Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenzia Božkov Rum Republica Exclusive 8y

Dátum 15.8.2022 Odborná redakcia Odborná redakcia

Rum republica exclusive recenzia

Božkov Rum Republica Exclusive je dobrý rum vo výbornom balení. Zmes 8-ročných rumov tvorí kvalitný základ, ktorý je cítiť v každom dúšku. Pre svoju jemne sladkú chuť vyhovuje širokej verejnosti. Dozvuky chutí a vôní, tzv. chvost, ktorý pripomína klasický Tuzemák, však môže niektorých ľudí odradiť.

Na rumy sme sa bližšie (doslova až na dno fliaš) pozreli v našom článku o najlepších rumoch. Samozrejme, ide o subjektívne hodnotenie, každý má predsa rád niečo iné. Nie nadarmo sa hovorí: koľko ľudí, toľko chutí. Nech vás povedie preferovaná chuť, momentálna nálada, a možno cena. Výber ostáva na vás.

Hodnotenie vybraných charakteristík rumu Republica Exclusive

Hodnotenie7.3
Dobrý

Veľmi dobrá kvalita za naozaj dobrú cenu. Jemne sladká chuť vanilky a orieškov poteší mužov aj ženy. Skvelá vyvážená vôňa. Negatívne hodnotíme chvost, ktorý podľa nás nesie stopy Tuzemáka.

Výroba a proces zrenia
6
Chuť a vôňa rumu Republica
7
Farba a balenie
9
Klady
  • Skvelá cena
  • Veľmi dobrá vôňa
  • Príjemne sladká chuť
  • Krásny dizajn fľaše
Zápory
  • príliš typická chuť

Výroba a proces zrenia

Na rozdiel od klasického Tuzemáku môžeme Republicu označiť za pravý rum. Aby nápoj mohol niesť toto označenie, musí byť vyrobený z cukrovej trstiny. V každej fľaši nájdete zmes rumov starých až 8 rokov. Tie pochádzajú zo 4 karibských krajín, ktoré sú domovom najlepších rumov: Dominikánskej republiky, Barbadosu, Jamajky a Nikaraguy. Ak by nápoj následne neprešiel ďalším miešaním a úpravou, práve pôvod jednotlivých zložiek by ho vystreli do kategórií skutočne kvalitných a chutných rumov.

Základom rumu Republica je zmes lahodných vyzretých rumov, ktorá je navyše ochutená trstinovým cukrom. Presný pomer zložiek nie je možné určiť. Ako u väčšiny výrobcov rumu, aj tu ide o výrobné tajomstvo. Vzhľadom na cenu tohto nápoja sa dá očakávať, že jeho zloženie nebude identické s inými rumami rovnakého veku.

Chuť a vôňa rumu Republica Exclusive

Rum Republica je svojím spôsobom skutočne jedinečný. Ak ho porovnáte s Tuzemákom od Božkova, je to vynikajúci nápoj. V porovnaní s veľmi vyzretými prémiovými rumami však trochu zaostáva. Výnimočnosť tohto rumu Bozkov spočíva v jeho špecifickej chuti Tuzemáku, ktorú cítiť v každom dúšku. Chvost rumu je potom hladký, nie príliš nápadný. Ak patrí klasická plachetnica Božkov k vašim obľúbeným alkoholickým nápojom, potom si rum Republica nepochybne zamilujete.

Republica exclusive rum v darčekovoum tubuse
Rum je jemný a príjemne sladký. V jeho chuti určite spoznáte vanilku, orechy alebo sušené ovocie. Žiadna z chutí nie je obzvlášť výrazná. Vďaka pridanému trstinovému cukru je výsledkom dobre vyvážená, sladká zmes chutí. Keď si k nej privoniate, ucítite vôňu kandizovaného ovocia, karamelu a vanilky. Vôňa a chuť sa pekne dopĺňajú. Obe sú príjemné a sladké.

Farba a balenie

Balenie exkluzívneho rumu Republica je naozaj prepracované. Nedá sa porovnať s klasickým Tuzemákom. Fľaša je nižšia a pekne bacuľatá. Vzhľadom na to, že rum bol vytvorený pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa, jeho eitketa je rovnako elegantná a noblesná. Secesný dizajn sa k tomuto českému rumu perfektne hodí, výrobca Božkov tak získava body navyše. Popri iných prémiových rumoch môže táto fľaša vyzerať dosť obyčajne. Ale vzhľadom na to, že v podstate ide o jeden z najobyčajnejších rumov, jeho dizajn je veľmi dobre spracovaný.

Recenzia rumu republica exclusive

Exkluzívny rum Republica sa môže pochváliť skvelou veľmi tmavou farbou, ktorá je podobná rumom, ktoré zrejú v dubových sudoch dlhé roky. Bohužiaľ, Božkov rum Rebuplica nezískal svoju farbu týmto prirodzeným spôsobom, je výsledkom dofarbenia.

Záverečné hodnotenie – rum Republica Exclusive

Rum Republica Exclusive rozhodne nie je zlý nápoj. Záleží však na tom, čo od neho očakávate. Ak je Tuzemák vášmu srdcu a chuti blízky, zamilujete si ho od prvého dúšku. Ak si radi vychutnávate prémiové vyzreté rumy z Karibiku, Republica vám nemá čo ponúknuť. Chuť má príjemne sladkú a jemnú, ale chvost pripomína Tuzemák. Vôňa je tiež veľmi dobrá. Je sladká a nevtieravá. Spoločnosti Božkov sa podarilo prísť na trh s chutným, a najmä cenovo dostupným rumom, ktorý zaujme širokú verejnosť.

 

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Odborná redakcia
Odborná redakcia

Testado.sk je recenzný online magazín. Na jednej strane vlastnoručne testujeme vybrané produkty, na strane druhej zhromažďujeme odborné a používateľské recenzie z celého sveta. Našim cieľom je pomôcť vám nájsť tie najlepšie produkty. Viac informácií >>

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár