Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie veslovacie trenažéry – test a recenzie 2024

11. 11. 2021 Aktualizované

Vzhľadom k tomu, že veslovací trenažér je pomerne komplexné zariadenie, rozhodli sme sa pre vás pripraviť nasledujúci článok. Predstavíme vám v ňom trojicu najlepších výrobkov, ktoré si môžete v súčasnej dobe zaobstarať. Chýbať samozrejme nemôžu ani praktické rady, aby ste sa pri nákupe nepomýlili.

Najlepší celkovo

Výkonný veslovací trenažér pre náročných používateľov s množstvom špičkových funkcií.

Najlepší pomer cena/kvalita

Majte prehľad o svojom cvičení vďaka smart aplikácie, ktorá je ako bonus k trenažéru špičkových kvalít.

Najlepší lacný

Veslovací trenažér pre začiatočníkov, ktorý okrem veslovania umožňuje aj cvičenie v stoji či v sede.

Najlepšie veslovacie trenažéry

Recenzia: inSPORTline Rivu

inSPORTline Rivu recenzia Pre náročných

Nosnosť: 150 kg | Regulácia záťaže: elektronická | Prevedenie bŕzd: magnetické | Hmotnosť: 40 kg | Meranie tepovej frekvencie: nie | Rozmery: 127 × 57 × 192 cm | Približná cena: 999 €

Klady
 • 16 tréningových programov
 • Vhodný pre každého do výšky 2 m
 • Skladací rám
 • LCD displej
 • Dodávaný s hrudným pásom (HCR program)
Zápory
 • Vyššia cena
 • Bez snímačov tepovej frekvencie

Podľahli ste veslovaciemu trenažéru? V teste opakovanej a častej záťaže obstál veslovací trenažér inSPORTline Rivu. Trenažér s robustnou konštrukciou so zaťažením až 150 kg je určený predovšetkým do posilňovní, no nič vám nebráni v tom, aby ste si ho zaobstarali k sebe domov. Presvedčí vás aj skladací rám, ktorý uľahčí jeho skladovanie.

Trenažér je vhodný naozaj pre každého, výrobca myslel aj na vysokých ľudí, preto vyzdvihujeme dlhý pojazd. 16 úrovní záťaže. Trúfate si? Trenažér ponúka 12 prednastavených tréningových programov, plus možnosť nastaviť si ďalšie štyri. Okrem toho si môžete zasúťažiť priamo s počítačom. Virtuálne preteky sa premietnu priamo na displej. Na LCD displeji počas tréningu sledujete tiež čas, zábery, zábery za minútu, záťaž, čas na 500 m, srdcový tep, vzdialenosť, kalórie, výkon. Trenažér sa dodáva s hrudným pasom, ktorý spolu s HCR programom slúži na cvičenie podľa tepovej frekvencie. Prekvapilo nás, že trenažér nedisponuje snímačmi tepovej frekvencie.

Profesionálny veslovací trenažér je určený predovšetkým pre tých, ktorí to s týmto druhom športu myslia naozaj vážne. Ide o pomerne veľkú investíciu, preto si takúto kúpu treba poriadne premyslieť.

Recenzia: 500 DOMYOS

500 DOMYOS recenzia Zlatý stred

Nosnosť: 150 kgRegulácia záťaže: manuálnaPrevedenie bŕzd: magnetickéHmotnosť: 40 kgMeranie tepovej frekvencie: nieRozmery: 196 × 91 × 57 cmPribližná cena: 420  €

Klady
 • Smart aplikácia E-Connected
 • Pohodlné sedadlo, rukoväte s úpravou proti poteniu
 • Skladací rám
 • LCD displej
 • Dodávaný s hrudným pásom (HCR program)
Zápory
 • Nezrozumiteľný montážny návod
 • Nerovnomerné rozdelenie zaťaženia počas veslovania
 • Nižšia kvalita pedálov

Pre efektívne cvičenie je tu veslovací trenažér 500 DOMYOS.  Určený je na pravidelný intenzívny tréning (3 – 4x týždenne), kedy je cvičenie najúčinnejšie. Cvičenie na veslovacom trenažéri prospieva nielen vášmu srdcu, zároveň si precvičujete a posilňujete hornú aj spodnú časť tela (plecia, ramená, chrbát, brucho, stehná, lýtka).

Prispôsobte si intenzitu cvičenia pomocou magnetického brzdového systému s manuálnym nastavením úrovne odporu od 1 do 15. Zvoliť si môžete z 9 prednastavených programov. Displej zobrazuje 7 funkcií: frekvencia (kadencia) ťahov za min, vzdialenosť, spálené kalórie, počet ťahov, trvanie tréningu, odhadovaný čas na prejdenie 500 m, zobrazenie srdcového tepu, ak máte nasadený hrudný pás, ktorý sa dodáva so strojom.

Tréning na veslovacom trenažéri 500 DOMYOS bude zábavnejší s aplikáciou E-Connected, ktorá slúži na sledovanie cvičenia a analýzu vašich pokrokov. Aplikáciu si zadarmo stiahnite na vaše smart zariadenie. Nevýhodou je, že len čo začne telefón zvoniť, aplikácia prestane pracovať a vypne sa.

Zlatý stred, to je trenažér 500 DOMYOS. Ak nechcete do posilňovacieho stroja investovať príliš veľa peňazí, tento trenažér je pre vás správna voľba.

Recenzia: Capital Sports Stringmaster

Capital Sports Stringmaster recenzia Lacný základ

Nosnosť: 100 kg | Regulácia záťaže: manuálna | Prevedenie bŕzd: magnetické | Hmotnosť: 16,8 kg | Meranie tepovej frekvencie: nie | Rozmery: 190 × 45 × 65 cm | Približná cena: 420 €

Klady
 • Nízka cena
 • Kompaktné rozmery, nižšia hmotnosť
 • Skladací rám
 • LCD displej
 • Všestranné využitie (veslovanie, cvičenie v sede a v stoji)
Zápory
 • Bez hrudného pásu
 • Nižšia kvalita použitých materiálov

Veslovací trenažér Capital Sports StringMaster má kompaktné rozmery, preto je ideálny aj do menších bytov. Navyše, ak ho práve nepoužívate, ľahko ho zložíte a odložíte na miesto. Robustná konštrukcia prekvapivo nemá vplyv na výkon posilňovacieho stroja. Gumové expandery zaručujú tichý chod. Trenažér má vymeniteľné rukoväte, na druhej strane chýbajú snímače tepovej frekvencie aj hrudný pás, ktorý je pri trenážeroch vyššej rady automaticky súčasťou.

Trenažér Capital Sports StringMaster nie je určený primárne na veslovanie, použite ho na rozličné cvičenia v sede alebo v stoji. Na displeji sledujete čas cvičenia, množstvo ťahov a spálené kalórie. Trenažér je ľahký, skladný, no zároveň zaostáva za ostatnými strojmi nižšou nosnosťou. Použité materiály sú menej kvalitné, čo zodpovedá nižšej cene. Koženkový poťah na sedadle sa ľahko čistí, na druhej strane sa však rýchlejšie opotrebuje.

Na domáce cvičenie – ideálny. Veslovací trenažér vhodný pre ženy aj pre mužov, pre každého, kto sa rozhodne urobiť niečo pre svoje zdravie.

Najpredávanejšie veslovacie trenažéry podľa Heureky

Ako správne vybrať veslovací trenažér?

Pred nákupom by ste sa mali rozhodnúť, či je pre vás obstaranie veslovacieho trenažéra správnou voľbou. Najdôležitejšími kritériami pri samotnom výbere sú potom rozmery, nosnosť, prevedenie bŕzd a pojazdov. Významnú úlohu zohrávajú aj spôsob regulácie záťaže a displej. Nepochybne by ste mali brať do úvahy aj dodatočné príslušenstvo a funkcie.

Výhody cvičenia na veslovacom trenažéri

Na začiatok by bolo dobré vysvetliť si aj motiváciu, prečo by sme mali na veslovacom trenažéri cvičiť. Veslovanie je vynikajúci spôsob, ako zvýšiť celkovú výkonnosť vášho kardiovaskulárneho systému. Je cenným nástrojom pri spaľovaní tuku a dokáže tiež zvýšiť schopnosť absorpcie kyslíka telom.

Cvičenie na veslovacom trenažéri sa tak odporúča pre každého, kto si chce zlepšiť svoje zdravie a získať funkčnejšie telo. Špecificky je tiež prínosné pre tréning bežcov, a to ako šprintérov tak aj vytrvalostných športovcov.

Cvičenie na veslovacom trenažéri spevňuje svalový korzet (ochabnuté brušné a chrbtové svaly bývajú častou príčinou bolesti chrbta) a väčšinu svalových partií od paží až po zadok a nohy. Ak zvolíte vhodný model je ideálny ako pre mužov, tak aj pre ženy.

Nejde teda o žiaden módny výstrelok, ale o časom overený spôsob (myslite na to, aké je veslovanie staré) športovej aktivity so širokou škálou rôznych benefitov a pozitívnych účinkov na telo.

Môžem veslovať?

Veslovanie je obľúbenou športovou aktivitou už od pradávna. Zaručuje totiž komplexné precvičenie a posilnenie prakticky všetkých svalov v tele. Navyše vás naučí primeranému dýchaniu, ktoré je pri fyzickej aktivite prakticky najdôležitejšie. Pri častom cvičení dosiahnete rýchlo viditeľných výsledkov a budete sa môcť tešiť zo spevneného tela.

Využiteľnosť trenažéra nie je obmedzená pohlavím ani vekom. Pred začatím samostatného cvičenia sa oplatí všetko skonzultovať s odborníkom, ktorý vás naučí správnu techniku. Pri zlom cvičení totiž dochádza k jednostrannému namáhaniu chrbta a hrozí poranenie. Takýmto nesprávnym cvičením by ste si mohli narobiť viac škody ako úžitku. Veslovanie sa tiež vyhnite, ak máte problémy s driekovou chrbticou, bedrovými kĺbmi a ak trpíte ďalšími typmi porúch pohybového aparátu.

Škandinávsky/latinský ťah vs. centrálny ťah

Veslovacie trenažéry sa líšia aj v tom, na akom systéme ťahu pracujú. V praxi sa najčastejšie stretávame s dvoma druhmi, ktoré prinášajú trochu rozdielne výsledky. Poďme si ich preto predstaviť:

 • Škandinávsky (latinský) ťah –je systém, ktorý najbližšie replikuje pocit z klasického veslovania. Pri jeho vývoji sa výrobcovia snažili čo najbližšie napodobniť prirodzený pohyb veslovania. Výsledkom je rovnomerné zaťaženie celého chrbta, čo je veľkou výhodou. Nevýhodou je fakt, že naučiť sa správnu techniku pri tomto type ťahu nie je vôbec jednoduché. Samozrejme platí to len vtedy, ak ste nikdy neveslovali. Samotný pohyb si tak vyžaduje vysokú mieru koordinácie.
 • Centrálny ťah – tento typ ťahu je najrozšírenejším druhom veslovacieho trenažéra. Čoraz viac výrobcov implementuje tento systém do svojich zariadení. Svojimi charakteristikami zabezpečuje symetrické zaťaženie celého tela a najmä vysokú mieru plynulosti pohybu. Pri cvičení na stroji s týmto ťahom je jednoduchšie dodržiavať správnu techniku – rovný chrbát a zapojenie brušných svalov. Tréning je tak pohodlný a zároveň veľmi účinný.

Konštrukcia a nosnosť

Základným parametrom je nosnosť a prevedenie konštrukcie. Posed by mal byť vo výške aspoň 50 cm, dĺžka pojazdu sa odvíja od výšky. Všeobecne platí, že čím väčší pojazd je, tým lepšie sa cvičí aj väčším jedincom.

Vyhnite sa lacným hydraulickým zariadeniam zo supermarketov, ktoré obvykle majú konštrukciu na zemi a krátky pojazd. Takéto zariadenia sa síce môžu pri pohľade na cenovku javiť ako dobrá voľba, no väčšinou to tak nebýva. Kvôli nízkej kvalite použitých materiálov a slabej kvalite spracovania by ste s najväčšou pravdepodobnosťou neboli spokojný. Najväčším problémom tu býva nízka životnosť takýchto zariadení v kombinácii s problematickými reklamáciami a horšou dostupnosťou náhradných dielov.

Pri nákupe samozrejme berte ohľad aj na nosnosť. Tá by mala zodpovedať hmotnosti najťažšieho jedinca, ktorý sa bude cvičeniu venovať. Často bohužiaľ dochádza k naddimenzovaniu tohto parametra samotnými výrobcami. Preto vyberajte len také modely, ktoré ponúkajú dostatočnú rezervu. Nosnosť sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 100 do 150 kg.

Brzdy

Dôležitú úlohu hrá aj kvalita spracovania brzdného odporového systému. V súčasnej dobe sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými rôznymi druhmi. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, o ktorých pojednáva nasledujúca tabuľka:

TYP BRZDNÉHO SYSTÉMU ODPOROVÉ MÉDIUM VÝHODY NEVÝHODY
Hydraulický Hydraulické piesty Nízka cena, drobné rozmery Krátky pojazd, minimálne nastavenie záťaže, absencia programov
Magnetický Zotrvačník s magnetom Pevná konštrukcia, širšie nastavenie záťaže Premenlivá kvalita bŕzd
Vodný Voda prelievajúca sa z jednej časti bubna do druhej Zaujímavý vzhľad, prirodzený pohyb, pocit veslovania na vode Vysoká hlučnosť, nízka intenzita záťaže
Vzduchovo magnetický Zotrvačník osadený lopatkami Stabilná a pevná konštrukcia, príjemný prúd vzduchu Vysoká cena
Indukčný Indukcia Plynulý a tichý chod, dlhá životnosť Značne vysoká cena

Všeobecne platí, že pre využitie v domácnosti sú najvhodnejšie magnetické alebo vodné brzdné systémy. Pokiaľ však dbáte na kvalitu svojho športového výkonu, potom si vyberiete v drahších kategóriách, ktoré vám ponúknu dlhšiu životnosť. K dlhšej životnosti na viac získate aj lepšiu kvalitu spracovania a často aj rôzne dodatočné funkcie. Tie dokážu zlepšiť váš celkový zážitok z cvičenia a zároveň ho aj zefektívniť.

Pojazd

Nemenej dôležitým faktorom je aj prevedenie pojazdov. Momentálne sa na trhu vyskytujú pojazdy plastové alebo ložiskové. Ako to už býva, každý z nich má vlastné výhody a nevýhody:

 • Plastové pojazdy
Klady
 • Nižšia cena
 • Jednoduchá výmena
Zápory
 • Rýchle opotrebovanie
 • Vyššia hlučnosť
 • Ložiskové pojazdy
Klady
 • Dlhšia životnosť
 • Nižší hluk
Zápory
 • Vysoká cena
 • Ťažšia výmena

V prípade, že nechcete vyberať z úplne najlacnejšieho segmentu na trhu, zvoľte radšej pojazdy s ložiskami. Dlhšia životnosť totiž pomôže vyvážiť cenový rozdiel. Zároveň aj ostatné vlastnosti ložiskových pojazdov sú na lepšej úrovni, ako tomu je v prípade plastových pojazdov.

Spôsob regulácie záťaže

Existujú dva základné spôsoby regulácie záťaže:

 • Manuálny
 • Elektronický

Manuálnym ovládaním je myslené koliesko, teda otočný ovládací prvok, ktorého otáčaním volíte intenzitu cvičenia. Obvykle ponúka osem stupňov záťaže. Stupeň záťaže si tak manuálne navolíte presne podľa svojich požiadaviek.

Elektronický displej ponuku intenzít trochu rozširuje. Môžete voliť z programov, špeciálne navrhnutých pre konkrétny druh cvičenia. Tie intenzitu zaťaženia premieňajú podľa potreby a nastavenia pre dosiahnutie ideálneho efektu. V prípade potreby samozrejme dovolí prevziať manuálnu kontrolu ovládania. Používateľ si tak stále môže navoliť intenzitu záťaže aj sám.

Displej

Väčšina moderných modelov je vybavená počítačom s displejom, na ktorom sa zobrazujú základné údaje. Máte pod kontrolou čas cvičenia, rýchlosť, prekonanú vzdialenosť alebo spálené kalórie. Komplexnejšie elektronické zariadenia navyše dovoľujú voliť programy, vykonávať meranie tepovej frekvencie alebo pretekať s počítačom. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že displej je základným prvkom, ktorý zlepšuje a rozširuje využiteľnosť veslovacieho trenažéra.

Dodatočné príslušenstvo a funkcie

Vzhľadom na to, že hmotnosť produktu nezriedka dosahuje aj 100 kg, sú transportné kolieska neoceniteľnou pomocou. Jednoducho stroj presuniete, kam potrebujete, bez toho aby ste ho museli zdvíhať a ťahať. Praktická skladacia konštrukcia umožní trenažér po skončení cvičenia zložiť, takže nebude zbytočne zaberať drahocenné miesto. Je tak veľmi jednoduché po cvičení prístroj odložiť niekam, kde nebude zavadzať. Túto vlastnosť ocenia najmä majitelia menších bytových priestorov.

Najmodernejšie výrobky majú obvykle zabudované merače tepovej frekvencie. Je možné si presne nastaviť cieľovú tepovú frekvenciu a zvyšovať cielene svoju fyzickú kondíciu. Čerešničku na torte predstavuje možnosť prepojenia s počítačom na účely vedenia štatistík cvičenia.

Ako cvičiť na veslovacom trenažéri?

Aj keď si na základe našich rád vyberiete ten najlepší veslovací trenažér pod slnkom, stále vám bude na nič, ak na ňom nebudete vedieť správne cvičiť. Na rôznych weboch a samozrejme na Youtube nájdete veľké množstvo materiálu, ktorý vám s cvičením pomôže. Na škodu však nebude ani krátky text, ktorý vám prinášame my.

 • Kedy veslovací trenažér používať a ako často?

Pre redukciu váhy je najlepší tréning ráno na lačno, kedy sú zásoby glykogénu (krvného cukru) v organizme na najnižšej úrovni, v dôsledku čoho je telo nútené oveľa skôr siahnuť na tuky. Typickou chybou začiatočníka je príliš vysoká záťaž pri veslovaní, ktorá je skôr na škodu. Veslovanie má byť plynulý aeróbny pohyb, nie silový šport. Viac ako u iných domácich športových aktivít je u veslovacieho trenažéra dôležitá rozumná intenzita cvičenia. Inak nie je pohyb vykonávaný správne a to má neblahý vplyv na cvičenie.

 • Intenzita cvičenia

Absolútnym základom efektívneho tréningu je pre všetky aeróbne aktivity, teda aj veslovací trenažér, tepová frekvencia, hlavný ukazovateľ intenzity cvičenia. Pre bežný kondičný tréning je najvhodnejšie držať sa prevažne v nižších tepových frekvenciách. Ide teda o niečo okolo 70% maximálnej tepovej frekvencie, pre spaľovanie tuku je potom dokonca vhodné len 55% tepového maxima.

Maximum tepovej frekvencie orientačne zistíte odrátaním svojho veku od čísla 220 (napr. pre 30-ročného človeka 220-30 = 180 tepov/minútu). Bez merania tepovej frekvencie len ťažko dosiahnete želaných výsledkov a veľmi častou príčinou neúspechu pri chudnutí býva práve vysoký tep pri cvičení. Najlepšie sú preto veslovacie trenažéry vybavené programom automaticky regulujúcim záťaž podľa vašej tepovej frekvencie, s ktorými máte tak istotu optimálneho výkonu počas celej doby cvičenia.

 • Dĺžka tréningu

Na dosiahnutie potrebného tréningového efektu náš organizmus potrebuje dostatočne intenzívne a početné podnety. To znamená pravidelný, ale tiež dostatočne dlhý a intenzívny tréning. Všeobecne možno povedať, že ak chceme dosiahnuť zníženie množstva podkožného tuku, je potrebné veslovať dlhšie ako 30 min. a so správnou tepovou frekvenciou. Vtedy dokážeme prinútiť telo, aby čerpalo energiu z tukov (toto sa deje práve pri 55% tepového maxima).

 • Správna technika cvičenia

Väčšina ľudí pri prvom usadnutí na veslársky trenažér zvolí príliš vysokú záťaž a madlo priťahuje prevažne pažami bez využitia sily nôh, nehovoriac o príliš vysokej rýchlosti pohybov. To má za následok trhaný pohyb a bolestivosť svalov. Celý záber pri správnej technike cvičenia zahajujú nohy. Až potom nasleduje zapojenie trupu a celý záber je dokončený pohybom rúk. Spätná fáza by mala byť oddychová a pomalšia. Správna technika cvičenia by mala vyzerať asi takto:

Začiatočnou pozíciou sú skrčené nohy, ruky natiahnuté dopredu, telo v miernom predklone s vyrovnaným chrbtom, ramená by mali byť pod bedrami.

Pohyb sa začína výhradne nohami, ruky sa nezapájajú. Trup je napnutý v mierne predklonenej pozícii s rovným chrbtom.

Razantný záber sa docieli maximálnym využitím sily nôh zapretým do opierok veslovacieho trenažéra.

Keď sa nohy dostanú zhruba do polovice svojho pohybu, zapojí sa k nim aj trup a začne sa nakláňať dozadu pohybom z bedier a bedrovej chrbtice. Dôležité je zachovať si stále rovný chrbát.

Ruky zostávajú zatiaľ stále nenapnuté. Začnú zaberať až vo chvíli keď sú nohy takmer narovnané a trup prechádza kolmou pozíciou.

Trup pokračuje do mierneho záklonu a ruky súčasne rázne priťahujú madlo veslovacieho trenažéra k spodnej časti hrudníka.

Spätná fáza slúži na odpočinok. Mala by byť asi dvakrát dlhšia ako záber. Jedná sa o opačný pohyb oproti záberu, len značne pomalší.

Najprv sa vracajú priamo vpred paže s madlom, zatiaľ čo sú nohy natiahnuté. Keď sa madlo dostane nad kolená, začína sa nakláňať trup vpred (opäť s rovným chrbtom) a následne sa pokrčia aj nohy v kolenách.

 • Dýchanie pri cvičení

Ideálne je dýchať prirodzene a podľa individuálnej potreby. Prehnaná pozornosť na rytmus dýchania väčšinou spôsobí viac škody ako úžitku. Často kvôli nej trpí technika tempa. Pre tých, čo napriek tomu vyžadujú nejaké pravidlo – existujú dve protichodné.

Prvá teória odporúča nádych pri zábere a výdych pri návrate. Túto techniku používajú i veslári.

Druhá naopak odporúča nádych počas návratu, kedy svaly odpočívajú, čím sa napomáha vyššiemu okysličeniu svalov pred záberom. Ďalším plusom je lepšie držanie tela na jeho začiatku – pľúca sú pri zábere naplnené vzduchom a slúžia ako opora pre hrudník a chrbticu.

So vzrastajúcou intenzitou prestáva jeden nádych a výdych na tempo stačiť a je potrebné zaradiť ešte krátky nádych a výdych počas návratu.

 • Tréning a výživa

Na záver ešte pár slov o rozvrhnutí tréningu a potrebnej výžive pre optimálne výsledky. Najlepšie je využívať veslovací trenažér aspoň 3 krát týždenne, pre zníženie telesnej váhy optimálne ráno na lačno, s možnou podporou L-karnitínu na zrýchlenie spaľovania tuku. Na zlepšenie regenerácie a uvoľnenie je dobré na záver ešte zacvičiť strečing (naťahovacie cviky).

Vhodné je upraviť aj svoje výživové návyky. Ideálne je rozdeliť celkový denný kalorický príjem do niekoľkých menších jedál. To v praxi znamená predovšetkým nastolenie pravidelného stravovacieho režimu. V popoludňajších a večerných hodinách je pre spaľovanie tuku veľmi výhodné obmedziť príjem sacharidov v strave a naopak zvýšiť podiel bielkovín.

Najpredávanejšie veslovacie trenažéry podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (21 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár