Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Šport

Najlepšie mačky a nesmeky – porovnanie 2024

1. 12. 2021 Aktualizované

Zimná turistická sezóna je čochvíľa tu. Preto je ideálny čas doplniť výstroj o nové mačky na sneh a nesmeky. V tomto článku vám pomôžeme v orientácii medzi ich základnými typmi. Predstavíme aj benefity protišmykových návlekov na obuv a mačiek na turistiku. Prvé miesto obsadili poloautomatické turistické mačky Salewa Alpinist Combi.

Najlepšie celkovo

Mačky na univerzálne využitie pre náročných turistov.

Najlepší pomer cena/kvalita

Kvalitné mačky s 10 hrotmi a výborným pomerom cena / kvalita.

Najlepšie lacné

Mačky za prijateľnú cenu, ktoré zaistia pohodlie a stabilitu.

Najlepšie mačky a nesmeky

Recenzia: Salewa Apinist Combi

Salewa Alpinist Pro recenzia Pre náročných

Výrobca: Salewa | Materiál: oceľ | Hmotnosť: 920 gramov | Priemerná cena: od 92,90 €

Klady
 • Kvalitný oceľový materiál
 • Nízka hmotnosť
 • Univerzálne použitie
 • Podložky proti nabaľovaniu snehu v balení
 • Vhodné nielen na turistiku, ale aj lezenie
Zápory
 • Vysoká cena
 • Potreba turistických topánok s drážkou na päte

Čo majú spoločné hory, mačky, turistika? Jednoducho poloautomatické turistické mačky Salewa Alpinist Combi, ktoré ocenia aj tí najnáročnejší turisti. Mačky na obuv majú  univerzálne využitie. Okrem snehu a ľadu vás podržia aj pri technickom lezení na ľade, zmiešaných trasách či bežnom horolezectve.

Vďaka konštrukcii profilového rámu z uhlíkovej ocele, 3D v silnom a ľahkom polotuhom dizajne do nich obujete turistické aj horolezecké topánky. Navyše sú vhodné aj na skialpinizmus. Jednoduché a rýchle zapínanie ocenia i menej zdatnejší turisti.

Súčasťou balenia sú aj príložky proti nabaľovaniu snehu Anti-balling. Avšak okrem zimy ich môžete použiť aj v lete počas vysokohorskej turistiky. Bezpečnosť im v každom ročnom období okrem pevnej konštrukcie dodáva  aj 12 stabilných hrotov. Jediný nedostatok vidíme len vo vysokej cene a potrebe špeciálnych turistických topánok. No predpokladáme, že vášniví turisti také zaručene doma majú.

Recenzia Climbing Technology Nevis Flex

Climbing Technology Nevis Flex recenzia Zlatý stred

Výrobca: Climbing Technology | Materiál: lakovaná oceľ  | Hmotnosť: 820 gramov | Priemerná cena: od 71,00 €

Klady
 • Univerzálne mačky na sneh
 • Vhodné na ľahkú ľadovcovú turistiku
 • Nízka hmotnosť
 • Vhodné na všetky turistické topánky
Zápory
 • Nemá nevýhody

Univerzálne turistické mačky Nevis Flex od Climbing Technology ocenia aj začínajúci zimný turisti. Mačky na sneh sa totiž prispôsobia akejkoľvek turistickej topánke. Navyše ich môžete použiť aj pri ľahkých ľadovcových výstupoch.

Kvalitné spracované mačky na topánky sú vyrobené z tvrdej ocele. Majú 10 hrotov, široké a tvarované čelné body pre lepší výstup na tvrdom snehu. Počas chôdze z kopca vám zas stabilitu poskytnú štyri ortogonálne oporné body. Oceňujeme i fakt, že sú dodávané s namotávanými podložkami ANTISNOW, ktoré bránia nalepeniu snehu.

Climbing Technology Nevis Flex tak predstavujú ideálny pomer ceny a kvality. Preto voči ním nemáme žiadne výhrady.

Recenzia Camp Ice Master Light

Camp Ice Master Light orange XL recenzia Lacný základ

Výrobca: Camp | Materiál: nylónový návlek a bočné retiazky s hrotmi z nerezovej ocele|  Hmotnosť: 350 gramov | Priemerná cena: od 23,10 €

Klady
 • Prijateľná cena
 • Sedia na väčšine topánok
 • Univerzálny model s ľahkou manipuláciou
 • Bezproblémová chôdza po zľadovatenom teréne
Zápory
 • Vhodné len do mesta a ľahkú turistiku

Nesmeky Camp Ice Master Light sú mimoriadne obľúbený model protišmykových návlekov. Vysokým preferenciám sa tešia vďaka ich ľahkému prevedeniu (vážia len 350 gramov) a spoľahlivému spracovaniu. Hodia sa na všetky typy turistických topánok, na ktoré ich navlečiete pomocou pružných gumových úchytov. Priehlavok na nesmekoch je možné zafixovať pásikom na suchý zips.

Pri chôdzi vám zase ochranu poskytne retiazka s 13 hrotmi z 15 mm nerezovej ocele. Počas zimnej turistiky v snehu vám tieto nesmeky poskytnú pohodlie a stabilitu. Príjemná cena začínajúca od 23 eur či pevný obal so zipsom, ktorý je súčasťou balenia, im taktiež pridáva na popularite. Tieto výborné nesmeky môžete využiť po zľadovatených chodníkoch v meste či v prírode. Na obťažnejšie túry v strmšom teréne sú však nevhodné, čo považujeme za ich jediné negatívum. Pri výbere však zvoľte správnu veľkosť, predávajú sa totiž v 4 rozmeroch.

Ďalšie inšpirácie na mačky a nesmeky

Obrázok Názov Parametre
TOP mačky a nesmeky
1. Salewa Alpinist Pro recenzia Pre náročných Salewa Alpinist Pro

Hmotnosť: 795 g

Výrobca: Salewa

Materiál: Karbónová oceľ

 

Porovnať ceny
2. Climbing Technology Nevis Flex recenzia Zlatý stred Climbing Technology Nevis Flex

Hmotnosť: 820 g

Výrobca:  Climbing Technology

Materiál: Lakovaná oceľ

 

Porovnať ceny
3. Camp Ice Master Light orange XL recenzia Lacný základ Camp Ice Master Light

Hmotnosť: 350 g

Výrobca:  Camp

Materiál: nylónový návlek a bočné retiazky s hrotmi z nerezovej ocele

 

Do obchodu
4. Yate Blue Ice recenzia Yate Blue Ice

Hmotnosť: 140 g

Výrobca: Yate

Materiál:Tvrdená oceľ a termoplastický elastomer

 

Do obchodu
5. YAKTRAX NA ZIMNÚ TURISTIKU SOFSOLE recenzia Protišmykové návleky na zimnú turistiku YAKTRAX

Hmotnosť: 150 g

Výrobca: 

Materiál: Gumený popruh a retiazkové ohnívka DiamondGrip

 

Do obchodu
6. Fizan ICE recenzia

Fizan ICE

Hmotnosť: 345 g

Výrobca:  Fizan

Materiál:Silikón a tvrdené oceľové hroty

 

Porovnať ceny

Najpredávanejšie mačky a nesmeky podľa Heureky

Ako vybrať turistické mačky a nesmeky

Kedysi boli výsadou horolezcov a záchranárov horskej služby. Dnes už tieto šikovné pomôcky nájdete v každom lepšom športovom obchode i na internete. Ponuka  turistických mačiek aj nesmekov je naozaj široká. Aby ste si z nej vedeli vybrať ten správny kúsok pre vás, potrebujete poznať ich základné delenie. Dôležité je tiež uvedomiť si rozdiel medzi nesmekmi a mačkami.

V ponuke obchodov totiž nájdete nielen turistické, ale aj horolezecké či skialpinistické mačky. Každé z nich sa navyše odlišujú hrotmi, konštrukciou, hmotnosťou a viazaním. No a nakoniec tu máme nesmeky. Tie sú vhodné aj do mestského prostredia či prechádzky po ľahšom turistickom teréne.

V tejto kapitole vám postupne predstavíme základné typy mačiek aj nesmekov ako i rozdiely medzi nimi.

Delenie mačiek

Základným parametrom pri výbere mačiek je prostredie, v ktorom ich budete používať. Podľa toho ich delíme na tri základné druhy – turistické, lezecké a skialpinistické. Dominantným parametrom je v tomto prípade poloha hrotov. Čím strmší kopec stúpate, tým rozdielnejšie mačky potrebujete. Z tohto hľadiska ich delíme na:

Turistické mačky 

Turistické mačky majú predné hroty umiestnené v horizontálnej polohe. Je to kvôli tomu, aby vytvárali pri kráčaní lepší záber. Na trhu sa vyskytujú v prevažnej miere kĺbové turistické mačky. Neobmedzujú tak chodidlo v pohybe pri mäkších podrážkach. Mačky turistické pritom môžu mať univerzálne, poloautomatické a automatické viazanie. Tieto sa používajú na prechádzky po snehu a ľade.

Lezecké mačky

Predné hroty na lezeckých mačkách sú na rozdiel od turistických umiestnené vo vertikálnej polohe. Týmto spôsobom umožňujú zvislé zaťaženie. Kvôli tomu sa predné hroty dajú vymieňať. Pri lezeckých mačkách sa môžete stretnúť s takými, kde je možné vymeniť jeden alebo dva hroty. V rámci lezeckých mačiek sa používajú kĺbové aj rámové uchytenia. Viazanie sa pritom odporúča automatické alebo poloautomatické. Je to tak z dôvodu bezpečnosti, aby nedošlo k vyzutiu mačky.

Skialpinistické mačky 

Tieto sú konštrukciou vytvorené tak, aby sa dali upevniť na lyžiarky. Preto sa zväčša vyrábajú s poloautomatickým alebo automatickým viazaním. V tejto kategórii môže v rámci ponuky obchodov nájsť aj stúpacie želiezka. Tie sa upevňujú priamo na skialpinistické viazanie.

Hroty

Hroty sú základným poznávacím znamením mačiek. Podľa počtu a umiestnenia hrotov môžete ľahko rozoznať turistické a lezecké mačky.

Turistické mačky majú 8 až 12 hrotov. Čim viac ich majú, tým lepšiu poskytujú stabilitu a sú vhodnejšie aj do strmších terénov. Celkovú stabilitu turistických mačiek tak zabezpečuje rozmiestnenie hrotov. Predné hroty v turistických mačkách majú horizontálny tvar. Ich úlohou je pomôcť vám počas výstupov na ľade. Lezecké mačky zas kvôli ľahkému zasekávaniu do ľadu disponujú vertikálnym tvarom.

Na rozmiestnenie hrotov by ste si mali dať pozor nielen na špičke, ale aj v ich strede. Je to kvôli bezpečnosti. Nesprávne zvolené mačky na nohy totiž majú opačný efekt a namiesto stability s nimi ľahko prídete k úrazu

Viazanie

V rámci turistických mačiek sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi viazania.

Prispôsobia sa väčšine turistických topánokNevýhodou je pri prílišnom zatiahnutí ramienok riziko zastavenia krvného obehu.Fixácia je zabezpečená tvarovanou gumou a na päte rýchloupinákom.Potrebné sú topánky so žľabom na päte.Stabilné viazanie pre pohodovú chôdzu.Fixácia aj na špičke, aj na päte.Vhodné aj do náročnejších terénov.

Univerzálne Poloautomatické Automatické
Fixácia na vašu obuv pomocou ramienkov Pevnejšie upevneie ako pri univerzálnych mačkách Najbezpečnejší druh viazania
Prispôsobia sa väčšine turistických topánok Fixácia je zabezpečená tvarovanou gumou a na päte rýchloupinákom Fixácia aj na špičke, aj na päte
Nevýhodou je pri prílišnom zatiahnutí ramienok riziko zastavenia krvného obehu Potrebné sú topánky so žľabom na päte Vhodné aj do náročnejších terénov
Stabilné viazanie pre pohodovú chôdzu

Konštrukcia

Konštrukcia mačiek sa líši v závislosti na aký typ oudoorovej aktivity sú učené. Základným parametrom, ktorý platí pre všetky druhy je prispôsobivosť.

Turistické mačky majú zväčša kĺbové konštrukcie. Taktiež by sa mali prispôsobiť veľkosti vašej nohy. Niektoré modely sú konštruované tak, že si viete veľkosť sami prispôsobiť, iné majú veľkostné rozmedzie. Preto by ste si mali zvoliť vhodné pre vás.

Na rozdiel od turistických, lezecké mačky môžu mať kĺbové aj rámové konštrukcie. Kĺbové sú pritom podobné turistickým, rámové zas poskytujú vysokú oporu pri výstupoch v nepriaznivom teréne.

Hmotnosť a materiál 

Turistické topánky sú vcelku objemnou záležitosťou. Keď k nim pridáte turistické mačky, tak máte na nohách slušný náklad. Tento fakt poznajú i samotní výrobcovia. Preto v ich ponuke nájdete ľahké a kvalitné modely. Tie majú okolo 700 až 800 gramov. Ťažie alternatívy vážia od 900 do 1100 gramov.

Na hmotnosti môžete šetriť aj výberom materiálov, z ktorých sú zhotovené. V tomto prípade zvoľte zliatinu hliníka a titánu. Ich nevýhodou však je nízka životnosť, preto ak chcete aby niečo vydržali berte ich do miernejších terénov.

Z pohľadu odolnosti sú na tom lepšie oceľové mačky. Na ich výrobu sa používa legovaná oceľ alebo kombinácia chrómu s molybdénovou oceľou. Tieto materiály sú síce ťažšie, ale poskytujú im potrebnú pevnosť a odolnosť.

Nesmeky vs. mačky

A teraz sa pozrieme na rozdiel medzi turistickými mačkami a nesmekmi. Nesmeky sú v podstate protišmykové návleky na obuv. Môžete ich použiť aj na chôdzu po meste a na topánky sa navliekajú najčastejšie formou gumovej konštrukcie. Na nej sú umiestnené retiazky s hrotmi alebo bez nich.

Nesmeky do snehu však môžu byť okrem retiazkových aj gumové. Tie sú prispôsobené veľkosti topánky a sú vyrábané s hrotmi s protišmykovou funkciou. Potom sa môžete stretnúť aj s páskovými nesmekmi. Kovové hroty sú v prípade nich osadené na nastaviteľných pásových popruhoch.

Ďalším rozdielovým znakom nesmekov oproti mačkám je hmotnosť a cena. Protišmykové návleky na obuv majú oveľa nižšiu hmotnosť ako mačky na sneh. Sú taktiež ich lacnejšou alternatívou. No ich nevýhodou je, že v náročnejšom turistickom teréne vám neposkytnú potrebnú bezpečnosť. Preto ich odborníci odporúčajú nosiť po meste alebo zimnej turistike v nižších pohoriach.

Kde kúpiť?

Mačky na turistiku a nesmeky na topánky majú okrem kamenných predajní v ponuke internetové obchody špecializujúce na predaj športového tovaru a príslušenstva. Bohatú ponuku turistických nesmekov nájdete napríklad v InSPORTline. Širokým výberom protišmykovej obuvi spolu s recenziami a technickými parametrami disponuje aj Alza. No a Heureka okrem základných popisov obsahuje aj porovnanie cien nesmekov a turistických mačiek.

Najobľúbenejšie značky

Climbing Technology

Climbing Technology je spoločnosť s 35 ročnou tradíciou, ktorá má svoje sídlo v Taliansku. Značka sa venuje výrobe vybavenie určeného na použitie v horách ako je horolezectvo a športové lezenie. Časť portfólia je tiež zameraná na výškové práce, prácu na lane a záchranné akcie. Okrem produkcie kvalitných výrobkov sa firma roky venuje výskumu nových materiálov a technik. Jej cieľom je svojim klientom priniesť najmodernejšie zariadenie spĺňajúce technické a športové požiadavky.

Climbing Technology logo

Camp

Podobne ako Climbing Technology aj Camp pochádza z Talianska. Firma má viac ako 100 ročnú históriu. Vznikla v Padove a dodnes sa zaoberá výrobou vybavenia na športové lezenie. V rámci ponuky brandu Camp nájdete aj zariadenia na skialpinizmus a priemyselnú bezpečnosť. Okrem toho sa firma špecializuje na vybavenie pre horolezcov, ktoré navrhujú ich interní horolezci.

Salewa

História značky Salewa sa začala písať v roku 1935 v Nemecku. Jej zakladateľom je Josef Liebhart. Spočiatku sa firma profilovala na výrobky z kože a textilu. Do je portfólia patrili napríklad kožené hnacie remene a konské postroje. Salewa od svojho počiatku prešla aj kvôli komplikovaným nemeckým dejinám turbulentným vývojom. Na športový trh v oblasti turistiky a outdooru sa začala zameriavať až v 50-tych rokoch 20.storočia. V súčasnosti zastáva brand popredné pozície na outdoorovom trhu  a jeho výrobky sa predávajú v niekoľkých krajinách sveta.

salewa logo

Ceny

Cena je rozhodujúcim faktorom pri nákupnom správaní. Bezpečnosť počas zimnej turistiky je však základným parametrom, aby ste si ju vedeli naplno vychutnať. Preto by ste podľa druhu a náročnosti športu, ktorý sa chystáte robiť, mali zvoliť aj mačky do snehu či nesmeky.

Turistické mačky a nesmeky do 30 eur

V najnižšej cenovej hladine dokážete zohnať slušné nemsky na topánky. Za pár eur si poistite bezpečnosť na zľadovatených komunikáciách pomocou gumových protišmykových návlekov. V cenovej relácii nad 20 eur už zoženiete kvalitné turistické nesmeky do snehu. Tie sú však vhodné do miernych terénov. V tejto cenovej hladine však nepočítajte s vhodnými mačkami do snehu.

Turistické mačky a nesmeky od 30 do 100 eur

V kategórii od 30 do 100 eur už môžete rátať s kvalitnejšími kúskami. Hravo v ponuke objavíte naozaj znamenité mačky do snehu. Vyberú si tu náročnejší i začínajúci turisti. Mačky na turistiku v tejto hladine sú vhodné aj do náročnejších vysokohorských terénov. Nesmeky v tejto cene sú prepracovanejšie a bezpečnejšie ako základné. No ak sa už rozhodnete investovať viac ako 30 eur, rozhodne vám odporúčame zvoliť snehové mačky.

Turistické mačky nad 100 eur

V cenovej relácii nad 100 eur môžete očakávať špičkové turistické mačky. Tie majú široké použitie v teréne a vysokú mieru bezpečnosti. Okrem mačiek na turistiku si v tejto hladine môžete zadovážiť aj ich lezeckú verziu.

Najpredávanejšie mačky a nesmeky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár