Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Kuchynské spotrebiče

Najlepšia sušička ovocia 2024 – Test, recenzie a porovnanie

19. 9. 2023 Aktualizované

Máte vlastnú záhradku a chcete zdravo uchovať svoju úrodu ovocia a zeleniny na dlhé zimné večery? Ste náruživý hubár, alebo si chcete robiť svoje vlastné bylinkové čaje? Kvalitná sušička ovocia je dobrým pomocníkom v domácnosti. Nás najviac zaujala sušička na ovocia Sencor SFD 6600 a to pre svoju velikosť a možnosť regulácie teploty.

Najlepšia celkovo

13-poschodová sušička pre náročných, ktorá zvládne všetko, na čo si len pomyslíte.

Najlepší pomer cena/kvalita

Veľkokapacitná sušička ovocia s praktickým návodom, ako správne sušiť potraviny.

Najlepšia lacná

Ideálne pre jednotlivcov či pár, ktorý nepotrebuje sušiť veľké objemy.

Najlepšie sušičky ovocia

Prečítali sme veľké množstvo zahraničných recenzií, a to odborných aj používateľských. Do úvahy sme brali aj obľúbenosť jednotlivých sušičiek ovocia a v neposlednom rade sme brali do úvahy aj výsledky nezávislých testov od spoločností, ako je dTest.cz. Do nášho konečného výberu sa premietla aj naša reálna skúsenosť s používaním sušičiek potravín.

Výsledkom je výber, z nášho pohľadu, najlepších sušičiek ovocia a potravín, ktoré sú momentálne k dispozícii na slovenskom trhu. Náš výber zahŕňa lacnejšie aj drahšie kúsky, takže by si mal vybrať naozaj každý.

Recenzia: Sušička ovocia Sencor SFD 6600BK

Sencor SFD 6600BK Pre náročných

Počet plát: 12 + 1 | Celková sušiaca plocha:  1 189 m² | Príkon: 500 W | Časovač: Áno | Regulácia teploty: Áno (35 – 75 ° C) | Hmotnosť: 5,9 kg

Klady
 • Až 13 poschodí
 • Aj na mäso, ryby a cestoviny
 • Rovnomerné prúdenie tepla
 • 5 automatických programov
 • Podsvietený LED displej
Zápory
 • Mierne vyššia cena

Milujete sušené ovocie? Večer ku televízoru je to skvelá alternatíva čipsov. Predstavujeme sušičku ovocia Sencor SFD 6600BK, ktorá ponúka sušiacu plochu 1,18 m2. K dispozícií máte až 13 poschodí – 12 tepelne odolných podnosov a jednu poličku na prípravu RAW potravín.

Správny výsledok získate reguláciou teploty v rozmedzí 35 – 75 °C, alebo stavte na jeden z 5 automatických programov: sušené mäso, jablká, huby, bylinky a korenie, cestoviny. Stačí vybrať program, nastaviť teplotu a čas, všetko ostatné urobí sušička na ovocia za vás. Technológia Horizontal Air Flow zabezpečuje rovnomerné prúdenie tepla, preto je nie potrebné mriežky počas sušenia otáčať.

Čo hovoria užívatelia? Sušička potravín sencor spĺňa všetky očakávania, rýchlosť sušenia, vysoká kapacita, nízka hlučnosť, priestorová nenáročnosť, jednoduché a praktické ovládanie, jednoducho perfektný pomer cena a kvalita.

Recenzia: Tescoma Sušička potravín PRESIDENT

Sušička ovocia Tescoma Sušička potravín PRESIDENT Zlatý stred

Počet plát: 5 | Celková sušiaca plocha:  3 500 m² | Príkon: 250 W | Časovač: Áno | Regulácia teploty: Áno (40 – 70 ° C) | Hmotnosť: 2,73 kg

Klady
 • Veľkokapacitná sušička ovocia
 • Aj na mäso, ryby a cestoviny
 • Rovnomerné prúdenie tepla
 • 5 automatických programov
 • Podsvietený LED displej
Zápory
 • Nevyhnutné rošty pravidelne otáčať
 • Najnižšia teplota je stále príliš vysoká napr. pre bylinky

Obdivuhodnú sušiacu plochu ponúka aj Tescoma Sušička ovocia PRESIDENT. Na 5 poschodiach sa ukrýva plocha až 3 500 cm2. O konštantnú teplotu stará ventilačný otvor uprostred roštov. Pri takomto type rozvodu tepla je potrebné rošty pravidelne otáčať, aby sa správne vysušili aj suroviny uprostred a na dolných roštoch.

250 W príkon je dostatočný na spracovanie úrody, ktorá by inak podľahla skaze. Sušička ovocia Tescoma President je ideálna na sušenie jabĺk, hrušiek, sliviek, marhúľ, ale aj zeleniny, húb, byliniek, čaju, mäsa a pod. Dobu sušenia si môžete nastaviť v rozmedzí od 1 do 48 hodín a teplotu od 40 do 70 °C. Upozorňujeme, že hranica spodnej teploty 40 °C nevyhovuje niektorým druhom byliniek. Ovládanie je jednoduché pomocou dotykového displeja.

So sušičkou ovocia Tescoma President sa spája nielen jednoduchá obsluha, ale aj praktický a nápomocný návod – kuchárka, ktorá vás prevedie pravidlami správneho sušenia potravín.

Recenzia: Sušička ovocia Sencor SFD 851 

Sencor SFD 85Náš tipTestado Lacný základ

Počet plat: 5 | Celková sušiaca plocha: 2 550 cm² | Príkon: 240 W | Časovač: Ano | Regulácia teploty: Áno (35-70 °C) | Hmotnosť: 1,8 kg

Klady
 • Nízka hmotnosť
 • Regulácia teploty
 • Časovač
 • Nízka cena
Zápory
 • Nízky výkon
 • Menšia sušiaca plocha

Plánujete sušiť menšie objemy potravín a nechcete míňať veľa peňazí? Sušička ovocia Sencor SFD 851 je pre vás ideálnou voľbou, pretože ponúka okrem kvalitného sušenia aj všetky dôležité funkcie, ako sú časovač či regulácia teploty. Cena je veľmi príjemná a potešia aj kompaktné rozmery.

Najväčšou slabinou je malá sušiaca plocha, ide o jednu z najmenších sušičiek ovocie na našom trhu. Príkon patrí tiež k tým najnižším, ale v tomto prípade to nie je problém, práve z dôvodu malej sušiacej plochy. Ide o skvelú voľbu pre ľudí, ktorí sušia menšie objemy potravín, ostatní by mali zvoliť radšej sušičku na ovocie s väčšou sušiacou plochou.

Ďalšia zaujímavá alternatíva: Sušička ovocia Gorenje FDK 24

Sušičky ovocia - Gorenje FDK 24 DW
Počet plat: 5 | Celková sušiaca plocha: 3 630 cm² | Príkon: 240 W | Časovač: Ano | Regulácia teploty: Áno (35-70 ° C) | Hmotnosť: 1,9 kg

Z hľadiska kvality sušenia a funkcií sú modely Gorenje FKD 24 a niektoré ďalšie modely veľmi podobné. Tieto sušičky na ovocie disponujú funkciami, ako sú časovač, regulácia teploty či nastaviteľnosť plátov. Výhodami Gorenje sú jej nízka hmotnosť a celková kompaktnosť. Príkon je 240 W a táto hodnota patrí  v prípade sušičiek k tým najnižším, na kvalitu sušenia to nemá vplyv, ale rovnako ako pri predchádzajúcom modeli počítajte s dlhšou dobou sušenia.
Ak nepotrebujete sušiť veľké množstvo potravín naraz, tak by pre Gorenje FKD 24 mohla byť vhodnou alternatíva nie len ako sušička na huby. Predovšetkým kvôli kompaktnejším rozmerom.

Najpredávanejšie sušičky ovocia podľa Heureky

Ako vybrať sušičku potravín?

Pri výbere sušičky ovocia musí každý z nás zvážiť predovšetkým aké potraviny a aké množstvo týchto potravín chceme sušiť. Tieto dva faktory by mali byť pri výbere hlavné a všetko ostatné z nich čiastočne vychádza. Zabúdať by sme nemali ani na hlučnosť, jednoduchosť obsluhy (vrátane čistenia) a energetickú náročnosť. Je totiž rozdiel medzi použitím, sušička na huby a sušička na ovocie moze mat ine vlastnosti. V súčasnej dobe sú sušičky ovocia viac univerzálne a toto pri výbere nemusíte riešiť, pretože majú na rôzne druhy sušení různé programy.

Náš tip

Chcete žiť zdravo a nemáte čas na prípravu čerstvých potravín? Vyskúšajte krabičkovú diétu s dovozom. K dispozícii je napríklad krabičková ketodieta.

Veľkosť sušičky ovocia

V prípade veľkosti nás zaujíma hlavne veľkosť sušiacej plochy, ktorá je daná počtom sušiacich plátov a ich veľkosťou. Najčastejšie disponujú sušičky ovocia piatimi až šiestimi plátmi, ale stretnúť sa môžete pokojne aj s dvojnásobkom. Pre bežnú domácnosť stačí bežný počet plátov, ale do úvahy musíte vziať aj veľkosť jednotlivého pláta. Všeobecne sa dá povedať, že sušičky ovocia s deviatimi plátmi už patria k tým väčším a zvládnu uspokojiť potreby aj vašich príbuzných.

Tvar sušičky na ovocie

Sušičky na ovocie majú bežne kruhový alebo hranatý tvar. Bežnejší je kruhový tvar, kde sa motor nachádza v strede spodnej časti a teplo stúpa nahor. Z tohto dôvodu sa potraviny nesušia úplne rovnomerne (na okrajoch sa sušia pomalšie a tiež hrá úlohu vzdialenosť od motora) a je vhodné poradie plátov v priebehu sušenia prehadzovať. Samotná manipulácia s plátmi je tiež o niečo zložitejšia, pretože je nutné zakaždým sušičku rozobrať a znovu zložiť.

V prípade hranatých sušičiek nie je nutné prehadzovať pláty a jednoduchšia je aj samotná obsluha plátov. Tento typ je väčšinou drahší a odporučiť ho môžeme ľuďom, ktorí budú sušiť častejšie a väčšie objemy potravín.

Náš tip

Vychytávek do kuchyne je mnoho, skúste sa inšpirovať napríklad v sekcii kuchynské spotrebiče.

Výkon

Výkon sa u sušičky ovocia zvyčajne pohybuje od 250 W až do približne 1 000 W, ale horná hranica sa týka skôr profesionálnych sušičiek ovocia. Na základné sušenie postačí aj 250 W, ale na sušenie väčších objemov je ideálny príkon okolo 500 W.

Regulácia teploty

Ak to myslíte so sušením potravín vážne, tak sa bez tejto funkcie nezaobídete. Každá teplota je vhodná pre inú potravinu. Všeobecne najvyššiu teplotu budete potrebovať na sušenie mäsa (jerky), naopak, najnižšie hodnoty využijete pri sušení byliniek. Regulácia sa hodí aj v situáciách, keď chcete nechať napríklad niečo “dôjsť”.

Niektoré drahšie modely sušiček potravín majú aj prednastavené programy. Zjednodušene vám stačí vložiť potravinu do sušičky, stlačiť jedno tlačidlo a všetko už ďalej prebieha automaticky.

Sušičky ovocia

Časovač

Ďalšie veľmi užitočná funkcia, ktorá vám ušetrí veľa nervov. S časovačom si jednoducho nastavíte, že sa má sušenie automaticky po piatich hodinách vypnúť. Pre tých z nás, ktorí nie sú schopní včas vybrať ani čajové vrecko, je časovač u sušičky ovocia povinnosť.

Hlučnosť sušičky ovocia

Našťastie to nie je väčšinou problém a napríklad rýchlovarná kanvica je v priemere dvakrát hlasnejšia. Avšak pred kúpou sa oplatí prečítať si aspoň pár zákazníckych postrehov, pretože sušičky ovocia často pracujú aj cez noc a spať so štupľami v ušiach nie je práve príjemné.

Bezpečnosť sušičky potravín

Nie je nutné sa o bezpečnosť príliš obávať, pretože v prípade prehriatia sa spotrebič sám vypne. Práve vypnutie z dôvodu prehriatia môže byť problém, pretože niektoré druhy ovocia sa sušia pokojne aj 30 hodín.

Samozrejmosťou je dodržiavať základné bezpečnostné pokyny. Sušičku ovocia umývať až po vychladnutí a nezabudnúť ju vždy vybrať zo zásuvky. Pokiaľ chcete pláty umývať v umývačke, vždy si túto možnosť overte v pribalenom letáku.

Nastaviteľnosť vzdialenosti plátov

Veľmi užitočná funkcia, pretože občas potrebujete zvýšiť medzeru medzi plátmi. Dôvodov môže byť viac, ale hlavne niektoré potraviny (napríklad celé paradajky) sa jednoducho do pôvodných škár nezmestia. Väčšina modelov strednej a vyššej triedy touto funkciou disponuje.

Umývateľnosť

Ak ste zvyknutí používať umývačku riadu, tak si nezabudnite zistiť, či sušiace pláty môžete umývať v umývačke. Na čistenie sušičky ovocia používajte navlhčenú utierku a vyvarujte sa agresívnym čistiacim prostriedkom.

Cena sušičiek ovocia

Samozrejme ide o jedno z najdôležitejších kritérií a kvalitnú sušičku potravín na domáce použitie kúpite od 28 do 55 €. Ak sušíte často, oplatí sa priplatiť si niekoľko stoviek eur. Ceny profesionálnych sušičiek ovocia sa pohybujú okolo 300-400 €.

Najpredávanejšie sušičky ovocia podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.3 (166 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár