Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie chladničky a ich druhy

18. 9. 2022 Aktualizované

Chladnička je jedným z najzákladnejších domácich spotrebičov, preto vás jej nákup skôr či neskôr neminie.  Pripravili sme pre vás sprievodcu rôznymi typmi chladničiek, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa správne. To, čo väčšina domácnosti potrebuje, ponúka kombinovaná chladnička s mrazničkou. V poslednom čase sa veľkej obľube tešia americké chladničky, ktoré sú zároveň aj dizajnovým prvkom v domácnosti. Samostatnou skupinou sú monoklimatické chladničky, ako aj minichladničky, vinotéky a autochladničky. Časť nášho porovnávania sme vyhradili chladničkám od popredných výrobcov, a tak tu nájdete aj výber chladničiek Beko, Gorenje či Samsung.

Najlepšie chladničky s mrazničkou

Najlepšie kombinované chladničky

Chladnička s mrazničkou, tiež nazývaná kombinovaná chladnička, ponúka všetko, čo je nevyhnutné pre správne skladovanie potravín. Najbežnejšie sú dva modely kombinovaných chladničiek. Chladnička s mrazničkou dole vyhráva pred chladničkou s mrazničkou hore, tých je v našich kuchyniach podstatne menej, obe však poskytujú optimálne podmienky pre udržanie kvality a čerstvosti surovín.

Chladničky s mrazničkou sú primárne určené na chladenie, preto má chladnička oveľa väčší objem ako mraznička. Mraznička je určená na potraviny, ktoré zužitkujete v krátkom čase, preto ak hľadáte spotrebič, v ktorom by ste uchovávali väčšiu zásoby mrazených potravín, voľte radšej mraziaci box. Kombinovaná chladnička je vybavená rôznymi funkciami od automatického rozmrazovania cez funkciu rýchleho schladenia až po variabilnú zónu, kde si dokážete regulovať teplotu podľa momentálnych požiadaviek.

Kombinované chladničky sme zaradili na vrchol nášho sprievodcu, pretože zvyčajne sú prvým elektrickým zariadením, ktoré si zadovážime, keď zariaďujeme svoju prvú domácnosť.

Najlepšie americké chladničky

Najlepšie americké chladničky

Americké chladničky rozoznáte už na prvý pohľad. Vyzerajú ako dvojdverové skrine, no oproti obyčajnému nábytku ponúkajú toho podstatne viac. Americká chladnička sa tiež označuje ako side-by-side, vyzerá, akoby ste vedľa seba postavili dve chladničky. Potom tu máme americké chladničky francúzskeho typu, kde je chladnička v hornej časti a mraznička dolu.

Americká chladnička sa v poslednom čase teší veľkej obľube. Má charakteristický dizajn, ktorý štýlovo doplní vzhľad každej kuchyne. Typické pre chladničky v americkom štýle sú najmä výrobník ľadu a dávkovač vody. Mnohé sú vybavené displejom, indikátorom otvorených dverí a množstvom ďalších funkcií.

Ak ste si už vyhliadli nejakú americkú chladničku, skontrolujte jej rozmery. Je všeobecne známe, že americké chladničky sú väčšie, preto potrebujú oveľa viac miesta. Možno svoju srdcovku nájdete aj v našom výbere.

Najlepšie chladničky bez mrazničky – monoklimatické chladničky

Najlepšie chladničky s mrazničkou

Pýtate sa, prečo by niekto chcel chladničku bez mrazničky? Aj monoklimatické chladničky majú svoj fanklub. Chladnička bez mrazničky vám najviac poslúži vtedy, ak potrebujete riešiť iba chladenie potravín, bez mrazenia. Ak napríklad bývate v garsónke, v malom byte alebo na ubytovni, vystačíte si s chladničkou, ktorá udrží správnu teplotu potravín. Býva súčasťou kancelárií, môžete si do nej odložiť pripravený obed alebo iné chuťovky, ktoré vám spríjemnia prácu. Chladnička bez mrazničky je často vnímaná ako prídavný chladiaci priestor ku kombinovanej chladničke alebo k mraziacemu boxu.

Ponúkajú dostatočný vnútorný priestor na uskladnenie čerstvých potravín aj pripravených pokrmov. Podobne ako kombinované chladničky sú vybavené rôznymi modernými funkciami, nesmie chýbať ani funkcia NoFrost, ktorá uľahčuje údržbu chladničky. Chladničky bez mrazničky sú oveľa lacnejšie ako kombinované či americké chladničky, tu však musíte mať jasno, či vám absencia mrazničky po nejakom čase nebude prekážať.

Kedže toto je zaujímavý typ chladničky, pripravili sme pre vás aj článok ako vybrať monoklimatickú chladničku.

Najlepšie retro chladničky

Klarstein PopArt retro chladnička recenzia

Oblé tvary, sýte a veselé farby… Retro štýl je dnes v móde, a tento trend neobišiel ani svet kuchynských spotrebičov. Retro chladničky lákajú rozmanitou paletou farieb, s ktorou spestria  každú kuchyňu. Dodajú jej šmrnc a osobitý štýl.

Hoci retro chladničky vonkajškom čerpajú inšpiráciu v 50. až 70. rokoch minulého storočia, za originálnym dizajnom sa skrývajú moderné spotrebiče. Nezaostávajú kvalitou, užitočnými funkciami ani úspornou prevádzkou. Rovnako, ako pri bežných chladničkách, na výber máte rôzne typy. K dispozícii sú retro chladničky mini aj vysoké, bez mrazničky i kombinované.

Predsa len retro chladničky majú niekoľko špecifík, ktoré by ste pred kúpou mali zohľadniť. V článku sme si posvietili na všetko, na čo by ste si mali dať pozor. Ak sa vám nechce dlho prehrabávať v aktuálnej ponuke, urobili sme to za vás a pripravili recenzie najlepších modelov na trhu.

Najlepšie autochladničky

Najlepšie chladiace boxy

Ak sa chystáte na dlhší výlet, možno by sa vám hodila autochladnička, v ktorej by ste mohli zobrať so sebou dostatočnú zásobu jedla a nápojov. Autochladnička sa vám hodí aj na pikniku či pri stanovaní. Na trhu existujú 3 základné typy autochladničiek. Najlacnejšie sú pasívne boxy, v ktorých sú nápoje chladené namrazenými chladiacimi vložkami. Termoelektircké chladničky sa zapájajú do zapaľovača v aute. Keď dorazíte do cieľa s elektrickými rozvodmi, zapojíte ju rovno do elektrickej zásuvky. Kompresorové chladničky sú akousi zmenšeninou klasických domácich chladničiek, nielen chladia, aj mrazia, a to všetko vďaka batériám, ktoré ich poháňajú.

V našom článku o autochladničkách sme sa pokúsili nájsť odpovede na najčastejšie otázky. Predstavíme vám jednotlivé typy autochladničiek, povieme si čo-to o napájaní, poradíme, podľa čoho si vybrať veľkosť. Či už hľadáte lacnú autochladničku alebo prémiový model chladničky s mrazničkou, možno vám pomôžu minirecenzie našej top trojky.

Najlepšie vinotéky – chladničky na víno

Najlepšie vinotéky

Uvažujete nad vlastnou zbierkou vín? Kým sa pustite do nákladnej výstavby vínnej pivnice, začnite najskôr s vinotékou. Vinotéka umožňuje skladovanie vína v optimálnych podmienkach tak, aby sa čo najdlhšie uchovali kvalita, chuť a vôňa tohto nápoja bohov. Vinotéka vám výborne poslúži aj vtedy, ak sa vaša zbierka rozšírila natoľko, že na niektoré fľaše už neostalo miesto na policiach vo vínnej pivnici. Tiež vtedy, ak často organizujete večierky. Vtedy vám príde vhod mať zopár fliaš poruke.

Chladničky na víno sú dostupné v rôznych prevedeniach a veľkostiach. Možno vám postačí vinotéka na 4 fľaše, natrafiť môžete aj na vinotéky na 30 fliaš. Akú vinotéku skutočne potrebujete, vám pomôže rozlúštiť náš sprievodca výberom najlepšej vinotéky. Zohľadniť treba účel použitia, objem a vnútorné usporiadanie, ako aj náklady na energiu. Prinášame tiež zopár tipov a rád, ako správne skladovať víno. Vedeli ste, že aj keď je vinotéka primárne určená na skladovanie vína, môžete v nej skladovať aj iné nápoje, ako napr. sóda, perlivá voda, ľadový čaj, malinovka, či dokonca plechovky a fľašky piva?

Najlepšie minichladničky

Najlepšie malé chladničky

Hoci malé chladničky spomíname aj v článkoch o kombinovaných a monoklimatických chladničkách, sú to tak špecifické spotrebiče, že sme sa rozhodli venovať im vlastný článok. Minichladničky ponúkajú rovnakú službu ako bežné chladničky, no zaberajú oveľa menej miesta. Preto je minichladnička ideálna do malého bytu, na ubytovňu, na internát, do kancelárie a na pracovisko. Funguje tiež ako minibar na chladenie nápojov. Vstavaná minichladnička krásne zapadne do vstavanej kuchynskej linky, pričom chladnička nie je na úkor kuchynských skriniek.

Na čo sa zamerať pri výbere malej chladničky? Prečítajte si nášho sprievodcu, v ktorom sme si zodpovedne posvietili na klady aj zápory minichladničky. Ponúkame tiež niekoľko rád, ako minimalizovať spotrebu energie. Pre minichladničku je totiž typické to, že ak sa chcete dostať do mraziaceho boxu, musíte otvoriť dvierka chladničky. Každé otvorenie dvierok znamená zvýšenie nákladov na elektrinu. Vysvetlíme tiež, ako správne čítať energetický štítok, ktorý je akýmsi rodným listom každého spotrebiča. A v neposlednom rade ponúkame trojku toho najlepšieho, čo ponúka dnešný trh.

Najlepšie chladničky Beko

Beko

Prečo si vybrať chladničku Beko? Chladničky Beko ponúkajú prekvapivo využiteľný chladiaci a mraziaci priestor spolu s technológiami, ktoré pomáhajú potravinám zostať dlhšie čerstvé, prirodzene eliminujú pachy a vyrábajú dostatok ľadu, a to všetko pri nižšej spotrebe energie. Chladničky sú cenovo dostupné pre všetky domácnosti. Vyberú si pragmaticky uvažujúci, pre ktorých je dôležitý pomer cena/výkon, aj náročnejší užívatelia, ktorí si rovnako zakladajú aj na dizajne.

Chladničky Beko ponúkajú niektoré špecifické funkcie, ako napríklad systém chladenia NeoFrost, ionizátor a aktívne modré svetlo, ktoré pomáha udržiavať ovocie a zeleninu dlho čerstvé. V našom porovnaní nájdete najlepšiu americkú chladničku Beko, najlepšiu Beko kombinovanú chladničku a najlepšiu monoklimatickú chladničku Beko, tiež výber chladničiek Beko podľa porovnávača heureka.sk

Najlepšie chladničky Gorenje

Gorenje

Ak ste niekedy lúskali ponuku chladničiek, určite ste narazili na chladničky Gorenje. Chladničky Gorenje sú obľúbené po celom svete, ich ceny sú prijateľné, preto niet divu, že sa objavili aj v mnohých slovenských domácnostiach. Čo stojí za úspechom značky Gorenje, sme odhalili v našom článku o najlepších chladničkách Gorenje.

Predstavíme vám rôzne funkcie a technológie, ktorými sú chladničky vybavené: MultiFlow, FastFreeze, Holiday Mode, FrostLess, Slot-In a pod. Výrobca stavil na invertorový kompresor, ktorý sa vyznačuje tichou prevádzkou a dlhou životnosťou. Prinášame rebríček najlepších kombinovaných, amerických a jednodverových chladničiek Gorenje. Ak chcete vedieť, ktoré to sú, nakuknite do nášho výberu, ktorý je súčasťou článku Najlepšie chladničky Gorenje.

Najlepšie chladničky Samsung

Najlepšie Samsung chladničky

Chladničky so skvelou reputáciou nesú značku Samsung. Výrobcu spotrebnej elektroniky Samsung nie je potrebné nijako zvlášť predstavovať. Vo svojom portfóliu má americké, kombinované aj monoklimatické chladničky, preto ak hľadáte novú chladničku do vašej kuchyne, možno práve Samsung chladnička je tá správna voľba pre vás.

Mnohé z najlepšie hodnotených chladničiek Samsung sú inteligentné chladničky, ktoré obsahujú Samsung Family Hub. Family Hub je technológia, ktorá sa dá prepojiť s telefónom, počítačom, televízorom a ďalšími domácimi spotrebičmi. S ňou môžete zdieľať fotografie, streamovať hudbu a iné. Nielen Family Hub vás môže presvedčiť o správnosti kúpy chladničky Samsung. Je toho oveľa viac. Naše typy na novú chladničku nájdete v našom porovnávaní najlepších chladničiek Samsung.

Ako si vybrať chladničku

Keď nás premôže hlad, ideme najprv do chladničky. Ak sme smädní, otvárame chladničku. Ak máme chuť na čerstvé ovocie či zeleninu, nájdeme ich v chladničke. Čaká nás grilovačka? Všetko potrebné máme v zásobe v mrazničke. Chladnička je neodmysliteľnou súčasťou nášho života, aj keď si to veľakrát neuvedomujeme. Preto jej výberu venujte náležitú pozornosť a prečítajte si aj podrobnejší článok ako vybrať chladničku.

Veľkosť a usporiadanie chladničky

Určiť správnu veľkosť chladničky môže byť ťažké, avšak existujú na to jednoduché vzore. Platí totiž, že na jednu osobu pripadá 60  – 70 litrov chladničky a 25 litrov mrazničky. Štvorčlenná rodina by sa preto mala poobzerať po chladničke so zhruba 240 litrami chladničky a 100 litrami mrazničky. K tejto hodnote pridávajte či uberajte objem, a to na základe vašich kuchárskych návykov. Ak sa doma stravujete minimálne, stačí vám menšie zariadenie, naopak ak organizujete veľké rodinné hostiny, investujte do väčšej chladničky.

Dajte si pozor na čistý a hrubý objem. Vždy vás zaujíma čistý objem. A ešte jedno upozornenie, nezapočítajú sa do neho zásuvky a poličky. Hrubý objem vypovedá o vonkajších rozmeroch, ale v tomto smere sledujte skôr rozmery udávané v centimetroch. Počítajte s tým, že na inštaláciu a správnu cirkuláciu vzduchu okolo chladničky je potrebný voľný priestor minimálne 5 cm vzadu, 5  – 10 nad a 2 cm po stranách.

Farba a vyhotovenie povrchu

Množstvo zákazníkov vyberá chladničku, aby im ladila do celkového dizajnu kuchyne. Na výber sú najčastejšie tri farby – biela, antikorová či čierna. V prípade antikora zbystrite, pretože existuje niekoľko jeho variantov. Buď ide o imitáciu striebornej farby, alebo klasické antikoro, prípadne brúsený povrch INOX. Pretože chladnička a jej dizajn je aj v kuchyni dôležitý, môžete vyberať z klasických, rôznofarebných aj retro chladničiek.

Spotreba a klimatická trieda chladničky

Úspornosť chladničiek, rovnako ako ostatného bieleho tovaru, sa udáva prostredníctvom energetickej triedy, ktorá vyjadruje spotrebu elektrickej energie voči veľkosti. Veľké chladničky majú logicky vyššiu spotrebu v kWh než tie malé, avšak môžu byť energeticky úspornejšie. To spoznáte podľa označenia A a počtu plus, pričom A+++ je úspornejšie než A+. V reči peňazí to znamená ročnú úsporu niekoľko desiatok eur.

Dôležitá je aj klimatická trieda, ktorá určuje, aká maximálna a minimálna teplota by mala byť v okolí chladničky. Tieto triedy sú štyri a množstvo chladničiek patrí do viacerých z nich:

 • SN – teplota okolia +10 až +32 °C
 • N – teplota okolia +16 až +32 °C
 • ST – teplota okolia +18 až +38 °C
 • T – teplota okolia +18 až +43 °C

Hlučnosť

Hlučnosť vás bude trápiť pravdepodobne iba v prípade, keď vedľa chladničky spíte alebo máte spojenú kuchyňu s obývacou izbou. Všeobecne sú chladničky pomerne tiché, napriek tomu sa za ideálnu hlučnosť udáva hodnota menšia ako 40 decibelov.

Funkcie chladničiek

Pri širokej ponuke chladničiek dochádza k tomu, že sa výrobcovia predháňajú vo vymýšľaní najrôznejších funkcií. Niektoré sú pomerne zásadné, iné slúžia čisto k vyššiemu komfortu. Nižšie je zoznam tých, ktorým je dobré venovať pozornosť:

 • Antibakteriálna ochrana – zabraňuje tvorbe baktérií a plesní a potláča nežiaduce pachy
 • LCD displej – uľahčuje ovládanie a prináša prehľad o nastavenej teplote
 • Beznámrazový systém No Frost – zabraňuje tvorbe námrazy
 • Nulová zóna – špeciálna zásuvka na zeleninu, ryby a mäso
 • Super Cool – superchladenie
 • Super Freeze – supermrazenie
 • 6. zmysel – automaticky nastaví ideálnu teplotu
 • Varovný signál – upozorní, ak nezatvoríte dvere
 • Prázdninový režim – zníži výkon chladničky, pričom trvanlivé potraviny uchová v dostatočnom chlade
 • Dávkovač vody a ľadu – súčasť niektorých amerických chladničiek
 • Domáci minibar – súčasť niektorých amerických chladničiek

Záruka

Štandardná záruka je 2 roky, ale v prípade drahších modelov môže výrobca ponúkať zadarmo aj predĺženú záruku. Túto skutočnosť by ste mali pri výbere vziať tiež do úvahy.

Najpredávanejšie chladničky podľa Heureky

 

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (418 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Eva (31. 3. 2020 17:03)

riešili sme chladničku kombinovanú samozrejme na chalupu a po prelustrovaní viacerých stránok, fór a prejdení elektropredajní sme sa zhodli s manželom na orava inox no frost v čiernej farbe a je úplne perfektná - údržba minimálna a úspora energie citeľná

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár