Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepší pulzný oxymeter – recenzie a porovnanie 2024

19. 9. 2023 Aktualizované

Oxymeter je zariadenie, ktoré slúži na meranie stupňa okysličenia krvi. Je skvelou pomôckou pre športovcov, ale aj pre ľudí, ktorí chcú mať lepší prehľad o svojom zdravotnom stave. Pulzný oxymeter totiž môže odhaliť aj nízke okysličenie krvi, ktoré je spôsobené ochorením Covid-19. Ak máte záujem o kúpu tohto prístroja, v tomto článku vám predstavíme najkvalitnejšie modely a tiež najdôležitejšie parametre, podľa ktorých oximetre vyberať.

 • Na prvé miesto sme zaradili pulzný oximeter Beurer PO 45.
Najlepší celkovo

Vynikajúci pulzný oximeter s užitočnými funkciami. Vhodný na domáce aj profesionálne použitie.

Najlepší pomer cena/kvalita

Jeden z najuznávanejších pulzných oximetrov na trhu.

Najlepší lacný

Šikovný pulzný oximeter za priaznivú cenu, s funkciou Bluetooth pre ukladanie meraní v telefóne.

Najlepšie pulzné oxymetre

Recenzia: Pulzný oxymeter Beurer PO 45

Beurer PO 45 recenzia Pre náročných

Výrobca: Beurer  | Presnosť merania: +/- 2% | Farebný displej: áno | Meranie tepu srdca: áno | Približná cena: 50 €

Klady
 • Jednoduché ovládanie
 • Dobre čitateľný farebný displej
 • 7 režimov zobrazenia
 • Kompaktný a ľahký
 • Puzdro na opasok
Zápory
 • Vyššia cena

Pulzný oximeter Beurer PO 45 je spoľahlivý prístroj, vhodný na používanie doma, v zdravotníckych zariadeniach aj pre športovcov. Vyznačuje sa rýchlym a presným meraním. Poteší taktiež jednoduchým ovládaním.

Oximeter meria saturáciu kyslíkom, srdcovú frekvenciu a perfúzny index. Zistené hodnoty zobrazuje na prehľadom a farebnom displeji. Ten je ľahko čitateľný, čo obzvlášť ocenia staršie osoby. Displej navyše umožňuje nastavenie jasu a až 7 formátov zobrazenia.

Vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti je oximeter ideálny aj na cesty. Navyše, v balení nájdete remienok na krk a puzdro na opasok, aby ste prístroj mohli mať vždy pri sebe. Na napájanie slúžia 2 ks AAA batérií, nechýba pritom funkcia automatického vypnutia a indikátor vybitej batérie.

Recenzia: Pulzný oxymeter Contec CMS50D

Contec CMS50D Pulzný oximeter Zlatý stred

Výrobca: Contec | Presnosť merania: +/- 2% | Farebný displej: áno | Meranie tepu srdca: áno | Približná cena: od 18 €

Klady
 • Výborný pomer kvality a ceny
 • Jednoduché používanie
 • Dobrá výdrž batérií
Zápory
 • Nie je čo vytknúť

Jedným z najpredávanejších prstových oximetrov je Contec CMS50D. Tento oximeter pochádza od svetovo uznávanej spoločnosti zaoberajúcej sa vývojom a výrobou zdravotníckych zariadení.

Tento pulzný oximeter dokáže snímať úroveň saturácie krvi kyslíkom a taktiež aj srdcovú frekvenciu. Zariadenie využíva dva svetelné lúče rôznych vlnových dĺžok, aby dosiahlo presné merania. Všetky potrebné informácie sa zobrazujú na farebnom OLED displeji. Používateľ si na ňom môže zvoliť 4 rôzne režimy zobrazenia dát.

Pochvalu si u tohto oximetra zaslúži aj výdrž batérií. Na jednu súpravu AAA batérií dokáže dosiahnuť prevádzkový čas až 20 hodín. Oximeter Contec CMS50D je solídnou voľbou pre každého, kto chce kvalitný oximeter za dobrú cenu. Vzhľadom na jeho kvality a výhodnú cenu mu nemáme čo vytknúť.

Recenzia: Teesa pulzný oximeter PX70

Teesa pulzný oximeter PX70 s bluetooth TSA8071 recenzia Lacný základ

 

Výrobca: Teesa | Presnosť merania: +/- 2 % | Farebný displej: áno | Meranie tepu srdca: áno | Približná cena: od 6 €

Klady
 • Dostupná cena
 • Jednoduché používanie
 • Rýchle meranie
 • Bluetooth pre pripojenie k telefónu
Zápory
 • Nič podstatné

Prístroj na meranie okysličenia krvi zoženiete v predaji aj za dostupnú cenu pre každého. Príkladom je pulzný oximeter TEESA BT PX70 na prst, ktorý slúži na meranie saturácie kyslíka, pulzu a perfúzneho indexu. Vďaka kompaktným rozmerom ho môžete nosiť stále so sebou.

Používanie oximetra je veľmi jednoduché a meranie trvá len niekoľko sekúnd. Výsledky sa následne zobrazia na farebnom displeji. Bonusom oxymetra TEESA je funkcia Bluetooth, ktorá umožňuje zariadenie pripojiť k inteligentnému telefónu. Výsledky merania si budete môcť uložiť do aplikácie, a to hneď pre viacero osôb, čo môže využiť celá rodina.

Najpredávanejšie pulzné oximetre podľa Heureky

Ako vybrať pulzný oxymeter

V tejto časti článku vám priblížime všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali mať pre úspešný výber toho správneho oximetra. Na úvod si trochu viac predstavíme oxymeter, odpovieme si na otázky, čo je to a na čo slúži. Vysvetlíme si tiež, čo meria oximeter. Následne sa budeme venovať základným parametrom, ktorým by ste mali pri výbere venovať pozornosť.

Čo je to pulzný oximeter

Pulzný oximeter (pulse oxymeter) je kompaktné zariadenie, ktoré dokáže merať frekvenciu tepu a taktiež aj stupeň okysličenia krvi. Oximeter totiž dokáže s presnosťou zmerať, aké je nasýtenie hemoglobínu kyslíkom.

U lekárskych profesionálov, aj bežných používateľov sú tieto prístroje cenené aj z dôvodu ich jednoduchého používania. Ani starší ľudia a dôchodcovia sa nemusia obávať, že by si s týmto kúskom techniky nevedeli dať rady.

Faktom je, že oxymeter v minulosti nebol veľmi rozšíreným prístrojom a do širšieho povedomia verejnosti sa dostal až z dôvodu pandémie koronavírusu. Jedným z častých príznakov tohto ochorenia je totiž práve slabšie okysličenie krvi.

Ako funguje pulzný oximeter?

Oximetre v tomto článku fungujú na princípe pulznej oximetrie. Ide o metódu merania okysličenia krvi, ktorá vychádza z toho, že farba krvi sa líši v závislosti od jej saturácie kyslíkom. Inými slovami, okysličená krv je svetlejšia, než neokysličená krv.

Oxymeter svoju prácu odvádza vďaka lúčom červeného a infračerveného svetla. Tento typ žiarenia dokáže účinne prechádzať tkanivami, ktoré ho pohlcujú. Pulzový oxymeter vie zistiť, aká časť žiarenia bola pohltená arteriálnou krvou. Na objem arteriálnej krvi má vplyv aj pulz. Oximetre preto dokážu merať aj tep srdca.

Pulzný oxymeter a Covid-19

Ako môže oximeter pomôcť v čase pandémie koronavírusu? Pre niektorých ľudí môže po nakazení koronavírusom predstavovať nebezpečenstvo zápal pľúc. Pri tomto ochorení sa bežne stáva, že dochádza k tzv. hypoxii, teda nedostatočnému okysličovaniu tkanív v tele. Pľúca postihnuté zápalom sa napĺňajú tekutinou a nedokážu pracovať dostatočne efektívne. Pri bežnom zápale pľúc je hypoxia sprevádzaná bolesťami, dýchavičnosťou a dokonca aj stratou vedomia.

Ľudia nakazení koronavírusom, u ktorých dôjde k zápalu pľúc, ale tieto príznaky nemusia mať. Ide o veľmi zákernú vlastnosť koronavírusu. Hypoxia u týchto pacientov nie je sprevádzaná charakteristickými symptómami. Takto postihnutí ľudia normálne komunikujú, dýchajú a fungujú, avšak okysličenie ich krvi sa stále znižuje. Ak sa neodhalí dostatočne rýchlo, môže to mať vážny dopad. Z tohto dôvodu je oximeter veľmi užitočnou pomôckou, ktorá dokáže upozorniť na znižujúcu úroveň okysličenia krvi.

Najlepšie pulzné oximetre

Druhy oximetrov

Prístrojov na meranie stupňa okysličenia krvi je na trhu hneď niekoľko druhov. Najčastejšie sa však využívajú tri – prstový oximeter, oximeter na zápästiestolový oximeter.

Prstový oxymeter

Ide o najmenší typ oximetra, ktorý sa skvele hodí pre bežného používateľa. Vzhľadom pripomína oximeter na prst malú škatuľku, do ktorej je potrebné vložiť prst, aby došlo k zmeraniu okysličenia krvi. Horná časť zariadenia je vybavená displejom, ktorý zobrazuje namerané výsledky a u niektorých modelov aj ďalšie informácie. Aby bol prstový oximeter schopný namerať čo najpresnejšie výsledky, musí byť nasadený na prst používateľa po dostatočne dlhú dobu. S dĺžkou merania to ale netreba preháňať. Výrobcovia tohto typu oximetrov zväčša odporúčajú maximálne 2 hodiny merania.

Veľkou výhodou oximetra na prst je jeho cenová dostupnosť. Vďaka tomu je prístupný pre každého, kto chce mať lepší prehľad o svojom zdraví. Treba však poznamenať, že tie najlacnejšie oximetre nie sú schopné podávať presné výsledky o okysličení krvi človeka. Ak chcete niečo viac, ako sú len orientačné hodnoty, budete musieť zainvestovať trošku viac. Ďalšou nevýhodou tohto typu oximetra je fakt, že nemusí dobre sedieť na prst malým deťom. Detský pulzný oximeter by mal preto byť vybavený špeciálnou mäkkou priliehavou sondou.

Oxymeter na zápästie

Druhým najčastejšie používaným druhom oximetra, je oximeter na zápästie. Ide o prístroj, ktorý sa nasadzuje na zápästie a dokáže merať okysličenie krvi s vysokou presnosťou. Možno vám napadne, že funkciu merania okysličenia krvi majú aj niektoré smart športové hodinky. To je síce pravda, no merania týchto zariadení nie sú také presné, ako tomu je v prípade pulzných oximetrov.

Niektoré typy zápästných oximetrov majú okrem náramkovej časti aj pulznú sondu. Tá sa rovnako ako v prípade predchádzajúceho typu oximetra nasadzuje na prst. Náramková časť býva vybavená displejom, na ktorom sú zobrazované namerané hodnoty.

Výhodou oximetrov na zápästie je fakt, že sa dajú používať aj dlhodobejšie. Sú preto výbornou voľbou napríklad na meranie hladiny okysličenia krvi v priebehu spánku. Nevýhodou je, že sú značne drahšie, než oximetre na prst. Výber modelov je taktiež menší.

Stolový oxymeter

V tejto kategórii sa nachádzajú predovšetkým profesionálne prístroje, ktoré sú používané v lekárskych ordináciách. Aj napriek tomu, že ide o prístroje určené na stôl, nemajú vysokú hmotnosť a dajú sa jednoducho prenášať. Niekedy sú tiež označované ako prenosné oxymetre. Stolové oximetre sú vybavené displejom a špeciálnou sondou na meranie. Tá je často vymeniteľná, vďaka čomu je možné používať stolový oxymeter aj na malých deťoch.

Keďže ide o profesionálne prístroje, určite nikoho neprekvapí, že sú aj drahé. Aj to je jeden z dôvodov, prečo tento typ oximetra používajú predovšetkým zdravotnícki profesionáli.

Presnosť merania

Presnosť merania kyslíka v krvi je jedným z najpodstatnejších parametrov pri výbere týchto zariadení. Hodnoty saturácie kyslíka v krvi sa označujú ako SpO2 a udávajú sa v percentách.

Normálna úroveň saturácie krvi je 95 až 98%. Akékoľvek nižšie hodnoty sú dobrým dôvodom na návštevu lekára. Ak by došlo k poklesu saturácie pod 89%, je nutné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Keďže sa úroveň saturácie pohybuje najčastejšie od 70% vyššie, je väčšina oxymetrov neschopná zaznamenávať nižšie hodnoty. Pri všetkých zariadeniach na meranie okysličenia krvi musíte počítať aj s odchýlkou. U väčšiny oxymetrov nepresahuje odchýlka viac, ako 3%.

Okrem stupňa okysličenia dokážu pulzné oximetre snímať aj hodnotu srdečného tepu. Rozsah merania pulzu u väčšiny oximetrov je od 30 do 240 úderov za minútu. To je viac ako dostačujúce, keďže priemerná frekvencia tepu u zdravého človeka je približne 60 až 90 tepov za minútu. Čo sa presnosti týka, odchýlka v priemere predstavuje 2 údery za minútu.

Zobrazovanie meraní

Oxymetre sú vybavené displejom, ktorý je schopný zobrazovať všetky namerané údaje. Displej je dôležitou súčasťou oxymetra. Preto by ste si mali vyberať také zariadenie, ktoré je vybavené dostatočne veľkým displejom. Väčšie displeje s lepšou čitateľnosťou určite ocenia aj seniori a osoby s horším zrakom.

V závislosti od modelu oximetra sa môže líšiť aj spôsob zobrazenia nameraných údajov. Kým niektoré oximetre zobrazia zmerané hodnoty len numericky, iné dokážu vytvárať aj grafy.

Na používateľský komfort môže mať priaznivý dopad aj možnosť otočenia displeja, zmeny formátu zobrazovaných údajov, jasu a pod.

Batéria

Niektoré stolové oximetre môžu byť napájané zo siete, no prstové pulzné oxymetre potrebujú pre svoj chod batériu.

Najčastejšie sú tieto prístroje napájané tradičnými AAA batériami. Vytvára to síce nutnosť nákupu týchto batérií a ich vymieňania, no zároveň sú AAA batérie veľmi dobre dostupné. Okrem toho, pulzné oximetre nie sú energeticky náročné prístroje, takže sa nemusíte obávať, že by výmena batérií bola veľmi častá.

Niektoré drahšie modely pulzných oximetrov sú vybavené nabíjacími batériami. Ich výhodou je, že sa dajú nabiť, napríklad prostredníctvom bežného USB káblu. Existujú aj pokročilé modely, ktoré je možné prepájať prostredníctvom káblu s počítačom a prenášať do neho namerané dáta.

Náš tip

Alternatívou k pulzným oxymetrom môžu byť aj smart hodinky. Všetky potrebné informácie o nich nájdete v našom porovnaní najlepších smart hodiniek.

Užitočné funkcie

Aj keď sú oximetre jednoduché prístroje, ktoré majú slúžiť na špecifický účel, existujú funkcie, ktoré môžu byť pre používateľa veľmi zaujímavé.

 • Meranie perfúzneho indexu – oximetre, ktoré sú vybavené touto funkciou sú schopné nielen snímať okysličenie krvi, ale aj jeho podiel k celkovému množstvu krvi v mieste merania. Perfúzny index tak dokáže vyjadriť silu pulzu srdca. Pri monitorovaní zdravia nie je až tak dôležité, aby perfúzny index dosahoval nejaké optimálne hodnoty. Skôr ide o zaznamenanie zmien v jeho hodnotách.
 • Indikátor stavu batérie – táto funkcia by mala byť samozrejmosťou aj u lacných pulzných oximetrov. Vďaka indikátoru stavu batérie sa vyhnete nepríjemnému prekvapeniu v podobe náhleho a nečakaného vybitia bateriek.
 • Automatické vypnutie – ďalšia užitočná funkcia, ktorá dokáže pomôcť ušetriť batérie. Po určitom čase nečinnosť oximetra dôjde k jeho automatickému vypnutiu.
 • Zvukový indikátor – niektoré oximetre určené pre dlhodobejšie meranie sú vybavené touto funkciou, ktorá zvukom upozorní na prekročenie kritických hodnôt okysličenia krvi.
 • Možnosť prepojenia s počítačom – pre ľudí, ktorí si chcú robiť dlhodobý prehľad, alebo analýzu nameraných hodnôt, je užitočnou funkciou možnosť prepojenia oximetra s počítačom.

Užitočné doplnky

Okrem dodatočných funkcií môže zlepšiť schopnosti oxymetra aj správne zvolený doplnok. Medzi tie najdôležitejšie a najužitočnejšie doplnky patria:

 • Ochranné puzdro – asi najužitočnejší doplnok, ktorý si môžete k oximetru zaobstarať. Puzdro uchráni oxymeter v prípade pádu a tiež uľahčuje jeho prenášanie.
 • Sieťový zdroj – niektoré oximetre môžu byť napájané aj zo siete. Oximetre na prsty väčšinou čerpajú energiu z batérií, no rôzne prenosné modely sa môžu napájať aj z elektrickej siete.
 • Detská sonda – doplnok, ktorý umožňuje merať okysličenie krvi oximetrom aj na drobnej detskej rúčke.
 • Mäkký senzor – je typ senzora, vyrobený z mäkkých materiálov. Vďaka svojej flexibilite sa skvele hodí na meranie saturácie kyslíka v krvi u detí. Oxymeter pre deti je vlastne typom mäkkého senzora.

Ako používať pulzný oximeter

Ak ste sa dočítali až sem tak viete, že oximeter je zariadenie, ktoré sa používa jednoducho. Aby ste ale získali čo najpresnejšie hodnoty, ktoré naozaj odrážajú váš zdravotný stav, musíte dodržať niekoľko pravidiel.

 • Používajte oxymeter, keď ste v kľude. Fyzická aktivita by mohla mať vplyv na skreslenie výsledkov.
 • Ruku, na ktorej prebieha meranie, uvoľnite.
 • Zvoľte správnu sondu. Namerať nesprávne hodnoty môžete aj vtedy, keď snímač oxymetra nesedí dobre na prste.
 • Lak na nechty môže skresľovať namerané hodnoty.
 • Ak máte studené ruky, skúste si ich premasírovať alebo zohriať.
 • Srdcová arytmia a anémia môžu spôsobiť, že oxymeter nebude schopný namerať korektné hodnoty.
 • Nepresné meranie môže nastať aj v prípade, že máte na prste jazvy, alebo iné anatomické zmeny.

Vyššie uvedenými pravidlami sa riaďte, aby nedošlo k nameraniu falošných hodnôt. Tie by vás mohli zbytočne vystrašiť, alebo naopak, neupozorniť na hroziace zdravotné nebezpečenstvo.

Použitie pulzného oximetra

Kde kúpiť pulzný oxymeter?

Široký výber oximetrov a ďalšej zdravotníckej techniky nájdete na porovnávacom webe Heuréka. Tento web odporúčame, pretože ponúka prehľadné zoradenie cenových ponúk. Používateľ si tak vždy vie nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku. Okrem toho sú na Heuréke zverejnené aj recenzie reálnych používateľov, ktoré môžu obsahovať cenné informácie pri výbere toho správneho oximetra. Výborný nápad je zakúpiť pulzný oxymeter v lekárni či v overenom e-shope ako sú Mall či Alza.

Najobľúbenejšie značky

Oximeter je prístroj, ktorého účelom je pomáhať monitorovať zdravotný stav. K tomu potrebuje byť presný a spoľahlivý. Neoplatí sa zverovať svoje zdravie nekvalitnému a nepresnému prístroju neznámeho pôvodu. Omnoho lepšou voľbou je vyberať zariadenia od kvalitných a osvedčených výrobcov.

Oxymetre Beurer

Nemecká firma Beurer je renomovaným výrobcom rôznych elektronických produktov. V ponuke spoločnosti sú aj pulzné oximetre. Beurer ponúka prístroje na meranie okysličenia krvi v rôznych cenových kategóriách, takže si vyberie naozaj každý.

Oxymetre Microlife

Spoločnosť Microlife patrí medzi popredných svetových lídrov vo výskume a výrobe rôznych zariadení na monitorovanie zdravotného stavu ľudí. Oximetre Micorlife sa vyznačujú vynikajúcou kvalitou a nekompromisnou presnosťou merania.

Cena

Ako sme spomenuli vyššie v texte, prstové oximetre nie sú drahé prístroje. Nemusíte sa preto obávať, že by ste kúpou takéhoto zariadenia zaťažili svoj rozpočet. Na trhu sa však predávajú aj trošku drahšie modely, ktoré ponúkajú lepšie vlastnosti. V akých cenových kategóriách sa oximetre pohybujú a čo od nich môžete očakávať sa dozviete v nasledujúcom texte.

Cena do 20 eur

V cene do 20 eur sa dajú zakúpiť jednoduché pulzné oximetre na prst, ktorých odchýlka bude približne 3% a viac. Lacnejšie oximetre sú najčastejšie napájané AAA batériami. Vo výbave je samozrejmosťou displej a často vyskytujúcou sa funkciou je automatické vypnutie.

Cena od 20 do 60 eur

V tejto cenovej kategórii sa už dajú nájsť kvalitnejšie a technologicky vyspelejšie zariadenia. Oproti lacnejším oximetrom sú vybavené lepšími displejmi a dokážu merať saturáciu kyslíka v krvi s nižšou odchýlkou. Čo sa pokročilejších funkcií týka, má v tejto cene používateľ lepšie možnosti. Mnoho modelov ponúka meranie perfúzneho indexu.

Cena nad 60 eur

Medzi najdrahšie oxymetre patria rôzne špecializované prístroje, ktoré patria predovšetkým do rúk špecialistom a náročným používateľom. Okrem bežnej výbavy, ktorá je charakteristická aj pre lacnejšie oximetre, tie drahšie disponujú aj možnosťou pripojenia na počítač. Vďaka tejto možnosti sa lepšie hodia na ďalšiu prácu s nameranými dátami.

Najpredávanejšie pulzné oximetre podľa Heureky

Zdroje

https://www.nytimes.com/2020/04/24/well/live/coronavirus-pulse-oximeter-oxygen.html

https://www.seniority.in/blog/oximeters/

https://www.homecaremag.com/february-2021/tips-choosing-spo2-monitoring-device

https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/pulse-oximeter

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (4 hlasy)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár