaľovania.
 • Terciárne spaľovanie – pri tomto type spaľovania sa spaľujú zvyšné plyny a emisné častice. Taktiež zvyšuje celkovú účinnosť spaľovania.

Rozdiel medzi krbom, krbovou vložkou a krbovými kachľami

Aj keď sa tieto pojmy môžu javiť ako podobné, sú medzi nimi isté rozdiely. Krb je v princípe otvoreným ohniskom v interiéri, ktoré sa vyznačuje nízkou účinnosťou vykurovania bez možnosti regulácie ohrevu. Sofistikovanejšie sú krbové vložky. Tie ukrývajú krb za sklo, čím sa zlepšuje účinnosť spaľovania a zabraňuje sa úniku tepla.

Krbové kachle, na rozdiel od krbov a krbových vložiek, nie sú integrované v stene. Nemusia však byť nutne umiestnené „voľne“ v priestore, pretože existujú aj rohové krbové kachle. Disponujú vysokou účinnosťou vykurovania a sú vhodné na rozvádzanie tepla do viacerých miestností.

Údržba krbových kachlí a príslušenstvo

Údržbu vykonávame vždy až po vychladnutí kachlí. Frekvencia údržby závisí od frekvencie používania. Na komfortnú a efektívnu údržbu slúži krbové náradie. V prvom rade je potrebné odstrániť popol, na čo sa skvele hodí vysávač na popol. Článok o týchto pomocníkoch si môžete prečítať TU. Ďalej je potrebné vyčistiť aj sklo na krbových dvierkach. Pravdepodobne sa nezaobídete bez špeciálnych chemických prípravkov.

Najlepšie značky krbových kachlí

Zárukou kvality a bezpečnosti sú renomované značky. Pri kúpe krbových kachlí to bezpochyby platí. Osvedčené značky si totiž dávajú záležať na tom, aby ich výrobky spĺňali všetky bezpečnostné predpisy a normy. Na to, aby mohol výrobok získať rôzne bezpečnostné certifikáty, musí byť dôkladne testovaný. Kúpou krbových kachlí od dobrej značky si tak zaobstaráte kvalitný a bezpečný výrobok, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.

Krbové kachle Thorma

Spoločnosť Thorma sa venuje výrobe kachlí, krbových kachlí, krbových vložiek, sporákov a ohrievačov vody už viac ako 20 rokov. Nie je teda žiadnym nováčikom, čo sa ukazuje aj na kvalite ich produktov. Krbové kachle tohto výrobcu sme vybrali aj do nášho zoznamu najlepších produktov. Thorma ponúka naozaj široký výber krbových kachlí, z ktorých si vyberie naozaj každý.

Thorma logo

Krbové kachle Kratki

Kratki je na trhu približne rovnako dlho ako Thorma. Krbové kachle tohto výrobcu sa tešia medzi kupujúcimi veľkej obľube. Treba povedať, že je to tak právom. Veď Kratki ponúka produkty s dobrým pomerom kvality a ceny. Okrem kachlí sa spoločnosť venuje aj výrobe krbov, piecok, biokrbov a rôzneho príslušenstva, ktoré s týmito produktmi súvisí.

Kratki logo

Krbové kachle Klarstein

Klarstein na Slovensku pozná väčšina ľudí vďaka ponuke vysoko kvalitných spotrebičov do kuchyne. Nie každý ale vie, že firma sa venuje aj výrobe kachlí a krbov. Na Klarsteine môžeme vyzdvihnúť kvalitu a tiež príjemný dizajn, ktorý dostali do vienka aj krbové kachle tohto výrobcu.

Klarstein logo

Krbové kachle Romotop

Popredným lídrom v oblasti produkcie krbových kachlí a vložiek je aj táto firma s výrobným závodom v Suchdole nad Odrou. Všetky produkty tejto firmy sa sústreďujú na výbornú kvalitu spracovania a tiež prvotriednym dizajnom. Romotopu nie je ľahostajná ani efektívnosť spaľovania, ktorú sa snaží neustále dvíhať a jej metódy inovovať.

Romotop logo

Krbové kachle Jotul

Znie vám názov Jotul trochu škandinávsky? Nemýlite sa, ide totiž o Nórsku firmu. Táto spoločnosť s dlhou tradíciou získala niekoľko prestížnych dizajnových ocenení. Krbové kachle Jotul sú tak ozajstnou „chuťovkou“, ktorú ocenia všetci nadšenci moderného dizajnu.

Jotul logo

Cenové kategórie

Ceny krbových kachlí sa líšia v závislosti od rôznych faktorov. Okrem celkovej kvality prevedenia a materiálov má na cenu vplyv aj dizajn a v neposlednom rade tiež výkon. Aby sme vám pomohli trochu viac skonkretizovať predstavu o tom, čo vám jednotlivé cenové kategórie krbových kachlí môžu priniesť, pripravili sme pre vás nasledujúce rozdelenie.

Cena do 300 eur

Za zakúpenie krbových kachlí nemusíte utratiť veľa peňazí. Niekedy stačí aj menej ako 300 eur. Čo dostanete za takýto obmedzený budget? Nuž, budete sa musieť zmieriť s určitými kompromismi v podobe nižšieho výkonu, slabšej kvality materiálov a spracovania. Ohromujúci nebude ani dizajn, ktorý bude v tejto cenovej kategórii skôr zameraný na funkčnosť.

Cena od 300 do 700 eur

V „zlatej strednej“ kategórii cien sa ukrývajú produkty s najlepším pomerom kvality a ceny. Ide tiež o najobľúbenejšiu kategóriu medzi spotrebiteľmi. Určite to nie je prekvapivé, veď každý chce svoju investíciu čo najlepšie zhodnotiť. Krbové kachle približne do 700 eur sú výbornou investíciou či už z hľadiska kvality, výkonu alebo dizajnu.

Cena nad 700 eur

Náročný používateľ si nemá problém priplatiť. Za príplatok sa mu do obydlia dostanú krbové kachle, ktoré sú nielen krásne na pohľad, ale tiež inovatívne a špičkovo kvalitné. Výkon takýchto kachlí býva omnoho vyšší než u lacnejších modelov. Skvele sa tak hodia aj na vykurovanie väčších priestorov.

Krbove kachle 1

Kde kúpiť krbové kachle

Veríme, že vám náš článok pomohol vybrať si tie správne krbové kachle alebo aspoň zúžiť výber. Tu sa však ešte príbeh výberu kachlí nekončí. Musíte totiž urobiť ešte jedno finálne rozhodnutie, ktorým je výber obchodu, kde si ich nakoniec zakúpite.

Našim odporúčaním takmer pre všetky typy produktov je porovnávací web Heureka. Nákup na tomto webe vám ušetrí čas aj peniaze. Nájdete tu totiž v prehľadnej forme rôzne cenové ponuky eshopov a taktiež aj ich recenzie. Chýbať nebudú ani recenzie jednotlivých modelov krbových kachlí.

Mnoho ľudí preferuje návštevu kamennej predajne. Určite je to dobrý nápad, veď si tu môžete všetky krbové kachle pekne obzrieť. Za zmienku stoja obchody, ako napríklad Mountfield a Obi. Nájdete ich v každom väčšom meste a ponúkajú bohatú ponuku produktov.

Do úvahy pripadá aj Bazoš. Používané produkty sa predávajú za nižšie ceny, vďaka čomu môže byť ich nákup lákavý. Ak sa rozhodnete pre nákup z bazáru, môžete sa však rozlúčiť so zárukou, čo je samo o sebe riziko.

Použité zdroje:

https://www.mountfield.sk/poradna/ako-vybrat-krbove-kachle 
https://www.haassohn-rukov.sk/sluzby/ako-spravne-vybrat-vhodne-krbove-kachle 

Najpredávanejšie kachle podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (16 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár