Najlepšie navigácie do auta – tipy pre rok 2018

Ak cestujete na nové neznáme miesto, nie je nič lepšie ako využiť pomoc navigačného prístroja. Stačí zadať adresu a GPS navigácia sama spočíta optimálnu trasu, po ktorej vás obrazovo aj slovne dovedie až na miesto určenia. Môžete sa tak plne venovať riadeniu bez toho, aby ste sa museli stresovať pred každou križovatkou či zjazdom z diaľnice. Navigáciu však môžete dobre využiť aj na cestách známych, napríklad v prípade náhlej dopravnej udalosti.

Hoci o výhodách kúpy GPS navigácie nie je potrebné príliš diskutovať, otázkou je ako vybrať tú pravú. Preto sme pre vás pripravili porovnanie 3 najpredávanejších modelov v troch cenových kategóriách. V každej z nich sme ďalej vybrali tú podľa nášho názoru najlepšiu, a potom model so zaujímavým pomerom ceny a výkonu. Taktiež sme spísali krátky súhrn toho, na čo sa pri výbere zamerať.

Najlepšie navigácie do auta

Navitel E500 Lifetime

TomTom Start 62

TomTom GO 620

navitel-e500-lifetime

TomTom Start 62 Europe Lifetime

tomtom-go-620-world-lifetime

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Cena

Doživotná aktualizácia máp

Pero na ovládanie

Doživotná aktualizácia máp

Veľký dotykový displej

Veľké množstvo máp

Ovládanie hlasom

Doživotná aktualizácia máp

Zabudované Wi-Fi

Zápory

Komplikovanejšie ovládanie

Slabé rozlíšenie displeja

Menej prehľadné navádzanie do pruhov

Nepraktické pripevnenie na sklo

Pre niekoho väčšie rozmery

Niekedy pomalšie reakcie

Iba na suché nečistoty

ZhrnutieNavigácia je určená pre nenáročných zákazníkov s obmedzeným rozpočtom, ktorý sa potrebujú dostať z bodu A do bodu B a nevyžadujú špeciálne funkcie.Autonavigácia, s ktorou sa nestratíte nikde v Európe. Vďaka doživotnej aktualizácii máp bude vždy presná.Kvalitné mapové podklady celého sveta a funkcie navyše sú devízou tohto zariadenia. Náročný zákazník si príde na svoje.

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Recenzia: Navitel E500 Lifetime

Displej: 5“ TFT | Rozlíšenie: 480 × 272 px | Mapy: Európa | Vnútorné úložisko: 8 GB | Rozhranie: micro SD slot, mini USB 2.0, 3.5mm jack | Rozmery: 13,2 × 8,8 × 1,2 cm | Približná cena: 74 €

KLADY:
 • Cena
 • Doživotná aktualizácia máp
 • Pero na ovládanie
ZÁPORY:
 • Komplikovanejšie ovládanie
 • Slabé rozlíšenie displeja

Najlacnejšia navigácia z nášho výberu Navitel E500 Lifetime má plastové telo a celkovo je kvalitne spracovaná. Balenie obsahuje navigáciu, držiak, USB kábel, autonabíjačku a manuál.

Displej zariadenia má uhlopriečku 5“ a rozlíšenie 480 × 272 pixelov, čo znamená, že raster bude dosť viditeľný a pozorovacie uhly slabé, čo ale v tejto cenovej kategórií akceptujeme. Konektorové vybavenie zahŕňa mini USB port, micro SD čítačku a 3.5 mm jack konektor na zapojenie slúchadiel. V balení sa nachádza aj pero na pohodlnejšie ovládanie.

V zariadení sú nahraté mapy Európy s doživotnou aktualizáciou. Navigácia ponúka možnosť zobrazenia v 2D alebo v 3D, zobrazuje názvy ulíc či semafory. Za rozhodne príjemnú cenu ponúkne navigácia Navitel E500 všetko, čo potrebuje vodič, aby sa dostal na správne miesto.

Recenzia: TomTom Start 62 Europe Lifetime

Displej: 6″ | Rozlíšenie: 800 × 480 px | Mapy: 45 štátov Európy Vnútorné úložisko: 8 GB | Rozhranie: micro SD slot, mini USB 2.0 | Rozmery: 16,2 × 10,5 × 2,4 cm | Približná cena: 190 €

KLADY:
 • Doživotná aktualizácia máp
 • Veľký dotykový displej
 • Veľký množstvo máp

ZÁPORY:
 • Menej prehľadné navádzanie do pruhov
 • Nepraktické pripevnenie na sklo

S navigáciou do auta TomTom Start 62 Europe Lifetime už nikdy nezablúdite. V zariadení nájdete mapy 45 krajín Európy, ktoré sa pri požívaní zobrazujú na prehľadnom displeji s priemerom 6″. Výrobca garantuje každoročnú a doživotnú aktualizáciu máp, ktoré si stiahnete pripojením zariadenia k počítaču.

Prvé tri mesiace môžete s autonavigáciou využívať aj službu, ktorá vás upozorní na rýchlostné radary. Jazdu v aute uľahčí i asistent jazdných pruhov. Samozrejmosťou je tiež bezplatná aktualizácia softwaru zariadenia.

Prevedenie autonavigácie je moderné, so zaobleným okrajmi. Vďaka dotykovej obrazovke a menu v slovenskom jazyku zvládne obsluhu zariadenia naozaj každý. V balení autonavigácie dostanete ochranný obal, nabíjačku, adaptér do auta, dátový kábel a držiak.

Porovnajte ceny >>

Recenzia: TomTom GO 620 World Lifetime

Displej: 6“ | Rozlíšenie: 800 × 480 px | Mapy: 22 štátov Európy | Vnútorné úložisko: 16 GB | Rozhranie: micro SD slot, mini USB 2.0, bluetooth, Wi-Fi | Rozmery: 21,5 × 8,5 × ? cm | Približná cena: 268 €

KLADY:
 • Ovládanie hlasom
 • Doživotná aktualizácia máp
 • Zabudovaná Wi-Fi

ZÁPORY:
 • Pre niekoho väčšie rozmery
 • Niekedy pomalšie reakcie

Po rozbalení krabice v nej nájdeme navigáciu TomTom GO 620, držiak, nabíjací kábel a manuál. Telo zariadenia je z plastu a nemáme mu čo vytknúť, všetko do seba pasuje. Na zadnej strane nájdeme magnetický úchop, takže inštalácia navigácie je veľmi jednoduchá, stačí priložiť k držiaku.

Displej ponúka uhlopriečku o veľkosti 6“ s pekným rozlíšením 800 × 480 pixelov, takže na rozdiel od predchádzajúcich navigácií nie je raster taký výrazný a obraz bude krajší.  Okrem základnej konektorovej výbavy, ktorá zahŕňa USB mini portmicro SD slot tu nájdeme aj zabudovaný Wi-Fi snímač, ktorý môžeme napríklad využiť pri aktualizácií zariadenia. Navigáciu vieme prepojiť aj so smartfónom prostredníctvom bluetooth pripojenia a môžeme ju dokonca ovládať hlasom.

Mapové podklady sú na vysokej úrovni, navyše máte istotu, že všade na svete prídete s touto navigáciou do cieľa, obsahuje totiž mapy celého sveta, ktoré sú navyše s doživotnou aktualizáciou. Okrem toho zariadenie ponúka informácie o rýchlostných limitoch, miestach záujmu a na radary upozorní pípnutím. Kto chce mať kvalitnú navigáciu s pokročilými funkciami, ten určite výber zariadenia TomTom GO 620 neoľutuje.

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie navigácie do auta podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako vybrať navigáciu do auta

Rozdelenie GPS navigácií

Základné delenie GPS navigácií je na chodecké a automobilové. Medzi nimi nájdete rôzne hybridné typy, ako navigácie pre motorkárov alebo pre cyklistov, ktoré vychádzajú z vyššie uvedených dvoch systémov, len sú navyše napríklad vodotesné alebo prispôsobené na ovládanie v rukaviciach.

Automobilové možno ďalej rozdeliť na prenosné navigácie a na zabudované palubné systémy. Druhé menované majú výhodu v plnohodnotnej integrácii do dizajnu interiéru a sú napojené na ostatné systémy automobilu. Na druhú stranu sú často výrazne drahšie a môžu byť zastarané. Vývoj spotrebnej elektroniky sa totiž pohybuje výrazne rýchlejšie než samotný vývoj automobilov. Prenosnú navigáciu môžete navyše použiť aj pri cyklistike alebo peších cestách.

V súčasnej dobe sú tiež veľmi populárne navigačné aplikácie pre mobily. Tie sú výrazne lacnejšie ako klasická navigácia, a niektoré sú dokonca dostupné zadarmo. Je však potrebné si dať pozor na to, že niektoré nefungujú bez pripojenia na internet. Rovnako nie sú ideálnym riešením, ak vozidlo používa viac vodičov, pretože o navigáciu sa môžete podeliť s kýmkoľvek, zatiaľ čo osobný telefón nie. Ďalšou nevýhodou aplikácií je, že sa ich prevádzkou telefóny celkom rýchlo vybíjajú. Okrem toho sa môžu prepnúť do pozadia, ak vám práve niekto zavolá, čo napríklad na križovatke nie je práve ideálne.

Aby sme však len nekritizovali, kvalita niektorých mobilných navigácií je dnes veľmi vysoká a pre množstvo vodičov môže byť táto voľba úplne dostatočná. Najmä ak cestujú len párkrát za rok. Späť však ku klasickým automobilovým navigáciám.

Cena a značka

Väčšina ľudí vyberá navigáciu podľa ceny, ktorú sú ochotní do nej investovať. Na stanovenie finančného stropu nie je nič zlé a zúži to váš výber. Kvalitný prístroj kúpite už do 74 €. Dokážu naplánovať niekoľko rôznych trás (najkratšiu, najrýchlejšiu, najekonomickejšiu), spočítajú približnú dobu jazdy a zostávajúcu vzdialenosť a umožnia uložiť obľúbené destinácie. Drahšie modely sa líšia najmä veľkosťou displeja, ponukou funkcií a rozsahom máp. Hlavné je, aby vám vyhovovalo zobrazenie trasy a ovládanie a aby ste si s navigáciou navzájom rozumeli.

K najväčším a najznámejším značkám patria Garmin, Mio a TomTom. Cenou sa príliš nelíšia od ostatných navigácií, pričom majú prepracovanejšiu podporu a lepšiu následnú aktualizácie softvéru aj máp.

Mapové podklady

Absolútne najdôležitejším parametrom pri nákupe navigácie sú mapy. Je skvelé, že prístroje majú množstvo doplnkových funkcií (napr. prehliadač fotografií alebo prehrávač hudby), ale ak vás nedovedú na miesto určenia, sú na nič.

Hlavnými parametrami sú miera a detailnosť pokrytého územia. Budete cestovať iba po Slovensku, po Európe alebo aj na ďalších kontinentoch? Zistite si preto, či sú v navigácii nahrané mapy všetkých krajín, ktorými chcete prechádzať, a koľko obsahujú detailov a doplnkových informácií. Niektoré časti mapy môžu byť totiž pokryté veľmi riedko a nájdete na nich napríklad iba diaľnice a cesty prvej triedy. Iné vás naopak dopravia až ku konkrétnemu popisnému číslu.

Aktualizácia

Ďalšiu vec, ​​ktorú si treba postrážiť je aktuálnosť máp. Ak je mapa niekoľko rokov stará s radosťou vás povedie rozbitými okresnými cestami, zatiaľ čo vy budete z okienka smutne pozerať na novo postavenú diaľnicu vinúcu sa o niekoľko sto metrov vedľa.

Pravidelné aktualizácie sú občas výrobcami ponúkané zadarmo. Pri iných modeloch si za doživotnú aktualizáciu (tzv. Lifetime) môžete priplatiť pri nákupe. V prípade ďalších si naopak nové mapy musíte neustále dokupovať zvlášť. Nie je však nevyhnutné mapy aktualizovať pri každom novom vydaní. Bohato postačí raz za rok či dva.

Pretože aktualizácie môžu byť pomerne drahé (aj niekoľko stoviek eur) a vo výsledku za ne tak môžete zaplatiť viac ako za samotný prístroj, odporúčame hľadať modely s aspoň nejakou formou bezplatnej aktualizácie, prípadne si ich kúpiť hneď pri nákupe.

Základné typy máp:

 • Lokálne – iba SR
 • Regionálne – SR a vybrané okolité štáty
 • Európa – kompletné mapy všetkých európskych krajín
 • Svet – podľa typu môžu obsahovať všetky zmapované krajiny sveta

Body záujmu

Body záujmu, čiže Points of Interest (POI), sú miesta v mapách, ktoré označujú parkoviská, benzínové stanice, hotely, reštaurácie, obchody, múzeá a pod. Ak hľadáte najbližšiu benzínovú stanicu alebo odpočívadlo, stačí len zadať a navigácia vás k nim ľahko dovedie. Dôležité je však, aby ich katalóg bol dostatočne veľký, inak stráca zmysel.

Navigačné a vyhľadávacie funkcie

Drahšie modely sú vybavené množstvom funkcií, ktoré uľahčujú riadenie. Medzi najčastejšie patria:

 • Asistent radenia do pruhov – pomáha sa zaradiť do správneho pruhu na križovatke
 • Fotorealistické náhľady križovatiek – uľahčujú orientáciu na križovatkách
 • Ukazovateľ povolenej rýchlosti so zvukovým upozornením na jej prekročenie
 • 3D mapy – zatraktívnia obraz cez 3D zobrazenie terénu alebo budov, ale na bežnú navigáciu nie sú nevyhnutne potrebné
 • Fulltextové vyhľadávanie – pomôže, keď poznáte len názov, ale už nie celú adresu
 • Hlasové ovládanie a vyhľadávanie – komfortný a bezpečný spôsob ovládania

Doplnkové funkcie

Doplnkové funkcie (prehrávač hudby a videí, sprievodca či slovník) sú v prípade navigácie naozaj len doplnkové, pretože v súčasnosti je nimi vybavený takmer každý inteligentný telefón, pričom ich zvládajú oveľa lepšie. Preto odporúčam tento parameter príliš neriešiť.

Softvér a menu

Mapy by z grafického hľadiska mali vyzerať pekne a prehľadne, rovnako ako samotné menu. Ovládanie musí byť pohodlné, rýchle, ľahko prístupné a vy sa v navigácii musíte dokázať bez zaváhania vyznať.

Ďalšou vlastnosťou, ktorá môže byť pre niekoho dôležitá, je spôsob nahovorenia hlasových pokynov. Je príjemnejšie a ľahšie pochopiteľné, keď na vás prístroj hovorí zmysluplne a plynulo.

Niektoré navigácie ponúkajú aj RDS-TMC alebo živé dopravné spravodajstvo, čo sú aktuálne informácie z dopravy, doplnené napríklad o počasie alebo upozornenia na radary.

Hardvér

Pokiaľ ide o veľkosť displeja, platí čím väčší, tým lepší. Rovnako ako pri jeho rozlíšení. Základná veľkosť je 4,3“ a jej hlavnou výhodou je dobrá skladnosť. O niečo väčšie 5“ prístroje taktiež nezaberú príliš miesta, ale pritom majú väčšie písmo a umožňujú rýchlejšiu a jednoduchšiu orientáciu. Pre vodičov, ktorí potrebujú mať dokonalý prehľad o trase, potom existujú 6“ a väčšie navigácie, ktoré však v menšom aute môžu pôsobiť nemotorne. Najmenšie prístroje s uhlopriečkou 3,5“ sa kupovať príliš neoplatí.

Výkon procesora až tak veľmi dôležitý nie je, však dlhý výpočet trasy pri nevýkonných modeloch môže byť dosť otravný a v niektorých prípadoch pri zmene trasy počas jazdy dokonca veľmi frustrujúci.

Do hardvéru patrí aj vyhotovenie držiaka. Ten môže byť buď základný, alebo aktívny. Prvý je vhodný na občasné používanie navigácie a umiestňuje sa na čelné sklo alebo palubnú dosku. Druhý typ je drahší a oproti klasickému typu napája a dobíja batériu navigácie, takže vás neotravuje žiadny zbytočný kábel. Navyše má ľahšie upevnenie a hodí sa tak na každodennú prevádzku. V prípade držiaka platí, že čím menší bude, tým menej bude prekážať. Na druhú stranu je dôležité, aby pevne držal a nepadal.

V neposlednom rade sa zaujímajte aj o kvalitu vyhotovenia prístroja či výdrž batérie (ktorá je dôležitá v prípadoch, keď doma zabudnete nabíjačku, prípadne ak chcete navigáciu použiť na pešiu túru).

Záver

Hoci je GPS navigácia výborný pomocník na cestách, nesmieme zabúdať, že nejde o neomylný prístroj. Nad pokynmi z navigačného prístroja je preto nutné stále premýšľať a porovnávať ich so skutočnosťou. Aj keď budete mať úplne najnovšie mapy, stále sa môžu vyskytnúť určité dopravné situácie, ktoré lepšie vyriešite zdravým rozumom.

Najpredávanejšie navigácie do auta podľa Heureky

Najlepšie navigácie do auta – tipy pre rok 2018
4.4 (87.5%) 16 votes

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

2 komentáre
 1. Kde mate tych 15 modelov na porovnanie?
  Citujem vety z uvodu vasho clanku:
  „Preto sme pre vás pripravili porovnanie 15 najpredávanejších modelov v troch cenových kategóriách. V každej z nich sme ďalej vybrali tú podľa nášho názoru najlepšiu, a potom model so zaujímavým pomerom ceny a výkonu.“

Okomentujte