Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Auto

Najlepšie motorové oleje do áut 2024 – Porovnanie a tipy na výber

Motorový olej je neodmysliteľnou súčasťou každého auta. Jeho pravidelnou výmenou predchádzate poškodeniu a opotrebovaniu motora. Veľa vodičov a majiteľov auta netuší aký olej do ich auta je ten správny, pretože to vždy nechávajú na automechanikov v servise. Ak sa chcete dozvedieť aký olej do auta vybrať a ktorý je podľa nás najlepší tak čítajte ďalej.
Jedným z vybraných je Mobil ESP Formula 5W–30, ktorý zabezpečí hladký chod motora.

Najlepší celkovo

Najobľúbenejší olej na trhu s výbornými vlastnosťami a vysokou viskozitou

Najlepší pomer cena/výkon

Kvalitný plne syntetický olej od špičkového výrobcu za super cenu.

Cenovo výhodný

Motorový olej schválený Opel, s nízkym obsahom SAP. Má vysokú čistiacu shopnosť.

Najlepšie motorové oleje do auta

Recenzia: Mobil ESP Formula 5W–30 5l – motorový olej do extrémnych podmienok

cccccMobil ESP Formula 5W-30 5l motorove oleje Pre náročných

Typ: syntetický | Viskozita: 5W–30 | Výrobca: Mobil | Norma ACEA: A5/B5 | Norma API: SM/SN | Objem fľaše: 5l | Približná cena: 39 €

Klady
 • Vhodný pre extrémne podmienky
 • Pre všetky typy moderných motorov
 • Predlžuje životnosť motora
 • Napomáha k zníženiu emisií
Zápory
 • Nie je Longlife
 • Vyššia cena

Hľadáte motorový olej, vďaka ktorému bude mať váš motor hladký chod aj v extrémnych podmienkach? Záleží vám na tom, aby váš motor fungoval po dlhé roky bez poruchy? Máte auto s výkonom, ktorý je vyšší než majú bežné autá? Tak Mobil ESP Formula 5W–30 je určený práve pre vás. Jeho cena je o niečo vyššia, ale tomu zodpovedá jeho kvalitatívna stránka. Vlastnosti tohto oleja poskytujú schopnosť čistiť motor od usadenín. Pri jeho návrhu a výrobe sa dbá na to, aby motoru dodal o niečo dlhšiu životnosť. Je určený pre benzínové a dieselové motory (API SM/SN, ACEA A5/B5).

Všetkým motorovým olejom určujú automobilové a priemyselné normy minimálne podmienky, ktoré musia spĺňať na to, aby mohli byť používané v motoroch. Tento olej tieto normy prevyšuje a preto je použiteľný aj pre najmodernejšie motory okrem dvojtaktných a leteckých. Ľudia, ktorí si zakúpili tento olej majú, podľa hodnotenia, veľmi dobré skúsenosti s jeho používaním. Jeho nedostatok je taktiež ako pri predchádzajúcom produkte to, že nie je Longlife.

Recenzia: Ford Formula F 5W–30 5l – motorový olej s výbornými vlastnosťami

Ford Formula F 5W-30 5l motorový olej Zlatý stred

Typ: syntetický | Viskozita: 5W–30 | Výrobca: Castrol | Norma ACEA: A1/B1 | Norma API: SL | Objem fľaše: 5l | Približná cena: 35 €

Klady
 • Plne syntetický olej
 • Znižuje spotrebu pohonných hmôt
 • Kvalitný a overený výrobca Castrol
 • Veľa pozitívnych hodnotení od používateľov
Zápory
 • Nie je Longlife (predĺžený interval výmeny)

Ako prvú výhodu oproti predošlému oleju môžeme označiť to, že patrí do kategórie plne syntetických olejov. To má za následok lepšie mechanické a chemické vlastnosti. Jeho špeciálne zloženie zaručuje znížené trenie pohyblivých častí motora, vysoký stupeň ochrany pred opotrebovaním, hladký chod a optimálny výkon. Podľa pozitívnych hodnotení užívateľov tohto oleja môžeme povedať, že tieto vlastnosti spĺňa na 100 %.

Klasifikácie SAE podľa zimnej a letnej triedy je 5W–30 (na Slovensku patrí k najpoužívanejším) takže je vhodný do teplôt od –30°C do +25°C. Výrobca tohto oleja je firma Castrol, ktorá má 100 ročné skúsenosti s výrobou a inováciou motorových olejov a pravdepodobne, preto patrí k najobľúbenejším a najpredávanejším.

Jediné negatívum, alebo možno nedostatok, tohto produktu je to, že nie je Longlife tzn. nemá predĺžený výmenný interval. No aj napriek tomu k nemu ťažko nájdete konkurenčne schopnejšiu verziu. Podľa normy ACEA (A1/B1) je vhodný pre benzínové a dieselové motory ľahkých úžitkových vozidiel. Ďalšie špecifikácie a odporúčania: WSS–M2C913–A, WSS–M2C913–B, WSS–M2C913–C.

Recenzia: Opel GM Dexos 2 5W–30 5 l – motorový olej optimálne chráni motor

najlepšie motorové oleje Opel GM Dexos 2 5W-30 5 l Lacný základ

Typ: syntetické | Viskozita: 5W–30 | Výrobca: Opel/GM | Norma ACEA: A3/B3/B4, C3 | Norma API: SL/CF/SM | Objem fľaše: 5l | Približná cena: 26 €

Klady
 • Zvyšuje čistotu motora a zabraňuje tvorbe kalu
 • Vhodný pre naftové aj benzínové motory
 • Výkon pri vysokých a nízkych teplotách
 • Znižuje spotrebu paliva
Zápory
 • Polosyntetický olej

Motorový olej Opel GM Dexos 2 5W–30 je syntetický okej s nízkym obsahom SAP, ideálny pre vozidlá s DPF a katalyzátorom. Poskytuje vynikajúcu ochranu motora, zlepšuje jeho čistotu a znižuje tvorbu usadenín. Zloženie oleja zlepšuje efektivitu systémov na redukciu emisií, predlžuje životnosť motora a znižuje spotrebu paliva.

Viskozita 5W–30 zaručuje výkon aj pri extrémnych teplotách, schválený pre VW, BMW, GM, a MB. Vlastnosti zahŕňajú ochranu pred opotrebením, prevenciu tvorby kalu, predĺženie životnosti DPF a CAT systémov. Tento olej je skvelou voľbou pre optimálnu ochranu a výkon motora.

Porovnanie motorových olejov

Opel GM Dexos 2 5W–30 Ford Formula
5W–30 5l
Mobil ESP
5W–30 5l
Shell Helix
5W–40 4l
Castrol Edge
5W–30 5l
Shell Helix
15W–40 4l
Motul
10W–40 4l
najlepšie motorové oleje Opel GM Dexos 2 5W-30 5 l Lacný základ Ford Formula F 5W-30 5l motorový olej Zlatý stred Mobil ESP Formula 5W-30 5l motorove oleje Pre náročných Motorový olej Shell Ultra Motorový olej Castrol Motorový olej Shell HX5 Motorový olej Motul
Typ syntetický syntetický syntetický syntetický syntetický minerálny syntetický
Hodnotenie
Heureka
96 % 97 % 98 % 96 % 96 % 99 % 96 %
Približná cena (fľaša)  26 € 35 € 39 € 24 € 44 € 18 € 30 €
Objem fľaše 5l 5l 5l 4l 5l 4l 4l
Vozidlo automobil automobil automobil automobil automobil automobil motocykel
Viskozita 5W–30 5W–30 5W–30 5W–40 5W–30 15W–40 10W–40
Norma ACEA A3/B3/B4, C3 A1/B1 A5/B5 A3/B3/B4 C3 A2/B2
Norma API SL/CF/SM SL SM/SN SN/CF SN/CF SL/CF SG/SH/SJ/SL/SM
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

Najpredávanejšie motorové oleje do áut podľa Heureky

Ako vyberať motorový olej

Potrebujete vymeniť alebo doplniť motorový olej do vášho auta no neviete aký bude ten správny? Motorové oleje majú označenia, ktoré opisujú jednotlivé vlastnosti oleja. Veľa ľudí však nevie, čo tieto označenia znamenajú, a preto v tom majú chaos. Je veľmi dôležité doplniť motorový olej, ktorý je určený práve pre vaše auto, pretože pri doplnení nesprávneho typu oleja hrozí poškodenie motora. Poďme sa pozrieť bližšie na jednotlivé označenia motorových olejov a ich druhy.

Motorové oleje podľa typu auta

Ak neviete aké vlastnosti má mať motorový olej pre vaše auto, tak niektorí výrobcovia olejov vám vedia prostredníctvom ich webstránky poradiť aký olej je určený do vášho auta. Stačí ak viete tieto údaje (všetky máte napísane v „techničáku od auta“):

 • Značka a model auta
 • Typ motora a jeho výkon
 • Rok výroby

Tento tzv. mazací plán ponúka výrobca Castrol alebo Shell. Aj výrobca daného auta odporúča v servisnej knižke aký motorový olej by ste mali používať pre vaše auto.

najlepšie motorové oleje motor

Druhy motorových olejov

Pri výbere motorového oleja určite natrafíte na názvy ako minerálny, syntetický alebo polosyntetický olej. Toto rozdelenie znamená akým spôsobom bol olej vyrobený.

Hovorí sa, že syntetický motorový olej je najkvalitnejší. Toto tvrdenie nie je úplne presné, pretože každý z týchto troch druhov oleja má vlastné špecifické vlastnosti a to znamená, že napríklad syntetický môže byť vhodný pre jeden určitý typ motora no pre iný typ vhodný nebude. To isté platí aj pre polosyntetický a minerálny druh oleja. Každopádne sa treba riadiť odporúčaniu výrobcu auta.

Syntetický motorový olej

Syntetické motorové oleje pozostávajú z chemických zlúčenín, ktoré sa syntetizujú. Tieto zlúčeniny obsahuje ropa, ale tieto oleje sa môžu vyrábať aj z iných surovín. Keďže vo všeobecnosti majú lepšie mechanické a chemické vlastnosti ako minerálne oleje tak sa používajú ako ich náhrada. Ďalšou výhodou je, že pri niektorých typoch motorov tento olej zníži spotrebu paliva. Za nevýhodu môžeme označiť, že je oproti minerálnym olejom drahší a je nevhodný pre staršie motory a taktiež pre rotačné motory.

Polosyntetický motorový olej

Polosyntetické motorové oleje môžeme označiť aj ako lepšie minerálne oleje. Sú vyrábané z minerálneho základu, ktorý sa získava syntetizáciou. Po tomto procese sa do neho pridávajú ďalšie chemické látky. Tieto oleje by mali mať vraj dlhšiu životnosť ako minerálne oleje.

Minerálny motorový olej

Tento druh motorového oleja je vyrábaný pomocou frakčnej destilácie ropy, po ktorej sa do oleja pridávajú ďalšie aditíva pre lepšie vlastnosti. Vo svete existuje tak dlho ako auto. Je oproti syntetickému oleju lacnejší a má vyššiu viskozitu.

najlepšie motorové oleje nalievanie oleja

Výkonnostná trieda

Výkonnostná trieda určuje aké dlhodobé a okamžité vlastnosti má olej. Pri určovaní výkonnostnej triedy sa používajú normy API, ACEA, ILSAC, CCMC, MIL–L a normy výrobcov automobilov. Najčastejšie sú používané normy API, ACEA a normy výrobcov.

Norma API

Norma API je používaná prevažne v Amerike a preto nie je veľmi vyhovujúca pre európske motory. Základom tejto normy je rozdelenie motorových olejov pre dieselové motory a pre benzínové motory. Motorové oleje pre dieselové motory sú označené písmenom C a pre benzínové motory písmenom S. Jedno z týchto dvoch písmen je prvé v poradí a ďalšie písmeno v poradí, ktoré je abecedne od A a vyššie určuje kvalitu oleja. Čím je písmeno abecedne ďalej tým je olej kvalitnejší.

Napríklad motorový olej označený SL znamená, že je určený pre všetky nové aj staršie benzínové motory. V prípade, že označenie obsahuje 4 písmena ako napríklad SJ/CF, tak takýto olej je prioritne určený pre benzínové motory ale môže byť použitý aj v dieselových.

Norma ACEA

Asociácia európskych konštruktérov vozidiel (ACEA) v roku 1995 vydala vlastný rebríček výkonnostných tried. Táto norma rozdeľuje oleje do troch skupín:

 • Skupina s označením A – sem patria oleje pre benzínové motory
 • Skupina s označením B – sem patria motorové oleje pre dieselové motory ľahkých úžitkových vozidiel
 • Skupina s označením C – sem patria oleje pre osobné automobily s filtrom pevných častíc vo výfuku
 • Skupina s označením E – sem patria motorové oleje pre dieselové motory s vysokým výkonom(napr. kamióny)

Tieto písmená sú v poradí prvé a ďalšie v poradí je číslo od 1 a vyššie, ktoré označuje kvalitu oleja. Čím vyššie číslo tým je olej kvalitnejší. Napríklad označenie A1–98 znamená, že olej je určený pre benzínové motory a má vysokú úroveň ochrany piestu pred tvorbou nečistôt a opotrebovaním, je odolný voči vysokým teplotám. Číslo 98 znamená, že toto označenie platí od roku 1998.

Normy od výrobcov automobilov

Každý výrobca automobilov požaduje vlastné a špecifické požiadavky, ktoré má spĺňať motorový olej a to z dôvodu rôznorodosti konštrukcie motorov. Keďže nie vždy sú tieto požiadavky splnené pri testoch normy ACEA a API tak si výrobcovia vytvorili vlastné normy. Pre osobné automobily sú to normy BMW, Porsche VW/AUDI a pre úžitkové vozidlá sú to normy Mercedes–Benz, Volvo a MAN.

Napríklad VW 505.01 je príbuzné označeniu ACEA A3/B3. Tieto oleje sú určené pre motory s technológiou pumpa–dýza a predĺženým intervalom výmeny.

Všetky tieto označenia by mali byť súčasťou označenia samotného štítku na fľaši oleja. Ak si aj tak nie ste istý aký olej máte vybrať tak sa poraďte s automechanikom v servise.

najlepšie motorové oleje servis

Viskozita

Viskozita je veľmi dôležitý parameter motorového oleja. Je to miera vnútorného trenia, ktorá závisí od teploty a tlaku. Viskozita oleja by sa mala v závislosti od teploty meniť čo najmenej. Označuje sa indexom VI, pričom táto hodnota značí kvalitu oleja. Čím je toto číslo vyššie tým je zmena viskozity oleja pri rôznych zmenách teplôt nižšia čo znamená, že je motorový olej kvalitnejší. Na označenie viskozity sa používa klasifikácia SAE (Society of Automotive Engineers). Táto klasifikácia rozdeľuje oleje na letné a zimné. Zimné sa označujú číslom a písmenom „W“ a letné sa označujú len dvojciferným číslom.

Klasifikácia SAE – zimná trieda

V zimnej triede SAE je 6 typov oleja: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W. Toto označenie znamená do akej mínusovej teploty dokáže motor naštartovať. Čím je číslo menšie tým sa dá motor naštartovať pri nižšej teplote. Napríklad označenie 0W znamená, že motor sa dokáže spustiť pri vonkajšej teplote nižšej ako –50°C. Tieto označenia by ste mali brať s nadhľadom pretože sú len orientačné. To či motor dokáže naštartovať pri nízkych teplotách závisí aj od veľa iných faktorov.

Klasifikácia SAE – letná trieda

V letnej triede SAE je 5 typov oleja: 20, 30, 40, 50, 60. Tieto čísla označujú ako si olej dokáže udržať svoju hustotu pri vysokých teplotách tzn., že nebude pri vysokej vonkajšej teplote veľmi riedky. Pri tomto označení platí priama úmera, čím je číslo vyššie tým dokáže olej zachovať svoju hustotu vo vyšších teplotách.

Bežné motorové oleje majú tzv. kombinované označenie, v ktorom sú vyššie spomenuté údaje spolu. Napríklad motorový olej 5w40, 5w30 alebo 10w40. Tieto oleje sú vhodné do zimných aj letných podmienok. Pre stredoeurópske klimatické podmienky vám postačí olej s označením 10w40, ktorý je určený do teplôt medzi –25°C až +35°C prípadne 5w30 (–30°C až +25°).

Ďalšie dôležité vlastnosti

 • Kvalitný motorový olej znižuje spotrebu paliva
 • Dodáva motoru dlhšiu životnosť
 • Interval výmeny je predĺžený
 • Svojím zložením poskytuje najvyššiu ochranu proti opotrebovaniu a korózii pre pohyblivé časti motora

najlepšie motorové oleje viskozita

Meranie stavu oleja a pravidelné výmeny

Automobilky odporúčajú meniť olej približne každých 15 000 km. Táto vzdialenosť je premenlivá a závisí od typu jazdy. Autu, ktoré prevažne jazdí v meste tzn. krátke jazdy a časté štartovanie, by sa mala táto vzdialenosť skrátiť o 25 až 30% oproti autu, ktoré jazdí dlhšie vzdialenosti. Športovým autám, ktoré často jazdia vo vysokých otáčkach sa odporúča túto vzdialenosť skrátiť až o polovicu.

Dĺžku intervalu ovplyvňuje aj typ oleja. Ak používate klasický syntetický olej tak dĺžka intervalu sa nemení ale na trhu existujú aj tzv. longlife syntetické motorové oleje, ktoré môžu predĺžiť interval aj dva krát. Minerálne oleje majú spravidla o niečo kratší interval výmeny (medzi 12 000 až 13 500km podľa typu jazdy).

Náš tip

Nie je na škodu ak máte v aute aspoň 1l fľašu motorového oleja v prípade, že ho bude potrebné núdzovo doplniť počas jazdy. Môžete tým predísť poškodeniu motora.

Kde kúpiť motorový olej?

Na internete nájdete množstvo eshopov, ktoré predávajú motorové oleje rôznych značiek. My odporúčame kupovať cez portál Heureka kde máte na výber z viac ako 11 000 produktov.

Veľký výber nájdete aj v eshope Alza (veľmi priaznivé podmienky dopravy – v niektorých mestách máte tovar do 90 minút od kúpy doma) a Planeo (značky: Castrol, Shell).

Najobľúbenejšie značky motorových olejov

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie značky motorových olejov patria:

Castrol

História značky Castrol začala na začiatku 20. storočia kedy výskumný tím Charlesa Wakefielda zistil, že pridaním ricínového oleja do klasického motorového oleja vytvorí motorový olej z veľmi dobrými vlastnosťami. Tento výrobca už po viac ako 100 rokov vyrába oleje nie len pre automobily ale aj pre letecký priemysel čo zaručuje ich kvalitu a spoľahlivosť. Na ich oficiálnej webstránke nájdete aj mazací plán Castrol.

logo Castrol

Motul

Francúzsky výrobca mazív a olejov pre automobily, motocykle a priemysel v minulosti ako prvý začal využívať technológiu Ester pre výroby 100% syntetických olejov. Motorové oleje od tohto výrobcu sú viac známe v motocyklovom priemysle. Ich oleje majú základ na rastlinnej báze, čo zaručuje výnimočnú odolnosť voči vysokým teplotám.

logo motul

Valvoline

Americký výrobca Valvoline sa vyznačuje viac ako 150 ročnou históriou. Vo svojej širokej ponuke výrobkov ako napríklad čistiace prostriedky pre automobily, produkty pre údržbu vzhľadu vozidla má aj mazivá a oleje pre motory. Materská spoločnosť Valvoline má po celom svete laboratória, v ktorých vyvíjajú ich produkty čo prináša pre ich užívateľov istotu najvyššej kvality.

logo Valvoline

Shell

Značka Shell je známa po celom svete. Patrí k najväčším ropným spoločnostiam. Medzi jej činnosti patrí aj výroba motorových olejov. Najobľúbenejšie sú syntetické motorové oleje Shell Helix, ktoré sú vyrábané zo zemného plynu. Prinášajú mnoho výhod ako napríklad zlepšenie spotreby paliva o 3% alebo zvýšenie odolnosti proti degradácii až o 32% oproti olejom iných značiek. Na ich oficiálnej webstránke nájdete aj mazací plán Shell.

Logo motorový olej Shell Helix

Ceny motorových olejov

Cenové rozpätie motorových olejov sa pohybuje od približne 10 € do 95 € za 4–5 litrovú fľašu. Tieto ceny závisia od typu oleja, pre motocykle zvyknú byť ceny vyššie. Odporúčame kupovať u overených predajcov.

Cena do 15 €

V cenovej kategórii do 15€ nájdete prevažne minerálne a polosyntetické oleje menej známych značiek s objemom flaše 4l. Tieto oleje nie sú výnimočné extra vlastnosťami ako pri vyšších cenách no pre autá, ktoré nie sú pravidelné vyťažené sú dostačujúce.

Cena od 15 € do 40€

V tejto kategórii sa nachádzajú syntetické oleje s rôznymi prísadami pre lepšiu spotrebu, motory s vyššími výkonmi a aj vozidlá vybavené DPF filtrom (filter pevných častíc). Ak prihodíte pár eur tak si viete zakúpiť olej známej, obľúbenej a hlavne overenej značky ako napríklad Shell, Ford alebo Castrol. Taktiež tu nájdete v menšom počte oleje pre motocykle.

Cena nad 40 €

Pri kúpe oleja za cenu vyššiu ako 40€ môžete očakávať najvyššiu kvalitu. V tejto cenovej hladine sa nachádzajú oleje pre všetky typy vozidiel prevažne motocykle. Niektoré produkty majú špecifickú vlastnosť „Longlife“, ktorú u lacnejších variant nenájdete. Táto vlastnosť znamená, že interval výmeny oleja sa môže predĺžiť až dvojnásobne.

Najpredávanejšie motorové oleje do áut podľa Heureky

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Syntetick%C3%BD_olej

https://www.motorove-oleje.eu/prakticke-informacie/polo-syntetika-plna-syntetika-mineral-/

http://www.adamoil.sk/Klas_MO.pdf

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (4 hlasy)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár