Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Šport

Najlepšie činky pre ženy – Recenzie a porovnanie 2024

Posilňovanie slúži na formovanie postavy, zosilnenie a vykreslenie svalov. Na toto existujú rôzne druhy činiek, no nás v tomto porovnaní budú zaujímať výhradne činky pre ženy. Veľa žien si myslí, že dvíhaním závažia si vytvarujú mužskú figúru, no nie je to pravda. V našom porovnávaní našli svoje miesto činky pre ženy 2kg, obojručné činky, aj sada činiek pre ženy, napr. inSPORTline Smoothbell 2 × 2 kg.

Najlepšia jednoručka

Jednoručná činka pre ženy, je ľahká, ideálna pre aeróbne cvičenie. Dostupná s hmotnosťou 1 – 4 kg, v rôznych farebných prevedeniach.

Najlepšia pevná obojručná činka

Oceľová obojručná činka pre ženy s gumenými závažiami na tréning bicepsov a tricepsov. 15 kg činka uspokojí aj náročnejších užívateľov.

Najlepšia sada ženských činiek

Sada dvoch činiek pre ženy v rôznych hmotnostiach, pričom hmotnosti sú odlíšené farebne. Šikovné a praktické fitness činky pre aeróbne cvičenie.

Najlepšie činky na cvičenie pre ženy

Recenzia Lifefit 2 kg – najlepšia vinylová jednoručná činka pre ženy

Recenzia činka pre ženy Lifefit 2 KG Pre náročných

Značka: Lifefit | Materiál: cement, vinyl | Hmotnosť: 1 kg/2 kg/3 kg/4 kg | Cena: od 4,00 €

Klady
 • Dostupná až v 4 hmotnostiach
 • Rôzne farebné prevedenia
 • Šesťuholníkový tvar zabraňuje kĺzaniu činky
 • Antikorózny vinylový povrch
 • Ľahká a šikovne padne do ruky
Zápory
 • Menej odolný vnútorný cementový materiál
 • S hmotnosťou do 4 kg iba pre základný tréning

Vinylové činky patria medzi najlacnejšie z fitness vybavenia pre ženy. Nezaťažia váš rozpočet, na druhej strane budú spĺňať všetky vaše požiadavky. V našom porovnávaní skončila aj vinylová činka Lifefit, o ktorej spokojné užívateľky hovoria, že je ľahká, pohodlná, šikovná tak akurát do ruky. Navyše je dostupná v rôznych farebných prevedeniach, cvičenie je o to zábavnejšie.

Lifefit jednoručná činka je vhodná pre začiatočníčky aj pre pokročilé vzpieračky. 1 kg jednoručka vyhovie tým, ktoré so zdvíhaním činiek iba začínajú, 4 kg sadne do ruky tým, ktoré už nejaký ten tréning majú za sebou. S činkou sa cvičí jednoducho a pohodlne. Vinylový povrch zabezpečuje, že sa vám činka nekĺže v ruke ani počas náročného tréningu. Keďže činka je z cementu tak nehrozí žiadna korózia. Cementové činky jednoručky pre ženy sú lacné, antikorózne, na druhej strane nie sú také odolné ako napríklad kovové činky. Vďaka šesťhrannému tvaru sa nekotúľajú, keď vám náhodou vypadnú z ruky. Vinyl pomáha tiež chrániť vaše podlahy pred škrabancami.

Činky pre ženy 2kg jednoručné Lifefit sú vhodné na precvičenie horných končatín a hornej časti trupu. Rýchlo si na ne zvyknete a stanú sa vaším spoločníkom počas aeróbneho cvičenia.

Recenzia HMS Premium GSG-15 – najlepšia obojručná činka pre ženy

Recenzia činka pre ženy Hms Premium Zlatý stred

Značka: HMS Premium | Materiál: kalená oceľ, guma | Hmotnosť: 15 kg | Cena: 68 €

Klady
 • Oceľové prevedenie s úpravou proti korózií
 • Gumené závažia, ktoré tlmia pád
 • Dlhá životnosť
 • Vhodná pre silový tréning
 • Pre tréning bicepsov a tricepsov
Zápory
 • Vyššia cena
 • Vrúbkovaný povrch pri dlhom cvičení prestáva byť pohodlný

Ak ste si zvýšili základnú silu vďaka pravidelnému kardiu a tréningu s vlastnou váhou, potom je pre vás vhodná obojručná činka pre ženy s vyššou hmotnosťou. Medzi prémiové patrí aj obojručná činka HMS Premium.

Investícia do tejto činky sa vám skutočne oplatí. Jej telo tvorí pevná a odolná tyč z kalenej ocele s ochranou proti korózii, ktorú uzatvárajú gumené okrúhle závažia. Guma je odolná voči opotrebovaniu, takže je ideálna pre náročné použitie. Zvoľte si túto činku pokojne aj pre cvičenie v domácom prostredí. Ak vám totiž činka vykĺzne z rúk, práve gumené závažia stlmia pád, čo vaši susedia určite ocenia, najmä tí bývajúci v byte pod vami. Vrubkovaný povrch rukoväte eliminuje kĺzanie činky v rukách, tu však treba počítať s tým, že pri dlhom cvičení nebude držanie činky až také pohodlné.

Obojručka HSM Premium dlhá 117,5 cm s priemerom 3 cm je vhodná pre silový tréning, pri ktorom do cvičenia zapojíte oveľa viac svalov, ako je tomu pri jednoručných činkách. Jediné, čo vás môže odradiť od kúpy, je jej vyššia cena, nezabúdajte však, že oceľová činka vám bude slúžiť aj niekoľko desiatok rokov.

Recenzia inSPORTline Smoothbell 2 × 2 kg – najlepšia sada jednoručných činiek pre ženy

Recenzia činka pre ženy Insportline Smoothbell Lacný základ

Značka: inSPORTline | Materiál: kov, vinyl | Hmotnosť: 0,5 kg/1 kg/1,5 kg/2 kg/3 kg | Cena: 13,40 €

Klady
 • Kovové činky s vinylovou vrstvou
 • Výborne sadnú do ruky
 • V rôznych hmotnostiach
 • Hmotnosti sú odlíšené farebne
 • Vhodné pre rôzne aeróbne cvičenia
Zápory
 • Nenašli sme žiadne

Ak to s cvičením s činkami myslite vážne, odporúčame kúpiť si rovno sadu činiek. Jednak je to ekonomickejšie, zároveň máte k dispozícii hneď dve jednoručky a môžete sa zamerať na formovanie celej hornej časti trupu. Obľúbené sú činky jednoručky pre ženy inSPORTline Smoothbell.

Súpravu dvoch jednoručiek oceníte pri pomalom aj rýchlom posilňovaní. Ich hmotnosť 2 kg je ideálna aj pre aeróbne cvičenia, kedy pri dynamickej záťaží nie je vhodná vysoká hmotnosť, napr. zumba, aerobic, bodystyling, P-Class či kruhový tréning. Kovové jadro zaručuje dlhú životnosť. Vinylový povrch ho chráni pred hrdzavením, zároveň mení tvrdé nepohodlné činky na mäkké a príjemné na dotyk. Zrezané hrany zvyšujú stabilitu činiek pri ich položení.

Činky inSPORTline Smoothbell patria medzi najlepšie v kategórií: sada činiek pre ženy. Smoothbell sa dodávajú v rôznych hmotnostiach, sú odlíšené farebne. Tieto modré činky majú hmotnosť 2 kg, dostupné sú aj 0,5 kg, 1 kg, 1,5 kg a 3 kg. Príjemne prekvapí aj výborná cena súprav.

Najlepšie činky na cvičenie pre ženy

Názov Zhrnutie
Top činky pre ženy
1. Recenze činka pre ženy Lifefit Lifefit 2 kg Ľahká a pohodlná Obľúbená jednoručná činka pre ženy je ľahká, ideálna pre aeróbne cvičenie. Dostupná s hmotnosťou 1 – 4 kg, v rôznych farebných prevedeniach. Do obchoduPorovnať ceny
2. Recenze činka pre ženy Hms Premium Hms Premium Skvelá dlhodobá investícia Oceľová obojručná činka pre ženy s gumenými závažiami na tréning bicepsov a tricepsov. 15 kg činka uspokojí aj náročnejších užívateľov. Do obchoduPorovnať ceny
3. Recenze činka pre ženy Insportline Smoothbell inSPORTline Smoothbell Najlepšia sada činiek pre ženy Sada dvoch činiek pre ženy v rôznych hmotnostiach, pričom hmotnosti sú odlíšené farebne. Šikovné a praktické fitness činky pre aeróbne cvičenie. Do obchoduPorovnať ceny
4. Recenze činka pre ženy Fitforce APS 20KG 30MM Fitforce APS 20KG 30MM Obojručná nakladacia činka Set obojručnej činky s kotúčmi rôznych hmotností. Oceľová činka s gumenými závažiami vhodná aj pre domáce cvičenie. Do obchoduPorovnať ceny
5. hexagonal hms činky HMS hexagonální jednoručka Jednoručná činka v niekoľkých variantoch Krátkoručná činka vhodná najmä na bodybuilding, Cross-Training či funkčný tréning. Variant: 2 kg až 20 kg. Do obchoduPorovnať ceny
6. Recenze činka pre ženy Neopren Bone Neopren Bone Liatinová sada činiek pre ženy Neoprénová sada dvoch trojkilových činiek pre ženy pre spevnenie a formovanie horných končatín. Liatinová sada s dlhou životnosťou. Do obchoduPorovnať ceny
7. Recenze činka pre ženy Insportline BS208 3-50 K Insportline BS208 3-50 K Nakladací činkový set Cenovo dostupný činkový set s cementovou náplňou so setom jednoručných činiek. Vhodné pre posilnenie hornej i dolnej polovice tela. Do obchoduPorovnať ceny
8. Recenze činka pre ženy HMS CM06 2 X 1 KG HMS CM07 2 × 1,5 Kg Sada molitanových činiek Odolné a pevné oceľové činky pre kondičné cvičenie pokryté mäkkým molitanom. Súprava činiek je ideálna pre kondičné cvičenie. Do obchoduPorovnať ceny

Najpredávanejšie činky pre ženy podľa Heureky

Ako vybrať činky pre ženy

Pre tých, ktorí si iba začínajú formovať telo, je návšteva preplneného fitnesscentra často odstrašujúca. Zväčša siahnu po rôznych menších fitness pomôckach, s ktorými môžu trénovať v pohodlí domova. Balančné podložky, aeróbne steppery, činky na posilnenie ramien. A práve na tie sa zameriame v nasledujúcom poradcovi… pretože nie je činka ako činka. Nehovoríme len o tom, že sa odlišujú typom a tvarom, posvietili sme si skôr na rozdiel medzi činkami pre mužov a činkami pre ženy. Predstavíme si jednotlivé druhy činiek. Ponúkneme niekoľko rád, ako si vybrať správne ženské činky. V závere nájdete aj zopár základných cvikov.

Mužské vs ženské činky

Prečo by mali ženy na cvičenie používať iné činky ako muži

V úvode článku sme spomenuli niekoľko výhod, ktoré prináša posilňovanie s činkami. Aby sme pochopili, prečo je dôležité, aby ženy používali iné činky ako muži, musíme v prvom rade porozumieť, aký majú vplyv na náš organizmus. Cvičenie s činkami pomáha k naberaniu svalovej hmoty, zlepšuje metabolizmus a urýchľuje chudnutie. Zlepšuje tiež rovnováhu a vytrvalosť, pomáha predchádzať zraneniam. Zabraňuje poklesu svalovej hmoty a kostnej hustoty, čo je súčasťou starnutia. Má tiež prínos pre vašu imunitu a pokojný spánok. Pomáha v boji proti chronickým ochoreniam, ako je osteoporóza a artritída. Jednoducho zvyšuje výkon vo všetkých fyzických a duševných oblastiach.

Tieto zlepšenia platia pre všetkých: pre mužov aj ženy, a predsa sú tu rozdiely v tom, aké činky by sme mali používať a ako s nimi narábať. Ženské činky sú ľahšie a slúžia najmä na uchovanie si dokonalej postavy, často aj ako prostriedok na uvoľnenie napätia. Mužské činky sú ťažké, určené na nabratie svalovej hmoty a posilnenie celého tela. Ďalším dôvodom je tiež to, že ženy majú menšie ruky, čo im bráni v správnom uchopení násady mužských činiek.

Náš tip

Milujete šport? O ďalšom športovom a fitness vybavení sa dočítate v našich článkoch Najlepšie boxovacie vrecia, Najlepšie steppery, Najlepšie eliptické trenažéry a taktiež Najlepšie veslovacie trenažéry.

Činky pre mužov, ženy, teenagerov – rozdiely

Poznáme nielen mužské a ženské činky, samostatnú skupinu tvoria činky pre tínedžerov. Rozdiely medzi jednoručnými činkami nie sú až také markantné. Tu je dôležité vybrať si činky, ktoré budú vyhovovať účelu, za akým ich budete používať, teda je dôležité si všímať rozmer aj materiál, z akého sú vyrobené, tiež hmotnosť.

Existuje veľa faktorov, ktoré vstupujú do hry pri výbere činiek, ale všeobecné pravidlo je, že činky by mali vážiť zvyčajne medzi 10-30% telesnej hmotnosti u žien a 15-35% u mužov. Kým mužom sú zvyčajne vo fitness centrách pridelené ťažšie činky, ženám tréneri odporúčajú hmotnosť v rozmedzí od 0,5 do 5 kg. S hmotnosťou 0,5 kg sú vhodné pre ženy, ktoré nemajú žiadne predchádzajúce skúsenosti so silovým tréningom, alebo ktoré dlho necvičili. Činky pre ženy sada 5 kg sú vhodné pre dámy, ktoré už poznajú silový tréning alebo pravidelne cvičia.

Väčšie rozdiely sú pri obojručných a tyčových činkách. Rozdiely sú najmä v hmotnosti, priemere a dĺžke.

Pánske činky Ženské činky Činky pre tínedžerov
približne 20 kg približne 15 kg približne 5 kg
priemer cca 3 cm priemer cca 2,5 cm priemer cca 2,5 cm
dĺžka cca 220 cm dĺžka 200 cm dĺžka 150 – 170 cm

Sú ženské činky určené iba ženám?

Nie, ženské činky sú rovnako vhodné aj pre začiatočníkov. Aj keď vás to ťahá k ťažším závažiam, začnite s ľahšími činkami. Najmä muži, ktorí s dvíhaním činiek iba začínajú, sa cítia trápne, keď majú cvičiť s ľahkými „ženskými“ činkami. Zdvíhanie ťažkých činiek alebo činiek so zlou hmotnosťou však môže viesť k chronickým problémom s kĺbmi, šľachami a väzmi. Ženské činky sú ideálne, ak si potrebujete osvojiť určité návyky a odhadnúť svoju silu. Často po nich siahnu aj tínedžeri a muži nižšej postavy.

Činky pre ženy

Druhy činiek

Ak ste už niekedy navštívili fitness centrum, určite už viete, že existuje niekoľko druhov činiek, z ktorých si môžete vybrať. V prvom rade si musíme povedať o dvoch základných kategóriách, do ktorých sa činky delia. Poznáme pevné a nakladacie činky.

Pevné činky

Ich hlavnú charakteristiku dokážeme vyčítať už z názvu. Pevné činky, označované tiež ako monobloky, sú bez možnosti úpravy hmotnosti. Pozostávajú z dvoch rovnakých závaží na oboch koncoch, ktoré sú spojené rukoväťou. Sú veľmi pevné a odolné a veľmi dobre sa držia v ruke. Stačí si teda vybrať tú správnu hmotnosť a bez potreby ďalších úprav hneď začať cvičiť. Sú to najlepšie fitness činky pre ženy. Nevýhodou však je, že ak vám zvolená hmotnosť viac nevyhovuje, musíte investovať do ďalšieho setu činiek s vyššou hmotnosťou. Tu treba počítať aj s úložným priestorom u vás doma. Správne skladovanie dosiahnete stojanom na činky, čo si však vyžaduje ďalšiu investíciu.

Nakladacie činky

Najväčšou výhodou tohto typu činiek je, že si viete regulovať ich hmotnosť. Pridáte kotúče či záťažové dosky, keď cítite, že je čas prejsť na náročnejšie cviky. Ak potrebujete ubrať, jednoducho kotúče zložíte. Sú menšie a ľahšie sa skladujú ako napr. pevné činky, vďaka čomu sú dobrou voľbou pre domácu posilňovňu. Sú pohodlné, všestranné a poskytujú vám spôsob, ako precvičiť takmer všetky svalové skupiny. Nakladacie činky sa používajú aj vtedy, ak počas tréningu robíte veľa rôznych cvičení. Je to preto, že pri niektorých cvikoch zvládnete väčšiu váhu ako pri iných.

Ďalej sa činky rozdeľujú podľa toho, ako ich používate. Voľba závisí od vašich potrieb a preferencií. Ak ste nazreli do e-shopov športových predajcov, určite ste sa už stretli s jednoručnými a obojručnými činkami a s niekoľkými ďalšími typmi, ako je napr. kettlebell, závažia na zápästia a členky a pod.

Jednoručné činky

Ideálne pre domácu posilňovňu, do posilňovní, ako vybavenie k fitness či aeróbnemu tréningu. Fitness činky pre ženy môžu byť pevné aj nakladacie. Majú rôznu hmotnosť, váhu aj farbu. Jednoručky patria do výbavy každého pokročilého športovca aj začiatočníka. Najlepšou, a jednoznačne najekonomickejšou investíciou je sada jednoručných činiek.

Náš tip

Činky jednoručky pre ženy sú vhodné aj ako doplnkové vybavenie k behu. Možno sa práve obzeráte po novom bežeckom páse. V našom článku Najlepšie bežecké pásy vám poradíme s výberom.

Obojručné činky

Na ich zdvihnutie potrebujete zapojiť obe ruky a teda aj pomerne viac svalov. Využívajú ich najmä nároční športovci, ktorí si formujú svaly. Ako obojručná sa označuje napríklad štandardná tyč s kotúčmi na oboch stranách alebo vzpieračská tyč. Obojručky sa dvíhajú oboma rukami pri tlakoch na lavičke, mŕtvych ťahoch, drepoch a príťahoch zameraných na biceps, tricepsových zdvihoch nad lavicu a tlakoch na ramená.

Iné druhy

Okrem spomínaných typov existujú aj špecifické druhy, medzi ktoré patria kettlebelly, záťažové vesty, posilňovacie vaky a závažia na členky a zápästia. Záťažové vesty sa používajú pri behu, cvikoch s vlastnou hmotnosťou a ďalších aktivitách. Cvičenie so záťažovou vestou zvyšuje dynamiku aj vytrvalosť. Posilňovacie vaky využijete pri drepoch, výpadoch a ďalších funkčných cvikoch. Sú vhodné pre kruhový tréning v exteriéri aj interiéri. Závažia na členky a zápästia sa suchými zipsami upínajú na správne miesto. Používajú sa predovšetkým pri cvičení s vlastnou váhou. Sú vyrobené z mnohých materiáloch, tie neoprénové dokážete pohodlne používať aj počas outdoorových športových aktivít v zlom počasí.

Okrem toho, že zvyšujú vašu dynamiku, silu a vytrvalosť, napomáhajú dodatočnému spaľovaniu kalórií. Kettlebelly majú nezameniteľný vzhľad. Guľa alebo zvon s držadlom na vrchu. Používajú sa na cvičenie dynamických a explozívnych cvikov.

Náš tip

Viac o výhodách cvičenia s kettlebellom a niekoľko tipov, ako si vybrať ten správny, nájdete v našom porovnávaní Najlepšie kettlebelly.

Materiál činiek a kotúčov

Najkvalitnejšie činky sú vyrobené z liatiny, sú takmer nezničiteľné, a navyše aj dobre vyzerajú. Chrómové činky sú ďalšou populárnou skupinou, sú ľahšie ako liatinové.  S oceľovými a kovovými činkami súvisí aj riziko poranenia. Môžu sa vám ľahko vyšmyknúť zo spotených rúk. Keď dopadnú na podlahu, zanechávajú na nej škrabance a ďalšie stopy. Preto kúpu kovových činiek zvážte, ak s nimi plánujete cvičiť u vás doma.

Niektoré typy majú telo potiahnuté gumou, uretánom alebo neopernom. Sú mäkké a pohodlne sa držia v ruke, sú skvelou voľbou, ak robíte veľa opakovaní, predídete tak tvorbe mozoľov. Pod gumou či vinylom sa môže ukrývať aj tvrdý cement, preto starostlivo čítajte špecifikácie pri produkte. Pre začiatočníkov odborníci odporúčajú plastové činky, sú ľahké a pomáhajú nováčikom naučiť sa techniku a správnu formu pre každé cvičenie.

Súčasťou nakladacích činiek sú aj kotúče. Tie sa taktiež vyrábajú z rôznych materiálov. Cementové kotúče sú pokryté gumovou alebo plastovou vrstvou. Sú náchylnejšie na poškodenie, preto buďte pri cvičení s nimi maximálne opatrní. Najodolnejšie sú kovové kotúče a vydržia až niekoľko desiatok rokov. Odolné, no drahé, preto počítajte s vyššou investíciou. Ak by sme vám mali poradiť, voľte kovové kotúče potiahnuté gumou. K vysokej odolnosti navyše získate akúsi záruku, že pri páde nepoškodia vašu podlahu.

Žena cvičí s činkou

Ako si vybrať správnu váhu činiek

Ak ste sa rozhodli pre tréning s činkami, stojíte pred jednou veľkou a dôležitou otázkou: ako si vybrať správnu veľkosť? O to ťažšie je to vtedy, ak sa púšťate do domáceho cvičenia a zo svojho prieskumu vynecháte odborníka. Činka má správnu hmotnosť vtedy, keď správne pôsobí na svaly, no nepreťaží ich. Zdvíhanie príliš ťažkého závažia môže viesť k zraneniam a dlhodobým až chronickým problémom, zatiaľ čo výber príliš ľahkého závažia môže oddialiť pokrok.

Urobte si jednoduchý test, ktorý vás nasmeruje k správnej hmotnosti. Pamätajte, pred tým, než sa pustite do testu, zahrejte sa. Stačí chôdza, jogging, beh do schodov či dynamický strečing.

 1. Začnite s váhou, ktorá vám najviac vyhovuje. 1 kg, 2 kg alebo 5 kg činka, v tomto teste zistíte, ktorá je pre vás ideálna. Stojte vzpriamene a držte činku v ruke. Dlane sú otočené k telu. Vykonajte 10 kladivových bicepsových zdvihov, pričom lakte držíte pri tele.
 2. Zhodnoťte svoj výkon. Bolo tých 10 opakovaní s činkami vybranej hmotnosti pre vás ťažkých alebo ľahkých? Ak ste ich zvládli bez toho, aby ste pocítili akékoľvek vysilenie či pálenie vo svaloch, zvýšte hmotnosť o 2 kg. Naopak, ak ste sa začali trápiť už v polovici opakovaní, hmotnosť činiek znížte.
 3. Dožičte si ďalších 10 opakovaní s činkami s novou váhou, alebo s rovnakými činkami, ak prvé kolo bolo správne. Zamerajte sa na posledných 5 opakovaní. Ak boli pre vás náročné, držíte činky so správnou hmotnosťou. Ak ste ich dali „ľavou zadnou“, zvýšte hmotnosť o pár kíl.
 4. Vykonajte tretie, posledné kolo opakovaní. Po 10 zdvihoch by vaše svaly mali byť unavené. Po zhodnotení celej tridsiatky by ste mali byť schopní prehlásiť, že cvičenie bolo náročné. Ak je tak, našli ste správnu hmotnosť činiek pre vás.
 5. Hmotnosť činiek si zachovajte niekoľko nasledujúcich dní pri pravidelnom cvičení. Cvičte tri série každý druhý deň počas dvoch týždňov. Ak sa vám to zdá časom jednoduchšie, zvýšte počet opakovaní na 12 v sérii s rovnakou váhou. Potom zvýšte na 15 opakovaní v sérií. Ak je „pätnástka“ pre vás ľahká, prišiel čas, aby ste si zadovážili činky s vyššou hmotnosťou.

Aerobik s činkami

Silové vs. kondičné cvičenie

Ak by sme mali v krátkosti porovnať tieto dva typy cvičení, povedali by sme, že kondičné, tzv. aeróbne cvičenie je cvičenie vytrvalostného typu, ktoré zvyšuje srdcovú frekvenciu a frekvenciu dýchania počas relatívne dlhého trvania. Silové alebo anaeróbne cvičenie je cvičenie, ktoré zahŕňa krátke dávky intenzívnej aktivity. Oba druhy cvičenia sú pre zdravie človeka prospešné, hoci každý prospieva telu iným spôsobom. Medzi kondičné cvičenia sa radí rýchla chôdza, beh, aerobik, bicyklovanie aj plávanie. Medzi silové zas šprint, vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) a dvíhanie záťaží. Všeobecne povedané, kondičné cvičenie pomáha zvyšovať vytrvalosť, zatiaľ čo silové cvičenie pomáha zvyšovať svalovú hmotu a silu.

Ak by sme mali tieto výrazy preniesť do sveta činiek, ako kondičné môžeme pomenovať cviky, ktoré sa cvičia rýchlo a s veľkým počtom opakovaní. Vhodné sú predovšetkým jednoručky s váhou 0,5 kg až 3 kg. Pre silové cvičenia sú ideálne nakladacie jednoručné a obojručné činky, kde si dokážete váhu regulovať a postupne navyšovať. Silové cvičenie sa uplatňuje najmä v bodybuildingu a kulturistike.

Náš tip

Na formovanie postavy sú výborné a obľúbené aj balančné podložky. Čo-to sa o nich dočítate v našom článku Najlepšie balančné podložky.

Zopár základných cvikov s činkami

 1. Príťahy činky v predklone: Aby ste sa dostali do správnej prehnutej polohy, stojte na podlahe s nohami rozkročenými na šírku bokov. Mierne sa ohnite a tlačte zadok dozadu, kým hrudník nebude smerovať k podlahe. Mierne ohnite kolená a natiahnite ruky, pričom v každej ruke držíte činku. Chrbát držte rovný. Posúvajte ruky k hrudníku, lakte držte blízko bokov. V hornej časti pohybu stlačte lopatky k sebe. Opakujte.
  Odporúčané: 10-13 opakovaní
 2. Tlak v stoji (Shoulder press): Stojte na podlahe s nohami rozkročenými na šírku bokov. Ruky s činkami vzpažte tesne nad ramená. Dvíhajte ruky k stropu tak vysoko, ako môžete, a potom vráťte činky nad ramená rovnomerným tempom. Opakujte.
  Odporúčané : 10-13 opakovaní
 3. Upažovanie s jednoručkami v stoji: Postavte sa vzpriamene. Dbajte na rovnú chrbticu. Ruky s činkami spustite pozdĺž tela. Mierne ohnite ruky a zdvihnite ich smerom von, kým nebudú v úrovni vašich ramien a nebudete stáť v polohe T. Pomaly spustite ruky a opakujte.
  Odporúčané: 10-13 opakovaní
 4. Výpady vzad: Postavte sa s nohami na šírku bokov. Ruky s činkami spustite pozdĺž tela. Ustúpte jednou nohou dozadu asi o krok, pomaly spustite koleno na zem, pričom hrudník držte smerom dopredu. Vráťte sa do východiskovej polohy a potom zopakujte akciu na opačnej nohe. Ruky pritom ohýbajte v lakti a dvíhajte činky k ramenám.
  Odporúčané: 6 opakovaní pre každú nohu.
 5. Bicepsový zdvih v stoji: Stojte rovno, vzpriamene, s chodidlami na šírku ramien. Paže sú na začiatku cvičenia pozdĺž tela. Existujú dva varianty východiskovej polohy. V prvom variante smerujú dlane k telu a palec ruky smeruje vpred. V druhom variante sú dlane vytočené vpred a ostanú tak počas celého cviku. Obe alternatívy sú správne. Ruky môžete dvíhať na striedačku, najprv ľavú, potom pravú, alebo obe naraz. Pri zdvíhaní váhy nezabudnite vydychovať a pri spúšťaní sa nadýchnite. Opakujte.
  Odporúčané: 12 opakovaní na každú stranu alebo 12 opakovaní pri dvíhaní oboch rúk
 6. Russion Twist: Posaďte sa na podlahu, zdvihnite nohy pred seba tak, aby sa nedotýkali zeme, držte ich v pravom uhle. Zapojte brušné svaly, aby ste túto pozíciu udržali. Držte činku pred sebou a pomaly.
  Odporúčané: 12 opakovaní (1 opakovanie je otočenie na každú stranu)
 7. Mŕtvy ťah: Stojte s obomi nohami na podlahe s činkou v každej ruke. Pri predklone zatlačte kolená a boky mierne dozadu. Pri dvíhaní činiek udržujte stále rovný chrbát. Pri zdvihu činky nahor používajte svaly nôh, nie chrbta. Hlavu udržujte rovno, nikdy ju nedvíhajte nahor. Keď sa dostanete do finálnej stojacej polohy, zatlačte boky dozadu, stiahnite lopatky a stlačte sedacie svaly. Činky by mali ostať pod alebo na úrovni bokov, ruky a chrbát musia byť vystreté. Následne sa vráťte do predklonu s činkami až ku členkom, chrbát udržujte stále rovný a boky opäť zatlačte dozadu.
  Odporúčané: 10-15 opakovaní

Značky činiek pre ženy

Činky pre ženy HMS PREMIUM

Poľský výrobca produktov zo skupiny fitness a silových športov HMS sa zameral na skupinu prémiových výrobkov HMS PREMIUM. Ponúka aj celú škálu činiek: činky na cvičenie pre ženy, činky jednoručky pre ženy, fitness činky pre ženy a pod.

Značka činiek pre ženy HMS

Činky na cvičenie pre ženy Lifefit

Nemecká skupina Lifefit Group vytvára pre svojich zákazníkov zdravší a lepší život. Neustále prinášajú novinky v oblasti zdravia a fitness, v ponuke majú okrem iného aj činky pre ženy.

Značka činiek pre ženy Lifefit

Ženské činky inSPORTline

inSPORTline si za dlhé roky svojej pôsobnosti v oblasti športu a fitness získal fanúšikov po celom svete. Vyhľadávané a obľúbené sú aj ich oceľové, liatinové či vinylové činky pre ženy.

Značka činiek pre ženy inSPORTline

Kde kúpiť činky pre ženy

Efitness.sk si zakladá na rýchlom dodaní kvalitného a nepoškodeného tovaru, o čom hovoria aj mnohé pozitívne skúsenosti na porovnávači heureka.sk. Ponúkajú športové potreby, vybavenie pre školy, športovú výživu, zdravotné pomôcky, aj fitness vybavenie, kde nájdete kvalitné činky pre ženy.

Činky pre ženy sada, činky pre ženy 2kg aj činky pre ženy 5kg a mnoho iného nájdete v prehľadnom e-shope electronic-star.sk. Aj keď nie sú zameraní priamo na športové vybavenie, nájdete tu širokú ponuku produktov z oblasti fitness a šport.

Dobré ceny a široký sortiment nájdete v ďalšom športovom e-shope, v ktorom sme vyberali ženské činky do nášho porovnávania. Sportisimo.sk ponúka okrem iného super rýchly a pružný prístup.

Koľko stoja činky na cvičenie pre ženy

Činky pre ženy do 20 €

V základnej cenovej skupine nájdete ženské činky určené najmä na kondičné cvičenie. Ľahké činky v rôznych farebných prevedeniach, ktoré zmenia cvičenie na zábavu. Do 20 € sa vošli aj niektoré sady činiek do 2 kg.

Činky pre ženy od 21 – 50 €

Kovové činky pre silové cvičenie sú pevné, odolné a ťažké, a taktiež vynikajú vyššou cenovkou. V druhej cenovej kategórii nájdete jednoručky pre cvičenie v centrách aj doma, tiež základné typy obojručných činiek.

Činky pre ženy nad 50 €

Ak hľadáte skutočnú kvalitu, ktorá vám bude slúžiť niekoľko rokov, počítajte s vyššou cenou. Nad 50 € vyjdú kvalitné oceľové a liatinové jednoručky, aj obojručné činky. Okolo 100 € a viac vás bude stáť set nakladacej činky s niekoľkými kotúčmi, vďaka ktorým si môžete postupne zvyšovať záťaž.

Napredávanejšie činky pre ženy podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (11 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár