Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie balančné dosky – porovnanie 2024

Balančná doska trickboard je účinný spôsob, ako zlepšiť rovnováhu tela a zároveň si pri cvičení užiť kopec zábavy. Či už ste začiatočník alebo pokročilý športovec, poradíme vám, ktoré sú najlepšie balančné dosky a čo všetko zohľadniť pri výbere.
V našom hodnotení ako celkovo najlepšia uspela drevená balančná doska BoarderKING Wave.

Celkovo najlepšia

Balančná doska v tvare surfu, ktorá presvedčí aj náročnejších športovcov. V balení s ochranou podložkou.

Najlepší pomer cena/kvalita

Balančná doska Trickboard vo viacerých atraktívnych dizajnoch pre deti aj športovcov.

Najlepšia lacná

Balančná doska stvorená najmä pre začiatočníkov, ktorých poteší nielen nižšou cenou

Najlepšie balančné dosky

Recenzia: BoarderKING Wave – celkovo najlepšia balančná doska s podložkou v balení

Balančná doska BoarderKING Wave Pre náročných

Tvar: surf | Rozmery dosky: 88 × 32 × 1,5 cm | Rozmery valca: 33 × 10 cm | Hmotnosť dosky: 7 kg | Materiál dosky: javorové drevo | Materiál valca: korok | Nosnosť: 100 kg | Protišmyková podložka: áno | Približná cena: 100 €

Klady
 • Protišmyková podložka
 • Korkový valec aj pre začiatočníkov
 • Bezpečnostné zarážky
 • 10-vrstvové javorové drevo
 • Čistý drevený dizajn
Zápory
 • Vyššia cena
 • Vyššia hmotnosť

Ak hľadáte prvotriednu pomôcku na zlepšovanie rovnováhy, naším odporúčaním pre náročných je balančná doska BoarderKING Wave – drevo. Vyhotovená je v tvare surfu, čo vytvára priestor na vyšantenie sa pri najrôznejších trikoch.

Drevená balančná doska je vhodná aj pre začiatočníkov. Potvrdzujú to bezpečnostné zarážky na koncoch dosky, ktoré dobre poslúžia najmä v skorších fázach trénovania. Skúsení športovci si ich môžu jednoducho odmontovať a užívať si zábavu na doske bez obmedzení. O pružnosť dosky sa stará desať vrstiev kvalitného javorového dreva. Jej partnerom je korkový valec s priemerom 10 cm.

Podčiarkujeme, že ide o kompletnú sadu. Okrem samotnej balančnej dosky a valca obsahuje aj protišmykovú korkovú podložku s rozmermi 66 × 183 cm. Spoločne vytvárajú zladený celok v prírodnom prevedení, bez akýchkoľvek dizajnových prvkov navyše, ktoré by mohli vyrušovať.

Recenzia: Trickboard Classic – drevená balančná doska s nádherným dizajnom

Balačná doska Trickboard Classic Zlatý stred

Tvar: snowboard | Rozmery dosky: 87 × 30 cm (na krajoch) / 26,5 cm (stred) × 2 cm | Rozmery valca: 36,5 × 13 cm | Hmotnosť dosky: 3,2 kg | Nosnosť: 120 kg | Protišmyková podložka: nie | Približná cena: 90 €

Klady
 • Atraktívny dizajn (rôzne motívy)
 • Bezpečnostné zarážky
 • Nadpriemerná nosnosť
Zápory
 • Bez ochrannej podložky

Balančná doska Trickboard Classic zaujme už hneď pri prvom kontakte trendy dizajnom. Ten je dostupný vo viacerých prevedeniach s rôznymi farebnými potlačami. Vzhľad však zďaleka nie je to jediné, čím nás balančná doska presvedčila. Pochvalu si totiž zaslúži za celkovú kvalitu spracovania.

Balance board sa vyznačuje pevnosťou. Tvarom pripomína snowboard, pričom navrhnutá je ako pre trénovanie rovnováhy, tak aj na predvádzanie trikov. Na spodnej strane dosky sú osadené koncové bezpečnostné zarážky, ktoré nedovolia aby sa valec pod doskou úplne prekĺzol. To všetko vytvára dosku vhodnú pre začiatočníkov i náročných športovcov. Výrobca ju odporúča od 9 rokov.

Používatelia na valčeku oceňujú hladký povrch, ktorý na podlahe nezanecháva šmuhy. Za pozornosť stojí i nosnosť dosky až 120 kg. Výsledkom je spoľahlivá balančná doska Trickboard po všetkých stránkach, pre tréning balansu i zábavu, a to za dobrú cenu.

Recenzia: Sharp Shape Balance board – balančná doska za priaznivú cenu

balančná doska Sharp Shape Balance board recenzia Lacný základ

Tvar: obdĺžnikový | Rozmery dosky: 73.5 cm × 28 cm × 1.8 cm | Rozmery valca: 41cm × 11cm | Hmotnosť dosky: 3.8 kg | Protišmyková podložka: nie | Približná cena: 80 €

Klady
 • Nižšia cena
 • Bezpečnostné zarážky
 • Nízka váha
Zápory
 • Bez ochrannej podložky
 • Menšie rozmery dosky

Drevená balančná doska Sharp Shape Balance board patrí do nižšej cenovej kategórie. Komplet pozostáva z dosky s protišmykovým povrchom a valcom s priemerom 11 cm.

Balance board si nájde svojich používateľov primárne u začiatočníkov. Vyhovovať im bude obdĺžnikový tvar dosky. Vhod prídu taktiež bezpečnostné zarážky na oboch koncoch dosky, ktoré bránia podkĺznutiu trickboardu.

Pozitívnou stránkou je nízka váha. Balančná doska váži iba 3,8 kg. To prináša ľahký transport, vďaka čomu si tréningovú pomôcku môžete bez ťažkostí vziať kamkoľvek so sebou. Dizajn dosky je v znamení jednoduchosti. Drevo doplňuje len čierny protišmykový povrch s logom.

Najpredávanejšie balančné dosky podľa Heureky

Ako vybrať balančnú dosku

Balančná doska je čoraz obľúbenejšia pomôcka na cvičenie medzi začiatočníkmi, deťmi aj profi športovcami. Aké sú jej prínosy pre zdravie? Je vhodná aj pre vás? A podľa akých kritérií nájdete ideálny trickboard? Všetko podstatné sme zhrnuli v nasledujúcej časti článku.

Pozor

Pre balančnú dosku v e-shopoch či športových magazínoch narazíte na rôzne pomenovania. Synonymami sú trickboard, balančná plošina, balance board či drevená balančná doska.

Čo je to balančná doska?

Balančná doska je kompaktná pomôcka na cvičenie, ktorá pozostáva z drevenej dosky a valčeka. Balančné dosky boli vyvinuté v spolupráci so špecialistami na pohyb a vrcholovými športovcami. Tréning rovnováhy na doske predstavuje efektívny spôsob, ako si zlepšiť balans a celkovú koordináciu tela a svalov.

Najlepšie balančné dosky zapad slnka

Trickboard je vítanou prípravou pre všetky športy, pri ktorých je dôležitá rovnováha – ako napríklad bicyklovanie, snowboarding, windsurfing, lyžovanie, tenis či atletika. Nezáleží pritom či ste úplný začiatočník, rekreačný alebo profesionálny športovec. Precvičovanie balansu totiž prospieva každému z nás. Balance board nachádza uplatnenie aj pri fitness, jóge, ba dokonca aj pri rehabilitácii svalov a kĺbov. Okrem posilňovania schopnosti rovnováhy, taktiež priaznivo vplýva na obratnosť, posilňuje celkové držanie tela a hlboké brušné a chrbtové svaly.

Praktickou výhodou balančných dosiek je to, že trénovať na nich môžete vonku aj vo vnútri. A keďže sú navyše ľahko prenosné, svoje schopnosti precvičíte prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Trénovať môžete v pohodlí domova, ale napr. aj na ihrisku na čerstvom vzduchu. Bonusom navyše je kopec zábavy, ktoré zažijete pri cvičení. Existuje celá plejáda cvikov a trikov, ktoré na trickboarde môžete vykonávať.

Pre koho je balančná doska vhodná?

Najstručnejšia odpoveď znie: pre každého, kto chce začať cvičiť a posilniť rovnováhu. Určená je takmer pre celú rodinu, pre začiatočníkov aj skúsených športovcov, deti aj dospelých.

Dolná veková hranica súvisí s vyspelosťou dieťaťa. Trickboardy sú zvyčajne odporúčané na cvičenie pre osoby od 9 rokov. Na trhu pritom nechýba ani špeciálne prispôsobená balančná doska pre deti, s ktorou si najmenší hravou formou zdokonalia motorické schopnosti a posilnia zmysel pre rovnováhu.

Náš tip

Obľúbenou sesterskou pomôckou pre posilnenie rovnováhy je balančná podložka. Oproti drevenej balančnej doske je vyhotovená z mäkkého materiálu, pričom cvičenie je na nej jednoduchšie. Plusom je taktiež nižšia cena.

Na čo sa pri výbere trickboardu zamerať?

Vybrať pre seba, či ako darček, ideálny trickboard, nie je žiadna veda. Stačí sa zamerať na niekoľko kľúčových vlastností a parametrov. Čo medzi nimi nesmie chýbať? V prvom rade ide o tvar a veľkosť balančnej dosky, ktorej kvalitu definujú použité materiály. Neprehliadnite však ani nosnosť dosky a priemer valca trickboardu. Do diskusie o tom, ktorá balančná doska u vás zvíťazí, sa určite zapojí aj váš vkus. Nielen o dizajne, ale i príslušenstve a cenách si povieme viac nižšie v článku.

Najlepšie balančné dosky balance

Tvar a veľkosť

Balančné dosky majú rôzne tvary. Ich podoba môže pripomínať snowboard, surf alebo obdĺžnik. Pre koho je aký tvar optimálny?

 • Obdĺžnikové balančné dosky (rovnako široké po celej dĺžke) vďaka šírke dosky poskytujú viac priestoru. Ideálne sú pre začiatočníkov, na základné učenie sa cvikov, primárne pre posilnenie rovnováhy.
 • Trickboardy v tvare snowboardu (užší stred, širšie okraje) sú navrhnuté pre tých, ktorí majú záujem svoje balansovanie posunúť o level vyššie. Pokročilejšiemu používateľovi doprajú užiť si viac zábavy, keďže umožňujú vykonávať kopec trikov.
 • Balančné dosky v štýle surfu (širší stred, užšie okraje) sú stvorené pre športovcov, ktorým už ostatné tvary nestačia. Tieto balančné dosky sú rýchlejšie, čo ocenia najmä fanúšikovia náročnejších trickboard trikov.

Dĺžka balančnej dosky je zvyčajne v rozsahu od 75 do 90 cm. Na šírku má okolo 30 cm. Konkrétny rozmery trickboardu závisia od jeho tvaru. Vo všeobecnosti platí jednoduchá matematika: Menšia doska je vhodnejšia pre detské postavy a väčšia pre dospelých. Menší balance board uvítajú pokročilí používatelia, naopak, väčší je určený pre začiatočníkov.

Keďže trickboard valec sa predáva v komplete, jeho dĺžka je prispôsobená rozmerom balančnej dosky. Neprehliadnite však priemer trickboard valca. Ten sa štandardne pohybuje v rozsahu od 10 do 15 cm. Nováčikom bez skúseností z iných obdobných cvičení a športov sa odporúča zvoliť menší priemer.

Testado radí

Balančná doska má pomerne nízku váhu, čo umožňuje jej jednoduché prenášanie. Hmotnosť celej zostavy v priemere predstavuje 5 až 7 kg, z toho samotná doska váži okolo 3 kg a valec asi 2 kg.

Sortiment pomôcok pre tréning rovnováhy predstavuje dlhý zoznam. Na trh dorazili aj balančné dosky v okrúhlej forme. Tie majú priemer okolo 40 cm. Ich špecifickom však nie je len tvar. Ale taktiež to, že na cvičenie sa nepoužíva valec, nahrádza ho totiž vypuklá spodná strana dosky. Taktiež pomôžu spevniť telo a zlepšiť schopnosť udržať rovnováhu. Ale zábave, v podobe vykonávanie trikov ako na trickboarde s valcom, sa nevyrovnajú. Prednosťou sú menšie rozmery (doska zaberá minimum miesta, ľahko sa prenáša) a nízka cena.

Materiál

Balančné dosky sú tvorené z viacerých vrstiev dreva, ktoré by malo zaručovať vysokú stabilitu a pružnosť. Samozrejme, od kvality použitého materiálu sa odvíja i životnosť a nosnosť dosky.

Na vrchnú časť trickboardu sa aplikuje protišmyková vrstva, ktorá zabraňuje skĺznutiu nohy, či už cvičíte na boso alebo obutí. Táto vrstva by preto mala byť príjemná na dotyk pre bosé chodidlá a zároveň dostatočne odolná voči podrážkam obuvi.

Najlepšie balančné dosky muz na rukach

Čo sa týka valcov, materiálový pôvod je rozmanitejší. Stretnúť sa môžete s valcami vyrobenými z korku, PVC alebo dreva. Spracovanie valcov je prispôsobené na cvičenie ako v exteriéri, tak aj v interiéri, čo znamená, že na podlahe nespôsobuje šmuhy alebo škrabance.

Náš tip

Záleží vám ochrane životného prostredia a preto podporujete eco-friendly značky? Planéta nie je ľahostajná ani výrobcom balančných dosiek. Vďaka tomu môžete objaviť trickboardy, pri ktorých značka garantuje, že pochádzajú z čisto prírodných a 100 % recyklovateľných materiálov.

Nosnosť

Drevená balančná doska si zvyčajne poradí s telesnou váhou 100 kg. V prípade, že sa budúci používateľ pohybuje na hrane tejto hmotnosti, radšej by sa mal poobzerať po trickboarde s vyššou nosnosťou. Vždy je totiž lepšie mať k dispozícii určitú rezervu. Naopak, týmto parametrom sa zrejme nemusíte trápiť, pokiaľ máte v hľadáčiku balančnú dosku pre deti.

Dizajn

Balančné dosky lákajú nielen kvalitou materiálov či tvarmi, ale aj atraktívnym dizajnom. Výrobcovia si na vzhľade trickboardov dávajú obzvlášť záležať. Často je totiž obdobne dôležitý, ako pri kúpe skateboardu.

Jednotlivé značky na trh dodávajú bohatý a pestrý výber dizajnových prevedení. Záleží len na vašom vkuse, či vás presvedčí balančná doska s farebnými motívmi, mandalami či obrázkami. Alebo naopak, za srdce vás chytí konzervatívnejší dizajn iba s logom výrobcu, ktorý necháva vyniknúť krásu dreva. Alternatívou je drevená balančná doska s čisto čiernou hornou vrstvou.

Najlepšie balančné dosky drevena

Náš tip

Nezabudlo sa ani na dnes trendy retro dizajn. Špeciálne série dosiek ponúkajú návrat do nedávnej minulosti. Na staré dobré časy v podobe retro grafiky si tak môžu pri cvičení zaspomínať ročníky narodené napr. v 80. či 90. rokoch minulého storočia.

Príslušenstvo

K balančnej doske si môžete pridať niekoľko kusov praktického príslušenstva. Niekedy je pribalené priamo k trickboardu, inokedy doň treba investovať zvlášť. Čo konkrétne sa oplatí?

 • Podložka – pokiaľ sa chystáte cvičiť v interiéri, nemala by vo vašej výbave chýbať protišmyková podložka pre balančné dosky. Najčastejšie pochádza z korku, pričom chráni podlahu pred poškodením, ktoré by mohli spôsobiť nárazy dosky. Po skončení cvičenia sa podložka dá zrolovať a vďaka nízkej hmotnosti jednoducho presunúť kamkoľvek potrebujete. Niektorí výrobcovia ju dodávajú v cene balančnej dosky, zvyčajne ju však treba dokúpiť osobitne.
 • Cestovný obal – ak plánujete balančnú dosku používať nielen doma, význam tohto príslušenstva uvítate hneď viacnásobne. Či už sa vyberiete trénovať na vonkajšie ihrisko alebo by ste si radi zacvičili aj na cestách či dovolenke… Puzdro ochráni dosku i valček pred poškodením, uľahčí ich prenášanie, a umožní vám mať tak pomôcku na cvičenie vždy so sebou.
 • Bezpečnostné zarážky – pripevnené sú na spodnej strane väčšiny trickboardov. Umiestňujú sa na oba konce dosky, čím zabraňujú podkĺznutiu trickboardu. Balančnú dosku so zarážkami odporúčame uprednostniť každému, kto s cvičením iba začína alebo chce trickboardom potešiť deti. Prvé tréningy budú vďaka tomu omnoho ľahšie. Neskôr, keď skúsenejší používateľ získa na doske istotu, môže si zarážky jednoducho odmontovať.

Tipy, ako trénovať na balančnej doske

Postup používania balančnej dosky je jednoduchý. Stačí drevenú dosku položiť na valček a ihneď sa môžete pustiť do posilňovania stability alebo skúšať učiť sa prvé triky. Spočiatku to bude vyžadovať kus trpezlivosti. S každým tréningom to však pôjde ľahšie, rovnováha sa bude postupne zlepšovať, zatiaľ čo vy môžete objavovať nové cviky a triky.

Ako sa vraví, lepšie raz vidieť… preto sa inšpirujete videami, aké cviky a triky môžete na balančnej doske vykonávať. Ak vás tieto zábery zaujmú, na internete nájdete aj ďalšie výučbové videá, ako trénovať na trickboarde.

Základné cvičenia na trickboarde pre začiatočníkov

25 trikov na balančnej doske

15-minútový tréning na trickboarde

Náš tip

Zábavu si užijete aj na jednom z najlepších klasických skateboardov. Radosť deťom a mladým urobia taktiež longboardy a pennyboardy. Máte radi novinky? Jazdu vám uľahčia elektrické skateboardy a longboardy.

Kde kúpiť balančnú dosku?

Balance board zoženiete najmä v obchodoch so športovými potrebami. Trickboard spolu s príslušenstvo si môžete kúpiť napríklad na Insportline.sk. Známy predajca ponúka viacero balančných dosiek od rôznych značiek. Nech vás však neodradí názov, v e-shope ich nájdete zaradené v kategórii „balančné podložky“. Ak preferujete nákupy u osvedčených predajcov s rýchlym doručením, vedzte, že balančné dosky objavíte aj na Alza.sk.

Najobľúbenejšie značky

Balančné dosky BoarderKING

BoarderKING logo

Na počiatku výrobcu BoarderKING stáli dvaja bratia. Jeden je vášnivý surfista, snowboardista a wakeboardista, druhý zručný stolár . Výsledkom ich spojenia boli krásne balančné dosky za priaznivú cenu, ktorých popularita na trhu rýchlo rástla. V roku 2020 bratia značku predali spoločnosti Berlin Brands Group, ktorá s balančnými doskami expanduje do zahraničia. Na výber sú modely rôznych tvarov, pokryté atraktívnymi obrázkami aj balančné dosky v prírodnom dizajne.

Balančné dosky TrickBoard

TrickBoard logo

Balančné dosky značky TrickBoard boli navrhnuté v spolupráci s vrcholovými športovcami, ktorých skúsenosti pri vývoji doplnili poznatky odborníkov o nervovom systéme človeka. Výrobca na trh priniesol niekoľko modelových rád – classic, pro, rocker a junior. Na svoje si vďaka tomu príde široká škála záujemcov, nováčikovia aj pokročilí športovci. Navyše, potešením je rozmanitá ponuka nádherných dizajnov.

Balančné dosky Spokey

Spokey logo

Firma Spokey pôsobí na trhoch európskych krajín od roku 2004. Zameriava sa predovšetkým na vývoj, výrobu a dovoz športových potrieb pod vlastnou značkou Spokey. V jej sortimente sa nachádza bohatá ponuka viacerých produktových rád, kde nechýbajú ani balančné dosky. Zvoliť si môžete nielen trickboard pripomínajúci skateboard, ale aj okrúhlu balančnú dosku, stvorenú pre domáce použitie.

Ceny

Balančné dosky rýchlo stúpajú na popularite zrejme nielen vďaka benefitom pre zdravie či zábave, ktorú prinášajú, ale aj cenovkám. Tieto cvičebné pomôcky totiž zoženiete za relatívne dostupné sumy, ktoré významne nezaťažia rozpočet. Počítajte však s tým, že cena kvalitných modelov od TOP výrobcov sa šplhá nad 100 eur.

Balančné dosky v cene do 70 €

Najnižšia cenová kategória primárne patrí jednoduchšej alternatíve – balančnými doskám s kruhovým tvarom, ktoré vďaka svojmu prevedeniu nevyžadujú použitie valčeka. Kúpite ich dokonca už za menej než 20 €. Klasické balančné dosky v tejto cenovej skupine zaparkujú iba výnimočne.

Balančné dosky v cene od 70 do 100 €

Balančné dosky pripomínajúce skateboard s valčekom v obchodoch nájdete zväčša od uvedenej hladiny. Lacnejšie modely splnia nároky najmä začiatočníkov, ktorí hľadajú šikovnú tréningovú pomôcku bez potreby väčšej investície. V strednej cenovej kategórii však objavíte aj balance board s ozaj kvalitným spracovaním, v rôznych tvaroch a s vydareným dizajnom.

Balančné dosky v cene nad 100 €

Pokiaľ máte chuť do sýta si vychutnať zábavu aj pri predvádzaní náročnejších trikov, oplatí sa siahnuť hlbšie do vrecka. Odmenou za to je najvyššia kvalita použitých materiálov a nádherný dizajn, ktorý si mnohých získa už na prvý pohľad. Prínosom, v neposlednom rade, bude i dlhšia životnosť.

Najpredávanejšie balančné dosky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (10 hlasov)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár