Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie rumy – recenzie

15. 8. 2022 Aktualizované

Objavte najlepšie rumy na súčasnom trhu a naučte sa, ako si vybrať ten správny. Vyskúšali sme delikátny lacnejší (Republica). Ochutnali sme tiež zberateľské kúsky pre skutočných gurmánov. Pre nás je jednoznačným víťazom rum Diplomatico. Skvelá chuť za skvelú cenu!

Doba zrenia 23 rokov

Pre naozaj maškrtné rumové jazýčky. Zmes vyzretých rumov s jemnou vôňou a bohatou chuťou.

Doba zrenia 12 rokov

Lahodná chuť a vôňa za skvelú cenu. Vôňa pečených banánov a sladká chuť medu nás očarila.

Doba zrenia 8 rokov

Prvý pravý český rum. Skvelá zmes 4 karibských rumov s príjemne sladkou chuťou. Dobrý trstinový rum do 15 EUR.

Najlepšie rumy

Ponuka rumov sa neustále rozširuje. Ak nie ste skutočným odborníkom na tento lahodný nápoj, môže byť pre vás ťažké vybrať si zo širokej ponuky ten správny. V nasledujúcom článku vám predstavíme najlepšie rumy podľa nášho názoru a poradíme vám, ako si ľahko vybrať taký, ktorý poteší vaše chuťové bunky. Samozrejme, každý má rád niečo iné. No my sme sa tejto výzvy nezľakli a to isté očakávame od vás.

Ron Zacapa Centenario 23y – trstinový rum pre znalcov

Rum Zacapa centenario 23y

Najlepší rum pre znalcov. Pre tých, ktorí si chcú vychutnať naozaj dobrý rum, je rum Zacapa ideálnou voľbou. Je to zmes vyzretých rumov, ktoré zrejú 6 až 23 rokov v guatemalských horách. Svoju špecifickú chuť získal zrením v dubových sudoch po sherry a bourbone. Keď k nemu privoniate, ucítite jemnú korenistú a citrusovú vôňu. V každom dúšku na vás čaká bohatá chuť marhúľ, kokosu, čokolády a vanilky.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y – skvelá chuť rumu za dobrú cenu

Diplomático rum v inom balenie

Lahodný rum dostanete za menej ako 35 €. V tejto cenovej kategórii je rum Diplomatico jasným víťazom. Táto pochúťka z Venezuely vás na prvý pohľad zaujme svojou sýto jantárovou farbou a omamnou vôňou. Spoznáte pečené banány, karamel alebo vanilku. V ústach sa vám rozplynie lahodná chuť medu, škorice, zázvoru a pomaranča. Niet divu, že rum Diplomatico je jedným z najobľúbenejších a najvyhľadávanejších rumov. V našej krajine zvíťazil, pretože je bezkonkurenčný z hľadiska pomeru ceny a kvality.

Božkov Republica Exclusive 8y – prvý trstinový český rum

Rumy republica exclusive recenzia

Ak hľadáte dobrý rum za nízku cenu, vyskúšajte Republica by Božkov. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa prišiel Božkov s týmto skvelým trstinovým rumom. Rum Republica má len málo spoločného s klasickým domácim rumom. Je to zmes 4 karibských rumov, ktoré zrejú v dubových sudoch celých 8 rokov. Republica vás prekvapí svojou sladkou chuťou a lákavou vôňou. Môžete si ju vychutnať nielen v miešaných nápojoch, ale aj čistú alebo s ľadom.

Stojí za zmienku

Pri vymenúvaní najlepších rumov nesmieme zabudnúť na rum Legendario. Tento alkoholický nápoj sa stal veľmi obľúbeným najmä v poslednom období. Málokto však vie, že Legendario Elixir de Cuba je v skutočnosti rumový punč. Základ tvorí kvalitný vyzretý rum, v ktorom sú naložené hrozienka. Ich šťava sa potom pridáva do rumu, čím nápoj získava svoju typickú sladkú chuť.

Pre skutočných gurmánov je skvelou voľbou mimoriadne zrelý rum Malteco 25YO Reserva Rara. Tento prémiový rum odpočíval v dubových sudoch 25 rokov. Na prvý pohľad vás určite zaujme jeho žiarivo červená farba. Len čo otvoríte fľašu, ohromí vás sladká citrusová vôňa. Ponorte sa do lahodnej chuti, v ktorej spoznáte vanilku, čerešne a kakao. Osobne sme ho netestovali, ale informácie od iných nás presvedčili, že tento špecifický rum skutočne stojí za zmienku. Ak teda hľadáte výnimočný kúsok, vyskúšajte ho.

Najpredávanejšie rumy podľa Heureky

Ako si vybrať rum

Ak sa vám pri slove rum vybaví len jedna fľaša, určite čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si vybrať dobrý rum a na čo sa pri výbere zamerať. Najlepšie rumy sa určite oplatí preskúmať a ochutnať.

Zaujímavé rumy a ako ich vyberať

Nie je rum ako rum

Keď už hovoríme o Tuzemáku a obyčajnom rume, treba spomenúť, že tento na Slovensku tak obľúbený nápoj v skutočnosti vôbec nie je rum. Je to zmes vody, alkoholu a cukru s príchuťou rumu. Tento destilát je perfektný na pečenie. Obľúbený Captain Morgan na tom nie je o mnoho lepšie. V tomto prípade ide o alkoholický nápoj s prímesou karibského rumu.

Výroba rumu

Ako teda spoznáte skutočný rum? Skutočný rum vždy zreje v sude niekoľko rokov, kým sa naplní do fliaš a odošle do obchodu. Spôsob skladovania a dĺžka zrenia majú veľký vplyv na jeho konečnú kvalitu a chuť.

Z čoho sa vyrába rum? Existuje niekoľko spôsobov prípravy, ale všetky majú spoločnú základnú zložku. Je to cukrová trstina. Šťava alebo melasa sa vylisuje a potom fermentuje. Ďalším krokom je destilácia, ktorá sa zvyčajne vykonáva vo veľkých kotlových destilačných zariadeniach.

Pravdepodobne najdôležitejším krokom je proces dozrievania. V súčasnosti sa na získanie kvalitného rumu s lahodnou arómou používa niekoľko rôznych metód. Tak ako väčšina liehovín, aj rumy zvyčajne dozrievajú v dubových sudoch. Čím dlhšie je rum v sude, tým tmavšiu má farbu.

Spôsob skladovania

Na výslednú chuť nápoja má vplyv nielen dĺžka zrenia, ale aj spôsob skladovania. Aby rum získal svoju špecifickú chuť a vôňu, často zreje v sudoch po sherry, koňaku alebo portskom víne. Výsledný nápoj sa vyznačuje bohatou zmesou chutí. Niektoré odrody zostávajú v tom istom sude počas celého obdobia zrenia. Takéto rumy sa potom označujú ako barrel proof alebo single cask. V iných prípadoch sa pri plnení do fliaš miešajú rôzne vyzreté rumy z rôznych sudov. Príkladom takéhoto rumu je obľúbený Zacapa 23. Najlepšie rumy, ktoré sú zmesou iba skutočne vyzretých rumov, nájdete pod označením reserva.

Dĺžka dozrievania

Dĺžka dozrievania sa môže chápať ako akési osvedčenie, že ide o skutočne kvalitný rum. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie nápoj zreje, tým je kvalitnejší. Vek rumu nájdete na etikete. Zvyčajne ide o číslo, za ktorým nasleduje písmeno y. Napríklad rum 15y zrel v sude 15 rokov. Ale pozor, v niektorých prípadoch môže ísť o zmes rumov starých až 15 rokov.

Môžete tiež vidieť skratku VS alebo VO. Tieto rumy odpočívali v sudoch 3 roky. VSOP zreje najmenej 4 roky a rumy XO by mali zostať v sudoch najmenej 6 rokov. Vintage rumy sú samostatnou kategóriou. Ide o najdrahšie rumy, ktoré možno nájsť na trhu. V sudoch strávia niekoľko desaťročí. Niektoré značky však od používania týchto značiek upúšťajú, pretože sa často zneužívajú na marketingové účely. Ak je pre vás vek rumu rozhodujúci, hľadajte skôr konkrétne číslo ako skratku.

Sklenky na rumy

Druhy rumov

Zlatý rum spoznáte podľa jasnej jantárovej farby. Tieto druhy majú bohatšiu chuť ako biele rumy, pretože zvyčajne dlhšie ležia v sude. Zlaté rumy sú vhodné aj na prípravu nápojov, ale môžete si ich vychutnať aj čisté alebo s ľadom.

Tmavé rumy zrejú dlhšie. Ich vek sa zvyčajne pohybuje okolo 5 rokov. Ich vôňa a chuť sú tiež plnšie. Ak ich použijete do miešaných nápojov, ich výrazná chuť vytvorí skvelý kontrast s ostatnými zložkami. Ale pozor, výber správneho druhu je v tomto prípade naozaj kľúčový.

Treba však poznamenať, že farba rumu nemôže byť jediným ukazovateľom kvality alebo veku nápoja. Pri výrobe rumu sa do liehu často pridávajú suroviny, ktoré výrazne menia konečnú farbu rumu. Jedným z takýchto príkladov je rum obohatený karamelom.
Farba alebo vek nie sú jedinými faktormi. Ďalším typom je Spiced rum. Je veľmi obľúbený pre svoju plnú korenistú chuť. Ak máte radšej naozaj silný alkohol, vyskúšajte Navy rum. Ide o zmes vyzretých rumov s výraznou chuťou a vysokým percentom alkoholu.

Ako piť rum?

Ak sa rozhodnete investovať do kvalitného rumu, bola by škoda nevychutnať si ho tak, ako sa patrí. Ak nemáte radi miešané nápoje, pite rum ako whisky. S ľadom alebo čistý. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, najprv si zohrejte pohár rumu v rukách. Rum by sa nikdy nemal piť ľadovo studený. Jeho chuť a vôňu by ste nedokázali plne oceniť.

Výrazná chuť rumu sa dobre kombinuje s limetkou, kolovými nápojmi alebo kokosovou vodou. Zaujímavá je aj kombinácia so zázvorovým pivom alebo jablkovým džúsom. Rum je súčasťou mnohých obľúbených miešaných nápojov. Z bieleho rumu si môžete pripraviť osviežujúce Mojito, zatiaľ čo tmavý rum si môžete vychutnať napríklad v kokteily Cuba Libre.

Najpredávanejšie rumy podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 3.4 (7 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár