Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Philips Sonicare ProtectiveClean 5100

27. 10. 2023 Aktualizované

Sonicare ProtectiveClean 5100

V dnešnom testovaní sa pozrieme zblízka na elektrickú zubnú kefku Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 a zistíme, aké má funkcie, aké dosahuje výsledky čistenia a či je aj vzhľadom k prijateľnej cene porovnateľná s výrazne drahšími konkurentmi.

Hodnotenie Philips Sonicare ProtectiveClean 5100

9.2

Perfektná

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 ponúka ideálny pomer ceny a kvalitného spracovania. Táto elektrická zubná kefka disponuje aj inteligentnými funkciami ako senzor tlaku alebo indikátor potreby výmeny hlavice. V porovnaní s profi modelmi jej však chýbajú tie najmodernejšie inteligentné vychytávky. Nám pri testovaní chýbala predovšetkým možnosť zvoliť si intenzitu chodu. Na druhú stranu chválime jednoduché a intuitívne ovládanie a predovšetkým skvelé výsledky čistenia.

Vzhľad, kvalita spracovania a ovládanie
9
Nadstavce zubnej kefky
9.5
Hlavné funkcie
8.5
Výsledky čistenia
9.5
Batéria a nabíjanie
9
Príslušenstvo
9.5
Klady
  • Skvelé výsledky umývania
  • Jednoduché a intuitívne ovládanie
  • Dezinfekčná stanica
  • Signál pri prílišnom tlaku a potrebe výmeny hlavice
  • 3 režimy umývania zubov
Zápory
  • Nie je možné nastaviť intenzitu alebo vlastný čas

Obsah balenia

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 sa skladá z dvoch častí – z tela, vnútri ktorého je ukrytá batéria, a z nadstavca so štetinami. Ten je výmenný, aby bolo možné po opotrebovaní nahradiť len vrchnú časť. Súčasťou balenia je len jeden nadstavec/hlavicu. Zakúpenie ďalších bude už na vás.

Ďalej spolu s elektrickou kefkou dostanete jednoduché cestovné puzdro a dva typy nabíjacích staníc – jednu menšiu len na doplnenie kapacity batérie a druhú väčšiu na nabíjanie aj dezinfekciu nadstavca. Obidve sú zakončené klasickou zástrčkou do zásuvky. V balení sa samozrejme nachádza aj poriadna kopa papierov, z ktorých vás bude zaujímať predovšetkým pekne graficky spracovaný návod.

Vzhľad, kvalita spracovania a ovládanie – 9/10

 

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má mierne hranatý tvar s výrazne zaoblenými hranami. Telo elektrickej zubnej kefky nekĺže, a to ani keď sme ho používali s mokrými rukami. Vďaka za to patrí jemne matnej štruktúre, ktorá je príjemná na dotyk a nachádza sa pozdĺž celého prístroja. Výnimkou je len ovládací panel, ktorý je z lesklého plastu a má na sebe gumové ovládacie prvky. Rozdielne materiály síce nepôsobia uceleným a elegantným dojmom, ale sú skutočne praktické – ľahko sme ich nahmatali bez potreby sa na kefku pozerať.

Ergonómia je celkovo riešená na jednotku. V zadnej časti tela sa nachádza malý plastový výstupok s ostrými hranami. Jeho funkciu alebo akékoľvek praktické využitie sme neobjavili. Pri držaní kefky sme sa dotýkali výstupku, avšak nijak zásadne dobrému úchopu táto plastická plošina nebráni.

Na výber máte z troch farebných prevedení. My sme pri testovaní mali základnú bielu variantu so svetlo modrým orámovaním ovládacích prvkov. Okrem nej si môžete kúpiť aj biely model s výraznejšou modrozelenou farbou alebo modré tmavé prevedenie.

Horné gumové tlačidlo na elektrickej zubnej kefke Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 slúži na zapnutie a spodné na zmenu funkcie. V spodnej časti sa nachádza LED indikátor batérie a kontrolka na upozornenie na nutnosť výmeny hlavice. Nechýbajú ani tri diódy pre tri režimy spolu s popismi:

  • Clean ako štandardná voľba,
  • White pre bieliaci efekt a lepšie odstránenie povrchových škvŕn (spoznáte aj podľa odlišného zvuku),
  • Gum care pre pridanie ďalšej minúty umývania navyše s jemnejším chodom pre masáž ďasien.

Ovládanie je veľmi jednoduché a intuitívne. Na všetko prídete aj sami bez potreby nahliadnuť do návodu. Prekvapením však je, že táto elektrická zubná kefka nepodporuje rôzne intenzity používania (pozor, nepliesť si s režimami – tie majú všetky obdobnú intenzitu). Nezapnete si tak čistenie na vyššie otáčky pre účinnejšie odstránenie odolného zubného kameňa a ani naopak neprepnete elektrickú kefku na nižší stupeň. Osoby s citlivými ďasnami sa však nemusia obávať – Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je dostatočne jemný a šetrný.

Vo výbave sa nachádza aj senzor pohybu, ktorý vašu elektrickú kefku “prebudí”, keď si ju vezmete do ruky.

Nadstavce kefky – 9,5/10

V balení nájdete jeden nadstavec, aby ste mohli elektrickú kefku bez ďalšieho dokupovania vybavenia začať ihneď používať. Hoci niektorí výrobcovia pridávajú do balenia hneď niekoľko nadstavcov, v prípade Philips prítomnosť len jedného kusu nevidíme ako zásadný nedostatok. Na výber totiž máte skutočne veľké množstvo druhov nadstavcov/hlavíc a každý by si mal vybrať taký model, ktorý bude najviac zodpovedať jeho potrebám. Spolu s Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 vám príde typ Optimal White, ktorý vďaka hustému osadeniu štetín odstraňuje nežiaduce škvrny a sfarbenie. Má ale pomerne menšiu veľkosť než iné hlavice. V ponuke ďalej nájdete aj modely proti zubnému kameňu či pre zdravšie ďasná. Nechýbajú ani špeciality ako nadstavec na jazyk, čistiace hlavice pre deti alebo špeciálne jemné prevedenie.

Nadstavec sa na telo elektrickej zubnej kefky nasadzuje jednoducho . S jemným vnútorným cvaknutím zapadne na svoje miesto. Rovnako aj vybratie je jednoduché – stačí trošku väčšou silou potiahnuť. Hlavicu s kefkou je dobré dať dole po každom umytí zubov, aby sme z vnútorných priestorov odstránili zvyšky zubnej pasty a iných nečistôt, ktoré sa tu môžu bežným používaním usadzovať.

Hlavné funkcie – 8,5/10

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100

Elektrická zubná kefka Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 patrí k stredne pokročilým modelom. Neponúkne teda žiadne smart vychytávky založené na umelej inteligencii. Všetky základné funkcie pre plnohodnotné používanie však má. Ako sme už spomenuli, okrem základného chodu ponúka aj režim na bielenie a pre starostlivosť o ďasná.

Hlavnou a podľa nášho názoru najdôležitejšou funkciou je senzor tlaku. Ten sleduje, či na elektrickú zubnú kefku príliš netlačíte. Tým by ste totiž mohli nielen rýchlejšie opotrebovať nadstavec, ale predovšetkým poškodiť si ďasná a zuby. Ak vyvinieme príliš veľký tlak, začne Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 medzi čistením v krátkych intervaloch prerušovane pulzovať. Odporúčame si ho najprv vyskúšať nanečisto, aby sme poznali rozdiel a mohli sa podľa neho pri čistení zubov ihneď orientovať.

Ďalšou funkciou je časovač, ktorý vám nielen meria 2 minúty, behom ktorých by ste si mali čistiť zuby, ale tiež zabzučí po pol minúte, aby ste vedeli, že máte prejsť na ďalšiu časť ústnej dutiny. Ako sme už spomenuli, s režimom Gum care získate navyše ešte minútu s nižšou intenzitou pre čistenie ďasien.

Elektrická zubná kefka vám tiež dá vedieť, či už nie je potrebné vymeniť hlavicu. Tá sa samozrejme časom opotrebováva a začne strácať svoje vlastnosti. Technológia BrushSync sleduje frekvenciu používania aj tlak, ktorý na kefku vyvíjate. Na základe toho vyhodnocuje mieru opotrebenia. Celý systém pracuje cez mikročipy na princípe synchronizácie tela elektrickej zubnej kefky s inteligentnou hlavicou. Keď bude potrebné nadstavec vymeniť, rozsvieti sa spodná svetelná kontrolka v sprievode krátkeho pípnutia.

Ako si správne umývať zuby a ako používať Philips

Skôr ako sa pozrieme, ako sa zubnej kefke Sonicare darilo v našom teste, oboznámime sa s jej správnym používaním. Bez toho totiž správnych výsledkov nedosiahnete.

Popri primeranom tlaku (nie prílišnom a zároveň nie zdvihnutej kefke nad zubami), správnej dobe umývania 2 minút a pravidelnej výmeny nadstavca je dôležitý aj sklon. Ten bohužiaľ Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 sledovať nedokáže. Je teda na vás, aby ste mysleli na to, že kefka sa neprikladá k zubom kolmo, ale pod uhlom 45°. So zlým sklonom nielenže nedosiahnete požadovaných výsledkov, ale vibrácie kefky budú navyše na zuboch nepríjemné. Pre jednoduchú manipuláciu držte elektrickú zubnú kefku všetkými prstami, ale zároveň nie v dlani.

Nie je snáď ani potrebné pripomínať, že dôležitá je pravidelnosť umývania zubov – ideálne aspoň dva krát denne; ráno a večer. Počas dňa sa na zuboch prirodzene usadzujú baktérie, ktoré tvoria zubný povlak, čo je ideálne prostredie pre tvorbu zubných kazov. Čím dlhšie táto vrstva zotrvá na zuboch, tým je povlak odolnejší a horšie sa potom odstraňuje. Zrelý zubný povlak sa na rozdiel od každodenného neodstráni po jednoduchom čistení. Ak na zuboch zotrvá príliš dlho, môže navyše zmineralizovať a vytvoriť zubný kameň, ktorý už kefkou nerozrušíte a ktorý vám odstránia až odborne pri dentálnej hygiene.

Výsledky umývania – 9,5/10

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je sonická zubná kefka, ktorá nielen mechanicky odstraňuje povlak, ale tiež vháňa vodu medzi zuby na čistenie ťažšie prístupných priestorov. Vykoná 31 000 pohybov za minútu.

Chod elektrickej kefky nie je príliš hlučný a nevyvoláva nepríjemné vibrácie, pokiaľ ju držíte správnym spôsobom a pod správnym uhlom. Výrobca uvádza, že je Philips Sonicare až dvadsaťkrát efektívnejší v porovnaní s manuálnou kefkou. Vynikajúcu efektivitu práce môžeme pri testovaní len potvrdiť. Za veľmi krátky čas boli zuby dokonale hladké.

Pre viditeľné výsledky sme nechali jeden deň zuby bez čistenia a následne sme použili farbu na zvýraznenie zubného povlaku, aby bolo jasné, či Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 skutočne bude dobre fungovať. Sami môžete vidieť farbu na zubnom povlaku pred čistením, zatiaľ čo po vyčistení elektrickou zubnou kefkou sa žiadna farba neuchytila.

Náš prvý negatívny dojem z nemožnosti si zvoliť intenzitu čistenia veľmi rýchlo vystriedalo milé prekvapenie. Hoci je táto elektrická zubná kefka pocitovo veľmi jemná  a možno s ňou bez problémov čistiť aj citlivé zuby alebo ďasná, zároveň však dokáže bez problémov odstraňovať zubný povlak. Tento kompromis intenzity sa nám zdá byť vhodný pre väčšinu používateľov.

Osobne nám príliš nevyhovovala funkcia časovača. Keď sme chceli dočistiť ešte nejakú časť, kefka sa sama vypla a bolo nutné ju znovu zapnúť. Viac by sme ocenili vibračnú indikáciu každej uplynulej pol-minúty, ale s manuálnym vypínaním alebo ručným prepínaním do jemného režimu Gum care. Závisí to však na osobných preferenciách. Mnohým ľuďom by mohlo naopak vyhovovať, že nemusia stláčať tlačidlo na ukončenie.

Pred a po vyčisteni kefkou

Batéria a nabíjanie – 9/10

Pohon zabezpečuje pevne zabudovaná dobíjacia lítium-iónová batéria. Zo spodnej strany elektrickej zubnej kefky Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 sa nachádza otvor, ktorý slúži pre nasadenie a upevnenie do nabíjacej stanice. Po nasadení na nabíjačku elektrická kefka pevne stojí na svojom mieste, nekýve sa a nespadne, ani keď o ňu nechtiac zavadíte. Na rovnakom princípe pracujú obe nabíjacie stanice – menšia aj tá väčšia s prítomnosťou čističa nadstavcov – na túto funkciu sa ešte neskôr pozrieme zblízka.

O nabíjaní po nasadení na nabíjačku vás informuje zvukový signál i LED dióda vedľa symbolu batérie. Tá vás tiež upozorní na potrebu nabitia, keď vám začne v elektrickej kefke dochádzať batéria. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 vydrží na jedno nabitie pracovať približne dva týždne v závislosti na intenzite používania.

Príslušenstvo – 9,5/10

Spolu s elektrickou zubnou kefkou dostanete v balení jednoduché puzdro. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 si môžete zakúpiť samostatne alebo si priplatiť trošku viac a zaobstarať si ju spolu s kombinovanou dezinfekčnou a nabíjacou stanicou. Tú je možné tiež dokúpiť samostatne aj neskôr.

Nabíjacia a UV stanica

Nabíjanie na veľkej stanici funguje rovnako ako na malom modeli. Je plne kompatibilná so Sonicare ProtectiveClean 5100, ale iné elektrické zubné kefky od Philips, ktoré majú odlišné nabíjacie tvary, sa na nej nebudú dať použiť. Druhú väčšiu polovicu tejto stanice zaberá dezinfekčné zariadenie. Do tejto skrinky jednoducho vložíte nadstavec. Hlavice sa do dezinfekčného zariadenia zmestia rovno dve. Umiestňujú sa čelom ku lampe. Po zatvorení stačí stlačiť horné spúšťacie tlačidlo a aktivuje sa sterilizačné UV svetlo, ktoré zničí až 99 % baktérií a vírusov. Chod spoznáte podľa polopriehľadného otvoru, cez ktorý uvidíte modrú žiaru. Zariadenie má poistku – ak by ste ho chceli otvoriť počas svietenia, UV lampa sa automaticky deaktivuje. Celý čistiaci proces nadstavca trvá 10 minút. Potom sa UV stanica sama vypne.

Puzdro

Pouzdro ku elektrickej zubnej kefke Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je veľmi jednoduché a funkčné. Nevyzerá príliš elegantne, ale svoju úlohu splní spoľahlivo a je dostatočne pevné. Do vnútra okrem tela umiestnite rovno dva oddelené nadstavce. Zatváranie má zacvakávací mechanizmus so západkou.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 4.7 (11 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár