Najlepšie trekingové palice – tipy pre rok 2018

V dnešnej dobe sú u turistov veľmi obľúbené trekingové palice alebo tiež teleskopické palice. Trekingové palice oceníte hlavne pri letných i zimných prechádzkach v prírode. Sú užitočným turistickým vybavením pre všetkých cestovateľov a turistov. Skvelé sú pri využití na skialp, či snežniciach alebo pre nordic walking.

Hodia sa výborne pre bežnú i vysokohorskú turistiku. Palice vám pomôžu odľahčiť záťaž batohu čo nesiete na chrbte, dodajú vám väčšiu stabilitu a odľahčia kolená a telo pri zostupe. Skialpinisti palice využijú pri ceste na vrchol a potom následne pri zjazde či lyžovaní. Pozrieme sa na tri najlepšie palice v troch cenových kategóriách.

Najlepšie trekingové palice

ACRA LTH130

Spokey Vertical

Black Diamond Trail

ACRA LTH130

Spokey Vertical

Black Diamond Trail

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Tlmič nárazov

Bohaté príslušenstvo

Nízka cena

Rýchle nastavenie dĺžky

Rukoväť z EVA peny

Vymeniteľné hroty

Po zložení naozaj krátke

Kvalitné rúčky

Vymeniteľné hroty

Nízka hmotnosť

Zápory

Plastové rúčky

Hmotnosť

Bez tlmiča nárazov

Nemá tlmič nárazov

Rúčky púšťajú farbu

ZhrnutiePalice sú vhodné na príležitostnú turistiku v nenáročných terénoch.Trekingové palice, ktoré využijete na každej, aj náročnejšej turistike v prírode.Kvalitné a odolné palice aj do náročných terénov s predĺženou životnosťou, vďaka vymeniteľným hrotom.

POROVNAJTE CENY

POROVNAJTE CENY

POROVNAJTE CENY

Recenzia: ACRA LTH130

Materiál: hliník + grafit | Typ: teleskopické | Hmotnosť: 580 g | Dĺžka: 65-135 cm | Tlmenie nárazov: áno | Počet dielov: 3 | Rukoväť: plast

KLADY:
 • Tlmič nárazov
 • Bohaté príslušenstvo
 • Nízka cena

ZÁPORY:
 • Plastové rúčky
 • Hmotnosť

Teleskopické palice ACRA LTH130 sú určené pre občasnú turistiku či prechádzky po prírode. Lákavé sú hlavne svojou nízkou cenou a aj dobrou výbavou. V balení nájdete letné aj zimné tanieriky, krytky na hroty a gumové koncovky na nordic walking.

Konštrukcia palice sa skladá z troch dielov, a materiál tvorí hliník a 40 % grafit. Rúčka je z plastu a pri dlhšej túre môžu vzniknúť pľuzgiere a nepríjemné štípanie dlaní, nakoľko plast zle saje pot. Palice sa dajú vysunúť až do dĺžky 135 cm. Ani vyššia váha 580 gramov by nemala prekážať, pokiaľ neplánujete niekoľkodňové výlety.

Palice sú vybavené aj antishockom, teda tlmičom nárazov, čo je v tejto kategórii skôr marketingový ťah, čiže tlmenie je dosť neúčinné kvôli nekvalitnému spracovaniu. Nastaviteľné upevnenie dĺžky palice je otočným, teda skrutkovacím mechanizmom.

Ak nechodíte často do prírody na túry a hľadáte palice na občasné použitie za nízku cenu, sú ACRA LTH130 určené presne pre vás.

Porovnajte ceny >>

Recenzia: Spokey Vertical

Materiál: hliník | Typ: teleskopické | Hmotnosť: 540 g | Dĺžka: 62-135 cm | Tlmenie nárazov: nie | Počet dielov: 3 | Rukoväť: EVA pena

KLADY:
 • Rýchle nastavenie dĺžky
 • Rukoväť z EVA peny
 • Vymeniteľné hroty
 • Po zložení naozaj krátke

ZÁPORY:
 • Bez tlmiča nárazov

Modelom, ktorý sme vybrali zo strednej cenovej kategórie, sú palice Spokey Vertical. Palice sú teleskopické a ich dĺžka sa dá nastaviť v rozsahu 105 až 135 cm. Palice sa tak prispôsobia prakticky každej bežnej postave. Nastavenie dĺžky zvládnete jednoduchým vonkajším zapínaním.

Palice sú vyrobené z hliníkovej zliatiny, ktorá je pevná a odolná voči hrdzaveniu. Vďaka hliníku sú palice navyše skutočne ľahké (540 g). Ergonomická rukoväť palíc je potiahnutá EVA penou. Tá je príjemná na dotyk a tlmí vibrácie nárazov palíc o zem.

V balení palíc dostanete dva druhy tanierikov, ktoré môžete použiť v zime a v lete. Nový systém ich upevnenia znižuje riziko straty. Samozrejmosťou sú aj gumové koncovky, ktoré využijete pri chôdzi po asfalte. Po zložení dosahujú palice dĺžku len 62 cm a dajú sa tak jednoducho pripevniť na batoh.

Tento model palíc je skvelou voľbou pre každého, kto obľubuje prechádzky v prírode a nebojí sa aj náročnejšej turistiky.

Porovnajte ceny >>

Recenzia: Black Diamond Trail

Materiál: hliník | Typ: teleskopické | Hmotnosť: 489 g | Dĺžka: 64-140 cm | Tlmenie nárazov: nie | Počet dielov: 3 | Rukoväť: gumená pena

KLADY:
 • Kvalitné rúčky
 • Vymeniteľné hroty
 • Nízka hmotnosť

ZÁPORY:
 • Nemá tlmič nárazov
 • Rúčky púšťajú farbu

Posledným kandidátom z nášho výberu sú palice pre náročných Black Diamond Trail. Táto firma je známa výrobou kvalitných palíc. Palice sú určené pre náročné športové aktivity počas celoročného obdobia. Palice sú vyrobené z hliníku a rukoväť je z kvalitnej protišmykovej gumenej peny, ktorá žiaľ pri potení púšťa farbu.

Palice sa skladajú z troch častí a dajú sa vysunúť až do dĺžky 145 cm. Konštrukcia je kvalitná a zároveň má aj veľmi nízku hmotnosť 489 gramov. Systém je vybavený výborným rýchloupínaním FlickLock a TwistLock čo je ochrana proti samovoľnému otvoreniu.

Palice nemajú tlmič nárazov a v balení chýbajú krytky na hroty. Hroty sa dajú vymieňať, a tak sa nestane, že keď ich zničíte musíte vymeniť celé palice. Stačí dokúpiť nové hroty a palice slúžia naďalej.

Ak hľadáte trvácne palice do ťažkých terénov, sú pre vás určené tieto z nášho posledného výberu. Hoci sú určené pre náročných užívateľov, tak na profesionálne účely sa treba poobzerať inde.

Porovnajte ceny >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie trekingové palice podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako správne vybrať trekingové palice

Na trhu sú k dispozícii turistické palice, ktoré sú pevné, alebo teleskopické. Najpoužívanejšie v dnešnej dobe sú teleskopické, na ktorých sa dá nastaviť dĺžka akú potrebujete. Dajú sa poskladať a zavesiť na pútka batohu, alebo aj uložiť do batohu. Preto sme sa zamerali práve na tieto palice.

Teleskopické turistické palice je možné vybrať podľa typu rukoväti, materiálu tela a typu prevedenia. Rukoväte môžu byť gumové, z korku alebo z plastu. Telo býva často odľahčené, použitý materiál býva napríklad karbón, extra odolný a ľahký hliník alebo oceľ.

Typy nastavenia palíc

 • Z systém – Extra ľahké a skladné prevedenie paličiek. Vďaka Z systému sa dajú jednoducho poskladať dokopy a držia medzi sebou pomocou pevného lanka. Zmenšujú svoje nároky na veľkosť, sú pevné a napriek tomu veľmi ľahké, k tomu všetkému jednoducho zbaliteľné a skladné.
 • Palice s antishock – Majú zabudovaný pružiaci systém, ktorý sa hodí na odľahčenie tvrdého dopadu pri chôdzi, uľahčuje celému telu a neprenáša tak vibrácie do rúk a paží. Väčšinou so skrutkovacím mechanizmom.
 • Lock systém – veľmi prepracovaný a skvelý blokovací systém fungujúci na princípe páky. Jednoducho nastavíte veľkosť palice, zacvaknete páčku a môžete vyraziť. Systém v zime nezamŕza a netuhne, je jednoducho a rýchlo nastaviteľný aj v rukaviciach. Hodí sa ako na zimné výlety, snežnice, tak na turistiku a horské pochody.
 • Skrutkovací mechanizmus – pracuje na systéme rozpínania dielov vo vnútri palice, nájdeme tu typy s 2 alebo 3 časťami tela palice. Najbežnejší typ palíc je určený skôr pre letnú turistiku, v zime často zamŕza. Sú jednoducho nastaviteľné a skladné.

Konštrukcia palíc

Trekingová palica musí byť pevná a zároveň pružná, musí byť prispôsobená na vzniknuté nárazy a tlaky, ktorým je neustále vystavovaná. Veľmi záleží na tom, z akého materiálu je palica vyrobená. Optimálne sú karbónové palice, prípadne kombinácia s hliníkom. Výhodou karbónu totiž je, že veľmi dobre znáša vibrácie vzniknuté nárazom.

Ďalšou časťou trekingové palice je rukoväť, ktorá by mala mať vhodný tvar pre samotné držanie. Hlavnou funkciou rukoväte je, že znižuje vibrácie na paži. Rukoväte palíc sa najčastejšie vyrábajú z plastu, mletého korku alebo penovej hmoty. Tu naozaj záleží na tom, čo komu vyhovuje.

Veľmi príjemná je korková hmota, ale každému nemusí vyhovovať. Najlacnejším variantom sú rukoväte z plastu. Najlepšie z hľadiska životnosti je gumová a penová rukoväť, avšak guma po nasiaknutí kĺže.

Materiál

Hliník – Trekingové palice z hliníka majú najvyššiu hmotnosť. Ak palice nemajú v sebe nejaké tlmenie nárazov, tak všetky otrasy idú do vášho tela. Výhodou hliníkových palíc je nízka cena, preto je určená pre všetkých nenáročných turistov, ktorý nechodia príliš dynamicky a palice mu slúžia skôr ako opora. Ak majú hliníkové palice tlmenia, sú zložené z dvoch, prípadne z troch častí, tu záleží veľa na kvalite spojov, ako dlho vydrží.

Sklolaminát – Tieto trekingové palice sú ďaleko ľahšie než palice hliníkové. Rovnako ako pri hliníkových paliciach je problém s tlmením nárazov tiež pri sklolaminátových paliciach. Tieto palice sú vhodné pre tých, ktorý chodia s palicami prevažne po mäkkom teréne a nechcú tiež s palicami behať. Výhodou sklolaminátových palíc je opäť nízka cena, teda sú vhodné pre všetkých nenáročných turistov, ktorý si palice zaobstarávajú ako oporu a pre zvýšenie stability chôdze.

Karbón – Tieto trekingové palice patria už medzi tie kvalitnejšie. Karbón v trekingových paliciach zaisťuje, že sú palice ľahšie, tvrdšie a otrasy toľko neprechádzajú do vášho tela. Vyrábajú sa palice, ktoré obsahujú od 20% karbónu až po 100% karbónové palice. Karbónové palice sú určené pre všetkých náročných turistov, pre tých, ktorý sa rozhodnú chodiť s palicami ďaleko častejšie, a zároveň chcú vylepšovať svoju kondíciu a zdravie. Percento karbónu v palici zvoľte podľa vašej váhy – čím vyššia váha človeka, tým viac karbónu by palice mali mať, a to preto, aby lepšie pružila a bola oporou.

Hmotnosť

Pri chôdzi by sme palicu v rukách nemali vôbec vnímať. Teraz je na mieste si povedať, či palice budete používať čisto pre turistické účely, alebo sa chystáte s trekingovými palicami pretekať. Čím ľahšie palice, tým je aj vyššia cena. Tu už záleží na vás, koľko peňazí za trekingové palice miniete.

Doplnky a príslušenstvo

Ak vyberáte trekingové palice, určite nezabudnite skontrolovať, či majú vaše palice všetky potrebné doplnky, ktoré sa vám určite budú hodiť.

Ak používate trekingové palice celoročne, to znamená aj v zime, určite oceníte snehový tanierik, ktorý má dvakrát väčší priemer, než klasický tanierik. Plastový tanierik nad hrotom, ktorý zabraňuje hlbokému zaboreniu palice do blata alebo medzi kamene. Po opotrebení ho môžete jednoducho vymeniť.

Ďalšou súčasťou teleskopickej palice je násada tzv. topánočka, ktorá sa dáva na oceľový hrot. Táto gumová násada je vhodná pri chôdzi po tvrdom teréne (napríklad po asfalte). Výhodou tejto násady je, že tlmí náraz, a zároveň stišuje klepanie. Topánočka môže byť buď gumová alebo plastová.

Pre správnu techniku chôdze a zabezpečenie všetkých bezpečnostných nárokov je určite dôležité kvalitné pútko trekingovej palice. Pútka musia byť pevné, mäkké, anatomicky tvarované, a tiež ľahko nastaviteľné a to tak, aby neodierali kožu a neobmedzovali krvný obeh. Dôležitá je nastaviteľnosť podľa dlane, pretože v zime bude zväčšená o rukavicu a mala by poskytovať maximálny rozsah pohybu.

Starostlivosť o palice

Pre zaistenie dokonalej funkčnosti a predĺženie doby životnosti vašich palíc je potrebné sa o ne dobre starať. Palice sú náchylné na preniknutie akýchkoľvek nečistôt a samotný materiál paličiek môže byť časom nielen mechanicky, ale aj vplyvom prostredia poškodený. Odolnosť palíc sa samozrejme odvíja od kvality ich vykonania, a zároveň od dôkladného ošetrenia materiálu povrchu.

Veľmi časté je, že do palíc preniká vlhkosť a zateká voda. Ak máte k tomu podmienky a príležitosť, snažte sa palice neustále sušiť. Po návrate z prírody vaše palice rozoberte na jednotlivé časti a starostlivo utrite všetky časti suchou handričkou.

Najpredávanejšie trekingové palice podľa Heureky

Najlepšie trekingové palice – tipy pre rok 2018
3.7 (74.29%) 7 votes

Matej Brundza

Veľmi rád sa učí nové veci, najmä v ekonomickom smere, pretože miluje čísla. Milovník prírody. Slobodne mysliaci človek, ktorý musí mať na všetko svoj názor. Motto: Všetko sa dá docieliť, len sa o to človek musí snažiť; Človek sa má stále čo učiť a preto by sa mal neustále vzdelávať a rozvíjať svoju inteligenciu.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte