Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie autožiarovky – porovnanie a recenzie 2020

Datum 24.6.2020 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Najlepšie autožiarovky – porovnanie a recenzie 2020

Mať prehľad o ceste pred vami je pri jazde autom absolútne kľúčové. Moderné automobily sú preto vybavené pokročilými svetlometmi, ktorých „srdcom“ sú autožiarovky. Kvalitné autožiarovky sú preto na správne osvetlenie vozovky nenahraditeľné. V tomto článku sa pozrieme na recenzie autožiaroviek a na tipy, ako si ich správne vybrať.

Najlepšia H7 autožiarovka
Philips X-treme Vision
Výborná svietivosť

Kvalitná autožiarovka s dobrou svietivosťou a dlhou životnosťou.

Najlepšia H1 autožiarovka
Osram H1 P14
Lákavá cena

V tejto autožiarovke nájdete vynikajúci pomer ceny a výkonu.

Najlepšia H4 autožiarovka
Osram Cool Blue Intense
Chladné biele svetlo

Autožiarovka s predĺženou životnosťou a výbornou svietivosťou.

  Recenzie najlepších autožiaroviek

  Recenzia autožiarovky: Philips X-treme Vision H7

  Philips X-treme Vision

  Typ autožiarovky: H7 | Pätica: PX26d | Farebná teplota: 3 700 K | Luminancia: 1 500 lm | Napätie: 12 V | Výkon: 55 W | Životnosť: 450 h | Dĺžka: 110 mm | Výška: 133 mm | Približná cena: 25 €

  Klady
  • Dlhá životnosť
  • Veľmi dobrá svietivosť
  • Príjemné biele svetlo
  Zápory
  • Vysoká cena

  Do nášho výberu najlepších autožiaroviek sme ako zástupcu H7 žiarovky vybrali Philips X-treme Vision. Tento model ponúka hneď niekoľko nadštandardne dobrých vlastností.

  Spomenúť určite musíme dlhú životnosť. Tú výrobca v špecifikáciách stanovuje na 450 hodín. Ide o slušné číslo a autožiarovka vydrží svietiť poriadne dlho. Farebná teplota je tu 3 700 K, čo vytvára príjemné biele svetlo. V recenziách používateľov môžeme nájsť frekventované zmienky o výbornej svietivosti. 1500 lúmenov v kombinácii s príjemným odtieňom svetla sa tu stará o dobré výsledky.

  Tejto autožiarovke nie je čo vytknúť, iba ak to, že sa na trhu predáva za vyššie ceny.

  Recenzia autožiarovky: Osram H1 P14

  Osram H1 autožiarovka

  Typ autožiarovky: H7 | Pätica: P14,5s | Farebná teplota: 3 200 K | Napätie: 12 V | Výkon: 55 W | Životnosť: 650 h | Dĺžka: 67,5 mm | Priemer: 8 mm | Približná cena: 2,5 €

  Klady
  • Výborná životnosť
  • Prívetivá cena
  • Príjemné svetlo
  Zápory
  • Nič

  O vynikajúci pomer kvality a výkonu sa postará Osram H1 P14. Táto autožiarovka disponuje päticou P14,5s a ide o H1 typ. Ide o kvalitnú autožiarovku, ktorú používajú vo veľkej miere milióny používateľov po celom svete.

  Pochvalu si zaslúži za svoje výborné vlastnosti, z ktorých vyzdvihneme predovšetkým výbornú životnosť a príjemné svetlo, ktoré produkuje. Veľkým lákadlom pri tejto autožiarovke je aj nízka cena, za ktorú sa predáva.

  Osram H1 P14 predstavuje osvedčenú a lacnú voľbu, ktorej nemáme čo vytknúť.

  Recenzia autožiarovky: Osram Cool Blue Intense H4

  Autožiarovka Osram Cool Blue Intense

  Typ autožiarovky: H4 | Pätica:  P43t-38 | Farebná teplota: 4 200 K| Luminancia: 1 550 lm | Napätie: 12 V | Výkon: 60 W | Životnosť: 450 h | Dĺžka: 42 mm | Priemer: 13 mm | Približná cena: 8 €

  Klady
  • Výborná viditeľnosť
  • Dlhá životnosť
  • Xenónový efekt svetla
  • Odolná voči otrasom
  Zápory
  • Nie je čo vytknúť

  V ponuke súčasných e-shopov a rôznych predajcov nájdeme veľké množstvo rôznych autožiaroviek. Ako zástupcu najlepšej H4 autožiarovky sme vybrali model Osram Cool Blue Intense.

  Táto autožiarovka disponuje výbornou životnosťou a skvelou svietivosťou. Osram Cool Blue Intense je výnimočná oproti konkurencii tzv. xenónovým efektom. Farebná teplota produkovaného svetla je tu 4 200 K, čím vzniká tzv. modrá čiapka. Tento svetelný efekt upravuje farbu svetla a zlepšuje viditeľnosť v noci a horších svetelných podmienkach. Výhodou žiarovky je aj jej odolnosť voči otrasom.

  Mnohé pozitívne recenzie reálnych používateľov tejto autožiarovky naznačujú, že ide o vydarený produkt, ktorému ani nie je čo vytknúť.

  Porovnanie autožiaroviek

  TypObrázokNázovCharakteristikaCena
  H7Autožiarovka Osram Ultra Life H 7Osram Ultra LifeAutožiarovka typu H7 s trojročnou zárukou a výnimočne dlhou životnosťou.11 €
  Porovnať ceny
  H7Autožiarovka Osram Night Breaker LaserOsram Night BreakerH7 autožiarovky s bielym svetlom, skvele osvetľujúce vozovku.22 €
  Porovnať ceny
  H7Autožiarovka Philips WhiteVisionPhilips White Vision H7Žiarovka H7 s bielym svetlom a životnosťou 450 hodín.16 €
  Porovnať ceny
  H3Autožiarovka Narva H3 PK22SNarva H3 PK22S Kvalitná H3 autožiarovka s farebnou teplotou 3 200 K.2 €
  Porovnať ceny
  H4Autožiarovka Philips LongLife EcoVisionPhilips Long Life Eco Vision H4H4 autožiarovky sľubujúce životnosť až na 100 000 km.11 €
  Porovnať ceny
  H1Autožiarovka Osram Cool Blue Intense H1Osram Cool Blue Intense H1H1 autožiarovka s „Coolblue“ svetlom, vďaka ktorým sa vyhnete pri jazde unaveným očiam.8 €
  Porovnať ceny
  H7Autožiarovka Osram Cool Blue Intense H7Osram Cool Blue Intense H7H7 verzia „Coolblue“ svetla, ktoré sa nápadne podobá na xenóny.15 €
  Porovnať ceny

  Najpredávanějšie autožiarovky podľa Heureky

  Ako vybrať autožiarovku?

  Aj keď sa svet špecifikácií a charakteristík autožiaroviek môže javiť poriadne zamotaný a zložitý, s pár základnými znalosťami si vyberiete presne to, čo potrebujete. Naše tipy a rady na výber autožiaroviek nájdete v nasledujúcom texte.

  Náš tipNáš tip

  Váš cieľ na cestách autom nenájdete len vďaka kvalitným autožiarovkám, no potrebovať budete aj poriadnu navigáciu. V našom teste sme sa pozreli bližšie na to najlepšie, čo trh ponúka.

  Typy autožiaroviek

  V súčasnosti sa na trhu môžete stretnúť s rôznymi druhmi autožiaroviek. Medzi najobľúbenejšie patria LED autožiarovky, halogénové a xenónové autožiarovky. Aké sú najlepšie žiarovky do auta? Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď, no v krátkosti si jednotlivé typy autožiaroviek predstavíme.

  LED žiarovky do autá

  Technológia LED je momentálne najobľúbenejšou technológiou v kontexte svietidiel a osvetlenia. S LED svietidlami sa v automobilovom svete stretneme nielen v exteriéri, no aj v interiéri. Rôzne formy interiérového osvetlenia majú svoje miesto pri tuningu a pri estetických úpravách.

  LED osvetlenie má jednu obrovskú výhodu, ktorou je jeho životnosť. Štandardom je tu 50 000 hodín svietenia. V porovnaní s klasikou v podobe halogénových žiaroviek je to viac ako desaťnásobok. Menej známym faktom je, že LED žiarovky do auta si lepšie poradia s otrasmi. Omnoho viac známa je nízka spotreba LED žiaroviek do autá. Niekedy je dokonca tak nízka, že určité Smart vozidlá môžu extrémne nízky výdaj energie LED žiarovky vnímať ako chybu. Je potrebné si preto dávať na tento fakt pri inštalácii pozor.

  Dávajte si pozor tiež na zákony a normy. Pred tým, než sa rozhodnete si LED autožiarovky zakúpiť sa uistite, či sú homologizované.

  Halogénové autožiarovky

  Ide o starý a osvedčený druh autožiaroviek. Svetlo je tu produkované zahriatím vlákna, ktoré je umiestené v sklenenej banke plnej plynu. Aj napriek mnohým slabinám tejto technológie ide stále o najrozšírenejší typ autožiaroviek na tunajších cestách.

  Xenónové autožiarovky

  Xenónové svietidlá sú moderenejším variantom halogénových autožiaroviek. Technológia je tu podobná, no ponúka vyšší svietivý výkon, ktorý je úzko spojený aj s vyššou spotrebou elektrickej energie.

  Na čo myslieť pri výbere autožiaroviek?

  Výber autožiaroviek sa určite nevyplatí unáhliť. Vždy je dobré sa najprv zamyslieť nad tým, aký typ autožiarovky sa vám bude najviac hodiť. Je preto dôležité oboznámiť sa s niekoľkými dôležitými faktami.

  Homologizácia

  Toto je dôležitý bod. Pri výbere musíte dbať na to, aby autožiarovka bola schválená na využívanie na našich cestách. Tento fakt by mal byť jasne uvedený niekde na škatuľke, prípadne priamo na žiarovke. Konkrétne by ste sa mali poobzerať po autožiarovkách s označením, tzv. homologizačnou značkou E s číslom krajiny, v ktorej chcete autožiarovky využívať. V prípade našej krásnej domoviny (Slovenskej republiky) to bude E27.

  Riziko falošného označenia je samozrejme reálne. Jediným odporúčaním, ktoré vás pred kúpou falzifikátu ochráni, je nákup u overeného a kvalitného obchodníka. Najspoľahlivejším indikátorom je v tomto kontexte dostatok pozitívnych recenzií predajcu, ktoré nájdete na Heuréke.

  Autožiarovky a svetlomety

  Kvalita autožiarovky

  Aj keď ide o pomerne široký pojem, chceme venovať pár slov aj kvalite. Určite sa nesnažte prehnane na autožiarovkách šetriť. Podozrivo lacné výrobky väčšinou ukrývajú nepríjemné prekvapenia. Ako už bolo spomenuté vyššie, kupujte len u overených predajcov. Zamerajte sa na značkové produkty, u ktorých sa dá predpokladať dostatočná úroveň kvality. Nebudete sa tak musieť báť, že kúpite autožiarovky s nedostatočnou intenzitou osvetlenia, či inými slabými vlastnosťami. Vždy sú spoľahlivou pomôckou pri nakupovaní vyššie spomenuté recenzie. Klaďte na nich preto dostatočný dôraz.

  Najdôležitejšie parametre autožiaroviek

  Od všeobecných informácií teraz prejdeme ku špecifickým parametrom, ktoré by ste si mali pri výbere vždy všímať.

  Typ a pätice autožiaroviek

  Ide o dôležitú časť autožiarovky, ktorá slúži na mechanické upevnenie ku svetelnému zdroju. Na trhu sa môžete stretnúť s veľkým počtom rôznych druhov pätíc. Preto je veľmi dôležité myslieť na kompatibilitu. Dávajte si preto pozor predovšetkým na špecifické označenie a typ pätice. Najčastejšími typom je skrutkovacia, bajonetové a kolíkové. Rovnako je na výber aj viacero veľkostí.

  Pätice môžu mať rôzne označenia, najčastejšie sa stretávame s dvomi (tromi) základnými.

  Autožiarovky H4 –sú jednoduchším druhom dvojvláknových autožiaroviek.

  Autožiarovky H7 a autožiarovky H1 – sú časté u nových vozidiel. Ide o jednovláknové autožiarovky pre svetlá, ktoré disponujú oddelenými diaľkovými a stretávacími svetlami.

  Iné označenia – stretnúť sa môžete tiež s inými označeniami, ako napríklad H15, H16 a pod. U xenónových svietidiel zase existujú označenia ako D1S, D2S atď.

  Ak si nie ste istý tým, aké žiarovky do auta budete potrebovať, poradia vám v servise. Dá sa to zistiť aj tak, že vymontujete starú žiarovku (vždy podľa návodu) a pozriete sa na jej označenie uvedené na pätici.

  Niektoré internetové obchody ponúkajú možnosť prezrieť si automobily, pre ktoré je daný typ autožiarovky vhodný. Vďaka tomu je výber jednoduchší a bezpečnejší.

  Svetelný tok autožiarovky

  Sila autožiarovky sa uvádza v špeciálnych jednotkách, tzv. lúmenoch (lm). Nenechajte sa ale zlákať na čo najvyššiu hodnotu svetelného toku. Nie vždy je totiž pravidlom, že je vyššia hodnota lepšia. Ideálne je vyberať autožiarovky so svetelným tokom 1 400 – 2 000 lúmenov. Ako optimum sa toto rozmedzie hodnôt svetelného toku žiarovky javí predovšetkým preto, že nižšia hodnota by znamenala nedostatočné osvetlenie cesty a vyššia zase nepríjemné oslepovanie protiidúcich vozidiel.

  Výkon a príkon autožiarovky

  Ďalším podstatným parametrom je výkon autožiarovky. Ten sa udáva vo Wattoch (W). V kontexte výkonu sa veľa odvíja od použitej technológie a jej umiestnenia. Najčastejšie sa stretávame so žiarovkami s výkonom okolo 50 – 70 Wattov.

  O spotrebe elektrickej energie autožiarovky veľa napovie jej príkon. Povolenou hodnotou pre príkon autožiaroviek je 55 W. Výnimkou je 60 W pre päticu H4.

  Náš tipNáš tip

  Určite sa oplatí zaobstarať si aj kvalitnú autobatériu. Prečítajte si preto o najlepších modeloch a tipoch, ako si autobaterku správne vybrať.

  Napätie autožiarovky

  Aktuálne sa používajú dve alternatívy, čo sa napätia týka. Osobné autá využívajú autožiarovky s 12V napätím a nákladné automobily 24 V napätie. Určite si preto pri výbere všímajte aj pre aký typ automobilu je daná autožiarovka určená.

  Farba osvetlenia

  Aj keď je na našom území povolené využívanie len bieleho svetla, existuje mnoho jeho odtieňov a farebných nádychov. V kontexte farby osvetlenia sa tak môžete stretnúť s pojmom chromatickosť. Ide o parameter, ktorý sa udáva je jednotkách Kelvinov.

  Pre lepšiu predstavu uvedieme najčastejšie farby osvetlenia a ich hodnotu Kelvinov.

  • Osvetlenie s modrým nádychom (modrastému odtieňu zodpovedá hodnota pohybujúca sa okolo 1 200 K).
  • Osvetlenie s žltým nádychom (teplý žltý nádych je okolo 3 000 K).
  • Denné svetlo (klasické denné svetlo sa rovná 4 500 K).
  • Chladné biele osvetlenie (tento odtieň zodpovedá 6 000 K).

   Životnosť autožiarovky

  Nič nevydrží naveky a ani autožiarovky nie sú výnimkou. Čo sa životnosti týka, rôzne autožiarovky vydržia rôzne dlhý čas. Znovu tu hrá rozhodujúcu úlohu použitá technológia. Halogénové žiarovky vydržia svietiť približne 2 500 hodín. Niektoré LED žiarovky do autá dokážu vydržať až 50 000 hodín prevádzky. K týmto údajom sa viete dostať čítaním špecifikácií autožiaroviek.

  Pamätajte však na fakt, že ide len o orientačné čísla. Nikto vám nevie s absolútnou istotou predpovedať, ako dlho daná autožiarovka vydrží. Najrozhodujúcejšími faktormi v tomto ohľade sú:

  Frekvencia používania autožiaroviek

  Výkon autožiaroviek

  Aj keď výkonná žiarovka môže vyzerať ako lepšia voľba voči menej výkonnej, z hľadiska životnosti to vôbec neplatí. Vyšší výkon autožiarovky znamená kratšiu životnosť.

  Náš tipNáš tip

  Udržte batériu vášho auta v top forme pomocou kvalitnej nábijačky autobatérií. Verte nám, vaše auto sa vám poďakuje.

  Kde kúpiť autožiarovku?

  Našim tradičným odporúčaním je navštíviť porovnávací web Heuréka. Vody internetových obchodov môžu byť zradné a nakupovaním na neoverených eshopoch vždy riskujete. V tomto kontexte vám Heuréka hľadanie značne uľahčí. Nájdete tu totiž len osvedčených predajcov a navyše sú tu viditeľné aj recenzie obchodov. Veľkou výhodou je aj prehľadné porovnanie cien, takže vám nikdy neunikne tá najlepšia cenová ponuka.

  Častou voľbou spotrebiteľov je aj nákup v Lidli. Tento veľký obchodný reťazec je známy tým, že ponúka rôzne sezónne výrobky a elektroniku. Medzi nich patria aj žiarovky do auta, ktoré sa tu dajú kúpiť v slušnej kvalite za priaznivú cenu.

  Ceny autožiaroviek

  Čo sa ceny týka, je u autožiaroviek veľmi variabilná. Všetko totiž závisí od použitej technológie, výrobcu a predovšetkým od typu autožiaroviek. Ak sa pozeráme primárne na halogénové žiarovky, môžeme identifikovať určité cenové kategórie a v krátkosti ich aj charakterizovať.

  Autožiarovky do 10 eur

  Do 10 eur si môžete zakúpiť kvalitné H1 alebo H4 žiarovky od popredných výrobcov, ako je Osram, Narva a Philips. Nepôjde o nijako prevratné modely, avšak svoju prácu odvedú na jednotku. Určite sa však vyhnite príliš lacným modelom od neznámych výrobcov. Kúpou takýchto autožiaroviek by ste riskovali nielen nedostatočnú kvalitu, no aj nespĺňajúce normy a ďalšie problémy.

  Autožiarovky od 10 do 20 eur

  Ak zainvestujete do autožiaroviek viac, ako 10 eur, do rúk sa vám môžu dostať kvalitné H4 alebo H7 autožiarovky. Často disponujú aj rôznymi vylepšenými technológiami, ako sú určité svetelné efekty, alebo predĺžená životnosť.

  Autožiarovky nad 20 eur

  Pre každého, kto si chce zohnať vyššiu kvalitu, odporúčame drahšie autožiarovky. V cenovej kategórii nad 20 eur si už môžete zaobstarať technologicky aj kvalitatívne veľmi vyspelé autožiarovky s rôznymi „vychytávkami“. Nájsť tu môžete farebné „nádychy“ osvetlenia a samozrejmosťou je nadštandardná životnosť často presahujúca 450 hodín.

  Najobľúbenejšie značky autožiaroviek

  Najznámejšími výrobcami autožiaroviek sú spoločnosti Osram, PhilipsNarva. Predovšetkým prvé dve menované predstavujú globálnych lídrov v tomto odvetví a určujú trendy a smerovanie automobilových svietidiel.

  Autožiarovky Osram

  Ak ste niekedy v živote kupovali žiarovku akéhokoľvek druhu, určite ste sa s výrobkami Osram stretli. Ide o kvalitného výrobcu, ktorý nielen žiarovky vyrába, no aktívne sa podieľa aj na výskume a vývoji nových technológií. Autožiarovky tohto výrobcu sú výbornou voľbou pre svoju vysokú kvalitu a veľmi priaznivú cenu. Logo Osram

  Autožiarovky Narva

  História firmy Narva je úzko spätá so spoločnosťou Osram. Obe nemecké firmy boli kedysi súčasťou celku. Neskôr došlo k ich rozdeleniu, no zdieľajú spoločné hodnoty v podobe vysokej kvality a priaznivej ceny. Aj autožiarovky Narva sú pomerne lacné a ponúkajú dobré kvality. Logo Narva

  Autožiarovky Philips

  Philips, ako svetoznámu firmu zaoberajúcu sa výrobou a vývojom všemožnej elektroniky, určite netreba nikomu nijak zvlášť predstavovať. Prítomnosť tejto spoločnosti je veľmi silná aj v segmente autožiaroviek. Na výber sú tu kvalitné žiarovky s výbornou svietivosťou a dlhou životnosťou. Philips logo

  Ako vymeniť autožiarovku?

  S výmenou autožiarovky vám najlepšie pomôže kvalifikovaný autoservis. Dať veci do rúk odborníkom je často tou najlepšou voľbou. Moderné svetlomety sú zložité zariadenia, ktoré sa dajú nesprávnou manipuláciou nenávratne poškodiť. Pamätajte na fakt, že v prípade poškodenia celého svetlometu vás potom výmena vyjde omnoho drahšie, než koľko by ste zaplatili za výmenu autožiarovky v servise.

  Rovnako je to aj s výmenou celých svetlometov. Mnoho ľudí sa rozhodne o výmenu jedného typu svetlometu za iný. Populárna je výmena halogénových svietidiel za LED alebo xenónové. V takomto prípade by ste mali určite osloviť autoservis. Aj keď sa náročnosť tohto úkonu líši v závislosti od konkrétneho modelu automobilu, návšteva autoservisu je stávkou na istotu. Niekedy dokonca ani nie je možné svetlomety vymeniť len tak a je potrebný hlbší a komplexnejší zásah do automobilu a jeho elektroinštalácie.

  Najpredávanějšie autožiarovky podľa Heureky

  Zdroje

  https://autoziarovky.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-autoziarovku/
  https://www.pdmauto.sk/ako-si-vybrat-autoziarovky-na-toto-si-dajte-pozor
  https://www.taishifolie.sk/clanok/ako-si-vybrat-autoziarovky-vybojky-do-auta
  https://www.alza.sk/auto/ako-vybrat-spravnu-autoziarovku-art17565.htm
  https://www.vehicode.com/blog/the-complete-beginner-s-guide-to-led-headlight-bulbs.html

  Zdieľajte článok

  Ohodnoťte článok

  Celkové hodnotenie: 4.8 (1 hlas)

  Autor článku

  Tomáš Hajduk
  Tomáš Hajduk

  Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

  Podobné články

  Diskusia u článku

  Pridať komentár

  Pridať komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Pridať komentár