Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie automatické práčky plnené zhora

Automatické práčky plnené zhora majú niekoľko špecifík, ktorými sa líšia od práčok s predným plnením. Práčka s vrchným plnením je cenovo dostupnejšia a vyznačuje sa praktickou a jednoduchou obsluhou. Začítajte sa do nášho článku, v ktorom vám predstavíme výhody aj nevýhody takéhoto typu práčky. Zároveň vám predstavíme to najlepšie, čo ponúka súčasný trh. Za redakciu doporučujeme skvelú Whirlpool TDLRB 65242BS.

Najlepšia celkovo

Úsporná práčka s množstvom funkcií pre náročných užívateľov.

Práčka s horným plnením

Kvalitná práčka s tichým a úsporným praním a množstvom užitočných programov.

Najlepšia lacná

Praktická úsporná práčka za cenu, ktorú si môže dovoliť každý.

Náš výber práčok často ovplyvňuje aj značka. Preto sme pre vás pripravili aj rebríčky najlepších AEG práčok, práčok Whirpool, Electrolux, LG a Beko. V článku Najlepšie automatické práčky nájdete aj čo-to o minipráčkach či o práčkach so sušičkami.

Najlepšie automatické práčky plnené zhora

Recenzia práčky plnené zvrchu: AEG LTN7E273C

Recenzia práčka s horným plnením AEG LTN7E273C Pre náročných

Energetická trieda: C | Počet programov: 11 | Max. náplň: 7 kg | Počet otáčok: 1200/min. | Hlučnosť pri praní: – | Hlučnosť pri odstreďovaní: 78 dB | Hmotnosť: 61 kg | Farba: biela

Klady
 • Pohodlné napĺňanie zhora
 • Funkcia SoftPlus
 • 7 kg bielizne ja jedno pranie
 • Parný program
 • Úsporné tiché pranie
Zápory
 • Kapacita bielizne pre parný program iba 1 kg

Tichá a ľahká práčka AEG sa pohodlne plní zhora, čo oceňujú najmä starší ľudia a trpiaci bolesťami kĺbov. AEG LTN7E273C má nevtieravý moderný dizajn, hodí sa tak do klasickej aj modernej domácnosti. S objemom bubna 7 kg poslúži najviac tým, ktorí sú nútení často prať. Vtedy ocenia jej tichý chod a perfektný výkon.

Práčka s horným plnením AEG LTN7E273C presne vie, čo potrebujete. Navoliť si môžete jeden z 11 programov. Okrem základných sa hodí aj program pre športové oblečenie, džínsy, prikrývky alebo rýchly 20 min. program. Funkcia SoftPlus zaisťuje rovnomerné rozloženie aviváže po celom objeme. Parný program zas využijete, ak potrebujete osviežiť konkrétne oblečenie. Všetko si nastavíte jednoducho a pohodlne na LED displeji.

Parný program je fajn, ak potrebujete na druhý deň pripraviť zopár košieľ a nohavíc a nechce sa vám žehliť. Sklamala nás kapacita odporúčaná pre tento program. Aby oblečenie bolo naozaj našuchorené, viac ako 1 kg by ste do bubna vkladať nemali. Je to však drobný nedostatok v porovnaní s tým, čo táto práčka renomovaného výrobcu ponúka.

Recenzia práčky plnené zhora: Whirlpool TDLRB 65242BS

Energetická trieda: C | Počet programov: 14 | Max. náplň: 6,5 kg | Počet otáčok: 1 200/min. | Hlučnosť pri praní: 48 dB | Hlučnosť pri odstreďovaní: 74 dB | Hmotnosť: 56 kg  | Farba: biela

Klady
 • Pomer cena/výkon
 • Tichá prevádzka
 • Dobrá kapacita
 • Množstvo užitočných programov
 • Jednoduché ovládanie s displejom
Zápory
 • Nič podstatné

Zhora plnená práčka Whirlpool TDLRB 65242BS zaujme priaznivým pomerom ceny a výkonu, dobrou kapacitou 6,5 kg bielizne aj praktickou výbavou.

Práčka ponúka celý rad rôznorodých programov. Nájdete medzi nimi varianty pre vhodnú starostlivosť o vlnu, džínsy, jemnú bielizeň či pranie rôznofarebnej bielizne v jednom cykle. Mnohí ocenia program zameraný na šetrenie vody pri praní malého množstva bielizne.

Obávať sa nemusíte ani vysokých účtov za elektrinu, o čom svedčí energetická trieda C.  K úspornej prevádzke prispieva technológia, ktorá automaticky, podľa náplne bubna, zvolí ideálne parametre programu, čím šetrí energiu, vodu aj čas. Pochvalu si práčka zaslúži taktiež za tichý chod, ktorý prinášatechnológia ZEN so zníženými vibráciami motora.

Nezabudlo sa ani na preferovanú funkciu odložený štart, rodičia určite uvítajú detskú poistku. Ovládanie práčky plnené zvrchu je jednoduché, na čo slúži panel s displejom, kde nastavíte všetky programy a funkcie. Komfortne je taktiež otváranie bubna.

Recenzia práčky plnené zhora: INDESIT BTW L50300 EU/N

Recenzia práčky plnené zhora INDESIT BTW L50300 EU/N Lacný základ

Energetická trieda: D | Počet programov: 12 | Max. náplň: 5 kg | Počet otáčok: 1000/min. | Hlučnosť pri praní: 60 db | Hlučnosť pri odstreďovaní: 76 dB | Hmotnosť: 53 kg | Farba: biela

Klady
 • Praktická a ľahká
 • Jednoduchá obsluha mechanickými gombíkmi
 • Funkcia Water Balance Plus
 • Odložený štart
 • Výborná cena
Zápory
 • Vyššia hlučnosť počas prania

Ak hľadáte práčku, ktorá bude skôr praktická ako nadupaná množstvom funkcií a technológií, odporúčame práčku plnenú zhora INDESIT BTW L50300 EU/N. Síce nevyniká nijakou inováciou, perie kvalitne, šetrne a spoľahlivo. Navyše je cenovo dostupná, ideálna, ak si zariaďujete prvé bývanie, alebo ste v situácii, kedy je nová práčka nevyhnutnosť.

Práčka s vrchným plnením Indesit ponúka 12 programov, z ktorých si môžete zvoliť napríklad režim vhodný pre bavlnu, syntetiku, rýchle pranie (Turn & Go).  Patrí do energetickej triedy D s ročnou spotrebou energie 60 kWh. Na jedno pranie spotrebuje iba 40 l vody. Táto nižšia spotreba vody je spôsobená programom Water Balance Plus, ktorý si dávkuje presne toľko vody, koľko potrebuje na dokonalé vypratie bielizne, ani o kvapku viac. Táto inovatívna funkcia šetrí aj energiu, preto práčka INDESIT BTW L50300 EU/N patrí skutočne k úsporným.

Na tejto práčke síce LED displej nenájdete, mnohí si však pochvaľujú klasické mechanické gombíky, ktoré umožňujú jednoduchú obsluhu práčky aj tým skôr narodeným. Nechýba odložený štart, s ktorým odložíte pranie aj o niekoľko hodín. Táto práčka s horným plnením je to najlepšie v základnej cenovej kategórii. Jediné, na čo sa užívatelia ponosujú, je vyššia hlučnosť počas samotného prania, ktorú však vyrovnáva tichší chod počas odstreďovania.

Najlepšie práčky plnené shora podľa Heureky

Ako vybrať automatickú práčku s vrchným plnením

Minule som kdesi v éteri začula jednu pani povedať, že ten, kto vymyslel automatickú práčku, by si zaslúžil Nobelovu cenu. Verím, že nie je jediná, kto si to myslí. Automatická práčka je skvelý vynález, ktorý môžeme pokojne prirovnať k vynálezom, ako je koleso, bicykel či auto. Práčka nám uľahčuje starostlivosť o bielizeň. Vďaka nej ušetríme množstvo času, ktorý môžeme venovať rodine a záľubám.

Práčky plnené zhora

Práčka s horným plnením má svojich fanúšikov po celom svete. Nájdeme ju vo väčšine domácnostiach. Sú lacnejšie ako práčky plnené spredu a ponúkajú tiež kratšie pracie cykly. Poďme sa pozrieť na to, ako fungujú a či sú skutočne lepšie ako práčky s predným plnením.

Kratšie pracie cykly – prečo je tomu tak?

Práčky s horným plnením majú výrazne kratšie pracie cykly (30 – 40 minút) ako pračky s predným plnením (45 – 90 minút, v závislosti od množstva bielizne). Je to preto, že práčky s predným plnením potrebujú na pranie menej vody a preto trvá o niečo dlhšie, kým sa oblečenie opláchne dostatočne, aby na ňom neostal prací prostriedok. V práčke s vrchným plnením je oblečenie ponorené vo vode počas celého pracieho cyklu, tomu je prispôsobený aj čas prania.

Testado radí

Na životnosť práčky má vplyv aj správny výber pracieho prostriedku. Niečo o tom vám prinášame v článku   Najlepšie prášky na pranie.

Na čo pamätať pri kúpe práčky zhora plněné

Kúpa novej automatickej práčky zvrchu plnené je investícia na niekoľko rokov. Podľa štatistík práčku meníme približne každých 8 – 10 rokov. Ak má vaša nová práčka zvrchu plnená s vami prejsť takúto dlhú cestu, chce to naozaj kvalitný kúsok, ktorý ponúka všetko, čo chod vašej domácnosti potrebuje.

Kapacita práčky plnené zhora

Kapacita práčky, resp. veľkosť bubna závisí od počtu členov domácnosti. Kým bezdetnému páru postačí práčka s kapacitou 4-6 kg, vo veľkej rodine nájde uplatnenie automatická práčka s kapacitou 12 – 14 kg. Aby ste predĺžili životnosť práčky, odporúčame bubon naplniť max. do polovice, aby v ňom ostalo dostatok miesta na otáčanie bielizne.

Veľkosť bubna závisí tiež od toho, ako často periete. Ak ste zvyknutí na veľké pranie raz za týždeň, choďte do veľkokapacitnej práčky. Ak periete každý druhý deň, ideálna pre vás je práčka s kapacitou 6 kg. To isté platí aj v tom prípade, ak bielizeň triedite a periete napríklad zvlášť bavlnu a zvlášť jemnú tkaninu. Takéto triedene je citlivé k oblečeniu, no náročné na čas.

Pozor

Vedeli ste, že hodnota kapacita práčky uvedená v parametroch zodpovedá hmotnosti bielizne pred jej vložením do práčky, nie hmotnosti bielizne, ktorá počas prania nasiakne vodou?

Energetická účinnosť

Automatické práčky s vrchným plnením sa pohybujú v energetických triedach A – F. Výkon odzrkadľuje účinnosť prania aj účinnosť odstreďovania. Vo všeobecnosti platí, že čím je práčka drahšia, tým je jeho energetická trieda vyššia, pretože bude obsahovať množstvo funkcií na úsporu energie, ako je variabilná regulácia teploty alebo senzory, ktoré určujú dĺžku cyklu plákania alebo dokonca množstvo pracieho prostriedku. Energetická trieda tiež napovedá, aká je spotreba energie. Ak teda naozaj chcete ušetriť na účtoch za energiu, vyberajte medzi práčkami s horným plnením energetickej triedy A – C.

Odstreďovanie

Odstreďovanie je vlastne rýchlosť otáčania bubna. Udáva, koľkokrát sa bubon otočí za jednu minútu. Vyššia rýchlosť odstreďovania odstráni z oblečenia viac vody, vďaka čomu bielizeň rýchlejšie prirodzene uschne bez potreby sušenia v sušičke. Pri syntetike a bavlne môžete pokojne používať vysoké otáčky odstreďovania, vlna a jemná bielizeň si vyžadujú jemnejšiu starostlivosť.

Rýchlosť odstreďovania, označovaná aj ako RPM, je zvyčajne od 1200 – 1400 otáčok za minútu. Pri kúpe novej práčky plnené zvrchu zvážte, akú tkaninu periete najčastejšie. Prípadne hľadajte práčku s možnosťou regulovať otáčky.

Hlučnosť

Prečo sa doma cítime najlepšie? Pretože je tam pokoj a istota. Preto, keď kupujete novú práčku, aj hlučnosť je dôležitý parameter. Nikto predsa nechce doma turbínu, ktorá by nás rušila nadmerným hlukom. O to zvlášť, ak bývate v paneláku. Ak chcete tichú práčku, skontrolujte jej priemernú hlučnosť v decibeloch (dB). Aj keď nikdy nezískate úplne tichú práčku, čokoľvek pod 50 dB sa považuje za obzvlášť tiché. Hľadajte práčku s invertorovým motorom. Tie na rozdiel od bežných motorov využívajú elektronické riadenie otáčok. Nepoužíva uhlíky ako klasický motor, tým sa znižujú vibrácie, a teda aj vznikajúci hluk.

Práčky plnené zhora

Pracie programy

Existuje niekoľko programov, ktoré ponúkajú už takmer všetky modely:

Program na ručné pranie – pre citlivé tkaniny ako jemná vlna alebo hodváb, ešte šetrnejšie ako pranie v ruke

Rýchle pranie – cyklus pre mierne znečistenú bielizeň zrýchlený na 15 – 20 minút. Tu je však potrebné počítať s tým, že tento program spotrebuje viac energie ako štandardné alebo ekologické programy.

Variabilná regulácia teploty – môžete si zvoliť nižšiu teplotu, aby ste ušetrili energiu. S týmto programom súvisí aj bezpečnostná poistka, ktorá vám znemožní navoliť príliš veľkú teplotu.

Ekonomické nastavenia – zníži sa teplota prania, čím sa šetrí energia.

Extra plákanie – je užitočné v oblastiach s mäkkou vodou, alebo ak má niekto v domácnosti obzvlášť citlivú pokožku.

Parný program – dokáže osviežiť pokrčené suché oblečenie alebo odstrániť pachy bez potreby prania.

Okrem základných programov a funkcií moderné práčky ponúkajú aj smart technológie. Preto, keď sa už rozhodnete pre konkrétny model práčky plnené zhora, zoznámte sa s funkciami, s ich nastavením a obsluhou. Nie je nič nezvyčajné, že si zákazník kúpi práčku, lebo naňho zapôsobilo množstvo funkcií, ktorým v podstate ani nerozumel. Potom sa ukáže, že aj napriek tomu, že mu v kúpeľni stojí práčka za 1000 €, využíva iba základné programy.

Viete čítať energetický štítok?

energetický štítok autoamatických práčok

Práčky s horným plnením vs práčky plnené spredu

Práčka s vrchným plnením Práčka s predným plnením
Nižšia cena Efektívnejšie pranie
Kratšie pracie cykly Väčšia úspora energie
Ľahšie na premiestňovanie Možnosť stohovať na práčku sušičku
Možnosť vložiť zabudnutú bielizeň uprostred cyklu Šetrnejšie k oblečeniu
Pohodlnejšie plnenie v stoji Nižšia spotreba pracieho prášku
Vo všeobecnosti energeticky menej efektívne Vyššia cena
Väčšia spotreba energie a vody Dlhšie pracie cykly
Menej citlivé k oblečeniu Bez možnosti doložiť oblečenie počas prania
Testado radí

Ak ste sa zakukali do práčky plnenej spredu, prečítajte si nášho sprievodcu jej kúpou. V článku  Najlepšie automatické práčky s predným plnením nájdete aj porovnanie výhod a nevýhod.

Najlepšie práčky plnené shora podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (4 hlasy)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Arťo (22. 4. 2023 12:04)

Pri starej práčke plnej z predu sa mi dostávajú detské ponošky do tesnenia dvierok, čiže sa neoperú, neopláchnu a nevyžmýkajú.... Neviem ako je to u novších práčok s tímto plnením....

Odpovědět
Uživatel
Petra Kvapilová (25. 4. 2023 10:04)

Dobrý deň, neviem presne akú máte práčku a prečo sa to deje :( Ja sama mám práčku s predným plnením (cca 7 rokov starú) a nikdy sa mi to nestalo. Ani pri malých kúskoch bielizne. V tomto bohužiaľ asi neporadím, to je otázka skôr na nejakého servisného technika.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár