Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie snehové reťaze – test a porovnanie 2024

27. 2. 2020 Aktualizované

Zimné počasie vie dopravu poriadne znepríjemniť. Vzhľadom k tomu, že v zime je na niektorých miestach odstraňovanie snehu pomalé alebo nedostatočné, je potrebné si tam pomôcť špeciálnymi pomôckami, medzi ktoré patria aj snehové reťaze.

Keďže v posledných rokoch došlo k výraznému technologickému pokroku v tejto oblasti, a súčasné výrobky ponúkajú značnú mieru komfortu a bezpečia, rozhodli sme sa pre vás pripraviť nasledujúci text. Poradíme vám, ako vybrať ten správny produkt pre svoje auto a samozrejme zoznámime vás aj s tromi najlepšími výrobkami, ktoré sú v súčasnosti ponúkané na trhu.

Tip redakcie sú snehové reťaze Pewag Snox 560 Pro s automatickým dopínaním.

Najlepšie celkovo

Vynikajúce snežné reťaze s unikátnym systémom automatického dopínania pre každého, kto hľadá vysokú kvalitu a spoľahlivosť.

Najlepší pomer cena/kvalita

Výborný pomer ceny a kvality robí z tohto výrobku skvelú voľbu.

Najlepšie lacné

Cenovo výhodná voľba pre každého, kto hľadá snehové reťaze pre ľahšie auto do ľahkého terénu.

Najlepšie snehové reťaze

Recenzia: Pewag Snox 560 Pro

Pewag Snox 560 Pro recenzia Pre náročných
Druh: krížová stopa | Určenie: do 2 ton | Šírka očka: 3,2 mm | Konštrukčná výška: 9 mm | Spôsob montáže: obopnutie okolo kolesa | Približná cena: 145 €

Klady
 • Jednoduchá montáž
 • Univerzálnosť použitia
 • Vysoká kvalita použitých materiálov
 • Ľahká manipulácia
 • Automatické dopínanie
Zápory
 • Vyššia cena

Posledným modelom nášho prehľadu je Pewag Snox 560 Pro, vybavený revolučným systémom navliekania. Reťaz sa totiž nenasadzuje klasickým spôsobom, ale navlieka sa.

Veľkou výhodou reťazí je ich automatické dopínanie. To je dosiahnuté technológiou snox box, ktorá počas jazdy uzamkne vratnú pružinu a pri zastavení ju opäť odomkne. Medzi kladné stránky určite patrí aj vysoká kvalita materiálov a celkového prevedenia výrobku. Na tieto reťaze sa môžete bez obáv spoľahnúť aj v náročných podmienkach.

Pewag Snox 560 Pro ponúkajú zákazníkovi naozaj skvelé vlastnosti. Ako menej pozitívnu stránku výrobku môžeme označiť vyššiu cenu, za ktorú ho na v obchodoch nájdete.

Tieto reťaze možno odporúčať náročnejším zákazníkom, ktorí hľadajú pomoc pri častom prekonávaní náročných cestných úsekov. V podobe Pewag Snox 560 Pro získajú revolučného pomocníka, ktorý im cestu uľahčí.

Recenzia: Pewag Brenta 9 69

Pewag Brenta 9 69 recenzia Zlatý stred

Druh: krížová stopa | Určenie: pre osobný automobil | Šírka očka: 3 mm | Spôsob montáže: obopnutie okolo kolesa | Približná cena: 69 €

Klady
 • Nízka hlučnosť
 • Inovatívny profil Starwave®
 • Vhodné pre automobily s malým priestorom podbehoch kolies
Zápory
 • Len pre osobné automobily

Druhým modelom snehových reťazí nášho prehľadu je Pewag Brenta 9 69, ktoré sú vhodné pre mestské cesty aj spevnený terén. Pri ich výrobe bola použitá kvalitná, ušľachtilá, jemnozrnná oceľ. Pohodlné navliekanie na pneumatiky zaisťuje plochý lanový uzáver. Pri týchto reťaziach máte možnosť manuálneho dopnutia pomocou račňového systému.

Veľkým plusom je, že reťaze sú vhodné aj pre automobily, ktoré majú málo priestoru v podbehoch kolies. Výrobca odporúča používať reťaze výhradne na pneumatiky áut s predným náhonom.

Za nevýhodu tohto produktu môžeme označiť to, že je vhodný len pre osobné automobily, takže ak máte automobil typu SUV, tak tieto reťaze pre vás nie sú vhodné.

Vďaka profilu Starwave® majú pneumatiky dlhšiu životnosť a zvýšenú trakciu. Výrobok sa vyznačuje dobrým pomerom kvalita/cena a na prvý pohľad nemá nijaké závažné nedostatky. Môžeme povedať, že kvalita výrobku zodpovedá cene.

Recenzia: Compass X70

Compass X70 recenzia Lacný základ
Druh: krížová stopa | Určenie: do 2 ton | Šírka očka: 3 mm | Konštrukčná výška: 9 mm | Spôsob montáže: obopnutie okolo kolesa | Približná cena: 17 €

Klady
 • Priaznivá cena
 • Praktické balenie
 • Jednoduchá montáž
Zápory
 • Horšie spracovaný návod
 • Slabá konštrukcia

Krížové reťaze Compass X70 sú ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí musia občas čeliť nečakaným snehovým závejom či prechádzajú miestami, kde vzniká nutnosť použitia reťazí.

Zásadným pozitívom je veľmi nízka cena, za ktorú sa výrobok na trhu predáva. Zároveň je možné produkt ľahko a rýchlo nasadiť na pneumatiky. S použitím týchto reťazí nemajú problémy ani technicky menej zdatní jedinci. Po použití je možné reťaze jednoducho zložiť do praktického obalu, ktorý vo vozidle nezaberá príliš veľa cenného miesta.

Najväčším nedostatkom je potom predovšetkým horšie spracovaný manuál, ktorý zle popisuje proces nasadzovania reťazí na pneumatiky. Vďaka tomu je nutné si pomôcť vlastným rozumom. Nepoteší ani slabšia konštrukcia ocele, ktorá môže mať tendenciu časom praskať či vplyvom nepriaznivých podmienok korodovať.

Celkovo však kvalita prevedenia úplne zodpovedá cene a zákazník dostane za svoje peniaze očakávanú úroveň. Pre občasné použitie však zariadenie úplne postačuje.

Najpredávanejšie snehové reťaze podľa Heureky

Ako správne vybrať snehové reťaze?

Podstatným a najdôležitejším kritériom je voľba toho správneho druhu reťaze podľa potreby. Ďalšími podstatnými parametrami je aj maximálne možné zaťaženie jednotlivých článkov, prípadne konštrukčná výška celého zariadenia. Samozrejme je pred nákupom nutné si overiť, či je vybraný druh ochrany kompatibilný s pneumatikami vozidla.

Náš tip

Potrebujete poradiť pri kúpe zimných pneumatík? V našom článku – Najlepšie zimné pneumatiky nájdete zaujímavé informácie, ktoré vám s výberom môžu pomôcť.

Druhy reťazí

V súčasnej dobe je možné sa na trhu stretnúť s piatimi rôznymi typmi snehových reťazí. Každý z nich je vhodný do inak náročných podmienok a vyznačuje sa rozdielnou cenou a vlastnosťami. V nasledujúcej tabuľke si trochu viac priblížime ich základné vlastnosti:

Druhy reťazí Výhody Nevýhody
Reťaze so šikmou stopou Pokrytie celého povrchu pneumatiky, vysoká priľnavosť, odolnosť, jednoduchá montáž Najvyššia cena
Reťaze s priečkami Vysoká priľnavosť a stabilita aj pri brzdení Vysoká cena a menšia odolnosť v porovnaní s reťazami so šikmou stopou
Rebríkové reťaze Jednoduchá konštrukcia a nízka cena Náročnejšie nasadzovanie a využiteľnosť na miestach s menším množstvom snehu
Textilné reťaze Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť, jednoduchá montáž a nízka miera hluku Veľmi krátka životnosť a zhoršenie jazdných vlastností na miestach s čerstvým snehom
Chemické reťaze Šetrnosť k životnému prostrediu, nízka cena Vhodné len na niekoľkominútové použitie

Pri nákupe je tiež nutné mať na pamäti fakt, že väčšina európskych krajín uznáva iba oceľové reťaze. V prípade využitia textilných či chemických výrobkov v oblasti označenej príslušnou značkou nie je povolené a je posudzované rovnakým spôsobom ako absencia akéhokoľvek ochranného zariadenia.

Maximálne zaťaženie

Dôležitým parametrom, ktorá má priamy vplyv na využiteľnosť produktu, je maximálne zaťaženie jednotlivých článkov reťaze. To sa určuje podľa celkovej hmotnosti vozidla a je možné sa stretnúť so zaradením do 2, prípadne do 7 ton. Všeobecne platí, že na jednu pneumatiku pripadá zhruba 25 – 30% celkovej hmotnosti auta.

Najčastejšie je možné sa na trhu najčastejšie stretnúť s hrúbkou článku okolo 3 mm, ktorý úplne dostačuje pre občasnú jazdu po cestách či v mierne neupravenom teréne. Vhodná je aj pre silné vozidlá, ktorých nízka výška neumožní umiestnenie rozmernejších zariadení.

Pre majiteľov veľkých terénnych áut, s ktorými zdolávajú aj ten najhoršie priechodný terén, je potom povinnosti nákup výrobkov sa silou nad 3,2 mm. Tie ponúkajú vysokú mieru ochrany aj efektivity pri prejazde.

Konštrukčná výška

Svoju úlohu hrá tiež konštrukčná výška produktu, pretože mnohé autá sú konštruované tak, že neponúkajú dostatočný priestor medzi pneumatikou a podbehom. Zvyčajne je možné zakúpiť reťaze s konštrukčnými výškami 9-12 mm, prípadne 12-16 mm. Kým prvá kategória je určená pre vozidlá do 2 ton, druhé spomínané poslúži najmä väčším automobilom do 7,5 tony, offroadom, terénnym vozidlám, či 4 x 4.

Kompatibilita

Pri nákupe je vhodné si tiež overiť, či je vybraný výrobok plne kompatibilný s pneumatikami vášho automobilu. Pri zlom nákupe bude problémom nasadenie zariadení, v extrémnom prípade môže dokonca dôjsť k prasknutiu pneumatiky, čo je nebezpečenstvo, ktoré rozhodne nie je dobré podceňovať.

Je preto nutné si zistiť predovšetkým šírku, profil a priemer. Priemer sa udáva písmenom R a číslom, kedy R znamená radiálne priemer kolesa, šírka v mm a výška v percentách udávajúce pomer k šírke. V praxi je tak možné sa stretnúť napríklad s označením 195/50 R14. To udáva priemer 14, šírku 195 a výšku činiacu 50 % šírky.

Najpredávanejšie snehové reťaze podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.1 (37 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár