Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie domáce kiná – Test, recenzie a porovnanie 2024

17. 10. 2021 Aktualizované

Ak chceme mať z pozerania filmov alebo hudobných relácií skutočne skvelý zážitok, výrazným spôsobom nám k získaniu vhodnej atmosféry pomôže kvalitné domáce kino. Vďaka nemu dosiahneme v miestnosti skutočne plnohodnotný priestorový zvuk a jeho vierohodné reprodukcie vo všetkých počuteľných pásmach.

Predstavíme vám niekoľko zaujímavých prístrojov a v druhej časti článku ponúkneme rady a tipy pre výber vhodného domáceho kina.

Najlepšie domáce kiná

Najlepší celkovo

Zostava receivera a 4 reproduktorov. Špičkový priestorový zvuk, v  štýlovom čiernom vyhotovení.

Najlepší pomer cena/výkon

Set receivera a páru reproduktorov, vynikajúca kvalita aj pre počúvanie hudby z online platforiem.

Najlepšie lacné

Domáce kino od spoločnosti Bose pre dokonalé vychutnanie si filmov v obývačke.

Recenzia: DENON AVR-S960H

DENON AVR-S960H Black + Polk Audio S55e + S35Ce + S15e + HTS 12 Pre náročných

Výkon:  145 W na kanál | Počet kanálov: 7.2  | Rozhranie Bluetooth: áno | Wi-Fi: áno | Tuner FM: áno | Farebné prevedenie: čierne | Približná cena: 1700 €

Klady
 • Vynikajúci zvuk
 • Podpora 8K
 • Hlasové ovládanie
 • Štýlový dizajn
Zápory
 • Vyššia cena

Set receivera DENON AVR-S960H a súpravy reproduktorov Polk Audio S55e + S35Ce + S15e + HTS 12 spolu vytvárajú vynikajúci celok pre domáce kino. Výsledkom je kvalitný priestorový a čistý zvuk pre sledovanie filmov i počúvanie hudby.

Chvályhodnou stránkou sú pokročilé zvukové aj obrazové technológie. Zariadenie disponuje 6 vstupmi HDMI a 2 výstupmi. Pripojiť je tak možné až šesť multimediálnych zariadení a signál odoslať na dve obrazovky. Kompatibilitu má s najnovšími HD a Ultra HD televízormi. Podporuje dokonca aj 8K.

Ovládanie setu je možné na diaľku aj prostredníctvom hlasového asistenta. Nechýba streamovanie hudby z online služieb, ani možnosť pripojenia gramofónu pre fanúšikov klasiky. Na záver dodajme, že zostava plusové body získava aj za štýlový dizajn v čiernej farbe.

Recenzia: DENON DRA-800H

DENON DRA-800H Black + Polk Audio T50 recenzia Zlatý stred

Výkon:  100 W na kanál | Počet kanálov: 2.0 | Rozhranie Bluetooth: áno | Wi-Fi: áno | Tuner FM: áno | Farebné prevedenie: čierne | Približná cena: 900 €

Klady
 • Široká škála pripojení
 • Hlasové ovládanie
 • Bluetooth a WiFi
 • Streamovanie hudby z online platforiem
Zápory
 • Nič podstatné

Zostava receivera DENON DRA-800H a páru reproduktorov Polk Audio T50 funguje ako domáce kino, ktorého prednosťou je široká paleta vstupov, vrátane bezdrôtového streamovania hudby. Spoľahnúť sa môžete na výborný zvukový výkon.

K dispozícii sú HDMI konektory s podporou 4K Ultra HD pre spojenie s televízorom. Zariadenie spĺňa nároky dnešných dní, preto nechýba možnosť počúvania hudby z online platforiem, samozrejmosťou je podpora Bluetooth a Wi-Fi. Na prednom paneli prijímača nájdete aj USB konektor. Prehrať dokáže rôzne typy súborov. Pripojiť sa dá aj gramofón.

Pozitívom je komfortné ovládanie, ktoré môžete uskutočňovať na diaľku, prostredníctvom hlasového asistenta. Doplnkom je funkcia počúvať hudbu cez bezdrôtové slúchadlá. Zostava sa dodáva v čiernom vyhotovení.

Recenzia: Bose set 300S

BOSE set 300S recenzia Lacný základ

Počet kanálov: 5.0  Rozhranie Bluetooth: áno | Wi-Fi: áno | Farebné prevedenie: čierne | Približná cena: 800 €

Klady
 • Streamovanie hudby z online platforiem
 • Bluetooth a Wi-Fi
 • Funkcia multiroom
Zápory
 • Nič podstatné

Domáce kino z dielne spoločnosti Bose ponúka vynikajúce audio pri sledovaní filmov, televízie alebo počúvaní hudby z online platforiem. Konkrétne ide o set typu 5.0. Súpravu tvorí soundbar a reproduktory surround speakers. Zostavu  je možné prepojiť s TV a ďalšími zariadeniami cez HDMI alebo optický audio kábel.

Domáce kino disponuje funkciou multiroom, ktorá sa postará o to, aby ste v celej domácnosti mohli počúvať rovnakú hudbu. Vybavené je taktiež technológiami WiFi a Bluetooth. K dispozícii je funkcia prehrávania pesničiek z online hudobných platforiem, konkrétne Spotify a Deezer.

Ovládanie domáceho kina je možné pohodlne zo sedačky, v balení nájdete diaľkový ovládač. Reproduktory sú bezdrôtové, čo významne uľahčuje ich umiestnenie tam, kde vám to najlepšie vyhovuje. Potešením pre oči je elegantný dizajn.

Najpredávanejšie domáce kiná podľa Heureky

Ako správne vybrať domáce kino ?

Pri voľbe domáceho kina by sme mali brať do úvahy predovšetkým kvalitu zvuku, potrebný výkon sústavy (najlepšie s dostatočnou rezervou), umiestnenie hlavného modulu a reproduktorov či možnosti pripojenia ďalších zariadení. Určite budeme v neposlednom rade prihliadať tiež k obstarávacej cene.

V podstate všetky sústavy domáceho kina sú skvele využiteľné aj pre počúvanie hudby z najrôznejších nosičov a pripojených zariadení. Súčasťou väčšiny systémov býva aj integrovaný kvalitný prijímač rozhlasového vysielania.

Prečo si kupovať domáce kino?

Keď už sme svoju domácnosť rozšírili o kvalitný televízor, mali by sme celkový dojem obohatiť aj odpovedajúcou zvukovou zložkou. Napriek tomu, že mnohé televízne prijímače sú schopné reprodukovať zvuk na pomerne vysokej úrovni, u niektorých môže byť práve reprodukcia zvuku dôvodom, prečo si predovšetkým hudobné relácie a väčšinu filmov nemôžeme dokonale vychutnať. V tom prípade je domáce kino ideálnou voľbou.

Nie každý systém domáceho kina je ale dokonalý, musíme vyberať podľa svojich požiadaviek a možností. Docieliť skutočne dokonalý priestorový zvuk a predovšetkým vierohodné reprodukcie najnižších basových tónov nám umožní práve kvalitné domáce kino.

Systém 2.1

Ak sa jedná o ozvučenie menšej miestnosti, na ktorú nekladieme príliš vysoké nároky, aj solídna stereofónna sústava so subwooferom pre lepšiu reprodukciu najnižších basových tónov prinesie uspokojivý výsledok. Samozrejme priestorový zvuk nebude taký dokonale plastický, ako to poznáme napríklad zo skutočného kina.

Základná konfigurácia audio systému s označením 2.1 sa skladá zo zosilňovača a troch reproduktorov. Dva budú umiestnené po stranách (vpravo a vľavo, aby sme podporili stereofónny efekt), pričom umiestnenie subwoofera nie je tak dôležité. Smer zdroja najnižších tónov totiž naozaj nedokážeme pri počúvaní presne rozlíšiť a určiť.

Priestorový zvuk, ktorý výrobcovia aj u týchto jednoduchých zostáv sľubujú, je vytváraný prostredníctvom digitálneho spracovania signálu v kombinácii s odrazom od stien miestnosti. Odpadá inštalácia zadných reproduktorov a s tým spojené vedenie káblov, ktoré nie je vždy úplne jednoduché.

Ak sa dokážeme zmieriť s tým, že zvuk síce bude výrazne lepší ako ten, ktorý by sme získali zo zabudovaných reproduktorov televízora a netrváme na úplne dokonalom prednese, je to riešenie cenovo prístupné a vcelku jednoduché. Pre počúvanie reprodukovanej hudby z rádia alebo ďalších nosičov je stereofónny zvuk veľmi vhodný a plne dostačujúce, voľba je skutočne len a len na vás.

Systém 3.1

Je možné  stretnúť sa aj s pomerne ojedinelým variantom 3.1, kde je pridružený k sústave ešte jeden reproduktor, umiestnený v strede (pred poslucháčom). Jeho úlohou je predovšetkým zdôrazniť hovorené slovo pri filmoch, kde niekedy v hudbe a predovšetkým zvukových efektoch zanikajú práve dialógy. A tie sú u filmu spravidla veľmi dôležité.

Avšak pri počúvaní hudby je vhodné tento doplnok stlmiť alebo vypnúť, inak by sme sa mohli dočkať skôr výrazne nežiaduceho efektu. K tomu slúži prepínač s označením MOVIE/ MUSIC alebo „2.1 / 3.1“, zastúpený aj na diaľkovom ovládači.

Systém 5.1

Najčastejšie sa stretneme s prevedením domáceho kina 5.1, kedy sú k pravému a ľavému reproduktoru a basovému subwooferu pridané aj dva zadné reproduktory (opäť vpravo a vľavo) spolu so stredovým reproduktorom, situovaným pred poslucháčom. Pre optimálne počúvanie je potrebné vykonať predpísané umiestnenia a reproduktory vhodne nastaviť, aby bol výsledný efekt čo najpôsobivejší.

Optimálne miesto po počúvanie vykazuje oveľa lepší zvuk ako priestory mimo neho, pri troche snahy a s určitou dávkou trpezlivosti možno ale zvuk pre počúvanie vyvážiť i čiastočne mimo dokonalý stred miestnosti, ak je to potrebné.

Lepšie sústavy sú na tento účel opatrené niekedy aj mikrofónom, ktorý umožní prijatie jednoduchej automatickej konfigurácie. Avšak s trochou trpezlivosti to zvládneme aj manuálne (najlepšie v dvoch, pretože občas všetky ovládacie prvky na diaľkovom ovládači nenájdeme).

Ide najmä o správne nastavenie oneskorenia, kedy sa jedná o nepatrné milisekundy, avšak vo finálnom zvuku sa každá drobnosť nakoniec prejaví. Nastavenie hlasitosti jednotlivých kanálov už nijak ťažké nebýva, celkovú hlasitosť môžeme už kedykoľvek upravovať podľa potreby diaľkovým ovládačom.

Ak máme možnosť viesť kabeláž za nábytkom alebo ju uložiť do pripravených líšt pri podlahe, je inštalácia tohto systému pomerne jednoduchou záležitosťou. Niektoré bytové priestory nám ale vedia pripraviť pekne zložité podmienky, kedy vedenie káblov na miesto určenia nie je vôbec jednoduché. Samozrejme aspoň čiastočné riešenie je k dispozícii – pomôže bezdrôtové pripojenie pre zadné reproduktory.

Prijímač síce aj tak musíme pripojiť následne pomocou káblov k reproduktorom a do zásuvky, ale časť komplikovanej kabeláže predsa len odpadá. U niektorých variantov domáceho kina je možné pripojiť aj bezdrôtovo subwoofer, ale jeho situovanie nie je zďaleka tak dôležité a jedná sa skôr o snahu ušetriť miesto.

Systém 7.1

Pre najnáročnejších divákov je k dispozícii aj sofistikovaný zvukový systém 7.1, ktorý ponúka nadštandardné rozšírenie možností reprodukcie zvuku. Rozdiel v priestorovom zvuku ale nebude príliš výrazný, rozhodne nie taký, ako je tomu u sústav 5.1 v porovnaní so základnou zostavou 2.1. Ďalšie bočné reproduktory vlastne dopĺňajú priestorový efekt, avšak aby bol efekt zodpovedajúci, je potrebné prispôsobiť celú miestnosť využívaniu tohto zložitého systému.

Dokonalé nastavenia a vyváženia zvuku si navyše vypýta dosť času. Je to teda lahôdka len pre skutočných nadšencov, ktorí majú k dispozícii dostatok vhodného priestoru a nevadí im trochu si priplatiť. Je potrebné brať tiež do úvahy, že väčšina filmov má zvukovú stopu (často s voliteľnou variantom stereofónneho alebo 2.1 zvuku) maximálne vo formáte 5.1, takže pre ďalšie dva pridané kanály sa neponúka výraznejšie využitie.

Soundbar

Riešením môže byť (predovšetkým pre menšie byty) aj použitie soundbaru. Je to kombinácia zosilňovača, reproduktorov a niekedy aj prehrávača v podlhovastej lište. Priestorovo skutočne minimalistické riešenie. Ale nerobme si veľké ilúzie, výsledný zvukový efekt síce môže byť lepší ako u zvuku z televízneho prijímača, na poriadne domáce kino ale jednoducho nemá.

Subwoofer je niekedy riešený ako samostatný box, často aj s bezdrôtovým pripojením. Vedľa tenkých zvukových líšt sa môžeme stretnúť aj s robustnejším prevedením, dostupným najčastejšie pod označením soundbase alebo soundplate. Tie sú určené väčšinou pre umiestnenie priamo pod televízor, zatiaľ čo klasický soundbar môžeme zavesiť aj na stenu.

Aký potrebujeme výkon 

U mnohých sústav domáceho kina nás prekvapí udávaný výkon v desiatkach či dokonca stovkách wattov. Tak trochu sa ale jedná o marketingový ťah, systém s vysokým výkonom predsa len pôsobí lepším dojmom a zákazníka ľahšie priláka. K výslednému číslu keď výrobcovia dochádzajú občas mazaným súčtom výkonu jednotlivých kanálov, podrobnejšie údaje sú ukryté až v detailnej špecifikácii výrobku.

Avšak aj keď potrebujeme dostatočný výkon a určitá rezerva je len prínosom, viac ako sto wattov na jeden kanál je značne viac, než môžeme reálne využiť aj vo veľmi veľkom priestore. Zaujímať by sme sa ale kvôli kvalitnú reprodukciu zvuku mali hlavne o hodnotu harmonického skreslenia, ktoré by nemalo byť príliš výrazné. Navyše by sme mali brať určité ohľady aj na ostatných obyvateľov v dome alebo v byte, nočné dunenie subwoofera môže hocikoho ľahko pripraviť o pokojný spánok.

Domáce kino v jednej krabici alebo jednotlivé komponenty?

Najjednoduchším a pre mnohých užívateľov určite optimálnym riešením je obstaranie kompletnej zostavy domáceho kina naraz. Jednotlivé komponenty budú k sebe vhodne zvolené, prepojiteľné bez komplikácií a výsledok by mal byť maximálne vyvážený. Podľa potreby kúpime sadu, ktorá obsahuje reproduktory vrátane všetkých potrebných káblov, zosilňovač (väčšinou aj s integrovaným FM prijímačom) a v závislosti na voľbe môže byť jeho súčasťou aj DVD či Blu-ray prehrávač.

Takáto sada okrem vhodného „zladenie“ jednotlivých komponentov často vyjde navyše výrazne lacnejšie, ako zhotovovanie jednotlivých dielov a ich kompletizácia do funkčného systému. Ak máme ale vlastnú predstavu a chceme si zostaviť domáce kino podľa svojho, nebude to žiadny problém. Zosilňovače i reproduktory sú dostupné aj samostatne.

Systém domáceho kina býva pre dosiahnutie dokonalého zvuku vybavený okrem FM rádia tiež dekódermi priestorového zvuku DTS a Dolby Digital. U moderných prístrojov vyššej kategórie nájdeme aj podporu najnovších zvukových formátov, medzi ktoré sa radí napríklad úplne bezstratový systém Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Tieto formáty sú používané predovšetkým na Blu-ray diskoch a umožňujú posunúť pomyselnú latku zvukovej kvality zase o niečo vyššie.

Prednosti domáceho kina v záverečnom zhrnutí

 • Zreteľnejšia a zrozumiteľnejšia reprodukcia hovoreného slova a dialógov aj napriek výraznému hudobnému podkladu alebo zvukovým efektom
 • Realisticky znejúce zvukové efekty v moderných aj kvalitne remasterovaných filmoch a hudobných reláciách
 • Dokonale reprodukované tóny o nízkych frekvenciách, zvýrazňujúce scény najmä v akčných filmoch
 • Získanie plného priestorového dojmu, korešpondujúce s obrazom
 • Možnosť využitia domáceho kina aj pre počúvanie hudby z rádia, CD alebo z prehrávačov MP3 či inteligentných telefónov a ďalších zdrojov audiosignálu

Najpredávanejšie domáce kiná podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.7 (331 hlasov)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár