Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie trekingové palice 2024

15. 3. 2022 Aktualizované

V dnešnej dobe sú u turistov veľmi obľúbené trekingové palice alebo tiež teleskopické palice. Trekingové palice oceníte hlavne pri letných i zimných prechádzkach v prírode. Sú užitočným turistickým vybavením pre všetkých cestovateľov a turistov. Skvelé sú pri využití na skialp, či snežniciach alebo pre nordic walking.

Hodia sa výborne pre bežnú i vysokohorskú turistiku. Palice vám pomôžu odľahčiť záťaž batohu čo nesiete na chrbte, dodajú vám väčšiu stabilitu a odľahčia kolená a telo pri zostupe. Skialpinisti palice využijú pri ceste na vrchol a potom následne pri zjazde či lyžovaní. Pozrieme sa na tri najlepšie palice v troch cenových kategóriách. Nám sa najviac páčia trekingové palice GTA New od firmy Ferrino. Sú vyrobené z kvalitných materiálov a ich cena je prijatelná.

Najlepšie celkovo

Kvalitné teleskopické palice pre turistov aj horských bežcov.

Najlepší pomer cena/kvalita

Cenovo dostupné trekingové palice vhodné do každého počasia.

Najlepšie lacné

Palice sú vhodné na príležitostnú turistiku v nenáročných terénoch.

Najlepšie trekingové palice

Recenzia: Ferrino Spantik 019 – trekingové palice vhodné aj pre beh

Trekingové palice FERRINO Spantik 2019 Pre náročných

Materiál: dural | Typ: teleskopické | Hmotnosť: 600 g | Dĺžka: 115 – 135 cm| Tlmenie nárazov: nie | Počet dielov: 3 | Rukoväť: syntetická pena

Klady
 • Skladacie, teleskopické
 • Vhodné aj pre horských bežcov
 • Po rozložení majú kompaktné rozmery
 • Pevný odolný materiál
Zápory
 • Vyššia hmotnosť
 • Zložitejšie skladanie

Pre náročných používateľov tu máme hotovú lahôdku. Teleskopické trekingové palice FERRINO Spantik 019. Zoberte si ich so sebou na turistiku alebo ich použite ako oporu počas trailrunových aktivít. Nezabudnite si zbaliť vhodnú trailovú obuv na behanie vonku.

Ako sme už naznačili, tieto palice nie sú iba turistické, sú vhodné aj pre horských bežcov. Pomáhajú k správnemu držaniu tela počas behu, čím do aktivity zapojíte aj vrchnú časť. Trekingové palice sú vyrobené z pevnej duralovej zliatiny, čiže je tu predpoklad, že sa neohnú a nezničia ani pri vyššom zaťažení.

Skladajú sa z troch častí, pričom jedna z nich je teleskopická. Dĺžku palíc si viete nastaviť v rozmedzí 115 – 135 cm. Po rozložení majú iba 40 cm, šikovne ich schováte do tašky alebo pripojíte na ruksak. Hoci výrobcovia aj predajcovia uvádzajú rýchle a jednoduché zloženie a rozloženie palíc, používatelia tvrdia opak. Ponosujú sa na nezrozumiteľný návod na zloženie.

Protišmyková rukoväť má ergonomický tvar, disponuje pútkom na zaistenie zápästia. Palice sa dodávajú ako set, súčasťou sú volfrámové hroty a gumené bezpečnostné kryty. Trekingové skladacie palice Ferrino spantik 019 sú určené pre každého, kto hľadá dobrú kvalitu za dobrú cenu.

Recenzia: Ferrino GTA New – trekingové palice na celoročné použitie

Trekingové palice FERRINO GTA New Zlatý stred

Materiál: hliník | Typ: teleskopické | Hmotnosť: 550 g | Dĺžka: 60 – 135 cm | Tlmenie nárazov: nie | Počet dielov: 3 | Rukoväť:

Klady
 • Vhodné na celoročné použitie
 • Vyrobené z kvalitných materiálov
 • Dodávané so snehovými tanierikmi
 • Výborný pomer cena/výkon
Zápory
 • Žiadne

Ak hľadáte palice, ktoré by ste využili nielen na turistiku, ale aj pri rýchlej chôdzi po meste, v tom prípade vám vyhovejú trekingové palice Ferrino GTA New. Sú vhodné na celoročné použitie.

Vyrobené sú z pevnej hliníkovej zliatiny, ktorá vydrží aj väčšie výkyvy teploty vzduchu. Vonku mrzne? Nevadí. S trekingovými palicami Ferrino sa pokojne môžete vybrať na prechádzku aj v zime. Výhodou sú aj ergonomicky tvarované rukoväte, ktoré sú navyše perforované, palice teda nešmýkajú ani v mokrých rukaviciach.

Tieto trojdielne palice sú teleskopické, ich dĺžka sa dá nastaviť od 60 – 135 cm. Skladajú sa jednoduchým spôsobom pomocou skrutkovacích zámok. Dodávané sú s odnímateľnými snehovými taniermi a gumenými chráničmi.

Trekingové palice Ferrino GTA New patria do strednej cenovej skupiny, sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsenejších turistov.

Recenzia: ACRA LTH130 – trekingové palice za nízku cenu

ACRA LTH130 recenzia Lacný základ

Materiál: hliník + grafit | Typ: teleskopické | Hmotnosť: 580 g | Dĺžka: 65-135 cm | Tlmenie nárazov: áno | Počet dielov: 3 | Rukoväť: plast

Klady
 • Tlmič nárazov
 • Bohaté príslušenstvo
 • Nízka cena
Zápory
 • Plastové rúčky
 • Hmotnosť

Teleskopické palice ACRA LTH130 sú určené pre občasnú turistiku či prechádzky po prírode. Lákavé sú hlavne svojou nízkou cenou a aj dobrou výbavou. V balení nájdete letné aj zimné tanieriky, krytky na hroty a gumové koncovky na nordic walking.

Konštrukcia palice sa skladá z troch dielov, a materiál tvorí hliník a 40 % grafit. Rúčka je z plastu a pri dlhšej túre môžu vzniknúť pľuzgiere a nepríjemné štípanie dlaní, nakoľko plast zle saje pot. Palice sa dajú vysunúť až do dĺžky 135 cm. Ani vyššia váha 580 gramov by nemala prekážať, pokiaľ neplánujete niekoľkodňové výlety.

Palice sú vybavené aj antishockom, teda tlmičom nárazov, čo je v tejto kategórii skôr marketingový ťah, čiže tlmenie je dosť neúčinné kvôli nekvalitnému spracovaniu. Nastaviteľné upevnenie dĺžky palice je otočným, teda skrutkovacím mechanizmom.

Ak nechodíte často do prírody na túry a hľadáte palice na občasné použitie za nízku cenu, sú ACRA LTH130 určené presne pre vás.

Najpredávanejšie trekingové palice podľa Heureky

Ako správne vybrať trekingové palice

Na trhu sú k dispozícii turistické palice, ktoré sú pevné, alebo teleskopické. Najpoužívanejšie v dnešnej dobe sú teleskopické, na ktorých sa dá nastaviť dĺžka akú potrebujete. Dajú sa poskladať a zavesiť na pútka batohu, alebo aj uložiť do batohu. Preto sme sa zamerali práve na tieto palice.

Teleskopické turistické palice je možné vybrať podľa typu rukoväti, materiálu tela a typu prevedenia. Rukoväte môžu byť gumové, z korku alebo z plastu. Telo býva často odľahčené, použitý materiál býva napríklad karbón, extra odolný a ľahký hliník alebo oceľ.

Typy nastavenia palíc

 • Z systém – Extra ľahké a skladné prevedenie paličiek. Vďaka Z systému sa dajú jednoducho poskladať dokopy a držia medzi sebou pomocou pevného lanka. Zmenšujú svoje nároky na veľkosť, sú pevné a napriek tomu veľmi ľahké, k tomu všetkému jednoducho zbaliteľné a skladné.
 • Palice s antishock – Majú zabudovaný pružiaci systém, ktorý sa hodí na odľahčenie tvrdého dopadu pri chôdzi, uľahčuje celému telu a neprenáša tak vibrácie do rúk a paží. Väčšinou so skrutkovacím mechanizmom.
 • Lock systém – veľmi prepracovaný a skvelý blokovací systém fungujúci na princípe páky. Jednoducho nastavíte veľkosť palice, zacvaknete páčku a môžete vyraziť. Systém v zime nezamŕza a netuhne, je jednoducho a rýchlo nastaviteľný aj v rukaviciach. Hodí sa ako na zimné výlety, snežnice, tak na turistiku a horské pochody.
 • Skrutkovací mechanizmus – pracuje na systéme rozpínania dielov vo vnútri palice, nájdeme tu typy s 2 alebo 3 časťami tela palice. Najbežnejší typ palíc je určený skôr pre letnú turistiku, v zime často zamŕza. Sú jednoducho nastaviteľné a skladné.

Konštrukcia palíc

Trekingová palica musí byť pevná a zároveň pružná, musí byť prispôsobená na vzniknuté nárazy a tlaky, ktorým je neustále vystavovaná. Veľmi záleží na tom, z akého materiálu je palica vyrobená. Optimálne sú karbónové palice, prípadne kombinácia s hliníkom. Výhodou karbónu totiž je, že veľmi dobre znáša vibrácie vzniknuté nárazom.

Ďalšou časťou trekingové palice je rukoväť, ktorá by mala mať vhodný tvar pre samotné držanie. Hlavnou funkciou rukoväte je, že znižuje vibrácie na paži. Rukoväte palíc sa najčastejšie vyrábajú z plastu, mletého korku alebo penovej hmoty. Tu naozaj záleží na tom, čo komu vyhovuje.

Veľmi príjemná je korková hmota, ale každému nemusí vyhovovať. Najlacnejším variantom sú rukoväte z plastu. Najlepšie z hľadiska životnosti je gumová a penová rukoväť, avšak guma po nasiaknutí kĺže.

Náš tip

Ak sa radi sa hýbete a máte radi o svojom pohybe prehľad, čo sa poobzerať po krokomeroch alebo inteligentnom fitness náramku? Aj o nich máme zaujímavé články.[/ttd_content_tip]

Materiál

Hliník – Trekingové palice z hliníka majú najvyššiu hmotnosť. Ak palice nemajú v sebe nejaké tlmenie nárazov, tak všetky otrasy idú do vášho tela. Výhodou hliníkových palíc je nízka cena, preto je určená pre všetkých nenáročných turistov, ktorý nechodia príliš dynamicky a palice mu slúžia skôr ako opora. Ak majú hliníkové palice tlmenia, sú zložené z dvoch, prípadne z troch častí, tu záleží veľa na kvalite spojov, ako dlho vydrží.

Sklolaminát – Tieto trekingové palice sú ďaleko ľahšie než palice hliníkové. Rovnako ako pri hliníkových paliciach je problém s tlmením nárazov tiež pri sklolaminátových paliciach. Tieto palice sú vhodné pre tých, ktorý chodia s palicami prevažne po mäkkom teréne a nechcú tiež s palicami behať. Výhodou sklolaminátových palíc je opäť nízka cena, teda sú vhodné pre všetkých nenáročných turistov, ktorý si palice zaobstarávajú ako oporu a pre zvýšenie stability chôdze.

Karbón – Tieto trekingové palice patria už medzi tie kvalitnejšie. Karbón v trekingových paliciach zaisťuje, že sú palice ľahšie, tvrdšie a otrasy toľko neprechádzajú do vášho tela. Vyrábajú sa palice, ktoré obsahujú od 20% karbónu až po 100% karbónové palice. Karbónové palice sú určené pre všetkých náročných turistov, pre tých, ktorý sa rozhodnú chodiť s palicami ďaleko častejšie, a zároveň chcú vylepšovať svoju kondíciu a zdravie. Percento karbónu v palici zvoľte podľa vašej váhy – čím vyššia váha človeka, tým viac karbónu by palice mali mať, a to preto, aby lepšie pružila a bola oporou.

Hmotnosť

Pri chôdzi by sme palicu v rukách nemali vôbec vnímať. Teraz je na mieste si povedať, či palice budete používať čisto pre turistické účely, alebo sa chystáte s trekingovými palicami pretekať. Čím ľahšie palice, tým je aj vyššia cena. Tu už záleží na vás, koľko peňazí za trekingové palice miniete.

Doplnky a príslušenstvo

Ak vyberáte trekingové palice, určite nezabudnite skontrolovať, či majú vaše palice všetky potrebné doplnky, ktoré sa vám určite budú hodiť.

Ak používate trekingové palice celoročne, to znamená aj v zime, určite oceníte snehový tanierik, ktorý má dvakrát väčší priemer, než klasický tanierik. Plastový tanierik nad hrotom, ktorý zabraňuje hlbokému zaboreniu palice do blata alebo medzi kamene. Po opotrebení ho môžete jednoducho vymeniť.

Ďalšou súčasťou teleskopickej palice je násada tzv. topánočka, ktorá sa dáva na oceľový hrot. Táto gumová násada je vhodná pri chôdzi po tvrdom teréne (napríklad po asfalte). Výhodou tejto násady je, že tlmí náraz, a zároveň stišuje klepanie. Topánočka môže byť buď gumová alebo plastová.

Pre správnu techniku chôdze a zabezpečenie všetkých bezpečnostných nárokov je určite dôležité kvalitné pútko trekingovej palice. Pútka musia byť pevné, mäkké, anatomicky tvarované, a tiež ľahko nastaviteľné a to tak, aby neodierali kožu a neobmedzovali krvný obeh. Dôležitá je nastaviteľnosť podľa dlane, pretože v zime bude zväčšená o rukavicu a mala by poskytovať maximálny rozsah pohybu.

Starostlivosť o palice

Pre zaistenie dokonalej funkčnosti a predĺženie doby životnosti vašich palíc je potrebné sa o ne dobre starať. Palice sú náchylné na preniknutie akýchkoľvek nečistôt a samotný materiál paličiek môže byť časom nielen mechanicky, ale aj vplyvom prostredia poškodený. Odolnosť palíc sa samozrejme odvíja od kvality ich vykonania, a zároveň od dôkladného ošetrenia materiálu povrchu.

Veľmi časté je, že do palíc preniká vlhkosť a zateká voda. Ak máte k tomu podmienky a príležitosť, snažte sa palice neustále sušiť. Po návrate z prírody vaše palice rozoberte na jednotlivé časti a starostlivo utrite všetky časti suchou handričkou.

Najpredávanejšie trekingové palice podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.2 (46 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár