Chcete investovať ale premýšľate o najvýhodnejšej forme? Prezradíme vám ako sa líši jednorazová investícia od pravidelného investovania menších čiastok. Zameriame sa na výnosy z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska a nezabudneme ani na vyhodnotenie rizík.
Ako funguje investícia?
Investície majú jednoduchú logiku. Svoje peniaze vložíte do nákupu finančných inštrumentov (vo svete financií označuje inštrument to s čím sa dá obchodovať na finančnom trhu – medzi finančné inštrumenty teda spadajú úvery, cenné papiere, valuty, vklady aj peniaze) s cieľom je neskôr so ziskom predať, prípadne ťažiť z pravidelných výnosov či úrokov. Povedané slovami investičného makléra, vytvoríte si vlastné investičné portfólio s cieľom maximalizovať jeho hodnotu.
Riziko možno našťastie výrazne znížiť nákupom rozličných inštrumentov, teda portfólio diverzifikovať. Len veľmi výnimočne dochádza k súčasnému poklesu rôznych typov inštrumentov. Realita je skôr opačná. Ak jedna časť trhu nečakane výrazne klesá a znižuje hodnotu vášho portfólia, iné časti trhu môžu mierne rásť a pomôcť vyrovnať alebo znížiť prípadné straty.
Kedy platiť dane
Zdaňovaniu príjmov z investícií sa riadi vlastnými legislatívnymi pravidlami. Dobrou správou je, že investovanie v podielových fondoch bude od roka 2024 oslobodené od dani z príjmu. Zrušenie povinnosti odviesť štátu devätnásť percent má jedno zásadné pravidlo. Výhodu získajú len minimálne tri roky staré investície.
Ako bližšie vysvetľuje Trend, nová zmena znamená, že na jednorazové investície do podielových fondov sa nebude vzťahovať žiadna daň po uplynutí troch rokov od vstupu do fondu. V prípade výberu peňazí pred spomínanou lehotou musí investor počítať so zaplatením devätnásťpercentnej dane z príjmu. Pri pravidelnom investovaní sú oslobodené len tie podiely, ktoré klient nakúpil minimálne pred troma rokmi a cenné papiere s kratšou dobou nadobudnutia sa normálne zdania. Takto nastavený systém motivuje ľudí do dlhodobého sporenia. Zároveň sa daňová výhoda týka len fyzických osôb, ktoré nemajú podielové fondy v obchodnom majetku.
Kde bezpečne investovať?
Investičný účet si môžete založiť v banke, prípadne využiť špecializovanú investičnú platformu. Banky dnes cielia predovšetkým na konzervatívnych klientov, ktorí využívajú služby automatického investovania . V takom prípade sa ako investori nemusíte o nič starať. Všetko za vás obstará investičný maklér banky. Portfóliá sú zostavené s dôrazom na minimalizáciu rizík, čo sa prejavuje vo všeobecne nižších výnosoch.
Investičné platformy predstavujú novšiu a modernejšiu formu investovania. Ponúknu automatické portfóliá, ktoré fungujú na obdobných princípoch ako ich bankové náprotivky, odvážnejšie portfóliá akceptujúce vyššie riziká i neobmedzenú osobnú správu nad vlastnými investíciami. Kvalitné platformy navyše ponúkajú veľké množstvo edukatívnych videí či článkov z oblasti financií a ekonómie.
Pozor na podvodné investičné platformy
Nikdy sa nenechajte zlákať ľúbivou reklamou a starostlivo vyberajte kam vložíte svoje peniaze. Dôverujte predovšetkým veľkým a zavedeným spoločnostiam, ktoré na trhu pôsobia dlhšiu dobu. Vyhľadajte si odborné recenzie a majte na pamäti základné pravidlo, že vyšší zisk je spojený s vyšším rizikom. Predovšetkým na sociálnych sieťach bežne narazíte na podvodné investičné ponuky. Ich cieľom je získať prístupové údaje do vášho účtu a pripraviť vás o všetky uložené finančné prostriedky.
Investovať jednorazovo alebo pravidelne?
Jednorazové investovanie
Hlavným rozdielom medzi jednorazovou a pravidelnou investíciou spočíva v maximalizácii výnosu, teda zhodnotení vložených prostriedkov. Štatisticky najvýnosnejšia je úspešná jednorazová investícia. Pokiaľ správne odhadnete smerovanie trhu, je najlepšie investovať do lacných inštrumentov, ktorých cena následne dramaticky vzrastie. Riziko je však zrejmé. Stačí zle odhadnúť budúci vývoj. Táto stratégia navyše vyžaduje dostatok finančných prostriedkov.
- Vysoký výnos
- Zhodnotenie aj krátkodobé investície
- Vysoké riziko
- Nutnosť mať dostatok finančných prostriedkov
Pravidelné investovanie
Pravidelné investovanie je všeobecne rozšírenejšie. Nevyžaduje veľké vstupné sumy a časové rozloženie navyše znižuje potenciálne riziká. Pretože investujete v dlhom období, zmeny trhu reprezentované výhodnejšími aj menej výhodnými investíciami sa vzájomne vyrovnajú. Čo vám v takom prípade zaistí výnos? Všeobecný trend trhu smerovať k rastu. Inými slovami, finančná štatistika ukazuje, že každé dostatočne rôznorodé portfólio časom zvyšuje svoju hodnotu. Výhodné investície budú v dlhom období prevažovať nad tými nevýhodnými.
Pravidelná investícia je zisková predovšetkým v dlhšom časovom horizonte. Ak začnete investovať v čase poklesu trhu, nemusia vložené prostriedky okamžite vykazovať cielený výnos. Začínajúcich investorov môžu počiatočné straty vystrašiť natoľko, že predčasne investíciu ukončia.
- Zníženie rizika
- Nevyžaduje vysoké vstupné sumy
- Menšie výnosy v krátkom období
- Všeobecne nižšie výnosy proti jednorazovej investícii
Má zmysel investovať bez úspor?
Samozrejme. Ak nemáte žiadne úspory, ktoré by ste mohli použiť ako počiatočný kapitál, môžete investovať pravidelne v menších čiastkach. Z dlhodobého hľadiska možno aj menšími príspevkami vytvoriť zaujímavú sumu. Výnosy navyše pomôžu investované prostriedky ďalej navyšovať a eliminovať napríklad vplyv inflácie.
Vopred však počítajte s dlhodobou investíciou. Pokiaľ plánujete uložené prostriedky použiť v horizonte mesiacov či niekoľkých rokov, môže byť vhodnejšou voľbou sporiaci účet. Sporenie síce ponúka nižšie zhodnotenie, ale rozdiely v kratšom časovom úseku často nie sú zásadné. Peniaze máte navyše okamžite k dispozícii.
Investujte s rozmyslom
Napriek tomu, že investície predstavujú rozšírený a obľúbený nástroj na zhodnotenie finančných prostriedkov, stále sú spojené s určitým rizikom. Vždy dobre zvážte koľko peňazí budete investovať a za akých podmienok. Investície s vysokým rizikom vždy vykonávajte s vedomím možnej straty. Nikdy neinvestujte všetky voľné finančné prostriedky a vždy premýšľajte nad diverzifikáciou.
Diskusia u článku