Najlepšie naparovacie žehličky – porovnanie 2017

Preč sú doby, keď sa bielizeň mangľovala alebo nosila do špecializovaných žehliarní. Dnes je žehlička neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Na trhu nájdete žehličky rôznych cenových variantov, značiek, kategórií a dizajnu. Dnešná moderná žehlička vám uľahčí prácu a ušetrí čas. V tomto článku vám ponúkame porovnanie 3 najobľúbenejších naparovacích žehličiek. V článku nájdete aj tipy a rady, ako správne vybrať tú najlepšiu naparovaciu žehličku.

Najlepšie naparovacie žehličky 2017

Tefal FV 3922

Electrolux EDB 6120

Braun TS 785 STP

Tefal FV 3922

Electrolux EDB 6120

Braun TS 785 STP

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Nízka obstarávacia cena

Vysoký príkon a výkon

Dostačujúce množstvo základných funkcií

Elegantný dizajn

Veľký výber funkcií

Nízka hmotnosť

Veľké množstvo funkcií

Kvalitná žehliaca plocha

Veľmi ľahká

Zápory

Jednoduchý dizajn

Chýba funkcia automatického vypnutia a kontrolka prevádzky

Kratší prívodný kábel

Pomerne nízky príkon a výkon

Nemá poistku proti prehriatiu

Vyššia obstarávacia cena

Jednoduchý dizajn

ZhrnutieŽehlička so základnými, ale na domáce žehlenie dostatočnými funkciami za priaznivú cenuStredne drahá žehlička bohatá na počet funkciíDražšie naparovacia žehlička, ktora disponuje parným rázom až 170 g / min a skvelou výbavou

Zobraziť na Heureka.sk

Kúpiť na Alza.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Kúpiť na Alza.sk

Recenzia: Tefal FV 3922

KLADY:
 • Nízka obstarávacia cena
 • Vysoký príkon a výkon
 • Dostačujúce množstvo základných funkcií

ZÁPORY:
 • Jednoduchý dizajn
 • Chýba funkcia automatického vypnutia a kontrolka prevádzky
 • Kratší prívodný kábel

Z kategórie najlacnejších žehličiek môžeme odporučiť Tefal FV 3922, ktorú možno kúpiť za cenu okolo 30 € . V tejto triede patrí jasne medzi najvýkonnejšie a má najviac funkcií. Žehlička má smaltovanú keramickú žehliacu plochu, čím umožňuje kĺzanie žehličky po povrchu bielizne. Jej vysoká odolnosť pri odieraní zaručuje dlhú trvanlivosť a nepoškodenie žehliaceho povrchu.

Spokojní môžete byť pri tomto type s príkonom 2 300 W a parným výkonom 120 g/min. Objem vodnej nádržky je na bežné domáce žehlenie dostatočne veľký a vďaka veľkému otvoru sa ľahko plní vodou. Z funkcií je vybavená odvápňovacím systémom, vertikálnym naparovaním, systémom proti odkvapkávaniu, samočistením a kropením. Ide o naparovaciu žehličku so základnými, ale na domáce žehlenie dostatočnými funkciami za priaznivú cenu.

Recenzia: Electrolux EDB 6120

KLADY:
 • Elegantný dizajn
 • Veľký výber funkcií
 • Nízka hmotnosť

ZÁPORY:
 • Pomerne nízky príkon a výkon
 • Nemá poistku proti prehriatiu

Z kategórie nad 50 € sme ako prvý tip vybrali Electrolux EDB 6120. S príkonom 2 200 W a výkonom 130 g/min patrí medzi výkonnejšie typy. Stabilnosť žehličky zaisťuje veľký gumový podstavec, ktorý tým zaručuje vašu bezpečnosť. Spokojní môžete byť aj s objemom vodnej nádržky 350 ml. Hrot z antikorovej ocele zaistí možnosť ľahkého žehlenia okolo zipsov, gombíkov alebo potlačí.

Na počet funkcií je táto žehlička veľmi bohatá. Tešiť sa môžete z funkcie samočistenia, kropenia, vertikálneho naparovania, systému odvápňovania, anti-drip systému. Žehlička je ďalej vybavená funkciou trojakého automatického vypnutia, keď sa pri nečinnosti vypne po určitej dobe – a to v akejkoľvek polohe.

Porovnajte ceny >>>

Recenzia: Braun TS 785 STP

KLADY:
 • Veľké množstvo funkcií
 • Kvalitná žehliaca plocha
 • Veľmi ľahká

ZÁPORY:
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Jednoduchý dizajn

S obstarávacou cenou necelých 75 € sa Braun TS 785 STP radí medzi tie drahšie typy naparovacích žehličiek. Žehliaca plocha je potiahnutá zafírom a zaručuje tak ľahké a účinné žehlenie. Vďaka svojej vysokej tvrdosti je tiež vysokoodolná proti poškriabaniu. Príkon 2 400 W a výkon 170 g/min umožnia vysokoefektívne žehlenie aj veľmi pokrčenej bielizne.

Žehliť s maximálnym parným výkonom môžete aj jemnejšie odevy, a to vďaka textilnému protektoru. Ten jednoducho navlečiete na žehliacu plochu a nemusíte sa obávať ničenia odevu. Tešiť sa môžete predovšetkým z veľkého výberu funkcií žehličky. Medzi tie najdôležitejšie funkcie vyberieme funkciu automatického vypnutia po určitej dobe v akejkoľvek pozícii žehličky, odvápňovací systém, systém proti odkvapkávaniu, dvojitú ochranu proti prehriatiu alebo samočistenie. Ďalej pri používaní oceníte ergonomickú rukoväť, veľký objem vodnej nádrže (400 ml) alebo možnosť otočenia kábla o 360°, čo je vhodné najmä pre ľavákov.

Recenzia: Tefal FV 9970

KLADY:
 • Bezdrôtová žehlička
 • Množstvo funkcií
 • Vysoký výkon

ZÁPORY:
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Menší objem vodnej nádržky

Tefal FV 9970 sa od všetkých ostatných líši tým, že je bezdrôtová. Žehlička tak ponúka jednoznačnú slobodu v pohybe pri žehlení. Základňu možno dlhodobo pripevniť k žehliacej doske, a tým odpadá namáhavé prenášanie. Žehlička vydrží dlhú dobu bez nabitia. Potreba nabitia sa ohlási zvukovým pokynom. Jej obstarávacia cena sa pohybuje okolo 85 €.

S príkonom 2 600 W a parným výkonom 180 g/min zaručuje ľahké a rýchle žehlenie aj výrazných záhybov na oblečení. Pri žehlení oceníte nízku hmotnosť samotnej žehličky, len 1,4 kg.  Je vybavená aj množstvom funkcií. Môže sa pýšiť systémom odvápňovania, samočistením, systémom proti odkvapkávaniu, automatickým vypnutím po nejakom čase v rôznych polohách a zvukovým indikátorom o nutnosti dobitia žehličky.

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie žehličky podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako vybrať naparovaciu žehličku

V tomto článku sa budeme zaoberať len naparovacími žehličkami. Tých sa totiž na slovenskom trhu predáva zo všetkých druhov najviac (asi 90 %). Je však dobré uviesť pre čitateľovu predstavu aj ostatné druhy žehličiek. Ide predovšetkým o žehličky na suché žehlenie, žehličky s parnými stanicami, cestovné žehličky alebo žehliace lisy.

Pokiaľ máte 3 až 4-člennú rodinu a nežehlíte profesionálne, naparovacia žehlička je pre vás ideálnym rodinným spoločníkom. Jej hlavnou výhodou totiž je, že sa priamo do jej nádoby leje voda. Tá bielizeň naparuje horúcou parou a pokrčené oblečenie a záhyby na nej sa tak ľahšie a rýchlejšie narovnajú. Tým odpadáva kropenie alebo žehlenie vlhkej bielizne, ako to bolo potrebné pri tzv. suchých žehličkách. Žehlenie je teda rýchlejšie a jednoduchšie.

Teraz sa poďme pozrieť, na aké parametre by sme sa pri výbere naparovacej žehličky mali zamerať.

 1. Príkon

Príkon je dôležité sledovať pri každom prístroji. V prípade žehličky zvlášť, pretože čím vyšší príkon, tým je vyššia kvalita žehlenia. Vďaka vysokému príkonu sa skôr rozohreje žehliaca plocha na potrebnú teplotu. Žehlička má tak väčšiu silu na to, aby uvoľnila väčšie množstvo pary počas žehlenia. V prípade konkrétneho typu žehličky potom v parametroch nájdete príkon uvedený vo wattoch. Ideálny príkon naparovacej žehličky by mal byť vyšší ako 2000 W.

 1. Parný výkon

Ako logicky vyplýva z vyššie uvedeného odseku, s príkonom súvisí aj parný výkon. V prípade naparovacej žehličky je parný výkon jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý by sme mali sledovať. Ideálne by sa mal pohybovať okolo 30 – 40 g/min.

Parný výkon udáva množstvo pary, ktoré žehlička vypustí počas určitého času. Jeho hodnota sa udáva v gramoch za jednu minútu. V prípade, že je bielizeň veľmi pokrčená, má väčšina naparovacích žehličiek funkciu parného rázu. Pri jeho spustení sa naraz zo žehličky uvoľní väčšie množstvo pary, ktoré bielizeň viac naparí.

 1. Žehliaca plocha

Aj v tomto prípade platí, že čím je kvalitnejšia a väčšia žehliaca plocha, tým rýchlejšie a jednoduchšie je žehlenie. Preto pri výbere naparovacej žehličky venujte pozornosť aj tomuto dôležitému parametru. Materiál žehliacej plochy by mal byť kĺzavý a určite nie lepivý, tak ako to poznáme pri suchých žehličkách. Ak žehlička po bielizni kĺže, môžeme si byť istí kvalitou žehliacej plochy. Na odolnej žehliacej ploche nenájdete po dlhodobom používaní žehličky výstupky ani popáleniny.

V ponukách rôznych značiek nájdete aj rôzne typy povrchov. Pri výbere žehličky dajte teda určite prednosť keramickému alebo zafírovému povrchu. Stretnúť sa môžete aj s hliníkovými, teflónovými alebo antikorovými žehliacimi plochami. Pri tých si dajte však pozor na tvrdé povrchy na oblečení, ako sú zipsy, gombíky alebo iné ozdoby, ktoré žehličku veľmi ľahko poškriabu. Poškriabaná žehlička prestáva po povrchu kĺzať a kvalita žehlenia sa tak nenávratne zhoršuje.

 1. Funkcia odvápňovania

Do úplne prvých naparovacích žehličiek bolo nutné nalievať destilovanú vodu, inak hrozilo, že sa žehlička zaniesla vodným kameňom. Dnes už touto funkciou disponuje väčšina naparovacích žehličiek. Funkcia odvápňovania zaisťuje samočistenie žehličky od vodného kameňa. Do nádobky s vodou tak môžete s pokojným svedomím liať vodu z vodovodu, nech je akokoľvek tvrdá. V niektorých prípadoch môžete používaním destilovanej vody dosiahnuť menší parný výkon žehličky.

 1. Funkcia samočistenia

Voda môže do žehličky zaniesť nielen vodný kameň, ale aj iné nečistoty, ktoré žehličke rozhodne neprospievajú. Na tento účel sú naparovacie žehličky vybavené funkciou samočistenia. Tá ohreje vodu v žehličke na vysokú teplotu a následne je možné vodu s obsiahnutými nečistotami zo žehličky vypustiť cez dierky na žehliacej ploche.

 1. Anti-drip systém

Za zložitým anglickým názvom sa ukrýva jednoduchá a inteligentná funkcia – zastavenie odkvapkávania. Odkvapkávanie vody vzniká vtedy, keď žehlíme napríklad jemnú bielizeň na najnižšom stupni. Para sa totiž v prípade väčšiny naparovacích žehličiek tvorí až pri druhom naparovacím stupni. Práve tento zabráni tvorbe mokrých fľakov na bielizni, a to tak, že sa pri nižších stupňoch zastaví tvorba pary.

 1. Automatické vypnutie

Nejedna gazdinka si po odchode z domu kládla otázku, či vypla alebo nevypla žehličku, a obáva sa tak veľkých škôd, ktoré môže zapnutá žehlička spôsobiť. Niektoré naparovacie žehličky majú funkciu automatického vypnutia pri dlhšej nečinnosti. Tým táto inteligentná funkcia môže zachrániť nejednu domácnosť od katastrofy.

 1. Ukazovateľ prevádzky

Vaša žehlička s vami môže vďaka tejto funkcii komunikovať. Včas vám nahlási, kedy je potrebné ju vyčistiť, odvápniť, nabiť, kedy je pripravená na prevádzku alebo akú funkciu ste si práve nastavili. Niektoré žehličky majú aj moderné displeje.

 1. Vertikálne naparovanie

Niektoré typy materiálov sa nesmú žehliť, inak hrozí ich nenávratné poškodenie. Ide napríklad o jemné blúzky, záclony alebo závesy. Práve táto funkcia umožní vypúšťanie pary vo zvislej polohe, čím narovná takto jemné materiály bez jediného dotyku.

 1. Kropenie

Hoci sme spomenuli, že vďaka naparovaciemu systému sa nemusí bielizeň kropiť, v niektorých prípadoch extrémne pokrčenej bielizne je táto funkcia potrebná. Vďaka kropeniu sa rozprašovačom na bielizeň rozpráši menšie množstvo vody a bielizeň sa tak stane poddajnejšia.

Najpredávanejšie žehličky podľa Heureky

Najlepšie naparovacie žehličky – porovnanie 2017
4.3 (85.45%) 11 votes

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte