Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie antivírusy roku 2024 – recenzie a porovnanie

19. 2. 2020 Aktualizované

Antivírus je počítačový program, ktorý dokáže rozpoznať a odstrániť počítačové vírusy a iné škodlivé softvéry z vášho počítača. Rýchly rozvoj programov tohto typu odštartovala internetová doba, ktorej charakter v sebe ukrýva mnohé nebezpečenstvá.

Ak sa v antivírusoch príliš nevyznáte a o ich fungovaní nemáte ani tušenie, odporúčame si prečítať niekoľko všeobecných rád a tipov na konci článku pod výberom najlepších antivírusov tohto roku. Na prvom mieste nášho výberu skončil Norton 360 Deluxe.

Víťaz testu

Najlepší antivírus súčasnosti. Licancia až pre 5 zariadení.

Skvelá alternatíva

Jeden z najlepších antivírusov. Licencia až pre 3 zariadenia.

Najlepší lacný

Kvalitný antivírus s množstvom funkcií za skvelú cenu.

5 najlepších antivírusov súčasnosti

Norton 360 Deluxe Eset Family Security Kaspersky Internet Security AVG Internet Security Avast Premium Security
Norton Eset Family Security Kaspersky Internet Security AVG Internet Security Avast Internet Security
Hodnotenie 9,6recenzia 9,1recenzia recenzia 8,0recenzia 8,0recenzia
Cena na 1 rok 47 € 33 € × 55 € 69 €
Antivírus a antispyware ×
Herný mód × ×
Nízké systémové nároky × ×
Podpora ve slovenštině × (iba CZ) × (iba CZ) × (iba CZ)
Jednoduchá obsluha ×
Ochrana online platieb × ×
Firewall ×
Šifrovanie dát ×
Zabezpečená webkamera ×
Ochrana domácej siete ×
Rodičovská kontrola × × × ×
Antispam ×
Správa hesiel × × ×
Zistiť viac Zistiť viac V súčasnej dobe neodporúčame používať. Zistiť viac Zistiť viac

1) Norton 360 Deluxe

Recenze Norton 360 Deluxe

Od firmy NortonLifeLock (skôr Symantec Corporation) odporúčame vynikajúci a osvedčený antivírusový nástroj Norton Security Deluxe. Tento antivírusový program sa z roka na rok vyvíja smerom dopredu k lepším výsledkom. Vďaka obrovskému pokroku pociťuje každoročne výrazné zlepšenie. Jedná sa o ľahko použiteľný a dobre prepracovaný softvér, ktorý je schopný vaše elektronické zariadenia perfektne ochrániť.

Výborné pritom je, že jednu licenciu je možné použiť až na 5 zariadení (počítače, tablety alebo smartfóny). Je kompatibilný s operačnými systémami Windows, MacOS, Android a iOS. Výhodou je taktiež to, že vám zaberie len 586 MB miesta na pevnom disku. Niektoré konkurenčné antivírusové programy zaberú až dvakrát toľko miesta.

Nie je dostupný v slovenskom jazyku, avšak je plne k dispozícii v češtine, čo je veľké pozitívum aj pre slovensky hovoriacich občanov. Nainštalovaním antivírusu získate vysoko kvalitnú ochranu proti vírusom a ďalším škodlivým kódom v reálnom čase. Komplexná ochrana a nízke hardvérové nároky sú presne to, čo si spokojní zákazníci cenia asi najviac. Hľadíte do tváre pokročilému antivírusovému programu, ktorý s nežiaducimi vírusmi efektívne a rýchlo zatočí.

Klady
 • Kvalitné funkcie a grafy
 • Licencia pre 5 zariadení
 • Program je v češtine
 • Kvalitný firewall
 • Neobmedzené VPN
Zápory
 • Absencia online chatu
 • Vyššia cena

2) ESET Family Security Pack

ESET Family Security

Antivírusový program ESET interner Security pochádza z dielne firmy ESET, ktorá sa môže pýšiť tridsaťročnou tradíciou. Z pôvodne maličkého podniku sa vyvinula spoločnosť pôsobiaca vo viac ako 200 krajinách sveta. Služby a softvérové vymoženosti spoločnosti ESET používa vyše 100 miliónov spokojných užívateľov po celej planéte. ESET Family Security je antivírus, ktorý je ideálnou voľbou pre domáce i firemné využitie v spolupráci s operačným systémom Windows. Dokáže zaistiť výbornú mieru ochrany pred najrôznejšími typmi vírusov, malwarov a všemožných škodlivých softvérov. Pri používaní tohto antivírusového systému sa môžete bez obáv cítiť bezpečne. Ide o naozaj kvalitný ochranný softvér.

Po jednoduchej inštalácii softwaru sa všetky aktualizácie vybavia automaticky. Vašou úlohou je už len jednoduché manažovanie a jednoduché používanie softvéru. Program ponúka mnoho zaujímavých funkcií. Medzi tými najobľúbenejšími je napríklad bezpečné internetové bankovníctvo, kontrola webovej kamery a routeru, firewall, rodičovská kontrolu a ďalšie užitočné služby. Vyzdvihnúť bezpochyby musíme aj výbornú technickú podporu, ktorá je navyše aj v slovenskom jazyku.

Klady
 • Jednoduchá inštalácia
 • Pohodlné užívanie
 • Slušné funkcie
 • Hardvérová optimalizácia
 • Licencie pre štyri zariadenia
Zápory
 • Vyššia cena

3) Kaspersky Internet Security

Kaspersky Internet Security

V súčasnej dobe neodporúčame používať.

4) AVG Internet Security

AVG Internet Security

Možno ste si všimli, že spoločnosť AVG odkúpila v roku 2016 konkurenciu v podobe Avastu. Pôvodnú značku si však zachovali, z čoho by mali mať všetci fanúšikovia kvalitných antivírusových softvérov radosť. Naozaj, zákazníci spoločnosti AVG sú spokojní. Svoju spokojnosť vyjadrujú aj množstvom pozitívnych recenzií na internete. Pochvaľujú si najmä výbornú úroveň ochrany a komplexnosť tejto ochrany. AVG pôsobí na trhu už poriadne dlho a je jasné, že svoju dominantnú pozíciu len tak ľahko nestratí.

Hoci je antivírusový program AVG Internet Security oproti konkurencii o pár eur drahší, avšak za menší príplatok získate niečo navyše. Jednu jedinú licenciu je totiž možné nainštalovať do neobmedzeného množstva vašich zariadení. Bez ohľadu na to, či ide o počítač alebo tablet, antivírus bude skvele fungovať na každom prístroji. Tento antivírusový program je teda ideálnou voľbou pre užívateľov, ktorí chcú ochrániť neobmedzený počet zariadení za rozumnú cenu.

Klady
 • Jednoduchá inštalácia
 • Pohodlné užívateľské rozhranie
 • Mnohé funkcie navyše
 • Neobmedzená licencia
Zápory
 • Mierne hardwarovo náročnejší
 • Zaberá viac miesta na HDD
 • Absencia rodičovskej kontroly
 • Bez live chat podpory

5) Avast Premium Security

Avast Internet Security

Antivírusový program Avast patrí medzi jeden z najrozšírenejších digitálnych ochranných programov súčasnosti. Zahŕňa komunitu vyše 400 miliónov používateľov, ktorá jeho služby dennodenne spokojne a bezpečne využíva. Ide o veľmi efektívny a rýchly nástroj slúžiaci na odstránenie nežiaducich vírusov a iných škodlivých programov z vášho zariadenia.

Balíček Avast Internet Security si potrpí na najdôležitejšie funkcie, ako je zabezpečenie, súkromie a optimálny výkon. Základný stupeň ochrany obsahuje napríklad aj súborový, behaviorálny, webový a e-mailový štít. Nutnou samozrejmosťou je prítomnosť firewallu a anti-spamu. Poteší tiež prítomnosť čistenia prehliadačov od nepotrebných nástrojov, dát a programov. S týmto nástrojom na ochranu pred vírusmi chybu rozhodne neurobíte a udržíte svoje zariadenia v bezpečí.

Klady
 • Jednoduchá inštalácia
 • Jednoduché používanie
 • Slušné množstvo funkcií
 • Podpora v slovenčine
Zápory
 • Zaberá viac miesta na HDD
 • Absencia rodičovskej kontroly
 • Bez chatovacej podpory

Najpredávanejšie antivírusy podľa Heureky

Ako vybrať Antivírus

Pred kúpou odporúčame venovať pozornosť niekoľkým základným pravidlám a informáciám, ktoré sme zhrnuli do stručného textu nižšie. Veď nakoniec získať aspoň čiastočné znalosti o funkciách a používaní antivírusových programov nemôže nikomu uškodiť.

Potrebujem vôbec antivírus?

V dnešnej internetovej dobe potrebuje kvalitný antivírusový program úplne každý. Počítačové vírusy sa totiž na pevný disk dostanú jednoducho aj počas streamovania alebo sťahovaním filmov. Mnoho ľudí si stále so strachom myslí, že sa týmto hrozbám, ktoré v digitálnom svete číhajú, vyhnú jednoducho tým, že nebudú navštevovať “podozrivé stránky”.

Pravda je ale niekde úplne inde. Škodlivý softvér sa do počítača môže dostať mnohými spôsobmi. Vírusy, malware, spyware, adware a iné škodlivé kódy nakazia počítač pokojne aj otvorením e-mailu alebo z pamäťovej karty od známeho.

Súkromnú alebo komerčnú verziu?

Pred samotným výberom a kúpou antivírusového programu si najprv ujasnite, akým spôsobom chcete softvérovú ochranu používať. Súvisí s tým totiž, či budete potrebovať viacero licencií alebo len jednu. Taktiež to súvisí s tým, či chcete využívať antivírusový program len na súkromné účely, alebo budete chcieť tento ochranný softvér využiť aj na účely komerčného charakteru.

Všetky tieto faktory je potrebné si poriadne zvážiť tak, aby ste potom svoju voľbu neľutovali. V našom výbere najlepších a najkvalitnejších antivírusových programov sú výhradne spomenuté len tie, ktoré sú určené primárne na využitie v súkromnom sektore.

Aký máte OS?

V súčasnosti výrobcovia a vývojári antivírusových softvérov myslia na multiplatformovosť. Máme tým na mysli schopnosť programu fungovať na viacerých platformách. Moderné antivírusové programy tak dokážu pracovať a vykonávať svoju funkciu digitálneho ochrancu na širokej škále najbežnejšie využívaných operačných systémov. Najrozšírenejším operačným systémom súčasnosti je Windows. Tomu sa prispôsobujú aj antivírusové systémy a ak ste teda majiteľom tohto populárneho operačného systému, môžete si byť istý, že vám väčšina antivírových softvérov bude fungovať skvele.

Rovnako to platí aj pre prípad MacOS. Milovníkov výrobkov od Apple je na svete neúrekom a rovnako aj antivírových programov, ktoré sú s týmto operačným systémom kompatibilné. Vyznávači Linuxu majú však možnosti viac oklieštené. Na tento operačný systém totiž existuje o poznanie menšie množstvo antivírových programov.

Kompatibilite s vašim operačným systémom ale vždy venujte pozornosť. Mohlo by sa totiž stať, že si zakúpiť antivírus alebo balíček ochranných softvérov na iný operačný systém, resp. jeho verziu, a tým pádom by ste takýto softvér ani nemohli využívať. Neriskujte preto a vždy si poriadne preštudujte kompatibilitu antivírusového programu, o ktorý máte záujem.

Dĺžka predplatného

Čo sa predplatného (subscription) týka, platí tu jednoduchá matematika. Dvojročná alebo trojročná verzia predplatného je síce prvotne finančne náročnejšia ako ročná či polročná, no ak si to rozpočítate, tak je výhodnejšia.

Povahou človeka je snaha čo najviac ušetriť. Ak teda viete, že budete softvér využívať dlhšie, nebojte sa predplatiť si ho na danú dobu. Vyplatí sa vám to. Kúpa balíčka s dlhšou životnosťou je vždy lepšou a výhodnejšou voľbou. Neplatilo by to iba v prípade, že si svojou voľbou ešte nie ste úplne istý. V takom prípade si vyberiete nejakú trial verziu (tie sú väčšinou dokonca zdarma – free), alebo siahnete po kratšom predplatnom. Nie je predsa nič horšie ako si zaplatiť antivírusový program na niekoľko rokov dopredu len preto, aby ste po pár týždňoch zistili, že vám nevyhovuje.

Problematika predplatného by sa dala analogicky porovnať s tankovaním. Predstavte si, že chodíte každý mesiac tankovať za 20 eur. V konkrétny deň síce pár eur ušetríte, ale ďalšiemu tankovaniu sa aj tak nijako nevyhnete, a tak budete zbytočne strácať váš ďalší čas a na viac budete nútený prejsť ďalšie kilometre navyše k čerpacej stanici na nákup ďalších pohonných hmôt. Antivírusy sú na tom rovnako, pretože ich prítomnosť budete do budúcnosti rovnako potrebovať, preto sa nebojte zainvestovať viac a predplatiť si dlhší časový úsek. Najmä ak veríte kvalite a funkciám daného antivírusového balíčka.

Neplatená vs. platená verzia

Ako sme už spomenuli, mnoho spoločností zaoberajúcich sa antivírusovými softvérmi ponúka rôzne bezplatné a skúšobné verzie (free a trial). Na jednej strane ide o výhodný spôsob, ako si vyskúšať daný antivírusový softvér, na strane druhej sa nemožno na skúšobné verzie spoliehať ako na plnohodnotnú ochranu vášho počítača či iného zariadenia.

Často totiž majú tieto neplatené verzie obmedzené funkcie, kde sú často vynechané aj pomerne dôležité funkcie. Vo výsledku tak môže byť vaše zariadenie vystavené hrozbám aj napriek tomu, že je vybavené takouto verziou antivírusového softvéru.

Odborníci na počítačovú bezpečnosť tvrdia, že použitie bezplatných verzií antivírusových programov je konečnom dôsledku drahšie, ako kúpa klasickej verzie antivírusového softvéru. Náprava škôd spôsobených škodlivými kódmi je z ohľadu dlhších časových úsekov drahšia, ako kúpa a platenie licencie samotného antivírusového programu. Platená verzia je skrátka oveľa lepšia. Neplatené verzie môžu byť skvelé pre krátke vyskúšanie, ale nikdy nebudú poskytovať rovnakú úroveň ochrany a zabezpečenia ako verzie platené. Mnoho neplatených verzií tiež neposkytuje účinné prostriedky na odstránenie detekovaných vírusov.

Užívateľská prívetivosť

Jednoduchosť ovládania a prítomnosť intuitívneho užívateľského prostredia je veľmi dôležitým aspektom pri výbere toho správneho antivírusového programu. V praxi je väčšina antivírusových softvérov súčasnosti celkom ľahko ovládateľných. Niektoré iné vedia byť aj chaotické a dokážu potrápiť najmä technicky menej zdatných jedincov. V celku by ale mali byť všetky s trochou technického umu zvládnuteľné.

V našom výbere sú však zahrnuté len užívateľsky prívetivé antivírusové programy. Nemusíte sa preto obávať, že by ste si na základe nášho článku vybrali nejaký zložitý. Nami vybrané ochranné softvéry majú spoločnú vlastnosť v tom, že si s ich používaním poradí aj ozajstný počítačový začiatočník. Jednoducho stačí len kliknúť na príslušné tlačidlo a antivírus urobí všetku softvérovú prácu za vás.

Záťaž na hardvér počítača

Nie je to tak dávno, čo antivírusové programy dokázali zaťažovať hardvér našich zariadení až v priveľkej miere. Často bolo dokonca nutné pred hardvérovo obzvlášť náročnou prácou antivírusový program vypnúť aby zostal dostatok výkonu na danú úlohu. Dá sa preto povedať, že v niektorých prípadoch tieto softvéry narobili viac škody ako úžitku.

Súčasná doba je ale iná. Optimalizácia a vyladenosť antivírusových softvérov má za následok skutočnosť, že o väčšine antivírusových programoch pri práci na počítači či inom zariadení ani neviete. Vývojári sa na odladenosť a hardvérový súlad zamerali s veľkou intenzitou a vo výsledku zákazník využíva už len čistý a užitočný program na ochranu jeho výpočtovej techniky. Spustené kontroly dokonca dokážu bežať na pozadí tak, aby vás nerušili pri práci alebo odpočinku pri pozeraní kvalitného filmu či dokonca hraní nejakej hry.

Ako zaobchádzať s vírusom?

Drvivá väčšina antivírusových programov funguje nonstop. To znamená, že pracujú stále, keď je vaše zariadenie zapnuté.  Pokojne teda aj 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Behom tohto času prebiehajú zložité procesy, ktorých cieľom je nájdenie, identifikácia a následné odstránenie akýchkoľvek hrozieb.

Po nájdení škodlivého softvéru antivírus podnikne kroky k jeho eliminácii. V prípade nájdenia vírusu je úplne najlepšie jeho odstránenie. Ak sa ale odstrániť nedá, nezostáva nič iné, než zvoliť karanténu.  Týmto krokom sa škodlivý softvér presunie do akejsi digitálnej izolovanosti. Práve izolovanosť vírusu zabráni v ďalšom rozšírení alebo poškodení súborov týmto škodlivým kódom. Prácu s merateľným vírusmi venujte veľkú pozornosť, pretože nedbalé prechádzanie vírusovou detekciou sa jednoducho nevypláca.

Slovníček funkcií

Posledná časť nášho článku obsahuje vysvetlenie a krátku charakteristiku základných pojmov, s ktorými sa môžete na poli antivírusových programov stretnúť. Hodí sa to najmä ľuďom, ktorí sa chcú vedieť v oblasti antivírusových programov orientovať, ale nie sú práve vyslovenými IT špecialistami ani odborníkmi.

 • Firewall – Základná funkcia antivírusu, ktorá váš počítač uchráni pred hackermi. Firewall priebežne sleduje prichádzajúce a odchádzajúce dáta.
 • Anti-spam – Odstráni nevyžiadaný spam, ktorý váš počítač zahlcuje zbytočnými a nebezpečnými dátami.
 • Herný mód/režim – Táto funkcia automaticky pozastaví všetky oznámenia tak, aby vás pri hraní hier nič nerušilo.
 • HW nároky – Čím sú hardvérové ​​nároky nižšie, tým samozrejme lepšie. Náš výber ale zahŕňa iba antivírusy s nízkymi nárokmi.
 • Jednoduchá obsluha – Antivírusový program by mal užívateľovi predovšetkým dobre slúžiť, teda je jeho jednoduché ovládanie veľmi dôležité. Pätica nami odporúčaných softvérových produktov sa ovláda veľmi ľahko a intuitívne. Tieto antivírusy sú teda vhodné aj pre začiatočníkov a ľudí, ktorí si s počítačmi až tak veľmi nerozumejú.
 • Šifrovanie dát – Antivírus dokáže konkrétne dáta zašifrovať tak, aby boli úplne uchránené pred zrakmi hackerov a iných nepovolaných osôb. Vaše dáta tak budú v bezpečí a pod zámkom.
 • Rodičovská kontrola – Toto je funkcia ideálne najmä pre starostlivých a zodpovedných rodičov. Jej využitím sú totiž schopní pripraviť tematické okruhy stránok prístupných podľa veku dieťaťa. Je tak možné zamedziť dieťaťu, aby si prezeralo pre jeho vek nevhodný obsah.
 • Zabezpečenie webkamery – Antivírusový program chráni a monitoruje vašu webovú kameru tak, aby vás nemohla jej prostredníctvom žiadna osoba špehovať.
 • Kontrola domácej siete – Táto funkcia zabezpečuje neustálu kontrolu vašej domácej siete a Wi-Fi tak, aby do jej štruktúry neprenikli nepovolané osoby.
 • Správa hesiel – Vďaka šikovnej funkcii správy hesiel budete mať všetky heslá uložené v bezpečí pre každodenné používanie.

Najpredávanejšie antivírusy podľa Heuréky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (39 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
jozef (29. 4. 2020 16:04)

A čo takto pridat do porovnania aj BITDEFENDER?

Odpovědět
Uživatel
Radko (5. 5. 2020 12:05)

Kaspersky má správu hesiel len v inej aplikácii: Kaspersky Password Manager

Odpovědět
Uživatel
Robert (18. 5. 2020 15:05)

Kaspersky spávu hesiel má, ako Radko tu už píše. Dodatočne vám ju zdarma ponúknu na stiahnutie. Len bacha ak by ste Kaspersky už nechceli a platili ste to cez PayPal 14 dní pred skončením licencie si automaticky stiahnu € bez vyzvania na nové obdobie platnosti licencie. Ale dá sa tomu zabrániť v nastaveniach PayPal...

Odpovědět
Uživatel
Andrej (23. 10. 2022 01:10)

Dakujem, ze ste mi pomohli rozhodnut sa pre Kaspersky. Inak co sa tyka automatickeho stiahnutia penazi, to robi aj Avast.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár