Najlepšie paddleboardy – tipy pre rok 2018

Horúce letné dni sú znovu tu a prinášajú so sebou množstvo zaujímavých aktivít. Paddleboarding síce nepatrí medzi tie najznámejšie, no jeho obľúbenosť neustále rastie. Ide o atraktívny šport, ktorý pochádza z Havajských ostrovov.

Základným pohybom je pádlovanie v stoji na plávajúcej doske. Človek rovnomerne zapája celé telo, čím ho posilňuje a zároveň si zdokonaľuje zmysel pre rovnováhu.

Keďže ide o jeden z najrýchlejšie rastúcich športov vo svete, prinášame vám tento článok. Okrem užitočných rád, ako si správne vybrať ten správny paddleboard vám tiež predstavíme našich troch favoritov.

Najlepšie paddleboardy

Aqua Marina Breeze

Zray X2 10.10

Skiffo Sun Cruice 10

Paddleboard Aqua Marina Breeze

Paddleboard Zray X2 10.10

Paddleboard Skiffo Sun Cruice 10

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Veľmi výhodná cena

Dobrá stabilita

Univerzálnosť použitia

Skvelá ovládateľnosť

Pevný a odolný

Dobrá stabilita

Univerzálne použitie

Jednoduchá ovládateľnosť

Vynikajúca kvalita

Univerzálne využitie

Výborná stabilita

Ľahká ovládateľnosť

Bohaté príslušenstvo

Zápory

Slabšia odolnosť

Vyššia cena

Vysoká cena

ZhrnutieSkvelý produkt pre nenáročných používateľov, ktorí chcú za lacný peniaz preskúmať svet paddleboardingu.Pre všetkých, ktorí hľadajú dobrú kvalitu za dobrú cenu je tento paddleboard výbornou voľbou.Ak to s týmto športom myslíte naozaj vážne a chcete to najlepšie, čo vám trh vie ponúknuť bez ohľadu na cenu, siahnite po tomto paddleboarde.

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Recenzia: Aqua Marina Breeze

Nosnosť: 95 kg | Konštrukcia: nafukovacia | Rozmery: 300 × 75 × 10 cm | Typ: allround SUP | Objem: 178 l | Približná cena: 270 €

KLADY:
 • Veľmi výhodná cena
 • Dobrá stabilita
 • Univerzálnosť použitia
 • Skvelá ovládateľnosť

ZÁPORY:
 • Slabšia odolnosť

Ak vás zaujal svet paddleboardingu a radi by ste si ho vyskúšali s vlastným paddleboardom, skvelou voľbou pre vás môže byť paddleboard Aqua Marina Breeze.

Hlavnou výhodou výrobku je jeho nízka cena, ktorá z neho robí skvelú alternatívu najmä pre začínajúcich paddleboardistov, ktorí nechcú minúť príliš mnoho peňazí. Paddleboard je vyrobený z dvojstenného PVC materiálu, no vieme si predstaviť aj pevnejšiu prevedenie.

Protišmykový EVA nášľap minimalizuje šancu na pošmyknutie a zvyšuje bezpečnosť. Klasický „pintail“ tvar zaručuje dobrú mieru rýchlosti a manévrovateľnosti. Systém troch plutiev ešte väčšmi uľahčuje celkové ovládanie paddleboardu. Ako predstaviteľ allround boardov je aj tento paddleboard vhodný na použitie na rôznych typoch vôd.

Paddleboard Aqua Marina Breeze je poctivý paddleboard vhodný pre menej náročných boardistov, ktorí si chcú užívať surfovanie a prieskum na vode za rozumnú cenu.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Zray X2 10.10

Nosnosť: 145 kg | Konštrukcia: nafukovacia | Rozmery: 330 × 76 × 15 cm | Typ: allround SUP | Objem: 270 l | Približná cena: 400 €

KLADY:
 • Pevný a odolný
 • Dobrá stabilita
 • Univerzálnosť použitia
 • Jednoduchá ovládateľnosť

ZÁPORY:
 • Vyššia cena

Paddleboard X2 10.10 od výrobcu Zray je univerzálny nafukovací plavák vhodný pre každého, kto hľadá dobrý pomer kvality a ceny.

Je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilejších jazdcov. Paddleboard disponuje dostatočnou stabilitou a unesie človeka do hmotnosti 145 kg. Je vyrobený pomocou technológie Drop-Stitch, vďaka ktorej je plavák veľmi pevný a odolný.

Povrch tvorí špeciálna protišmyková vrstva, ktorá je zároveň príjemná na došľap. Po bokoch sú umiestnené užitočné nerezové očká, ku ktorým môžete napríklad pripevniť sedačku na plavbu v sede. Vďaka svojim rozmerom je board veľmi stabilný a keďže ide o allround SUP, vyznačuje sa vysokou variabilitou využitia. Použiť ho môžete na rôznych typoch vôd.

Ide o vskutku kvalitný paddleboard, ktorý svojimi charakteristikami splní očakávania aj náročnejších používateľov. Ako negatívnu vlastnosť celého výrobku môžeme označiť vyššiu cenu, za ktorú sa na trhu ponúka.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Skiffo Sun Cruice 10

Nosnosť: 120 kg | Konštrukcia: nafukovacia | Rozmery: 300 × 82 × 12 cm | Typ: allround SUP | Objem: 240 l | Približná cena: 530 €

KLADY:
 • Vynikajúca kvalita
 • Univerzálne využitie
 • Výborná stabilita
 • Ľahká ovládateľnosť
 • Bohaté príslušenstvo

ZÁPORY:
 • Vysoká cena

Všestranný nafukovací paddleboard paddleboard Skiffo Sun Cruice 10 vyniká svojou bezkonkurenčnou kvalitou a univerzálnosťou použitia.

Plavák s hmotnosťou 12,5 kg je určený primárne pre skúsenejších jazdcov do 120 kg, no je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorým dokáže poskytnúť vynikajúcu stabilituľahkú ovládateľnosť. Je to spôsobené najmä výtlakom, nadštandardnej šírke a celkovému tvaru boardu.

Plavák je vyrobený špeciálnou dvojvrstvovou technológiou a je vhodný na použitie na vlnách, rovnako ako aj na pokojných vodách. Vďaka ostrejšie tvarovanej špičke dokáže ľahko plávať aj na zvlnených tečúcich vodách. Zákazníka určite poteší aj bohaté príslušenstvo paddleboardu, ktoré sa skladá zo základného pádla z hliníka a plastu, batohu, pumpy, opravnej sady a poistného remienka.

Ako vidíte, ide o naozaj kvalitný paddleboard, ktorý dokáže zaujať aj tých najnáročnejších používateľov. Jedine vysoká cena môže byť negatívnym faktorom, ktorý zákazníka môže odradiť od kúpy tohto špičkového paddleboardu.

Zobraziť na Heureka.sk >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie paddleboardy podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako si správne vybrať paddleboard

Paddleboarding, niekedy tiež označovaný ako SUP (Stand Up Paddle – pádlovanie v stoji) je odvetvie vodného športu pochádzajúce z Havajských ostrovov. Obľuba tohto športu v poslednej dobe neustále narastá. Pôvodne išlo o určitý druh „náhrady“ pre surfistov pri počasí, ktoré nebolo vhodné na surfovanie.

Pre koho je paddleboarding vhodný?

Ide asi o najdôležitejšiu otázku pri uvažovaní o kúpe tohto výrobku. Dá sa povedať, že paddleboarding je vhodný pre všetkých ľudí, ktorí obľubujú dobrodružstvo a radi pracujú na svojej vytrvalosti a kondičke. Vďaka svojmu jednoduchému ovládaniu môže byť paddleboarding vhodný pre všetky vekové kategórie:

 • Deti a juniori – Môžu v tomto športe nájsť záľubu predovšetkým vďaka jednoduchosti a zábavnosti paddleboardingu
 • Dospelí – Určite ocenia nenahraditeľné zážitky, ktoré dokáže paddleboarding ponúknuť. Rovnako ich môže zlákať aj možnosť zlepšiť si fyzickú kondíciu
 • Seniori – Pre túto vekovú skupinu môže paddleboarding predstavovať možnosť aktívneho odpočinku, zlepšenia rovnováhy a fyzického zdravia.

Druhy paddleboardov

V nasledujúcej tabuľke vám chceme priblížiť niekoľko najčastejšie predávaných druhov paddleboardov:

Druh paddleboardu Základné charakteristiky
Dosky do vĺn – SUP surfing Vyznačujú sa zaoblenými bokmi, ktoré presne kopírujú hladinu vlny a zlepšujú schopnosť držania smeru. Pádlo máva menšiu plochu listu, takže je možné pádlovať s vyššou frekvenciou. Nie sú vhodné na pokojnú vodu.
Pretekárske dosky – Race SUP Konštrukcia je vyladená pre čo najvyššiu rýchlosť a efektivitu. Sú vhodné ako na stojatú vodu, tak aj na otvorené more. Využívajú sa pri pretekoch.
Dosky pre dobrodruhov – Touring SUP Užšia konštrukcia je prispôsobená na dlhšie výjazdy a pádlovanie pri vyššej rýchlosti.
Dosky na stojatú vodu – Flatwater SUP Sú širšie a väčšie. Sú prispôsobené na aktívny oddych na stojatých vodách, kde sa vyznačujú veľmi vysokou stabilitou.
Allround dosky Dosky pre všetko. Sú mixom vyššie uvedených typov. Sú charakteristické vysokou mierou všestrannosti.
Windsurf dosky – Wind SUP Spojenie paddleboardu a windsurfingu. Doska je vybavená možnosťou pripojenia plachty.
Yoga Sup Disponujú výraznou stabilitou a šírkou, ktoré vytvárajú ideálne podmienky na cvičenie jógy na vode.
Rybárske dosky – Fishing SUP Sú vybavené rôznym príslušenstvom vhodných pre rybárov.

Najdôležitejšie parametre

V nasledujúcej časti si trochu priblížime najzákladnejšie parametre, ktoré hrajú rozhodujúcu úlohu pri výbere toho správneho paddleboardu. Ide o nosnosť, objem, dĺžku, šírku a druh konštrukcie.

Nosnosť

Ide o vôbec najzákladnejší parameter. Nosnosť určuje maximálnu hmotnosť, ktorou môžeme paddleboard zaťažiť bez toho, aby stratil svoj tvar alebo stabilitu. Pri zaťažení vyššom ako je maximálna nosnosť paddleboardu dochádza k jeho ponoru, a tým aj sťaženiu pádlovania a horšiemu ovládaniu celej dosky.

Objem

Tento parameter vyjadruje schopnosť dosky poradiť si s nákladom na nej. Čím väčším objemom paddleboard disponuje, tým vyššiu nosnosť bude mať. Pri kratších doskách sa objem kompenzuje hrúbkou a šírkou. Podobne aj dlhšie dosky na vodu môžu disponovať nízkym objemom, ak sú tenké a úzke.

Dĺžka

Pri výbere dĺžky musíte premýšľať o účele, na aký chcete paddleboard používať:

Dĺžka dosky Charakteristika
Krátke dosky – do 270 cm Sú vynikajúce na surfovanie. Ovládateľnosť je lepšia než pri dlhých doskách.
Stredne dlhé dosky – od 270 cm do 370 cm Ich dĺžka ich predurčuje na všestranné využitie.
Dlhé dosky – od 380 cm do 430 cm Primárnym určením týchto dosiek je predovšetkým cestovanie a preteky. Disponujú vyššou rýchlosťou ako predchádzajúce dva typy, no taktiež sú aj horšie ovládateľné.

Šírka

Ide o parameter priamo určujúci stabilitu dosky. Vo všeobecnosti platí, že čím je paddleboard širší, tým je aj stabilnejší.

 • Úzke dosky (74 – 76 cm) – sú rýchle, ne menej stabilné
 • Široké dosky (od 78 cm) – disponujú omnoho vyššou mierou stability, no taktiež sú omnoho pomalšie

Druh konštrukcie

Z hľadiska konštrukčného riešenia sa paddleboardy delia na 2 základné typy:

 • Nafukovacie paddleboardy – Tento druh paddleboardov sa vyznačuje skladnosťou, z čoho vyplýva jednoduchá preprava. Taktiež majú vyššiu odolnosť voči poškodeniu nárazom. Vonkajšia vrstva je najčastejšie vyrobená z odolného dvojvrstvového PVC, ktoré vytvára priestor pre vzduch
 • Pevné paddleboardy – Dokážu pevne držať svoj tvar a veľmi ľahko kĺžu po vode. Majú vysokú odolnosť voči nárazom, napr. na kamene. Mínusom týchto paddleboardov je ich horšia skladnosť a potreba väčších skladovacích priestorov pri ich preprave

Doplnky k paddleboardom

Paddleboarding nemôže existovať len vďaka samotnému paddleboardu. Neodmysliteľne k nemu patria aj rôzne doplnky. Niektoré paddleboardy zahŕňajú doplnky v cene, iné nie, a tým vytvárajú nutnosť zakúpiť si ich osobitne.

Pádlo

Je absolútne nevyhnutný pre všetkých paddleboardistov, tak ako je motor neodmysliteľne časťou vášho auta. Používa sa niekoľko rôznych typov materiálov a dĺžok.

 • Fixné pádla majú maximálnu tuhosť, ktorá paddleboardistovi umožňuje rýchlo a efektívne preniesť silu na list pádla. Tieto pádla sú určené predovšetkým na preteky a schádzanie vĺn. Dĺžka pádla sa vždy vyberá z ohľadom na výšku používateľa.
 • Rozkladacie pádla disponujú možnosťou rýchleho a jednoduchého nastavenia dĺžky podľa výšky používateľa. Dajú sa elegantne a pohodlne zložiť do kompaktných rozmerov čím sa zvyšuje ich skladnosť. Tieto pádla sú vhodné pre začiatočníkov a skvelé je, že jedno pádlo môže používať viacero používateľov rôznych výšok, ktorí si jednoducho dĺžku prispôsobia svojim rozmerom.

Rozdelenie z hľadiska použitého materiálu ilustruje nasledovná tabuľka:

Hliníkové pádla Laminátové pádla Bambusové pádla Karbónové pádla
odolnosť a nízká cena nízka hmotnosť návrat k prírode odolnosť a dlhá životnosť
plastový list nastaviteľná veľkosť veľmi nízka hmotnosť veľmi nízka hmotnosť
nastaviteľná veľkosť vhodné pre mierne pokročilých nastaviteľná veľkosť plastový list
vhodné pre začiatočníkov pre mierne a stredne pokročilých nastaviteľné aj fixné
väčšia hmotnosť pre pokročilých
vyššia obstarávacia cena

Dĺžka pádla

Hrá veľmi dôležitú úlohu pri paddleboardingu. Je potrebné dĺžku pádla vždy prispôsobiť výške používateľa. Vo všeobecnosti by malo pádlo siahať kúsok pod zápästie vzpaženej ruky, presnejšie povedané, pádlo by malo byť asi o 15-20 cm vyššie ako samotný používateľ. Ak bude pádlo používať viacero ľudí, je ideálne zaobstarať si pádlo s nastaviteľnou dĺžkou.

Poistné lanko

Poistné lanko alebo tiež leash je základným bezpečnostným prvkom. Zaručí, že vám paddleboard nikdy neodpláva. Veľkou výhodou je tiež záchrana života paddleboardistu v prípade náhleho zhoršenia podmienok okolia alebo veľkej únavy. Nemôžeme preto inak, len vám odporúčať zaobstaranie si kvalitného a dobre upevneného poistného lanka. Existujú dva typy týchto laniek:

 • Krútené lanká sa vyskytujú vždy na plaváku a nikdy nie na vode, čím sa vylúči možnosť zamotania pádla do lanka. Tieto lanká sú vhodné predovšetkým na pokojné vodné plochy.
 • Rovné lanká sú po celú dobu ponorené vo vode, nie sú priamo na plaváku. Vďaka tomu má paddleboardista možnosť voľného pohybu po celom plaváku. Tento druh plavákov je vhodný hlavne na menej kľudné vodné plochy.

Najpredávanejšie paddleboardy podľa Heureky

Najlepšie paddleboardy – tipy pre rok 2018
5 (100%) 5 votes

Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte