Najlepšie multifunkčné tlačiarne do 200 € – tipy 2016

Multifunkčné tlačiarne (alebo tzv. multifunkcie) sú kancelárske zariadenia, ktoré okrem tlače dokážu tiež skenovať, kopírovať či faxovať. Ich hlavnými výhodami sú úspora miesta a nízka cena, pretože niekoľko samostatných a drahých zariadení nahrádzajú jediným.

V súčasnosti na trhu nájdete niekoľko stoviek multifunkčných zariadení a vyznať sa v takto širokej ponuke je vskutku oriešok. Preto sme pre vás pripravili výber a porovnanie 12 najobľúbenejších multifunkčných zariadení v najpredávanejšie kategórii do 200 €.

Pred kúpou tiež odporúčame prečítať si stručného sprievodcu hlavnými parametrami.

Ako vybrať multifunkčnú tlačiareň

Čo je nutné vopred vedieť

Kým sa rozhodnete kúpiť multifunkčnú tlačiareň, mali by ste mať rozmyslené odpovede na nasledujúce otázky:

 • Na čo chcete tlačiareň najčastejšie používať? Ide vám hlavne o tlač, alebo je hlavným dôvodom kopírovanie a skenovanie?
 • Ako často budete tlačiť? Každý deň desiatky strán alebo jeden dokument mesačne?
 • Aký typ dokumentov a v akej kvalite chcete vytlačiť? Ide vám o čiernobiely text alebo fotografie a farebnú grafiku?
 • Aký druh dokumentov plánujete digitalizovať? Administračné dokumenty alebo fotoalbumy?
 • Je pre vás dôležitá rýchlosť tlače?
 • Bude tlačiareň používať viac ľudí z niekoľkých rôznych zariadení?

Len čo budete mať predstavu, o tom, čo potrebujete, môžete prikročiť k výberu na základe nasledujúcich parametrov:

 Testado radí: Je potrebné vedieť, že kvalita jednotlivých funkcií (tlače/kopírovania/skenovania) v prípade multifunkčných tlačiarní nikdy nedosiahne úroveň jednoúčelových zariadení. Ak hľadáte prístroj na profesionálne použitie, zvoľte radšej samostatnú kopírku či skener. Na bežné kancelárske a domáce potreby sú kombinované prístroje ideálnou voľbou. 

1) Technológia tlače (typ tlačiarne)

Tlačiarne rozlišujeme na 2 základné kategórie:

Atramentové tlačiarne

Hlavnou výhodou atramentových tlačiarní je nižšia obstarávacia cena. Na druhú stranu oproti laserovým tlačiarňam zaplatíte oveľa viac za samotnú tlač. Určité množstvo atramentu je navyše „vyplytvané“ pri pravidelnom čistení tlačovej hlavy, ktoré chráni pred upchatím dýz. Pri častej tlači nejde o príliš veľký problém, ale ak tlačíte raz za čas, takáto spotreba atramentu sa niekoľkonásobne prejaví na nákladoch za tlač. Nehovoriac o tom, že v prípade najlacnejších modelov sa vám dýzy môžu pri dlhšej nečinnosti upchať a tlačiareň môžete v podstate vyhodiť (bohužiaľ hovorím z vlastnej skúsenosti).

Ďalej si treba dať pozor na to, že niektoré modely na tlač vyžadujú prítomnosť všetkých farebných náplní. Ak niektorá náhodou dôjde, nebudú tlačiť ani čiernobielo, kým nekúpite novú.

V čom však atramentové tlačiarne oproti laserovým jednoznačne dominujú je tlač farebnej grafiky a fotografií na fotografický papier.

Laserové tlačiarne

Laserové multifunkčné tlačiarne sú výrazne drahšie, najmä ak chcete tlačiť farebne. Ich cena sa začína na 185 €. Čiernobiele modely kúpite od 90 €. Oproti atramentovým tlačiarňam sa však pýšia nižšími prevádzkovými nákladmi, čo sa prejaví najmä pri častej tlači. Hoci náplne s tonerom sú drahšie ako atramentové, vytlačíte s nimi oveľa viac strán. Okrem toho toner oproti atramentu nevysychá a nie je potrebné ho spotrebovávať pri čistiacich cykloch.

Všeobecne možno povedať, že laserové tlačiarne sú vhodnejšie na pracovisko ako do domácnosti. A to z dvoch dôvodov. Po prvé, nie sú natoľko všestranné a kvalita tlače fotografií je horšia, a po druhé, kvalita aj rýchlosť pri tlačení textových dokumentov (zvlášť tých niekoľkostránkových) je oveľa vyššia.

2) Formát papiera

Väčšina tlačiarní dokáže tlačiť na papier formátu A4, čo by malo pre bežných používateľov úplne stačiť. Niektoré modely však zvládnu tlačiť aj na formát A3. Na tlač väčších rozmerov je potrebné kúpiť špecializované veľkoformátové zariadenia.

3) Kvalita tlače/Rozlíšenie tlače

Jednou zo zásadných vlastností je kvalita, čiže rozlíšenie tlače. Na bežnú textovú tlač stačí 300 dpi (obrazových bodov na palec), ale pri tlači fotografií alebo grafiky by ste rozhodne mali siahnuť po vyšších hodnotách. Všeobecne možno povedať, že kvalita tlače je v prípade väčšiny zariadení porovnateľná (v rámci danej cenovej kategórie)

4) Rýchlosť tlače

Rýchlosť tlače hovorí, aký je maximálny počet vytlačených strán za minútu, pričom sa rozlišuje medzi farebnou a čiernobielou tlačou. Tento parameter je veľmi dôležitý, ak chcete tlačiť viacstranové dokumenty.

 Testado radí: Deklarované údaje berte skôr ako orientačné. Niektorí výrobcovia totiž udávajú hodnoty pri tlači v strednej alebo nízkej kvalite.  

5) Rozlíšenie a rýchlosť skenovania

Na skenovanie bežného textu nie je rozlíšenie veľmi dôležitý parameter, pretože v prípade väčšiny tlačiarní je aspoň 600 x 600 dpi, čo je úplne dostačujúce. Dôraz na tento parameter je potrebné klásť v prípade, že budete skenovať fotografie. V tomto prípade platí, čím vyššie rozlíšenie, tým je kvalitnejšia digitálna podoba.

Vysokú rýchlosť skenovania oceníte pri digitalizácii viacstránkových textov.

6) Spotreba

Jednou z nákladových položiek je spotreba elektrickej energie. Ak plánujete pravidelne tlačiť vo veľkom, vtedy sa nezabudnite na ňu zamerať. Pri občasnej tlači, zase taká dôležitá nie je.

7) Displej

Množstvo domácich aj kancelárskych modelov je vybavených malým displejom, vďaka ktorému môžete nastavovať tlač, skenovanie či kopírovanie. Niektoré multifunkčné tlačiarne majú displej malý a pomerne minimalistický, zatiaľ čo iné disponujú veľkou dotykovou farebnou obrazovkou. Všeobecne však platí, že každý displej je lepší ako žiadny.

8) Konektivita

Aby multifunkčná tlačiareň mohla správne pracovať, je potrebné ju prepojiť s ostatnými zariadeniami, najmä s počítačom. Máte na výber z niekoľkých možností – prepojenie cez USB kábel, LAN (ethernet), NFC alebo bezdrôtové Wi-Fi.

Niektoré tlačiarne podporujúce Wi-Fi umožňujú tlačiť aj z inteligentných mobilných telefónov, e-mailu,  alebo prinášajú možnosť vzdialenej tlače v podobe aplikácií Google Cloud Print alebo Apple AirPrint.

9) Užitočné funkcie

Obojstranná tlač

Hoci by sa to mohlo zdať ako samozrejmosť, nie každá tlačiareň zvládne obojstrannú tlač. To oceníte najmä pri tlači veľkého množstva textu, pretože vďaka nemu môžete ušetriť veľa papiera.

Obojstranná tlač môže byť buď manuálna, keď sa najskôr vytlačia nepárne stránky, ktoré potom správne otočené musíte ručne vložiť späť do zásobníka, aby sa vytlačili párne stránky, alebo automatická (tzv. duplex), keď všetko zvládne prístroj sám.

Bezokrajová tlač

Táto vlastnosť je dôležitá najmä pri tlači fotografií alebo grafických prác. Niektoré, najmä laserové, ale aj lacnejšie atramentové, tlačiarne totiž celostránkovú fotografiu vytlačia vždy len v bielom rámčeku. Ak však tlačíte len textové dokumenty, táto vlastnosť vás trápiť nemusí.

Skener negatívov a diapozitívov

Zaujímavá funkcia, ak plánujete digitalizovať staré fotografie.

Priama tlač fotografií

Ak tlačíte fotografie, určite oceníte, keď budete môcť tlačiť priamo z fotoaparátu alebo pamäťovej karty bez toho, aby ste museli zapínať počítač. Možnosti takejto tlače som už naznačil. Po prvé, ide o tlač cez protokol PictBridge, keď sa tlačí priamo z fotoaparátu. Po druhé, tlačiť môžete fotografie uložené na pamäťovej karte cez čítačku kariet.

Pri tlači z fotoaparátu vyberáte jednotlivé fotografie na jeho displeji, zatiaľ čo pri tlači z karty je vhodné, aby tlačiareň disponovala dostatočne prehľadným displejom na náhľady fotografií.

Zásobník na papier

Pri tlači veľkého množstva dokumentov by vás mala zaujímať kapacita zásobníka. Čím väčší, tým menej často musíte dopĺňať papier. Kapacita zvyčajne býva 100 150 listov, ale nájdete aj modely so zásobníkom na 1 000 listov.

Ak tlačíte na rôzne druhy papiera (napríklad jeden na dokumenty a druhý na fotografie), nepochybne vás poteší prítomnosť viacerých zásobníkov na papier. Ušetríte vďaka tomu veľa času vymieňaním papiera a nastavovaním parametrov tlače.

Kopírovanie bez zapnutého počítača

Príjemnou vychytávkou je, ak môžete kopírovať dokumenty bez toho, aby ste museli mať zapnutý počítač.

späť na obsah ↑

Najlepšie atramentové multifunkčné tlačiarne do 200 €

Canon PIXMA MG2950 Canon PIXMA MG5750 HP DeskJet Ink Advantage 4535 BROTHER DCP-J105 Canon PIXMA MG7750 EPSON L365
Canon Pixma MG2950 Canon Pixma MG5750 HP DeskJet Ink Advantage 4535 Brother DCP-J105 Canon Pixma MG7750 Epson L365
Užívateľské hodnotenie 88 % 94 % 88 % 79 % bez hodnotenia 93 %
Cena (11/2016) 40 € 70 € 66 € 129 € 132 € 159 €
Farebná tlač
Maximálny formát A4 A4 A4 A4 A4 A4
Rozhranie USB, Wi-Fi USB, Wi-Fi USB, Wi-Fi USB, Wi-Fi USB, Wi-Fi, LAN, NFC USB, Wi-Fi
Tlačové parametre
Rozlíšenie tlače 4800 x 600 dpi 4800 x 1200 dpi 4800 x 1200 dpi 6000 x 1200 dpi 9600 x 2400 dpi 5760 x 1440 dpi
Rýchlosť tlače (čierny / farebný) 8 / 4 obr./min 12,6 / 9 obr./min 9,5 / 7 obr./min 11 / 6 obr./min 15 / 10 obr./min 9 / 4,5 obr./min
Zásobník (Vstupný /Výstupný) 60 ks / - 100 ks / - 100 / 25 ks 100 / 50 ks 2x vstupní zásobníky 125/20 ks 100/30 ks
Samostatné farebné výplne
Strong> Funkcia tlače Manuálna obojstranná tlač Automatická obojstranná tlač, tlač bezokrajová Automatická obojstranná tlač, tlač bezokrajová Bezokrajová tlač Automatická obojstranná tlač, tlač bezokrajová, tlač na CD / DVD Manuálna obojstranná tlač
Tlač z fotoaparátov
Tlač z pamäťovej karty
Skenovanie
Rozlíšenie skenera 1200 x 600 dpi 2400 x 1200 dpi 1200 x 1200 dpi 2400 x 1200 dpi 4800 x 2400 dpi 2400 x 1200 dpi
Rýchlosť skenovania 14 s 19 s 15 s 4 s (při DPI 100x100) 14 s ?
Ostatné
Displej
Fax
Spotreba (stand-by) 11 (1) W 12 (1,5) W 15 (0,6) W 16 (0,7) W 15 (1,6) W 11 (1,3) W
Hlučnosť 46,5 dB 43 dB ? 50 dB 43,5 dB 38 dB
Hmotnosť 3,5 kg 6,3 kg 5,4 kg 7,1 kg 7,9 kg 4,5 kg

Výber multifunkčnej atramentovej tlačiarne do 200€

Väčšinu atramentových multifunkčných tlačiarní do 200 € kúpite iba na tlač maximálneho rozmeru A4. Nie je tomu inak v prípade prístrojov v našom výbere. Veľa týchto zariadení podporuje USB a WiFi a dokážu tlačiť farebne, čo je zásadný rozdiel oproti lacným laserovým tlačiarňam (pozri nižšie). V čom sa jednotlivé modely pomerne zásadne líšia sú rýchlosť tlače, ponuka najrôznejších funkcií a prítomnosť displeja.

Medzi naše najväčšie tipy patria tieto dva modely, oba značky Canon:

Canon Pixma MG5750

KLADY:
 • Cena/výbava
 • Oddelené farebné výplne
 • Protokol PictBridge

ZÁPORY:
 • Absencia čítačky kariet
 • Pomalé skenovanie
 • Neumožňuje tlač pri prázdnej náplni
 • Nemá LAN ani NFC

Ak hľadáte čo najlacnejšie všestranné zariadenie, potom rozhodne zvážte Canon Pixma MG5750. Za cenu necelých 75 € získate prístroj, ktorý veľmi kvalitne skenuje aj tlačí. Jasnou výhodou sú oddelené zásobníky na farbu, vďaka čomu nemusíte zbytočne vymieňať poloplné viacfarebné náplne. Jeden nedostatok však tlačiareň v tomto smere má – neumožní vám tlačiť, ak máte niektorú z farieb prázdnu, a to ani čiernobielo. Preto je potrebné mať doma pripravenú zásobu všetkých farieb.

Medzi klady patria automatická obojstranná tlač a bezokrajová tlač. Z konektivity poteší tlač z mobilných zariadení cez Wi-Fi a tlač cez Apple AirPrint či Google Cloud Print. Vďaka protokolu PictBridge môžete tlačiť aj priamo z fotoaparátu. Naopak tlač z pamäťovej karty tento model nepodporuje.

Kým rýchlosť tlače textu je dobrá, skenovanie patrí medzi najpomalšie. Na občasnú digitalizáciu jednej či dvoch stránok to postačuje, ale ak by ste chceli spracovávať obsiahlejšie dokumenty radšej zvoľte samostatný skener alebo niektoré z drahších zariadení.

Porovnajte ceny >>

Canon Pixma MG7750

KLADY:
 • Veľmi kvalitná a rýchla tlač textu aj fotografií
 • Dobre skenuje a kopíruje
 • Vysoká konektivita
 • Oddelené zásobníky

ZÁPORY:
 • Vyššia hmotnosť

Naším jednoznačným odporúčaním pre multifunkčné zariadenie do bežnej domácnosti je Canon Pixma MG7750, ktorý sa pýši veľmi kvalitnou a rýchlou tlačou, a to ako textových dokumentov, tak aj fotografií. Navyše veľmi slušne skenuje a kopíruje. Samozrejmosťou sú oddelené farebné výplne a bezokrajová či obojstranná tlač.

Jedným z mnohých kladov je dvojica oddelených zásobníkov na bežný papier a fotografický papier. Ďalej chválime vysokú konektivitu (podpora LAN, Wi-Fi, NFC) a možnosť tlače z fotoaparátu a pamäťovej karty. Tlačiareň sa ovláda pomocou farebného dotykového displeja.

Ak vám nevadí investovať dvojnásobnú sumu oproti predchádzajúcemu modelu, môžeme kúpe tejto tlačiarne vrelo odporučiť.

Porovnajte ceny >>

späť na obsah ↑

Najlepšie laserové multifunkčné tlačiarne do 200 €

Brother DCP-1512E Samsung Xpress SL-M2070W Canon i-Sensys MF212w BROTHER DCP-L2520DW Samsung SL-M2875ND BROTHER MFC-L2700DW
Brother DCP-1512E Samsung Xpress SL-M2070W Canon i-Sensys MF212w Brother DCP-L2520DW Samsung Xpress SL-M2875ND Brother MFC-L2700DW
Užívateľské hodnotenie 82 % 89 % 93 % 93 % 98 % 90 %
Cena (11/2016) 95 € 107 € 155 € 138 € 150 € 165 €
Farebná tlač
Maximálny formát A4 A4 A4 A4 A4 A4
Rozhranie USB USB, Wi-Fi, NFC USB, Wi-Fi, LAN USB, Wi-Fi USB, LAN USB, Wi-Fi, LAN
Tlačové parametre
Rozlíšenie tlače 2400 x 600 dpi 1200 x 1200 dpi 600 x 600 dpi 2400 x 600 dpi 4800 x 600 dpi 2400 x 600 dpi
Rýchlosť tlače (čierny / farebný) 20 str./min 20 str./min 23 str./min 26 str./min 28 str./min 26 str./min
Zásobník (Vstupný /Výstupný) 10 s 8,5 s 6 s 8,5 s 8,5 s 8,5 s
Samostatné farebné výplne 150 / 50 ks 150 / 100 ks 250 / 100 ks 250 / 100 ks 250 / 120 ks 250 / 100 ks
Strong> Funkcia tlače Manuálna obojstranná tlač Automatická obojstranná tlač Automatická obojstranná tlač Automatická obojstranná tlač
Tlač z fotoaparátov
Tlač z pamäťovej karty
Skenovanie
Rozlíšenie skenera 1200 x 600 dpi 1200 x 1200 dpi 600 x 600 dpi 2400 x 600 dpi 1200 x 1200 dpi 600 x 2400 dpi
Rýchlosť skenovania 4,2 / 7,89 s ? ? 2,56 / 7,67 s ? 2,56 / 7,67 s
Ostatné
Displej
Fax
Spotreba (stand-by) 380 (0,8) W 310 (1,5) W 500 (3,2) W 480 (1,1) W 400 (1,1) W 480 (1,1) W
Hlučnosť 51 dB 50 dB 50 dB 49 dB 53 dB 49 dB
Hmotnosť 7 Kg 7,4 Kg 10,2 kg 9.7 kg 11,3 kg 11,4 kg

Výber laserovej tlačiarne do 200 €

Väčšina multifunkčných tlačiarní tejto cenovej kategórie sú čiernobiele s maximálnym formátom A4. Prístroj s farebnou tlačou alebo väčšími rozmermi by ste za túto cenu totiž hľadali naozaj veľmi ťažko. Pokiaľ ide o rozhranie, tak všetky modely sú vybavené USB konektorom, ktorý je doplnený o LAN, Wi-Fi či oboje. Kvalita tlače aj jej rýchlosť sú celkom podobné a hlavne, čo jednotlivé modely odlišuje, sú bonusové funkcie, ako napríklad automatická obojstranná tlač či fax.

Z vyššie uvedenej šestice tlačiarní stoja za bližšie zváženie nasledujúce dva modely:

Samsung Xpress SL-M2070W

KLADY:
 • Cena/výkon
 • Wi-Fi a NFC
 • Nízka hmotnosť

ZÁPORY:
 • Nemá LAN
 • Iba manuálna obojstranná tlač

Laserová multifunkčná tlačiareň Samsung Xpress SL-M2070W vyniká najmä nízkou cenou, pričom takmer nijako nezaostáva za drahšími modelmi. Kúpite ju za 110 €. Rýchlosť 20 strán za minútu je v danej konkurencii síce najnižšia, ale nie oveľa. Navyše v porovnaní s atramentovými zariadeniami ide stále o skvelý výsledok.

Kvalita tlače aj skenovania ničím nevyniká, ale pre bežné potreby menšej kancelárie alebo domácnosti je úplne vyhovujúca. Čo rozhodne poteší je podpora bezdrôtovej tlače cez Wi-Fi a NFC. Márne by ste sa však snažili tlačiareň prepojiť cez LAN.

Viacúčelový zásobník pojme 150 listov a okrem bežného papiera môžete tlačiť na obálky, priehľadné fólie alebo dokonca tvrdý papier. Hlavnou nevýhodou tohto modelu naopak je absencia automatickej obojstrannej tlače.

Porovnajte ceny >>

Brother MFC-L2700DW

PROS:
 • Veľmi kvalitná tlač a skenovanie
 • Konektivita
 • Podávač papiera
 • Fax

CONS:
 • Hmotnosť

Ak hľadáte v tejto cenovej kategórii čo najlepšie vybavenú tlačiareň, potom môžeme odporučiť Brother MFC-L2700DW. Medzi jej klady patrí ako podpora Wi-Fi, tak aj LAN. Ďalej automatický podávač a automatická obojstranná tlač. Niekto môže oceniť aj prítomnosť faxu. Tlačiareň podporuje tlač z e-mailu a prostredníctvom Apple AirPrint či Google Cloud Print.

Do zásobníka sa zmestí 250 listov, čo je oproti vyššie uvedenému modelu takmer dvojnásobok, a rýchlosť tlače je tiež o niečo vyššia – 26 strán za minútu. Kvalita tlače aj skenovania je na veľmi dobrej úrovni a v tomto smere budete určite spokojní. Na druhú stranu je potrebné počítať s vyššou hmotnosťou presahujúcou 11 kilogramov.

Porovnajte ceny >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie tlačiarne podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako tlačiť šetrne?

Tu je pár základných rád na šetrnú tlač:

 • Ak plánujete tlačiť často, zaujímajte sa viac o tlačové náklady než o obstarávaciu cenu zariadenia
 • Zvoľte tlačiareň s oddelenými farebnými náplňami
 • Používajte alternatívne náplne (ak nepotrebujete najvyššiu kvalitu)
 • Tlačte v nižšej kvalite
 • V prípade pracovných verzií dokumentov používajte Ecofont
 • Využívajte obojstrannú tlač
 • Tlačte aj po upozornení na dochádzajúcu náplň
 • Zvážte tlač viacerých strán na jeden list
 • Ak netlačíte, tlačiareň vypínajte
Najlepšie multifunkčné tlačiarne do 200 € – tipy 2016
Ohodnoťte článek

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte