Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Ostatné recenzie

Recenzia Ron Zacapa Centenario 23y

Rum Zacapa centenario 23y

Rum Zacapa Centenario 23y je právom obľúbený nielen medzi mladými. Jeho skvelá chuť poteší mužov aj ženy bez ohľadu na vek. V nasledujúcej recenzii sa podrobne pozrieme na to, čo stojí za jeho popularitou.

Sami sme “ochutnali a ovoňali” rôzne rumy. Preto je aj táto recenzia osobná, testované rumy sme vyskúšali na vlastných chuťových pohárikoch. Ako to nakoniec dopadlo, sme zhrnuli v článku Najlepšie rumy. Každý si našiel svojho favorita. Opäť sa potvrdilo, že každý má rád niečo iné. Môžeme však povedať, že všetky rumy boli skvelé. Testovanie rumov ako činnosť rozhodne odporúčame.

Hodnotenie vybraných charakteristík rumu Zacapa Centenario

8.3

Perfektný

Vynikajúci prémiový rum Zacapa. Vďaka svojej jedinečnej bohatej chuti, v ktorej si každý nájde to svoje, osloví takmer každého. Jeho chuť a vôňa sú dokonale vyvážené, takže žiadna zložka nie je príliš dominantná. Rozhodne však nemožno povedať, že by bol rum nevýrazný alebo mdlý. Vzhľadom na veľmi pekný dizajn fľaše a balenia môže byť tento rum vynikajúcim darčekom.

Výroba a proces zrenia
9
Chuť a vôňa Zacapa Centenario
8
Farba a balenie
8
Klady
  • Plná a vyvážená chuť
  • Skvelá vôňa
  • Zrenie metódou Solera
  • Dizajn fľaše
Zápory
  • Vyššia cena

Výroba a proces zrenia

Dĺžka a spôsob skladovania tohto rumu je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho chuť a kvalitu. Základnou surovinou na výrobu rumov Zacapa je cukrový sirup. Získava sa lisovaním cukrovej trstiny. Po kvasení nasleduje destilácia a potom sa rumový destilát uskladňuje v dubových sudoch.

Rum Zacapa centenario 23y

Rum Zacapa zreje tzv. metódou Solera. Ide o špeciálny spôsob uskladnenia liehovín. Sudy s rumom sa ukladajú do radov, pričom najstaršie sudy sú dole a najmladšie sa pridávajú hore. Každá fľaša rumu Zacapa sa skladá zo zmesi rôznych vyzretých rumov. Konkrétne ide o rumy, ktoré dozrievali od 6 do 23 rokov. Táto technika sa nazýva miešanie. Takže, ak niekde budete počuť, že rum sa skladá zo 4 zmesí, znamená to, že sa skladá zo 4 rôznych rumov.

Okrem toho je pre výslednú chuť rumu rozhodujúci aj typ suda, v ktorom je uložený. Na zrenie rumov sa používajú sudy, v ktorých sa predtým skladovali liehoviny, ako napríklad bourbon, sherry alebo portské víno. Táto metóda dodáva rumu Zacapa jeho nezameniteľnú bohatú chuť.

Chuť a vôňa Zacapa Centenario

Hlavnou výhodou tohto obľúbeného rumu je, že si v ňom každý nájde niečo pre seba. Rum Zacapa má bohatú chuť, avšak podľa odborníkov ničím príliš nevyniká. Aj napriek tomu je oveľa obľúbenejší ako iné rumy. Táto dokonale vyvážená symfónia chutí dokáže osloviť masy. Nájdete v nej napr. karamel, tropické ovocie, hrozienka, a dokonca aj čokoládu. Túto výnimočnú sladkosť sme objavili až na záver, keď nám na jazyku ostali posledné tóny. Až vtedy sme pocítili to, o čom sme čítali v ďalších recenziách.

Aj aróma je zložená z viacerých vôní. Asi najvýraznejšie sú vanilka a marhuľa. Rum tiež vonia po kokose a citrusových plodoch. Vôňa je jemná, nevtieravá, ale zároveň plná. Rovnako ako chuť, aj vôňa Zacapy je dokonale vyvážená, takže žiadna aróma nie je dominantná.

Farba a balenie

Fľašu rumu Zacapa bezpečne spoznáte podľa pleteného krúžku z palmových listov. Nájdete ho nielen na samotnej fľaši, ale zdobí aj škatuľu, v ktorej je fľaša ukrytá. Balenie pôsobí veľmi dobrým dojmom a je ideálne ako darček. Znalci ocenia aj slávny rum Zacapa Etiquette Negra, ktorý môžete bez obáv podarovať aj skutočným milovníkom rumu, ulahodí darčekovým balením, vôňou a chuťou samotného nápoja.

Rum Zacapa sa môže pochváliť nádherne tmavou farbou. Je to vďaka dlhým rokom zrenia v sudoch po bourbone. Táto farba, ktorá pripomína tmavý mahagón, spolu so svetlým prstencom na fľaši vytvára krásny a zaujímavý kontrast. Tento rum nás zaujal ešte pred otvorením fľaše.
Pri kúpe si môžete vybrať z rôznych balení: samotná fľaša, fľaša v tube alebo darčekové balenie s pohármi. Ponuka je pestrá a často sa mení, našťastie, skvelý rum vo vnútri ostáva stále rovnaký.

Zacapa s pohárikmi

Záverečné hodnotenie – Rum Zacapa

Ochutnávka tohto výnimočného rumu bola zážitkom. Ochutnali sme však aj rum Diplomatico s vynikajúcim pomerom ceny a kvality a nevyhli sme sa ani obľúbenému rumu Božkov (Republica). Rozhodne ani jeden z nich nie je iba “na pečenie”, pri každom sme si našli to svoje. Čím sú tieto nápoje výnimočné a čo od nich môžete očakávať, sa dočítate v článku o najlepších rumoch.

My pokračujeme ďalej v testovaní alkoholov. Pri téme “obľúbený alkohol” sa v redakcii vždy strhne hotová mela. Nakoniec sme sa rozhodli pre whisky. Otestujeme, ochutnáme, zhodnotíme. O našich zisteniach a skúsenostiach sa podelíme v novom článku. Tak sa vy sami budete môcť rozhodnúť, čo vyskúšate.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Odborná redakcia
Odborná redakcia

Testado.sk je recenzný online magazín. Na jednej strane vlastnoručne testujeme vybrané produkty, na strane druhej zhromažďujeme odborné a používateľské recenzie z celého sveta. Našim cieľom je pomôcť vám nájsť tie najlepšie produkty. Viac informácií >>

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár