Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Starostlivosť o telo

Najlepšie srvátkové proteíny – tipy pre rok 2024

5. 1. 2023 Aktualizované

Srvátkový proteín dnes pozná prakticky každý, kto sa čo i len trochu venuje športovej aktivite. Popri pestrej strave predstavuje ideálny zdroj bielkovín. Aj keď sa na trhu nachádzajú rôzne druhy proteínov, práve srvátkový proteín, známy aj ako Wheyprotein, je najviac rozšírený. Nasledujúci článok vám pomôže zorientovať sa na trhu s proteínmi. Na začiatok vám predstavíme tri populárne srvátkové proteíny. Prvenstvo si už dlhšiu dobu udržiava srvátkový izolát proteín Optimum Nutrition 100 Whey Gold. 

Najlepší celkovo

TOP 1 srvátkový izolát proteín s perfektnou rozpustnosťou a nezameniteľnou chuťou.

Zlatý stred

Ľahko stráviteľný srvátkový proteín bez laktózy pre športovcov a kulturisov.

Najlepší celkovo

Rýchlo rozpustný a ľahko stráviteľný gymbeam proteín obľúbený medzi športovcami.

Najlepšie srvátkové proteíny

Recezia: Optimum Nutrition 100 Whey Gold Standard 2270 g

Optimum Nutrition 100 Whey Gold Standard 2270 g Pre náročných
Druh: srvátkový izolát a srvátkový hydrolyzát | Veľkosť balenia: 2 270 g | Obsah bielkovín: 82–85 % | Dávkovanie: 30 g na 180-240 ml vody | Približná cena: 79 €

Klady
 • Najpredávanejší proteín na svete
 • Dobrá rozpustnosť bez hrudiek
 • Obohatený o tráviace enzýmy
 • Nezaťažuje organizmus
 • 11-krát ocenený titulom proteín roka
Zápory
 • Niektoré príchute príliš sladké
 • Vyššia cena

Srvátkový protein Optimum Nutrition 100 Whey Gold Standard 2 270 g obsahuje podľa príchute 82 až 85 % bielkovín. Okrem toho v ňom nájdete aj mikrofrakcie srvátkového proteínu, ktoré ešte viac podporujú rast svalovej hmoty. Proteín je obohatený o tráviace enzýmy, takže sa v čreve vstrebáva skutočne rýchlo a efektívne.

V každej 30 gramovej dávke dostanete až 5,5 gramov rozvetvených aminokyselín. Okrem srvátkového izolátu (WPI) obsahuje aj srvátkový hydrolyzát a vysokokoncentrovaný srvátkový proteín (WPC).  Samozrejmosťou je nízky obsah sacharidov a tukov. Top 1 medzi whey proteínmi pre každého, kto si chce vypracovať telo, či už tvorbou svalov alebo redukciou tuku. Prášok sa vyznačuje veľmi dobrou rozpustnosťou. Jeho príprava vám tak zaberie iba niekoľko sekúnd. Kúpiť si ho môžete v 11 lahodných príchutiach.

Recenzia: ISO Whey ZERO – Biotech USA 2270 g

srvátkové proteiny - ISO Whey ZERO - Biotech USA Zlatý stred
Druh: srvátkový izolát | Veľkosť balenia: 2 270 g | Obsah bielkovín: 88 % | Dávkovanie: 25 g na 350 ml vody | Približná cena: 70 €

Klady
 • Pripravený za pár sekúnd
 • Najčistejší na trhu
 • Bez laktózy, lepku a cukru
 • Ľahko stráviteľný
 • Kvalitný proteín s výbornými hodnotami a vlastnosťami
Zápory
 • Niektoré príchute príliš sladké
 • Cena by mohla byť nižšia

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú náš výber srvátkového proteínu, je napríklad obsah laktózy. Pre športovcov alergických na laktózu je preto jedničkou na trhu srvátkový proteín ISO Whey ZERO – Biotech USA. Okrem toho, že je zbavený laktózy, neobsahuje ani cukor a lepok. Na druhej strane sa v ňom ukrýva až 88 % bielkovín, takto dodá vášmu telu potrebné živiny bez zbytočných kalórií.

Tento srvátkový izolát proteín sa označuje ako najčistejší upravený metódou priečnej mikrofiltrácie CFM. Jeho súčasťou sú rýchlo vstrebateľné aminokyseliny, ktoré sú nenahraditeľné pre úspešný tréning. Iso Whey Zero ponúka dokonalé riešenie pre športovcov a kulturistov, ktorí sa snažia o zníženie svojej hmotnosti a o budovanie maximálne čistých svalov bez tuku. Pri dodržaní maximálneho zriedenia je pripravený nápoj bez laktózy, rozmiešajte preto 25 g prášku v 350 ml vody. Odporúčané sú 2 dávky denne, ráno a popoludní, príp. ihneď po tréningu. Na výber máte až 22 príchutí.

Recenzia: GymBeam True Whey Protein 1 000 g

Proteín true whey gmbeam - srvátkové proteiny Lacný základ
Druh: srvátkový proteín | Veľkosť balenia: 1 000 g | Obsah bielkovín: 75–82 % | Dávkovanie: 25 g na 200 ml vody | Približná cena: 23 €

Klady
 • Skvelá rozpustnosť bez penenia
 • Rýchlo stráviteľný
 • Široká paleta príchutí
 • Pomerne nízka cena
Zápory
 • Menej kvalitné balenie
 • Niektoré príchute majú nevýraznú chuť

Kvalitný srvátkový proteín GymBeam True Whey Protein 1 000 g patrí k obľúbeným produktom. Proteín sa získava modernou technológiou CFM (Cross Filtration Method). Vďaka tomu tento gymbeem protein obsahuje 75–82 % proteínu (v závislosti od príchute) a vyznačuje sa nízkym obsahom sacharidov a tukov.

Určite oceníte, že proteín je bez konzervačných látok, ochucovadiel a sladidiel. Prospešnou látkou je leucín – najefektívnejšia aminokyselina, ktorá je pre syntézu svalov skutočne dôležitá. V prípravku je v 8 % zastúpení. Je ideálny pre športovcov na zvýšenie telesného výkonu a na rast svalovej hmoty. Proteín nepení, čo oceníte pri jeho príprave. Jedna dávka predstavuje 25 g prášku, ktorý rozmiešate v 200 ml vody alebo mlieka. Užívajte ráno nalačno alebo ihneď po tréningu. Na trhu nájdete tento gymbeam proteín v 21 príchutiach.

Porovnanie srvátkových proteínov

TOP srvátkové proteíny
Scitec Nutrition 100% Whey Protein

Obsah bielkovín: 80–85 %
Hmotnosť: 2 350 g
Dávkovanie: 30 g na 250 ml
Výrobca: Scitec Nutrition

Obsah bielkovín: 80–85 %
Hmotnosť: 2 350 g
Dávkovanie: 30 g na 250 ml
Výrobca: Scitec Nutrition

Aktuálna cena
ISO Whey ZERO

Obsah bielkovín: 88 %
Hmotnosť: 2 270 g
Dávkovanie: 25 g na 350 ml
Výrobca: Biotech USA

Obsah bielkovín: 88 %
Hmotnosť: 2 270 g
Dávkovanie: 25 g na 350 ml
Výrobca: Biotech USA

Aktuálna cena
GymBeam True Whey

Obsah bielkovín: 75–82 %
Hmotnosť: 1 000 g
Dávkovanie: 25 g na 200 ml
Výrobca: GymBeam

Obsah bielkovín: 75–82 %
Hmotnosť: 1 000 g
Dávkovanie: 25 g na 200 ml
Výrobca: GymBeam

Aktuálna cena
Optimum Nutrition 100

Obsah bielkovín: 82–85 %
Hmotnosť: 2 270g
Dávkovanie: 30 g na 180-240 ml
Výrobca: Optimum Nutrition

Obsah bielkovín: 82–85 %
Hmotnosť: 2 270g
Dávkovanie: 30 g na 180-240 ml
Výrobca: Optimum Nutrition

Aktuálna cena
GymBeam Protein IsoFue

Obsah bielkovín: 83–85 %
Hmotnosť: 2 000 g
Dávkovanie: 25 g na 250 ml
Výrobca: GymBeam

Obsah bielkovín: 83–85 %
Hmotnosť: 2 000 g
Dávkovanie: 25 g na 250 ml
Výrobca: GymBeam

Aktuálna cena
100% Whey Protein

Obsah bielkovín: 72-73 %
Hmotnosť: 2 250 g
Dávkovanie: 30 g na 250 ml
Výrobca: Nutrend

Obsah bielkovín: 72-73 %
Hmotnosť: 2 250 g
Dávkovanie: 30 g na 250 ml
Výrobca: Nutrend

Aktuálna cena
Whey-Pro Fusion

Obsah bielkovín: 75 %
Hmotnosť: 2 300 g
Dávkovanie: 35 g na 300 ml
Výrobca: Amix

Obsah bielkovín: 75 %
Hmotnosť: 2 300 g
Dávkovanie: 35 g na 300 ml
Výrobca: Amix

Aktuálna cena

Najpredávanejšie srvátkové proteíny podľa Heureky

Ako správne vybrať proteín?

V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať výhody pitia proteínových nápojov. Rovnako sme pre vás pripravili prehľad rôznych druhov proteínov. Na záver sa dozviete hlavné výhody srvátkového proteínu.

Prečo piť proteínové nápoje?

Proteíny (bielkoviny) patria k základným stavebným prvkom ľudského tela. Podieľajú sa na budovaní a regenerácii svalových vláken. Prirodzená strava nedokáže vždy pokryť nároky organizmu na prísun proteínov. To platí najmä u ľudí, ktorí sa pravidelne venujú športovej aktivite a cvičeniu. Proteínové nápoje predstavujú ideálny zdroj ľahko využiteľných bielkovín a sú preto vhodným doplnkom vyváženej stravy.

Čo je srvátkový proteín?

Srvátkový proteín je jedným z primárnych proteínov, ktoré sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch. Je najbohatším zdrojom všetkých deviatich esenciálnych aminokyselín, ktoré pozitívne ovplyvňujú tvorbu svalovej hmoty, vrátane troch aminokyselín rozvetveným reťazcom (BCAA): leucín, izoleucín a valín. Tie sú známe svojou účasťou na syntéze svalových bielkovín a ochranou pred rozpadom svalov na energiu, známym ako katabolizmus. Leucín sa napríklad priamo zapája do tvorby svalovej hmoty po cvičení, čo ocenia všetci športovci.

Ako sa získava srvátkový proteín?

Priblížme si proces získavania proteínového prášku. Už vieme, že srvátkový proteín sa získava z kravského mlieka. Keď sa z mlieka vyrába syr, dôležitý je proces zrážania, ktorý oddeľuje tvaroh od tekutiny, známej aj ako srvátka. Srvátka je takmer priesvitná tekutina bohatá na živiny, ktorá pozostáva zo všetkých deviatich esenciálnych aminokyselín (stavebných kameňov bielkovín), vitamínov a minerálov. Tekutá srvátka sa prefiltruje a vysuší, čím sa získa srvátkový proteínový prášok. Ten sa často používa ako výživový doplnok a možno ho pridať do smoothies, kokteilov, proteínových tyčiniek a guľôčok, náhrady jedla a pod.

srvátkové proteiny

Whey proteín – pre koho áno, pre koho nie

Veľkou výhodou wheyproteínu je jeho rýchle vstrebávanie. Z toho dôvodu by sa však nemal konzumovať pred spaním, zato najlepšie využitie nájde po intenzívnom tréningu aj kedykoľvek počas dňa. Whey protein možno užívať tiež pri bielkovinových diétach. Na druhej strane zo srvátkového proteínu majú osoh aj ľudia, ktorí potrebujú pribrať alebo obohatiť výživu. V takýchto prípadoch je dôležitá spolupráca s dietológmi a lekármi. Niektoré štúdie zas dokazujú, že aminokyseliny, obsiahnuté v srvátkovom proteíne, pomáhajú regenerovať kožu a tkanivá po ranách alebo operáciách.

Vzhľadom k živočíšnemu pôvodu však nie je vhodný pre vegánov. Mnoho proteínových práškov a koktailov obsahuje prísady, ako sú umelé arómy, sladidlá alebo pridaný cukor. Preto si starostlivo vyberajte. Najlepší je samozrejme srvátkový proteín bez cukru. Niektorí ľudia pociťujú pri užívaní srvátkového proteínu tráviace problémy, najmä ak nedodržujú odporúčané dávkovanie.

Druhy proteínov

Aj keď sú srvátkové proteíny na trhu najviac rozšírené, existujú aj iné. Tie si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Zhrnutie niekoľkých druhov proteínov nájdete v nasledujúcom prehľade:

 • Srvátkový proteín – najrozšírenejší proteín, vhodný na každodenné použitie. Je ľahko a rýchlo stráviteľný a obsahuje všetky aminokyseliny. Podporuje rast svalovej hmoty a znižovanie hmotnosti. Pomáha znižovať stres a zvýšiť energiu. Srvátkový proteín je najúčinnejší tesne pred alebo po cvičení.
 • Sójový proteín – proteín, ktorý je vhodný pre ženy v menopauze, pretože môže redukovať intenzitu jej prejavov. Rovnako znižuje cholesterol a pomáha pri osteoporóze. Obsahuje málo laktózy, avšak črevo ho nedokáže kompletne stráviť. Sójový proteín obsahuje až 90% bielkovín.
 • Ryžový proteín – ideálna voľba pre vegánov, vegetariánov a ľudí s intoleranciou lepku. Ryžový proteínový prášok poskytuje značné množstvo vitamínu C, železa, kyseliny listovej, vlákniny a aminokyselín, tiež širokú škálu antioxidantov.
 • Hráškový proteín – hrachový proteínový prášok vyrobený z hrachu má takmer štyrikrát viac bielkovín ako sladký hrášok. Je ľahko stráviteľný a lacný proteín, vhodný aj pre alergikov a obsahuje veľa železa. Pri užívaní hráškového proteínu dbajte na to, aby vaša strava bola bohatá na aminokyseliny, nakoľko tento proteín ich neobsahuje.
 • Vaječný proteín – v porovnaní so srvátkovým proteínom sa pomalšie uvoľňuje, dá sa užívať počas dňa. Obľúbený u kulturistov. Poskytuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje, ale nevie si ich vyrobiť samo.
 • Konopný proteín – rastlinný proteín vhodný aj pre vegánov, obsahuje 20 aminokyselín, tiež zdravé omega mastné kyseliny a vlákninu. Konopný proteín výborne pôsobí na správne fungovanie srdca, odstraňuje chuť na cukor a posilňuje náš imunitný systém.

Srvátkový protein

Klasifikácia proteínov

Na základe procesu spracovania a výsledného pomeru proteínov a neproteínových zložiek delíme proteíny na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Pozrime sa na krátku charakteristiku každého typu:

Typ srvátkového proteínu Vlastnosti
Srvátkový proteinový koncentrát (WPC) Zo všetkých 3 foriem sa považuje za najmenej kvalitný typ srvátkového proteínu.
Technologickým postupom ultrafiltrácie sa získava proteínový koncentrát s vysokým obsahom laktózy, tukov a sacharidov. Keďže obsahuje vyšší pomer sacharidov, je vhodnejší skôr do objemovej fázy, pri ktorej si športovec môže dovoliť nabrať aj nejaký ten kilogram tuku. Obsahuje 70-80 % bielkovín. Nie je veľmi vhodný pre ľudí alergických na laktózu. WPC je jedným z najznámejších zdrojov esenciálnych aminokyselín, vrátane aminokyselín s rozvetveným reťazcom, teda BCAA. Tieto zložky robia tento proteín ideálnym pre budovanie svalovej hmoty a pomoc pri regenerácii. Srvátkové proteínové koncentráty sú tiež cennými zložkami na prípravu dojčenských práškov s cieľom získať nutričné zloženie čo najbližšie k materskému mlieku, a pokryť tak nutričné potreby detí. WPC sa vyznačuje nižšou cenou ako ďalšie dva typy srvátkového proteínu.
Srvátkový proteinový izolát (WPI) Izolát je produkt podobný koncentrátu, ale vyznačuje sa vyšším obsahom bielkovín a nižším obsahom tukov a sacharidov. To je dosiahnuté procesom zvaným Cross-Flow Micro-Filtration, ktorý oddeľuje čistý proteín od ďalších prísad. Obsahuje viac ako 90 % bielkovín. Je nevyhnutnou súčasťou výživového režimu každého vrcholového športovca. WPI pomáha udržiavať svalové tkanivo v najlepšej kondícii, čo nepriamo uľahčuje úbytok tukovej hmoty. Mnoho srvátkových izolátov je zbavených aj laktózy, preto sú vhodné pre ľudí s intoleranciou. Izolát sa v porovnaní s koncentrátom vstrebáva rýchlejšie. Z toho dôvodu je veľmi vhodné užiť ho ihneď po tréningu.
Srvátkový proteinový hydrolyzát (WPH) Hydrolyzáty si najčastejšie vyberajú ľudia, ktorí konzumujú veľmi veľké množstvá bielkovín a trénujú na profesionálnej úrovni. Hydrolyzát je získavaný procesom, ktorý rozkladá dlhé proteínové reťazce na kratšie diely – do takmer “predtráveného“ stavu. Preto sa označuje za najrýchlejšie vstrebateľný. Špeciálne dojčenské mlieka často používajú hydrolyzovaný srvátkový proteín. Môžete ho vidieť aj vo výživových doplnkoch užívaných pri problémoch s trávením. Ideálny pre ľudí s alergiou na laktózu. WPH sa odporúča užívať tesne pred tréningom, kedy plní funkciu ochrany svalovej hmoty. Alebo 5 minút po výkone, keď hydrolyzát je v podstate jediná vec, ktorú dokáže telo ihneď využiť, pretože už s ním nemá žiadnu prácu, čo sa trávenia týka. Hydrolyzát sa väčšinou vyskytuje v kombinácií so srvátkovým izolátom alebo koncentrátom. Okrem rýchlej stráviteľnosti sa tento proteín vyznačuje aj vysokým obsahom bielkovín (85-95%), aminokyselín BCAA, a zároveň nízkym podielom laktózy, sacharidov a tukov. Nevýhodou je spravidla jeho horká chuť a vysoká cena.

Najpredávanejšie proteíny podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.4 (80 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
zuzu909 (16. 7. 2023 20:07)

Mne na naštartovanie chudnutia najlepšie sadli proteinové nápoje od KetoDiet a doplnila som stravu o viac zeleninky a kilečká šli postupne dole. Chutia mi veľmi :)

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár