Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie autožiarovky – porovnanie a recenzie 2024

1. 3. 2022 Aktualizované

Mať prehľad o ceste pred vami je pri jazde autom absolútne kľúčové. Moderné automobily sú preto vybavené pokročilými svetlometmi, ktorých „srdcom“ sú autožiarovky. Kvalitné autožiarovky sú preto na správne osvetlenie vozovky nenahraditeľné. V tomto článku sa pozrieme na recenzie autožiaroviek a na tipy, ako si ich správne vybrať. Našim tipom na H7 autožiarovku je Osram Night Breaker Laser H7 PX26d, s výbornou svietivosťou a dlhou životnosťou.

Najlepšia H7 autožiarovka

Kvalitné autožiarovky s dobrou svietivosťou a dlhou životnosťou.

Najlepšia H1 autožiarovka

V tejto autožiarovke nájdete vynikajúci pomer ceny a výkonu.

Najlepšia H4 autožiarovka

Halogénová autožiarovka so skvelou svietivosťou.

Porovnanie autožiaroviek

Typ Obrázok Názov Charakteristika Cena
H7 Autožiarovka Osram Ultra Life H 7 Osram Ultra Life Autožiarovka typu H7 s trojročnou zárukou a výnimočne dlhou životnosťou. Zistiť cenu
H7 Autožiarovka Osram Night Breaker Laser Osram Night Breaker H7 autožiarovky s bielym svetlom, skvele osvetľujúce vozovku. Zistiť cenu
H7 OsramNightBreaker Laser H7 PX26d Osram Night Breaker Laser Žiarovka H7 s bielym svetlom a životnosťou 300 hodín.  

Zistiť cenu

H3 Autožiarovka Narva H3 PK22S Narva H3 PK22S  Kvalitná H3 autožiarovka s farebnou teplotou 3 200 K. Zistiť cenu
H4 Autožiarovka Philips LongLife EcoVision Philips Long Life Eco Vision H4 H4 autožiarovky sľubujúce životnosť až na 100 000 km. Zistiť cenu
H1 Autožiarovka Osram Cool Blue Intense H1 Osram Cool Blue Intense H1 H1 autožiarovka s „Coolblue“ svetlom, vďaka ktorým sa vyhnete pri jazde unaveným očiam. Zistiť cenu
H7 Autožiarovka Osram Cool Blue Intense H7 Osram Cool Blue Intense H7 H7 verzia „Coolblue“ svetla, ktoré sa nápadne podobá na xenóny. Zistiť cenu

Recenzie najlepších autožiaroviek

Recenzia autožiarovky: Osram Night Breaker Laser H7 PX26d (2ks)

autožiarovky OsramNightBreaker Laser H7 PX26d

Typ autožiarovky: H7 | Pätica: PX26d | Farebná teplota: 3 750 K | Luminancia: 1 500 lm | Napätie: 12 V | Výkon: 55 W | Životnosť: 300 h | Dĺžka: 59 mm | Výška: – mm | Približná cena: 22 €

Klady
 • Nadštandardne hodnoty osvetlenia
 • Excelentné vlastnosti
 • Dlhá životnosť
Zápory
 • Vyššia cena

Autožiarovky Osram Night Breaker Laser H7 ponúknu vášmu auto niekoľko nadštandardných vlastností. Farebná teplota 3 750 K vytvára príjemné svetlo. To je až o 20 percent belšie oproti štandardným náprotivkom. V  kombinácii s lumináciou 1500 lúmenov tak autožiarovky Osram vytvoria podmienky pre bezpečnú jazdu.

Samozrejme autožiarovky majú aj príjemnú životnosť. Jej spodná hranica sa pohybuje medzi 250 až 300 hodinami. Celkovú životnosť však ovplyvňuje množstvo faktorov, takže tento fakt treba pri posudzovaní tohto parametru brať do úvahy. Celkovo však autožiarovky OsramNightBreaker Laser H7 považujeme za jedny z najsilnejších a najbezpečnejších na trhu. Ich jediné negatívum tak vidíme len v mierne vyššej cene.

Recenzia autožiarovky: Osram H1 P14

Osram H1 P14 recenzia

Typ autožiarovky: H7 | Pätica: P14,5s | Farebná teplota: 3 200 K | Napätie: 12 V | Výkon: 55 W | Životnosť: 650 h | Dĺžka: 67,5 mm | Priemer: 8 mm | Približná cena: 2,5 €

Klady
 • Výborná životnosť
 • Prívetivá cena
 • Príjemné svetlo
Zápory
 • Nič

O vynikajúci pomer kvality a výkonu sa postará Osram H1 P14. Táto autožiarovka disponuje päticou P14,5s a ide o H1 typ. Ide o kvalitnú autožiarovku, ktorú používajú vo veľkej miere milióny používateľov po celom svete.

Pochvalu si zaslúži za svoje výborné vlastnosti, z ktorých vyzdvihneme predovšetkým výbornú životnosť a príjemné svetlo, ktoré produkuje. Veľkým lákadlom pri tejto autožiarovke je aj nízka cena, za ktorú sa predáva.

Osram H1 P14 predstavuje osvedčenú a lacnú voľbu, ktorej nemáme čo vytknúť.

Recenzia autožiarovky: Osram H4 Night Breaker Laser 64193NL

Osram H4 Night Breaker Laser 64193NL recenzia

Typ autožiarovky: H4 | Pätica: P43t | Farebná teplota: 4 050 K| Luminancia: 1 650 lm | Napätie: 12 V | Výkon: 60 W | Životnosť: 400 h | Dĺžka: 82 mm | Priemer: 17 mm | Približná cena: 24 €

Klady
 • Pozlátené kontakty
 • Skvelá viditeľnosť
 • Menej unavuje oči
 • Teplota svetla 4 050 K
Zápory
 • Kratšia životnosť

Do nášho výberu sme zaradili aj halogénové autožiarovky Osram H4 Night Breaker Laser 64193NL. Tie ponúkajú výborné vlastnosti, ktoré ocení každý vodič pri nočnej jazde. Teplota svetla je 4 050 K, čo je oproti iným modelom skvelá hodnota. Táto teplota zabezpečuje menšiu mieru únavy očí počas nočnej jazdy.

Vďaka výbornému osvetleniu, ktoré tieto žiarovky poskytujú budete počas tmy vidieť na ceste všetko čo sa na nej nachádza. Nie len na nej ale aj popri okraji, či už to bude neosvetlený chodec, cyklista alebo spadnutý konár na ceste o všetkom budete mať prehľad.

Ako nevýhodu sme označili ich životnosť, ktorá je 400 hodín. Bežné žiarovky majú o 100 aj 200 hodín viac. Avšak životnosť závisí od mnohých faktorov a výrobca vždy udáva tu najmenšiu možnú hodnotu.

Najpredávanějšie autožiarovky podľa Heureky

Ako vybrať autožiarovku?

Aj keď sa svet špecifikácií a charakteristík autožiaroviek môže javiť poriadne zamotaný a zložitý, s pár základnými znalosťami si vyberiete presne to, čo potrebujete. Naše tipy a rady na výber autožiaroviek nájdete v nasledujúcom texte.

Náš tip

Váš cieľ na cestách autom nenájdete len vďaka kvalitným autožiarovkám, no potrebovať budete aj poriadnu navigáciu. V našom teste sme sa pozreli bližšie na to najlepšie, čo trh ponúka.

Typy autožiaroviek

V súčasnosti sa na trhu môžete stretnúť s rôznymi druhmi autožiaroviek. Medzi najobľúbenejšie patria LED autožiarovky, halogénové a xenónové autožiarovky. Aké sú najlepšie žiarovky do auta? Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď, no v krátkosti si jednotlivé typy autožiaroviek predstavíme.

LED žiarovky do autá

Technológia LED je momentálne najobľúbenejšou technológiou v kontexte svietidiel a osvetlenia. S LED svietidlami sa v automobilovom svete stretneme nielen v exteriéri, no aj v interiéri. Rôzne formy interiérového osvetlenia majú svoje miesto pri tuningu a pri estetických úpravách.

LED osvetlenie má jednu obrovskú výhodu, ktorou je jeho životnosť. Štandardom je tu 50 000 hodín svietenia. V porovnaní s klasikou v podobe halogénových žiaroviek je to viac ako desaťnásobok. Menej známym faktom je, že LED žiarovky do auta si lepšie poradia s otrasmi. Omnoho viac známa je nízka spotreba LED žiaroviek do autá. Niekedy je dokonca tak nízka, že určité Smart vozidlá môžu extrémne nízky výdaj energie LED žiarovky vnímať ako chybu. Je potrebné si preto dávať na tento fakt pri inštalácii pozor.

Dávajte si pozor tiež na zákony a normy. Pred tým, než sa rozhodnete si LED autožiarovky zakúpiť sa uistite, či sú homologizované.

Halogénové autožiarovky

Ide o starý a osvedčený druh autožiaroviek. Svetlo je tu produkované zahriatím vlákna, ktoré je umiestené v sklenenej banke plnej plynu. Aj napriek mnohým slabinám tejto technológie ide stále o najrozšírenejší typ autožiaroviek na tunajších cestách.

Xenónové autožiarovky

Xenónové svietidlá sú moderenejším variantom halogénových autožiaroviek. Technológia je tu podobná, no ponúka vyšší svietivý výkon, ktorý je úzko spojený aj s vyššou spotrebou elektrickej energie.

Na čo myslieť pri výbere autožiaroviek?

Výber autožiaroviek sa určite nevyplatí unáhliť. Vždy je dobré sa najprv zamyslieť nad tým, aký typ autožiarovky sa vám bude najviac hodiť. Je preto dôležité oboznámiť sa s niekoľkými dôležitými faktami.

Homologizácia

Toto je dôležitý bod. Pri výbere musíte dbať na to, aby autožiarovka bola schválená na využívanie na našich cestách. Tento fakt by mal byť jasne uvedený niekde na škatuľke, prípadne priamo na žiarovke. Konkrétne by ste sa mali poobzerať po autožiarovkách s označením, tzv. homologizačnou značkou E s číslom krajiny, v ktorej chcete autožiarovky využívať. V prípade našej krásnej domoviny (Slovenskej republiky) to bude E27.

Riziko falošného označenia je samozrejme reálne. Jediným odporúčaním, ktoré vás pred kúpou falzifikátu ochráni, je nákup u overeného a kvalitného obchodníka. Najspoľahlivejším indikátorom je v tomto kontexte dostatok pozitívnych recenzií predajcu, ktoré nájdete na Heuréke.

Autožiarovky a svetlomety

Kvalita autožiarovky

Aj keď ide o pomerne široký pojem, chceme venovať pár slov aj kvalite. Určite sa nesnažte prehnane na autožiarovkách šetriť. Podozrivo lacné výrobky väčšinou ukrývajú nepríjemné prekvapenia. Ako už bolo spomenuté vyššie, kupujte len u overených predajcov. Zamerajte sa na značkové produkty, u ktorých sa dá predpokladať dostatočná úroveň kvality. Nebudete sa tak musieť báť, že kúpite autožiarovky s nedostatočnou intenzitou osvetlenia, či inými slabými vlastnosťami. Vždy sú spoľahlivou pomôckou pri nakupovaní vyššie spomenuté recenzie. Klaďte na nich preto dostatočný dôraz.

Najdôležitejšie parametre autožiaroviek

Od všeobecných informácií teraz prejdeme ku špecifickým parametrom, ktoré by ste si mali pri výbere vždy všímať.

Typ a pätice autožiaroviek

Ide o dôležitú časť autožiarovky, ktorá slúži na mechanické upevnenie ku svetelnému zdroju. Na trhu sa môžete stretnúť s veľkým počtom rôznych druhov pätíc. Preto je veľmi dôležité myslieť na kompatibilitu. Dávajte si preto pozor predovšetkým na špecifické označenie a typ pätice. Najčastejšími typom je skrutkovacia, bajonetové a kolíkové. Rovnako je na výber aj viacero veľkostí.

Pätice môžu mať rôzne označenia, najčastejšie sa stretávame s dvomi (tromi) základnými.

Autožiarovky H4 –sú jednoduchším druhom dvojvláknových autožiaroviek.

Autožiarovky H7 a autožiarovky H1 – sú časté u nových vozidiel. Ide o jednovláknové autožiarovky pre svetlá, ktoré disponujú oddelenými diaľkovými a stretávacími svetlami.

Iné označenia – stretnúť sa môžete tiež s inými označeniami, ako napríklad H15, H16 a pod. U xenónových svietidiel zase existujú označenia ako D1S, D2S atď.

Ak si nie ste istý tým, aké žiarovky do auta budete potrebovať, poradia vám v servise. Dá sa to zistiť aj tak, že vymontujete starú žiarovku (vždy podľa návodu) a pozriete sa na jej označenie uvedené na pätici.

Niektoré internetové obchody ponúkajú možnosť prezrieť si automobily, pre ktoré je daný typ autožiarovky vhodný. Vďaka tomu je výber jednoduchší a bezpečnejší.

Svetelný tok autožiarovky

Sila autožiarovky sa uvádza v špeciálnych jednotkách, tzv. lúmenoch (lm). Nenechajte sa ale zlákať na čo najvyššiu hodnotu svetelného toku. Nie vždy je totiž pravidlom, že je vyššia hodnota lepšia. Ideálne je vyberať autožiarovky so svetelným tokom 1 400 – 2 000 lúmenov. Ako optimum sa toto rozmedzie hodnôt svetelného toku žiarovky javí predovšetkým preto, že nižšia hodnota by znamenala nedostatočné osvetlenie cesty a vyššia zase nepríjemné oslepovanie protiidúcich vozidiel.

Výkon a príkon autožiarovky

Ďalším podstatným parametrom je výkon autožiarovky. Ten sa udáva vo Wattoch (W). V kontexte výkonu sa veľa odvíja od použitej technológie a jej umiestnenia. Najčastejšie sa stretávame so žiarovkami s výkonom okolo 50 – 70 Wattov.

O spotrebe elektrickej energie autožiarovky veľa napovie jej príkon. Povolenou hodnotou pre príkon autožiaroviek je 55 W. Výnimkou je 60 W pre päticu H4.

Náš tip

Určite sa oplatí zaobstarať si aj kvalitnú autobatériu. Prečítajte si preto o najlepších modeloch a tipoch, ako si autobaterku správne vybrať.

Napätie autožiarovky

Aktuálne sa používajú dve alternatívy, čo sa napätia týka. Osobné autá využívajú autožiarovky s 12V napätím a nákladné automobily 24 V napätie. Určite si preto pri výbere všímajte aj pre aký typ automobilu je daná autožiarovka určená.

Farba osvetlenia

Aj keď je na našom území povolené využívanie len bieleho svetla, existuje mnoho jeho odtieňov a farebných nádychov. V kontexte farby osvetlenia sa tak môžete stretnúť s pojmom chromatickosť. Ide o parameter, ktorý sa udáva je jednotkách Kelvinov.

Pre lepšiu predstavu uvedieme najčastejšie farby osvetlenia a ich hodnotu Kelvinov.

 • Osvetlenie s modrým nádychom (modrastému odtieňu zodpovedá hodnota pohybujúca sa okolo 1 200 K).
 • Osvetlenie s žltým nádychom (teplý žltý nádych je okolo 3 000 K).
 • Denné svetlo (klasické denné svetlo sa rovná 4 500 K).
 • Chladné biele osvetlenie (tento odtieň zodpovedá 6 000 K).

 Životnosť autožiarovky

Nič nevydrží naveky a ani autožiarovky nie sú výnimkou. Čo sa životnosti týka, rôzne autožiarovky vydržia rôzne dlhý čas. Znovu tu hrá rozhodujúcu úlohu použitá technológia. Halogénové žiarovky vydržia svietiť približne 2 500 hodín. Niektoré LED žiarovky do autá dokážu vydržať až 50 000 hodín prevádzky. K týmto údajom sa viete dostať čítaním špecifikácií autožiaroviek.

Pamätajte však na fakt, že ide len o orientačné čísla. Nikto vám nevie s absolútnou istotou predpovedať, ako dlho daná autožiarovka vydrží. Najrozhodujúcejšími faktormi v tomto ohľade sú:

Frekvencia používania autožiaroviek

Výkon autožiaroviek

Aj keď výkonná žiarovka môže vyzerať ako lepšia voľba voči menej výkonnej, z hľadiska životnosti to vôbec neplatí. Vyšší výkon autožiarovky znamená kratšiu životnosť.

Náš tip

Udržte batériu vášho auta v top forme pomocou kvalitnej nábijačky autobatérií. Verte nám, vaše auto sa vám poďakuje.

Kde kúpiť autožiarovku?

Našim tradičným odporúčaním je navštíviť porovnávací web Heuréka. Vody internetových obchodov môžu byť zradné a nakupovaním na neoverených eshopoch vždy riskujete. V tomto kontexte vám Heuréka hľadanie značne uľahčí. Nájdete tu totiž len osvedčených predajcov a navyše sú tu viditeľné aj recenzie obchodov. Veľkou výhodou je aj prehľadné porovnanie cien, takže vám nikdy neunikne tá najlepšia cenová ponuka.

Častou voľbou spotrebiteľov je aj nákup v Lidli. Tento veľký obchodný reťazec je známy tým, že ponúka rôzne sezónne výrobky a elektroniku. Medzi nich patria aj žiarovky do auta, ktoré sa tu dajú kúpiť v slušnej kvalite za priaznivú cenu.

Ceny autožiaroviek

Čo sa ceny týka, je u autožiaroviek veľmi variabilná. Všetko totiž závisí od použitej technológie, výrobcu a predovšetkým od typu autožiaroviek. Ak sa pozeráme primárne na halogénové žiarovky, môžeme identifikovať určité cenové kategórie a v krátkosti ich aj charakterizovať.

Autožiarovky do 10 eur

Do 10 eur si môžete zakúpiť kvalitné H1 alebo H4 žiarovky od popredných výrobcov, ako je Osram, Narva a Philips. Nepôjde o nijako prevratné modely, avšak svoju prácu odvedú na jednotku. Určite sa však vyhnite príliš lacným modelom od neznámych výrobcov. Kúpou takýchto autožiaroviek by ste riskovali nielen nedostatočnú kvalitu, no aj nespĺňajúce normy a ďalšie problémy.

Autožiarovky od 10 do 20 eur

Ak zainvestujete do autožiaroviek viac, ako 10 eur, do rúk sa vám môžu dostať kvalitné H4 alebo H7 autožiarovky. Často disponujú aj rôznymi vylepšenými technológiami, ako sú určité svetelné efekty, alebo predĺžená životnosť.

Autožiarovky nad 20 eur

Pre každého, kto si chce zohnať vyššiu kvalitu, odporúčame drahšie autožiarovky. V cenovej kategórii nad 20 eur si už môžete zaobstarať technologicky aj kvalitatívne veľmi vyspelé autožiarovky s rôznymi „vychytávkami“. Nájsť tu môžete farebné „nádychy“ osvetlenia a samozrejmosťou je nadštandardná životnosť často presahujúca 450 hodín.

Najobľúbenejšie značky autožiaroviek

Najznámejšími výrobcami autožiaroviek sú spoločnosti Osram, PhilipsNarva. Predovšetkým prvé dve menované predstavujú globálnych lídrov v tomto odvetví a určujú trendy a smerovanie automobilových svietidiel.

Autožiarovky Osram

Ak ste niekedy v živote kupovali žiarovku akéhokoľvek druhu, určite ste sa s výrobkami Osram stretli. Ide o kvalitného výrobcu, ktorý nielen žiarovky vyrába, no aktívne sa podieľa aj na výskume a vývoji nových technológií. Autožiarovky tohto výrobcu sú výbornou voľbou pre svoju vysokú kvalitu a veľmi priaznivú cenu. Logo Osram

Autožiarovky Narva

História firmy Narva je úzko spätá so spoločnosťou Osram. Obe nemecké firmy boli kedysi súčasťou celku. Neskôr došlo k ich rozdeleniu, no zdieľajú spoločné hodnoty v podobe vysokej kvality a priaznivej ceny. Aj autožiarovky Narva sú pomerne lacné a ponúkajú dobré kvality. Logo Narva

Autožiarovky Philips

Philips, ako svetoznámu firmu zaoberajúcu sa výrobou a vývojom všemožnej elektroniky, určite netreba nikomu nijak zvlášť predstavovať. Prítomnosť tejto spoločnosti je veľmi silná aj v segmente autožiaroviek. Na výber sú tu kvalitné žiarovky s výbornou svietivosťou a dlhou životnosťou. Philips logo

Ako vymeniť autožiarovku?

S výmenou autožiarovky vám najlepšie pomôže kvalifikovaný autoservis. Dať veci do rúk odborníkom je často tou najlepšou voľbou. Moderné svetlomety sú zložité zariadenia, ktoré sa dajú nesprávnou manipuláciou nenávratne poškodiť. Pamätajte na fakt, že v prípade poškodenia celého svetlometu vás potom výmena vyjde omnoho drahšie, než koľko by ste zaplatili za výmenu autožiarovky v servise.

Rovnako je to aj s výmenou celých svetlometov. Mnoho ľudí sa rozhodne o výmenu jedného typu svetlometu za iný. Populárna je výmena halogénových svietidiel za LED alebo xenónové. V takomto prípade by ste mali určite osloviť autoservis. Aj keď sa náročnosť tohto úkonu líši v závislosti od konkrétneho modelu automobilu, návšteva autoservisu je stávkou na istotu. Niekedy dokonca ani nie je možné svetlomety vymeniť len tak a je potrebný hlbší a komplexnejší zásah do automobilu a jeho elektroinštalácie.

Najpredávanějšie autožiarovky podľa Heureky

Zdroje

https://autoziarovky.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-autoziarovku/
https://www.pdmauto.sk/ako-si-vybrat-autoziarovky-na-toto-si-dajte-pozor
https://www.taishifolie.sk/clanok/ako-si-vybrat-autoziarovky-vybojky-do-auta
https://www.alza.sk/auto/ako-vybrat-spravnu-autoziarovku-art17565.htm
https://www.vehicode.com/blog/the-complete-beginner-s-guide-to-led-headlight-bulbs.html

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (4 hlasy)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár