Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie kettlebelly – recenzie a testy 2024

30. 12. 2020 Aktualizované

Každý človek chce byť zdravý a vo forme. Je veľa ciest, ako tento cieľ dosiahnuť. Jednou z najlepších je tréning s kettlebellom. V tomto článku sa dozviete všetko o tom, ako si kettlebell vybrať a prinášame vám aj recenzie tých najlepších. Odporúčame vám Klarfit Adjustabell pre jeho možnosť nastavenia hmotnosti a oceľový Lifefit Kettlebell Steel, ktorý je prakticky nezničiteľný.

Najlepší celkovo

Revolučný nastaviteľný kettlebell, ktorý používateľovi umožňuje zvyšovať alebo znižovať záťaž.

Najlepší pomer cena/kvalita

Kvalitný oceľový kettlebell, ktorý vydrží prakticky čokoľvek.

Najlepší lacný

Ľahký plastový kettlebell vhodný pre začiatočníkov a na precvičovanie techniky.

Najlepšie kettlebelly

Klarfit Adjustabell

Recenzia Klarfit Adjustabell Pre náročných

Značka: Klarfit | Materiál: liatina | Hmotnosť: 16/18/20/22/24 kg | Cena: od 250 €

Klady
 • Kvalitná a odolná liatina
 • Možnosť nastavenia hmotnosti
 • Dlhá životnosť
 • Pekný minimalistický dizajn
Zápory
 • Vysoká cena

Revolučný liatinový kettlebell Klarfit Adjustabell ponúka možnosť regulácie hmotnosti. K samotnému kettlebellu totiž používateľ dostane dvojkilogramové závažia, ktoré dokážu jeho hmotnosť modulovať v intervale od 16 do 24 kg.

Kettlebell je vyrobený z kvalitnej a odolnej liatiny. Ponúka tiež pekný a minimalistický dizajn. Jeho jedinou nevýhodou je vyššia cena.

Lifefit Kettlebell Steel

Recenzia Lifefit Kettlebell Steell Zlatý stred

Značka: Lifefit | Materiál: oceľ | Hmotnosť: 24 kg | Cena: od 70 €

Klady
 • Skvelá kvalita
 • Vynikajúca odolnosť
 • Dostatočne vysoká hmotnosť
 • Dobrý pomer kvality a ceny
Zápory
 • Nie je čo vytknúť

Skvelou voľbou pre pokročilejších cvičencov je Lifefit Kettlebell Steel. Tento oceľový 24 kg kettlebell je odolný a prakticky nezničiteľný. Jeho hmotnosť je zlatým štandardom pre cvičenie rôznych cvikov. Začiatočníci by sa však mali najprv naučiť techniku s ľahším kettlebellom.

Lifefit Kettlebell Vinyl

Recenzia Lifefit Kettlebell Vinyl Lacný základ

Značka: Lifefit | Materiál: plast + cement | Hmotnosť: 6 kg | Cena: od 15 €

Klady
 • Nízka cena
 • Sympatický vzhľad
 • Skvelý pre začiatočníkov
 • Hodí sa na zlepšovanie techniky
Zápory
 • Nízka váha nemusí stačiť
 • Plastové prevedenie

Pre úplných začiatočníkov odporúčame Lifefit Kettlebell Vinyl s hmotnosťou 6 kg. Tento kettlebell je lacný a má pekný dizajn. Skvele sa s ním zoznámite so základnými cvikmi a zlepšíte si techniku. Jeho nízka hmotnosť však môže byť nedostatočná.

Porovnanie kettlebellov

Klarfit Adjustabell Lifefit Kettlebell Steel Lifefit Kettlebell Vinyl Capital Sports Compket InSportLine Quabell Kawmet Kettle Klarfit Adjustabell
Recenzia Klarfit Adjustabell Pre náročných Recenzia Lifefit Kettlebell Steell Zlatý stred Recenzia Lifefit Kettlebell Vinyl Lacný základ Capital Sports Compket 8 kg kettlebell InSportLine Quabell Kawmet Kettle Klarfit Adjustabell
Značka Klarfit Lifefit Lifefit Capital Sports InSportLine Kawmet Klarfit
Materiál Liatina Oceľ Plast Oceľ Neoprén Liatina Liatina
Hmotnosť 16/18/20/22/24 kg 24 kg 6 kg 8 kg až 8 kg 8 kg 8/10/12/14/16 kg
Približná cena Od 250 € Od 70 € Od 15 € Od 50 € Od 65 € Od 30 € Od 180 €
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu

Najlepšie kettlebelly podľa Heuréky

Ako vybrať kettlebell

Kettlebell je skvelým nástrojom na cvičenie. V našich končinách však nie je až taký známy, ako iné fitness náčinie (činky, závažia, stroje a pod.). Preto ešte pred tým, než detailne zaostríme na všetky parametre a charakteristiky, ktoré sú pri výbere kettlebellov dôležité, povieme si niečo viac o tejto skvelej fitness pomôcke.

Kettlebell

Čo je to kettlebell? Ide o typ činky, ktorý má výrazný guľatý/zvonový tvar. Na pohľad vyzerá ako kovová guľa s držadlom na vrchu. Čím je kettlebell iný, ako bežné činky. Jeho unikátny tvar ho predurčuje k používaniu na cvičenie dynamických a explozívnych cvikov. Zároveň ide o formu, tzv. voľnej váhy. Pri cvičení sa tak kettlebell vie prispôsobiť telu a môže byť na kĺby šetrnejší, než stroj na cvičenie.

Cviky s kettlebellom sú typickým príkladom funkčného tréningu. Teda tréningu, ktorý má pozitívny vplyv na zlepšenie koordinácie tela a získanie sily v reálnych podmienkach. Nejde len o to, aby ste boli schopný cvičiť s čo najvyššou váhou. Ide o to, aby sila získaná pri cvičení bola využiteľná pre váš bežný deň.

Kettlebelly sú vhodné pre začiatočníkov vo fitness, no aj pokročilým a špičkovým atlétom. Práve z vyššie uvedeného dôvodu, že je možné cvičiť dynamické a explozívne cviky s kettlebelom, je tréning s ním vhodný na rozvoj výbušnej sily.

S kettlebellom sa dá cvičiť na rôzne spôsoby. Môžete si nastaviť tréning tak, aby sa vám podarilo schudnúť a zlepšiť si kondičku. Zároveň si však s kettlebellom môžete zacvičiť aj silový workout s cieľom nabrať svaly. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, kettlebell je skvelou cestou k zlepšeniu vášho kardiovaskulárneho zdravia. Cvičenie s ním totiž pozitívne vplýva na srdce a celý krvný obeh.

Príkladom cviku je kettlebell swing. Ide o najčastejšie cvičený cvik s týmto nástrojom. Ak hľadáte účinné kettlebell cviky na brucho, určite swing neprehliadajte. Pre lepšiu predstavu o tomto cviku si pozrite video:

História kettlebellov

Príbeh kettlebellov sa začal písať v 18. storočí v Rusku, vtedy ešte cárskom. Závažie v tvare kettlebellu sa tam používalo na určovanie množstva tovaru pri predaji. Neskôr sa dostal do povedomia vojakov a rôznych atlétov. Ľudia tak začali používať kettlebell na rozvoj dynamickej i statickej sily a na udržanie zdravia. Ruský názov pre kettlebell je „giyrja“, no oproti tomu anglickému je omnoho menej rozšírený. Dnes je totiž kettlebell celosvetovým fenoménom.

Materiály

Lekciu o užitočnosti a histórii kettlebellov máme za sebou. Môžeme sa tak vrhnúť na parametre a charakteristiky, ktoré pri výbere zavážia. Začneme materiálom.

Kovový kettlebell

Bežný kovový kettlebell, ktorí svojim vzhľadom pripomína delovú guľu s držadlom, je klasikou a najviac rozšíreným typom. Často je jasnou voľbou profesionálnych športovcov a atlétov, ktorí berú cvičenie veľmi seriózne.

Najlacnejšou verziou sú oceľové kettlebelly. Drahšie sú potom často z liatiny. Bez ohľadu na to, aký kov si vyberiete, sľubujú kovové kettlebelly ohromnú životnosť. Sú prakticky nezničiteľné, takže ich po vás zdedia vaši potomkovia a následne potom ich potomkovia. Kettlebell je investíciou do budúcnosti!

Kovové kettlebelly sú lepšou voľbou, než plastové. Vydržia viac a sú aj menšie. Nevýhodou používania kovových kettlebellov je fakt, že ľahko poškodia podlahu. Keď cvičíte doma, budete potrebovať špeciálnu podložku. Táto podložka tiež zabráni tomu, aby vás znenávideli susedia. Položenie kovového kettlebellu vie byť totiž veľmi hlučné. Mnohých záujemcov o kovový kettlebell tiež odláka cena, ktorá je vyššia, než v prípade plastových kettlebellov.

Plastové kettlebelly

Tento typ kettlebellu sa niekedy nazýva aj vin-bell. Nie je vyrobený z kovového materiálu. Plastový obal je tu naplnený cementom. Tento ketlebel sa väčšinou predáva v menších váhach.

S narastajúcou hmotnosťou totiž narastá aj objem. Často po týchto kettlebelloch siahajú začiatočníci a ľudia, ktorí chcú cvičiť s nižšími váhami. Vin-bell láka ľudí predovšetkým svojou cenovkou. Niektoré ženy tiež preferujú ich vzhľad. Oproti kovovému kettlebellu ale majú plastové výhodu v tom, že nepoškodia podlahu. Väčšina z nich má na to špeciálnu gumovú povrchovú úpravu.

Nevýhoda vin-bellu spočíva v jeho nižšej odolnosti. Tento typ kettlebellu nebude znášať hrubé zaobchádzanie pri intenzívnych tréningoch tak dobre, ako kovový. Plastové kettlebelly majú kratšiu životnosť. Niektoré lacnejšie modely navyše môžu mať nepresnú hmotnosť. V porovnaní s kovovými kettlebellmi sú tiež rozmernejšie.

Ďalšie materiály

Okrem kovov a plastov sa môžeme stretnúť aj s ďalšími druhmi kettlebellov. Je ich naozaj mnoho, tak si predstavíme dve najčastejšie. Ide o quabellbagbell. Prvý menovaný sa napĺňa vodou. Je preto veľmi vhodný na cesty a môžete ho mať všade so sebou. Bagbell sa zase napĺňa pieskom.

Oba tieto typy sa predávajú za veľmi sympatické ceny. Sú vhodnou voľbou pre cestovateľov, no aj pre deti. Sú totiž veľmi bezpečné a deti tak môžu cvičiť so svojimi rodičmi.

Aj keď sa môže javiť kúpa quabellu a bagbellu ako dobrá voľba, z dlhodobého hľadiska to tak nie je. Ak to myslíte s cvičením s kettlebellom seriózne, budete si musieť zaobstarať poriadny plastový/kovový.

Najlepšie kettlebelly a vin-belly

Tvar kettlebellu

Pre efektívne a bezpečné cvičenie s kettlebellom je nutné, aby jeho tvar bol čo najviac symetrický. Zároveň je potrebná aj jeho vyváženosť. Pri lacnejších plastových modeloch si preto dávajte pozor na dostatočné rozloženie hmotnosti. Mohlo by vám totiž narobiť poriadnu šarapatu predovšetkým pri náročných cvikoch.

Kovové kettlebelly by mali byť v tomto smere v poriadku. Predsa si ich ale pozrite a nekupujte takú, ktorú podozrievate z nedostatočnej vyváženosti.

Akú hmotnosť vybrať?

Výber správnej hmotnosti kettlebellu je vždy kritickým krokom. Zároveň však ide o veľmi individuálnu záležitosť. Predstavíme vám preto pár základných tipov na výber optimálne ťažkého kettlebellu.

Prvým pravidlom je, že začiatočníkom patria do rúk len nižšie váhy. Na začiatkoch vašej kettlebelovej cesty je nutné naučiť sa správnu techniku cvičenia a získať dostatočnú kondičku a silu. Iba ak si vybudujeme základ techniky a sily, môžeme začať so zvyšovaním hmotnosti. Kettlebelly sú pri mnohých cvikoch ťažšie, než by sa na prvý pohľad zdalo. Neporovnávajte ich preto s hmotnosťou klasických činiek.

Kettlebelly sa predávajú v rôznych váhach. Lacné a ľahké plastové vinbally majú hmotnosť len pár kilogramov. Najväčšie kovové kettlebely presahujú hmotnosť 40 či 50 kg.

Pre začiatočníkov tu máme tip. Hmotnosť kettlebellu pre absolútneho začiatočníka sa líši, v závislosti od pohlavia. Mužom začiatočníkom sa odporúča siahnuť po kettlebelloch s hmotnosťou od 10 do 14 kg. Následne po získaní správnej techniky je možné zvýšiť hmotnosť na 16 až 24 kg. Pre pokročilých borcov sú tu potom činky s hmotnosťou 32 kg a vyššie.

Ženám začiatočníčkam sa odporúča začať na hmotnosti 4 až 8 kg. Častou chybou žien, ktoré začínajú s kettlebellom je, že si vyberú nízku váhu. Povaha cvičenia s kettlebelom je taká, že potrebujete cvičiť s dostatočne vysokou váhou, aby sa dostavili výsledky. Pokročilejšie ženy, ktoré zvládnu techniku môžu zvýšiť aj hmotnosť kettlebellu medzi 12 až 16 kg. Postupne sa dámy dopracujú k vyšším váham, ako napríklad 24 kg.

S kettlebellom sa dá cvičiť pestrá paleta cvikov. Na niektoré sa hodí viac vyššia hmotnosť, na iné zase nižšia. Odporúčame vám preto zaobstarať si dva kettlebelly. Jeden ľahší, s ktorým budete cvičiť ľahšie cviky, poprípade pracovať na zlepšovaní techniky a druhý ťažší, na intenzívnejší silový tréning.

Ak si neviete vybrať hmotnosť kettlebellu, alebo si len nie ste istý, navštívte skúseného trénera. To je vždy dobré rozhodnutie, tréner vám totiž poradí a ja vás naučí správne cvičiť.

Náš tip

Pomôcť dostať sa do formy vám môže aj rotoped. Pozrite si náš výber najlepších rotopedov.

Stabilita

Mnoho cvikov s kettlebellom si vyžaduje stabilnú a pevnú základňu. Kettlebelly preto majú zrezanú spodnú hranu. Správne by mala byť rovná a hladká. Ak je takto základňa upravená, nebude mať kettlebell tendenciu poškodiť podlahu. Pri plastových vin-belloch je vítané, ak majú na základni gumenné prvky. Tie fungujú protišmykovo a zlepšujú stabilitu kettlebellu. Zároveň tiež ochránia podlahu pred poškodením.

Držadlo

Vašim miestom kontaktu s kettlebellom bude jeho držadlo. Keďže s ním budete pri cvičení prichádzať do kontaktu, venujte mu pri výber pozor. Všímajte si celkovú kvalitu spracovania. Držadlo by malo byť rovné, symetrické a hladké. Skúste si všimnúť, či nemá nejaké hrbole a výčnelky, tie by mohli významne znížiť pohodlie pri cvičení.

Tvar držadla

Dôležitým parametrom držadla kettlebellu je jeho hrúbka. Hrubšie držadlá sa ťažšie držia. Vzniká tak vyššie riziko vyšmyknutia ketlebelu z ruky. Najmä ak je vlhká. Na druhej strane hrubšie držadlá môžu viac podporovať rozvoj sily stisku.

Zároveň chcete, aby sa vám ruka do držadla pohodlne vošla a mohli ste s ním cvičiť. Pamätajte na fakt, že príliš malý priemer držadla kettebellu môže byť pri cvičení obmedzujúci. Priemer úchopu držadla by mal byť niekde od 3 do 4 cm. Často sa však líši aj v závislosti od hmotnosti kettlebellu. Ľahšie kettlebelly majú od 2,8 cm do 3,5 cm. Ťažšie váhy potom majú od 3,5 do 4 cm.

Povrchové spracovanie držadla

Pri držadle nie je dôležitý len jeho tvar, ale aj povrch. Okrem vyššie spomínaných hrboľov si dávajte pozor aj na to, aby nebol povrch príliš šmykľavý. S kettlebellom sa cvičí dynamicky a je potrebné, aby sa ruka dokázala po povrchu kĺzať. Nie však príliš. Hľadáte tu akúsi strednú cestu. V prípade kovových kettlebelov to nie je problém, textúra a povrch kovu má tie správne vlastnosti. Šmykľavosť sa ale môže prejaviť u lacnejších plastových modeloch. Povrch by nemal byť hlboko vrúbkovaný, no jemné štruktúrovanie je vítané.

Najčastejšie sa na trhu stretávame s týmito typmi držadiel:

Držadlá z plastu – pri tomto type si dávajte pozor na prílišnú klzkosť. Inak ide o príjemný a dobrý materiál.

Držadlá z chrómu – chróm býva pomerne šmykľavý. Mnoho ľudí ho ale preferuje. Ak cvičíte s kettlebellom s chrómovým držadlom, dávajte si pozor na vykĺznutie pri točivých cvikoch.

Držadlá s vrúbkovanou štruktúrou – vrúbkovaná štruktúra povrchu držadla vám dá pocit istoty a stability. Pri cvičení dynamických a točivých cvikov by vám však takýto povrch mohol zraniť ruky.

Dizajn a farba

Zdá sa, že dizajnfarebné prevedenie, majú svoje slovo aj v telocvični. Na estetike mnohým ľuďom záleží, čomu sa prispôsobujú aj výrobcovia kettlebellov.  Väčšinou sa dizajnové chute líšia v závislosti od pohlavia.

Muži preferujú liatinové a kovové kettlebelly natreté na čierno a červeno. Takéto kettlebelly vyzerajú drsne a účelovo, čo muži oceňujú.

Ženám sa zase viac páči oblý a plastový vzhľad vin-bellov. Často sa tento typ kettlebelov robí vo výrazných farbách. Tieto farby sú často cielené na ženy – napríklad svetlo modrá, fialová a pod.

Treba pamätať na to, že farba môže spôsobovať aj problémy. Časom a poškodením môže dochádzať k jej odlupovaniu. To môže spôsobovať problémy najmä na držadle.

Kde kúpiť kettlebell

Našim tipom na kúpu kettlebellu je Heuréka. Okrem nej je skvelým miestom tiež obchod Alza,Decathlon a InSPORTline.

Najobľúbenejšie značky kettlebellov

Kettlebelly InSPORTline

Kvalitné kettlebelly InSPORTline sú skvelou voľbou pre začiatočníkov aj pokročilých.Logo insportline

Kettlebelly Acra

Dobré kettlebelly nájdeme aj pod značkou Acra. Na svoje si tu prídu začínajúci aj pokročilejší cvičenci.

Acra Logo

Kettlebelly Sedco

Výbornou voľbou sú aj kettlebelly Sedco. Tie sa predávajú v rôznych variantoch, ich kvalita je na veľmi dobrej úrovni.

Sedco logo

Kettlebelly Sharp Shape

Značka Sharp Shape je známa tým, že predáva svoje kettlebelly za veľmi lákavé ceny. Pri výbere by ste ju preto určite nemali prehliadať.

Sharp Shape logo

Ceny kettlebellov

Kettlebelly sa predávajú od niekoľkých desiatok eur až po stovky eur. Väčšina záujemcov bude kupovať z rozmedzia od 40 do 100 eur, kde sa nachádza väčšina modelov zaujímavých pre používateľa.

Najlepšie kettlebelly podľa Heuréky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár