Shortovanie je spôsob obchodovania na finančných trhoch, ktorý využíva pokles cien rôznych aktív. Ako funguje shortovanie? Aké sú výhody a riziká tejto stratégie? A čím sa líši od bežného nákupu akcií? V tomto článku sa o tzv. short sellingu dozviete všetko podstatné.
Čo je shortovanie
Kým sa pustíme do celej témy naplno, najskôr si vysvetlíme, čo vlastne shortovanie je. Shortovanie je obchodná stratégia, pri ktorej investor využíva pokles ceny konkrétneho aktíva. Nemusí ísť vždy nutne iba o akcie; shortovať možno napríklad aj komodity a meny, derivátové kontrakty (napr. futures alebo opcie) a dlhopisy.
Pri short tradingu (väčšinou) investor predáva aktívum, ktoré nevlastní, ale toto aktívum si požičia od iného investora alebo obchodníka – napríklad brokera, s ktorým pri predaji na krátko uzavrie dohodu. Investor počíta s tým, že cena takto vypožičaného aktíva klesne, čo využije vo svoj prospech a rovnaké aktívum neskôr predá za vyššiu cenu. Inými slovami nakúpi lacno a predá drahšie. Investor týmto krokom docieli uzavretie pozície. Rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou je potom zisk (alebo strata) investora.
Shortovanie je obľúbené hlavne v dobách hospodárskej krízy, kedy sa mnohým spoločnostiam nedarí. Teraz teda viete, prečo je napríklad shortovanie akcií také obľúbené. Je však dôležité mať na pamäti, že shortovanie je vysoko rizikové; ak cena aktíva začne nekontrolovateľne stúpať (namiesto očakávaného poklesu), potenciálne straty môžu byť de facto neobmedzené. Možné riziká vám popíšem teraz.
Riziká shortovania
Ako som uvádzal pred chvíľou, shortovanie je riziková investičná stratégia, ktorá môže priniesť veľké zisky, ale aj veľké straty. Pokiaľ nad short sellingom premýšľate, rozhodne by ste mali vedieť o možných rizikách. Pred shortovaním doslova varujem neskúsených začiatočníkov. O akých rizikách hovorím?
Neobmedzené straty
Ak cena zainvestovaného aktíva začne stúpať, existuje veľké riziko, že bude investor musieť toto aktívum kúpiť späť za vyššiu cenu, čím sa dostane do straty. Pri shortovaní nemusí byť jasne definovaný horný limit. Aby sa investor nestal dlžníkom (napr. brokerovi), musí mať na účte určitú čiastku ešte pred uzavretím pozície. Táto, povedzme záloha, bude pokrývať prípadné straty.
Čo hrozí jednoducho vysvetlím na nasledujúcom príklade: Ak investor shortuje akciu za 100 dolárov a jej cena potom stúpne na 200 dolárov, investor utrpí stratu 100 dolárov na akciu. Pokiaľ cena stúpne na 500 dolárov, investor utrpí stratu 400 dolárov na akciu.
Počas shortovania navyše hrozí, že broker automaticky ukončí pozíciu. Inými slovami investor stratí šancu premeniť alebo aspoň vyrovnať stratu. K tomu môže dôjsť v prípade, keď investor nedodrží tzv. margin call. Čo je margin call? Pokiaľ cena daného aktíva stúpne nad určitú úroveň, broker môže požadovať od investora dodatočné peniaze (na tzv. marginovom účte) ako záruku. Pokiaľ investor nesplní požiadavky brokera, teda nevloží tieto peniaze na daný účet, broker môže uzavrieť jeho short pozíciu bez jeho súhlasu a použiť tieto peniaze na pokrytie straty.
Riziko je ovplyvnené aj výberom brokera. Napríklad u XTB existuje ochrana pred negatívnym zostatkom, investor teda nikdy nemôže ísť do záporu. Straty teda nie sú „neobmedzené“, ale sú obmedzené zostatkom na danom účte, resp. sú obmedzené výškou marže. Klient môže stratu obmedziť aj tzv. stop-lossom.
Vyššie poplatky
Poplatky sa nespájajú priamo so shortovaním, ale všeobecne s CFD (teda to isté platí pre long aj short). Ako príklad použijem opäť brokera XTB, kde je pri každej CFD pozícii automaticky použitá páka. Páka = zapožičanie kapitálu od brokera = poplatok cez noc platí klient ako „úrok za požičané peniaze“.
Väčšie poplatky však obnáša shortovanie fyzických akcií. Tu musí investor počítať s úrokmi z vypožičaných peňazí, náklady na vypožičanie akcií, v neposlednom rade budú niečo stáť dividendy (obchodník musí riešiť vyplatenie) a ostatné platby typu split akcií či emitácia bonusových akcií.
Short squeeze
Pokiaľ veľký počet investorov shortuje rovnaké aktívum a cena začne rýchlo stúpať (napr. kvôli dobrým správam o spoločnosti alebo pokojne aj čistým špekuláciám), môže dôjsť k situácii, keď sa investori snažia čo najrýchlejšie uzavrieť svoje short pozície a obmedziť straty. Tým ale ešte viac zvyšujú dopyt a cenu tohto aktíva. Taký jav sa nazýva short squeeze a môže viesť k obrovským cenovým skokom smerom nahor.
Je možné blížiace sa short squeeze odhadnúť? Short squeeze bohužiaľ nemožno nikdy vopred dobre odhadnúť. Pri akciách je ale situácia trošku priaznivejšia. Existuje tzv. Short Interest Ratio, teda akési meradlo, ktoré sa používa ako jeden z indikátorov nálady trhu a môže naznačovať možnú zmenu trendu alebo riziko short squeeze.
Kauza GameStop. Čo sa stalo?
Medzi historicky najznámejšie prípady short squeeze nepochybne patrí kauza týkajúca sa americkej spoločnosti GameStop (GME) z roku 2021. Všetko odštartovala skupina retailových investorov na internetovom fóre Reddit, kde sa jej členovia dohodli a začali masívne nakupovať akcie GameStopu, čím tlačili ich cenu nahor. Tento nárast ceny mal obrovský negatívny vplyv na veľké investičné fondy, ktoré boli naopak proti tejto investícii a špekulovali o poklese ceny. Tieto fondy následne museli vykupovať akcie GameStopu za výrazne vyššie ceny, čo im spôsobilo miliardové straty.
Čakať sa historicky oplatí
Historicky sa ukázalo, že akcie prinášajú slušný a niekedy až vyššie výnosy ako iné investície, ako sú dlhopisy, nehnuteľnosti alebo zlato. Odrážajú totiž rast ekonomiky a spoločností, ktoré tvoria zisk a hodnotu pre celé ľudstvo. Ak chcete zhodnotiť svoje peniaze na dlhú dobu, akcie sú jednou z najlepších možností. Navyše patria medzi vysoko likvidné investície (môžete ich prakticky kedykoľvek predať).
Okrem držania je medzi investormi obľúbené shortovanie akcií, pretože môžu zarobiť na zlom hospodárení alebo rozhodnutí firmy (nízke predaje, zmena vedenia a.i.). Začiatočníkom však odporúčam akcie držať, prípadne investovať do indexov, čo sme vysvetlili v článku ako investavať do indexu SP 500.
Historický výnos sa však netýka iba akcií. Z dlhodobého hľadiska sa vypláca snáď akékoľvek aktívum držať po dlhšiu dobu. Postupom času sa cena zvyšuje, čoho si sú vedomí aj skúsení investori. Teda môžeme povedať, že sa shortovaním investor prikláňa k menšine.
Výhody shortovania
Zatiaľ sme sa sústredili na nevýhody. Shortovanie akcií má však množstvo výhod, ktoré skúsení investori využívajú vo svoj prospech. Tie najdôležitejšie uvádzam nižšie:
- Investor môže dosiahnuť vyšší zisk za krátky čas, pokiaľ sa jeho špekulácia ukáže ako správna.
- Investor môže využiť pákový efekt, čo znamená, že napríklad nemusí investovať celú hodnotu akcií, ale iba jej časť ako zaistenie.
- Shortovanie predstavuje dobrý spôsob, ako chrániť svoje portfólio pred poklesom trhu. Ako? Jednoducho tým, že investor shortuje akcie alebo iné indexy, ktoré sú v opozícii k jeho dlhodobým pozíciám. A ak trh skutočne klesne, strata z dlhodobej pozície bude kompenzovaná ziskom z krátkej pozície (zo shortovania).
Kedy je najlepšie shortovať?
Pri short tradingu hrá najväčšiu rolu načasovanie. Načasovanie závisí od trhovej situácie a množstva premenných, ktoré ako investor nemôžete nijako ovplyvniť. Z vlastnej skúsenosti tiež dobre viem, že sa nevypláca vsádzať na rôzne predikcie „veľkých obchodníkov“. Skrátka nikto nevie, akým smerom sa bude trh vyvíjať. Všeobecne platí, že je vhodné shortovať v čase, keď sú naplnené nasledujúce faktory:
- Trh je v medveďom trende alebo sa blíži k obratu.
- Akcia má slabú fundamentálnu alebo technickú situáciu.
- Akcia je predražená.
- Spoločnosť čelí negatívnym správam alebo zverejnila zlé hospodárske výsledky.
Najviac shortované akcie
Rebríček najpopulárnejších shortovaných akcií sa samozrejme mení. Na prehľad sa môžete pozrieť tu. Pomocou jednoduchých filtrov si môžete nájsť akcie rôznych krajín (bohužiaľ práve Slovensko nie je vo filtri zaradené) alebo podľa sektora, priemyslu či ceny.
Záverečné tipy
Shortovanie akcií je zaujímavá a potenciálne výnosná obchodná stratégia, ktorá stavia na poklese cien akcií a iných aktív. Avšak je tiež veľmi riziková a vyžaduje dobrú znalosť trhu, analýzu a všeobecne prípravu. Ak sa rozhodnete shortovať akcie, mali by ste zvážiť nasledujúce rady:
- Shortujte iba peniaze, ktoré si môžete dovoliť stratiť. Shortovanie je špekulatívne obchodovanie a môže viesť k veľkým stratám.
- Nastavte si stop–loss. To je cena, pri ktorej automaticky uzavriete svoju krátku pozíciu a obmedzíte tak svoju stratu.
- Sledujte trhové trendy a sentiment trhu. Pokiaľ trh rastie alebo je optimistický ohľadom určitej akcie, môže to znamenať rýchly rast ceny a tým pádom aj vašej straty.
- Buďte opatrní s tzv. short squeeze.
- Využite finančné nástroje ako je CFD, ktorý vám umožní profitovať z poklesu cien akcií bez nutnosti ich nákupu.
Verím, že vám článok o shortovaní pomohol pochopiť princípy a riziká tejto investičnej stratégie. Shortovanie neodporúčam začiatočníkom a už vôbec nie nováčikom.
Zdroje informácií:
Čo je to shortovanie? Short trading v praxi
The Advantages of Short Selling Stocks (and Disadvantages!)
What Is Short Selling? Definition, Explanation & Examples
Short Interest Ratio – Overview, Formula, Implications, and Short Selling
Margin Call: What It Is and How to Meet One with Examples
Vlastné skúsenosti z investovania do akcií a kryptomien
Diskusia u článku