Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Šport

Najlepšie klasické skateboardy 2024

Skateboarding je považovaný za jeden z najpopulárnejších extrémnych športov. Vytvorili ho surferi, aby podobné vzrušenie ako na vlnách mohli zažívať aj na súši. Pripravili sme pre vás rýchleho sprievodcu, ktorý vám pomôže pri kúpe prvého skateboardu pre vás, vašej dcére či synovi. My by sme odporučili zlatú strednú cestu, a tou je skateboard Spokey Skalle, ktorý je vhodný tak pre začiatočníkov ako aj skúsených “skejtistov”.

Pre všetkých

Štýlový skateboard, vysokej kvality pre skejterov všetkých úrovní.

Aj pre začiatočníkov

Výborná voľba pre nadšencov hľadajúcich dynamické jazdy s výbornou odolnosťou.

Už od 6 rokov

Ideálny skateboard s rôznymi funkciami pre začiatočníkov, z kvalitných materiálov.

Najlepšie klasické skateboardy

Recenzia: Globe Goodstock ­– kvalitný a spoľahlivý skateboard

Globe Goodstock

Nosnosť: 100 kg | Dĺžka dosky: 81 cm | Šírka dosky: 20,5 cm | Tvrdosť koliesok: 99A | Približná cena: 73 €

Klady
 • Pohodlná jazda
 • Dlhodobo preverené kolieska
 • Kvalitná doska

Zápory
 • Nenašli sme

Globe Goodstock je kompletná súprava skateboardu, ktorá ponúka skvelý zážitok pre skejterov všetkých úrovní zručností. Tento exkluzívny skateboard je vyrobený z kvalitného dreva a má veľkosť 8,125″, čo z neho robí vhodný nástroj pre začiatočníkov aj profíkov. S priemerom kolies 52 mm a tvrdosťou 99A poskytuje Globe Goodstock spoľahlivosť a ovládateľnosť na rôznych povrchoch. Traky Tensor a ložiská ABEC 7 zabezpečujú plynulú jazdu a stabilitu.

Jeho šírka 22 cm a nosnosť až 100 kg robia z tohto skateboardu univerzálnu voľbu pre jazdu po ulici, na rampách alebo v parku. Konkávny tvar dosky a pôsobivý vzhľad dodávajú Globe Goodstocku štýlový a funkčný dizajn, ktorý osloví každého, kto chce počas pohybu aj zaujať. S týmto skateboardom si užijete nielen skvelé jazdné vlastnosti, ale aj estetický zážitok z jeho vzhľadu.

Recenzia: Spokey Skalle Pro – odolný skateboard

Spokey Skalle Pro

Nosnosť: 100 kg | Dĺžka dosky: 78,7 cm | Šírka dosky: 20 cm | Tvrdosť koliesok: 92A | Približná cena: 32 €

Klady
 • Rýchlé ložiská
 • Odolný materiál
 • Stabilný grip

Zápory
 • Nenašli sme

Skateboard Spokey Skalle Pro Complete ponúka neuveriteľnú kombináciu rýchlosti, stability a bezpečnosti, čo ho robí ideálnou voľbou pre skateboarding nadšencov na všetkých úrovniach zručností. S ložiskami ABEC 7 dosiahnete vyššie rýchlosti, čo je perfektné nielen pre začiatočníkov, ale aj pre skúsených, ktorí hľadajú dynamickú freestylovú jazdu.

Je vyrobený zo 7-vrstvového kanadského javora. Je odolný a pružný, s protišmykovou povrchovou úpravou pre maximálnu priľnavosť a stabilitu počas jazdy a trikov. Kolieska s tvrdosťou 92A a truck 5“ seagull hliník zabezpečujú vynikajúcu ovládateľnosť a absorpciu vibrácií. Navyše, s maximálnou nosnosťou 100 kg a splnením normy EN 13613, je to nielen štýlový, ale aj spoľahlivý spoločník pre každodenné jazdy po meste alebo na freestylové triky v skateparku. Spokey Skalle Pro Complete – prečo len snívať o rýchlosti, keď ju môžete zažiť?

Recenzia: MASTER Explosion Board – ideálny detský skateboard

MASTER Explosion Board

Nosnosť: 80 kg | Dĺžka dosky: 78 cm | Šírka dosky: 20 cm | Tvrdosť koliesok: 82A | Približná cena: 16 €

Klady
 • Kvalitný materiál
 • Atraktívny dizajn

Zápory
 • Nižšia nosnosť

MASTER Explosion Board je ideálny vstupný skateboard pre mladých nadšencov už od šiestich rokov. Je vyrobený z 9- vrstvového čínskeho javoru a je vybavený PU kolesami s tvrdosťou 82A. Tento skateboard pre deti poskytuje spoľahlivý a stabilný zážitok z jazdy na rôznych povrchoch, či už v skateparku alebo na ulici. S ložiskami ABEC-5 máte zaručené výborné jazdné vlastnosti, ktoré podporujú rýchlosť a ovládateľnosť.

S originálnym grafickým dizajnom je táto doska nielen funkčná, ale aj štýlová, čo z nej robí atraktívny kúsok nielen pre jazdcov, ale aj pre divákov. S rozmermi 78 × 20 cm a nosnosťou až 80 kg je MASTER Explosion Board ideálnou voľbou pre začínajúcich skateboardistov, ktorí chcú začať svoju skateboardovú cestu s kvalitným a spoľahlivým vybavením.

Porovnanie klasických skateboardov

Globe Goodstock Spokey Skalle Pro MASTER Explosion Board Street Surfing Cruiser Kicktail Sk8Mafia House Logo Globe G1 Street Surfing Wall Writer Aga4Kids MR6005
Globe Goodstock Spokey Skalle Pro MASTER Explosion Board Street Surfing Cruiser Kicktail Sk8Mafia House Logo Globe G1 Street Surfing Wall Writer Aga4Kids MR6005
Výrobca Globe Spokey Master Street Surfing Sk8Mafia Globe Street Surfing Aga4Kids
Približná cena 73 32 € 16 € 43 € 70 € 115 € 36 € 15 €
Dĺžka (cm) 81 78,7 78 71,1 80,3 80,3 78,7 56
Šírka (cm) 20,5 20 20 21,6 19,7 20,3 19,7 15
Tvrdosť koliesok 99A 92A 82A 80A 100A 99A 99A 85A
Ložiská ABEC7 ABEC7 ABEC5 ABEC9 ABEC7 ABEC7 ABEC7 ABEC7
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najpredávanejšie klasické skateboardy podľa Heureky

Ako vybrať skateboard

V súčasnej ponuke obchodov sa môžete stretnúť s veľkým výberom rôznych tvarov, štýlov aj vzhľadov skateboardov. Navyše má každý z nich iné pomenovanie. Natrafíte na longboardy, pennyboardy aj cruiser. Ak sa vám už teraz točí hlava nezúfajte, vysvetlíme vám základné rozdiely, vďaka ktorým bude finálny výber hračka.

Základné delenie skateboardov

K základným typom skateboardov patrí longboard, pennyboard, klasický skateboard a cruiser. Teraz vám predstavíme ich podstatné špecifiká:

Longboard – oproti štandardným skateboardom sa vyznačujú dlhšou doskou a pohodlnou šírkou. Okrem toho ide o stabilný skate s výbornou priľnavosťou, takže aj začiatočníci na nich budú mať istotu pri manévrovaní. Longboardy sú navyše skvelými pomocníkmi nielen na väčšie vzdialenosti, ale aj pri trikoch a skokoch, V súčasnosti existujú tri druhy longboardov:

 • Pintail longboard – majú tvar v podobe veľkej kvapky.
 • Drop-thru longboard – majú vysokú stabilitu a sú vhodné na jazdu v náročnejšom teréne.
 • Cruiser longboard – dosky s týmto tvarom majú vyššie trucky a mäkšie koliečka. Cruiser je všeobecne vytvorený na dlhšie vzdialenosti. A i cruiser longboard je prispôsobený na jednoduché otáčanie a manévrovanie.

skateboardy

Cruiser – cruiser má oproti longboardu kratšiu základovú dosku. Prioritne bol vytvorený na to, aby svojich užívateľov rýchlo dostal z bodu A do bodu B. Je tak ideálnym spoločníkom na jazdu v meste. Môžete s ním robiť menšie otáčky, čím sa vyhnete všetkým prekážkam. Cruiser je však lepšia voľba pre pokročilejších jazdcov, keďže je menej stabilný ako longboard.

Pennyboard – je populárny kúsok medzi mladými ľuďmi. Má kompaktnú veľkosť, dĺžku klasického skateboardu, no na rozdiel do neho je vyrobený z plastu. Vzhľadom sa zas podobá na longboard. Pennyboardy sa vyznačujú vysokou stabilitou, takže sú vhodné aj pre deti.

Náš tip

Viac informácii o longboardochpennyboardoch sa dozviete v našich ďalších testoch a recenziách.

Klasický skateboard – no a na záver je tu klasický skateboard. Ten predstavuje menšia drevená doska, ktorá je spomedzi skejbordov ešte stále najpopulárnejšia. Je ideálna na U-rampy, krátke jazdy po meste a skvelo poslúži aj v skateparku. V rámci nich nájdete tiež mnohé variácie ako double-kick skateboardy či carve skateboardy. Vo všeobecnosti však platí, že klasický skateboard je skvelá pomôcka na triky a skoky. Sú vhodné aj na extrémnu jazdu z kopca či prepravu po krátkych vzdialenostiach. Je to jednoducho skate pre technické jazdenie.

Parametre skateboardu

Klasický skateboard tak ako i ďalšie dosky sa skladajú z niekoľkých častí. Pri kúpe si môžete vyskladať váš vysnívaný skateboard sami alebo si ho zaobstarať v kompletnej zostave. Pokiaľ ste však skateboardista začiatočník, bude pre vás skateboardový komplet vhodnejšie riešenie.

Skateboardová doska

Skateboardové dosky sa vyrábajú z niekoľkých drevených vrstiev. Najčastejšie ide o 5 až 9 vrstvové dosky z buka, duba alebo javora. V niektorých prípadoch ako napríklad pri longboardoch sa drevo kombinuje s laminátom. Okrem toho sa na trhu vyskytujú aj plastové skateboardy, ktoré sú však oproti dreveným menej stabilné. Aj u klasických skateboardov sa však používajú plastové doplnky. Preto platí, že čím väčší percentuálny podiel dreva doska obsahuje, tým je odolnejšia i drahšia.

Doska má výrazný vplyv aj na jazdu. V tomto prípade si všímajte šírku a dĺžku skejtu. Vo všeobecnosti platí, že čím širšia doska, tým väčšiu stabilitu poskytuje. Preto sa tento druh skateboardov odporúča začiatočníkom a jazdcom s vyššou hmotnosťou. Naopak klasické úzke skateboardové dosky sú vhodné na technické jazdenie a triky.

Okrem toho sa pri kúpe stretnete aj s termínom concave. Teda prehnutím dosky. To môže mať tri úrovne – low, medium a high. Čím hlbšie prehnutie (high), tým lepšie triky môžete na skateboarde urobiť.

najlepšie skateboardy doska

Podvozok (truck)

Ide o časť, vďaka ktorej sú k skateboardu upevnené koliečka. Hlavnou úlohou podvozku je zaistenie presného a stabilného zatáčania pri jazde. Trucky by ste mali vyberať tak, aby sa šírkou plne prispôsobili palubovej doske. Rozdeľujú sa pritom do troch kategórií: low, mild a high. Nízke trucky (low) si vyžadujú aj malé koliečka, takže sú ideálne na učenie trikov. Na všestrannú jazdu voľte mild a na prekonávanie väčších mestských vzdialeností na cruisery zase high trucky.

Kolieska

Kolieska výrazným spôsobom ovplyvňujú celý zážitok z jazdy. Preto by ste pri výbere mali najskôr vedieť, aký štýl na doske chcete absolvovať.

Delenie koliesok podľa priemeru:

Priemer koliesok/ vlastnosti 50-53 mm 54-59 mm 60 a viac mm
Terén U-rampa a triky Skateparky a mesto Mestské jazdenie na longboardoch
Jazdné vlastnosti Nižšia rýchlosť, vysoká akcelerácia Univerzálne zrýchlenie aj otáčky Vysoké zrýchlenie, triky s nimi idú ťažko

Okrem veľkosti koliesok by ste však mali venovať pozornosť aj ich tvrdosti. Mäkké kolieska nie sú síce rýchle, no na druhej strane efektívnejšie tlmia nárazy. Tvrdé kolieska vám pomôžu dosiahnuť vysokú rýchlosť, no v nerovnom teréne vám dajú pekne zabrať. Tvrdosť koliesok sa pritom označuje číselným parametrom:

 • 78a-87a – mäkké kolieska – využívané na longboardoch
 • 88a-95a – stredné tvrdé kolieska
 • 96a-99a – tvrdé kolieska na hladké povrchy
 • 101a – najtvrdšie kolieska používané pri profesionálnom jazdení.

Ložiská

Aby však kolieska mohli správne plniť svoju funkciu, musia si vhodne porozumieť s ložiskami. Pri ich voľbe je dôležitým parametrom kvalita a spracovanie. Ložiská sa delia podľa klasifikácie ABEC a sú označené na stupnici od 1 do 9. ABEC1 majú pritom najhoršie jazdné vlastnosti, zatiaľ čo ABEC9 najlepšie. Pre bežného užívateľa skateboardu je vhodným riešením zlatá stredná cesta s ložiskami ABEC5.

najlepšie skateboardy loziska

Grip tape – gripy

Grip tape sú samolepiace fólie, ktoré na doske zabezpečujú protišmykovú stabilitu. Ide o praktickú pomôcku, s ktorou navyše môžete dotvoriť celkový dizajn dosky.

Hardware

V širokej ponuke internetových obchodov dokážete kúpiť aj špeciálne balenia so súčiastkami. Pomocou nich dosku rýchlo opravíte v prípade, že sa vám uvoľnia koliečka či iná časť skateboardu. Na druhej strane nimi môžete zložiť i nový skate, pokiaľ sa rozhodnete nekúpiť ho v celku, ale po častiach.

Aký terén je vhodný pre skateboard

Pri výbere vhodnej dosky pre vás by ste si mali ujasniť aj to, kde na ňom chcete jazdiť. Iný typ skateboardu je vhodný na downhill a iný na U-rampu.

Ak chcete byť prioritne streetstyle jazdec a sem tam navštívite skatepark, tak potom je pre vás vhodný užší skateboard. Ten by mal mať ľahké trucky a úzke koliečka. V prípade, že ste skôr extrémista a vidíte sa pri predvádzaní skokov na U-rampe, mali by ste voliť dosku, ktorá je na to prispôsobená. Ideálne sú pre vás dlhé skateboardy s pevnými truckmi a širšími koliečkami.

Na downhill či prekonávanie dlhších vzdialeností však skôr oceníte longboard a nie klasický skateboard.

Pre koho je skateboard určený

Skateboarding je šport, ktorý sa čoraz častejšie objavuje aj v našich uliciach. Na poslednej olympiáde v Tokiu bol zakomponovaný ako nová disciplína a tešil sa mimoriadne veľkej obľube. Ak preto kupujete prvý skate pre seba, tak si najskôr ujasnite, kde ho budete používať. Vodítok sme vám vyššie uviedli dosť, takže len zopakujeme. V prípade, ak chcete na vašom novom skateboarde jazdiť streetstyle a postupne cvičiť triky, voľte najskôr širšie dosky. Tie vám na začiatku poskytnú lepšiu stabilitu a sú to ideálne skateboardy pre začiatočníkov.

Ak hľadáte vhodný skateboard pre deti, tak tiež najskôr zvážte, kde ho budú používať. Napríklad mini cruisery sú perfektná štartovacia sada pre malých začiatočníkov vo veku okolo piatich rokov. Ľahko ich dáte do vaku a môžu na nich cvičiť balans. Staršie deti zas už môžu privoňať k technike. Tak sú pre nich ideálne detské skateboardy so širšou doskou. Navyše v rozmanitej ponuke skejtov nájdete skvelé motívy, takže nájsť aj vhodný skateboard pre dievčatá bude hračka.

najlepšie skateboardy psik

Veľkosť skateboardu

Štýl jazdy máte ujasnený aj druh skateboardu vhodný pre vás. Teraz je čas povedať si niečo o veľkostiach. Podobne ako i pri iných produktoch, aj v prípade skateboardov sa môžete stretnúť s viacerými rozmermi.

To, či si vyberiete tú správnu pre vás alebo vaše deti, môže ovplyvniť radosť z jazdy. Do veľkostných parametrov pri voľbe skateboardu vstupuje výška a veľkosť topánky. Obyčajne je udávaná v palcoch a v americkom číslovaní obuvi. Veľkostné tabuľky sú uvedené pri jednotlivých typoch dosiek. Pre lepšiu orientáciu však pridávame nasledujúce orientačné rozmery.

Vlastnosti/veľkosť v palcoch Micro Mini Mid Full
Šírka dosky 6,5 – 6,75 7 7.3 7.5 a väčší
Odporúčaný vek 5 a menej 6-8 rokov 9-12 rokov 13 a viac rokov
Výška Menej ako 122 cm Od 108 do 134 cm Od 137 do 159 cm Od 162 cm
Veľkosť topánky 3 a menej 4-6 7-8 9 a viac

Zdroj

Najobľúbenejšie značky

Skateboarding nepredstavuje len šport, ale aj životný štýl. Ten si vyžaduje okrem skvelej dosky aj premyslené oblečenie a topánky. Preto sú často výrobcovia street style kúskov producenti obľúbených skateboardov.

Element

Element je popredný americký výrobca skateboardov a príslušenstva. Okrem toho sa spoločnosť zaoberá aj produkciou oblečenia pre milovníkov pouličného štýlu. Element je brand, ktorý do svojich výrobkov pretavuje aj špeciálne edície a spolupráce. Pod touto značkou pretekajú aj viacerí známi svetoví skejteri.

Vans

Vans je americká firma, ktorá sa preslávila street style teniskami. Do jej portfólia však patrí aj medzi mládežou populárny skateboard Vans. Brand okrem toho produkuje aj ďalšie príslušenstvo od truckov po koliečka. V značne nájdu zaľúbenie aj milovníci topánok. Pozrite sa napríklad na Vans Old School.

najlepšie skateboardy vans

Oxelo

Oxelo je značka, ktorú v rámci svojej širokej ponuky predáva sieť obchodov so športovým oblečením Decathlon. Okrem skateboardov sa Oxelo sústreďuje na výrobu kolobežiek a kolieskových korčúľ.

Koľko stojí skateboard?

Skateboarding podobne ako iný šport nie je lacná záležitosť. Ak tejto aktivite prepadnete, budete si okrem kvalitného skejtu chcieť zabezpečiť streetstyle obuv i oblečenie. Pri jazde na skateboarde by ste však nemali zabúdať ani na bezpečnosť. Takže do počiatočnej výbavy si vyhraďte prostriedky aj na prilbu a ďalšie ochranné prvky.

Skateboard do 50 eur

V cenovej kategórií do 50 eur nečakajte veľké zázraky. Kúpite v nej pohodové detské skateboardy, no dospelý budú mať obmedzený výber. Nájdete tu základné skateboardy s priemernými vlastnosťami alebo skate, ktorý je vhodný pre pokročilého jazdca. Preto ak hľadáte vhodné skateboardy pre začiatočníkov siahnite trochu hlbšie do vrecka.

Skateboard od 50 do 100 eur

Cenová relácia nad 50 eur už ponúka širšie možnosti. Kvalitné spracovaný Decathlon skate, ale aj zaujímavý skateboard Vans či skateboard sportisimo si bez problémov zakúpite v sume do 100 eur. Táto cenová hladina ponúka zlatú strednú cestu pri kúpe prvého spoľahlivého skateboardu pre dievčatá a chlapcov ako aj dospelých.

Skateboard nad 100 eur

Profesionálny skate, ale aj doska od prémiového výrobcu stojí viac ako 100 eur. Preto ak si potrpíte na značkové produkty, limitované edície a nadštandardné spracovanie, tak si priplatíte. V cenovej hladine na 100 eur nájdete kvalitné skateboardy od renomovaných výrobcov pre začiatočníkov aj pokročilých jazdcov.

Najpredávanejšie klasické skateboardy podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (10 hlasov)

Autor

Katarína Kmeťová
Katarína Kmeťová

Som mama dvoch malých detí, ktorá sa už viac ako 15 rokov pohybuje v oblasti PR, marketingu a obchodu. Počas rodičovskej dovolenky je písanie nástroj, vďaka ktorému mám kontakt so svetom. Okrem toho spravujem vlastný blog a zaujímam sa o zdravý životný štýl, motivačnú literatúru, módu a smart technológie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár