Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšia sušička ovocia 2023 – Test, recenzie a porovnanie

Dátum 30.10.2020 Dominika Halusková Dominika Halusková

Máte vlastnú záhradku a chcete zdravo uchovať svoju úrodu ovocia a zeleniny na dlhé zimné večery? Ste náruživý hubár, alebo si chcete robiť svoje vlastné bylinkové čaje? Vo všetkých týchto prípadoch a mnohých ďalších vám bude sušička potravín dobrým pomocníkom.

Kvalitný prístroj na domáce použitie bez problémov kúpite v rozmedzí od 28 do 55 € a pre väčšinu z nás nemá príliš veľký zmysel míňať viac. Nás najviac zaujala sušička ovocia Sencor SFD 851 a to pre svoju velikosť a vhodnosť aj pre menšie domácnosti.

Najlepšia celkovo

Sušička potravín pre náročných používateľov, ktorá si poradí aj s mäsom a rybami.

Najlepší pomer cena/kvalita

Šikovná sušička ovocia s kompaktnými rozmermi suší rýchlo, bezpečne a bez konzervantov.

Najlepšia lacná

Ideálne pre jednotlivcov či pár, ktorý nepotrebuje sušiť veľké objemy s výborným pomerom cena/výkon.

Najlepšie sušičky ovocia

Prečítali sme veľké množstvo zahraničných recenzií, a to odborných aj používateľských. Do úvahy sme brali aj obľúbenosť jednotlivých sušičiekovocia a v neposlednom rade sme brali do úvahy aj výsledky nezávislých testov od spoločností, ako je dTest.cz. Do nášho konečného výberu sa premietla aj naša reálna skúsenosť s používaním sušičiek potravín.

Výsledkom je výber, z nášho pohľadu, najlepších sušičiek ovocia a potravín, ktoré sú momentálne k dispozícii na slovenskom trhu. Náš výber zahŕňa lacnejšie aj drahšie kúsky, takže by si mal vybrať naozaj každý.

Recenzia: Klarstein Flavour Dry

Recenzia Flavour Dry sušička potravín Pre náročných

Počet plat: 7 | Celková sušiaca plocha: cca 7 050 cm² | Príkon: 220 – 240 W | Časovač: Áno | Regulácia teploty: Áno (35-75 °C) | Hmotnosť: 8,2 kg

Klady
 • Elegantný dizajn so sklenenými dvierkami
 • Suší aj mäso a ryby
 • Cirkulácia vzduchu 360° Airflow
 • Nastavenie teploty od 35 – 75 °C
 • Jednoduché intuitívne ovládanie
Zápory
 • Občas sa zahrieva
 • Vyššia cena

Leto a jeseň sa nesie v znamení čerstvého ovocia a zeleniny. Horšie je to v zimnom období. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako si pripraviť zásobu na chladné mesiace. Čo poviete na sušené ovocie? S tým vám dokáže pomôcť vysoko výkonná sušička potravín Klarstein Flavour Dry.

Sušička potravín Klarstein Flavour Dry je výnimočná tým, že dokáže správne vysušiť nielen ovocie či zeleninu, ale aj huby, bylinky, dokonca aj mäso a ryby. Sušené mäso si potom môžete zobrať so sebou na kemping alebo turistiku. Pre Flavour Dry nie je nič nemožné. Na sušičke dokážete regulovať teplotu v rozmedzí od 35 – 75 °C, preto je ideálna na sušenie pevných, ale aj dužinových potravín s vysokým obsahom vody. Vďaka 360° Airflow cirkulácii vzduchu suší rýchlo a rovnomerne, stačí ovocie a zeleninu nakrájať na rovnako hrubé kúsky a dopriať im na rošte dostatok miesta. Sušička ovocia je dodávaná so 6 mriežkami z nehrdzavejúcej ocele a s nelepivou sieťkou, ktorá je vhodná pre menšie potraviny, ako sú byliny a bobule a ovocie či zeleninu s lepkavou šťavou, ako napríklad banány a paradajky.

Na prehľadnom LCD displeji ľahko nastavíte teplotu, aj čas sušenia, pohodlne môžete kontrolovať stav procesu. Cez sklenené dvierka vidíte, ako sa čerstvé potraviny menia na sušenú pochúťku. Pre sušičku v hranatom tvare nájdete miesto kdekoľvek na kuchynskej linke. Vystačí si s 220 – 240 W napájaním.  Jediné, čo jej užívatelia vytýkajú, je to, že si vyžaduje viac voľného priestoru okolo seba, aby fungovalo chladenie. Občas sa Flavour Dry zvykne prehrievať. Tieto drobné nedostatky sú však zanedbateľné v porovnaní  s tým, akého výkonného pomocníka získate.

Recenzia: Klarstein Tutti Frutti

Recenzia Tutti Frutti sušička potravín Zlatý stred

Počet plat: 4 | Celková sušiaca plocha: cca 2 000 cm² | Príkon: 400 W | Časovač: Áno | Regulácia teploty: Áno (35-80°C) | Hmotnosť: 2,85 kg

Klady
 • Praktická s kompaktnými rozmermi
 • Suší bez konzervantov
 • Pohodlné nastavenie teploty a času
 • Pomocný návod na sušenie potravín
 • Tichá a úsporná
Zápory
 • Nič zásadné

Sušenie je už od dávnych čias jedným z najefektívnejších spôsobov konzervácie potravín – jednoduchý, bezpečný, uchovávajúci všetky dôležité látky v sušených potravinách. Sušička ovocia Klarstein Tutti Frutti umožňuje nastavenie teploty až do 80 °C, suší rýchlo a 100% bez konzervantov.

Sušička ovocia má kompaktné rozmery, nezaberie veľa miesta na kuchynskej linke. Keď ju práve nepoužívate, môžete ju šupnúť do skrinky, vojde do nej, akoby skrinka bola vyrobená pre ňu. Klarstein Tutti Frutti je ideálna, ak potrebujete spracovať menšie množstvo potravín, napríklad ovocné pochúťky k televízoru či pamlsky pre psa. Ovocie, zelenina, huby, bylinky, mäso aj ryby, na 4 mriežkach môžete sušiť takmer všetko. Výkon 400 W, 3D cirkulácia vzduchu, prevádzková hlasitosť 55 dB, v tomto zariadení získate výkonnú sušičku ovocia za prijateľnú cenu.

Tutti Frutti sa ovláda manuálne pomocou gombíkov na vrchnej strane. Čas sušenia a teplotu môžete sledovať na praktickom displeji. Plus je tu jednoduchý návod, ktorý vás naučí, ako správne sušiť.

Alternatíva: Gorenje FDK 24

Sušička ovocia Gorenje FDK 24 DW recenzia
Počet plat: 5 | Celková sušiaca plocha: 3 630 cm² | Príkon: 240 W | Časovač: Ano | Regulácia teploty: Áno (35-70 ° C) | Hmotnosť: 1,9 kg

Z hľadiska kvality sušenia a funkcií sú modely Gorenje FKD 24 a G21 Paradiso Big veľmi podobné. Obe sušičky na ovocie disponujú funkciami, ako sú časovač, regulácia teploty či nastaviteľnosť plátov. Výhodami Gorenje sú jej nízka hmotnosť a celková kompaktnosť. Príkon je 240 W a táto hodnota patrí  v prípade sušičiek k tým najnižším, na kvalitu sušenia to nemá vplyv, ale rovnako ako pri predchádzajúcom modeli počítajte s dlhšou dobou sušenia.
Ak nepotrebujete sušiť veľké množstvo potravín naraz, tak by pre Gorenje FKD 24 mohla byť vhodnou alternatíva. Predovšetkým kvôli kompaktnejším rozmerom.

Recenzia: Sencor SFD 851 

Sencor SFD 851 sušička ovociaNáš tipTestado Lacný základ

Počet plat: 5 | Celková sušiaca plocha: 2 550 cm² | Príkon: 240 W | Časovač: Ano | Regulácia teploty: Áno (35-70 °C) | Hmotnosť: 1,8 kg

Klady
 • Nízka hmotnosť
 • Regulácia teploty
 • Časovač
 • Nízka cena
Zápory
 • Nízky výkon
 • Menšia sušiaca plocha

Plánujete sušiť menšie objemy potravín a nechcete míňať veľa peňazí? Sencor SFD 851 je pre vás ideálnou voľbou, pretože ponúka okrem kvalitného sušenia aj všetky dôležité funkcie, ako sú časovač či regulácia teploty. Cena je veľmi príjemná a potešia aj kompaktné rozmery.

Najväčšou slabinou je malá sušiaca plocha, ide o jednu z najmenších sušičiek ovocie na našom trhu. Príkon patrí tiež k tým najnižším, ale v tomto prípade to nie je problém, práve z dôvodu malej sušiacej plochy. Ide o skvelú voľbu pre ľudí, ktorí sušia menšie objemy potravín, ostatní by mali zvoliť radšej sušičku s väčšou sušiacou plochou.

Najpredávanejšie sušičky ovocia podľa Heureky

Ako vybrať sušičku potravín?

Pri výbere musí každý z nás zvážiť predovšetkým aké potraviny a aké množstvo týchto potravín chceme sušiť. Tieto dva faktory by mali byť pri výbere hlavné a všetko ostatné z nich čiastočne vychádza. Zabúdať by sme nemali ani na hlučnosť, jednoduchosť obsluhy (vrátane čistenia) a energetickú náročnosť. Je totiž rozdiel medzi použitím sušičky na huby a sušičky na mokré ovocie.

Veľkosť

V prípade veľkosti nás zaujíma hlavne veľkosť sušiacej plochy, ktorá je daná počtom sušiacich plátov a ich veľkosťou. Najčastejšie disponujú sušičky piatimi až šiestimi plátmi, ale stretnúť sa môžete pokojne aj s dvojnásobkom. Pre bežnú domácnosť stačí bežný počet plátov, ale do úvahy musíte vziať aj veľkosť jednotlivého pláta. Všeobecne sa dá povedať, že sušičky ovocia s deviatimi plátmi už patria k tým väčším a zvládnu uspokojiť potreby aj vašich príbuzných.

Tvar

Sušičky na ovocie majú bežne kruhový alebo hranatý tvar. Bežnejší je kruhový tvar, kde sa motor nachádza v strede spodnej časti a teplo stúpa nahor. Z tohto dôvodu sa potraviny nesušia úplne rovnomerne (na okrajoch sa sušia pomalšie a tiež hrá úlohu vzdialenosť od motora) a je vhodné poradie plátov v priebehu sušenia prehadzovať. Samotná manipulácia s plátmi je tiež o niečo zložitejšia, pretože je nutné zakaždým sušičku rozobrať a znovu zložiť.

V prípade hranatých sušičiek nie je nutné prehadzovať pláty a jednoduchšia je aj samotná obsluha plátov. Tento typ je väčšinou drahší a odporučiť ho môžeme ľuďom, ktorí budú sušiť častejšie a väčšie objemy potravín.

Výkon

Výkon sa zvyčajne pohybuje od 250 W až do približne 1000 W, ale horná hranica sa týka skôr profesionálnych sušičiek ovocia. Na základné sušenie postačí aj 250 W, ale na sušenie väčších objemov je ideálny príkon okolo 500 W.

Regulácia teploty

Ak to myslíte so sušením vážne, tak sa bez tejto funkcie nezaobídete. Každá teplota je vhodná pre inú potravinu. Všeobecne najvyššiu teplotu budete potrebovať na sušenie mäsa, naopak, najnižšie hodnoty využijete pri sušení byliniek. Regulácia sa hodí aj v situáciách, keď chcete nechať napríklad niečo „dôjsť“.

Niektoré drahšie modely majú aj prednastavené programy. Zjednodušene vám stačí vložiť potravinu do sušičky, stlačiť jedno tlačidlo a všetko už ďalej prebieha automaticky.

Časovač

Ďalšie veľmi užitočná funkcia, ktorá vám ušetrí veľa nervov. S časovačom si jednoducho nastavíte, že sa má sušenie automaticky po piatich hodinách vypnúť. Pre tých z nás, ktorí nie sú schopní včas vybrať ani čajové vrecko, je časovač povinnosť.

Hlučnosť

Našťastie to nie je väčšinou problém a napríklad rýchlovarná kanvica je v priemere dvakrát hlasnejšia. Avšak pred kúpou sa oplatí prečítať si aspoň pár zákazníckych postrehov, pretože sušičky ovocia často pracujú aj cez noc a spať so štupľami v ušiach nie je práve príjemné.

Bezpečnosť

Nie je nutné sa o bezpečnosť príliš obávať, pretože v prípade prehriatia sa spotrebič sám vypne. Práve vypnutie z dôvodu prehriatia môže byť problém, pretože niektoré druhy ovocia sa sušia pokojne aj 30 hodín.

Samozrejmosťou je dodržiavať základné bezpečnostné pokyny. Spotrebič umývať až po vychladnutí a nezabudnúť ho vybrať zo zásuvky. Pokiaľ chcete pláty umývať v umývačke, vždy si túto možnosť overte v pribalenom letáku.

Nastaviteľnosť vzdialenosti plátov

Veľmi užitočná funkcia, pretože občas potrebujete zvýšiť medzeru medzi plátmi. Dôvodov môže byť viac, ale hlavne niektoré potraviny (napríklad celé paradajky) sa jednoducho do pôvodných škár nezmestia. Väčšina modelov strednej a vyššej triedy touto funkciou disponuje.

Umývateľnosť

Ak ste zvyknutí používať umývačku riadu, tak si nezabudnite zistiť, či sušiace pláty môžete umývať v umývačke. Na čistenie sušičky používajte navlhčenú utierku a vyvarujte sa agresívnym čistiacim prostriedkom.

Cena

Samozrejme ide o jedno z najdôležitejších kritérií a kvalitnú sušičku potravín na domáce použitie kúpite od 28 do 55 €. Ak sušíte často, oplatí sa priplatiť si niekoľko stoviek eur. Ceny profesionálnych prístrojov sa pohybujú okolo 300-400 €.

Najpredávanejšie sušičky ovocia podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.3 (166 hlasov)

Autor

Dominika Halusková
Dominika Halusková

Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. K mojím najobľúbenejším témam patrí všetko, čo zaujíma ženy. Práve preto sa na tejto stránke venujem najmä elektronike určenej starostlivosti o telo a elektronike do domácnosti. Vo voľnom čase sa s radosťou venujem vareniu. Rovnako si užívam dlhé prechádzky po horách a nádherné východy slnka nad kopcami.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár