Najlepšie robotické vysávače – tipy 2018

Robotické vysávače sú skvelými pomocníkmi do domácnosti, a tak nie je divu, že sú stále obľúbenejšie. Ich účelom je zbaviť vás každodennej rutiny a udržať váš domov čistý. Okrem úspory času a námahy je ich hlavnou výhodou maximálna samostatnosť a jednoduché ovládanie. Robota, ktorého priemer sa pohybuje okolo 30 cm, zapnete a on si sám začne mapovať terén a vysávať rozličné typy povrchov. Sofistikovanejšie modely využívajú rôzne senzory a kamery, vďaka čomu nejazdia splašene sem a tam. Vďaka malým rozmerom sa bez problémov dostanú aj do horšie prístupných miest pod stolom, pohovkou či posteľou, kam by ste sa vy inak museli zložito ohýbať.

Pretože ponuka jednotlivých robotických vysávačov je veľmi široká a je časovo náročne preberať sa všetkými dostupnými modelmi, pripravili sme pre vás porovnanie 3 najpredávanejších z nich. Taktiež sme pripravili niekoľko rád, na čo sa pri výbere zamerať.

Porovnanie najlepších robotických vysávačov

Sencor SVC 7020 VT

CleanMate QQ 6S

iRobot Roomba 605

Sencor SVC 7020 VT

CleanMate QQ 6S

iRobot Roomba 605

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Obstarávacia cena

Lacná prevádzka

Nízka hlučnosť

Cena/výkon

UV lampa

HEPA filter

Veľký zberný kôš

Cena/výkon

Doba prevádzky

Zápory

Slabý sací výkon

Veľmi malý objem zbernej nádoby

Minimum funkcií

Nemá antistatický mop

Nemá diaľkové ovládanie

Nemá časovač

ZhrnutieHoci je jeho cena veľmi lákavá, veľa práce neodvedie a hodí sa len na veľmi zbežné upratovanieVeľmi kvalitný prístroj s výborným pomerom ceny a kvalityZa prijateľnú cenu ponúka vysoký sací výkon, veľkokapacitný kôš a filtračný systém z mikrovlákien

POROVNAJTE CENY

POROVNAJTE CENY

POROVNAJTE CENY

Recenzia: Sencor SVC 7020 VT

KLADY:
 • Obstarávacia cena
 • Lacná prevádzka
 • Nízka hlučnosť

ZÁPORY:
 • Slabý sací výkon
 • Veľmi malý objem zbernej nádoby
 • Minimum funkcií

Najlacnejším z predstavených modelov je Sencor SVC 7020, ktorý kúpite už za 60 €. Okrem tejto bezkonkurenčnej ceny poteší veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi a tichým chodom. Oboje je dôsledkom veľmi slabého sacieho výkonu. Ten postačuje na vysávanie omrviniek z koberca či podlahy, ale s prachom a chlpmi má už výrazné problémy.

Medzi ďalšie nedostatky patria veľmi malý objem zberného koša, dlhá doba nabíjania a krátka výdrž. Okrem antistatickej prachovky nemá navyše žiadnu špeciálnu výbavu, napr. časovač, virtuálnu stenu či kontrolku plného koša. Pri vybití sa nevie sám vrátiť do nabíjacej stanice a pokojne zostane uprostred miestnosti.

Hoci je teda jeho cena veľmi lákavá, veľa práce neodvedie a hodí sa len na veľmi zbežné upratovanie. Ak hľadáte skutočného pomocníka, bude potrebné si priplatiť a poobzerať po iných modeloch.

Porovnajte ceny >>>

Recenzia: CleanMate QQ 6S

KLADY:
  • Cena/výkon
  • UV lampa
  • HEPA filter

ZÁPORY:
 • Nemá antistatický mop

Víťazom porovnania robotických vysávačov do 240 € je CleanMate QQ 6S. Tento čiernočervený diablik dokáže na jedno nabitie vysávať 80 minút, pričom jedno nabitie trvá 2 a pol hodiny. Kapacita nádoby je slušných 0,5 litrov. Hlučnosť je trochu vyššia, ale stále v norme. Nielen alergikov nepochybne poteší HEPA filter, ktorý dokáže zachytiť jemný prach a alergénne roztoče.

Medzi ďalšie funkcie a vlastnosti patria automatický návrat do dokovacej stanice, diaľkové ovládanie, UV dezinfekčná lampa, plánovač upratovania, indikácia plnosti nádobky, prehľadný dotykový panel či sonická stena.

Celkovo ide o veľmi kvalitný prístroj s výborným pomerom ceny a kvality. Pri vysávaní síce nedosahuje také výsledky ako drahšie modely, avšak základnú prácu odvedie veľmi dobre.

Porovnajte ceny >>>

iRobot Roomba 605

KLADY:
 • Veľký zberný kôš
 • Cena/výkon
 • Doba prevádzky

ZÁPORY:
 • Nemá diaľkové ovládanie
 • Nemá časovač

Zástupca strednej triedy s dobrým pomerom ceny a výkonu je iRobot Rombo 605. Za prijateľnú cenu ponúka vysoký sací výkon, veľkokapacitný kôš, ktorý pojme až 0,7 litrov nečistôt a filtračný systém z mikrovlákien. V chode vydrží takmer 3 hodiny a potom sa sám vráti do nabíjacej stanice.

Samozrejmosťou sú nárazník so spomaleným dotykom, senzor proti pádu zo schodov a systém proti zamotaniu do káblov. Vysávač sa dostane do zle prístupných miest a vďaka bočnej kefke vyčistí aj miesta okolo nábytku a v rohoch miestností. Prekážky dokáže prekonať až do výšky 2 centimetre. Roombe 605 možno vymedziť priestor pomocou virtuálnej steny, avšak tú je potrebné dokúpiť zvlášť. Oproti množstve konkurentom nie je vybavený diaľkovým ovládaním a časovačom.

Porovnajte ceny >>>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie robotické vysávače podľa Heuréky

späť na obsah ↑

Ako vybrať robotický vysávač

Výber toho správneho robotického vysávača je, rovnako ako v prípade iných spotrebičov, niekedy celkom veda, najmä ak ho kupujete prvýkrát. Nižšie preto prinášame prehľad kľúčových vlastností, na ktoré je potrebné klásť pri kúpe dôraz.

Typ podlahy

Pri rozhodovaní o kúpe robotického vysávača je najprv nutné si ujasniť, na aký typ podlahy ho chcete využiť. Štandardne sú tieto prístroje určené na tvrdé podlahy, ako sú linoleá, dlažby, drevené a plávajúce podlahy a pod. Naopak s kobercami mávajú problémy a obvykle zvládnu len tie s dĺžkou vlákna maximálne 1 – 1,5 cm.

Členitosť priestoru a veľkosť plochy

Rozloha a členitosť priestoru určeného na upratovanie sú ďalším kritériom, ktorý pri nákupe musíte zvážiť. Jednotlivé modely dokážu na jedno nabitie upratať rôzne veľké plochy od desiatok m2 až po takmer 200 m2.

Pre robotický vysávač je dôležitý dostatok voľného priestoru. Ideálne okolo seba potrebuje aspoň 1 meter voľného miesta, inak môže usúdiť, že je priestor príliš úzky a vyhne sa mu. Všeobecne platí, že čím zložitejšie členenie nábytku, tým je nutná zložitejšie a vyspelejšia navigácia prístroja.

Pre robota je tiež dobré, keď na podlahe leží čo najmenej prekážok, ako sú voľné káble či vysoké prahy. Pre väčšinu modelov dnes schody nie sú problém, avšak s voľne položenými káblami si často rady nevedia a často sa do nich zamotajú.

Typ navigácie

S vyššie uvedeným súvisí aj úroveň navigácie. Tá určuje, ako efektívne dokáže vysávač podlahu povysávať. Prístroje bez navigácie jazdia po miestnosti často náhodne, kvôli čomu pokryjú aj relatívne malý priestor (len 60 – 80 % celej plochy). Okrem toho budú narážať do stien, nábytku, kvetináčov a ďalších prekážok ležiacich na podlahe. Jedným z riešení je vytvorenie tzv. virtuálnych stien. Ide o malé zariadenie, ktoré sa umiestni napríklad pred schody alebo do dverí a ktoré robotovi prehradí cestu.

Naopak inteligentnejšie vysávače využívajú množstvo algoritmov a moderných senzorov – ultrazvukové senzory, lasery, kamerový systém, vnútornú GPS –  vďaka ktorým si dokonale zmapujú miestnosť a zvládnu tak vyčistiť až 98 % priestoru, pričom je zvyčajne jedno, aký členitý priestor je.

Medzi tým existuje stredná trieda vysávačov s jednoduchou navigáciou, ktorých efektívnosť pokrytia priestoru je medzi vyššie uvedenými typmi. Vďaka citlivým senzorom do prekážok nevrážajú, maximálne sa ich mierne dotknú.

Filtrácia

Robotické vysávače sú vybavené rôznymi filtračnými systémami. Môžu byť z mikrovlákien, sieťované, viacvrstvové či HEPA filtrami. Posledné uvedené sú síce 2-krát drahšie ako tie obyčajné, ale ocenia ich nielen alergici. HEPA filtre výrazne lepšie dokážu zachytiť peľové zrniečka, jemný prach, roztoče a ďalšie alergény. V podstate všetky častice nečistôt väčšie ako 0,3 mikrónu.

Vysávač môže byť vybavený aj dodatočným filtrom na väčšie častice (sieťovaný či hubový), ktorý je umiestnený pred HEPA filtrom a zvyšuje tak jeho životnosť. Filtre sa odporúča meniť raz za 3 až 6 mesiacov.

Odpadová nádoba a jej kapacita

Oproti klasickým vysávačom tie robotické nepoužívajú vrecko, ale nečistoty končia v odpadovej nádobe, čiže koši. Čím je jej kapacita menšia, tým častejšie ho budete musieť vysypávať, čo uberá body jeho samostatnosti. Toto kritérium je dôležité, najmä ak máte doma zvieracích miláčikov. Ich chlpy, rovnako ako napr. prachové chuchvalce, totiž kôš veľmi rýchlo zaplnia a vy robota musíte strážiť aj počas upratovania a kôš často vyprázdňovať. Všeobecne možno povedať, že kapacita 1 liter zodpovedá zhruba upratovaniu 80 m2 plochy.

V prípade koša by vás tiež malo zaujímať, či je vodou umývateľný alebo nie, a ako ľahko sa s ním manipuluje.

Batéria, počet nabití, výdrž a rýchlosť dobíjania

Aby sa robotické vysávače mohli bez problémov pohybovať po miestnosti, sú bezdrôtové a energiu berú zo zabudovanej batérie. Tie môžu byť dvojakého typu: Ni-MH alebo modernejšia Li-ion. Prvá sa hodí skôr na pravidelné vysávanie, zatiaľ čo výhoda druhej batérie je väčší počet nabíjacích cyklov.

Celkovo je najdôležitejšia kapacita batéria, a tým pádom jej hodinová výdrž. Čím je vyššia, tým robot zvládne na jedno nabitie vysať väčšiu plochu. Podľa typu batérie je jej životnosť 300 až 500 nabíjacích cyklov. Spravidla po dvoch rokoch klesne výdrž batérie natoľko výrazne, že sa oplatí kúpiť novú.

Samočinné vysávače sa dobíjajú automaticky v nabíjacej stanici. Do tej zaparkujú obvykle po skončení práce alebo len čo im začne dochádzať energia v batérii. Lacnejšie modely sa zastavia na mieste a čakajú, kým ich ručne zapojíte. Rozdiely v čase prevádzky na jedno nabitie aj v samotnej dobe nabíjania sú značné, a preto nie je dobré tento parameter podceniť.

Sací výkon

V prípade robotických vysávačov nie je všeobecne sací výkon príliš dôležitý, pretože oproti klasickému prístroju nemusí prenášať nečistoty cez dlhú saciu hadicu. Na prekonanie krátkej vzdialenosti medzi podlahou a odpadovou nádobou tak stačí sací výkon nižší, čím sa tiež šetrí batéria. Avšak to sa netýka čistenia kobercov, pri ktorom je kvalita upratovania v prípade prístrojov s nízkym sacím výkonom pomerne zlá.

Rotačná kefa

Slabší sací výkon je vyvážený mechanickým pohybom, konkrétne veľkou rotačnou kefou, ktorá nečistoty nametá k saciemu otvoru. Rotačné kefy môžu byť buď štetinové, alebo lamelové. Do štetinových sa zamotávajú chlpy a vlasy. To v prípade lamelových nehrozí, ale ich nevýhodou sú vyššia hlučnosť a nižšia účinnosť vysávania.

Oba typy podliehajú opotrebovaniu (skracujú sa im štetiny a lamely), čo znižuje ich účinnosť. Odporúčame ich preto meniť raz za 6 až 12 mesiacov.

V prípade kefy by vás mala zaujímať aj jej šírka. Čím je totiž väčšia, tým pri každom prejazde robot uprace väčšiu plochu a upratovanie teda trvá kratší čas.

Pri výbere sa nezaujímajte len o hlavnú spodnú kefu, ale aj o bočné kefky, ktoré pomáhajú pri stenách a v rohoch. Niektoré modely ich majú dokonca 2 a rozširujú tak svoj celkový záber pri upratovaní.

Hlučnosť

Robotické vysávače sa vyznačujú pomerne nízkou hlučnosťou. Väčšina z nich vydáva hluk pod úrovňou 65 dB, čo zodpovedá bežnej konverzácii. Aj tu sú však isté rozdiely a pri najtichších modeloch nameriate menej ako 55 dB.

UV lampa

Medzi bonusovú výbavu patrí dezinfekčná UV lampa, ktorá dokáže zničiť baktérie a roztoče. Je nepochybne lepšie, keď jej je robot vybavený, avšak celkovo je efektivita týchto UV lámp pomerne malá, takže nejde o nejakú zásadnú vlastnosť.

Počet programov

Jednotlivé modely sa líšia počtom a prepracovanosťou čistiacich programov a režimov. Hoci viac programov rozhodne nie je na škodu, v praxi budete pravdepodobne najčastejšie využívať tie bežné na upratovanie celého priestoru.

Ďalšia výbava

 • Antistatický mop – zvládne utrieť aj ten najjemnejší prach
 • Mokré utieranie – zvládne upratať aj zaschnuté nečistoty, ako je napríklad blato. V tomto smere však lepšie poslúžia robotické mopy
 • Časové programovanie – umožní upratovanie naplánovať na dobu, keď nebudete doma
 • Diaľkový ovládač – niektoré modely sú vybavené diaľkovým ovládačom, aby ste sa nemuseli k robotovi neustále ohýbať
 • PET čistiaca súprava – určená pre domácich miláčikov

Ako prebieha údržba robotického vysávača

Údržba robotického vysávača je veľmi jednoduchá, v podstate stačí vysypávať zberný kôš a čistiť kefy (odstrániť namotané vlasy, chlpy, nite a chuchvalce prachu). Vďaka samostatnosti robota je ľahké na neho zabudnúť. To však neodporúčame, pretože pravidelnou údržbou nielen udržujete vysokú účinnosť vysávania, ale zvyšujete aj celkovú životnosť prístroja.

Raz za niekoľko mesiacov je potrebné vymeniť filtre za nové. V prípade kefy je čas obnovy zhruba jeden rok.

Záver

Hoci je robotický vysávač skvelý pomocník, klasický vysávač s hadicou nahradiť bohužiaľ nedokáže a občas budete musieť poriadne upratovanie urobiť tak ako tak. V domácnostiach bez kobercov ho však budete brať do ruky oveľa zriedkavajšie. Ak budete robota zapínať aspoň trikrát týždenne, výrazne sa zníži celkové množstvo prachu na podlahe, ktorý sa navyše nestihne usadzovať v rohoch a pozdĺž stien. Na vás potom zostane predovšetkým utieranie, ktoré si možno tiež uľahčiť pomocou robotických mopov.

Najpredávanejšie robotické vysávače podľa Heuréky

Najlepšie robotické vysávače – tipy 2018
Ohodnoťte článek

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte