Najlepšie naparovacie žehličky – porovnanie 2018

Preč sú doby, keď sa bielizeň mangľovala alebo nosila do špecializovaných žehliarní. Dnes je žehlička neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Na trhu nájdete žehličky rôznych cenových variantov, značiek, kategórií a dizajnu. Dnešná moderná žehlička vám uľahčí prácu a ušetrí čas. V tomto článku vám ponúkame porovnanie 3 najobľúbenejších naparovacích žehličiek. V článku nájdete aj tipy a rady, ako správne vybrať tú najlepšiu naparovaciu žehličku.

Najlepšie naparovacie žehličky 2018

Bosch TDA 2610 Sensixx

Electrolux EDB 6120

Tefal Ultimate Anti-calc

Bosch TDA 2610 Sensixx

Electrolux EDB 6120

Tefal Ultimate Anti-calc FV9785E0

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Nízka cena

Samočistiaci systém

Bez odkvapkávania vody

Pomerne rýchle zahriatie

Elegantný dizajn

Veľký výber funkcií

Nízka hmotnosť

Vysoký výkon

Extrémne klzká žehliaca plocha

Automatické vypnutie

Zberač vodného kameňa

Zápory

Menší parný prúd

Menšia kĺzavosť

Pomerne nízky príkon a výkon

Nemá poistku proti prehriatiu

Vysoká cena

Vysoká hmotnosť

ZhrnutieJednoduchá žehlička, ktorá nezaťaží vašu peňaženku a vyžehlí všetko bežné prádlo.Stredne drahá žehlička bohatá na počet funkciíSkutočne kvalitná naparovacia žehlička si, vďaka svojmu prevedeniu, poradí s každým záhybom.

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Recenzia: Bosch TDA 2610 Sensixx

KLADY:
 • Nízka cena
 • Samočistiaci systém
 • Bez odkvapkávania vody
 • Pomerne rýchle zahriatie

ZÁPORY:
 • Menší parný prúd
 • Menšia kĺzavosť

Lacná a jednoduchá naparovacia žehlička Bosch TDA 2610 Sensixx patrí k základným modelom. Žehliaca plocha Palladium Glissée disponuje špeciálnym trojfázovým dizajnom a parnými kanálikmi. Takéto prevedenie je zárukou primeranej kĺzavosti a rovnomernej distribúcie pary.

Príkon žehličky 2000 W je mierne nižší, ale s bežným prádlom si model poradí. Vďaka úzkej špičke so žehličkou pohodlne vyžehlíte aj okolie gombíkov, či golier. Teplotu žehličky si jednoducho nastavíte otočným kolieskom.

Nádržka na vodu disponuje kapacitou 290 ml. Žehlička kontinuálne naparuje do 25 gramov za minútu a vybrať si môžete z troch stupňov naparovania. V prípade, že potrebujete silnejší prúd pary, môžete použiť parný ráz so silou 60 g/min.

Samočistiaca funkcia žehličky výrazne uľahčí jej údržbu. Samozrejmosťou sú ukazovateľ prevádzky a poistka proti prehriatiu. Model si môžete zakúpiť v modrej farbe.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Electrolux EDB 6120

KLADY:
 • Elegantný dizajn
 • Veľký výber funkcií
 • Nízka hmotnosť

ZÁPORY:
 • Pomerne nízky príkon a výkon
 • Nemá poistku proti prehriatiu

Z kategórie nad 50 € sme ako prvý tip vybrali Electrolux EDB 6120. S príkonom 2 200 W a výkonom 130 g/min patrí medzi výkonnejšie typy. Stabilnosť žehličky zaisťuje veľký gumový podstavec, ktorý tým zaručuje vašu bezpečnosť. Spokojní môžete byť aj s objemom vodnej nádržky 350 ml. Hrot z antikorovej ocele zaistí možnosť ľahkého žehlenia okolo zipsov, gombíkov alebo potlačí.

Na počet funkcií je táto žehlička veľmi bohatá. Tešiť sa môžete z funkcie samočistenia, kropenia, vertikálneho naparovania, systému odvápňovania, anti-drip systému. Žehlička je ďalej vybavená funkciou trojakého automatického vypnutia, keď sa pri nečinnosti vypne po určitej dobe – a to v akejkoľvek polohe.

Porovnajte ceny >>>

Recenzia: Tefal Ultimate Anti-calc FV9785E0

KLADY:
 • Vysoký výkon
 • Extrémne klzká žehliaca plocha
 • Automatické vypnutie
 • Zberač vodného kameňa

ZÁPORY:
 • Vysoká cena
 • Vysoká hmotnosť

Ak hľadáte žehličku, ktorá si poradí s každým pokrčeným prádlom, je pre vás model Tefal Ultimate Anti-calc FV9785E0 to pravé. Žehlička naparuje do 55 g/min, pričom táto hodnota sa dá variabilne prispôsobiť aktuálnej potrebe. V prípade skutočne pokrčeného prádla môžete použiť veľmi výkonný parný ráz so silou 230 g/min..

Model disponuje jedinečným zberačom vodného kameňa. Ten je možné zo žehličky vybrať a vy ho tak jednoducho umyjete pod prúdom vody. Vďaka tomuto systému si žehlička zachová vysoký výkon pary aj po dlhom používaní.

Povrch žehliacej dosky sa môže pochváliť extrémne vysokou kĺzavosťou. Bezpečnosť používania zvyšuje automatické vypnutie žehličky. Tá sa v horizontálnej polohe vypne za 30 sekúnd, vo vertikálnej za 8 minút. Samozrejmosťou je tiež systém proti odkvapkávaniu.

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie žehličky podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako vybrať naparovaciu žehličku

V tomto článku sa budeme zaoberať len naparovacími žehličkami. Tých sa totiž na slovenskom trhu predáva zo všetkých druhov najviac (asi 90 %). Je však dobré uviesť pre čitateľovu predstavu aj ostatné druhy žehličiek. Ide predovšetkým o žehličky na suché žehlenie, žehličky s parnými stanicami, cestovné žehličky alebo žehliace lisy.

Pokiaľ máte 3 až 4-člennú rodinu a nežehlíte profesionálne, naparovacia žehlička je pre vás ideálnym rodinným spoločníkom. Jej hlavnou výhodou totiž je, že sa priamo do jej nádoby leje voda. Tá bielizeň naparuje horúcou parou a pokrčené oblečenie a záhyby na nej sa tak ľahšie a rýchlejšie narovnajú. Tým odpadáva kropenie alebo žehlenie vlhkej bielizne, ako to bolo potrebné pri tzv. suchých žehličkách. Žehlenie je teda rýchlejšie a jednoduchšie.

Teraz sa poďme pozrieť, na aké parametre by sme sa pri výbere naparovacej žehličky mali zamerať.

Príkon

Príkon je dôležité sledovať pri každom prístroji. V prípade žehličky zvlášť, pretože čím vyšší príkon, tým je vyššia kvalita žehlenia. Vďaka vysokému príkonu sa skôr rozohreje žehliaca plocha na potrebnú teplotu. Žehlička má tak väčšiu silu na to, aby uvoľnila väčšie množstvo pary počas žehlenia. V prípade konkrétneho typu žehličky potom v parametroch nájdete príkon uvedený vo wattoch. Ideálny príkon naparovacej žehličky by mal byť vyšší ako 2000 W.

Parný výkon

Ako logicky vyplýva z vyššie uvedeného odseku, s príkonom súvisí aj parný výkon. V prípade naparovacej žehličky je parný výkon jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý by sme mali sledovať. Ideálne by sa mal pohybovať okolo 30 – 40 g/min.

Parný výkon udáva množstvo pary, ktoré žehlička vypustí počas určitého času. Jeho hodnota sa udáva v gramoch za jednu minútu. V prípade, že je bielizeň veľmi pokrčená, má väčšina naparovacích žehličiek funkciu parného rázu. Pri jeho spustení sa naraz zo žehličky uvoľní väčšie množstvo pary, ktoré bielizeň viac naparí.

Žehliaca plocha

Aj v tomto prípade platí, že čím je kvalitnejšia a väčšia žehliaca plocha, tým rýchlejšie a jednoduchšie je žehlenie. Preto pri výbere naparovacej žehličky venujte pozornosť aj tomuto dôležitému parametru. Materiál žehliacej plochy by mal byť kĺzavý a určite nie lepivý, tak ako to poznáme pri suchých žehličkách. Ak žehlička po bielizni kĺže, môžeme si byť istí kvalitou žehliacej plochy. Na odolnej žehliacej ploche nenájdete po dlhodobom používaní žehličky výstupky ani popáleniny.

V ponukách rôznych značiek nájdete aj rôzne typy povrchov. Pri výbere žehličky dajte teda určite prednosť keramickému alebo zafírovému povrchu. Stretnúť sa môžete aj s hliníkovými, teflónovými alebo antikorovými žehliacimi plochami. Pri tých si dajte však pozor na tvrdé povrchy na oblečení, ako sú zipsy, gombíky alebo iné ozdoby, ktoré žehličku veľmi ľahko poškriabu. Poškriabaná žehlička prestáva po povrchu kĺzať a kvalita žehlenia sa tak nenávratne zhoršuje.

Funkcia odvápňovania

Do úplne prvých naparovacích žehličiek bolo nutné nalievať destilovanú vodu, inak hrozilo, že sa žehlička zaniesla vodným kameňom. Dnes už touto funkciou disponuje väčšina naparovacích žehličiek. Funkcia odvápňovania zaisťuje samočistenie žehličky od vodného kameňa. Do nádobky s vodou tak môžete s pokojným svedomím liať vodu z vodovodu, nech je akokoľvek tvrdá. V niektorých prípadoch môžete používaním destilovanej vody dosiahnuť menší parný výkon žehličky.

Funkcia samočistenia

Voda môže do žehličky zaniesť nielen vodný kameň, ale aj iné nečistoty, ktoré žehličke rozhodne neprospievajú. Na tento účel sú naparovacie žehličky vybavené funkciou samočistenia. Tá ohreje vodu v žehličke na vysokú teplotu a následne je možné vodu s obsiahnutými nečistotami zo žehličky vypustiť cez dierky na žehliacej ploche.

Anti-drip systém

Za zložitým anglickým názvom sa ukrýva jednoduchá a inteligentná funkcia – zastavenie odkvapkávania. Odkvapkávanie vody vzniká vtedy, keď žehlíme napríklad jemnú bielizeň na najnižšom stupni. Para sa totiž v prípade väčšiny naparovacích žehličiek tvorí až pri druhom naparovacím stupni. Práve tento zabráni tvorbe mokrých fľakov na bielizni, a to tak, že sa pri nižších stupňoch zastaví tvorba pary.

Automatické vypnutie

Nejedna gazdinka si po odchode z domu kládla otázku, či vypla alebo nevypla žehličku, a obáva sa tak veľkých škôd, ktoré môže zapnutá žehlička spôsobiť. Niektoré naparovacie žehličky majú funkciu automatického vypnutia pri dlhšej nečinnosti. Tým táto inteligentná funkcia môže zachrániť nejednu domácnosť od katastrofy.

Ukazovateľ prevádzky

Vaša žehlička s vami môže vďaka tejto funkcii komunikovať. Včas vám nahlási, kedy je potrebné ju vyčistiť, odvápniť, nabiť, kedy je pripravená na prevádzku alebo akú funkciu ste si práve nastavili. Niektoré žehličky majú aj moderné displeje.

Vertikálne naparovanie

Niektoré typy materiálov sa nesmú žehliť, inak hrozí ich nenávratné poškodenie. Ide napríklad o jemné blúzky, záclony alebo závesy. Práve táto funkcia umožní vypúšťanie pary vo zvislej polohe, čím narovná takto jemné materiály bez jediného dotyku.

Kropenie

Hoci sme spomenuli, že vďaka naparovaciemu systému sa nemusí bielizeň kropiť, v niektorých prípadoch extrémne pokrčenej bielizne je táto funkcia potrebná. Vďaka kropeniu sa rozprašovačom na bielizeň rozpráši menšie množstvo vody a bielizeň sa tak stane poddajnejšia.

Najpredávanejšie žehličky podľa Heureky

Najlepšie naparovacie žehličky – porovnanie 2018
4.2 (83.08%) 26 votes

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte