Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » TIPY&TRIKY 

Najlepšie umývadlové batérie a rady, ako ich vybrať

28. 6. 2022 Aktualizované

Umývadlová batéria je nielen funkčným kusom zariadenia, ale tiež doplnkom, ktorý výrazne formuje vizuálnu stránku kúpeľne. Vyberať môžete z mnohých designových vyhotovení, spôsobov montáže aj ovládania. A práve kvôli tomu nemusí byť rozhodovanie najjednoduchšie. V dnešnom článku sa vám však pokúsime pomôcť!

Aby ste za chvíľu nemuseli kupovať novú…

Najlepšia umývadlová batéria pre vašu kúpeľňu? Tú poznáte nielen podľa designu, ktorý vám lichotí, ale predovšetkým podľa odolnosti a dlhej životnosti. S tým úzko súvisí materiál, z ktorého je vyrobená, a tiež kvalita kartuše. Tá je najviac namáhanou súčasťou batérie – okrem toho, že mieša teplú a studenú vodu, má aj tesniacu funkciu. Dobrou pomôckou pri výbere je záruka poskytovaná výrobcom. Tí najlepší kryjú svoje produkty dlhšou záručnou dobou, než je dané zákonom. A čo je väčším dôkazom kvality než viera samotného výrobcu v trvalú hodnotu svojich produktov?

Umývadlová batéria

Vo dvojici s umývadlom

Výber vhodnej umývadlovej batérie je rovnako dôležitý ako výber samotného umývadla – aj sebeštýlovejšie umývadlo stráca pri použití nepasujúcej či nevhodnej batérie veľkú časť svojej funkčnosti. Ak je pri bežnom umývaní rúk mokro všade okolo a voda sa odráža od umývadla, pravdepodobne sme podcenili práve to, aby si spolu batéria s umývadlom sadli nielen po štýlovej, ale aj po funkčnej stránke.

Výber podľa typu umiestnenia

Umývadlové batérie delíme na stojankové, nástenné a podomietkové. Čím sa od seba líšia? Stojanková umývadlová batéria predstavuje akúsi klasiku na trhu. Býva postavená na umývadlovú dosku alebo priamo na umývadlo. Veľkou výhodou je to, že nemusíte riešiť priemer otvoru v umývadle, je totiž univerzálna. Ak si ale prajete batériu postaviť na dosku, otvor do nej musíte vyvŕtať sami. V prípade stojankovej batérie sa teda môžete venovať len jej vzhľadu v kombinácii s umývadlom, technicky by tu nemali nastať žiadne problémy.

Vodovodná batéria nemusí stáť vždy na umývadle alebo umývadlovej doske, obľúbenou možnosťou je tiež nástenná umývadlová batéria, ktorá sa pripevňuje sa stenu. Ak zvolíte tento variant, je potrebné zvoliť umývadlo bez otvoru na batériu. Ďalej nás bude zaujímať rozstup – vzdialenosť medzi pripojeniami na vodovodné potrubie. Väčšinou máme na výber zo vzdialeností 10 alebo 15 centimetrov. Praktickejší je bezo sporu druhý variant, menšie rozstupy sú totiž praktické o niečo menej a nájdeme ich predovšetkým v starších bytoch a domoch.

Hľadáte praktickosť a eleganciu v jednom? V tom prípade pre vás bude najvhodnejšia podomietková umývadlová batéria. Tento typ batérie je taktiež umiestnený na stene, ale časť je schovaná pod omietkou, ako už vyplýva z názvu. Z tohto dôvodu zvládnete jej údržbu rýchlo a na jednotku. A kde sa tento typ využíva najčastejšie? Krásne sa vyníma u umývadlových mís, v spoločnosti ktorých tvorí jedinečný celok.

Páka, kohútik, automatika alebo termostat?

Z hľadiska ovládacích prvkov, rozdeľujeme batérie do štyroch kategórií: batérie kohútikové, pákové, bezdotykové a termostatické. V prípade použitia klasických kohútikových batérií je prívod teplej a studenej vody regulovaný samostatne cez kohútikový ventil a k dosiahnutiu požadovanej teploty a prúdu vody na výtoku je nutné vždy nastaviť oba ventily tak, aby do výtokovej armatúry púšťali potrebné množstvo vody. Z tohto dôvodu nie sú príliš úsporné ako k životnému prostrediu, tak k vašej peňaženke.

S pákovými batériami sa manipuluje ľahšie, pretože umožňujú reguláciu teploty vody a intenzity vodného prúdu cez jedinú páku, ktorá ovláda zmiešavaciu kartušu ukrytú priamo v tele batérie.

 

Poslednou a najpohodlnejšou kategóriou sú batérie bezdotykové, najčastejšie používané vo verejných priestoroch. Stále častejšie sa však objavujú aj v klasických domácnostiach. Tento typ batérií je ovládaný elektronicky cez infračervený či radarový senzor vzdialenosti a teplota vody je tu určovaná cez nastaviteľnú zmiešavaciu kartušu so skrytým ovládaním.

Termostatické batérie

Samostatnou kapitolu tvoria umývadlové termostatické batérie, ktoré umožňujú pri prvom použití staticky nastaviť požadovanú teplotu vody, takže pri následnom používaní regulujete len intenzitu vodného prúdu. Pokročilejšie termostatické batérie vedia navyše reagovať na kolísanie tlaku v potrubí, vďaka čomu nedochádza ku zmenám teploty vytekajúcej vody.

Štýl a designové série

Pri výbere umývadlovej batérie je potrebné myslieť na to, aby korešpondovala so zvyškom vybavenia v kúpeľni. Napríklad, ak majú kúpeľňové prvky ostrejšie pravouhlé tvary, je dobré zvoliť rovnaké tvary aj u batérie. Najspoľahlivejšie je však obstaranie kompletnej série kúpeľňového vybavenia, budete tak mať istotu, že spolu všetko naozaj dokonale ladí.

 

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár