Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Ostatné

Najlepšie cestovné kancelárie a agentúry – porovnanie 2024

Chcete ísť na dovolenku, no neviete, kde si ju máte vyhľadať? Cestovná kancelária alebo agentúra vám s týmto problémom pomôže. V nasledujúcich riadkoch nájdete výber tých najlepších. Naším víťazom je cestovná agentúra Invia.sk.

Cestovná agentúra

Cestovná agentúra, ktorá ponúka tisíce zájazdov 300 cestovných kancelárii.

Cestovateľský portál

Cestovateľský portál s cenovo výhodnými pobytovými balíčkami v 9 krajinách.

Cestovná kancelária – náš tip

Cestovná kancelária s bohatou ponukou jedno- aj viacdňových zájazdov za výhodné ceny.

Porovnanie cestovných agentúr a kancelárii

Top cestovné agentúry
Travelking
93 %
Čítať recenziu

Cestovateľský portál s cenovo výhodnými pobytovými balíčkami v 9 krajinách.

Cestovateľský portál s cenovo výhodnými pobytovými balíčkami v 9 krajinách.

Vyhľadať zájazd
Fischer.sk
93 %
Čítať recenziu

Najlepšia cestovná kancelária.

Najlepšia cestovná kancelária.

Vyhľadať zájazd
Invia
90 %
Čítať recenziu

Najlepšia cestovná agentúra s množstvom doplnkových služieb.

Najlepšia cestovná agentúra s množstvom doplnkových služieb.

Vyhľadať zájazd
Daka
88 %
Čítať recenziu

Cestovná kancelária s dlhoročnými skúsenosťami v poskytovaní zájazdov.

Cestovná kancelária s dlhoročnými skúsenosťami v poskytovaní zájazdov.

Vyhľadať zájazd
Pelikan.sk
88 %
Čítať recenziu

Najlepší predajca leteniek a zároveň zájazdov.

Najlepší predajca leteniek a zároveň zájazdov.

Vyhľadať zájazd
Zájazdy.sk
83 %
Čítať recenziu

Cestovná agentúra s poznávacími zájazdmi už od 21 €.

Cestovná agentúra s poznávacími zájazdmi už od 21 €.

Vyhľadať zájazd
Ok holiday.sk
79 %
Čítať recenziu

Cestovná agentúra s množstvom zájazdov za výhodnú cenu.

Cestovná agentúra s množstvom zájazdov za výhodnú cenu.

Vyhľadať zájazd

Najlepšie cestovné kancelárie a agentúry

Recenzia: cestovná agentúra Invia

logo invia newNáš tipTestado

Klady
 • 40 pobočiek po celom Slovensku
 • Obrovský výber zájazdov
 • Spolupráca s 300 cestovnými kanceláriami
 • Intuitívne a prehľadné užívateľské prostredie
 • Ponuky dovoleniek z celého sveta
 • Možnosť kúpiť letenku alebo prenajať auto

Zápory
 • Nefungujúci online chat
 • Kvalita zájazdu závisí od konkrétnej cestovnej kancelárie
 • Niektorí klienti sa ponosujú na neprofesionálny prístup zákazníckej podpory

Invia.sk je špičkou medzi cestovnými agentúrami na Slovensku. Zahŕňa zájazdy celkovo z 300 cestovných kancelárii, ktoré sú overené a poistené. Cez túto spoločnosť môžete nájsť dovolenku v podstate po celom svete. Tu si však je potrebné uvedomiť, že Invia je cestovná agentúra a zájazdy iba sprostredkuje, preto konečná cena, obsadenosť vo vami vybranom termíne a kvalita zájazdu závisí od konkrétnej cestovnej kancelárie.

Pre zájazdy je možné si zaobstarať aj cestovné poistenie, ktorého súčasťou je poistenie storna zájazdu aj poistenie batožiny. Garantom poistenia je poisťovňa AXA. V ponuke nájdete aj Last alebo First Minute zájazdy. Okrem výletov si môžete v Invie zabezpečiť aj prenájom auta alebo kúpiť letenky.

Cestovná agentúra ponúka niekoľko možností, ako ich môžete kontaktovať. Nám sa však nepodarilo spojiť sa s nimi cez online chat. Hoci ho na stránke prezentujú, táto funkcia nefunguje. Natrafili sme aj na klientov agentúry, ktorí sa stretli s nie veľmi profesionálnym prístupom personálu, ale to je skôr vec individuálnej skúsenosti.

Na druhej strane oceňujeme intuitívne a jednoduché užívateľské prostredie. Každá ponuka obsahuje informácie o termínoch, destinácii a v podstate všetkého potrebného. Nechýba ani dostatok fotografií a hodnotenie od ľudí, ktorí daný hotel navštívili. Okrem online rezervácie zájazdu môžete navštíviť aj jednu zo 40 pobočiek po celom Slovensku.

Recenzia: cestovateľský portál Travelking.sk

Cestovateľský portál Travelking

Klady
 • Rôzne typy pobytov
 • Cenovo výhodné balíčky
 • LastMinute a FirstMinute ponuky
 • Overené osobne
 • Magazíny Travelpedia a Blog
Zápory
 • Pobyty len v 9 krajinách
 • Menšia ponuka
 • Nevystupujú ako CA ani CK

Túžite po dobrodružstve, alebo naopak, po oddychu? Išli by ste sa radi len tak pozrieť na neznáme miesta? Ak nechcete cestovať ďaleko, vyskúšajte služby cestovateľského portálu Traveling.sk, ktorý má za sebou už 10 ročnú históriu. Zameriava sa na pobyty rôzneho typu na Slovensku a v ďalších 8 okolitých krajinách. Toto však môže predstavovať významné obmedzenie pre toho, kto hľadá komplexnú ponuku porovnateľnú s ponukami cestovných kancelárií alebo agentúr.

Wellness a kúpeľné pobyty, pobyt na horách, luxusné a romantické balíčky, zájazd k moru a niečo pre seniorov či rodiny s deťmi. Určite si nájdete niečo, čo vám padne do oka a navyše za celkom peknú cenu. Nechýbajú ani LastMinute a FirstMinute pobyty. Zaujímavé sú aj zážitkové balíčky, ktoré vás dostanú napríklad do štúdií, kde sa točil kultový Harry Potter, alebo do Disneylandu v Paríži.

Kontaktovať ich môžete prostredníctvom chatu, na infolinke alebo e-mailom. Viac tipov na dovolenku nájdete v sekcii Blog, kde pravidelne pridávajú recenzie overených hotelov a ubytovacích zariadení, ale aj v magazíne Travelpedia. Z ďalších služieb spomenieme napríklad možnosť uplatniť rekreačný príspevok a rekreačný poukaz, darčekové poukážky, 50 % zľavu na cestovné poistenie od AXA, vernostný program a pod.

Recenzia: cestovná kancelária Fischer

cestovna kancelaria fischer recenzia

Klady
 • V ponuke pobyty až v 76 krajinách na celom svete
 • Niekoľko typov zájazdov
 • Ponúkajú aj špeciálne služby
 • Plavby na luxusných zaoceánskych lodiach
 • Profesionálna pomoc na infolinke
 • Mobilná aplikácia

Zápory
 • Chýba online chat
 • Bez možnosti kúpiť pobyt na splátky

Najznámejšia a najväčšia cestovná kancelária Fischer.sk pôsobí na trhu už od roku 1999. Ponúka prevažne letecké dovolenky na všetkých šiestich kontinentoch, pričom odlety sú možné z niekoľkých letísk. Okrem troch slovenských miest (BA, KE, PP) si môžete za miesto odletu zvoliť aj Prahu, Brno, Ostravu, Pardubice či Viedeň.

Cestovná kancelária ponúka dovolenku v 76 krajinách, celkovo 150 destinácií. Zameriava sa predovšetkým na rodinné dovolenky alebo wellnes, tiež luxusné pobyty pre náročných. Načúvajú svojim zákazníkom a vedia im sprostredkovať všetko tak, aby ich dovolenka bola skutočne dovolenka snov. V ponuke majú aj víkendové pobyty, poznávacie zájazdy, Last Minute a First Minute. Bonusom je Prázdninové safari s detským klubom Funtázia.

Stránka cestovnej kancelárie je prehľadná, prispôsobená užívateľovi. Dostupné sú všetky potrebné informácie. Odporúčame nazrieť do časti „Často kladené otázky“, kde nájdete odpoveď na všetko, čo vás zaujíma. K dispozícii je tiež infolinka. Donedávna bol k dispozícii aj online chat, dnes sme ho na stránke márne hľadali.

Navštíviť môžete samozrejme aj ktorúkoľvek z pobočiek v SR aj ČR. Ako bonus mobilná aplikácia pre iOs aj Android, ktorá vám ukáže všetky potrebné informácie o vašom zájazde na jednom mieste. Chýba nám možnosť platby na splátky.

Recenzia: Daka cestovná kancelária

cestovna kancelaria DAKA recenzia

Klady
 • Dlhoročné skúsenosti s poskytovaním zájazdov
 • Výhodné ceny
 • Rôzne typy zájazdov
 • Profesionálni sprievodcovia
 • Vlastný cestovateľský podcast

Zápory
 • Absencia Last Minute a First Minute ponúk
 • Zájazdy len v 30 krajinách

Daka je cestovná kancelária a nie agentúra. Rozdiel je ten, že Daka priamo ponúka svoje zájazdy, pričom agentúry sú väčšinou len sprostredkovateľmi. V ich portfóliu nájdete aj poznávacie zájazdy po Slovensku a okolitých krajinách. Nechýbajú pobyty pri mori, tipy na dovolenku pre rodiny s deťmi, exotické a wellness pobyty, zájazdy na pútnické miesta či dokonca luxusné plavby. Celkovo majú v ponuke okolo 30 krajín. Čo sme pri prehliadaní ich stránky nenašli, sú Last a First Minute ponuky.

Navštíviť ich môžete v 12 pobočkách na Slovensku. Ich zájazdy si môžete zakúpiť až u 150 partnerov po celom Slovensku. Užívateľské prostredie stránky je taktiež prehľadné, vyhľadávač je jednoduchý, praktický spojený so základným filtrom. Ak by ste potrebovali detailnejšie informácie, jednoducho si zo stránky stiahnite prehľadný katalóg, kde sa dozviete, všetko, čo potrebujete.

Taktiež sme si všimli, že na stránke nemajú sekciu Najčastejšie otázky. Zato tu nájdete sekciu “Blog” s článkami pre zvedavých a informácie chtivých baDAKAteľov. A keďže aj cestovná kancelária Daka cestovná kancelária ide s modernou dobou, ak milujete počúvať cestovateľské podcasty, môžete si vypočuť zaujímavosti o Škotsku, Izraelu a pod.

Ako služby navyše ponúkajú pravidelné dopravné linky z Bratislavy do Bardejova a z Bratislavy do Košíc, prenájom vozidiel, autobusov a prenájom kamiónov.

Recenzia: cestovná agentúra Pelikan.sk

pelikan recenzia

Klady
 • Prehľadné užívateľské prostredie
 • Takmer 20 rokov skúseností s poskytovaním služieb
 • Možnosť zakúpiť letenky
 • V ponuke viac užitočných služieb

Zápory
 • Vyhľadávač dovoleniek neponúka všetky dostupné destinácie
 • Často vyššie ceny ako pri kúpe letenky priamo od leteckej spoločnosti
 • Dlhá čakacia doba na vrátenie peňazí pri storne

Spoločnosť Pelikan.sk je v prvom rade predajca leteniek. No v ponuke nájdete aj zájazdy. Ich činnosť trvá už takmer 20 rokov, počas ktorých nazbierali dosť skúseností s poskytovaním služieb. Ten najlepší let vám vedia nájsť v ponuke viac ako 800 leteckých spoločností vrátane nízkonákladových dopravcov. Ako jeden z mála ponúkajú si k letenkám službu „Zmena z akéhokoľvek dôvodu”, ktorá umožňuje zmenu dňa odletu, mena, ale aj destinácie či leteckej spoločnosti do 3 dní od rezervácie.

Na Slovensku Pelikan.sk využíva mnoho ľudí. Okrem leteniek a zájazdov u nich nájdete aj požičovne áut, jácht a taktiež si môžete vyhľadať hotely. Zájazdy sú do celého sveta, trochu vás však môže potrápiť vyhľadávač dovoleniek, ktorý napr. nezobrazuje ponuky v Chorvátsku, Novom Zélande na Bahamách a pod, hoci tieto cieľové krajiny v portfóliu Pelikan.sk má. V takom prípade vám zostáva obrátiť sa na zákaznícku podporu.

V prípade kúpy zájazdu máte päť možností platby, a to kartou, cez internet banking, priamym vkladom, platobným tlačidlom alebo darčekovou poukážkou. Ak sa budete chcieť ohľadom zájazdu či kúpe letenky informovať, tak máte možnosť zvoliť telefonickú, emailovú komunikáciu alebo chat. Pri návšteve stránky máte všetko na očiach a s orientáciou a vyhľadávaním by nemal byť problém, preto sme užívateľské prostredie ohodnotili kladne.

Ako sme už spomínali, prostredníctvom portálu Pelikan.sk letelo a cestovalo do zahraničia mnoho Slovákov. A ako to už býva, nie každý mal s vyhľadávačom kladné skúsenosti. Najviac sa sťažujú na nepredvídané zmeny v rezervovaných letoch či pobytoch, zdĺhavú komunikáciu v prípade problémov a dlhú čakaciu dobu na vrátenie peňazí zo storna. Mnohí odporúčajú kúpu letenky priamo cez leteckú spoločnosť, kde môžete natrafiť na nižšie ceny, ale to už je na vašom vlastnom posúdení.

Recenzia: cestovná agentúra Zajazdy.sk

logo Zajazdy.sk

Klady
 • Prehľadné užívateľské prostredie
 • Široká ponuka dovoleniek
 • Cestovné a storno poistenie
 • Viac ako 15 rokov skúseností
 • Zaujímavé poznávacie zájazdy
Zápory
 • Bez kamennej pobočky
 • Absencia online chatu
 • Bez možnosti platby kartou

Cestovanie do zahraničia si vyžaduje stabilného partnera, ktorý sa vyzná v turizme a nikdy vás nenechá v štichu. Odborníkom na domáce a zahraničné dovolenky je aj cestovná agentúra zajazdy.sk.

Agentúra sídli v Senici, kde aj začala svoju činnosť. Hoci agentúra neprevádzkuje pobočku, ktorú by ste mohli fyzicky navštíviť, ponúka na svojej stránke zájazdy a pobyty z viac ako 100 cestovných kancelárií. Ich spolupráca je bezpečná, spĺňa všetky právne predpisy, od svojich partnerov vyžadujú poistenie proti úpadku. Poistenie ponúkajú aj pre svojich klientov. Môžete si ho objednať už pri rezervácií či objednávke dovolenky. V balíčku Uniqa poisťovne je okrem iného zahrnuté poistenie rekreačných a nebezpečných športov, poistenie storna, zodpovednosť za škodu na majetku a zdraví a iné.

Prehľadná ponuka obsahuje exotické zájazdy, rodinné dovolenky, eurovíkendy, poznávacie zájazdy, taktiež ponuku na leto, First Minute a Last Minute výber, a to v 154 krajinách po celom svete. Ak dávate prednosť pobytu na Slovensku, budete prekvapení naozaj skvelými cenami, ponuka pobytu začína na 18 € za osobu na noc.

Cestovná agentúra zajazdy.sk zakomponovala do činnosti aj starostlivosť o zákazníka, kde môžeme zaradiť zľavu na parkovanie, prepravu z parkoviska na letisko, darčekové poukazy a pod. Ak vyplníte nezáväzný objednávkový formulár, pracovníci agentúry vám ušijú dovolenku na mieru. V prípade otázok je k dispozícii kontaktný formulár aj telefónne čísla. Klienti sa však často ponosujú na dlhé reakcie od agentúry, čo agentúra ospravedlňuje množstvom dotazov a špecifických požiadaviek, ktoré si vyžadujú istý čas.

Recenzia: cestovná agentúra OK holiday.sk

logo-okholiday cestovná kancelária

Klady
 • Výborné ceny za zájazdy
 • Prehľadné užívateľské prostredie
 • Zájazdy sú poistené proti úpadku
 • Dlhoročné skúsenosti
 • Uvádzajú pri každej ponuke rovno konečnú cenu
Zápory
 • Nemajú ani jednu pobočku
 • Len klasické zájazdy (nie sú poznávacie,…)

Robíte si pred dovolenkou prieskum trhu? Dávate prednosť návšteve v kamennej pobočke? V tom prípade cestovná agentúra okholiday.sk nebude pre vás to pravé orechové. Neprevádzkujú žiadnu kanceláriu, kde by ste sa s pracovníkmi agentúry stretli zoči-voči, mohli si prelistovať v katalógoch, v prípade záujmu o danú dovolenku rovno za ňu zaplatiť hoci aj v hotovosti. Avšak všetko toto môžete urobiť z pohodlia domova na prehľadnej stránke agentúry okholiday.sk.

Okrem spomínaného webu okholiday.sk zastrešujú aj stránky NajlacnejsiaDovolenka.sk, Lacné Dovolenky.sk, LacneApartmany.sk, kde ostávajú verní svojim zásadám pri starostlivosti o zákazníka. Cestovná agentúra je autorizovaný zástupca niekoľko desiatok slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií s viac ako 25 ročnou históriou.

Ponuka je zameraná skôr na rodinné dovolenky a klasické zájazdy, poznávacie pobyty či výlety spojene s adrenalínovou aktivitou by ste sotva našli. Napriek ponuke zacielenej na klasické dovolenky sa vám po kliknutí na stránku zobrazí široká škála destinácií po celom svete. Ak sa rozhodnete pre konkrétny zájazd, uvidíte konečnú cenu vrátane všetkých povinných poplatkov. Agentúra sa tiež prezentuje 100% garanciou, v rámci ktorej sľubuje bonus, ak v inej agentúre nájdete rovnaký zájazd za nižšiu cenu.

Z dodatkových služieb spomenieme online rezerváciu a kúpu leteniek pred vašou individuálnou dovolenkou či pred služobnou cestou, cestovné poistenie, tiež napríklad ponuku rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií.

Ako vybrať dovolenku

Vybrať dovolenku, s ktorou budete nadmieru spokojná, nemusí byť ľahká úloha. V súčasnej dobe máte k dispozícii mnoho cestovných kancelárií a veľký výber destinácií. Preto sme pre vás v nasledujúcich riadkoch pripravili niekoľko špecifikácií, ktoré vám s výberom môžu pomôcť.

Typ dovolenky

Ako prvé je potrebné si premyslieť, aký typ dovolenky bude pre vás vhodný. Chcete len ležať na pláži a užívať si slnko? Alebo máte radšej objavovanie nových miest, historických pamiatok a pod.? V riadkoch nižšie nájdete rôzne typy dovoleniek, na ktoré sa môžete vybrať.

Pobytovo-poznávacie zájazdy

Tak, ako to už z názvu vyplýva, je tento typ dovolenky kombináciou pobytu, a zároveň poznávania danej krajiny. Ak teda nechcete celé dni preležať pri mori na ležadle, tak tento typ dovolenky je určite vhodnou voľbou. V cene budete mať pobyt, a zároveň aj výlety, ktoré budú sprevádzané sprievodcom.

Exotická dovolenka

Už vás nebaví chodiť na dovolenky do bežných destinácii ako je Chorvátsko, Bulharsko, atď.? V tomto prípade skúste navštíviť Thajsko, Maldivy alebo niektorú z afrických krajín.

Aktívna dovolenka

Ste typ človeka, ktorý nedokáže preležať celý deň a pod pojmom oddych si predstaví nejakú voľnočasovú aktivitu? Aktívna dovolenka môže byť napríklad víkend strávený na bicykli alebo aj vyššie spomenutý poznávací zájazd. Výhodou tohto typu dovolenky je spoznávanie nových miest, k čomu samozrejme patrí množstvo nových zážitkov a skúseností.

Najlepšie cestovné kancelárie a agentúry – aktívna dovolenka

Eurovíkend

Eurovíkend je krátka víkendová dovolenka, ktorú strávite vo vami vybranej európskej metropole. Takto môžete spoznávať novú kultúru, miestnu kuchyňu a pamiatky. Tento typ dovolenky môžete absolvovať aj so sprievodcom.

Golfová dovolenka

Ste občasný alebo vášnivý golfista? Ak áno, tak skúste absolvovať tzv. golfovú dovolenku. Tá je spojená s pobytom a relaxačným alebo intenzívnym hraním golfu. Medzi obľúbené destinácie patria Madeira, Egypt, Španielsko, Turecko a ďalšie.

Dovolenka s potápaním

Potápačská dovolenka je vhodnou voľbou pre ľudí, ktorých láka dobrodružstvo a podmorský svet. Tento typ dovolenky je vhodný pre jednotlivca, pár aj rodinu.

Dovolenka s deťmi

Dovolenka s deťmi má vlastné špecifiká. Pri výbere destinácie a hotela je potrebné myslieť napríklad na to, že deti sú citlivejšie na veľmi vysoké teploty alebo ich výkyvy. Pre najmenších je vhodnejšie zvoliť destináciu s piesočnatou plážou. Rodičia určite ocenia aj rôzne programy, ktoré na nejaký čas deti zabavia.

Porovnanie brokerov na obchodovanie s akciami 2024 – dovolenka s detmi

Dovolenka bez detí

Pri výbere dovolenky bez detí nie ste v podstate nijak obmedzovaní a výber sa odvíja len od vašich požiadaviek. Dovolenku plnú relaxu a príjemne strávených chvíľ si môžete vychutnať v Egypte, Španielsku, Grécku a v mnohých ďalších dovolenkových destináciách.

Wellness

Nemáte čas alebo sa vám nechce cestovať do zahraničia? Peknú dovolenku si môžete spraviť aj doma na Slovensku vo forme wellness pobytu. Máte mnoho možností, kde môžete wellness pobyt absolvovať. V obľube sú miesta ako Vysoké Tatry alebo Piešťany.

Plavba loďou

Ak chcete zažiť trochu nezvyčajnú, no zaujímavú dovolenku, tak plavba loďou môže byť vhodnou voľbou. Počas nej ste stále v pohybe a spoznáte krásy mnohých prístavných miest. Avšak myslite na to, že plavba prináša pre niektorých ľudí morskú chorobu, ktorá by celú dovolenku mohla skaziť.

Svadobná cesta

Medzi typy dovoleniek patrí aj svadobná cesta. Tá predstavuje oddych po svadbe a jej predchádzajúcom období plného vybavovania svadobných záležitostí. Predovšetkým by mala byť v romantickej destinácii ako napríklad Dominikánska republika, ktorá sa nachádza v Karibiku. Alebo v obľúbenej destinácii Maldivy, kde budú maž mladomanželia pokoj a súkromie.

Dovolenka na mieru

Jednou z možností je aj dovolenka na mieru. V tomto prípade stačí vybrať preferované destinácie a mať rozpočet. Na základe toho vám ľudia, ktorí sa orientujú v cestovnom ruchu, priamo odporučia destinácie a ubytovanie.

Voľba destinácie

Medzi TOP dovolenkové destinácie pre rok 2024 podľa magazínu pelipecky.sk patrí:

Slovensko

V tomto roku sa veľa ľudí nevyberie na dovolenku do zahraničia, ale zvolí radšej domáce prostredie. V obľube sú miesta ako napríklad Banská Štiavnica, Slovenský raj, Vysoké Tatry, Pieniny a ďalšie. Ľudia, ktorí sa chcú počas dovolenky aj okúpať, môžu navštíviť Liptovskú Maru, Senecké jazerá alebo jeden z najväčších aquaparkov v strednej Európe – Tatralandiu.

Slovensko

Grécko

Grécko je dovolenková destinácia známa krásnymi piesočnatými plážami, starobylými monumentmi a chutnými tradičnými pokrmami. Najznámejšie a u Slovákov obľúbené sú letoviská Rodos, Kréta, Korfu či Santorini. Väčšinou ľudia volia ako dopravný prostriedok lietadlo, pričom let trvá približne dve až dve a pol hodiny (závisí od letoviska).

Grecko

Taliansko

Ďalšou obľúbenou destináciou je Taliansko, konkrétne talianske ostrovy Sicília, Sardínia či Ischia. Taliansko je taktiež krajina známa výbornou kuchyňou, ktorá je známa po celom svete. Pokrmy ako pizza či špagety patria k bežným jedlám aj tu na Slovensku. Práve spomínané ostrovy sú pokojné a slnečné, čo ocení každý, kto práve to od dovolenky požaduje.

taliansko

Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy sú obľúbeným letoviskom nadšencov vodných športov. Okrem nich si prídu na svoje aj milovníci golfu, keďže na siedmych ostrovoch sa nachádza niekoľko golfových ihrísk. V tejto destinácii vás očarí aj nádherná krajina. Medzi najkrajšie pláže patria Famara Beach na ostrove Lanzarote alebo Puerto Naos na ostrove La Palma.

Kanarske ostrovy

Maldivy

Súostrovie Maldivy je u slovenských dovolenkárov taktiež vo veľkej obľube. Je tvorený až 1000 malými ostrovčekmi, krásnymi piesočnatými plážami a priezračnou vodou, čo vytvára nádherné dovolenkové prostredie. Menšou nevýhodou je, že v tejto lokalite budete hľadať obchody s potravinami márne. Preto cestovné kancelárie odporúčajú all inclusive pobyt. Let lietadlom do tohto letoviska trvá 10 až 12 hodín.

Maldivy

Island

Island alebo krajina ohňa a ľadu ponúka turistom nádherné prírodné divadlo. Pomenovanie „krajina ohňa a ľadu“ získal kvôli tomu, že tento ostrov tvoria ľadovce a sopky. Ak je vaša predstava o dovolenke ležanie na piesočnatej pláži a opaľovanie sa, tak Island pravdepodobne nebude pre vás vhodnou voľbou. Avšak ak chcete prežiť dobrodružstvo a vidieť krásy prírody, ktoré ste možno doteraz videli len v televízii, tak tento ostrov môže byť pre vás nezabudnuteľným zážitkom.

Island zastava

Kvalita hotelov a destinácii podľa skúseností návštevníkov

Samozrejmosťou je, že každého, kto sa chystá na dovolenku do akejkoľvek destinácie, bude zaujímať skúsenosti ľudí, ktorí tam už boli. Veľa ľudí sa riadi odporúčaním svojich blízkych a známych. No čo ak nepoznáte nikoho, kto danú destináciu aj hotel navštívil? V tomto prípade môžete navštíviť portály ako napríklad Tripadvisor.sk, kde nájdete hodnotenia hotelov a reštaurácií po celom svete. Ďalším známym portálom, kde nájdete užívateľské recenzie a hodnotenia je Booking.com.

Rozpočet

Najdôležitejším faktorom pri výbere dovolenkovej destinácie je pre mnohých pravdepodobne rozpočet. No aj s menším rozpočtom si môžete dovoliť lepšiu dovolenku. Ako na to? Stačí sledovať ponuky cestovných kancelárii:

First minute

First minute má označenie ponuka dovolenky cestovnej kancelárie, ktorá je vo veľkom časovom predstihu. Často to môže byť ihneď po zverejnení a môže byť časovo obmedzená. Výhodou je, že first minute dovolenku kúpite lacnejšie. Na druhej strane nevýhodou je, že si dovolenku kupujete možno aj viac ako pol roka dopredu a nikdy neviete, čo sa za tento čas môže udiať.

Last minute

Last minute je v podstate opakom first minute ponuky. Túto dovolenku si zakúpite krátko pred jej začatím, môže to byť týždeň alebo aj pár dní. Cestovné kancelárie sa snažia touto ponukou vypredať dovolenku v prípade, že im ešte zostali voľné miesta. Samozrejme, aj v tomto prípade je to o niečo lacnejšie. Avšak, ak ste zamestnaní, tak budete mať možno problém s vybavením voľna v práci.

Super Last minute

Super Last minute je to isté, čo Last minute, až na jeden rozdiel. A to časové obdobie, za ktoré vám začne dovolenka. To môže byť jeden deň alebo aj niekoľko hodín pred odletom. Cena môže byť oproti Last minute ešte nižšia.

Dovolenka mimo sezóny

V prípade, že máte menší rozpočet, môžete zvoliť dovolenku mimo sezónu. Okrem ušetrených financií to predstavuje aj iné pozitíva. Jedným z nich je menej ľudí na pláži a v hoteli. Vďaka tomu nebudete musieť napríklad ráno skoro vstávať, aby ste si obsadili ležadlo. Taktiež si môžete užívať teplo a slnko počas obdobia, kedy je na Slovensku sychravo a chladno.

Akčné a špeciálne ponuky

Niekedy sa oplatí pravidelne sledovať ponuky cestovných kancelárií alebo agentúr. Môžete tak natrafiť na špeciálnu ponuku, čo znamená, že budete platiť za dovolenku o niečo menej. Prípadne bude trvať o niekoľko dní dlhšie.

Najlepšie cestovné kancelárie a agentúry – beach

Zľava pre deti

Okrem akčných ponúk natrafíte v portfóliu cestovných kancelárií aj na dovolenky, ktoré sú pre deti úplne zadarmo. Prípadne majú výraznú zľavu. Takže, ak chcete stráviť dovolenku s vašimi ratolesťami, tak si pri prehliadaní dovoleniek všímajte, či daná ponuka je pre deti zvýhodnená.

Dovolenka cez Rakúsku alebo nemeckú CK

Už ste počuli o dovolenkách od rakúskych či nemeckých cestovných kancelárii? Viete, z akého dôvodu ľudia na Slovensku volia kúpu dovolenky cez tieto zahraničné cestovné kancelárie? Tých dôvodov je hneď niekoľko. Rakúsko a Nemecko sú oveľa väčší trh, čo znamená väčšiu konkurenciu medzi CK. Z tohto dôvodu majú dovolenky o niečo nižšie ceny. Ďalšou výhodou je väčšie množstvo ponúk. V cene dovoleniek je zarátané všetko, takže nebudete platiť nič navyše.

Spôsob dopravy

Aký spôsob dopravy zvoliť na cestovanie na dovolenku? V podstate existuje niekoľko možností, o ktorých sa dozviete v riadkoch nižšie.

Vlastná doprava

Ísť na dovolenku vlastným autom prináša niekoľko pozitív. Ako prvé je to určite časová flexibilita. Vyrážate z domova, kedy chcete, nehrozí vám, že zmeškáte odlet alebo odjazd vlaku či autobusu. Taktiež si môžete urobiť prestávku, kedy chcete. No na druhej strane je nevýhodou to, že jazda autom nie je úplne najpohodlnejšia (závisí od typu a hlavne veľkosti auta). K tomu je šoférovanie na dlhé trasy namáhavé, avšak, ak sú dvaja šoféri, ktorí sa striedajú, je to v pohode.

Ďalšou nevýhodou alebo skôr rizikom je to, že s vám môže auto pokaziť, alebo v horšom prípade budete mať nehodu. Okrem auta môže byť ďalším spôsobom dopravy motorka, karavan alebo aj bicykel.

Letecká doprava

Do niektorých destinácií sa inak ako lietadlom dostanete veľmi ťažko. To platí najmä pre ostrovy. No aj do destinácií, do ktorých sa dá dostať autom alebo autobusom, môže byť lepšou voľbou cestovať lietadlom. Najväčšou výhodou je čas cestovania. Trasu, ktorú pôjdete autom aj viac ako jeden deň, prejdete lietadlom za pár hodín. Avšak musíte byť na letisku dve hodiny pred odletom a taktiež cestovanie z letiska do hotela môže trvať nejaký čas. No aj napriek tomu je celkový čas o dosť kratší oproti cestovaniu autom či autobusom.

Nevýhodou je obmedzená hmotnosť batožiny a cestovanie s malými deťmi môže byť trochu komplikovanejšie. Preto je let lietadlom vhodný pre rodiny s väčšími deťmi alebo pre páry prípadne pre jednotlivca.

Porovnanie brokerov na obchodovanie s akciami 2024 – letecka doprava

Autobusová doprava

Cesta na dovolenku autobusom je najlacnejším spôsobom dopravy. Počas cesty si môžete na notebooku či tablete pozerať filmy alebo seriály. Nemusíte sa starať o šoférovanie a navyše nastúpite v blízkosti vášho domova a vystúpite priamo pred hotelom. Aj tento spôsob dopravy má tienistú stránku. Prestávky si neurčujete vy, ale šofér, a pravdepodobne najväčším negatívom je dĺžka cestovania.

Cestovné poistenie

Nikdy neviete, čo sa vám môže na dovolenke alebo aj pred dovolenkou stať. Preto nie je na škodu si zaobstarať poistenie. Cestovné poistenie si môžete vybaviť cez niektorú z poisťovní alebo priamo cez CK. Pri kúpe poistenia cez CK môžete mať lepšie podmienky, avšak je dobré si prečítať zmluvu a zistiť, čo všetko v poistení máte zarátané. Čo všetko si môžete na dovolenku poistiť?

 • Zodpovednosť za škodu
 • Rizikový šport (surfovanie, cyklistika,…)
 • Poistenie auta
 • Poistenie domáceho miláčika
 • Poistenie batožiny alebo dokladov
 • Poistenie storna dovolenky
 • Poistenie pre zlé počasie

Ešte dodáme, že vami spôsobené škody vám poisťovňa nemusí preplatiť v prípade, že počas škodovej udalosti budete pod vplyvom alkoholu či omamných látok.

Bezpečnosť v daných destináciách

Pred odchodom na dovolenku si zistite, ako je na tom daná krajina a destinácia s bezpečnosťou. Informácie nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Cestovanie bez cestovnej kancelárie alebo agentúry

Na dovolenku môžete vyraziť aj bez toho, aby vám ju zaobstarala cestovná kancelária či agentúra. Avšak budete si musieť vybavovať všetko od dopravy po ubytovanie.

Výhody cestovania bez CK

Medzi výhody cestovania bez CK patrí:

 • Nižšia cena (niekedy to ale môže byť naopak).
 • Nemusíte sa prispôsobovať (v prípade spoločných výletov čakať na ostatných, navštevovať len určité miesta, pamiatky apod.).
 • Sami si určujete, či v danej destinácii budete mať all inclusive, polpenziu a pod.
 • Cestovanie cez cestovku môže byť niekedy sklamanie (realita sa bude odlišovať od toho, čo vám sľubovali).
 • Máte väčšiu voľnosť – môžete odcestovať domov alebo na iné miesto, kedy chcete bez toho, aby ste prišli o peniaze.

Nevýhody cestovania bez CK

Samozrejme má to aj negatívnu stránku:

 • Za všetko ste zodpovedný vy.
 • Nemáte k dispozícii delegáta.
 • Všetko si musíte vybaviť vy.
 • Vhodnejšie pre cestovanie bez detí.

Dostupné služby

Ak sa rozhodnete vydať na dovolenku na vlastnú päsť, tak vám určite poslúžia určité služby, ktoré vám pomôžu nájsť ubytovanie či prenajať auto.

Rentalcars.com

Chcete na dovolenke spoznávať nové miesta, no nechcete cestovať hromadnou dopravou? Služba Rentalcars.com vám s týmto problémom môže pomôcť. Združuje prenajímateľov áut po celom svete. Stačí vedieť kde, kedy a na ako dlho budete potrebovať prenajať auto. Po zadaní týchto údajov do systému sa zobrazia ponuky.

Booking.com

Portál Booking.com funguje na podobnom princípe ako Rentalcars.com. Jediným rozdielom je, že v tomto prípade vám pomôže nájsť na danom mieste ubytovanie.

Boataround.com

Ak sa chcete na dovolenke plaviť jachtou, člnom alebo iným vodným dopravným prostriedkom, Boataround.com vám s týmto pomôže. Taktiež funguje na tom istom princípe ako predošlé služby.

Airbnb.com

Ďalšou službou, s ktorou máte možnosť nájsť ubytovanie na vašej dovolenke, je Airbnb.com. Rozdiel oproti Booking.com je ten, že táto služba vám nájde ponuky prenájmu bytu, domu prípadne jednej izby.

Časté otázky týkajúce na cestovanie

Aké sú najväčšie cestovné kancelárie na Slovensku?

Na Slovensku existuje veľa cestovných kancelárií a agentúr. Niektoré z najväčších a najznámejších sú Fischer, Kartágo tours a Invia. Tieto cestovné kancelárie ponúkajú rôzne druhy zájazdov pre rôzne cieľové skupiny zákazníkov, od rodín s deťmi po páry a jednotlivcov. Zákazníci si môžu vybrať zájazdy na dovolenku, lyžovanie, wellness, exotické destinácie a mnoho ďalších.

Je bezpečné cestovať so zahraničnou cestovnou kanceláriou?

Cestovanie so zahraničnou cestovnou kanceláriou môže byť veľmi bezpečné, ak sú dodržiavané určité opatrenia. Je dôležité skontrolovať, či má cestovná kancelária správne poistenie a licenciu na prevádzkovanie. Ďalej je potrebné si dôkladne prečítať podmienky zájazdu. Ak máte obavy, vyberte si niektorú zo slovenských alebo českých cestovných kancelárií, kde budete skutočne rozumieť podmienkam zmluvy.

Ako sa zbalit na dovolenku?

Zbalenie sa na dovolenku môže byť pre niektorých náročné, no s niekoľkými tipmi to môže byť jednoduché a efektívne. Najprv je dôležité skontrolovať počasie na mieste, kam idete, a zbalit vhodné oblečenie. Ďalej zabaľte len to najnutnejšie a snažte sa minimalizovať množstvo batožiny. Použite ľahko prenosnú tašku alebo kufor, ktorý sa zmestí do rozmierov požadovaných leteckou spoločnosťou. Baľte vecí efektívne a snažte sa ich zložiť tak, aby boli čo najmenej pomačkané. Nezabudnite tiež na cestovné potreby, ako sú napríklad lieky, hygienické potreby a platné dokumenty.

Ako overiť kvalitu hotelov a destinácií?

Ako ideálna voľba sa môže javiť skúsenosť známych. Teda tých, ktorí v hoteli už strávili svoju dovolenku a nemajú dôvod vám klamať alebo si realitu prikrášľovať. Kvalita sa však môže v priebehu doby meniť. Dobrým vodítkom sú užívateľské recenzie na stránke Booking.com, kde nájdete tisíce recenzií a fotografií. Niektoré sú skutočne podrobné a užitočné.

V neposlednom rade si môžete prelistovať recenzie na stránkach cestovných kancelárií. Ťažko súdiť ich objektivitu. Je totiž logické, že v prípade väčšieho množstva negatívnych recenzií by o takýto hotel nemali ľudia (budúci klienti) záujem, čím by klesli tržby danej cestovky alebo agentúry. Preto sa obávam, že nie všetky užívateľské skúsenosti sú schválené. Ale môžem sa samozrejme mýliť.

Dobrým vodítkom je facebooková stránka daného hotela. Pokiaľ ju hotel prevádzkuje, behom chvíľky zistíte, ako s ľuďmi komunikuje, čo organizuje za akcie atď.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (10 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Jaro (4. 2. 2023 17:02)

Invia je o nicom. Vybrali sme si zajazd, dali rezervovat. Rano prisiel email s inym odletom. Vraj uz nie su letenky. Volam inviu .. ponukli iny hotel, horsiu kvalitu, ine datumy .. a vyrazne drahsie. Nedalo mi, pozriem letenky inde, su. Volam cestovke, co ten zajazd robi. Mam za 20 minut zajazd, co sa vraj uz neda ...

Odpovědět
Uživatel
Viktor (16. 1. 2024 09:01)

Najhoršia skúsenosť s CK SATUR! Za posledných 20 rokov sme absolvovali asi 15 leteckých pobytových zájazdov s rôznymi CK, ale také niečo ako v lete 2023 s CK SATUR sme ešte nezažili. Asi všetky CK majú v zmluvných podmienkach, že prvý a posledný deň sú určené predovšetkým na transfer a doteraz to ostatné CK vždy aj dodržali. CK SATUR nám však v rozpore s ich vlastnými zmluvnými podmienkami zabezpečili dopravu na Cyprus s odletom z Bratislavy len hodinu pred polnocou prvého dňa a zvyšok cesty vrátane prepravy autobusom do hotela až na druhý deň ráno s príchodom do hotela o 6:10 (letisko Larnaca Južný Cyprus, hotel Severný Cyprus). Samozrejme po takejto ceste sme sa museli ísť aspoň trochu vyspať, takže naša dovolenka mohla reálne začať až na druhý deň na obed. Očakávali sme, že za takéto skrátenie dovolenky v rozpore so ZP nám aspoň vrátia zodpovedajúcu časť ceny (hoci keby sme o takomto termíne odletu vedeli na začiatku, určite by sme si tento zájazd nevybrali ani s dodatočnou zľavou za stratenú časť dovolenky). Odpoveď na reklamáciu nás však šokovala! Našu reklamáciu zamietli s odôvodnením, že "Prvý, príp. aj druhý a posledný, príp. aj predposledný deň zájazdu je určený najmä na dopravu ...". Napriek tomu, že sme ich opakovane upozornili, že je to v rozpore s ich ZP, ich stanovisko sa nezmenilo a keď chceme, môžeme sa súdiť (čo aj plánujeme urobiť, ale našu skúsenosť to len zhoršuje). Zrejme takto riešia všetky reklamácie a spoliehajú sa na to, že ľudia to vzdajú.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár