Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie naparovacie žehličky – test, recenzie a porovnanie

2.11.2021 Dominika Halusková Dominika Halusková

Preč sú doby, keď sa bielizeň mangľovala alebo nosila do špecializovaných žehliarní. Dnes je žehlička neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Na trhu nájdete žehličky rôznych cenových variantov, značiek, kategórií a dizajnu. Dnešná moderná žehlička vám uľahčí prácu a ušetrí čas. V tomto článku vám ponúkame porovnanie 3 najobľúbenejších naparovacích žehličiek. V článku nájdete aj tipy a rady, ako správne vybrať tú najlepšiu naparovaciu žehličku. Náročným používateľom odporúčame žehličku Tefal Ultimate Anti-calc FV9785E0.

Najlepšia celkovo

Skutočne kvalitná naparovacia žehlička, ktorá si poradí s každým záhybom.

Najlepší pomer cena/kvalita

Výborná žehlička strednej triedy s pekným dizajnom.

Najlepšia lacná

Jednoduchá a ľahká žehlička, ktorá spoľahlivo zvláda bežné žehlenie za nízku cenu.

Najlepšie naparovacie žehličky

Recenzia: Tefal Ultimate Anti-calc FV9785E0

Tefal Ultimate Anti-calc recenzia Pre náročných

Materiál žehliacej plochy: durilium | Objem nádržky: 350 ml | Príkon: 3 000 W | Parný výkon: 55 g/min | Dĺžka kábla: 2,5 m | Hmotnosť: 1,8  kg | Približná cena: 67 €

Klady
 • Vysoký výkon
 • Extrémne klzká žehliaca plocha
 • Automatické vypnutie
 • Zberač vodného kameňa
Zápory
 • Vysoká cena
 • Vysoká hmotnosť

Ak hľadáte žehličku, ktorá si poradí s každým pokrčeným prádlom, je pre vás model Tefal Ultimate Anti-calc FV9785E0 to pravé. Žehlička naparuje do 55 g/min, pričom táto hodnota sa dá variabilne prispôsobiť aktuálnej potrebe. V prípade skutočne pokrčeného prádla môžete použiť veľmi výkonný parný ráz so silou 230 g/min..

Model disponuje jedinečným zberačom vodného kameňa. Ten je možné zo žehličky vybrať a vy ho tak jednoducho umyjete pod prúdom vody. Vďaka tomuto systému si žehlička zachová vysoký výkon pary aj po dlhom používaní.

Povrch žehliacej dosky sa môže pochváliť extrémne vysokou kĺzavosťou. Bezpečnosť používania zvyšuje automatické vypnutie žehličky. Tá sa v horizontálnej polohe vypne za 30 sekúnd, vo vertikálnej za 8 minút. Samozrejmosťou je tiež systém proti odkvapkávaniu.

Recenzia: Philips GC2148/30

Philips GC214830 recenzia Zlatý stred

Materiál žehliacej plochy: keramika | Objem nádržky: 270 ml | Príkon: 2 100 W | Parný výkon: 110 g/min | Dĺžka kábla: 1,9 m | Hmotnosť: 1,1 kg | Približná cena: 34 €

Klady
 • Elegantný dizajn
 • Veľa funkcií
 • Hmotnosť len 1,1 kg
 • Vynikajúci pomer kvality a ceny
Zápory
 • Slabší príkon a výkon

Zo strednej cenovej kategórie sme ako vybrali žehličku PHILIPS GC 2148/30. Táto žehlička vás zaujme už na prvý pohľad svojim elegantným dizajnom a nápadným farebným prevedením. Disponuje príkonom 2 100 W a výkonom 110 g/min, takže sa rýchlo zahreje a svoju prácu odvedie dobre, aj keď nepatrí medzi najvýkonnejšie modely. Používateľ môže byť spokojný aj s objemom vodnej nádržky (270 ml). Špička Triple precision tip zaistí možnosť ľahkého žehlenia okolo zipsov, gombíkov alebo potlačí.

Táto žehlička ponúka veľký počet rôznych funkcií. Za zmienku stojí určite systém ochrany pred odkvapkávaním, automatické vypnutie, vertikálne naparovanie a systém odvápňovania. Chválime aj nízku hmotnosť žehličky.

Recenzia: Sencor SSI 2028YL

Sencor SSI 2028YL recenzia Lacný základ

 

Materiál žehliacej plochy: nerez  | Objem nádržky:  200 ml | Príkon: 1 600 W | Parný výkon: 20 g/min | Dĺžka kábla: 165 cm | Hmotnosť: 0,65 kg | Približná cena: 15 €

Klady
 • Nízka cena
 • Veľmi ľahká
 • Jednoduché používanie
 • Pekný dizajn
Zápory
 • Slabší výkon

Dôkazom toho, že dobrú naparovaciu žehličku zoženiete aj v najnižšej cenovej kategórii, je Sencor SSI 2028YL. Ide o jednoduchý model, ktorý síce neoslní výkonom, ale žehlí spoľahlivo, čo potvrdzujú skúsenosti veľkého množstva spokojných používateľov. Výhodou žehličky je nízka hmotnosťou iba 0,65 kg, vďaka čomu sa s ňou ľahko pracuje.

Príkon žehličky dosahuje 1 600 W a nepretržitý výstup pary 20 g/min. V prípade potreby je k dispozícii zosilnená para 70 g/min. Nechýba plynulá regulácia výstupu pary, ako aj možnosť vertikálneho naparovania. Výhodou je jednoduché ovládanie. Údržbu zase uľahčuje systém samočistenia.

Žehlička zaujme pekným dizajnom, zaobstarať si ju môžete v modrej alebo žltej farbe. A čo slabé stránky? Vzhľadom na nízku cenu je možné konštatovať, že žiadne, avšak pripomíname, že jej výkon ju predurčuje na menej náročné používanie.

Najpredávanejšie žehličky podľa Heureky

Ako vybrať naparovaciu žehličku

V tomto článku sa budeme zaoberať len naparovacími žehličkami. Tých sa totiž na slovenskom trhu predáva zo všetkých druhov najviac (asi 90 %). Je však dobré uviesť pre čitateľovu predstavu aj ostatné druhy žehličiek. Ide predovšetkým o žehličky na suché žehlenie, žehličky s parnými stanicami, cestovné žehličky alebo žehliace lisy.

Pokiaľ máte 3 až 4-člennú rodinu a nežehlíte profesionálne, naparovacia žehlička je pre vás ideálnym rodinným spoločníkom. Jej hlavnou výhodou totiž je, že sa priamo do jej nádoby leje voda. Tá bielizeň naparuje horúcou parou a pokrčené oblečenie a záhyby na nej sa tak ľahšie a rýchlejšie narovnajú. Tým odpadáva kropenie alebo žehlenie vlhkej bielizne, ako to bolo potrebné pri tzv. suchých žehličkách. Žehlenie je teda rýchlejšie a jednoduchšie.

Teraz sa poďme pozrieť, na aké parametre by sme sa pri výbere naparovacej žehličky mali zamerať.

Príkon

Príkon je dôležité sledovať pri každom prístroji. V prípade žehličky zvlášť, pretože čím vyšší príkon, tým je vyššia kvalita žehlenia. Vďaka vysokému príkonu sa skôr rozohreje žehliaca plocha na potrebnú teplotu. Žehlička má tak väčšiu silu na to, aby uvoľnila väčšie množstvo pary počas žehlenia. V prípade konkrétneho typu žehličky potom v parametroch nájdete príkon uvedený vo wattoch. Ideálny príkon naparovacej žehličky by mal byť vyšší ako 2000 W.

Parný výkon

Ako logicky vyplýva z vyššie uvedeného odseku, s príkonom súvisí aj parný výkon. V prípade naparovacej žehličky je parný výkon jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý by sme mali sledovať. Ideálne by sa mal pohybovať okolo 30 – 40 g/min.

Parný výkon udáva množstvo pary, ktoré žehlička vypustí počas určitého času. Jeho hodnota sa udáva v gramoch za jednu minútu. V prípade, že je bielizeň veľmi pokrčená, má väčšina naparovacích žehličiek funkciu parného rázu. Pri jeho spustení sa naraz zo žehličky uvoľní väčšie množstvo pary, ktoré bielizeň viac naparí.

Žehliaca plocha

Aj v tomto prípade platí, že čím je kvalitnejšia a väčšia žehliaca plocha, tým rýchlejšie a jednoduchšie je žehlenie. Preto pri výbere naparovacej žehličky venujte pozornosť aj tomuto dôležitému parametru. Materiál žehliacej plochy by mal byť kĺzavý a určite nie lepivý, tak ako to poznáme pri suchých žehličkách. Ak žehlička po bielizni kĺže, môžeme si byť istí kvalitou žehliacej plochy. Na odolnej žehliacej ploche nenájdete po dlhodobom používaní žehličky výstupky ani popáleniny.

V ponukách rôznych značiek nájdete aj rôzne typy povrchov. Pri výbere žehličky dajte teda určite prednosť keramickému alebo zafírovému povrchu. Stretnúť sa môžete aj s hliníkovými, teflónovými alebo antikorovými žehliacimi plochami. Pri tých si dajte však pozor na tvrdé povrchy na oblečení, ako sú zipsy, gombíky alebo iné ozdoby, ktoré žehličku veľmi ľahko poškriabu. Poškriabaná žehlička prestáva po povrchu kĺzať a kvalita žehlenia sa tak nenávratne zhoršuje.

Funkcia odvápňovania

Do úplne prvých naparovacích žehličiek bolo nutné nalievať destilovanú vodu, inak hrozilo, že sa žehlička zaniesla vodným kameňom. Dnes už touto funkciou disponuje väčšina naparovacích žehličiek. Funkcia odvápňovania zaisťuje samočistenie žehličky od vodného kameňa. Do nádobky s vodou tak môžete s pokojným svedomím liať vodu z vodovodu, nech je akokoľvek tvrdá. V niektorých prípadoch môžete používaním destilovanej vody dosiahnuť menší parný výkon žehličky.

Funkcia samočistenia

Voda môže do žehličky zaniesť nielen vodný kameň, ale aj iné nečistoty, ktoré žehličke rozhodne neprospievajú. Na tento účel sú naparovacie žehličky vybavené funkciou samočistenia. Tá ohreje vodu v žehličke na vysokú teplotu a následne je možné vodu s obsiahnutými nečistotami zo žehličky vypustiť cez dierky na žehliacej ploche.

Anti-drip systém

Za zložitým anglickým názvom sa ukrýva jednoduchá a inteligentná funkcia – zastavenie odkvapkávania. Odkvapkávanie vody vzniká vtedy, keď žehlíme napríklad jemnú bielizeň na najnižšom stupni. Para sa totiž v prípade väčšiny naparovacích žehličiek tvorí až pri druhom naparovacím stupni. Práve tento zabráni tvorbe mokrých fľakov na bielizni, a to tak, že sa pri nižších stupňoch zastaví tvorba pary.

Automatické vypnutie

Nejedna gazdinka si po odchode z domu kládla otázku, či vypla alebo nevypla žehličku, a obáva sa tak veľkých škôd, ktoré môže zapnutá žehlička spôsobiť. Niektoré naparovacie žehličky majú funkciu automatického vypnutia pri dlhšej nečinnosti. Tým táto inteligentná funkcia môže zachrániť nejednu domácnosť od katastrofy.

Ukazovateľ prevádzky

Vaša žehlička s vami môže vďaka tejto funkcii komunikovať. Včas vám nahlási, kedy je potrebné ju vyčistiť, odvápniť, nabiť, kedy je pripravená na prevádzku alebo akú funkciu ste si práve nastavili. Niektoré žehličky majú aj moderné displeje.

Vertikálne naparovanie

Niektoré typy materiálov sa nesmú žehliť, inak hrozí ich nenávratné poškodenie. Ide napríklad o jemné blúzky, záclony alebo závesy. Práve táto funkcia umožní vypúšťanie pary vo zvislej polohe, čím narovná takto jemné materiály bez jediného dotyku.

Kropenie

Hoci sme spomenuli, že vďaka naparovaciemu systému sa nemusí bielizeň kropiť, v niektorých prípadoch extrémne pokrčenej bielizne je táto funkcia potrebná. Vďaka kropeniu sa rozprašovačom na bielizeň rozpráši menšie množstvo vody a bielizeň sa tak stane poddajnejšia.

Najpredávanejšie žehličky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (237 hlasov)

Autor

Dominika Halusková
Dominika Halusková

Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. K mojím najobľúbenejším témam patrí všetko, čo zaujíma ženy. Práve preto sa na tejto stránke venujem najmä elektronike určenej starostlivosti o telo a elektronike do domácnosti. Vo voľnom čase sa s radosťou venujem vareniu. Rovnako si užívam dlhé prechádzky po horách a nádherné východy slnka nad kopcami.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Lulu (6. 3. 2020 10:03)

Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o recenziu na orava ze 300? Oslovila ma teflonova hladko klzava zehliaca plocha a naparovanie v oboch polohach.ďakujem

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár