Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie knihy o investovaní a zaujímavé kurzy

22. 11. 2023 Aktualizované

O investovaní sa toho už veľa napísalo aj povedalo. Ide totiž o odbor, ktorý za posledných pár rokov prešiel raketovými zmenami. Dnes môže investovať z pohodlia domova hocikto. Nepotrebujete k tomu nič, len dobré pripojenie na internet a môžete sa pustiť do hľadania brokera. No na to, aby sa vám vstupné investície vrátili späť aj s úrokmi potrebuje dostatočné vedomosti o tom, ako tento veľký svet funguje. K tomu vám môžu pomôcť kvalitné knihy a kurzy o investovaní. V tomto článku sa preto pozrieme na overené výtlačky spolu s kurzami, ktoré sú vhodné nielen pre začiatočníkov, ale aj pokročilých investorov.

Knihy o investovaní

Na našom trhu existuje nespočetne veľa kníh o investovaní, ktoré sa pýšia tým, že vďaka ich radám sa z vás stanú úspešní investori na finančných trhoch. My sme ich všetky porovnali s vašimi skúsenosťami a do nášho výberu sme zaradili len tie najlepšie.

Benjamin Graham – Inteligentný investor

Kniha Inteligentný investor

Kniha od Banjamina Grahama Inteligentný investor vás prevedie svetom investícií a ukáže vám ako bezpečne a rozumne investovať. Graham pritom v publikácií zdôrazňuje rozdiel medzi investovaním a špekuláciou. Hlavná myšlienka knihy sa tak zaoberá vytváraním bezpečnostnej rezervy, ktorou pri investovaní minimalizujete riziko, no zároveň zvyšujete svoj potenciálny zisk.

Publikácia takisto varuje pred emóciami, ktoré do investovania nepatria. Graham totiž zdôrazňuje, že investovanie by nemali podliehať krátkodobým trendom trhu, ale treba naň nazerať ako podiel vo firmách.

Ide teda o excelentného sprievodcu svetom investovania a preto by túto knihu nemal prehliadnuť žiadny začínajúci investor.

Robert T. Kiyosaki – Bohatý otec, chudobný otec

Robert T. Kiyosaki – Bohatý otec, chudobný otec

Výborný sprievodca svetom financií a narábaním s peniazmi je aj svetový bestseller Bohatý otec, chudobný otec od Roberta T. Kiyosakiho. Autor v knihe zobrazuje príbeh zo svojho života, v ktorom ukazuje dva prístupy k financiám pomocou svojho biologického otca (chudobný otec) a otca svojho najlepšieho kamaráta (bohatý otec).

Kiyosaki svoje tvrdenia opiera o fakt, že ľudia nevedia narábať s peniazmi a preto má väčšina z nich problémy s financiami. V knihe sa tak rýchlo zorientujete v rozdiele medzi aktívami a pasívami, pričom publikácia kladie dôraz na to, aby ste investovali do aktív, ktoré vytvárajú príjem. Podporuje taktiež myšlienku pasívneho príjmu bez väčšieho úsilia.

Kľúčová myšlienka knihy Bohatý otec, chudobný otec sa opiera o finančnú nezávislosť, ktorá je podmienená prímom bez práce. Z nášho pohľadu ide o perfektné dielo vyznačujúce sa nielen pútavým obsahom, ale aj novým pohľadom na to, ako narábať s peniazmi. Ide tak o skvelý manuál nielen pre začínajúcich investorov.

Daniel Gladiš – Naučte sa investovať

Daniel Gladiš – Naučte sa investovať

Ak hľadáte sprievodcu pre začínajúcich investorov tak s knihou Naučte sa investovať od Daniela Gladiša rozhodne nestupíte vedľa. Nájdete v nej základné princípy úspešného investovania, pričom autor sa zameriava najmä na porozumenie základných investičných nástrojov. Gladiš tu vyzdvihuje rôzne formy investícií od akcií, dlhopisov, nehnuteľností až po ďalšie trhové nástroje.

V knihe Naučte sa investovať sa takisto oboznámite s pojmami ako diverzifikácia portfólia či minimalizácia rizík. Gladiš v publikácii taktiež rozdeľuje medzi dvomi typmi investorov – rizikovými a konzervatívnymi a ponúka im úspešné rady na investovanie. Ide tak o pomyselný základ, ktorý by mal prečítať každý, kto chce úspešne investovať.

George Samuel Clason – Najbohatší muž v Babylone

Kniha Najbohatší muž v Babylone od Georga S. Clasona bola prvýkrát publikovaná takmer pred sto rokmi v roku 1926 a od vtedy bola opätovne vydávaná ako cenný sprievodca finančnou múdrosťou. Autor v nej pomocou pútavých príbehov zo starovekého Babylonu vysvetľuje ako efektívne narábať s peniazmi, udržať si finančnú stabilitu a rozumne investovať.

Najbohatší muž v Babylone je unikátna kniha, ktorá si vyslúžila uznanie od niekoľkých známych finančných inštitúcií, pretože ponúka kvalitné informácie o finančných rozhodnutiach a riešeniach dlhových situácií. My ju preto odporúčame nielen začiatočníkom, ale aj skúseným investorom.

Jakub Dvořak – Průvodce pro pasivní investování

Jakub Dvořak – Průvodce pro pasivní investování

Kniha Průvodce pro pasivní investování nesie podnadpis – Od Rozbitého prasiatka sa zameriava nielen na začiatočníkov, ale aj skúsených a zdatných investorov. Autor v nej predstavuje konkrétne stratégie na pasívne investovanie s cieľom dosahovať dlhodobé zhodnotenie financií.

V knihe sa taktiež dozviete ako treba investovať do ETF fondov, ako efektívne spravovať investičné portfólia a kde hľadať kvalitné investičné produkty. Každá kapitola publikácie sa pritom detailne venuje jednej kľúčovej časti pasívneho investovania, no a my si dovolíme tvrdiť, že po prečítaní tohto sprievodcu by ste mali mať dostatočné znalosti na začatie vlastnej investičnej kariéry.

Kurzy o investovaní

Kurzy o investovaní sú v súčasnosti čoraz populárnejšie. Niet sa čo diviť, ponúkajú totiž neoceniteľnú príležitosť ako získať hlbšie vedomosti o svete financií. My vám odporúčame akciové portfólio XTB, ktoré má na svojich stránkach kvalitné online webináre.

V ich ponuke nájdete komplexný pohľad na akciové investovanie a samotné webináre sú určené nielen pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. My v nasledujúcej tabuľke uvedieme najzaujímavejšie z nich.

Webinerár Popis
Akciové portfólio Tomáša Vranky Videoséria analytika XTB, ktorý v rámci videí spravuje modelové akciové portfólia, pričom stále poukazuje na svetovú situáciu a jej vplyv na dané portfólio.
Rozprávanie o trhoch Pravidelné diskusie s odborníkmi XTB a ich hostí o zaujímavých témach naprieč finančným svetom. Zameriavajú sa obzvlášť na akciové investície.
Ranné komentáre Jaroslava Brychtu Každý deň vďaka tomuto videu zistíte, čo dôležité sa udialo na finančných trhoch.
Kurzy pre začiatočníkov
Dôležité informácie pre nákup akcií Kľúčové informácie, ktoré musí poznať každý, kto sa zaujíma o akciové trhy.
Akcie v xStation a dva pohľady na ich výber Informácie o funkciách platformy xStation, ktoré sa dajú pri obchodovaní kedykoľvek využiť.
Dva rozdielne prístupy na založenie jedného portfólia Vďaka tomuto webináru sa naučíte stratégie na zostavenie akciového portfólia, vrátane metód na vytváranie portfólia z hodnotových alebo rastových akcií.
Bezpečnosť na prvom mieste alebo ako investovať s rozumom V týchto videách sa dozviete kľúčové informácie o rizikách, diverzifikácii a zaistení portfólia pre bezpečné investovanie.
Pokročilé metódy analýzy a výberu akcií Účastníci tohto webináru sa ponoria do pokročilých metód analýzy a výberu akcií, čo kľúčová časť investičného procesu.
Psychológia akcií, najčastejšie chyby a kedy sa ich zbaviť Tieto videá sa zaoberajú psychológiou investovania, pričom sa zameriavajú na časté chyby pri investovaní a taktiež ponúkajú cenné rady, kedy je najlepšie sa zbaviť akcií.

Na záver len pripomíname, že všetky webináre sú k dispozícii len klientom XTB, ktorý majú vytvorený obchodný účet v Profile investora.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.4 (20 hlasov)

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár