Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Ostatné

Rúško a respirátor – čo potrebujete vedieť + Ako si vyrobiť

19. 3. 2020 Aktualizované

Súčasná doba priniesla do našich životov mnohé nečakané výzvy, s ktorými sa musíme popasovať. Z dôvodu rozšírenia nebezpečného koronavírusu je aktuálne nutné chrániť seba aj svoje okolie všetkými dostupnými prostriedkami.

Jedným z najlepších a najefektívnejších na ochranu jednotlivca, i na kontrolu rozširovania samotného vírusu, je ochrana tváre. Dva najčastejšie využívané spôsoby ochrany proti šíreniu kvapôčkovej infekcie predstavujú rúška a respirátory.

V tomto článku vám chceme podať všetky potrebné informácie, ktoré o rúškachrespirátoroch potrebujete vedieť. V nasledujúcich riadkoch prinášame aj informácie o tom, ako si vyrobiť rúško doma s použitím bežne dostupných materiálov.

Rúška a respirátory sú rozdielne veci

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že rúškarespirátory sú dve rozdielne veci. Aj keď ide o dva najčastejšie využívané typy ochranných masiek, veľmi sa líšia svojimi vlastnosťami.

Klasické filtračné rúška, ktoré sa používajú najčastejšie, majú výhodu vo finančnej dostupnosti. Za bežných okolností (ak sa nešíri panika) sú dobre dostupné v každej lekárni.

Bežné krycie filtračné rúško funguje ako jednoduchá bariéra. Má zabrániť tomu, aby sa drobné kvapôčky obsahujúce mikroorganizmy nedostali do kontaktu s človekom. Tieto kvapôčky vznikajú, keď človek kašle, kýcha a dokonca aj keď dýcha. Treba povedať, že bežné rúško na ústa neposkytuje komplexnú ochranu pred vírusmi.

Úplne inou kapitolou sú respirátory, ktoré predstavujú účinnejší a komplexnejší spôsob ochrany. Ich dizajn umožňuje tesné a priliehavé nosenie, čím sa zamedzí vznikaniu voľných nepriliehavých miest, ktoré by znižovali účinnosť respirátora. Na rozdiel od rúška tak dokáže ochrániť nielen pred infikovanými kvapôčkami produkovanými kýchaním a kašľaním, ale aj pred vírusmi a mikróbmi, ktoré sa nachádzajú voľne vo vzduchu.

Respirátor (dýchacie ochranné zariadenie) by preto mal byť vašou jasnou voľbou v prípade, že ste nútený navštíviť miesta s vysokou koncentráciou ľudí. Určite ho oceníte aj v prípade, že sa vo vašej blízkosti môžu nachádzať infekční ľudia.

Nevýhodou respirátorov býva ich cena a fakt, že nie sú tak široko dostupné. V porovnaní s klasickým rúškom môže byť cena respirátoru aj desať krát vyššia.

Rúško a respirátor

Druhy respirátorov a rúšok

Bežne sa na ochranu pred vírusmi a škodlivými časticami vo vzduchu používa hneď niekoľko druhov respirátorov a rúšok. Najčastejšie využívané ide o tieto typy:

Respirátory s výmennými filtrami – ako už názov napovedá, tieto respirátory sú určené na dlhodobé používanie za predpokladu, že si budete pravidelne vymieňať filter a o respirátor sa náležite starať.

Respirátory bez filtru na vydychovanie – tento typ taktiež prichádza do úvahy v prípade, že sa potrebujeme chrániť pre infekčnými pacientmi.

Respirátory s aktívnym uhlím – tieto respirátory sú najčastejšie len jednorazové a využívajú sa na zachytávanie škodlivých nečistôt a plynov.

Klasické rúška na jedno použitie – najčastejšie využívaný typ ochrany tváre, ktorý má len obmedzené schopnosti a slúži len na jedno použitie.

Handmade rúška – ak sú vyrobené správne, dokážu priniesť podobné výsledky ako klasické rúška. Navyše ak boli na ich výrobu zvolené vhodné materiály, môžu byť aj sterilizované a používané viac krát (viac o tom, ako si vyrobiť vlastné rúško, zistíte nižšie).

Prachové rúška/respirátory a rúška pre remeselníkov – do tejto kategórie spadajú ochranné prvky na tvár, ktorých úlohou nie je chrániť človeka pred toxínmi alebo vírusmi, no uľahčiť mu prácu v prašnom prostredí.

Ochráni ma rúško či respirátor pred nákazou?

Určite vás veľmi zaujíma odpoveď na túto otázku. Zaujímala aj vedcov, ktorí neváhali rúška a respirátory otestovať. Spomenieme dve štúdie, vďaka ktorým si budete môcť urobiť dobrú predstavu.

Prvá z nich bola vykonaná v roku 2006 a skúmala sa v nej priepustnosť rúšok a respirátorov. Využitý na to bol testovací vírus. Zistilo sa, že obyčajným rúškom prešlo od 20 až po 85% tohto vírusu. Podstatný rozdiel zaznamenali u respirátorov. Tie dokázali uchrániť človeka tak, že cez ne prešlo len okolo 5% testovaného vírusu.

Druhá štúdia, ktorú chceme spomenúť, bola uskutočnená v roku 2009. Zisťovalo sa tu, do akej miery dokážu rúška a respirátory zabrániť nakazeniu vírusom chrípky. Výsledky boli prekvapivé. Rúška aj respirátory sa ukázali ako porovnateľne efektívne. Nakazených totiž bolo 23% ľudí bez ohľadu na to, či používali respirátor, alebo obyčajné rúško.

Aj keď prvá spomínaná štúdia naznačuje, že respirátor je pri ochrane zdravia pred vírusmi efektívnejší, aj obyčajné rúško môže pomôcť.

Ušite si vlastné rúško

V súčasnosti môže kvôli narastajúcej panike a veľkému dopytu po rúškach problematické sa k nejakému dostať. Dobrou alternatívou preto je ušitie si vlastného rúška. Nie je to nič zložité a v nasledujúcom texte sa dozviete všetko potrebné.

V prvom rade budete potrebovať bavlnenú látku. Najlepšie vám poslúži 100% bavlna alebo plátno. Na rúško sú totiž najvhodnejšie materiály, ktoré sa dajú sterilizovať pomocou vysokej teploty (vyvarením). Aj keď si so šitím nerozumiete a nemáte doma žiadne zvyšné látky, môžete využiť obyčajné biele prestieradlo.

Čo sa rozmerov týka, na vyrobenie rúška budete potrebovať kúsok látky veľký približne 20 na 20 cm. K nemu potom ešte ďalšie dva 3 až 4 cm široké pásiky dlhé jeden meter.

Internet je miestom bohatým na návody a tutoriály všetkých druhov. Pri troške hľadania nie je problém nájsť aj detailné videá, ktoré vám prezradia, ako si s vyššie uvedenými kúskami látky vyrobiť vlastné rúško. Jeden z najlepších návodov, ktorý sme na internete objavili my, vám uvádzame v nasledujúcich riadkoch.

Vyrobte si jednovrstvové rúško

Nasledujúci postup vás prevedie potrebnými krokmi na vyrobenie jednoduchého jednovrstvového rúška.

  1. Najprv zahneme dva protiľahlé konce štvorcového kusu látky (20 na 20 cm) na približne pol centimetra a prešijeme ich.
  2. V závislosti od toho, aký strih si vyberiete, si látku ďalej nastrihajte tak, aby vám to uľahčilo ďalšiu prácu na rúšku
  3. Meter dlhé pruhy látky zahnite na 0,5 až 1 cm od okraja a prežehlite ich. Následne ich ešte raz preložte a znovu ich prežehlite. Tým získame prúžky, ktoré dáme do stredu zažehleného rúška. Vložíme tam aj aj jeho okraj, ktorý navyše zaistíme špendlíkmi.
  4. Za pomoci špendlíkov zaistíme aj zvyšnú časť okraja prúžku.
  5. Konce prúžkov látky rozložíme, potom prehneme približne 1 cm do vnútra a znovu zložíme podľa zažehlenia. Na koniec ich zaistíme prúžkami.
  6. Prúžky po celej dĺžke prešijeme.

Ako vidíte, nejde o žiaden zložitý úkon, no ako sa vraví, radšej raz vidieť, ako tisíckrát počuť. Určite si preto pozrite aj ďalšie videá na internete, ak by vám vyššie uvedený postup nestačil. S troškou šikovnosti vám výroba rúška ani nezaberie veľa času.

Vyrobte si dvojvrstvové rúško s filtrom

Na internete nájdete aj zložitejší postup, pomocou ktorého si môžete vyrobiť sofistikovanejšie rúško s dvoma vrstvami a filtrom. Samotný postup vám tu nebudeme uvádzať, jednoducho je lepšie ak si pozriete video.

Na vyrobenie vymeniteľného filtra do takéhoto rúška (či rúška celého) môžete použiť rôzne materiály, ktoré sú bežne dostupné aj u vás doma. Nižšie vám preto ponúkame prehľad najvhodnejších materiálov na výrobu domácich filtrov.

Efektívne domáce materiály na výrobu filtru

V tejto časti vám predstavíme najefektívnejšie domáce materiály, ktoré môžete použiť na výrobu filtra/rúška. Pamätajte na to, že ide skôr o orientačné hodnoty. Efektivitu vždy uvádzame v percentách pre zachytenie častice s veľkosťou 0,2 mikrónu, čo približne zodpovedá veľkosti vírusu.

  • Vrecko do vysávača – má ho doma asi každý, no málokto vie, že v závislosti od druhu dokáže zaručiť až 85% efektivitu filtrovania častíc s veľkosťou vírusu (teda 0,2 mikrónu)
  • Kuchynská utierka – samozrejme závisí od materiálu, no niektoré druhý disponujú viac ako 70% účinnosťou.
  • Antibakteriálna obliečka (na vankúš) – tento materiál sa efektivitou pohybuje približne v rovnakých hodnotách, ako kuchynská utierka (70%).
  • Zmesbavlny – podobne ako dva vyššie uvedené materiály, 70% účinnosť.
  • Plátnu z ľanu – poľahky presiahne 60% účinnosť, čo z neho robí výborný materiál na výrobu rúška.
  • Obyčajná obliečka na vankúš – aj keď má nižšiu efektivitu filtrovania, než jej antibakteriálny ekvivalent, stále ide o veľmi vhodný materiál na rúšku i filter.
  • Hodváb – s viac ako 50% účinnosťou ide o dobrý materiál.
  • 100% bavlna – bežne dostupný materiál (väčšina oblečenia) má približne 50% účinnosť.
  • Bežný šál – posledný v našom zozname je bežný šál, ktorý v závislosti od použitého materiálu môže mať takmer 50% efektivitu filtrácie.

Kde kúpiť materiály na výrobu ochranného rúška

Bez ohľadu na kupovaný produkt, je našim odporúčaním takmer vždy Heuréka. Tento web totiž predstavuje výhodný a bezpečný spôsob, ako si na internete kúpiť prakticky hocičo. Navyše sa viete hneď jednoducho prekliknúť k recenziám reálnych zákazníkov a získať tak lepšiu predstavu o kvalite a charakteristikách daného produktu.

Ak chcete materiál na rúšku na viac ako jedno použitie, berte na vedomie, že potrebujete materiál, ktorý sa dá dobre sterilizovať. U bielej bavlny a ľanového plátna to nebude problém, no ak sa rozhodnete pre vzorované a zafarbené bavlny, určite si najprv zistite, či zvládnu aj ohriatie na potrebné teploty a vyvarenie.

# Obrázok Názov Shrnutie Kúpiť
1 Bavlnená modrá látka - plátno suzy Goldea Goldea – bavlnene plátno – modrá Farba: modrá
Šírka: 145 cm
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 145 g na meter štvorcový
Aktuálna cena
2 Goldea bavlnená látka - plátno suzy Goldea – bavlnené plátno – biela Farba: biela
Šírka: 150 cm
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 145 g na meter štvorcový
Aktuálna cena
3 Látka bavlna čierna pre rúško Látka bavlna čierna Farba: čierna
Šírka: 160 cm
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 130 g na meter štvorcový
Aktuálna cena
4 Bavlnená látka čierne mačky Bavlnená látka – čierne mačky Farba: vzor čierne mačky
Šírka: 160 cm
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 145 g na meter štvorcový
Aktuálna cena
5 Bavlnená látka vzor červené ružičky Bavlnená látka – červené ružičky Farba: vzor červené ružičky
Šírka: 145 cm
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 145 g na meter štvorcový
Aktuálna cena
5 Plátno ľanové pre rúšku Ľanové plátno Farba: prírodná
Šírka: 144 cm
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 215 g na meter štvorcový
Aktuálna cena

Používanie rúška a respirátoru

Ešte predtým, ako sa budete dotýkať rúška a lebo respirátora, si vždy starostlivo umyte ruky. Použite teplú vodu a mydlo.

Masku tváre si bedlivo obzrite, aby ste odhalili prípadné poškodenie, ktoré by znižovalo stupeň ochrany.

Po nasadení na tvár si upravte rúško alebo respirátor tak, aby čo najlepšie priliehal k pokožke.

Ak ste si rúško/respirátor nasadili správnym spôsobom, bude zakrývať nielen ústa a nos, ale aj bradu.

Dôležité je dávať si pozor aj na spôsob, akým si masku dávate dole z tváre. Chytajte ju vždy len za popruhy, na ktorých drží. Nechytajte ostatné časti masky, inak by ste ich mohli kontaminovať.

Klasické jednoduché rúška sú určené na jednorazové použitie. Správne by ste ich preto po použití mali vyhodiť.

Je možné respirátor používať opakovane?

Najčastejšie sa stretnete s respirátormi, ktoré sú určené na jednorazové použitie. Takéto respirátory majú označenie NR a sú vhodné na nosenie počas približne 8 hodín pracovnej smeny. Ak sa pohybujete v prostredí, kde hrozí riziko výskytu kontaminovaných aerosólov – respirátor nepoužívajte opakovane. Zachytáva totiž vírusy a tak pri manipulácii a opakovanom používaní môže predstavovať riziko nákazy. V krajnom prípade si môžete nakúpiť viac (napr 5) respirátorov – na každý pracovný deň jeden. Po použití by ste mali odložiť respirátor na 5 dní do papierového vrecúška. Po piatich dňoch môžete respirátor opäť používať.

Nedotýkajte sa svojej tváre

Drahé respirátory aj lacné rúška ponúkajú pri chrípkových epidémiách (a nielen vtedy) jeden dôležitý benefit. Určite už viete aký. Zabraňujú človeku, ktorý ich nosí, aby sa dotýkal svojej tváre. Určite viete o tom, že by ste sa tváre dotýkať nemali, pokiaľ ich nemáte riadne umyté alebo vydezinfikované. Problém je však v tom, že sa často dotýkame svojej tváre celkom nevedome. Podľa odborníkov sa behom jednej hodiny dotkneme tváre viac ako dvadsať krát!

Veľkosť respirátora

Keďže je pri ich nosení kľúčové správne priliehanie k pokožke nositeľa, existujú tri základné veľkosti. Sú nimi S, M a L.

  • Najmenšia veľkosť S je vhodná primárne pre deti.
  • Stredná veľkosť M bude skvele sedieť väčšine žien.
  • Najväčšie respirátory veľkosti L potom budú vhodnou voľbou pre mužov.

Vymeniteľné filtre respirátorov

Ak sa rozhodnete pre respirátor s vymeniteľným filtrom, určite vás bude zaujímať aj to, aké typy filtrov existujú. Tieto filtre sa označujú písmenami a číslami, ktoré si hneď vysvetlíme:

A – chráni pred organickými výparmi.

B – má schopnosť ochrániť pred anorganickými výparmi.

E – proti kyslým výparom.

K – proti čpavku a jeho derivátom.

P1 – 80% účinnosť filtrácie proti časticiam a aerosólom.

P2 – 94% účinnosť filtrácie proti časticiam a aerosólom.

P3 – 99% účinnosť filtrácie proti časticiam a aerosólom.

FFP norma

Pomocou tzv. FFP normy vieme posudzovať respirátory v závislosti od toho, akým stupňomochrany disponujú. Najčastejšie sa stretávame s tromi stupňami FFP.

FFP1 – respirátory spĺňajúce túto normu sú vhodné na použitie v priestoroch kde s nachádzajú nečistoty dráždiace dýchacie cesty, nie však vírusy alebo mikroorganizmy, ktoré človeka dokážu infikovať.

FFP2 – predstavuje vyšší stupeň ochrany. Respirátory s touto normou dokážu zabrániť vdychovaniu škodlivých a mutagénnych látkam vo forme prachu, dymu alebo aerosólu.

FFP3 – ak respirátor spĺňa túto normu, je najvyššej kvality. Dokáže nositeľa ochrániť nielen pred dráždivými časticami, škodlivým dymom a aerosólom, no aj pred toxickými spórami húb a nebezpečnými vírusmi.

Tipy na ochranu pred nákazou na záver

Na záver tohto článku vám chceme pripomenúť niekoľko základných tipov, ako ochrániť pred nákazou seba aj ostatných:

V prvom rade si často umývajte ruky pomocou mydla a teplej tečúcej vody po dobu minimálne 40 sekúnd. V prípade, že nemáte k dispozícii mydlo a vodu, použite alkoholový prostriedok na dezinfekciu.

Nikdy sa nedotýkajte svojej tváre, predovšetkým nosa, očí a úst, rukami, ktoré ste si predtým riadne neumyli alebo nevydezinfikovali.

Ak kašlete alebo kýchate vždy tak robte do papierovej vreckovky, ktorú okamžite po použití vyhoďte do koša.

Ak vidíte človeka s príznakmi chrípky, vyhnite sa mu.

Dbajte na to, aby bola medzi vami a človekom, ktorý kýcha či kašle, minimálne vzdialenosť jedného metra.

Necestujte zbytočne a vyhýbajte sa tiež miestam, kde sa zdržiava veľa ľudí.

Na miestach, kde sa zdržujete, dodržiavajte vysokú hygienu. Priestor pravidelne dezinfikujte a vetrajte.

Ak máte symptómy chrípky vy, nikam nechoďte. Je dôležité ostať doma a kontaktovať svojho lekára telefonicky. Všetky ďalšie informácie sa dozviete od neho.

 

Zdroje:

https://www.ajicjournal.org/article/S0196-6553(05)00911-9/fulltext

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19797474

https://daya.cz/blogs/news/jak-usit-bavlnenou-rousku

https://www.textillux.sk/blog/ako-si-vyrobit-ochranne-rusko-strih

https://www.korona.gov.sk/ako-sa-chranit-pred-nakazou/

 

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (4 hlasy)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár