Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Nezařazené

Najlepšie knihy pre teenagerov

11. 10. 2022 Aktualizované

Vidieť tínedžera s knihou v ruke sa pomaly, ale isto stáva raritou. Čím to je? Nebaví ich čítanie? Neprináša im to nijaké benefity? Alebo je to iba tým, že sa im do rúk dostala kniha, ktorý ich nebaví? Knihy pre teenagerov však medzi sebou skrývajú unikáty, od ktorých sa mladí doslova stávajú závislí. Príbehy sú pútavé, zahalené tajomstvom. Ak mladý čitateľ chce vedieť, ako dopadne jeho obľúbený hrdina, jednoducho musí knihu dočítať do konca. A hneď siahne po druhej, napríklad po jednej zo svetovo najlepšej série Upírska akadémia alebo po knihe s detektívnou zápletkou Ako nájsť vraha (Kto druhému hrob kope).

Najlepšie knihy pre teenagerov

Názov Parametre
TOP knihy pre teenagerov
1. Spútané mágiou (Upírska akadémia) Spútané mágiou (Upírska akadémia) Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Richelle Mead
Počet strán: 424
Do obchodu
2. Zamilovaná Zamilovaná Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Miroslava Varáčková
Počet strán: 224
Do obchodu
3. Kto druhému hrob kope Kto druhému hrob kope Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Holly Jackson
Počet strán: 504
Do obchodu
4. Mŕtve dievča neklame

Mŕtve dievča neklame

Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Jay Asher
Počet strán: 240
Do obchodu
5. Počúvaj nôž Počúvaj nôž (Nespútaný chaos 1) Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Patrick Ness
Počet strán: 424
Do obchodu
6. Posledná hodina 2: Železné puto Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Cassandra Clare
Počet strán: 576
Do obchodu
7 Kroniky prachu Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Lin Rina
Počet strán: 552
Do obchodu
8. Harry potter – sada
Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: J.K. Rowling
Počet strán:
Do obchodu
9. Dcéra Sparty knihy Dcéra Sparty Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Claire M. Andrews
Počet strán: 392
Do obchodu
10. Keď je to naozaj  Žáner: knihy pre teenagerov
Autor: Erin Watt
Počet strán: 408
Do obchodu

Najlepšie knihy pre teenagerov – recenzie troch najlepších

Upírska akadémia 5: Spútané mágiou

Spútané mágiou (Upírska akadémia)
Séria Upírska akadémia od americkej spisovateľky Richelle Mead je označovaná ako najlepšia upírska sága všetkých dôb. Prvý diel autorka vydala v Amerike v roku 2007, o približne dva roky neskôr sa knižka preložila aj do slovenského jazyka. Áno, počítate správne, Lissa a Rose z akadémie sú „živé“ už 15 rokov, a predsa sa táto séria stále drží na najvyšších priečkach predajnosti.

Príbeh je postavený na spolužití upírov s dampírmi. Obe tieto „neľudsko-ľudské“ rasy navštevujú internátnu školu sv. Vladimíra, ktorá stojí uprostred divokých amerických hôr. Upíry sa na akadémii priúčajú mágii. Dampíry, čo sú napoly ľudia a napoly upíri, sa zas učia, ako ich brániť. Hlavnou hrdinkou je morojka Lissa, ktorá je poslednou žijúcou členkou kráľovského rodu upírov. Jej strážkyňou je Rossa, dampírka, ktorá je s ňou prepojená zmyslami. V prvej knihe sa Lissa usiluje prežiť, keď sa medzi stenami internátu začnú diať zvláštne veci. V piatej knihe Spútaná mágiou sa pokúša odvrátiť zlo, ktoré znovu povstalo a presvedčiť ostatných kráľovských, že to nebola ona, kto zabil kráľovnú.

Upírska akadémia má spolu 6 kníh a vyšla v niekoľkých vydaniach. Bola natoľko úspešná, že si zaslúžila aj filmové spracovanie. V úlohe Lissy sa predstaví herečka Lucy Fry a ako Rosse Zoey Deutch.

Recenzia knihy Zamilovaná – romantické knihy pre teenagerov

Zamilovaná
Medzi obľúbenými knihami pre teenagerov nájdeme aj diela slovenských autorov, ktoré sa kvalitou môžu rovnať svetovým bestsellerom. Na Slovensku najznámejšou autorkou kníh edície Young Adult (YA) je Miroslava Varáčková, ktorá ma na svojom konte takmer dve desiatky kníh pre tínedžerov a mládež. Príbehy zo života tínedžerov, ale aj silné a precítené fantasy romány.

Jej najnovší román Zamilovaná sa odohráva v súčasnosti, a to v najvernejšej realite, akú je možné dostať do knihy. Autorka cieli na mladých čitateľov cez IG účet hlavnej hrdinky, ktorá naň postuje príspevky a zveruje sa so svojimi neistotami a obavami. Val sa zahľadí do svojho nového suseda Vinca, ktorý je od nej o niekoľko rokov starší. Posolstvom príbehu – okrem mladej lásky – je neodsudzovať ľudí pre ich inakosť. Nechýbajú trefné hlášky, školské prostredie, rodina a priateľstvá. Román si pochvaľujú nielen tínedžeri, ale aj dospelí, ktorým sa kniha nejakým spôsobom dostala do rúk.

Ako nájsť vraha 3: Kto druhému hrob kope

Kto druhému hrob kope
Ako nájsť vraha má charakteristické znaky edície youngadult, nikto však nemôže pochybovať, že je to krimi ako uliate. Alebo skôr detektívka? Anglická autorka Holly Jacksonsi pre svojich mladých čitateľov pripravila skutočne pútavé čítanie, ktoré isto-iste pohltí aj staršie generácie.

Kto druhému hrob kope je tretia časť so série o mladej vyšetrovateľke Pippe. Pippa sa dostala k vyšetrovaniu, keď v jej rodnom mestečku došlo k vražde mladej ženy. Zozačiatku to berie ako materiál pre svoju odbornú prácu, no neskôr ju svet kriminality a vyšetrovanie na vlastnú päsť celkom pohltí. V druhom diely vyšetruje vraždu tínedžera, svojím spôsobom je iná ako prvá, no rovnako pútavá. V treťom diely Kto druhému hrob kope Pippa čelí stalkerovi, ktorý sa jej vyhráža. Ide o sériového vraha, ktorého chytili pred šiestimi rokmi? To musí mladá detektívka zistiť. Detektívne zápletky sú pútavé, poriadne zamotané, autorka vás necháva v napätí počas celého príbehu. Podsúva čitateľovi iba Pipine záznamy, poznámky a zápisy. Keď sa necháte pohltiť dejom, čoskoro zistíte, že už aj vy uvažujete, kto by mohol byť vrahom.

Ako nájsť vraha je skutočne vydarená tínedžerská detektívka, ktorá postaví do pozoru celú rodinu. Pochvalne o nej hovoria aj dospelí. Príbehy majú správne napätie, akciu, sú plné prekvapení a šokujúcich odhalení.

Knihy sú naozaj súčasťou života, či už tie klasické papierové alebo elektronické. Existuje nespočetné množstvo žánrov (fantasy, romantické, historické, pre deti, pre teenagerov) a my sa im chceme podrobnejšie venovať. Prehľadne to nájdete v našom článku Tipy na najlepšie knihy.

 

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár