Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Malé spotrebiče

Najlepšie naparovacie žehličky 2024 – recenzie a porovnanie

26. 7. 2023 Aktualizované

Dnes je žehlička neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Na trhu nájdete žehličky rôznych cenových variantov, značiek, kategórií a dizajnu. Dnešná moderná žehlička vám uľahčí prácu a ušetrí čas. V tomto článku nájdete tipy a rady, ako správne vyberať najlepšie naparovacie žehličky. Náročným používateľom odporúčame žehličku Tefal FV9845Eo.

Najlepšia celkovo

Výkonná parná žehlička špičkovej kvality. Jasný víťaz testu.

Najlepší pomer cena/kvalita

Naparovacia žehlička s čistiacim systémom za výhodnú cenu.

Najlepšia lacná

Jednoduchá a ľahká žehlička, ktorá spoľahlivo zvláda bežné žehlenie za nízku cenu.

Najlepšie naparovacie žehličky

Naparovacia žehlička Tefal FV9845Eo Ultimate Pure

Tefal fv 9845e0 ultimate pure Naparovacia žehlička recenzia Pre náročných

Materiál žehliacej plochy: keramická | Objem nádržky: 350ml l | Príkon: 3200 W | Parný výkon: 60 g/min | Dĺžka kábla: 2,5 m | Hmotnosť: 1,45  kg | Približná cena: 100 €

Klady
 • Silný výkon a intenzívny parný ráz
 • Spoľahlivá ochrana proti vodnému kameňu
 • Rýchle nahrievanie
 • Kvalita použitých materiálov
Zápory
 • Nič podstatné

Naparovacia žehlička Ultimate Pure od Tefal nesie svoj názov oprávnene. O ultimátne výsledky žehlenia sa stará extra silný parný ráz až 260 g/min, za ktorým nezaostáva ani samotný parný výkon 60 g/min. Hravo si tak poradí aj s veľmi odolnými záhybmi. Zárukou rýchleho zahriatia je príkon 3200 W. 

Naparovacia žehlička si dokáže poradiť  aj s vodným kameňom, ktorý bežné žehličky poškodzuje a na oblečení zanecháva nevzhľadné stopy. Tefal preto vyvinul systém filtrácie pre zabránenie usadzovaniu vodného kameňa a vzniku škvŕn pri žehlení bielizne.  

Ovládanie žehličky je veľmi jednoduché, k čomu prispieva inteligentná funkcia pre automatické nastavenie optimálneho množstva pary. Na bezpečnosť používania pritom dohliada funkcia automatického vypnutia. 

Pochvalu si nepochybne zaslúži i kvalita použitých materiálov, na čele so žehliacou plochou Durilium. Vyznačuje sa priam dokonalou kĺzavosťou a optimálnym rozptylom pary. Nadpriemerná je však nielen kvalita, ale aj hmotnosťou, s váhou 1,45 kg ju radíme medzi ťažie modely. Pochopiteľne, vyššia je aj cena, ale adekvátne funkciám a celkovému prevedeniu. Náročnejší záujemcovia preto nemajú dôvod dlho váhať.

Naparovacia žehlička Polti Vaporella QUICK & COMFORT QC120

Polti VAPORELLA Naparovacia zehlicka recenzia Zlatý stred

Materiál žehliacej plochy: nerez | Objem nádržky: 300 ml | Príkon: 2 200 W | Parný výkon: 30 g/min | Dĺžka kábla: 1,9 m | Hmotnosť: 1,3 kg | Približná cena: 62 €

Klady
 • Vysoký parný ráz
 • Samočistiaca funkcia
 • Ľahká regulácia teploty a výstupu pary
Zápory
 • Nič podstatné

I keď vám uvedená značka zrejme veľa nehovorí, parametre a vlastnosti tejto žehličky za výhodnú cenu možno dokážu presvedčiť aj vás. Naparovacia žehlička Polti Vaporella Quick & Comfort disponuje výkonom 30 g/min a vysokým parným rázom, očakávajte preto rýchlu a spoľahlivú prácu.

So žehličkou sa komfortne pracuje, má primeranú hmotnosť a pohodlnú rukoväť, čo akurát padne do ruky. Objem nádržky na vodu dosahuje štandardných 300 ml. Otočný volič teploty umožňuje ľahkú voľbu z 3 programov vypúšťania pary.

Myslelo sa aj na bezpečnosť. Naparovacia žehlička disponuje funkciou automatického vypnutia, ktoré sa aktivuje v 3 polohách. Nechýba ani čistiaci systém pre odstránenie vodného kameňa vo vnútri žehličky, čo predlžuje jej životnosť.

Naparovacia žehlička Philips GC 4556

 PHILIPS GC 4556-60 Naparovacia žehlička Recenzia Lacný základ

Materiál žehliacej plochy: nerez | Objem nádržky: 300 ml l | Príkon: 2500 W | Parný výkon: 50 g/min | Dĺžka kábla: 2 m | Hmotnosť: 1,57  kg | Približná cena: 60 €

Klady
 • Výkon a parný raz
 • Systém na odstránenie vodného kameňa
 • Jednoduché čistenie
 • Štýlový dizajn
Zápory
 • Kratší kábel
 • Mierne ťažšia

Naparovacia žehlička Philips GC 4556 z nižšej strednej cenovej presvedčí široké spektrum záujemcov. Dôkazom o tom sú popredné priečky v rebríčkoch predajnosti. Pochvalu si zaslúži za parný výkon. Kontinuálny výstup pary 50 g/min dopĺňa krátkodobo zosilnená para až 220 g/min.

Hoci recenzovaná naparovacia žehlička je trochu ťažšia, pri žehlení to veľmi neprekáža. So žehličkou sa komfortne pracuje, potešením je kvalitný materiál žehliacej plochy, s ktorým žehlička po bielizni kĺže ako po masle. Viac ako nižšiu hmotnosť by sme uvítali dlhší kábel, niektorí používatelia sa preto použitiu predlžovačky nevyhnú.  

Nechýba systém na odstraňovanie vodného kameňa zaisťujúci jednoduché čistenie žehličky. Bonusom k tomu všetkému je moderný a elegantný dizajn, ktorý je radosťou pre oči.

Najpredávanejšie naparovacie žehličky podľa Heureky

Ako vybrať naparovaciu žehličku

V tomto článku sa budeme zaoberať len naparovacími žehličkami. Tých sa totiž na slovenskom trhu predáva zo všetkých druhov najviac (asi 90 %). Je však dobré uviesť pre čitateľovu predstavu aj ostatné druhy žehličiek. Ide predovšetkým o žehličky na suché žehlenie, žehličky s parnými stanicami, cestovné žehličky alebo žehliace lisy.

Pokiaľ máte 3 až 4-člennú rodinu a nežehlíte profesionálne, naparovacia žehlička je pre vás ideálnym rodinným spoločníkom. Jej hlavnou výhodou totiž je, že sa priamo do jej nádoby leje voda. Tá bielizeň naparuje horúcou parou a pokrčené oblečenie a záhyby na nej sa tak ľahšie a rýchlejšie narovnajú. Tým odpadáva kropenie alebo žehlenie vlhkej bielizne, ako to bolo potrebné pri tzv. suchých žehličkách. Žehlenie je teda rýchlejšie a jednoduchšie.

Náš tip

Viete, že medzi naparovačou žehličkou a parným generátorom je rozdiel?

Teraz sa poďme pozrieť, na aké parametre by sme sa pri výbere naparovacej žehličky mali zamerať.

Príkon

Príkon je dôležité sledovať pri každom prístroji. V prípade žehličky zvlášť, pretože čím vyšší príkon, tým je vyššia kvalita žehlenia. Vďaka vysokému príkonu sa skôr rozohreje žehliaca plocha na potrebnú teplotu. Žehlička má tak väčšiu silu na to, aby uvoľnila väčšie množstvo pary počas žehlenia. V prípade konkrétneho typu žehličky potom v parametroch nájdete príkon uvedený vo wattoch. Ideálny príkon naparovacej žehličky by mal byť vyšší ako 2000 W.

Parný výkon

Ako logicky vyplýva z vyššie uvedeného odseku, s príkonom súvisí aj parný výkon. V prípade naparovacej žehličky je parný výkon jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý by sme mali sledovať. Ideálne by sa mal pohybovať okolo 30 – 40 g/min.

Parný výkon udáva množstvo pary, ktoré žehlička vypustí počas určitého času. Jeho hodnota sa udáva v gramoch za jednu minútu. V prípade, že je bielizeň veľmi pokrčená, má väčšina naparovacích žehličiek funkciu parného rázu. Pri jeho spustení sa naraz zo žehličky uvoľní väčšie množstvo pary, ktoré bielizeň viac naparí.

Žehliaca plocha

Aj v tomto prípade platí, že čím je kvalitnejšia a väčšia žehliaca plocha, tým rýchlejšie a jednoduchšie je žehlenie. Preto pri výbere naparovacej žehličky venujte pozornosť aj tomuto dôležitému parametru. Materiál žehliacej plochy by mal byť kĺzavý a určite nie lepivý, tak ako to poznáme pri suchých žehličkách. Ak žehlička po bielizni kĺže, môžeme si byť istí kvalitou žehliacej plochy. Na odolnej žehliacej ploche nenájdete po dlhodobom používaní žehličky výstupky ani popáleniny.

V ponukách rôznych značiek nájdete aj rôzne typy povrchov. Pri výbere žehličky dajte teda určite prednosť keramickému alebo zafírovému povrchu. Stretnúť sa môžete aj s hliníkovými, teflónovými alebo antikorovými žehliacimi plochami. Pri tých si dajte však pozor na tvrdé povrchy na oblečení, ako sú zipsy, gombíky alebo iné ozdoby, ktoré žehličku veľmi ľahko poškriabu. Poškriabaná žehlička prestáva po povrchu kĺzať a kvalita žehlenia sa tak nenávratne zhoršuje.

Funkcia odvápňovania

Do úplne prvých naparovacích žehličiek bolo nutné nalievať destilovanú vodu, inak hrozilo, že sa žehlička zaniesla vodným kameňom. Dnes už touto funkciou disponuje väčšina naparovacích žehličiek. Funkcia odvápňovania zaisťuje samočistenie žehličky od vodného kameňa. Do nádobky s vodou tak môžete s pokojným svedomím liať vodu z vodovodu, nech je akokoľvek tvrdá. V niektorých prípadoch môžete používaním destilovanej vody dosiahnuť menší parný výkon žehličky.

Funkcia samočistenia

Voda môže do žehličky zaniesť nielen vodný kameň, ale aj iné nečistoty, ktoré žehličke rozhodne neprospievajú. Na tento účel sú naparovacie žehličky vybavené funkciou samočistenia. Tá ohreje vodu v žehličke na vysokú teplotu a následne je možné vodu s obsiahnutými nečistotami zo žehličky vypustiť cez dierky na žehliacej ploche.

Anti-drip systém

Za zložitým anglickým názvom sa ukrýva jednoduchá a inteligentná funkcia – zastavenie odkvapkávania. Odkvapkávanie vody vzniká vtedy, keď žehlíme napríklad jemnú bielizeň na najnižšom stupni. Para sa totiž v prípade väčšiny naparovacích žehličiek tvorí až pri druhom naparovacím stupni. Práve tento zabráni tvorbe mokrých fľakov na bielizni, a to tak, že sa pri nižších stupňoch zastaví tvorba pary.

Automatické vypnutie

Nejedna gazdinka si po odchode z domu kládla otázku, či vypla alebo nevypla žehličku, a obáva sa tak veľkých škôd, ktoré môže zapnutá žehlička spôsobiť. Niektoré naparovacie žehličky majú funkciu automatického vypnutia pri dlhšej nečinnosti. Tým táto inteligentná funkcia môže zachrániť nejednu domácnosť od katastrofy.

Ukazovateľ prevádzky

Vaša žehlička s vami môže vďaka tejto funkcii komunikovať. Včas vám nahlási, kedy je potrebné ju vyčistiť, odvápniť, nabiť, kedy je pripravená na prevádzku alebo akú funkciu ste si práve nastavili. Niektoré žehličky majú aj moderné displeje.

Vertikálne naparovanie

Niektoré typy materiálov sa nesmú žehliť, inak hrozí ich nenávratné poškodenie. Ide napríklad o jemné blúzky, záclony alebo závesy. Práve táto funkcia umožní vypúšťanie pary vo zvislej polohe, čím narovná takto jemné materiály bez jediného dotyku.

Kropenie

Hoci sme spomenuli, že vďaka naparovaciemu systému sa nemusí bielizeň kropiť, v niektorých prípadoch extrémne pokrčenej bielizne je táto funkcia potrebná. Vďaka kropeniu sa rozprašovačom na bielizeň rozpráši menšie množstvo vody a bielizeň sa tak stane poddajnejšia.

Najpredávanejšie naparovacie žehličky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (237 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Lulu (6. 3. 2020 10:03)

Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o recenziu na orava ze 300? Oslovila ma teflonova hladko klzava zehliaca plocha a naparovanie v oboch polohach.ďakujem

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár