Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie športové slúchadlá – recenzie a tipy ako vybrať

2. 4. 2022 Aktualizované

Hudba pri cvičení vás dokáže motivovať a nabudiť, vďaka čomu môžete podať väčšie výkony. Pre mnohých športovo založených ľudí je pri tréningu neodmysliteľnou súčasťou. Ak nemáte možnosť počúvať hudbu z klasických reproduktorov, tak športové slúchadlá vám ich dokážu plnohodnotne nahradiť. Ak zvažujete kúpu športových slúchadiel, čítajte ďalej.

Najlepšie celkovo

Špičkové športové slúchadlá pre náročných používateľov.

Najlepší pomer cena/kvalita

Bezdrôtové športové slúchadlá s dlhou výdržou na jedno nabitie.

Najlepšie lacné

Kvalitné štupľové športové slúchadlá za výbornú cenu.

Najlepšie športové slúchadlá

Recenzia: JBL Under Armour Sport Wireless

JBL Under Armour Sport Wireless recenzia Pre náročných

Typ: štupľové | Bezdrôtové: áno | Citlivosť: 113 dB | Impedancia: ? Ω | Frekvencia: 10 – 22 000 Hz | Hmotnosť: – g | Možnosť ovládania: áno | Približná cena: 99 €

Športové slúchadlá JBL Under Armour Sport Wireless sú vhodné na akýkoľvek druh športu. Ich špičkové dynamické JBL reproduktory sa postarajú o vysoko kvalitný zvuk. Poskytujú kvalitnú hudbu s čistým basovým výkonom. Vďaka tomu môžete počas tréningu vydať zo seba maximum. Slúchadlá sú kompatibilné so zariadeniami s operačným systémom Android aj iOS.

Sú dostupné v čiernom a bielom prevedení. Majú stupeň ochrany IPX5, čo znamená, že ich povrchová úprava zabraňuje vniknutiu potu alebo vody. Materiály použité pri výrobe boli testované profesionálnymi športovcami.

Jednotlivé reproduktory sú spojené káblom, na ktorom sa nachádza, tak ako u predchádzajúceho modelu, ovládač. Pomocou neho viete regulovať hlasitosť, prijímať hovory alebo prepínať skladby.

Technológia TwistLock zabráni nežiadúcemu vypadnutiu slúchadla z ucha. Výdrž batérie je 8 hodín. Nabíjať sa dá klasickým mikroUSB káblom. Nevýhodou týchto športových slúchadiel je ich vysoká cena. Avšak ak nemáte problém zaplatiť o niečo viac, tak sú tieto slúchadlá vhodnou voľbou.

Recenzia: Niceboy HIVE sport 2

Niceboy HIVE sport 2 recenzia Zlatý stred

Typ: štupľové | Bezdrôtové: áno | Citlivosť: – dB  | Frekvencia: 20 – 20 000 Hz | Hmotnosť: 22,5 g | Možnosť ovládania: áno | Približná cena: 27 €

Klady
 • Priaznivá cena
 • Dlhá výdrž batérie
 • Odolné voči vode (ochrana IPX5)
 • Vstavaný mikrofón
Zápory
 • Slabšie basy

Bezdrôtové slúchadlá Niceboy HIVE sport 2 za pomerne nízku sumu prinášajú dlhú výdrž i slušnú kvalitu zvuku, ktorá je dostačujúca ako spoločník pre športové aktivity. Napájanie slúchadiel zabezpečuje batéria s veľkou kapacitou. Na jedno nabitie zvládne až 16 hodín prehrávania hudby.

Slúchadlá majú ergonomické klipy za uši. Jednotlivé reproduktory sú prepojené káblom, na ktorom nechýba ovládač. Na bezdrôtový prenos hudby slúži rozhranie Bluetooth 5.0. Zvuk možno charakterizovať ako čistý, slabšou stránkou sú však basy. Preto pokiaľ si potrpíte na vysokú kvalitu zvuku, radšej zvážte naše odporúčanie vo vyššej cenovej kategórii.

Vďaka vstavanému mikrofónu, okrem počúvania hudby, dokážete so slúchadlami vybavovať aj hands-free telefonáty. Vo výbave funkcií nájdete i možnosť spárovania s dvoma zariadeniami a podporu hlasových asistentov. Samozrejmosťou je zvýšená odolnosť voči vode (stupeň krytia IPX5).

Recenzia: Sony MDR-EX110LP

Sony MDR-EX110LP recenzia Lacný základ

Typ: štupľové | Bezdrôtové: nie | Citlivosť: 103 dB | Impedancia: 16 Ω | Frekvencia: 5 – 24 000 Hz | Hmotnosť: 3 g | Možnosť ovládania: nie | Približná cena: 15 €

Klady
 • Nízka cena
 • Kvalitný zvuk
 • Vysoké basy (to nemusí vyhovovať každému)
 • Vzhľadom na cenu slušná životnosť
Zápory
 • Nie sú bezdrôtové
 • Nižšia odolnosť voči vode

Hľadáte kvalitné športové slúchadlá za výbornú cenu? Sony MDR-EX110LP môžu byť vhodnou voľbou práve pre vás. Majú štýlový dizajn a kvalitné prevedenie, ktoré je vo viacerých farbách. Povrch je z kovu, takže sú odolné aj voči nárazom.

Podľa používateľov týchto slúchadiel je zvuk pomerne kvalitný. Jediným špecifikom sú basy, ktoré sú výraznejšie. Niekomu to nemusí vyhovovať, no niekomu áno. Ich hmotnosť je len 3 g, čo je z praktického hľadiska veľmi vyhovujúce. Preto sú vhodné napríklad na behanie, do posilňovne či na bicykel. Avšak kábel môže v mnohých prípadoch zavadzať.

Frekvenčný rozsah je od 5 Hz do 24 000 Hz a citlivosť 103 dB. Tieto čísla sú bežné a väčšina športových slúchadiel má tieto parametre s približne rovnakými hodnotami. Štuple sú zo silikónu, ktorý je príjemný pre kontakt s pokožkou. Ak by vám nesedeli, tak v balení máte na výber niekoľko veľkostí.

Porovnanie športových slúchadiel

JBL Under Armour Sport Niceboy HIVE sport 2 Sony MDR-EX110LP Xiaomi Mi AirDots Pro Sony MDR-ZX110NA Beats by Dr. Dre Powerbeats Koss The Plug
Recenzia JBL Under Armour Sport Wireless Niceboy HIVE sport 2 recenzia Zlatý stred Slúchadlá Sony MDR-EX110LP Recenzia Xiaomi mi AirDots Pro Recenzia Sony MDR-ZX110NA Recenzia Beats by Dr. Dre Powerbeats Pro Recenzia Koss The Plug
Typ štupľové štupľové štupľové štupľové náhlavné štupľové štupľové
Hodnotenie
Heureka
92 % 71 % 100 % 82 %
Približná cena 99 € 27 € 15 € 69 € 54 € 173 € 19 €
Bezdrôtové áno áno nie áno nie áno nie
Citlivosť 113 dB 103 dB 123 dB 110 dB 112 dB
Impedancia 16 Ω 16 Ω Ω 16 Ω
Frekvencia 10 – 22 000 Hz 20 – 20 000 Hz 5 – 24 000 Hz 8 – 25 000 Hz 10 – 22 000 Hz 10 – 20 000 Hz
Hmotnosť 22,5 g 3 g 5,8 g 150 g 36 g
Možnosť ovládania áno áno nie áno áno áno nie
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najpredávanejšie slúchadlá podľa Heuréky

Ako vybrať športové slúchadlá?

Hudba pri akomkoľvek športe či fyzickej aktivite môže zvýšiť váš výkon a zlepšiť náladu. Na trhu nájdete veľké množstvo športových slúchadiel, ktoré sú rozdelené do niekoľkých typov. Tie najčastejšie sú napríklad športové slúchadlá na beh, slúchadlá na plávanie alebo slúchadlá do posilňovne. Preto nájsť tie správne športové slúchadlá môže byť problematické.

V tejto časti článku sa dozviete aké vlastnosti môžu mať, kde ich môžete nakúpiť, aké sú najobľúbenejšie značky a cenové hladiny športových slúchadiel.

Typy slúchadiel podľa uchytenia

Za základné rozdelenie športových slúchadiel a môžeme tvrdiť, že aj prvá vec, ktorú pri kúpe zohľadníme je ich uchytenie. Podľa tohto parametra ich môžeme rozdeliť na tieto typy:

Športové slúchadlá cez hlavu (náhlavné)

Tieto slúchadlá sú veľmi pohodlné, avšak nehodia sa na aktivity, pri ktorých sa veľmi hýbete. Napríklad pri behu by vám po pár prejdených metroch rýchlo spadli z hlavy. Sú vhodné skôr na klasické dvíhanie činiek a cvičenie v posilňovni alebo na bicyklovanie na stacionárnom bicykli. Sú prepojené spojovacím mostom, ktorý ide cez vrchnú časť hlavy. Tento most je pri drahších typoch slúchadiel zväčša z pevného materiálu. Pri lacnejších sa zvykne ľahko opotrebovať a zničiť.

Športové slúchadlá za hlavu

Tento typ slúchadiel oproti predošlému má tú výhodu, že ich môžete používať aj pri behu a iných aktivitách s väčším rozsahom pohybu. Prepojené sú mostom, ktorý ide cez zadnú časť hlavy. Ich nevýhodou je ich menšia dostupnosť.

Športové slúchadlá do uší – intraaurálne

Keďže sa tieto slúchadlá vkladajú priamo do uší, tak dokážu izolovať zvuky okolia. Ich výhodou je, že sú ľahké a skladné. Ich nevýhodou je, že nemusia sedieť každému. Môžu byť navzájom prepojené káblom, ktorý vedie okolo zadnej časti hlavy.

Najlepšie športové slúchadlá

Technológia pripojenia bezdrôtových športových slúchadiel

Za štandardnú technológiu pripojenia športových slúchadiel môžeme určiť Bluetooth. Táto technológia je najrozšírenejšia u bezdrôtových športových slúchadiel. Medzi menej časté technológie patrí infračervené žiarenie alebo rádiová frekvencia.

Náš tip

Bezdrôtovým slúchadlám sa širšie venuje náš článok, ktorý si môžete prečítať. Obsahuje aj rady, ako taká bezdrôtové slúchadlá vyberať.

Náušníky

Náušníky sú časti slúchadiel, ktoré obopínajú vaše ucho a sú pri ich používaní stále v kontakte s vašou pokožkou. Preto je veľmi dôležité z akého materiálu sú vyrobené. Medzi najčastejšie materiály náušníkov patria:

 • Plast – výhodou tohto materiálu je, že sa ľahko čistí a má pomerne dlhú životnosť. Za nevýhodu môžeme považovať to, že môže pôsobiť nepohodlne v prípade, že vaša pokožka bude spotená.
 • Koža (pravá/syntetická) – jej najväčším pozitívom je jej odolnosť, príjemný pocit a prirodzenosť pri kontakte s pokožkou. Taktiež pôsobí reprezentatívne a štýlovo. Z negatívneho hľadiska je jej čistenie ťažšie a cena (hlavne pravá koža) je oproti iným materiálom vyššia.
 • Textil – náušníky z textilu sú väčšinou príjemné na dotyk. Cena slúchadiel s týmto materiálom je prijateľná. Dokážu efektívne vysať pot, čo ale prináša aj nevýhodu, pretože ak sú mokré, tak sú nepohodlné a postupom času môžu mať nepríjemný zápach.

Výdrž batérie bezdrôtových športových slúchadiel

Výdrž batérie pri používaní tohto typu slúchadiel je rôzna. Závisí to od kapacity batérie a prevažne aj od ceny slúchadiel. Rozpätie sa pohybuje približne od 2 hodín až po 8 hodín používania. To by malo stačiť na väčšinu športových aktivít.

Avšak k štupľovým bezdrôtovým slúchadlám zvyčajne dostanete aj puzdro, ktoré slúži aj ako nabíjačka. Toto puzdro môže byť bezdrôtové a v tom prípade je možné slúchadlá nabíjať kdekoľvek. Týmto si môžete nabíjať slúchadlá aj na ďalších 100 hodín používania. Nabíjanie trvá zvyčajne pár hodín, pri kvalitnejších typoch aj menej.

Technické parametre

Tak, ako každé elektronické zariadenie majú aj slúchadlá svoje špecifické technické parametre medzi, ktoré patrí:

Frekvencia

Ľudské ucho dokáže zachytiť zvuk s frekvenciou približne od 15 Hz do 20 kHz. Preto by mali mať slúchadlá frekvenciu v tomto rozsahu.

Impedancia

Impedancia alebo odpor sa udáva v ohmoch (značka Ω). Mala by byť súčasťou popisu všetkých slúchadiel. Slúchadlá s menšou impedanciou, približne do 100 Ω majú vyššiu hlasitosť a väčšie skreslenie. Vyššia impedancia zapríčiní nižšie skreslenie a menšiu hlasitosť.

Citlivosť

Citlivosť slúchadiel sa udáva v jednotkách db. Tento parameter určuje, ako sa dokáže premeniť elektrický signál na akustický. Všeobecne sú odporúčané slúchadlá pre bežných používateľov s citlivosťou okolo 100 db.

Výkon

Výkon slúchadiel by mal odpovedať kvalite prehrávaného zvuku. Čím vyšší výkon, tým kvalitnejší zvuk by mali prehrať. Avšak záleží to aj od zariadenia, z ktorého sa hudba púšťa. Keďže slúchadlá sú malé elektronické zariadenia, tak sa udáva v mW (miliwatt). Taktiež tu platí pravidlo, že čím vyšší výkon, tým vyššia spotreba elektrickej energie.

Skreslenie

Skreslenie je ďalší parameter, ktorý udáva kvalitu zvuku. Prenášanie zvuku káblom alebo bezdrôtovo ovplyvňuje v malej miere jeho kvalitu. Bežne sa označuje v percentách a ideálne je ak je skreslenie pod 1 %. Najideálnejšie ak nepresiahne hranicu 0,2 %. Treba rátať s tým, že zvuk prenášaný zo zariadenia nikdy nebude mať nulové skreslenie.

Odolnosť proti mechanickému poškodeniu

Pri športovej aktivite, ako je napríklad beh či cyklistika je samozrejmosťou, že sa naše telo vo veľkej miere pohybuje. To môže mať za následok vypadnutie športových slúchadiel z uší. Preto si vždy vyberajte slúchadlá, ktoré sú ľahké a vyrobené z pevných materiálov.

Ďalším faktorom, ktorý môže slúchadlá poškodiť je voda alebo pot. Popis slúchadiel by mal obsahovať údaj odolnosti voči vode, ktorý je vo forme „kódu IP“. Ak tento údaj nie je súčasťou popisu, tak rátajte s tým, že vo väčšine prípadov slúchadlá nebudú mať takmer žiadnu odolnosť voči vode. Bežne majú slúchadlá stupeň ochrany IPX4 (odolnosť voči striekajúcej vode z akéhokoľvek smeru) alebo IPX5 (odolnosť proti prúdom vody).

Aj plavci majú možnosť počúvať počas plávania hudbu. Slúchadlá na plávanie majú stupeň ochrany IPX7, čo zaručí odolnosť pred vniknutím vody aj pri ponorení slúchadiel do vody.

Hmotnosť

Pre najväčšie pohodlie pri cvičení by mali mať slúchadlá čo najnižšiu hmotnosť. Kôstkové alebo štupľové slúchadlá sú preto vhodnejšie na šport. Ich hmotnosť je vo väčšine prípadov pár desiatok gramov. To zaručí, že pri nasadení do uší ich hmotnosť vôbec necítite.

Slúchadlá recenzie hmotnosť

Odolnosť voči potu

Ak sa pri cvičení zvyknete poriadne spotiť, tak odporúčame slúchadlá so stupňom ochrany minimálne IPX4 a ideálne IPX5. Stupeň IPX5 predstavuje ochranu proti striekajúcej vode z ľubovoľného smeru, s prietokom približne 12,5 l/min počas troch a viac minút zo vzdialenosti troch metrov. Vzhľadom na túto ochranu by slúchadlá mali byť maximálne odolné voči potu.

Pohodlie pri používaní

Ak ide o pohodlnosť pri nosení slúchadiel, tak slúchadlá s mostom cez hlavu sú najvhodnejšie. Lenže tento typ nie je vhodný pre všetky typy športových aktivít. Pre šport sú vhodné štupľové alebo kôstkové slúchadlá. Mali by byť z mäkkého materiálu a mali by mať vhodnú veľkosť, aby vás netlačili. Slúchadlá s káblom pri športe väčšine ľudí asi nebude vyhovovať, preto sú vhodnejšie bezdrôtové športové slúchadlá.

Pohodlie pri ovládaní

Z hľadiska ovládania slúchadiel je používanie technológie Bluetooth najlepšia voľba. Stačí slúchadlá spárovať so zariadením a následne na ňom pustiť váš obľúbený playlist. Niektoré slúchadlá majú možnosť regulácie hlasitosti priamo na nich pomocou ovládača. Na drahších modeloch dokážete pomocou tohto ovládača prepínať aj skladby. To vám taktiež môže zvýšiť mieru pohodlia.

Slúchadlá a zdravie

V súčasnosti je používanie slúchadiel pre väčšinu hlavne mladých ľudí každodennou činnosťou. To nesie zo zdravotného hľadiska riziká v podobe porušenia a straty sluchu. Najväčším rizikom je počúvanie hudby s nadmernou hlasitosťou po dlhú dobu. Ak sa chcete vyhnúť porušeniu sluchu vplyvom počúvania hudby prostredníctvom slúchadiel, tak by ste mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • Znížte hlasitosť
 • Pri počúvaní si robte pravidelné prestávky
 • Nastavte si limit hlasitosti – na niektorých smartfónoch si môžete nastaviť limit hlasitosti, tak aby vám vyskočilo upozornenie pri jeho prekročení
 • Používajte slúchadlá s potlačením okolitých zvukov – práve okolité zvuky vás môžu donútiť pridávať hlasitosť na nezdravú mieru (tu treba podotknúť, že pozor si treba dávať pri športe vykonávanom v exteriéry, kde napríklad pri behaní je vhodné ak počujete okolité zvuky, aby ste sa vedeli včas zareagovať)
Testado radí

Slúchadiel a druhov slúchadiel je veľké množstvo, preto sa im venujeme vo viacerých článkoch. Môžete si prečítať základnú článok o najlepších slúchadlách vo všeobecnosti, alebo napríklad text o tom ako vyberať herné slúchadlá.

Kde kúpiť športové slúchadlá

Športové slúchadlá sú súčasťou ponuky veľkého množstva eshopov. Odporúčame nakupovať v známych a overených eshopoch, ako je napríklad Alza. Tento eshop má v ponuke bezdrôtové športové slúchadlá rôznych značiek a taktiež slúchadlá na beh, slúchadlá na plávanie alebo slúchadlá do posilňovne. S výberom slúchadiel nezaostáva ani eshop Nay.

Taktiež na portáli Heureka nájdete vyše 200 športových slúchadiel rôznych typov a značiek. Stačí si len vybrať.

Najobľúbenejšie značky športových slúchadiel

Medzi najobľúbenejšie značky patrí:

JBL

Značka JBL sa preslávila legendárnymi prenosnými reproduktormi. Avšak do ich portfólia patria aj slúchadlá, ktoré spadajú do rôznych kategórii. Ich ceny začínajú na 10 eurách a niektoré modely sú za cenu presahujúcu 100 eur. Jeden z modelov vhodný na šport je JBL ENDURANCE RUN. Tieto slúchadlá na beh sú ľahké, ergonomický tvarované, odolné voči potu a taktiež ich cena je prijateľná.
Samsung

Juhokórejská spoločnosť Samsung je známa po celom svete. Vznikla pred vyše 80 rokmi. Na trhu sa predáva veľké množstvo produktov tejto značky. Väčšina z nich je z oblasti elektroniky, kde patria smartfóny, televízory a ďalšie. Taktiež vyrábajú slúchadlá, ktoré sú vhodné aj na šport. Asi najznámejšie sú Samsung Galaxy Buds. Tieto slúchadlá však patria do vyššej cenovej kategórie.
Logo SamsungXiaomi

Čínska spoločnosť Xiaomi patrí taktiež k veľmi známym po celom svete. Ich činnosťou je výroba a predaj spotrebnej elektroniky, do ktorej patria aj slúchadlá. Ich hlavnou prioritou je ponúkať produkty vysokej kvality za výhodnú cenu. V ich ponuke nájdete aj športové slúchadlá Bluetooth s názvom Xiaomi Mi Bluetooth Sport Earphones Youth Edition. Tento model v súčasnosti vytŕča z radu slúchadiel značky Xiaomi a vyznačuje sa bezkonkurenčným pomerom cena/kvalita.

Logo XiaomiSony

História značky Sony začína v roku 1946, kedy sa venovala prevažne oprave spotrebičov. O približne 8 rokov neskôr začala vyrábať aj spotrebnú elektroniku. Tejto činnosti sa venuje dodnes. Vyše 70 rokov skúseností značia o kvalite ich produktov. V ich ponuke nájdete aj športové slúchadlá, do ktorých patrí model MDR-AS210B. Tieto slúchadlá sa vyznačujú veľmi pozitívnym hodnotením od ich používateľov.
Logo sonyApple

Značku Apple pozná hádam každý. Bola založená v roku 1976 v USA. Dodnes vyrábajú elektroniku, ktorá sa vyznačuje vysokou mierou obľúbenosti medzi jej zákazníkmi. Do kategórie slúchadlá patria bezdrôtové Apple AirPods. Tieto slúchadlá nie sú priamo určené na šport. Avšak, vďaka absencii kábla sa ich používanie pri cvičení nevylučuje.
Apple logo

Cenové kategórie športových slúchadiel

Ceny športových slúchadiel sa začínajú na 3 € a končia na sume približne 200 €. Poďme sa bližšie pozrieť na konkrétne cenové kategórie.

Cena do 10 €

Najnižšia cenová kategória obsahuje športové slúchadlá, od ktorých nemôžete očakávať vysokú kvalitu zvuku. Taktiež kvalita prevedenia a materiálov je viac menej podpriemerná. Športové slúchadlá za cenu v tomto rozpätí odporúčame kupovať len vtedy, ak ich budete využívať občas a nie ste náročný na vysokú kvalitu zvuku. Taktiež ich ochrana voči vode je na nízkej úrovni.

Cena od 10 € do 30 €

V tejto cenovej hladine nájdete slúchadlá s priemernou až vyššou kvalitou. Nachádzajú sa tu aj slúchadlá známych značiek, ako napríklad Panasonic, Pioneer alebo Sony. Taktiež je tu oproti predošlej kategórii väčšia rozmanitosť v druhoch slúchadiel. Odolnosť voči vode a potu je o niečo lepšia.

Cena nad 30 €

Pri kúpe slúchadiel s cenou nad 30 € môžete očakávať kvalitný zvuk postačujúci pre bežných aj náročných používateľov. Odolnosť voči vode je na vysokom stupni a nájdete tu aj slúchadlá na plávanie. Nechýbajú tu ani bezdrôtové Bluetooth slúchadlá na behanie. V tejto cenovej kategórii máte na výber športové slúchadlá akéhokoľvek typu.

Najpredávanejšie slúchadlá podľa Heuréky


Zdroje:

https://www.alza.sk/ako-vybrat-sluchadla

https://sluchadla.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-sluchadla/

https://helpguide.sony.net/mdr/wfsp900/v1/sk/contents/TP0001695546.html

https://www.cnet.com/how-to/do-headphones-cause-hearing-loss/

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
sue (21. 6. 2020 14:06)

Do kategórie nad 30 e spadajú aj moje bluetoothove padmate-y od milicastore - maju podareny ergonomicky dizajn vdaka ktoremu nepadaju z usi, nabiju sa rychlo a vydrzia nabite asi 60 hodin co je uplna parada

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár