Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie vrchné matrace a toppery

28. 3. 2022 Aktualizované

Náš spánok ovplyvňuje to, ako budeme fungovať na druhý deň. Kvalitu spánku ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je aj to, ako a na akom matraci spíme. Ak máte pocit, že vaša posteľ už doslúžila, že matrac je príliš tvrdý alebo príliš mäkký, nemusíte hneď kupovať nový model. Skúste to najskôr pomocou prídavného matraca. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo to vlastne vrchný matrac je, aké sú jeho výhody, a ako si vybrať ten správny.

Najlepší celkovo

3 zónový antialergický matrac s termoregulačnými schopnosťami dostupný v rôznych veľkostiach.

Zlatý stred

Doplnkový matrac z pamäťovej peny, ktorý vám poslúži celoročne. S letnou a zimnou stranou.

Najlepší lacný

Prídavný matrac s použitím japonskej technológie Tatami. S vodoodolnou textíliou vhodný aj na kempovanie.

Najlepšie vrchné matrace a toppery

Recenzia Topper Visco 9 cm – vrchný matrac z pamäťovej peny 90 × 200 cm

Topper Visco Pre náročných

Výrobca: Tropico | Plocha lôžka: 90 × 200 cm | Výška: 9 cm | Stupeň tvrdosti: 3/5 stredná | Nosnosť: – | Jadro: pamäťová pena | Prateľný poťah: Áno | Približná cena: 230 €

Klady
 • Na všetky typy matracov
 • Vhodná pre starších ľudí
 • Ortopedické vlastnosti
Zápory
 • Dodacia doba 3–4 týždne

Vrchný matrac je vhodný pre všetky konštrukčné typy matraca. Pýši sa efektom pamäťovej peny, preto podporí ortopedické vlastnosti lôžka a vám prinesie zaslúžené pohodlie. Okrem iného uľavuje bedrám a kĺbom, je preto ideálny ako pre osoby s pohybovými problémami či neduhmi, tak aj pre staršie osoby.

Pásky v rohoch topera zaistia, že sa nepohne z miesta. Vďaka vrchnému matracu budete pohodlnejšie spať, zároveň ale predĺžite životnosť „spodného“ matraca. Vyberať môžete z niekoľkých variantov, ktoré sa líšia nielen rozmerom, ale aj výškou vrchného matraca. Snímateľný poťah je samozrejmosťou. V prípade potreby ho stačí jednoducho sňať, vložiť do práčky a vyprať až na 60 °C. Ak hľadáte vysokú kvalitu za rozumné peniaze, tento vrchný matrac vás nadchne.

Vyrába sa v dvoch prevedeniach. Variant Classic je rovný a neprofilovaný. Druhým variantom je matrac Wellness a jeho prednosťou je jemná masážna profilácia po celej ploche pamäťovej peny, ktorej cieľom je prekrviť pokožku a zaistiť celkovú telesnú relaxáciu.

Recenzia Topper Visco 7 cm – vrchný matrac z pamäťovej peny (v dvoch prevedeniach)

Topper visco 7 cm Zlatý stred

Výrobca: Tropico | Plocha lôžka: 90 × 200 cm | Výška: 7 cm | Stupeň tvrdosti: 6/10 stredná | Nosnosť: 130 kg | Jadro: pamäťová pena | Prateľný poťah: Áno | Približná cena: 180 €

Klady
 • Kvalita za rozumné peniaze
 • Stredný stupeň tvrdosti
 • Ortopedické vlastnosti
 • Vhodná pre každý konštrukčný typ matraca
Zápory
 • Dodanie 3–4 týždne

Vrchný matrac z pamäťovej peny 90 × 200 cm Topper VISCO o strednej tuhosti sľubuje vyššiu kvalitu za rozumný peniaz. Jej súčasťou je prateľný poťah, ktorý môžete podľa ľubovôle prať v práčke a topper na posteľ tak udržiavať v dokonalej čistote, čo oceníte nielen u detí, ale aj alergikov. Poťah je dvojdielny, prešívaný klimatizačnými vrstvami dutých vlákien. Možno ho prať na 60 ° C a zlikvidovať tak všetky baktérie.

Matracový topper je možné použiť na všetkých konštrukčných typoch matracov. Vďaka gumovým pásikom vrchný matrac ľahko prichytíte a to aj k vyšším typom matraca. Opasky sa postarajú o dokonalú fixáciu, nemusíte sa báť, že vám bude poťah nepríjemne uchádzať.

Na vrchnom matraci Topper VISCO si navyše môžete vybrať z dvoch prevedení: je k dostaniu vo forme Classic a forme Wellness. Classic predstavuje rovnú, masívnu neprofilovanú pamäťovú penu. Wellness je naopak matrac s jemnou, masážnou profiláciou po celej ploche, krásne podporuje prekrvenie pokožky aj celkovú telesnú relaxáciu.

Recenzia Tatami Comfort 80 × 200 cm – vrchný matrac v japonskom štýle

Vrchný matrac topperu TATAMI COMFORT Lacný základ

Materiál jadra: pena Ecocell | Materiál poťah: 100 % polyester | Dĺžka: 200 cm | Šírka: 80 cm | Výška: 6 cm | Antibakteriálne ošetrenie: Áno | Zónovaný: Nie | Približná cena: 70 €

Klady
 • Určený aj na spánok na zemi
 • S vodoodolnou vrstvou, vhodný aj na kempovanie
 • Rôzne veľkosti
 • Antibakteriálny
 • Výborná cena
Zápory
 • Nie je zónovaný

Medzi matracmi na jednolôžko sa jednoznačným víťazom stáva dormeo matrac Tatami Comfort. Vyniká najmä tým, že ho môžete použiť na niekoľko spôsobov.

Počuli ste už o japonských matracoch tatami? Ide skôr o tvrdšiu podložku, ktorá sa položí priamo na zem. Aj s týmto vrchným matracom, ktorý sa dostal do nášho porovnávania, si môžete ustlať priamo na zemi, alebo ho využiť ako bezpečný podklad pre deti, ktoré sa často hrajú priamo na podlahe. Spodná strana je obohatená o vodoodolnú vrstvu, preto môžete tento topper použiť aj počas kempovanie či na chate. Výborne poslúži aj ako prídavný matrac na vašu posteľ.

Penový matrac redukuje bolesti chrbta a kĺbov, zvyšuje váš pocit pohodlia, a tým zlepšuje spánok. Má nadýchaný dizajn vďaka použitým materiálom (pena Ecocell, mikrovlákna Wellsleep). Nie je zónovaný, to vidíme ako jediný nedostatok. Body však dostáva za širokú škálu rozmerov a za výbornú cenu.

Porovnanie 6 vrchných matracov

Memosan Ultimo 5+2 Warm&Cool Memory Tatami Comfort Relax H2/h3 Gamma 120 × 200 BAMBOO 3+1
Vrchný matrac FMEMOSAN ULTIMO 5+2 recenzia Pre náročných Vrchný matrac WARM&COOL MEMORY recenzia Zlatý stred Vrchný matrac TATAMI COMFORT recenzia Lacný základ Vrchný matrac Relax 140x200x9 Cm H2/h3 recenzia Vrchný matrac Gamma 120x200 recenzia Topper BAMBOO 3+1 recenzia
Približná cena 290 € 200 € 70 € 149 € 149 € 125 €
Materiál jadra pena Ecocell / pamäťová pena pamäťová pena pena Ecocell pena / studená pena studená pena pena Ecocell / pamäťová pena
Materiál poťahu 100 % polyester 100 % polyester / 30 % Tencel 100 % polyester 100 % polyester 83 % polyester / 17 % polyamid 70 % polyester / 30 % viskóza
Dĺžka 200 cm 200 cm 200 cm 200 cm 200 cm 200 cm
Šírka 180 cm 160 cm 80 cm 140 cm 120 cm 90 cm
Výška 7 cm 4 cm 6 cm 9 cm 8 cm 4 cm
Antibakteriálne ošetrenie
Zónovaný
3 3 × × 7 ×
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu

Napredávanejšie vrchné matrace a toppery podľa Heureky

Ako vybrať vrchný matrac

Stretli ste sa už niekedy s pojmom „topper“? Je to ďalšie označenie pre vrchný matrac. Správne je aj doplnkový či prídavný. Čo to vlastne je? Vrchný matrac je ďalšia vrstva na vašu posteľ. Tento pomocný matrac je oveľa nižší ako bežné typy, je prispôsobený tak, aby pokryl celú plochu a pohodlne ste naň mohli natiahnuť plachtu. K základnému matracu sa prichytáva pomocou elastických pásov. Iný variant bez pásov má zas zdrsnenú spodnú vrstvu, čo zabezpečuje, aby sa topper na matraci nešmýkal.

Pripisujú sa mu dve základné funkcie, a to ochranná a komfortná. Donedávna ho používali najmä alergici a ľudia s inými zdravotnými problémami, no dnes sa dokonca aj odborníci na spánok prikláňajú k tvrdeniu, že by mal doň investovať každý. Do kúpy novej postele by sme mali rovno zahrnúť aj vrchný matrac. Okrem spomenutých má niekoľko ďalších výhod. Poďme však pekne poporiadku a povedzme si, ako si vybrať ten správny doplnkový matrac a ako nám dokáže spríjemniť život.

7 dôvodov, prečo si  zaobstarať vrchný matrac

Prídavný matrac vám dokáže poslúžiť viac, ako od neho očakávate. Možno sa vám zdá zbytočný, no ruku na srdce: nehľadáte celý život nejaký trik na to, ako zlepšiť kvalitu svojho spánku? A práve topper je najjednoduchší – a dovolíme si tvrdiť – aj najlacnejší spôsob, ako to urobiť. Tu sú dôvody, ktoré vás presvedčia o jeho kvalitách.

1. Pretvorí príliš tvrdý matrac

Nejeden predajca spálňového nábytku tvrdí, že kúpiť si tvrdší matrac, ako ste pôvodne zamýšľali, je prospešné pre váš spánok aj chrbát. Čo však v tom prípade, keď sa matrac ani po niekoľkých týždňoch nie a nie prispôsobiť vašej telesnej hmotnosti a návykom počas spánku? Na všeličo sa dá zvyknúť, ale spať doslova na „drevenej prični“ chce naozaj vysokú dávku sebazapierania. A tu prichádza na scénu doplnkový matrac. Zmäkčí vašu posteľ bez toho, aby ste do toho museli investovať ďalšie veľké peniaze.

Funguje to aj naopak. Ak po čase zistíte, že by ste potrebovali tvrdšiu podložku, stačí sa poobzerať po tvrdšom prídavnom matraci. Predídete tak zdeformovaniu vašej chrbtice a mnohým ďalším nepríjemnostiam, ktoré má za následok spanie na mäkkej posteli.

2. Pre dvoch s rozdielnymi nárokmi na tvrdosť

Pri tuhosti matraca ešte ostaneme. Súvisí s ňou ďalšia výhoda. Teraz hovoríme o manželskej posteli. Zvyčajne je potrebný vrchný matrac 180 x 200 alebo vrchný matrac 160 x 200 cm. Ak však lôžko zdieľajú dvaja ľudia s rôznymi preferenciami na tuhosť, je tu aj iné riešenie. Topper s rozmerom na jednolôžko túto dilemu vyrieši za vás. Mäkší alebo tvrdší, iný pre ňu, iný preňho.

3. Oživí váš starý matrac

Nech sa o svoju posteľ staráte akokoľvek dôsledne, po čase sa na nej prejavia známky používania, ktoré vás nabádajú ku kúpe nového matraca. Môžu to byť hrčky na poťahu, fľaky, ktoré nedokážu odstrániť ani profesionálne čistiarne, deformácia tvaru. Oveľa ekonomickejšie, ako nový matrac, je zadovážiť si topper.

Testado radí

Vrchný matrac je možné vyrobiť aj v atypickom rozmere. Ak máte presedenú sedačku, topper dokáže predĺžiť jej životnosť. Stačí ho potom iba prekryť ozdobnou dekou.

4. Pridá extra podporu pre váš chrbát

Zo štatistík vyplýva, že až 80 % ľudí trpí bolesťami chrbta. Predísť im môžete aj pridaním doplnkového matraca do vašej postele. Pomôže zmierniť niektoré z týchto nepríjemných pocitov. Topper uľaví od bolesti nielen tým, ktorí trpia nejakým chronickým ochorením, ale aj ženám a mužom s nadváhou.

5. Chráni matrac pred zašpinením

Doplnkový matrac je nenahraditeľný aj z hygienického hľadiska. Chráni základný matrac pred zašpinením. Samozrejme, aj prídavný matrac sa zašpiní a absorbuje pot. Je však možné prať ho v práčke, a to vidíme ako veľkú výhodu. Jednoducho ho stiahnete a vyperiete, čo je prospešné aj z hygienického hľadiska. Najmä alergici tomu prikladajú veľkú váhu.

6. Zvýši vašu posteľ

Keď si kupujeme novú posteľ, ťažko nájdeme takú, ktorá nám vyhovie po všetkých stránkach. Často privrieme jedno oko, možno obe, pretože my, ľudia, sme náchylní uprednostniť dizajn pred pohodlím. Až neskôr zistíme, že aj výška postele je jedným z rozhodujúcich faktorov. Položte naň prídavný matrac, ktorý je dostupný v rôznych hrúbkach. Vstávanie z postele bude jednoduchšie, čo ocenia predovšetkým starší ľudia či trpiaci na bolesti kĺbov.

7. Riešenie do prístelok

Každý, kto býva v malom byte, hľadá riešenia, ako ušetriť každý vzácny centimeter. Ak máte doma dve alebo tri deti, je to o to ťažšie. Praktickým riešením je poschodová posteľ. Alternatívou je posteľ s prístelkou. Prístelka sa vyrába s nižšou výškou ako bežné postele, práve z toho dôvodu, aby sa ľahko zasunula na svoje miesto. Tu je potrebný atypický matrac. Túto dilemu vyriešite topperom. Praktickí a vynaliezaví ľudia dokážu v prípade nečakanej návštevy na prístelku pretvoriť napríklad úložný priestor pod posteľou. Aj vtedy sa hodí doplnkový matrac.

Mladá žena sedí na posteli - vrchné matrace

Typy doplnkových matracov

Prídavné matrace sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a z rôznych materiáloch, bez problémov nájdete aj vrchný matrac 140×200 cm. Aby ste vedeli, aký si vybrať, je dobre poznať ich výhody a nevýhody.

Pamäťová pena

Pamäťová pena je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších materiálov pre matrace. Vrchný matrac z pamäťovej peny je elastický, takmer okamžite reaguje na tvar tela a teplotu. Poskytuje bezkonkurenčnú podporu. Pamäťová pena sa zvyčajne vyrába z polyuretánu, môže preto mierne zapáchať. Ďalšou slabinou je to, že zvykne zadržiavať teplo. Dnes sú známe aj nové druhy pamäťovej peny, ako je Ecocell alebo Orthocell. Majú lepšie antialergické vlastnosti a vyššiu priedušnosť.

Klady
 • Prispôsobí sa vášmu telu
 • Ponúka dostatočnú podporu
 • Vhodná, ak trpíte bolesťami chrbta alebo kĺbov
 • Dostupná v rôznej tvrdosti
Zápory
 • Mierny zápach
 • Zadržiava teplo

Latex

Latexové toppery sú chladnejšie, pevnejšie a priedušnejšie ako pamäťová pena. Ľuďom, ktorí uprednostňujú mäkšie lôžko, sa však môže zdať latexový materiál príliš pevný. Je veľmi odolný a antialergický (pokiaľ nie ste vyslovene alergickí na latex), a to vďaka vyššej odolnosti voči mikróbom a usadzovaniu roztočov. Výhodou tiež je, že dopomáhajú k vyrovnaniu chrbtice. Ťažšie časti tela, ako sú ramená a boky, sa ponoria do latexu, ľahšie oblasti sú stále silne podopreté, vaša chrbtica sa tak prirodzene vyrovná. Latexové matrace sú ťažšie ako iné typy. Kvalitný latex si z vašej peňaženky môže vypýtať viac peňazí.

Klady
 • Antialergický
 • Pevný a priedušný
 • Schopnosť vyrovnať chrbticu
 • Dlhá životnosť
 • Výborná cirkulácia vzduchu
Zápory
 • Vyššia hmotnosť
 • Drahší

Doplnkový matrac s Aloe Vera

Samotnou skupinou sú matrace Aloe Vera. Ich poťah je obohatený o výťažok z Aloe Vera, ktorý v kombinácii so špičkovými materiálmi novej generácie ponúka isté liečivé a omladzujúce účinky. Rastlinu Aloe Vera nie je potrebné nejako zvlášť predstavovať. Ide o prírodné antibiotikum a antiseptikum s vysokou odolnosťou voči mikróbom. Má upokojujúce účinky, ktoré potom ovplyvňujú aj kvalitu vášho spánku. Doplnkový matrac Aloe Vera tiež redukuje zadržiavanie tepla. Matrac pôsobí prirodzene chladivo.

Vyberáme správnu veľkosť

Rozmer toppera sa odvíja od veľkosti základného matraca. Musíte poznať jeho veľkosť, aby potom ten doplnkový sadol naň ako uliaty. Prídavné matrace sa vyrábajú v bežných rozmeroch, a to 120 × 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm, 180 × 200 cm, tiež na jednolôžka 80 × 200 a 90 × 200 cm. Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť objednať matrac v atypickom rozmere.

Oveľa dôležitejšia ako veľkosť je hrúbka matraca. Tá určuje, ako sa vám na ňom bude spať.

Výška matraca Popis
2 – 3 cm Doplnkový matrac s touto hrúbkou je príliš tenký na to, aby zakryl nedostatky preležaného matraca. Veľmi by ste si s ním nepomohli, a nepostrehli by ste takmer nijaký rozdiel. Postačuje vtedy, ak máte nový matrac, ktorý sa vám zdá tvrdší, a potrebujete jeho tuhosť zmierniť.
5 cm Päťcentimetrový prídavný matrac je bežne dostupná podložka na posteľ. Dokáže poskytnúť extra pohodlie v závislostí od toho, či si zakúpite mäkký alebo tvrdý topper. Využíva sa aj vtedy, ak základnému matracu z pamäťovej peny chcete dodať niektoré vlastnosti latexu, a naopak.
8 – 10 cm Čokoľvek hrubšie ako 10 cm sa už klasifikuje ako bežný matrac, a nie ako vrchná vrstva. Ide o ideálnu hrúbku toppera na prekrytie nedostatkov starého, avšak stále dobre slúžiaceho matraca. Trvajte na ôsmich až desiatich centimetroch aj vtedy, ak potrebujete prídavnú podporu z ortopedického hľadiska.

Zvážte svoj štýl spania

Ak sa stále neviete rozhodnúť, napovedať vám môže aj váš štýl spania. Niečo iné potrebujú tí, čo spia na boku, niečo iné spiaci na chrbte alebo bruchu. Aký typ ste vy?

Spím na boku

Porozhliadnite sa po prídavnom matraci, ktorý bude skôr mäkší, aby vás správne podporil počas spánku. Nesmie byť však príliš mäkký, no ani príliš tvrdý. Mäkší topper pomôže zmierniť tlak na vaše ramená a boky, zato chrbtica, krk a hlava ostávajú v správnej polohe.

Spím na chrbte

Ak spíte na chrbte, potrebujete topper, ktorý podporí hornú, strednú a spodnú časť chrbta, bez nadmerného prehýbania sa. Takúto službu vám urobí stredne pevný doplnkový matrac, ale aj tvrdšie varianty z pamäťovej peny.

Spím na bruchu

Spánok na bruchu zvyšuje tlak na spodnú časť chrbta, preto je pre vás ideálny tvrdší matrac. Tiež sa poobzerajte po matraci s Aloe Vera. Tým, že časť vašej tváre a krk tlačia na podložku, potrebujete takú s chladivými vlastnosťami.

Vplyv základného matraca na topper

Ak vás od kúpy vrchného matraca odrádza nevedomosť, či topper môžete kombinovať s akýmkoľvek typom matraca, hoďte túto starosť za hlavu. Je jedno, z akého materiálu je váš základný matrac. Tie sa vyrábajú z peny, pamäťovej a HR peny, latexu, ďalším variantom sú pružinové matrace či tzv. sendivčové, ktoré sa skladajú z niekoľkých vrstiev. Toto však nemá nijaký vplyv na to, aký pocit budete mať z prídavného matraca. Treba si len ustriehnuť rozmer spodného matraca.

Vrchný matrac dokáže dodať tomu základnému pridanú hodnotu. Ovplyvní jeho tuhosť, hustotu, priedušnosť a mnohé iné vlastnosti. Zväčša ide o krok k lepšiemu. Samozrejme, aj tu treba myslieť na zopár vecí, s ktorými si neporadí ani topper. Dbajte, aby základná vrstva vašej postele bola čistá, bez zápachu. Ak na matraci ležíte už niekoľko rokov a je veľmi preležaný, v tom prípade je lepšie kúpiť nový matrac. Prídavný matrac by vám s príliš veľkými priehlbinami nijako nepomohol.

Môže topper nahradiť bežný matrac?

Nie nadarmo sa mu hovorí „prídavný“ alebo „doplnkový“. Mnohí ho využívajú ako príležitostný matrac, napríklad pri početnej návšteve. Vtedy ho stačí položiť na zem a noc-dve sa na ňom vaši hostia pohodlne vyspia. Nedokáže však nahradiť bežný matrac s hrúbkou viac ako 14 cm. Veľmi rýchlo by sa dostavili problémy s chrbticou a s tým spojené poruchy spánku.

Nič by ste nevyriešili ani tým, že by ste naskladali na seba viac topperov. Chýbala by základná vrstva, ktorá by predstavovala dostatočne pevnú podporu pre prídavné matrace. Odpoveď na otázku teda znie: Nie, topper nedokáže nahradiť bežný matrac.

Aký je rozdiel medzi vrchným matracom a chráničom matraca?

Vrchný matrac Chránič matraca
Má zvyčajne hrúbku 2 – 10 cm Chráni matrac pred nečistotami a alergénmi
Dokáže výrazne zmeniť pocit zo základného matraca Zvyčajne z vodoodolného materiálu
Zvyšuje podporu vašej chrbtice Výborná ochrana pred rozliatymi nápojmi
Pridáva základnému matracu ďalšie vlastnosti Možné prať v práčke a sušiť v sušičke
Je s protišmykovou spodnou stranou alebo s elastickými popruhmi Nemá nijaký vplyv na komfort vašej postele

Topper ako súčasť boxspring postelí

Vrchným matracom môžete obohatiť akúkoľvek posteľ. Jednoducho jej pridáte ďalšiu vrstvu. Existuje však typ postelí, ktoré sa automaticky dodávajú s prídavným matracom. Jedná sa o tzv. boxspring postele.

Boxspring postele sú obľúbené pre svoju výšku, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 50 – 70 cm. To je spôsobené tým, že súčasťou je hneď niekoľko matracov. V kvalitnejších a drahších modeloch ide o dva základné matrace a topper, v tých lacnejších je to jeden základný matrac a doplnkový matrac. Ak ste doteraz nevyriešili svoj problém so spánkom a rozhodli ste sa pre kúpu novej postele, odporúčame boxspring. Svoju investíciu určite neoľutujete.

Boxspring posteľ - vrchné matrace

Vrchný matrac – Výhody/Nevýhody

Klady
 • Predlžuje životnosť základného matraca
 • Ovplyvní tuhosť základného matraca
 • Dostupné v rôznych materiáloch a veľkostiach
 • Posteľ s topperom je vyššia
 • Jednoduchá údržba
 • Cenovo dostupné
 • Lacnejšie ako bežné matrace
Zápory
 • Tenké a ľahké, náchylné na poškodenie
 • Nedokáže vyriešiť závažné problémy s matracom
 • Menej kvalitné bez elastických popruhov nedržia na mieste
 • Kvalitné sú stále dosť nákladné

Ako správne umiestniť doplnkový matrac na posteľ

Umiestnenie prídavného matraca na posteľ vyzerá celkom jednoducho. Tu je však niekoľko tipov pre ľahšiu manipuláciu s topperom:

 • Opatrne vyberte matrac z obalu. Aby ste sa vyhli hlbokým rezom, ktoré by mohli poškodiť samotný matrac, použite nožnice.
 • Matrac sa dodáva zväčša zrolovaný. Po vytiahnutí z obalu ho vystrite a doprajte mu čas, aby použitý materiál prirodzene získal svoju formu.
 • Odporúča sa matrac nechať min. jeden deň na čerstvom vzduchu, aby sa zbavil akýchkoľvek pachov.
 • Položte ho na posteľ. Správna poloha je vtedy, keď je vycentrovaný. Jeho okraje zarovnajte s okrajmi spodných vrstiev.
 • Ak máte topper s popruhmi, natiahnite ich a založte o spodný matrac. Ak správne položíte topper na matrac, zabránite jeho posúvaniu.
 • Na topper natiahnite plachtu.

Starostlivosť a údržba

Vrchné matrace, tak ako aj základné, by sa mali čistiť pravidelne. Metódy čistenia sa líšia v závislosti od materiálu. Vždy skontrolujte štítok s odporúčaniami výrobcu a dodržujte pokyny.

Pravidelná starostlivosť a údržba zahŕňa vysávanie toppera, čím ho zbavíte prachu, vlasov, zvyškov kože a pod. Pokiaľ prídavný matrac nemá snímateľný poťah, škvrny ihneď vyčistite prípravkom na to určeným, alebo si vyrobte zdravotne nezávadný prípravok svojpomocne. Zmiešajte rovnaké množstvo octu a studenej vody. Zmes nastriekajte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Potom roztok iba utrite vlhkou handričkou.

Nepríjemný zápach, spôsobený napríklad potením alebo rozliatím nápoja, dostanete z matraca tak, že ho posypete sódou bikarbónou. Nechajte pôsobiť hodinu, potom matrac povysávajte.

Občas vytiahnite matrac na čerstvý vzduch a nechajte ho tam hoci aj do druhého dňa. Najlepšie, keď nájdete miesto, kde naň bude svietiť slniečko.

Poťah perte pravidelne. Dodržujte pokyny od výrobcu. Používajte jemný prací prostriedok. Zvoľte cyklus s nižšími otáčkami.

Kde kúpiť vrchný matrac

Predajca Möbelix.sk sa nešpecifikuje priamo na matrace a spálňový nábytok. Kliknite na ich e-shop a za chvíľku si dokážete zariadiť celú domácnosť. Vrchné matrace kúpite za výnimočné ceny, dostupné sú v rôznych veľkostiach. Ďalšie možnosti sú pak na e shopoch ako je dreamlux či inpostele.

Najobľúbenejšie značky

Vrchné matrace DORMEO

Miliónom spokojných zákazníkov snáď ani nie je potrebné predstavovať celosvetovo známeho výrobcu matracov a spálňových doplnkov. Slovinský výrobca začal písať svoju históriu v roku 2002. Odvtedy výrobky zdokonalili, preladili na vyššie a modernejšie technológie, všetko, čo vyjde z ich výrobných liniek, je dôkladne testované v laboratóriách.

Vrchné matrace MÖBELIX

Predajca Möbelix zastrešuje pod svojím obchodným menom niekoľko významný výrobcov produktov z rôznych oblastí. Ponúka aj vrchné matrace Priamatex, ktoré sú vyrobené zo špičkových materiálov, dostupné v rôznych veľkostiach, s cenovkou, ktorá zákazníkov neodstraší.

Logo Moebelix 2024

Cena topperov

Do 100 €

Ak hľadáte prídavný matrac, ktorý by zmenil tuhosť základného matraca, kúpite ho aj do 100 €. V tejto cenovej kategórie sú toppery pre manželskú posteľ s menšou hrúbkou, a preto nie sú veľmi vhodné na preležanú posteľ. Kvalitné matrace pre jednolôžko sú potom s dĺžkou 190 alebo 200 cm a šírkou od 70 do 90 cm.

Od 101 do 200 €

3 až 7 zónové doplnkové matrace patria do strednej cenovej kategórie. Za málo peňazí veľa muziky. Získate dvoj až trojvrstvové matrace, ktorým jadro tvorí kombinácia rôznych špičkových materiálov. Pomocou vrchného matraca zvýšite komfort vašej manželskej postele. Určite natrafíte aj na akciové ponuky, kedy získate dokonca dva matrace na jednolôžko za rozumnú cenu.

Nad 200 €

Za najvyššiu kvalitu si priplatíte, avšak treba si uvedomiť, že oddych a prespatá noc za to stoja. Prídavné matrace nad 200 € sú vyrobené zo špičkových materiálov, s extraktom Aloe Vera alebo eukalyptu. Mnohí výrobcovia ponúkajú doplnkové matrace v atypických rozmerov, ktoré sú zvyčajne drahšie ako bežné veľkosti.

Napredávanejšie vrchné matrace a toppery podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.1 (25 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár